Légitámaszpont, gázraktárak és harci gépekre csaptak le az Ukrajnára mért nagyszabású orosz csapásokban (videók)
Március 24-én kora reggel rakétákkal és drónokkal nagyszabású támadás érte az ukrán fővárost, Kijevet, valamint az ország nyugati és déli régióit.
Az ukrán légierő közleményben állította, hogy légvédelme a Tu-95MS stratégiai bombázók által indított 29 H-101/555 rakétából 18-at, valamint 28 Geran-1/2 öngyilkos drónból 25-öt fogott el. Az interneten felbukkant videofelvételek, ukrán tisztviselők megjegyzései és orosz források jelentései azonban azt mutatják, hogy ezek az állítások nem voltak pontosak.
Kijevben Vitalij Klitschko polgármester a Telegramon azt mondta, hogy az ukrán fővárosban sorozatos robbanások történtek, és "rakétadarabok" hullottak a Desnyánszki kerületben. Áldozatokról azonban nem érkezett jelentés.
Szerhij Popko, a kijevi városi katonai közigazgatás vezetője később bejelentette, hogy a rakétákat "csoportosan" lőtték ki a fővárosra.
Közben a nyugati Lviv régióban Andrij Szadovij polgármester azt mondta, hogy mintegy 20 orosz rakéta és hét öngyilkos drón vette célba a kritikus infrastruktúrát.
A Lviv elleni támadás fő célpontja orosz források szerint a Sztrij légibázis település közelében lévő légibázis volt, amelyet nemrég modernizáltak, hogy amerikai gyártmányú F-16-os vadászgépeket fogadjon. Ukrán források arról is beszámoltak, hogy Lvivben és a közeli Ivano-Frankivszk térségében lévő gáztárolókat is támadás érte.
Az orosz és ukrán források szerint is orosz és ukrán források szerint egy utócsapás legalább két H-47M2 Kinzhal hiperszonikus rakétával, amelyet MiG-31K harci repülőgépek indítottak, később a délelőtt folyamán Lvivet vette célba. Szadovij elmondta, hogy kritikus infrastruktúrát vettek célba.
A Kijevet és Lvivet ért csapásokon kívül orosz források arról számoltak be, hogy két, brit gyártmányú Storm Shadow cirkálórakéták hordozására átalakított Szu-24-es vadászbombázó megsemmisült a Kulbakino és Voznyeszenszk légibázist célzó csapásokban a Nyikolajev régióban.
Katonai áttekintés: Az orosz csapások második hulláma az ukrán nyugatot sújtotta.
A Kijev/NATO folyamatos provokációi, beleértve a véres határ menti támadásokat, a félelmetes moszkvai terrortámadást, a civilek súlyos bombázását Belgorodban és a Krím elleni legsúlyosabb rakétatámadást, arra irányulhatnak, hogy Moszkvát súlyos megtorló csapásokra kényszerítsék, például a kijevi döntéshozó központok ellen. Az ilyen súlyos orosz csapások elkerülhetetlenül súlyos civil veszteségekkel járnának.
A NATO
a halott ukránokról készült borzalmas felvételeket ürügyként használhatná fel a konfliktusba való belépéshez.
A NATO számára az egyetlen probléma az, hogy Moszkva nem az ukrán civileket veszi célba, hanem csak a katonai és energetikai infrastruktúrát rombolja folyamatos precíziós csapásokkal. A március 24-i éjszaka sem volt kivétel.
Éjszaka az Orosz Föderáció fegyveres erői csapást mértek a villamosenergia-ipar, a gázipar létesítményeire, az ukrán pilóta nélküli hajók összeszerelő és tesztelő telephelyeire - jelentette az orosz védelmi minisztérium. A támadás minden célját sikerült elérni, meghiúsították az AFU fegyvergyártással és -javítással foglalkozó vállalatainak működését, valamint megsemmisítették a külföldi gyártású berendezéseket - állapította meg az orosz hadsereg.
Az ukrán állítások szerint az orosz hadsereg 14 Tu-95MS stratégiai repülőgépről 29 H-101/H-555 cirkálórakétát és 28 Geran-2 kamikaze UAV-t indított. Az ukrán hadsereg azt hazudta, hogy a támadást állítólag visszaverték. A hivatalos ukrán statisztikák szerint az ukrán légvédelem állítólag 43 légi célpontot lőtt le, köztük 18 cirkálórakétát és 25 drónt.
Az ukrán adatok szerint a fennmaradó 11 rakéta és 3 UAV számos célpontot talált el a nyugati, középső és déli régiókban, köztük Lviv városában, ahol a kormányzó szerint 20 rakétát és 7 drónt támadtak. Összesen robbanások sorozata dörgött Ukrajna számos régiójában, többek között Ternopil, Cserkaszi, Odessza, Mikolajiv, Harkov, Dnyipropetrovszk, Zsitomir, Vinnyica, Volinyi, Kijev, Lviv, Ivano-Frankivszk és Hmelnickij területeken.
