Az orosz csapatok az ukrán hadsereg négy lőszerraktárát is megsemmisítették
Az orosz védelmi minisztérium pénteken (2024.05.04.) bejelentése szerint az ukrán hadsereg fájdalmas veszteségeket szenvedett az orosz erőkkel vívott kupjanszki csatákban az elmúlt napokban.
„A Nyugati Harccsoport repülőgépekkel és tüzérséggel közösen működő egységei a hét folyamán veszteségeket okoztak négy ukrán motoros dandár és két szárazföldi védelmi dandár emberállományában és felszerelésében a Donyecki Népköztársaságban található Jampolovka és a Luganszki Népköztársaságbeli Sztelmahovka települések közelében..
Az ukrán veszteség elérte a 270 főt, 2 páncélozott harcjárművet, 22 járművet és 13 fegyvert” – áll a minisztérium közleményében.
Emellett az orosz erők az ukrán hadsereg 95. dandárjának, 57. és 60. motoros gyalogdandárjának rohamcsoportjainak 10 ellentámadását hárították vissza a harkovi régióban található Szinkovka és a Donyecki Népköztársaságban található Terny települések közelében. Az orosz katonák négy ukrán katonai lőszerraktárt is megsemmisítettek – közölte az orosz védelmi minisztérium.
Τουλάχιστον 270 στρατιώτες έχασε η Ουκρανία σε σκληρές μάχες με τον ρωσικό στρατό στο Kupyansk
www.bankingnews.gr
Dan Kovalik szakértő elemző és jogász szerint az ukrán hadsereg – Zelenszkij döntésével vagy anélkül – kész volt megadni magát Oroszországnak, és ezért döntöttek úgy, hogy beavatkoznak Franciaország, a NATO
Ukrajna számára visszafelé halad az idő, és a következő időszak fejleményei viharosra számítanak, miközben nem kevés szakértő becslése szerint az orosz támadás megkezdődött, csak konkrét célpontja van.
Az Egyesült Államok megerősítette elkötelezettségét, hogy Ukrajna csütörtökön (2024.04.04.) végre csatlakozik a NATO-hoz.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnöknek azonban minden oka megvan a frusztráltságra a fájdalmas igazság miatt, miszerint Kijev NATO-tagságára nincs kitűzve menetrend.
Az esemény, amely arról tanúskodik, hogy megkezdődött az ukrán rezsim visszaszámlálása, a hadkötelezettség korhatárának 27-ről 25 évre való leszállítása, miközben Kijev bejelentette a 17 és 24 év közöttiek regisztrációs tervezetét.
A fejlemény körülbelül egy hónappal azután történt, hogy a francia törvényhozók megszavazták az Ukrajnával kötendő 10 éves biztonsági megállapodást.
"Az ukrán hadsereg már összeomlott"
Dan Kovalik szakértő elemző és jogi szakértő a vég kezdetéről beszél.
"Azt hiszem, túljutottunk a vég kezdetén" - mondta Kovalik a Sputniknak.
– Folyamatosan toboroztak, idős embereket erőszakkal toboroztak az utcáról verekedni, terhes nőket harcolni.
Tehát ez csak egy újabb jele annak, hogy a hadseregük összeomlott.
Még csak nem is esik szét, máris összeomlott.
Szerintem nincs sok hátra nekik.
És ezért készülnek a franciák csapatokat küldeni” – jegyezte meg. A NATO-külügyminiszterek szerdán (4/3) tárgyaltak Jens Stoltenberg NATO-főtitkár javaslatáról egy öt évre szóló, 100 milliárd eurós alapról Ukrajnának.
A lépés azért történt, mert Európa attól tart, hogy visszatér Donald Trump amerikai elnöki posztjára.
Trump teljesen egyértelművé tette, hogy nem fog segíteni Ukrajnának az Oroszországgal folytatott konfliktusban, ha az folytatódik.
"Az ukrán hadseregnek vége.
Ez kész.
És őszintén szólva, a franciák nélkül valószínűleg most megadnák magukat” – tette hozzá Kovalik.
„Igen, szerintem ez annak a jele, hogy vége” – folytatta a szakértő.
