[HUN] Airbus A319

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 704
32 377
113
Folytatás.Ha más értelme nincs is,legalább gyakorlom a pötyögést.(Rámfér:D)
Lahatároltam,hogy kivel kerülhetünk(szerintem) konfliktusba.Most megpróbálom lehatárólni a konfliktus jellegét.
Naghatalmi háború esetén nemvalszinű a közvetlenül ellenünk inditott háború.Gazdsági eszközkkel egyszerübben,olcsóbban ránk kénszerithetik akaratukat.Póriassan szolva,nem érúnk annyit,hogy háborut inditsanak ellenünk.A haderőnek túlélőképességgel,és veszteség okozási képességgel ezt a hatást kell tudnia erősiteni.
Szövetségi rendszerben alkalmasnak kell lennünk az eggütműkdésre,elérni az ehez szükséges felkészültséget
Technikailag a számbavet lehetőségek nem igényelnek különböző felkészültséget.Lehetséges a számbavet lehetőségeknek ugyanazon eszközrendszernek megfelelni,amennyiben a beszerzésnél a követelmények szempontjait megfelelően álitják össze.A személyi állomány kiképzésére ugyanez vonatkozik.(szerintem a kiképzés a fontossabb)
Nézzük a szomszédos ország esetét.Ezesetben a legvalszinübb,és a mi esetünkben legerőssebb,állam haderejéhez,lehetőségeihez kell igazitani a szükséges képességeket(ezen országot nevezzük Titániának:))
Általános öszfegyvernemi(klasszikus) háború.Nem valszinű,de lehetséges.
4.generációs és hibrid háború(nemtudom mi ezekben az újdonság,évezredek óta viselnek igy háborut,csak a technolgia változot,az elv nem)Nem valószinű,lehetséges
Terrorista jellegű támadások.Nem valszinű,lehetséges.A leginkább valszinűsithető előző háborútipus estén valszinű.Rendvédelmi/titkosszolgálati hatáskör,a hadsereg támogató feladatokat végez.
Külszolgálati,missziós feladat esetén,az adott feladt határozza meg a körülményeket.Legvaloszinübb a békefentartó,illetve a 4.generácis körülmények(gerilla tevékenség,terrortámadások)
Megvan a követelménrendszer.Most megoldást kéne találni ezen követelmények kielégitésére.Mindezt úgy,hogy a legnagyobb problémát jelentő körülmény a -Pénzhiány.(hogy mennyire rossz hatékonságú és korruptak a krülmények,azt most ne firtassuk).Tehát számoljunk le a Leo2a7 hk.,Puma/Boxer gyhj.,Pzh2000 tü, összetételű nehézdandárok sorával.Ha ajándékba kapnánk,a fentartani akorsem tudnánk öket elegendő mennyiségben.Költséghatékonnyabb megoldás kell.Folyt. köv.
De hat ez van most
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Folytatás.Ha más értelme nincs is,legalább gyakorlom a pötyögést.(Rámfér:D)
Lahatároltam,hogy kivel kerülhetünk(szerintem) konfliktusba.Most megpróbálom lehatárólni a konfliktus jellegét.
Naghatalmi háború esetén nemvalszinű a közvetlenül ellenünk inditott háború.Gazdsági eszközkkel egyszerübben,olcsóbban ránk kénszerithetik akaratukat.Póriassan szolva,nem érúnk annyit,hogy háborut inditsanak ellenünk.A haderőnek túlélőképességgel,és veszteség okozási képességgel ezt a hatást kell tudnia erősiteni.
Szövetségi rendszerben alkalmasnak kell lennünk az eggütműkdésre,elérni az ehez szükséges felkészültséget
Technikailag a számbavet lehetőségek nem igényelnek különböző felkészültséget.Lehetséges a számbavet lehetőségeknek ugyanazon eszközrendszernek megfelelni,amennyiben a beszerzésnél a követelmények szempontjait megfelelően álitják össze.A személyi állomány kiképzésére ugyanez vonatkozik.(szerintem a kiképzés a fontossabb)
Nézzük a szomszédos ország esetét.Ezesetben a legvalszinübb,és a mi esetünkben legerőssebb,állam haderejéhez,lehetőségeihez kell igazitani a szükséges képességeket(ezen országot nevezzük Titániának:))