Kijev elfelejtette megemlíteni az orosz hiperszonikus Kinzhal rakéták csapásait is, amelyekről a helyi ukrán hatóságok számoltak be. Így a hivatalos ukrán statisztikákban soha nem lehet megbízni. Kijev kénytelen hamis győzelmeket hirdetni, miközben a hadserege folyamatos vereségeket szenved.
Az első sikeres orosz csapásokról éjszaka számoltak be a Mikolajivi területen fekvő Voznyecsenszk városának közelében. Ukrán források arról számoltak be, hogy orosz Iszkander rakéták megsemmisítettek egy Storm Shadow rakétákat és S-200-as indítóállványokat tartalmazó hangárt a Mikolajivi területen lévő Kulbakino repülőtéren.
Több robbanás dörgött a Dnyepropetrovszki területen lévő Krivoj Rog városában. A nagy robbanásokról készült felvételek megerősítették, hogy az orosz erők Dnyepropetrovszk városában is elérték célpontjaikat.
Ugyanakkor orosz csapások érték az Odessza régióban lévő Iszmail kikötő létesítményeit.
Hajnali 05:30 körül két rakétacsoport lépett be északról az ukrán légtérbe, Kijev felé tartva. Egyik részük az ukrán fővárost támadta, a másik Vinnyica régió felé indult. Kijev polgármestere elmondta, hogy a Desnyanszkij kerületben tűz ütött ki, miután egy elfogott orosz rakéta roncsai a városba zuhantak. A főváros lakói a pincékben és a metróban töltötték az éjszakát.
A fővárost ért támadás alatt ukrán megfigyelő források megerősítették a Hmelnickij körzetben végrehajtott csapásokat. A régióban található a hírhedt Sztarokonsztantinov repülőtér. A repülőteret állítólag a Krím elleni nagyszabású éjszakai támadáshoz használták.
A Lviv régiót érte a legsúlyosabb csapás. Helyi források több tucat robbanásról számoltak be. A legtöbb robbanás Lviv városában és annak külterületén, többek között Sztrijben, Javorovban, Dubljaniban, Medenicsben dörgött. Lviv város polgármestere szerint a célpontok a helyi energetikai létesítmények voltak.
Sztrij városában számos robbanás dörgött. A városban található az egyik fő átrakó bázis, amelyen keresztül a NATO hadsereg fegyvereket, katonai felszerelést és munkaerőt szállít Ukrajnába. A városban van egy repülőtér is, ahová a hírhedt F-16-os vadászgépeket lehetett bevetni. A repülőtér közelében volt egy kiképzőközpont is, ahová külföldi kiképzőket telepítettek.
Március 24-én dél körül Lvivet másodszor is orosz rakétatámadás érte, ezúttal hiperszonikus Kinzhal rakétákkal. A Lviv régió kormányzója megerősítette, hogy legalább két csapás érte ugyanazokat az infrastrukturális létesítményeket, amelyeket az éjszaka eltaláltak.
Az egyik rakéta egy olajraktárat talált el, amely nagyon nagy tűzben égett. Feltételezhetően a csapások második hulláma is a repülőteret találta el.
A második támadás szintén Ivano-Frankivszk térségében lévő célpontokat semmisített meg. A célpontokat még nem hozták nyilvánosságra.
Az Ukrajna-szerte végrehajtott tömeges orosz csapások elemzése megerősíti, hogy az orosz hadsereg nem a civileket veszi célba a zsúfolt ukrán városokban. Az orosz drónok és rakéták az ukrán katonai létesítményeket és az energetikai/ipari infrastruktúrát püfölik, ami biztosítja a katonai-ipari komplexum működését. Naponta több tucat orosz csapást mérnek, de ezek nem hoznak civil áldozatokat.
Másrészt az oroszországi ukrán/NATO támadások célja a civil lakosság terrorizálása. A Belgorod és Donyeck fokozott bombázásának nincsenek katonai céljai, és az ukrán hadsereg számára nem hoznak hasznot. Még a Krímben a drága NATO rakéták tömeges támadása is civil épületeket célzott meg a város központjában. Kijev/NATO megpróbál maximális politikai nyomást gyakorolni Moszkvára, minél több ártatlan orosz civilt megölve. A moszkvai Krókusz előadóterem elleni terrortámadás a NATO-terrorizmus csúcspontja volt.
A mai csapás nem az orosz bosszú.
Az ukránoknak fel kell készülniük az elkövetkező újabb megtorló csapásokra.
Kijevben tüntetés zajlik a foglyok cseréjét követelve
Tüntetés zajlik Kijev központjában az Európai téren, amely a fogolycserét követeli – írja az Ukrinform ügynökség.
A rendezvényen több mint ezren vesznek részt.
„Akció folyik a hadifoglyok visszaküldésére” – áll az ügynökség Telegram csatornáján megjelent üzenetben. Több mint ezren gyűltek össze Kijev központjában: plakátokat tartanak felhívásokkal a kezükben.
Ukrajnában rendszeresen tiltakoznak az ukrán hadifoglyok rokonai, akik cserére szólítanak fel.