[HUN] Ejder Yalcin / Gidrán 4x4

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 648
35 752
113

A képen ez pózna max magassága lehet? Nem tűnik túl soknak...
Mondjuk a Fennek is csak kb. 3 métert tud...
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 942
30 789
113
Amúgy kiváncsi lennék a véleményedre: nem gáz ebben a konstrukcióban, hogy töltő térdtől felfelé gyakorlatilag a járművön kívül áll?
Kevés a hely,hogy bent toltogessen?
De amúgy ez alapvetően tüzérség, nem normál üzem, ha kézifegyverekből kapnak tüzet. Egy talpalt aknavető kezelőt mi védi?
Az ásó.Marha van rá idő.
Meg több nxire fedett tüzelőállás ből műkődik.
Ilyesmikre, csak mert @Negan állandóan azt hozza fel, hogy nem fér bele semmi.
Vannak feladatok mire jó lesz.Mashol meg kicsi lesz.Pl konvencionális harcban 120 milis av hordozonak.Szittyaknak rajszallitonak.Stb
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 648
35 752
113
Kevés a hely,hogy bent toltogessen?
Direkt egy dobogóra állítják a töltőt, hogy ne fáradjon el hamar.
Nem mindegy hogy derék magasságig kell emelni a 15 kilós 120-as gránátot vagy fej magasságba!
Pláne ha percenként ezt 15-20szor kell megtenni...
A dobogó miatt viszont nagyon kilóg az ember és könnyű célpont. Egy (fél)autómata töltő sokat segítene...kb. az összes hasonló török és izraeli rendszer így működik akár csak az osztrák-szingapúri SRAMS
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 114
119 366
113
Kevés a hely,hogy bent toltogessen?

Az ásó.Marha van rá idő.
Meg több nxire fedett tüzelőállás ből műkődik.

Vannak feladatok mire jó lesz.Mashol meg kicsi lesz.Pl konvencionális harcban 120 milis av hordozonak.Szittyaknak rajszallitonak.Stb
Az aknavető hordozóban nem értünk egyet (meg az információhiányod húzod rá mindenre a sajátos nézeteiddel amihez nekem már rég nincs türelmem hogy leáljak veled vitatkozni)

Rajszállító meg nem lesz. De ezt is csak azóta mondom hogy először előkerült.
De ha a tüzérosztály magában elfogyaszt 50 darabot akkor hamar eloszlik a mennyiség.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 114
119 366
113
Direkt egy dobogóra állítják a töltőt, hogy ne fáradjon el hamar.
Nem mindegy hogy derék magasságig kell emelni a 15 kilós 120-as gránátot vagy fej magasságba!
Pláne ha percenként ezt 15-20szor kell megtenni...
A dobogó miatt viszont nagyon kilóg az ember és könnyű célpont. Egy (fél)autómata töltő sokat segítene...kb. az összes hasonló török és izraeli rendszer így működik akár csak az osztrák-szingapúri SRAMS
Kisebb a tűzgyorsasága a mechanikusnak.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 322
46 049
113
De ha a tüzérosztály magában elfogyaszt 50 darabot akkor hamar eloszlik a mennyiség.
Úúú, akkor még alul is becsültem a múltkor gépigényt!
Ezzel nem akarok újabb Bronco vitát generálni, de ezért mondtam, hogy lett volna annak is helye (akár 100-120db-os mennyiségben is akár) a láncos zászlóaljakban/tüzérosztályokban, meg egy pár 10-20db-os tételben a katasztrófavédelemnél.
Persze, akkor kevesebb Gidránra lett volna szükség...
 
H

Hummen23

Guest
vélhetően ezek még csak prototípusok - talán nem is magyar tulajdonú járművek, hanem török tesztpéldányok...
Valószínűleg igazad van. Ha megnézed a Nurol promóciós anyagait, akkor mostanában mutogatnak egy sima Nomádot a Yalcin hűtőrácsával, egy platós Nomádot régebbi típusú fazonnal, és egy tüzérségi felderítő és egy önjáró aknavető Yalcint.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
remélem hogy ez csak egy variáció volt és tesztelnek még mást is.
Szerintem gáz, hogy töltő térdtől felfelé kint van a járműből. Veszélyes és baromi fárasztó - pláne hogy töltés után el kell hajolgasson.
Percenként 20x nagyon fárasztó lehet...