Általános öszfegyvernemi(klasszikus) háború.Nem valszinű,de lehetséges.
4.generációs és hibrid háború(nemtudom mi ezekben az újdonság,évezredek óta viselnek igy háborut,csak a technolgia változot,az elv nem)Nem valószinű,lehetséges
Terrorista jellegű támadások.Nem valszinű,lehetséges.A leginkább valszinűsithető előző háborútipus estén valszinű.Rendvédelmi/titkosszolgálati hatáskör,a hadsereg támogató feladatokat végez.
Külszolgálati,missziós feladat esetén,az adott feladt határozza meg a körülményeket.Legvaloszinübb a békefentartó,illetve a 4.generácis körülmények(gerilla tevékenség,terrortámadások)
Megvan a követelménrendszer.Most megoldást kéne találni ezen követelmények kielégitésére.Mindezt úgy,hogy a legnagyobb problémát jelentő körülmény a -Pénzhiány.(hogy mennyire rossz hatékonságú és korruptak a krülmények,azt most ne firtassuk).Tehát számoljunk le a Leo2a7 hk.,Puma/Boxer gyhj.,Pzh2000 tü, összetételű nehézdandárok sorával.Ha ajándékba kapnánk,a fentartani akorsem tudnánk öket elegendő mennyiségben.Költséghatékonnyabb megoldás kell.Folyt. köv.
Ezt MÁSHOL kellene, nem ebben a topikban!!!!
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Szóval valóban élvonalbeli haderőt csak olyan kis méretben tudnánk létrehozni,ami mérete miatt nem elegendő(azért próbálkozunk,a kis méret legalábbis már sikerült:()
És innentöl kezdve lehet vitatkozni,hogyan lehet ezt a dilemmát feloldani.A következőek saját kútfőböl való egyáltalán nem szakavatot,kávéházi-Konrád elgondolásaim.
A Haza védelme nem tisztán katonai feladat.A politikai vezetés feladata,felelőség(kellene lenni),hogy megfontolt ppolitikával elkerülje a felesleges konfligtusokat(ez nem behódolást jelent,hanem felelős,ha szükséges,erőt mutató politikát.De ehez hiánzik az erő)
Olyan nemztközi politikát folytat,hogy a"világ",és benne elsősorban a nyomáskiváltásra képes hatalmak ne maradjank tétlenek egy elenünk iránuló támadás esetén.Ebben szerepe van a haderőnek.A köznapian missiózásnak nevezett tevékenség ezt szolgálja.Ezen tevéékenséget azonban úgy kell végezni,hogy elkerüljük esetleges káros hatásait(ebben szerintem egész jók vagyunk)
Hivatásos/szerződéses haderönk van.Én ugyan jónak látnám egy svájci milicia-rendszer mintára felállitot Nemzetörségnek,de ebben megoszlanak a vélemények.Szintén jónak látnák egy ami NG mintájú tartalékos erőt a haderő keretin belül.Ennek szervezése megkezdődöt,növelése be van igérve.De hogy a mi viszonaink közöt mi jön ki belőle.....
Maradt a Honvédség.Hatékonsági viszonyait jol szemlélteti HM összlétszám,és a HM tényleges harcoló létszámának viszonyai.Nameg az MN örkségének sorsa.Ha kicsit jobban gazdálkodnak,nem lennénk ekkora sz.rban.Titánia(is) nálunk ezt jobban csinálta...
Mivel nem látok reális esélt az ár,a fentartási költségek és az üzemeltetési kultúra hiánya miatt komoly mehétpáncélos alakulat(ok) kiépitése nekünk nekünk nem opció(lásd T72).Nekünk mozgékonságra és túzerőre épitő alakulatokra kell épitenünk.Javallom a Dél-Afrika-i tapasztalatokra épülő járműcsaládok figelembevételét.(mondjuk náluk a missziozás Angolát jelentette).A rendszer elrettentő erejének kulcsa a gyors,pontos és hatékony csapásmérőképesség.Ez a szárazfőldiektől olyan viszonlag olcsón fentartható csöves/rakétás tüzérségi rendszerk beszerzését igényli,amely rakétás része összemérhető a HIMARS rendszerrel,valamint rendelkezik tüzvezetéshez szükséges minden korszerű kiegészitő rendszerekkel.
És végre eljutottam a Légierőig.Hát nem ment gyorsan.Végén eljutok az Airbusokig is.:)Folyt. köv.
 

