[HUN] Egyéb használt eszközök beszerzése és/vagy felújítása, átalakítása

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
@Pogány
Nézd, leírtam, hogy tökre egyetértenék ezzel, hogy ha időben, mondjuk legkésőbb tíz évvel ezelőtt járnánk. Én is támogattam, meg nézegettem, hogy mi volt/van a "használtpiacon". Lehet, hogy nem képviseltem ezt markánsan, lehet, hogy nem írogattam róla; de nem is elleneztem. Azonban ma ma van és nem 10 évvel ezelőtt. Ma ennek egyre kevesebb realitását látom. (Mert ezek is évek mire beszerződnek, kiképződik rájuk az állomány és harckészek lesznek; valóban annyit nyernénk vele, mint amint sokan gondolják?). De persze tévedés jogát fenntartom. Szerencsére nem rajtam múlik se pro se kontra ezen döntéseket meghozni. A múlton meg nem tudom, hogy mennyire kell rágódni, hogy mi lett volna ha... nem lett. pont.
Ma meg nem biztos, hogy még használt technikát is olyan szívesen adnak el, hisz másnak (németek) sincs szerintem annyi felesleges, használható, minőségi cuccuk, amiből minden gond nélkül el tudnának és akarnának adni. Hisz ha teszem azt mi világháborúra készülünk, akkor a világ többi része nem?

És ha ilyen részletesen elolvastad, akkor olvashattad, hogy bizonyos szegmensekben ma se ellenzem; például a tartalékosoknál, vagy olyan típusoknál, ami amúgy is hadrendben van. Mert oda lényegében nem nagyon lesz már mit adni, mire eljut odáig az átfegyverzés.

Az, hogy mi mennyibe kerül és milyen nagy feladat... nem, nem az, még itt nyugatisztánban se, ahova a történelem szele sodort minket. De ha összerakosgatjuk, hogy hát csak ez is 1-2 milliárd, meg az is 1-2 milliárt, akkor elég sok milliárd kijön a végére. És minden egyre drágább. Pénz meg annyi van a keretben, amennyi. (@Szittya -nak üzenem, a lakókonténer ahonnan ismerős rendel, holnap drágul 20%-ot.) Hogy ha így lenne, meg úgy lenne, akkor lenne plusz 500 milliárdunk, meg ez lenne, meg az lenne. De nincs.
 
  • Tetszik
Reactions: cirqle and Pogány

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 951
35 578
113
@Pogány
Nézd, leírtam, hogy tökre egyetértenék ezzel, hogy ha időben, mondjuk legkésőbb tíz évvel ezelőtt járnánk. Én is támogattam, meg nézegettem, hogy mi volt/van a "használtpiacon". Lehet, hogy nem képviseltem ezt markánsan, lehet, hogy nem írogattam róla; de nem is elleneztem. Azonban ma ma van és nem 10 évvel ezelőtt. Ma ennek egyre kevesebb realitását látom. (Mert ezek is évek mire beszerződnek, kiképződik rájuk az állomány és harckészek lesznek; valóban annyit nyernénk vele, mint amint sokan gondolják?). De persze tévedés jogát fenntartom. Szerencsére nem rajtam múlik se pro se kontra ezen döntéseket meghozni. A múlton meg nem tudom, hogy mennyire kell rágódni, hogy mi lett volna ha... nem lett. pont.
Ma meg nem biztos, hogy még használt technikát is olyan szívesen adnak el, hisz másnak (németek) sincs szerintem annyi felesleges, használható, minőségi cuccuk, amiből minden gond nélkül el tudnának és akarnának adni. Hisz ha teszem azt mi világháborúra készülünk, akkor a világ többi része nem?

És ha ilyen részletesen elolvastad, akkor olvashattad, hogy bizonyos szegmensekben ma se ellenzem; például a tartalékosoknál, vagy olyan típusoknál, ami amúgy is hadrendben van. Mert oda lényegében nem nagyon lesz már mit adni, mire eljut odáig az átfegyverzés.

