[HUN] Ejder Yalcin / Gidrán 4x4

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

H

Hummen23

Guest
Kíváncsi leszek milyen lesz a páncéltörős Gidrán (vagy NMS?), amivel a BRDM-eket akarják pótolni.
Egy távirányítású géppuska torony kellene 2-4 Spike páncéltörő rakétával - mondjuk ilyet még nem láttam. Aztán lehet, hogy csak rácsavaroznak egy sima gyalogsági Spike indítót a tetejére, bár az elég gagyi lenne..."Mistral Atlas szint"
Mivel eléggé el van csúszva/csúsztatva a Gidrán gyártása és SPike is csak 2025-tól jön nagybb számban (ha jól értettem), így lesz idő, hogy az ASELSAN vagy a RM előállhat egy Spike páncéltörő-rakétás fegyverállvánnyal. Ebben a K+F-ben részt is vehet a zalai csapatunk...
Miért kellene nekünk Gidránra spike lr 2?
Az ott lesz minden lynxen.
Gidránra/nms-re nekünk csak nlos-nak van értelme.
A lynxhez képest papírból vannak, nem szabad őket beküldeni a sűrűjébe, arra van a lynxen az lr2.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 761
35 952
113
Miért kellene nekünk Gidránra spike lr 2?
Az ott lesz minden lynxen.
Gidránra/nms-re nekünk csak nlos-nak van értelme.
A lynxhez képest papírból vannak, nem szabad őket beküldeni a sűrűjébe, arra van a lynxen az lr2.
Inkább az a kérdés hogy van-e értelme a dedikált páncéltörő járműnek?
Csak azért kezdtem ötletelni ezen, mert a kommunikációból az jött le, hogy Gidránnal pótolják a AT-5-ös BRDM-2-eseket...
 
  • Tetszik
Reactions: Hummen23

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 903
8 192
113
MIért vannak TOW rakétás HMWW-k? Nos azért, mert olcsóbb, könyebb, gyorsabban telepíthető jármű mint a Bradley. Nos éppen ezért kell a Gidránra/Yürük-re Spike. Egyébként én is a NLOS mellett vagyok, mert a nagyobb hatótávolság, nagyobb védelmet is jelent a "páncélvadász" járműnek. A másik, hogy egyetlen harckocsi sem tudja 8-10 km-ről megsemmisíteni, de a rakétájával még akár 20km+ ról is célba talál. A kérdés, az ellenséges MBT felderítése és rá a tűzvezetése (de a gyártók biztos megoldották.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 761
35 952
113
MIért vannak TOW rakétás HMWW-k? Nos azért, mert olcsóbb, könyebb, gyorsabban telepíthető jármű mint a Bradley. Nos éppen ezért kell a Gidránra/Yürük-re Spike. Egyébként én is a NLOS mellett vagyok, mert a nagyobb hatótávolság, nagyobb védelmet is jelent a "páncélvadász" járműnek. A másik, hogy egyetlen harckocsi sem tudja 8-10 km-ről megsemmisíteni, de a rakétájával még akár 20km+ ról is célba talál. A kérdés, az ellenséges MBT felderítése és rá a tűzvezetése (de a gyártók biztos megoldották.
LR2 és NLOS más kategória - utóbbi inkább tüzérségi eszköz mint a sorozatvető.
LR2 biztos hogy kell, az NLOS baromi drága, ezért inkább "öngyilkos drón" kellene helyette. Az ukránoknak küldött Switchblade 600-ban pl. a Javelin robbanófeje van és csak pár ezer dollárba kerül az NLOS sok százezerével szemben. Nyilván lassabb (100 km/h), de akár többet lehet köröztetni órákon át egy célterület felett...
NLOS-nak még SMART-155 is jobb alternatívája lehet.
Az LR2 hatótávolsága 5,5 km. A legtöbb szovjet-orosz harckocsi 4-5 kilométerről elég nehezen derítene fel és találna el elsőre szemből egy Gidrán méretű célt - pláne ha álcázva van. NMS még kisebb, szóval inkább arra kellen bízni ezt a páncéltörő feladatkört.
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 903
8 192
113
LR2 és NLOS más kategória - utóbbi inkább tüzérségi eszköz mint a sorozatvető.
LR2 biztos hogy kell, az NLOS baromi drága, ezért inkább "öngyilkos drón" kellene helyette. Az ukránoknak küldött Switchblade 600-ban pl. a Javelin robbanófeje van és csak pár ezer dollárba kerül az NLOS sok százezerével szemben. Nyilván lassabb (100 km/h), de akár többet lehet köröztetni órákon át egy célterület felett...
NLOS-nak még SMART-155 is jobb alternatívája lehet.
Az LR2 hatótávolsága 5,5 km. A legtöbb szovjet-orosz harckocsi 4-5 kilométerről elég nehezen derítene fel és találna el elsőre szemből egy Gidrán méretű célt - pláne ha álcázva van. NMS még kisebb, szóval inkább arra kellen bízni ezt a páncéltörő feladatkört.
Ebben nem vagyok otthon. Az NLOS probléma még, hogy tömege miatt is nehezebben használható, én is elégségesnek tartom a 5,5km-re lőtávolságot európai terepen, ahol elég sok a természetes és mesterséges tárgy, tehát az NLOS hatótávolsága nehezen kihasználható. A Negev sivatag, meg a közel-kelet azért más.. Ott sok helyen vannak nagyobb síkságot. Nálunk max az alföld.. Azt se felejtsük el, hogy X számú NLOS helyett X+Y számú LR2 fér el tárolás során.
 