Engem sokkal jobban aggaszt, hogy a német most mindent megígér, mert tudja, hogy egy nagyon erős piaci versenytársat 2-3 évtizeden belül nem csak kicsinál, de a tudását teljesen el is lopja, ha mi ezt vesszük.
Tudom, hogy Maróth Gáspár nagyon sokat tárgyalt erről és panaszkodott is sokat, hogy nem egyszerű a török-német-magyar érdeket összeházasítani, de hiába mondta @Szittya , hogy néhány alkatrész majd megy bele a mi gyárunktól meg az RM szellemi tulajdon bérgyártása, egyszerűen ezzel kiheréltek kevesebb, mint 10 év alatt egy jól prosperáló gyárat, amit a Zrínyi elején vettek.
Ha az RM megveszi és ad érte német anyacégből részvényt a Magyar Államnak, akkor egy szót sem szólok, de nem ez történt. Borítékolhatóan lejtmenetbe fog kerülni HDS ezek után, hiszen mindenkinek megcsappan a bizalma egy olyan céggel szemben, ami csak aknavetőt gyárt, de a saját hadserege nem onnan vásárol.

Én látni szoktam a Zrínyiben a koncepciót és elég nagy bizalmat szoktam megszavazni minden lehetőségnek, de ebben tényleg ezt látom, hogy 10 évig sem bírtuk ki, hogy egy koncepció mellett kitartsunk, hanem olyan dologra rábólintottunk, ahol kinyírjuk az aranytojást tojó tyúkunkat.

Engem nem zavart volna, ha Gáspárunk még 2-4 évig tárgyal és a fórumon olvasgatom még ennyi ideig, hogy nem képes semmi értelmeset összehozni Gidrán, Nomád ügyben; de ha plusz időt adtunk volna a dolognak és mehetett volna a fejlesztés a saját cégünkben is.
Ebből a szarból most csak úgy tudnánk kijönni, ha a HDS-nek a magyar tüzérek meg tudnák mondani, mivel tudnánk a Rangaröknél jobb aknavetőt elfogadható áron csinálni, hogy az első updatenél lecseréljük ezt a szart.
 

geseft

Well-Known Member
2019. február 20.
444
1 467
93
Engem sokkal jobban aggaszt, hogy a német most mindent megígér, mert tudja, hogy egy nagyon erős piaci versenytársat 2-3 évtizeden belül nem csak kicsinál, de a tudását teljesen el is lopja, ha mi ezt vesszük.
Tudom, hogy Maróth Gáspár nagyon sokat tárgyalt erről és panaszkodott is sokat, hogy nem egyszerű a török-német-magyar érdeket összeházasítani, de hiába mondta @Szittya , hogy néhány alkatrész majd megy bele a mi gyárunktól meg az RM szellemi tulajdon bérgyártása, egyszerűen ezzel kiheréltek kevesebb, mint 10 év alatt egy jól prosperáló gyárat, amit a Zrínyi elején vettek.
Ha az RM megveszi és ad érte német anyacégből részvényt a Magyar Államnak, akkor egy szót sem szólok, de nem ez történt. Borítékolhatóan lejtmenetbe fog kerülni HDS ezek után, hiszen mindenkinek megcsappan a bizalma egy olyan céggel szemben, ami csak aknavetőt gyárt, de a saját hadserege nem onnan vásárol.

Én látni szoktam a Zrínyiben a koncepciót és elég nagy bizalmat szoktam megszavazni minden lehetőségnek, de ebben tényleg ezt látom, hogy 10 évig sem bírtuk ki, hogy egy koncepció mellett kitartsunk, hanem olyan dologra rábólintottunk, ahol kinyírjuk az aranytojást tojó tyúkunkat.