Az, hogy mi mennyibe kerül és milyen nagy feladat... nem, nem az, még itt nyugatisztánban se, ahova a történelem szele sodort minket. De ha összerakosgatjuk, hogy hát csak ez is 1-2 milliárd, meg az is 1-2 milliárt, akkor elég sok milliárd kijön a végére. És minden egyre drágább. Pénz meg annyi van a keretben, amennyi. (@Szittya -nak üzenem, a lakókonténer ahonnan ismerős rendel, holnap drágul 20%-ot.) Hogy ha így lenne, meg úgy lenne, akkor lenne plusz 500 milliárdunk, meg ez lenne, meg az lenne. De nincs.
én ezzel tisztába vagyok én már évek óta sorolom hogy neki kell állni a konténerbeszerzéseknek mert megy fel az áruk (vólt egy idő) amikor nagyon lent vólt az ára covid utáni konténerhiány megoldódásakor akkor padlón vólt a szálítmányozási és a lako irodakontéer ára is. csak hát a gépezet lassú (ami hatalmas probléma...) A több éves kiképzés... kellenek olyan eszközök is aminek nem többéves a kiképzés az alkalmazására üzemeltetésére. hogy létezik e ilyen? hogyne létezne sor hadseregeknél színte csupa ilyen eszközök vannak rendszerbe.

teszem azt a tartalékosoknak 12.000 fő (nem kis létszám) nem hitron kell. pl hanem valami ami a sorkatonákra lett tervezve. van e ilyen ? hogyne lenne...
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
@Pogány

Ja, még annyit hozzá, hogy nagyon szellemes volt a tűzoltós hasonlatod. Csak ugye egy tűzoltóságon, mondjuk vidéken van (volt) 2-3, max 4 szer; vagy legalábbis én ennyi garázsra emlékszem, de lehet, hogy volt öt is; ebből kettőben az öreg technika állt.
De itt százas nagyságrendű gépjárművet, meg ezen felül egyéb technika és alkatrészek tárolásáról volt szó, amire a raktár merült fel. És nem arról volt, volt szó, hogy kibasszuk a placcra, hanem majd szépen raktárakban eltárolgatjuk őket és ha kell elővesszük.
Ezt le tudod vezetni, hogy tervezési költségestől, kivitelezésen át mennyibe kerül? Hány négyzetméter kell, mennyibe kerül az anyagköltség, a kivitelezés stb? Milyen egyéb kiszolgáló létesítmények, kerítés stb. kell?
És akkor ugye ehhez még nem tároltunk plusz üzemanyagot, plusz lőszert stb.-t.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 635
68 406
113
@Pogány
Nézd, leírtam, hogy tökre egyetértenék ezzel, hogy ha időben, mondjuk legkésőbb tíz évvel ezelőtt járnánk. Én is támogattam, meg nézegettem, hogy mi volt/van a "használtpiacon". Lehet, hogy nem képviseltem ezt markánsan, lehet, hogy nem írogattam róla; de nem is elleneztem. Azonban ma ma van és nem 10 évvel ezelőtt. Ma ennek egyre kevesebb realitását látom. (Mert ezek is évek mire beszerződnek, kiképződik rájuk az állomány és harckészek lesznek; valóban annyit nyernénk vele, mint amint sokan gondolják?). De persze tévedés jogát fenntartom. Szerencsére nem rajtam múlik se pro se kontra ezen döntéseket meghozni. A múlton meg nem tudom, hogy mennyire kell rágódni, hogy mi lett volna ha... nem lett. pont.
Ma meg nem biztos, hogy még használt technikát is olyan szívesen adnak el, hisz másnak (németek) sincs szerintem annyi felesleges, használható, minőségi cuccuk, amiből minden gond nélkül el tudnának és akarnának adni. Hisz ha teszem azt mi világháborúra készülünk, akkor a világ többi része nem?