Sharid

Well-Known Member
2017. szeptember 4.
5 491
2 874
113
Dél-Afrikaiak, pedig nem voltak rossz katonák, még a könnyűfegyverzetü "felszabadító mozgalmakat" sem tudták legyőzni....
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 852
4 132
113
Jézusom, mi folyik itt? Mintha valami kurucinfó-444-888 fórumon járnék... :(

Sharid itt is csak hét embert láthat, mert vagy
- rövidlátó :(,
- vagy :cool: (napszemüvegben én se látnék még annyit se!), vagy
- annál tovább nem is tud számolni!! Főleg ha nem is akar!! :D:p


Ha a stadionokat, vagy a "furcsa", véletlenül igen gyakran kormányközeli személyek által nyert közbeszerzéseket hozta volna fel, még egyet is értenék vele. De belekötni olyan eszközök vételébe, amiknél ugyan akadhat égetőbb a honvédelem szempontjából, viszont ezek is nagyon hasznosak és kellenek, háááát...

Csípőbőlképlinkelés helyett :előtte szépen elolvasod a KORMÁMY hivatalos oldalának a linkjét.
és szövegértelmezel. A képed az iraki kontingens travalyi váltásakor , ez ha jól rémlik kemény 150 ember, elméletileg 2017 december 31-ig lettek volna ott, de a kormány, - török megindulásról akkor még szó sem volt -elvileg 2019-ig ezt meghosszabbította.

Szóval fel tudtál mutatni egy missziót, ami -teljes váltáskor- évente 2x megtölti többé-*kevésbé.

Szóval mit is akrtál mondani?

Csupán annyit akartam mondani, hogy az általad írt 7 (HÉT!) emberrel orbitális hülyeséget beszéltél. De menjünk sorban. Vannak missziók. Nyilván a jövőben is lesznek, akár olyan szituk is, ahová megint kell egy-két-akárhányszáz embert hozni-vinni. (Egyébként, az általad itt prezentált hozzáállás szerint akár a hadsereget is felszámolhatnánk, hiszen JELENLEG nem állunk háborúban senkivel, tehát puszta pénzkidobás. Határőrség, rendőrség, meg légirendészkedés, ennyi. A többit felszámolhatnánk, sóval behinthetnék, hiszen most semmi szükség rájuk és csak a pénzt viszik...) És mivel tudtommal még NATO-tagok vagyunk, ezért külföldi hadgyakorlatokon sem árt képviselni magunkat, ahová a résztvevőket valahogy el kéne juttatni. Ezen kívül vannak-lesznek ilyen esetek is:
http://www.origo.hu/itthon/20111107-magyar-turistak-buszbalesete-egyiptomban-1.html

Ahol tök jól jön, ha van MEDEVAC-képes kormányzati-katonai gépünk.

De ha már szeretsz Platon-t játszani az indexről:

A váltás, odafele,augusztusban
k3.jpg

Fingom nincs, ki az a Platon az Indexről. És pláne nem játszom őt.
 

beta

Well-Known Member
2011. október 26.
5 368
8 535
113
- Ahhoz képest hogy szerinted fel van számolva a MH, elég sok pénzbe kerül, szóval szerintem nincs felszámolva "csak" túl alacsony szinten van tartva, szóval ha már van, akkor többet kellene költeni rá.