Engem nem zavart volna, ha Gáspárunk még 2-4 évig tárgyal és a fórumon olvasgatom még ennyi ideig, hogy nem képes semmi értelmeset összehozni Gidrán, Nomád ügyben; de ha plusz időt adtunk volna a dolognak és mehetett volna a fejlesztés a saját cégünkben is.
Ebből a szarból most csak úgy tudnánk kijönni, ha a HDS-nek a magyar tüzérek meg tudnák mondani, mivel tudnánk a Rangaröknél jobb aknavetőt elfogadható áron csinálni, hogy az első updatenél lecseréljük ezt a szart.
Hogy mi? Ez egy tipikus win-win szituáció: a németek hozzák maga a tűzvezető rendszert illetve az állványt, amibe magát a vetőcsövet a HDS fogja gyártani. Emellé a HDS-től veszünk a jelek szerint vontatottat is ( illetve a kissebb kaliberűek is onnan fognak jönni ), illetve a HDS részesül majd a közös várpalotai lőszergyártás profitjából is. De ez is el lett már mondva ...
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 114
119 366
113
Engem sokkal jobban aggaszt, hogy a német most mindent megígér, mert tudja, hogy egy nagyon erős piaci versenytársat 2-3 évtizeden belül nem csak kicsinál, de a tudását teljesen el is lopja, ha mi ezt vesszük.
Tudom, hogy Maróth Gáspár nagyon sokat tárgyalt erről és panaszkodott is sokat, hogy nem egyszerű a török-német-magyar érdeket összeházasítani, de hiába mondta @Szittya , hogy néhány alkatrész majd megy bele a mi gyárunktól meg az RM szellemi tulajdon bérgyártása, egyszerűen ezzel kiheréltek kevesebb, mint 10 év alatt egy jól prosperáló gyárat, amit a Zrínyi elején vettek.
Ha az RM megveszi és ad érte német anyacégből részvényt a Magyar Államnak, akkor egy szót sem szólok, de nem ez történt. Borítékolhatóan lejtmenetbe fog kerülni HDS ezek után, hiszen mindenkinek megcsappan a bizalma egy olyan céggel szemben, ami csak aknavetőt gyárt, de a saját hadserege nem onnan vásárol.

Én látni szoktam a Zrínyiben a koncepciót és elég nagy bizalmat szoktam megszavazni minden lehetőségnek, de ebben tényleg ezt látom, hogy 10 évig sem bírtuk ki, hogy egy koncepció mellett kitartsunk, hanem olyan dologra rábólintottunk, ahol kinyírjuk az aranytojást tojó tyúkunkat.

Engem nem zavart volna, ha Gáspárunk még 2-4 évig tárgyal és a fórumon olvasgatom még ennyi ideig, hogy nem képes semmi értelmeset összehozni Gidrán, Nomád ügyben; de ha plusz időt adtunk volna a dolognak és mehetett volna a fejlesztés a saját cégünkben is.
Ebből a szarból most csak úgy tudnánk kijönni, ha a HDS-nek a magyar tüzérek meg tudnák mondani, mivel tudnánk a Rangaröknél jobb aknavetőt elfogadható áron csinálni, hogy az első updatenél lecseréljük ezt a szart.
Jézus fasza....
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 847
91 298
113
Hogy mi? Ez egy tipikus win-win szituáció: a németek hozzák maga a tűzvezető rendszert illetve az állványt, amibe magát a vetőcsövet a HDS fogja gyártani. Emellé a HDS-től veszünk a jelek szerint vontatottat is ( illetve a kissebb kaliberűek is onnan fognak jönni ), illetve a HDS részesül majd a közös várpalotai lőszergyártás profitjából is. De ez is el lett már mondva ...
Illetve a legkisebb 60as aknavető is HDS lesz. Ajánlom ezt a részt.

Nah, akkor a rend kedvéért, ami nekem a fenti videóból átjött.

Először is nagyon informatív, hiánypótló rész volt!!!

Mivel foglalkozik a Hirtenberger?
  • Aknavetőgyásrtás 60/81/120
  • Aknavetőgránátgyártás
  • Digitális célzó- és tűzvezetőrendszer
  • Hagyományos lövedék
  • Képzés, digitalizáció
Hosszú távú 20 éves szerződéseik is vannak. A covid alatt duplázták a gyártási kapacitásuk. A cég értéke ma duplája a vételi árnak. 2022 tavasza és 2024 között megvalósul az átköltözés Varpalotára.

Nemrég megvettek egy új - zélandi szofverfejlesztéssel foglalkozó céget.
Illetve van angol gyártási telephelyük. Ez utóbbiban nekem nem egyértelmű mit csinálnak, illetve, hogy az is magyar tulajdonba került-e. A szoftverfejlesztő cég, ami a digitalis célzó, tűzvezetőrendszereken dolgozik, az a Hirtenberger HU része.

2 verzió van 60as aknavetőből.
Különlegeseknek commando verzió. Töltött állapotban szállítható. 2kmes lőtáv, kézi tüzelésre is alkalmas.

Állványos 60as.4km lőtáv, szintén alkalmas kézi tüzelésre is.

60/81es 3 részre bontható, igy szállítható. A 120as tréleren összeszerelve szállítható. 45mp.alatt felállítható.

Gránátok
Füst, világító és infragránát is. Ez utóbbi trükkös.az ellenség nem látja, de a a saját csapat átlátja a terepet.