  • Tetszik
Reactions: Bálint and Aladeen

Busho3301

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2021. április 26.
2 348
9 925
113
Ebben nem vagyok otthon. Az NLOS probléma még, hogy tömege miatt is nehezebben használható, én is elégségesnek tartom a 5,5km-re lőtávolságot európai terepen, ahol elég sok a természetes és mesterséges tárgy, tehát az NLOS hatótávolsága nehezen kihasználható. A Negev sivatag, meg a közel-kelet azért más.. Ott sok helyen vannak nagyobb síkságot. Nálunk max az alföld.. Azt se felejtsük el, hogy X számú NLOS helyett X+Y számú LR2 fér el tárolás során.
0:28-tól megfigyelheted, hogy az NLOS repülési profilja miként alakul, és miért mindegy neki a terep (amíg az adatkapcsolat fenntartható).

 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 903
8 192
113
0:28-tól megfigyelheted, hogy az NLOS repülési profilja miként alakul, és miért mindegy neki a terep (amíg az adatkapcsolat fenntartható).

OK, csak az nincs itt, hogyan derítették fel a célt. Más egy hegyről, vagy dombról stb. és más a tereptárgyak takarásával.. Ez csak azt mutatta be, hogy hasonlóan mint a Javelin felülről találja el, és magasabb helyről ha látszik a cél és akkor indítha, akkor hogy repül és találja el a célt.
 
  • Tetszik
Reactions: Vogon

Busho3301

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2021. április 26.
2 348
9 925
113
OK, csak az nincs itt, hogyan derítették fel a célt. Más egy hegyről, vagy dombról stb. és más a tereptárgyak takarásával.. Ez csak azt mutatta be, hogy hasonlóan mint a Javelin felülről találja el, és magasabb helyről ha látszik a cél és akkor indítha, akkor hogy repül és találja el a célt.
Ha csak saját optikai eszközökkel rendelkezel akkor közvetlen rálátás kell ebben igazad van, de alapvetően ha a hírszerzés/felderítés leadja az infót, hogy a szomszéd falu másik oldalán valahol egy km*km-es mg. telepen (neked takarásban) ott vannak a pirézek, akkor ennyi infó alapján tudsz rájuk indítani, nem nagy tudomány, a rakéta saját képe alapján megtalálod a pontos helyüket.
Az indításhoz semmiképp nem kell az indítónak rálátnia a célra.
 