Én is épp ezt mondom... Komoly pénzt költünk rá, még sincs semmink. Haderő-fejlesztéshez kell terv, forrás, akarat és idő. Egyik sincs. Lényegében ebbe a semmittevésbe illik bele az A319-ek beszerzése is. Ez az egyik fő bajom. Másrészt hogy egy rendes haderő-fejlesztés során vajon milyen prioritása is lenne ilyen gépek beszerzésének.

- Ha fel lenne számolva a demokrácia, akkor te már nem olvasnád a válaszomat, mert valahol a sötétben gondolkoznál arról érdemes volt-e irkálni a HTKA-ra. Gondolom akkor még nem éltél mikor tényleg nem volt itt demokrácia csak "proletárdiktatúra", így fogalmad sincs milyen az.

Az autoriter rendszerek külön figyelnek a demokrácia látszatára. Van választás, van média. Csak éppen gondoskodnak róla, hogy sose kerüljön fölényben a rendszer ellenzéke.

A hadseregnek meg nem a belpolitikai viták lerendezése a dolga, hanem a külső támadás elhárítása. Sajnos ma arra se lenne képes, ezért kellene többet költeni rá.

Általában véve a hadsereg feladata a népszuverenitás biztosítása. Akár külső, akár belső ellenséggel szemben is. Ez mindig is így volt.

- Én kivétel nélkül olyan gépekről írtam amik utasszállítóból lettek tanker/többfeladatú gépre átalakítva, erre te bemutatsz egy kifejezetten teherszállító rámpás-gépet "cáfolatként". Nem ugyanaz a kategória, nem versenytárs abban a feladatkörben ...

Most vagy félreértelmeztél valamit, vagy elbeszélünk egymás mellett. Épp én érveltem amellett, hogy a katonai szállítógépek képesek rögtönzött reptereket is használni, míg az utasszállító változatokhoz rendes reptér kell. Ezért amikor azt írtad, hogy csak betonpályát képesek használni, akkor azt úgy értelmeztem, hogy a tehert is beleszámoltad.

Egyrészt nem ebbe a posztba való ez a gondolat.

Nem is én/nem csak én hoztam elő a témát. Másrészt a gépek beszerzése belpolitikai-pártpolitikai-választási okból történt. Ezt a tényt nehéz teljesen távol tartani a témától.

Harmadrészt ellentmondasz önmagad gondolatmenetének, hogy a haderő segítségével szeretnéd politikai hatalomban látni az általad elképzelt ideális politikai erőt.

Nem, én azt írtam, hogy a demokrácia fenntartása, ha máshogy nem lehet megoldani, akkor a hadsereg feladata is lehet. Az hogy milyen kormány legyen az a választókon múlna.

Arról nem a jelenlegi kurzus tehet, hogy több cikluson keresztül és a már zajló kampányban, az ellenzék még egy kósza mondatot sem, nemhogy programot, ki tudott volna nyögni magából, hogy mit is tenne az országban, a fontos dolgokkal, ha választást nyerne.