És ha ilyen részletesen elolvastad, akkor olvashattad, hogy bizonyos szegmensekben ma se ellenzem; például a tartalékosoknál, vagy olyan típusoknál, ami amúgy is hadrendben van. Mert oda lényegében nem nagyon lesz már mit adni, mire eljut odáig az átfegyverzés.

Az, hogy mi mennyibe kerül és milyen nagy feladat... nem, nem az, még itt nyugatisztánban se, ahova a történelem szele sodort minket. De ha összerakosgatjuk, hogy hát csak ez is 1-2 milliárd, meg az is 1-2 milliárt, akkor elég sok milliárd kijön a végére. És minden egyre drágább. Pénz meg annyi van a keretben, amennyi. (@Szittya -nak üzenem, a lakókonténer ahonnan ismerős rendel, holnap drágul 20%-ot.) Hogy ha így lenne, meg úgy lenne, akkor lenne plusz 500 milliárdunk, meg ez lenne, meg az lenne. De nincs.
Úgy látom azt az egyet nem számítod a dolog megítéléséhez, hogy az idő elteltével semmi nem változott ebben a tekintetben az elpazarolt idő tényezőjén kívül. Mert eltelt ugyan az az idő, ami alatt te értelmesen kivitelezhetőnek láttad, de attól még ugyanaz az elhanyagolt T-72 és a BTR-ek vannak, mint a kezdetekkor, csak mostmár van mellé tizenöt PZH 2000 ami majd 24 lesz. Ami mindennek a tükrében nem elég az egész haderőre kivetítve, valamint 12 Leopard 2A4 ami ugyanezt nyújtja. Jó, hogy van, miért nincs több belőle? Szóval nincs 218 Lynx GyHJ és nincs 44 Leopard 2A7HU és nincs és nincs és nincs, tehát a katonáink ugyanabban a helyzetben vannak, mint a haderőfejlesztés kezdetekor. És mostantól kezdenek számítani az évek, eddig nem történt SEMMI. És amikor a számító évek végére kész lesznek, lesz 44 db Leopard 2A7HU és 218 gyalogsági harcjármű. Minden más kiegészítő jelenleg fikció még ezeknek az elméleti létéhez képest is és ha ezeknek az elméleti léte gyakorlativá válik, akkor is egy elégtelen méretű haderő nehéztechnikája lesz, igaz, hogy magában brutális erejű és a legmagasabb színvonalú, de nem fog tudni ott lenni mindenhol. Ezt tessék megérteni. @dudi szeret az 1 BMW vs 1000 Lada összehasonlítással példálózni, hogy az egy BMW akkor is fejlettebb, ha a Lada 1000 is, de aztán adnék neki 1000 tonna dinnyét, hogy vigye el a BMW-vel én meg a saját 1000 tonnámat elladázgatom az 1000 Ladával és akkor lehet belátja, hogy kurvára megbaszhatja az egy fejlett BMW-t, mert nem a suhanás/kényelem az aktuális paraméter ami alapján értékelünk.

Nem az utólagos megmondás kapitányaiként vicsorgunk a mi lett volna ha dolgon, hanem pont az előrelátás miatt. És ha ma sem kezdünk bele, akkor nemsokára ez az idő is az elpazarolthoz csatlakozik, folytatólagosan elkövetve. Aminek a végén lesz egy fejlett a térség kicsi de modern hadereje, meg 12000 tartalékos a semmivel. Mert lehet, hogy az már időben kiesett, hogy mondjuk az án beakadt lemez A5+ harckocsimon gyakorlódjon az A7+ állomány, de az A4-en gyakorlódottak közül még mindig el lehetne kezdeni egy zászlóaljat olyannal is létrehozni, akár vegyesen fele szerződéses, fele tartalékos és máris előrébb lenne a világunk. És ez csak tank, minden mással ugyanígy volt. Rakétatüzér képességünk semmi. Mégsem vettünk kiképzésre sem, sem egyszerűt, sem bonyolultat egy üteget sem. Ennek a folyamatnak ma kellene akkor nekiállni, ha már eddig nem tettük és ugye ehhez célszerű lenne létező eszközt beszerezni ami ugyanaz tud lenni, mint időben lett volna évekkel ezelőtt, de ha ma sem állunk neki, akkor bizony a tűzoltóautó akkor lesz megvéve amikor már tűz van. És amiképpen a tüzet el tudta oltani a fénykorában egy csepel, az ma is el tudja oltani, csak van jobb, vagy épp digitalizáltabb (aminek megvan a maga nyűgje). És itt nem is csepelt kell megvennünk, hanem egy generációt kellene visszalépni, azt az igények szerint aztán modernizálni de nem egyszerre odaömlesztve úgy, hogy adott alegység közben működik és képez és tádáám, talán nem lenne annyira drága, annyira elérhetetlen. És ha a raktárba kerülne, mert a legoptimálisabb, hogy a másodlagos technikának is van másodlagos technikája, ami tényleg aztán csak állhat és állhat, mert van erő ami az üzembehelyezéséig létezik és működik, akkor lennénk úgy, hogy felkészültünk valamennyire a faszságra ami közben itt a szemünk előtt zajlik.
 

