[HUN] Haderőszervezés és haderőalkalmazás elmélete

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
Itt azért azbelméleted erősen több sebből vérzéstutat.

Nem nem kap. Nem csak Kovács tábornok interjújából tudható korabbról, de @krisss válaszából is kikövetkeztethető, hogy ez nem így lesz. A Lynx jelenleg megrendelt mennyisége 3 zl.-ra lesz elegendő. Ez nem jelenti azt, hogy ennyiben maradunk, de az is tudható, hogy a felajánlott "Nehézdandár" fizikailag nem fog megegyezni egyik jelenleg üzemelő dandárunkkal sem.
Tehát lényegtelen, hogy egyik-másik dandárban mi van. A dandár mint olyan átlényegül igazgatási fogalommá. Harcszerűen nem ebben képzelik a bevetésüket. Legalábbis az eddig kikerült infók szerint.


Ha, és amennyiben úgy lesz, ahogy fentebb leírtam, akkor teljesen lényegtelen az, hogy melyik zászlóalj hol állomásozik.

A gumikerekes zl.-ak nem páncélgránátosak. Azok csak szimpla lövész zászlóaljak. Nem mellesleg pont a németektől vennénk át ezt a "nem feltétlen egy helyen kell tartani az dandár összes alakulatát" rendszert. A lényeg az, hogy elég sokszor tudjanak egy mással összfegyvernemi gyakorlatokat tartani.
Másrészről a jelek szerint ezt a láncos/gumis kevert rendszert pont most szünteti meg a BV. Egyrészt megrendelik a szülséges mennyiségű PUMA-t, valamint folyamatos a Boxerek rendelése is. (Eddig főleg a PUMA-k eléggelen mennyisége okozta a kényszerű keveredést) Szervezetileg pedig pont most rendezik át úgy a rendszert, hogy lehetőség szerint a mozgékonyabb gumis zászlóaljak közös dandárba kerüljenek.
A Boxer lényegében "nehéz Apc". Irgalmatlan drágán tudnád felszerelni ha tömeg és kellő mennyiségű tartalék lenne szükség.
Ha mennyiség is szükséges akkor meg kellene találni az ár-érték arányú eszközöket. A tűzérségtől kezdve az Apc ig. (HX3 köztes megoldás szerintem) Lásd lengyel K2 beszerzést. Számunkra ez szerintem török vonal lehetne. Kiegészítve az "olcsóbb" nyugati eszközökkel.
 

Pista a hegyről

Well-Known Member
2018. április 4.
960
2 389
93
Nem nem kap. Nem csak Kovács tábornok interjújából tudható korabbról, de @krisss válaszából is kikövetkeztethető, hogy ez nem így lesz. A Lynx jelenleg megrendelt mennyisége 3 zl.-ra lesz elegendő.

4 zászlóaljra elegendő. 1 zla=3szd, 1 szd=3+1 szksz, 1 löv.szksz=törzs+3 raj=4 gép, gyors számolással be lehet saccolni hogy a 200 körüli darabszám az 4 zla-t fed le, nem 3-at. Azon lehet matekozni hogy a zla törzsbe meg az ahhoz tartozó felderítő szakaszba hogy megy Lynx, vagy mennyivel számolnak a támogató szakaszokba de az azért belőhető hogy ez bőven 4 zászlóaljas mennyiség. Pláne ha a támogató szakasz aknavetősei, akiknek most Btr van mint a lövészeknek, nem Lynx-et kapnak hanem Gidránra telepített aknavetőt.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 473
67 840
113
A lényeg, hogy páran a fórumon abban hisznek évek óta, hogy a Zrínyi nehéz-közepes-könnyű dandárra épülő terve már ott elhibázott, hogy egy APC-nek nincs jelentősége a mai modern csatatéren és csak és kizárólag MBT-be és IFV-be kell fektetni. Ha a Zrínyi pénzéből csak két darab nehéz dd-t lehet kiállítani, akkor annyit kell. Nincs értelme APC-nek, mert majd a Lynxek úgy is kilövöldözik őket, nincs értelme semminek, csak a Leo2-Lynx-Pzh2000 triádnak. (Miközben szerintem szimplán senkinek nincs pénze feltölteni a frontvonalát csupán nehéz dandárokkal minden kilométeren. Mi meg nagyon messze vagyunk anyagilag attól, hogy egy magyar-horvát vagy egy magyar-román teljes határszakaszt csupa nehéz dd-vel kitöltsünk. Szerintem autóskártya, hogy nekem van 2 nehéz dd-m, neked van 1 nehéz dd-d és 5 közepes, én nyertem, mert nekem van több tankom.)