Egyrészt a kormánynak sincs semmi programja, már régóta. Még a hatalomra jutásuk is program nélkül történt. Másrészt de, tehet róla, hogy az ellenzéknek nincs esélye. Legalább annyira, mint az ellenzék gyengesége. De ez valóban egy másik topik témája. De ezt te hoztad elő. A demokrácia felszámolása ugyanis független az ellenzéktől.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
4. rész.Affene.Pedig a zanzásitás röviditését is zanzásitom...
Most tisztáznunk kéne a légierő szerepét,helét,lehetőségeit és korlátait.De tegyük fel,hogy ezzel itt mondenki tisztában van:DVagy légalábbis elolvasta Molni szösszenetét.(és ismételten köszönjük meg Neki az elvégzett komoly&hiánypotló munkát)
A Légierő haderőnk gyöngyszeme,ami egy világszinvonalonlévő tipust üzemeltet,a Gripent.De ha megkapargatjuk kicsit,már fakul,és töredezik ez a gyöngyszem.A mérete eleve behatárolja lehetőségeit.Az alkalmazott harci technikában lévő potenciált pedig a beszerzési-üzeméltetési hiányosságok korlátozzák.Az egyetlen harci századnak lényegében semmiféle támogató-kiegészitő támogatása nincs.Fegyverzet hiányos,mennyisége elégtelen.Harcászati és logisztikai szállitókapacitása meglehetősen korlátos(hupsz,lassan elérek az Airbusokig:))Csapatrepülők(érsd helikopácsok) száma es képessége elégtelen.Eggyetlen tartós üzemelési bázisa meglepetésszerú támadástol védtelen.Feszültséghelzetben a rajtütések elleni védelemhez,a kis hadműveleti távolságok miatt,folyamatos légtérvédelmi járőr szükséges,amire huzmosabb ideig nem képes.Ezen kérdéskörök kibontásátol most eltekintünk(és akkora pötyögési gyakorlatot nem igénylek;)).Szoritkozzunk a rovat(bocs,topik) cimét adó két"ölünkbe pottyant" A319 helyére,szerepére.Folyt&befejezés köv.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Naszóval,
Valaho korábban emlitettem,a missiózás,amellet,hogy a katonai szolgálatot vonzóbbá tévő juttatást,világlátást,és tapasztalatot myujt,védelempolitikai szempontbol is fontos.Ehez a Légierő eleddig nem rendelkezett megfelelő repülőeszközzel.Az An-26 egy kifutó rövidtávú harcászati szállitó.Honi feladatokra megfelelt,de a hosszabb távu missziós munkához neméppen ideális.Nem hibája,nem erre tervezték,hadrendbe állitásakor ezen feladatkör ellátása nem volt szempont.Szükség lenne hosszútávú közepes harcászati szállitóra,amely kiegészitő feladati között a légi utántöltő feladatát is el tudja látni.Ezen képességnek nemzetközi/NATO feladat elvégzése esetén is van haszna.De a honi védelmi feszültség esetén,a kis hadműveleti távolságok miatt szükséges,folyamatos légvédelmi járörtevékenység fentarthatóságának időtartam bővitese véget,igencsak szükségesnek vélem.Szerencsénkre ez lehetséges,az általunk alkalmazott gripen az olcsóbban kialakitható,konténeres-hajlékonytömlős módszerrel légitankolható.(megfelelő konténerrel akár egymás utántöltésére is képessek).Ezen feladatkör nagy klasszikusa a C130.A közeli jövő reménysége a KC390.Itak dalse.Etcetera.
Ezen repülőgépek azonban drágák.Megvételük,fentartásuk meghaladják pénzügyi lehetőségeinket.
Nemzetközi példák alapján költséghatékonnyabb megoldás,a polgári,használt utas/teherszállitó repülőgépböl kialakitani célszerű csapatszéllitó/logisztikai repülőgépet,amel kiegészitő feladatai közöt a légi utántöltő feladatkört is ellátja.Ezen gépek nem minősülnek harcászati szállitórepülőeszkznek,hiszen ejtőernős desszant,ejtőernyős teherdobásra képtelenek.Teherrámpa hiánya miat csak földi kiszolgálló eszközzel rakodhatók.Kizárolag kiépitett repülőtér estén alkalmazhatók,tábori vagy szükségreptérröl nem.Tervezésükkor nem volt szempont a katonai értelemben vett sérülésállság.