kétkedő

Well-Known Member
2021. január 9.
2 973
17 197
113
@Pogány

Ja, még annyit hozzá, hogy nagyon szellemes volt a tűzoltós hasonlatod. Csak ugye egy tűzoltóságon, mondjuk vidéken van (volt) 2-3, max 4 szer; vagy legalábbis én ennyi garázsra emlékszem, de lehet, hogy volt öt is; ebből kettőben az öreg technika állt.
De itt százas nagyságrendű gépjárművet, meg ezen felül egyéb technika és alkatrészek tárolásáról volt szó, amire a raktár merült fel. És nem arról volt, volt szó, hogy kibasszuk a placcra, hanem majd szépen raktárakban eltárolgatjuk őket és ha kell elővesszük.
Ezt le tudod vezetni, hogy tervezési költségestől, kivitelezésen át mennyibe kerül? Hány négyzetméter kell, mennyibe kerül az anyagköltség, a kivitelezés stb? Milyen egyéb kiszolgáló létesítmények, kerítés stb. kell?
És akkor ugye ehhez még nem tároltunk plusz üzemanyagot, plusz lőszert stb.-t.
Jó érvelés. És főleg gazdaságos.
Nem kell semmi, így nem is kell tárolni, meg más költséges dolgokat csinálni vele.
De akkor ne csodálkozzunk, amikor a több száz román T-55 és 62-es megjelenik az alföldön.
Nekik vajon miért érte meg tárolni ezen roncsokat?
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Jó érvelés. És főleg gazdaságos.
Nem kell semmi, így nem is kell tárolni, meg más költséges dolgokat csinálni vele.
De akkor ne csodálkozzunk, amikor a több száz román T-55 és 62-es megjelenik az alföldön.
Nekik vajon miért érte meg tárolni ezen roncsokat?
Baszki, tényleg ennyire nehéz megérteni a dolgot?
Azt hittem, hogy azért ennél a szintnél értelmesebb emberek járnak ide.

A románoknak most kell megvenni a T-55 és 62-t? A románok raktárban tárolják? Egyáltalán mennyi bevethető van? Mennyi személyzet hozzá? Vagy egyáltalán van e akkora haderejük, hogy ennyit kiszolgáljanak, mellé rakják a többi technikát, gyalogságot etc? Egyáltalán eljutnának e határig és azon túl meddig lábon?


Itt arról volt tegnap szó, hogy a saját gyártáson felül azonnal, tegnapi hatállyal venni kell rengeteg plusz dolgot ...amit majd raktárakban elraktározunk, ha(!) lesz elég új cucc. De ez nem annyi, hogy besétálunk a német hadilomi boltba, kifizetjük az árát és ennyi az össz költsége a dolognak, hanem erre még elég sok minden rárakódik. És kérdés, hogy így, összességében megéri e MOST venni ilyen kondíciók mellett; jelent e olyan szintű képességnövekedést, mint amennyit sokan elvárnak tőle. Lehet, hogy igen, lehet, hogy nem... de még számszerűen az se derült ki, hogy lenne e rá keret. Persze, kell, hogy legyen; de azért nem adnak a boltban olcsóbban kenyeret, mert korog a hasunk.