  • Tetszik
Reactions: Vogon and Aladeen

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 761
35 952
113
OK, csak az nincs itt, hogyan derítették fel a célt. Más egy hegyről, vagy dombról stb. és más a tereptárgyak takarásával.. Ez csak azt mutatta be, hogy hasonlóan mint a Javelin felülről találja el, és magasabb helyről ha látszik a cél és akkor indítha, akkor hogy repül és találja el a célt.
Ahogy tüzérségnek is: drónról, megfigylő járműről vagy egy tüzérségi megyfigyelő adta az infót.
Amúgy ha jól emlékszem a dél-koreai NLOS jáműveknek van egy oszlopon kitolható optikája is szóval saját magának is körbe tud nézni valamennyire.
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 903
8 192
113
Ahogy tüzérségnek is: drónról, megfigylő járműről vagy egy tüzérségi megyfigyelő adta az infót.
Az jármű és rendszer.. Az alkalmazást bonyolítja, mert kevesbb a drón, meg a megfigyelő jármű, mint a pc törő indító. Hozzáteszem, hogy a nem vezetékes technológia használata egyre "veszélyesebb" kommunikációra. ( persze ezen sokan felszíszennek). Igaz ez a célmegjelölésre és klf. adatcsatornákon való közlésre kevésbé veszélyes. Én ezért gondolom, hogy NLOS előnye a nagyobb hatótáv, de nehezebb, és a lőtávolság, ha csak egyetlen járműved van, akkor korlátozottan használható ki, a LR-el ellentétben.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 761
35 952
113
Az jármű és rendszer.. Az alkalmazást bonyolítja, mert kevesbb a drón, meg a megfigyelő jármű, mint a pc törő indító. Hozzáteszem, hogy a nem vezetékes technológia használata egyre "veszélyesebb" kommunikációra. ( persze ezen sokan felszíszennek). Igaz ez a célmegjelölésre és klf. adatcsatornákon való közlésre kevésbé veszélyes. Én ezért gondolom, hogy NLOS előnye a nagyobb hatótáv, de nehezebb, és a lőtávolság, ha csak egyetlen járműved van, akkor korlátozottan használható ki, a LR-el ellentétben.
Nem is vagyok híve, hogy NLOS-t vegyünk: inkább "öngyilkos drón" kell helyette. Az RM-hez köthető UVISION HERO drónjai az esélyesek...
Szerintem nálunk csak Spike LR2 és ER2 lesz az irányított pct rakéta - utóbbi helikopterekre.
 
  • Tetszik
Reactions: Vogon

Busho3301

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2021. április 26.
2 348
9 925
113
Az alkalmazást bonyolítja, mert kevesbb a drón, meg a megfigyelő jármű, mint a pc törő indító.
Már hogy bonyolítaná mikor elég ha a célpont viszonylagos helyét tudom csak, és indíthatok rá? Az, hogy kevesebb a drón, a tömeges civil drónhasználat idejében nehezen igaz... Az ukránok tele vannak DJI drónokkal. Leverik őket? Le. Fogyóeszköz, de működik.
Semmilyen dedikált eszköz nem kell ami bonyolítana. A lakosok jelentik, hogy a csobaji temetőnél ellenséges páncélosok vannak. Ez a pontatlan infó már elég ahhoz, hogy Taktaharkányból NLOS-t indíts és megtaláld őket. Erre más nem képes.

Nem is vagyok híve, hogy NLOS-t vegyünk: inkább "öngyilkos drón" kell helyette. Az RM-hez köthető UVISION HERO drónjai az esélyesek...
Szerintem nálunk csak Spike LR2 és ER2 lesz az irányított pct rakéta - utóbbi helikopterekre.
Kell mindkét kategória, az NLOS jóval-jóval gyorsabb. Ha emlékszel még Karabahra, sokszor már jóval a becsapódás előtt észlelték a lézengő lőszereket és fedezékbe húzódtak, ami kis harci rész esetén sokszor semlegesíti a hatást. Légvédelem terheléses támadásánál is sokkal több kell a lassabb fegyverből, mint a gyorsból.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 761
35 952
113
Már hogy bonyolítaná mikor elég ha a célpont viszonylagos helyét tudom csak, és indíthatok rá? Az, hogy kevesebb a drón, a tömeges civil drónhasználat idejében nehezen igaz... Az ukránok tele vannak DJI drónokkal. Leverik őket? Le. Fogyóeszköz, de működik.
Semmilyen dedikált eszköz nem kell ami bonyolítana. A lakosok jelentik, hogy a csobaji temetőnél ellenséges páncélosok vannak. Ez a pontatlan infó már elég ahhoz, hogy Taktaharkányból NLOS-t indíts és megtaláld őket. Erre más nem képes.


Kell mindkét kategória, az NLOS jóval-jóval gyorsabb. Ha emlékszel még Karabahra, sokszor már jóval a becsapódás előtt észlelték a lézengő lőszereket és fedezékbe húzódtak, ami kis harci rész esetén sokszor semlegesíti a hatást. Légvédelem terheléses támadásánál is sokkal több kell a lassabb fegyverből, mint a gyorsból.
Csak nem ér 2-4 százezer dollárt rakétánként ez a képesség. Inkább irányított 155-öst kell akkor küldeni (pl. SMART-155 vagy hasonló)