Azonban számunkra szükséges feladatkört el tudja látni.Misszios vállalásink döntően segéderő feladatkrökre vonatkoznak,ahol nem feltétlen szükséges dedikált harcászati szállitógép.Honi harcászati igényeinket kielégitheti egy kissebb katonai szállitógép tipus,(személyes preferáltam a Szuhoj S-80PT,lehetőség szerint nyugati elektronikával ellátva).Ezen airliner alpon kialkitható csapat/logisztikai szálitó-légi utántöltő repülőgép kielégitheti a diplomáciai/államigazgatási szállitási igényeket,valamint betegszállitó,és alkalmi "turistamentő" feladatokat is elláthat.Ezen többcélúságával növeli rebdszerbentartásának kltséghatékonságát.
És most végre térjünk át a rovatna cimet adó 2db A319 repülőgéépre.
A jelenleg ismert hirek szerint ezen gépek a felvázolt kvetelményeknek csak részben felel meg.A védelmi rendszer ma már alapkövetelmény.Csapatszállitó feladatokra megfelel,Logisztikai szállitó feladatkört csak igenerős korlátokkal,rossz hatékonysággal végezhet.Diplomáciai/államigazgatási légiszállitási igéneket jol kielégiti.Alkalmi polgári feladatokat elláthat,bár a betegszállitó feladatkör ellátására szükségtelenül nagy méretű.
A képességfelsoroláson végigtekintve látható,hogy katonai feladatkört csak részben,polgári feladatkört teljesen be tudja tölteni.
Vélemlnyem szerint szükséges lenne a 2db A319 átépitése,hogy katonai feladatkörét minnél teljessebb körben teljesiteni tudja.TERMÉSZETESSEN CSAK ABBAN AZ ESETBEN,HA RÉSZREHAJLÁS NÉLKÜLI GONDOS KLÖTSÉGHATÉKONYSÁGI ELEMZÉS EREDMÉNYE EZT LEHETŐVÉ TESZI.(nahogy ez minálunk miképpen fog lezajlani.....korrupció nélkül....)
Technikai akadáját,nemzetközi gyakorlati példák alapján,nem látom.Maga a gárto cég is rendelkezik a megfeleő viszonitással,hisz az A310MRTT kivitelezésre került.Első lépcsőben a konténerek függesztésére szolgáló pilonok kiépitését végeztetném el.Hogy ez lehetséges,az az A319re alapozot tengerészeti járörgép terve bizonitja.Ezen pilonok nem csak a légi utántöltő képességet biztositó konténerek,hanem egébb eszközök függesztésére is solgálhatnak.Igy pl a Nyitott Égbolt egezmény keretében végrehajtható felderitő repülésekkor hordozhatnának felderitő konténert,avagy különféle REH konténert és önvédelmi szecskaszorót is hordozhat.A felderitő/REH függesztmények rendszeresitésekor persze ügyelni érdemes a Gripen vadászon való alkalmazhatóságra.Ezen függesztők elkészülte után végrehajthatóak,még az üzemanagrendszer módositása elött,végrehajthatók a szükséges aerodinamikai tesztek.Ezen tesztek jó valószinűsithetőséggel sikeres befejezése után végrehajthatók az üzemanagrendszer szükséges módositásai is.
Továbbá szükségesnek tartom a Boeing C40A és egy rakat polgári repülőgép példája nyomán a logisztikai szállitó feladatok elvégzéshez nagyobbméretű teherajtó kialakitását.
Én ugy gondolom,hogy ezen fejlesztések révén két nyavajás csapatszállitásra is alkalmas kormányzati szállitgépböl,valóban katonailag hasznos többcélú reppülöeszközöket kaphatunk.
Azon mazohistáktol,kik végigolvasták eme többrészes gondolatmegszeladásomat az előforduló nelvtani és logikai foltonossági hibákért elnézést kérek.Piszkozatot irni már lusta vagok;)
 

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
16 934
53 519
113
Nyilván nem olan egyszerű,hogy veszün egy UPAZ konténert Putyintol,kicseréljük a tltőkosarat,és Józsi majd felhegeszti a szárnyra.De annyira drága és bonyoruét sem.Ahoz túl sokan,túl sokszor megcsináltak ilyen fejlesztést.Vagyinkább megcsináltatták hozzáértő.céggel.Hatékonság és képességnövekedés alighanem behozná az árát.


Felhegesztem én,ha kell....:D
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 535
72 540
113
Vagy ezek a csehek, szlovákok stb, akinek B737 vagy A320 family-je van... :D

Ugyanezt gondoltam én is, amikor ezt olvastam az áprilisi Aranysasban.... :)

De most beszereznek mindenfélét a Honvédségnek, hátha ezt is kapnak. A semminél biztos jobb lesz.