Egyébként én még azt is kipróbálnám a helyében, hogy az EU-hoz és az Eurázsai Unióhoz egyaránt társuljon Ukrajna gazdasági, szabadkereskedelmi értelemben, de mindkét szervezet politikai jogait, befolyását zárja ki és fennen függetlenséget hirdessen. Amerika ettől idegbajt kapna, de az EU-nak és Oroszországnak is jó lenne és hátha kihúzzák Ukrajnát a gazdasági csődből.
Az EU-val aláírt társulási szerződés szabadkereskedelmi egyezményt, vagy vámuniót tartalmaz?
Mert ha vámuniót, akkor nem lehet egyszerre 2-nek a tagja. Hiszen a vámunió azt is előírja, hogy az ország a vámunió határán (így pl. az ukrán-orosz határon) vámot kell, hogy alkalmazzon, mégpedig az egész EU határán egységes mértékűt, és központilag (Brüsszel) meghatározottat.
A másik probléma, hogy mégha az EU társulás nem is vámunió, az Eurázsiai Uniós egészen biztosan az. Ebből következően, ha Ukrajna tagja lenne az Eurázsiai Uniónak, akkor vámot kellene, hogy alkalmazzon pl. az ukrán-lengyel vagy ukrán-magyar határon.
Ukrajna 2 vámuniónak már csak azért sem lehet tagja egyszerre, mert a vámunió, a szabadkereskedelmi egyezményhez hasonlóan azt is előírja, hogy a vámunióhoz tartozó oroszágok között, belül, viszont tilos a vám.
Így Ukrajnának egyszerre kellene:
- vámot alkalmaznia az ukrán-orosz határon, mert ott van az EU vámunió külső határa,
- de ezt nem tehetné, mert ha Ukrajna tagja az Eurázsiai Uniónak, akkor az Eurázsiai Unión belül viszont nem alkalmazhat vámot,
HASONLÓAN
- vámot kellene alkalmaznia pl. az ukrán-magyar határon, mert ott van az Eurázsiai Unió mint vámunió külső határa,
- viszont ezt sem teheti meg, mert Ukrajna az EU vámunió tagjaként nem alkalmazhat vámot az EU vámunión belül....
Ha meg erre azt mondaná valaki, hogy jól van, akkor Ukrajna ne alkalmazzon vámot egyik határán se, akkor azzal mindkét vámunió (az EU is, és az Eurázsiai Unió is) értelmét vesztené, mert ugyanis:
- ha az EU-s külső vám magasabb mint az Eurázsiai Uniós, akkor a kereskedők a terméket az Eurázsiai Unióba hozzák be, majd Ukrajnán keresztül vámmentesen szállítanák tovább az EU-ba,
- ha pedig az Eurázsiai Uniós külső vám a magasabb, akkor pedig a kereskedők a terméket az EU-ba hozzák be, majd Ukrajnán keresztül vámmentesen szállítanák tovább az Eurázsiai Unióba.
Így végül egyik unió vámszabályozása se tudná betölteni a szabályzó szerepét.
Ezért sajnos Ukrajna semmikép sem lehet 2 vámunió tagja...
Kicsit olyan ez, mintha egyszerre akarnánk (ill. akartunk volna) Varsói Szerződés és NATO tagok lenni...