Igen, elcigányoztuk a dolgot; mint ahogy jönnek szénáért, hogy "Főnök, három bála van, nincs mit adni neki, éhendöglik a ló, aggyá már el pár bálát", amire mit gondol az ember, hogy miért nem vettél időben... mi is lehet, hogy vehettünk volna időben, nem vettünk. Ha ma észbekapnának a döntéshozók meg nem tudom, hogy valóban megérné e még venni. Van aki szerint igen, de lehet, hogy más szerint meg nem.

De tudom, én vagyok a fasz, mert nem látom be, hogy egy beszerzés összköltségében nehogymár ne legyen még 21 milliárd plusz.
 
  • Tetszik
Reactions: kétkedő

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 152
113
Mi a nem hatékony? Mert ha mindenhonnan mindent összevásárolunk -és hozzá a szükséges dolgokat készletezzük, kiképzünk rá etc.- az már hatékony? Mitől?
Miért is kellene az örök visszatérő M777-t venni? Nem lehet, hogy igazából lenne több D-20 is, csak minek előszedni, ha nincs rá több tüzér? (Csak egy felvetés.)
Ezt a részt ki is hagytam.:)
A D-20 még a BTR-nél is inkább felejtős. Mondhatnám úgy is, hogy nem trendi! :cool:
Annyi szóljon a mentségére, hogy kiképzésre még alkalmas. Kiválló kondit lehet vele szerezni, meg az alapokat megtanulni, mert tulajdonképpen csak az alapok kellenek hozzá.
Lőszerünk van még hozzá, meg karbantartani sem kell napi 2 órát, de azért az M777 nagyjából egy teljesen másik liga.
Mik a hátrányai?
  • nem NATO standard, ergo a lőszer hozzá olyan, mint a kutya vacsorája. A leendő lőszergyárunkban is úgy fognak rá nézni, mint Noé a harmadik tevére.
  • vontatni csak az Uralokkal (érted? Urallal!!!!) tudjuk, és valószínűleg ez már így is marad. Ezzel szemben az M777 - kis rákészüléssel :oops: - de helikopterrel is szállítható.
  • nem digitalizált, és ebből következően nem is alkalmazhat okos lőszereket.
  • és akkor még nem beszéltünk a manapság már 150+mm-es lövegeknél közröhej tárgyát képező 24km-es max lőtávolságáról.

Hogy miért kell mégis a vontatott, ugyanakkor szögegyszerű M777 és kispajtásai? Azokon túl amiket negatívumnak felsoroltam a D-20-nál, megvan az az előnye, hogy ezt akkor is lehet hatékony fegyverrendszerként üzemeltetni, ha "cigány gyerekek potyognak is az égből". Mi több ez még segít is! Mert a hátrányos helyzetű cigány "gyerekek" is tök gyorsan kiképezhetőek rá kezelőnek.
Persze kell melléjük egy tüzér altiszt, meg egy tüzér tiszt, de alapvetően tölteni, malacot hurcolni, löveget forgatni, álcázni egy egyszerűbb képességű legénységi állománnyal is frankón lehet.
Tehát amikor helyzet van, akkor villámsebesen lehet feltölteni az állományt, a naftalinból előrántott lvegekre is. Akár 100-200-as nagyságrendben is.

