• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 023
38 358
113
Ez viszont nem foglalja el az ajtót...
1280px-Paris_Air_Show_2007-06-24_n24.jpg
French_Air_Force_EC725_lift_off.jpg
Valóban vannak hátrányai az ajtós 20 millisnek!
Remélem mind a 16-ra jutni fog egy pár MAG az ablakokba.

Igazából inkább érdekesség az ajtóba rakott 20mm-es: nem igazán tudtam rájönni hogy milyen körülmények között hasznos vagy indokolt az alkalmazása. A raktér harmadát-negyedét kitölti, akadályozza a kiszállást és a 20 mm konténer kívül is tudná hordozni a helikopter még az ablakban lévő 7,62-esek mellett is. (A 145-ösnél ha jól tudom vagy külső fegyverzet van vagy ajtó géppuska - kettőt együtt már nem bírja.)
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 633
14 965
113
Igazából inkább érdekesség az ajtóba rakott 20mm-es: nem igazán tudtam rájönni hogy milyen körülmények között hasznos vagy indokolt az alkalmazása. A raktér harmadát-negyedét kitölti, akadályozza a kiszállást és a 20 mm konténer kívül is tudná hordozni a helikopter még az ablakban lévő 7,62-esek mellett is
A nagyobb lőtáv,erősebb lőszer mindíg indokolt.

Èn pumával/super pumával utaztam.
Az ajtó elött ès mögött voltak az ülèsek.
Meglepően nagy a hely.
Az ajtónál semmi.
Ha nem különlegesek ücsörögnek ott, ez a hely üres.
Az ajtó ajtókènt funkcionál.:D
Mondjuk variálható volt mennyi ès milyen ülèst raknak be.

Azt nem tudom a 20milis hogyan van mozgatva.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 633
14 965
113
Elvileg kézzel irányozzák mint egy géppuskát...

20mm-doorgun3.webp


A 7,62-esekre az ablakban dedikált kezelő van/lesz vagy az "utasok", esetleg a "load master" kezeli?
Arra gondoltam hogy lehet elmozgatni teljesen.
De a kèpet nèzve le van csavarozva. :eek:

Nekünk volt egy alkalom amikor gyakoroltunk franciákkal egy lehetsèges műveletet.
Ott az egyik gèp vitt volna minket,a másik kísèrt le sem szállt, biztosított volna.
Ilyenkor bőven belefèrhet a 20milis a kísèrőnek..

Nálunk hogy lessz az passz.
Más helyeken dedikált kezelő volt/van ezekre a fegyverekre.

Hiszen sokszor pont le/felszállásnál van ezekre a legnagyobb szüksèg.
Ilyenkor az "utas" èppen ki vagy be desszantol.
Ès a loadmasternek is van dolga.
 
  • Tetszik
Reactions: bel and Aladeen

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 420
63 659
113
A szürke alapszínre azt mondom tökéletes! Szerintem nappal jobb egy ilyen világosabb árnyalat a H-145M-hez képest, de éjszaka sem fog "rikítani" az égen azért, mert túl világos lenne.
De a felségjelzést miért a farokrotor alá kellett tenni??? Eddig minden magyar helikopternek, és szerintem helyesen, a faroktartón (hirtelen nem tudom helyesem írom-e) helyezkedett el, lásd Mi-24. Igaz, a H-145M-nek is a farka csúcsán van, de annak vékony a faroktartója, és nincs felette félszárny ami árnyékolná.
A felségjelzés helyét én se értem. Valaki egységeset akart a H145M-el, de nem biztos, hogy jól végiggondolta. Az oldalnézeti látványterveken biztos jól mutatott, de élőben elég rossznak tűnik az elhelyezése.
Szerintem idővel átkerül a faroktartó gerendára, ahová egy ekkora gépen amúgy is való.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
A felségjelzés helyét én se értem. Valaki egységeset akart a H145M-el, de nem biztos, hogy jól végiggondolta. Az oldalnézeti látványterveken biztos jól mutatott, de élőben elég rossznak tűnik az elhelyezése.
Szerintem idővel átkerül a faroktartó gerendára, ahová egy ekkora gépen amúgy is való.
Nem kell átkerülnie, csak meg kell ismételni.
 
  • Vicces
Reactions: hete

beat

Well-Known Member
2012. január 25.
1 065
2 566
113
A felségjelzés helyét én se értem. Valaki egységeset akart a H145M-el, de nem biztos, hogy jól végiggondolta. Az oldalnézeti látványterveken biztos jól mutatott, de élőben elég rossznak tűnik az elhelyezése.
Szerintem idővel átkerül a faroktartó gerendára, ahová egy ekkora gépen amúgy is való.
Szerintem a tesztpéldányon sem volt jó helyen, mert ott meg takarja a földről a mellső egyharmadból nézve a futóműakna dudora. Tényleg a faroktartó gerenda lenne az ideális hely.
 
  • Tetszik
Reactions: Venom85

hete

Well-Known Member
2021. január 7.
699
1 742
93
  • Vicces
Reactions: cirqle

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 420
63 659
113
Érkeznek a repülő erődök!:hadonaszos:

Repülő erődnek egy kicsit erős túlzás, hiszen se a fegyverzet, se a páncélzat tekintetében nem egy kategória a Mi-24-essel, de modern szállítóhelikopter, az egyszer biztos.
 

Nero von Schwartz

Well-Known Member
2020. december 16.
445
1 469
93

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 633
14 965
113
Nem tudom Neronak mi volt a gondolata.

Nekem az, hogy megint el van valami felemás dolog adva,óóóriási sikernek.

Más országoknak álltalában van dedikált harci helilyük.
Így nem kell ezekre páncèltörő rakètát ráaggatni.
A szállítóheliket azok kisèrik.

Ès ennek a mennyisègnek a többszörösèt szállítják fegyveretben.

Gèppuska/gèpágyú jóesetben(nem mi24p/ka52)nem csak a gèp előtti tèrben alkalmazható.

Hiszen ennek a helikopterek nem ez a feladata.
Hanem hogy csapatokat szállítson.


De ha veszzük a mi8/mi17 típust.
Ami ugyancsak tud nemirányított rakètával támogatni a sajátokat.
Csak az egyik 2-szer, a másik 3 szor annyit vihet kb mint az új gèpünk.

A 20db kisgèpünkre is vettek 5db hforces rendszert.
Ami nem túl sok.

Ha ezekre is ennyit veszünk, az megint csak szemfènyvesztès. o_O

Ezt pedig eladni világelsőségnek, picit vicces.