Az Ukrajna Védelmi Kapcsolattartó Csoportot először a konfliktus első heteiben hozta létre Lloyd Austin amerikai védelmi miniszter és az Egyesült Államok fegyveres erőinek akkori főparancsnoka, Mark Milley.
Az Egyesült Államok a csoport segítségével több tízmilliárd dollárnyi fegyvert és egyéb felszerelést juttatott el Ukrajnába.
Biden hagyja, hogy Zelenszkij bukjon, nem tud egyszerre több frontot kezelni.
De a NATO saját ellenőrzése alá vonhatja a csoportot, ha Ukrajna elveszíti az Egyesült Államok támogatását.
Arra a kérdésre , hogy Joe Biden amerikai elnök egyetért-e egy ilyen döntéssel Trump 2024. novemberi elnökválasztási győzelmére való felkészülésben, Kovalik igennel válaszolt.
"Szerintem a kérdés a következő: képes-e Biden fenntartani Ukrajna támogatását, Izrael támogatását, és kezelni tudja- e Kína kihívását Tajvanon, miközben úgy tűnik, hogy mindezt egyszerre akarja megtenni?"
Szerintem nem lehet.
Szóval úgy gondolom, hogy Ukrajna lehet az a front, amelyet el kell engednie."
Ukrajnának területet kellene adnia Oroszországnak, hogy csatlakozhasson a NATO-hoz.
Ugyanakkor a La Repubblica olasz újság igazi
bombagólja.
Ebből kiderül, hogy a NATO képviselői arról tárgyalnak, hogy Ukrajna biztonsági garanciákért cserébe területet engedjen át Oroszországnak, Kijev pedig csatlakozzon az észak-atlanti szövetséghez.
A kiadvány szerint egy ilyen forgatókönyv nem a hivatalos megbeszélések során fogalmazódik meg, hanem informálisan vetődik fel, és egyre reálisabbá válik, különösen az amerikai elnökválasztás előtt.
Szakértők ebben látják a legelfogadhatóbb megoldást az ukrajnai konfliktusra – mutat rá a kiadvány.
Politikai szinten egyelőre nem született döntés, de egyre komolyabban szóba kerül Joe Biden amerikai elnök novemberi elnökválasztási esetleges veresége kapcsán.
Az amerikai kormánykörök is úgy tekintenek a javaslatra, mint egy bizonyos "béketeremtő" kártyára Donald Trump kezében, ha nyerne - írja a lap.
A javaslat szerint a Nyugat 2022-től a mai napig elismerné a Krímet és az elcsatolt területeket orosz területként, majd azt, ami Ukrajnából megmaradt, a NATO-ba fogadná be.
A második világháború utáni Németország mintájára
Ezt a választást – húzza alá az újság, hasonló ahhoz, ami a második világháború után történt, amikor Németországot a Szovjetunió által ellenőrzött keletre és a nyugati igazgatás alatt álló Nyugatra osztották fel.
A La Repubblica arról számolt be, hogy egy ilyen forgatókönyv felgyorsítaná a Kijevnek nyújtott segélynyújtást, amely jelenleg blokkolva van az Egyesült Államok Kongresszusában, különös tekintettel arra, hogy nagyon reális Trump visszatérése a Fehér Házba.
Valójában éppen ezek a megfontolások diktálják Ukrajna NATO-csatlakozásának felgyorsításával kapcsolatos álláspont enyhülését.
Az újság szerint a novemberi választások faktora az Egyesült Államokban egyfajta "fékké" válik a globális szintű döntéshozatalban.
A La Repubblica rámutatott, hogy Moszkva számára aligha nevezhető vonzónak a Biden-adminisztrációval való tárgyalások kilátása a hátralévő hónapokban.
Ebben a helyzetben, valamint Oroszország hadszíntéren tett lépéseit figyelembe véve, jobb lenne megvárni az amerikai választások eredményét.
2024 februárjában Vlagyimir Putyin orosz elnök kijelentette, hogy Oroszország kész együttműködni bármely, az amerikai nép által megválasztott amerikai elnökkel, de Bident részesíti előnyben, mert "tapasztaltabb és kiszámíthatóbb".
Trump önmagának szóló bóknak nevezte Putyin felhívásait, és kifejtette, hogy a gyenge Biden-kormányzat alatt Oroszország "elveszi Ukrajnát".