És nem az a lényeg, hogy jelenleg mennyi hivatásosunk van, hanem hogy "majd akkor" mennyi lesz. Meg hogy mindenkinek jusson akkor is olyasmi, amivel lehet némi kárt okozni az ellenfélnek - direkt, meg indirekt módon.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 152
113
Namost, szerinted, ahol sorkatonaság van (meg úgy általában), ott csak úgy, jófejségből -had legyen a magyaroknak is fasza technika, lecserélgetik és eladogatják nagy tételben? A francokat. Amiket lecserélnek, azt okkal cserélik le, mert már elavult, nem rentábilis karban tartani, vagy felújítani. Majd jó lesz az a magyarnak, mi?
Persze, lehet, lehetett még használható dolgokat is találni, de azt meg szerintem nagyrészt elvitte az, aki méretéből vagy anyagi helyzetéből fakadóan piaci előnyben volt és olyan tételben, vagy olyan áron tudta megvenni, ami nálunk nem jöhetett szóba. Ami maradt, az meg általában -szerintem- kisebb darabszámban beszerezhető jelenleg, ami bizonyos területeken nem gond, vagy nem akkora gond; más területeken meg elég sokszínűséghez vezetne, ami meg nem biztos, hogy előny.
Az M777 esetén pl. nagyon nem ez a helyzet, csak egyszerűen a vontatott, részben kikerült az elsővonalas technikák közül. A Marinesnél meg egyszerűen kb.: leharmadolták az M777-es osztályok számát. Pénzügyi és doktrinális váltásra hivatkozva. De nem vonták ki teljesen.
Értelemszerűen az Army kerekes SPG tervei is le fogják durván felezni harmadolni a náluk használt M777-et, de nem hinném, hogy a légiszállítású, vagy légiroham BCT-k fullban, vagy akár a sima IBCT is ne tartana meg legalább 1 ütegben M777-et.
Mivel ezek szerves részei a nehéz Chinookok, így ezen légimozgékony tüzérség taktikai előnyét senki sem fogja eldobni.

Nekem is alakul azért az elképzelésem a témában, mert korábban én csak 105-ösöket biztosítottam volna a tartalékos ezredek mellé. De azért nézzük meg, hogy csak hasznosan telnek a napjai a vontatott lövegeknek is Ukrajnában.
Szerintem nélkülözhetetlen lenne, hogyy legalább minden TV ezred kapjon 1-1 vontatott tüzér osztályt.
Optimális esetben minden TV zl.- ra kellene jutnia egy tüzér ütegnek.
De a 24 löveges tüzérosztály azért szerencsés, mert viszonylag kömnyen szabdalható külónböző méretű alegységekre. Tehát a vontatott tüzérosztály kaphatna 24db 105-öst, míg általános támogató ütegnek 6-8db vontatott 155-öset.
Ez a jelenleg tervezett 6db TV. ezredre vonatkoztatva 144db 105-öset, valamint 36-48db 155-öset jelentene.
Számításom szerint ez (m777=3-4M, Boran 105=400e euro).
280-300M euroból meg lenne oldva a tv. tüzérsége. Ebben már a kezdő lőszer is benne lehetne, és új eszközökről beszélek. Szerintem használt 105-öst fillérekért találnánk...
Amikor meg később lenne pénz, akkor évente szépen apránként lehet tölteni a zárolt készleteket lőszerből - saját gyártásban.
Jelzem, higy itt már 192db vadiúj cső meredhetne az ellenségre.
 

ssgtzlan

Well-Known Member
2020. május 10.
1 223
5 269
113
Jó érvelés. És főleg gazdaságos.
Nem kell semmi, így nem is kell tárolni, meg más költséges dolgokat csinálni vele.
De akkor ne csodálkozzunk, amikor a több száz román T-55 és 62-es megjelenik az alföldön.
Nekik vajon miért érte meg tárolni ezen roncsokat?
Azért óvatos lennék a román T-55 vagy T-62 hadrafoghatóságával kapcsolatban.

Ennek két oka van.

1. Az elsővonalbeli, NATO felajánlott erőik. DAC, TAB-71 stb újsághír is lett az elfolyt olajról Németországban. Pedig az csak a jéghegy csúcsa volt. 6 teherautóval 20 óra alatt tudták attelepülni 100 km-re. 3-at vontatni kellett 1-et meg tudtak néhány óra alatt javítani. Az egyik működőből meg kifogyott az üzemanyag mire átvontatták a három szart.