Digitális célzórendszer világon egyedülálló. Fedezékből is tudsz célozni. Az aknavetős katona digitális eszköze egyszere fogadja a fegyver helyadatait és egy másik katona lézeres célkereső adatait, igy határozza meg a tüzelési célpontot.
Sztem van sok-sok hadiipari gyár. Jól látta meg Maroth a rést. Adunk nekik projektfeladatokat, amik többségét a Honvédség rendszeresíteni fogja, illetve a közös terméket megpróbáljuk itthon gyártani. Utána 3 iranyból, pl. RM-Nurol-Mo. is megy a lobbi a további értékesítés irányába.
 

beat

Well-Known Member
2012. január 25.
1 028
2 477
113
Az emelvényen álló töltögető csávó hogy marad életben valós körülmények között?!?
Mesterlövésznek sem kell lenni ahhoz, hogy leszedjék...

raganrok-gidran.jpg
Ha az aknavetős tüzért látja az ellenség, ráadásul lőtávolon belül, akkor az már régen rossz. Egy bemutató lövészeten ez nem szempont.
Sőt, az aknavetőnek megvan az az előnyös képessége, hogy úgynevezett fedezőgerinc mögül tüzelhet. Ez lehet apró domb, facsoport, mélyedésben is állhat. Ezért kell a Gidránra telepített felderítő-tűzvezető jármű, mert elég, ha csak az látja közvetlenül a célt, és az aknavetőnek leadja a koordinátákat. Ezért valószínűleg minden aknavetős üteg mellé kell majd egy olyan is.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 322
46 049
113
Meglepett az RM aknavető. Érdekes amellett, hogy vettünk saját és prosperáló és fejlett aknavetőgyárat mert így az üzenet amit közvetít, hacsak mondjuk Lynx-be nem azt rakjuk majd szakmányban, az nem annyira pozitív.
@krisss finoman benyögte valamelyik jelenleg pörgő topicban (pöcs tudja, hogy melyikbe, mert nem elég hogy egyszerre több szálon pörög az esemény, de még néha @Terminator is rendet rak), hogy a RM bölcsője gyakorlatilag bármilyen aknavető csövet tud fogadni.
Igazság szerint a SRAMS esetében - tudtommal - a cső volt csak Hirtenberger, meg a digitalizált tűzvezető rendszer. Az ST meg csinálta meg hozzá a mechanizációt.
Érzem különben Maróth szavaiban a bugit arra, hogy ez a RM-Hirtenberger együttműködés még nincs lezárva. Azt is el tudom képzeln,, hogy összeraknak még egy félautomata töltőt is pár hónap alatt.
Alapvetően érdekes ez a 2 féle megközelítés.
A félautomata töltés ugyan kisebb tűzgyorsaságú, de nagyobb védettséget ad, valamint kevesebb lesz a meghibásodási lehetőség.
A kézi töltés szállítási mérete lehet kisebb, azaz több hely marad a küzdőtérben.
Nem baj, ha először a kézi töltési rendszer mellett döntünk, aztán ha jól sikerül a fejlesztés, még mindig átszerelhető a dolog.
Jelenleg nagyon az elején tartunk mindennek. Mi sem mutatja jobban, hogy az éleslövészetet nem a magyar honvédek intézték. Ki kell még dolgozni az alkalmazási és harceljárási hátteret.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 322
46 049
113
remélem hogy ez csak egy variáció volt és tesztelnek még mást is.
Szerintem gáz, hogy töltő térdtől felfelé kint van a járműből. Veszélyes és baromi fárasztó - pláne hogy töltés után el kell hajolgasson.
Percenként 20x nagyon fárasztó lehet...
Ne hidd már, hogy ezt órákig kell csinálni. Annyi lőszer nincs azért kéznél... :)
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen

vantsy

Active Member
2014. június 16.
285
219
43
Az aknavető hordozóban nem értünk egyet (meg az információhiányod húzod rá mindenre a sajátos nézeteiddel amihez nekem már rég nincs türelmem hogy leáljak veled vitatkozni)

Rajszállító meg nem lesz. De ezt is csak azóta mondom hogy először előkerült.
De ha a tüzérosztály magában elfogyaszt 50 darabot akkor hamar eloszlik a mennyiség.
Szia,
Nem kötekedés, csak a tudatlanságom, mire kell 50 darab a tüzérosztályba?
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 114
119 366
113
Na látom megint nem egyértelmű pár dolog.

Az SRAMS nem hirtenberger gyártmány hanem Szingapúri. A hirtenberger csövet, tűzvezető rendszert és lőszert adta bele.

Ebben a gépben mi a hirtenberger?
A cső, a tűzvezető rendszer és a lőszer.

Comprende?