2. Azért kétlem hogy a románoknak van sok javitóanyaga a T-55 vagy 62-eshez. Még a saját gyártású cuccaikhoz sincs, vagy olyan öreg hogy a gumitömítesek már porladnak, az elektromos vezetêkek pedig törnek.


Persze ezzel együtt azért nem szabad lebecsülni őket. Vannak jól felszerelt és felkeszített alakulataik is.

Abban még biztos vagyok ha bármelyik ország nekünk jönne ők se hagynák ki a lehetőséget.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 635
68 406
113
Azért óvatos lennék a román T-55 vagy T-62 hadrafoghatóságával kapcsolatban.

Ennek két oka van.

1. Az elsővonalbeli, NATO felajánlott erőik. DAC, TAB-71 stb újsághír is lett az elfolyt olajról Németországban. Pedig az csak a jéghegy csúcsa volt. 6 teherautóval 20 óra alatt tudták attelepülni 100 km-re. 3-at vontatni kellett 1-et meg tudtak néhány óra alatt javítani. Az egyik működőből meg kifogyott az üzemanyag mire átvontatták a három szart.

2. Azért kétlem hogy a románoknak van sok javitóanyaga a T-55 vagy 62-eshez. Még a saját gyártású cuccaikhoz sincs, vagy olyan öreg hogy a gumitömítesek már porladnak, az elektromos vezetêkek pedig törnek.


Persze ezzel együtt azért nem szabad lebecsülni őket. Vannak jól felszerelt és felkeszített alakulataik is.

Abban még biztos vagyok ha bármelyik ország nekünk jönne ők se hagynák ki a lehetőséget.
Romániának nincs T-62 harckocsija. Egyszer még tévedésnek elment, de ne tegyük általánossá ezt a tévedést. T-55, TR-85, TR-85M1 harckocsik vannak náluk. 2-2-1 zlj mennyiségben,
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 295
8 277
113
Azért óvatos lennék a román T-55 vagy T-62 hadrafoghatóságával kapcsolatban.

Ennek két oka van.

1. Az elsővonalbeli, NATO felajánlott erőik. DAC, TAB-71 stb újsághír is lett az elfolyt olajról Németországban. Pedig az csak a jéghegy csúcsa volt. 6 teherautóval 20 óra alatt tudták attelepülni 100 km-re. 3-at vontatni kellett 1-et meg tudtak néhány óra alatt javítani. Az egyik működőből meg kifogyott az üzemanyag mire átvontatták a három szart.

2. Azért kétlem hogy a románoknak van sok javitóanyaga a T-55 vagy 62-eshez. Még a saját gyártású cuccaikhoz sincs, vagy olyan öreg hogy a gumitömítesek már porladnak, az elektromos vezetêkek pedig törnek.


Persze ezzel együtt azért nem szabad lebecsülni őket. Vannak jól felszerelt és felkeszített alakulataik is.

Abban még biztos vagyok ha bármelyik ország nekünk jönne ők se hagynák ki a lehetőséget.
Worst case-re kell tervezni, mert mi van, ha mégis?
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 951
35 578
113
54 tank TR85M1 BIZONUL

103 – 226 tank TR-85 – 800

12 tank TR 580

108 tank T55-AM
Ebbol hany uzemkepes, nem tudni.
ha támadni akarnának akkor a nagyrészét valószínüleg rendbeszednék. amit meg nemsikerülne addig az menne késöbb pótlásra... (legalábbis én így csinálnám. és szerintemsemmi furfang nincs ezen gondolatmenetembe.)
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 152
113
Mert addig még az Uralok is kitartanak, amíg még rendszerben lesznek a D-20-ak. Ha meg másik típusra kellene ráakasztani, akkor az megint egy hosszadalmas adminisztrációs folyamat lenne.
Tudod, hasonló ez a személyautók átalakításához/pimpeléséhez. Meg lehet csinálni, de piszok sok papírmunka. És a D-20-ra már nem éri meg.
Döglött lóra nem veszünk kantárt!