Az én véleményem, hogy a 8*8-asok ugyan úgy fontos elemei kell legyenek a beszerzéseinknek. Egy APS-sel felszerelt Boxer kategóriájú jármű sokkal fontosabb, mint hogy T-72-t vegyünk az árából. Úgy ahogy a repülős vonalon sokan temetik a helikopteres deszantokat(Pogány ilyet nem mondott, más fórumlakókra utalnék), és sokan meg megmagyarázzák, hogy a kerekes APC teljesen felesleges.(No, Pogány ebben már élen jár a csak a Leo2 mellé T-72 body guarddal és semmi kerekes csapatszállító.) És amiben én nem hiszek.

Örülök, hogy a téma átkerült ide, mert az egész abból indult ki, hogy egy írásban megjelent, hogy a Honvédség összes lövészzászlóalját Lynx-szel fogják felszerelni (amit ha jól értettem, Krisss azóta cáfolt), és ebből már aszem Honvéd vetített előre, hogy akkor minden alakulatunk harckocsikat is fog kapni és végre belátta a kormány, hogy csak ez a fegyvernem az egyetlen.

Én nagyon szomorú lennék, ha a Zrínyi ezen 8*8 fejlesztés része nem valósulna meg. Ugyan úgy várom, mint a Lynxet vártam és a helikoptereket.
Nevetséges, ahogy ennyit bírtál leszűrni ennyi idő jelenlét után. Nem elég, hogy összekeversz @LMzek 2.0 -val, akinek a stílusa ellenére azért voltak jó gondolatai is, de aztán a saját vágyálmaidat arról, ami köszönőviszonyban sincs az itt nyugodtan visszakereshető összes írásommal-hozzászólásommal igyekszel rámhúzni az elbaszott koncepciódnak megfelelően. Majd én elnézést kérek, amiért nem felelek meg ennek, kérlek te ne fáradj ilyen ostobaságokkal.

Olyan a kirohanásod, mintha felépítettél volna egy sokakból kivonatolt és összeollózott személyiséget és mivel én szóltam hozzád, rámhúztad. Majd felháborodtál, hogy nem egy olyan eszközön örömködök, ami jelenleg 2 dimenziós kartonpapír formában létezik és leghamarabb, ha addig nem baszódik össze a világ vagy szét, 2026-ban már lehet is prototípusa.

Örülök, hogy örülsz neki, csak addig van ami van és az első prototípus sem az lesz 2026-ban, amibe majd csak úgy beugrik az összes német mintájú páncélgránátosod és boldogan veret is vele mert APC, de hová is?

Voltak tank-tank ellen és egység-egység ellen összecsapásokon elmélkedések, ami szerintem elég logikus, hogy önmagában, majd rendre kiterjedt összfegyvernem és akár összhaderőnem szint felé kacsintgatva is, lehetséges kimeneteleken filózva. Jelenleg a fórumon is uralkodó háborús pszichózis elvitte a figyelmet az ilyenekről, pedig bizony pont ebben rejlett egyfajta fotel-szakmai háttérmunka amiből lehetett okosodni és ezt hiányolom. Még a harckocsi topikban van belőle, de ott is fan klubok vágyai is belecsordulnak.

Bár helikopterig és abban is csak a felhasználó oldaláról kapcsolódok a levegőhöz, repülő meg jöjjön a szakértő fórumtársak elméjéből, de azt gondolom, hogy a szárazföldi erők tekintetében is merő ostobaság, ami beépült a tudatodban kivonatolt személyiségbe abból, amit akár a haderőfejlesztés irányaiban, mennyiségében, minőségében, akár a harcok ilyen-olyan léptékű lehetséges kimenetelében, akár a biztonságpolitikai megközelítésben itt eleddig írtam.

A harckocsi mennyiség kérdéskörben rendre a 44+12 Leopard 2, 30-70 T-72M1 vs. 56 Tr-85M1, 112 TR-85, 168 T-55 került elő. Különböző opciókban. Megvan még a T-72, nincs már meg, csak a Leopardok, stb. Ahogy T-72(csupaszon is, modernizálva is), Leopard 2, random könnyű/közepes harckocsi konvencionális első, másod, harmadvonal kérdések, tartalék, gyalogsági zászlóaljak mellé beosztott századok, önálló harckocsi zászlóaljakba szervezés, meg az extremitásaim is, mint rohamlöveg átépítés, Lövegekből állománykímélő RC páncéltörő fegyverek felállítása, nem sorolok végig mindent.

Önmagában nézve, mint puszta harckocsi összecsapás, csak a Leopard 2 jelent ebben a viszonylatban jelentős ugrást, a T-72 és TR-85M1 legalábbis paritásban vannak, de technikailag a TR-85M1 jobb. Egységszinten vezetve, hadszíntértől függően is igyekeztünk elmélkedni ilyeneken, amiképpen, összfegyvernemileg is, bár ez betegesen tagadod, pedig onnan az izgi a dolog, ugyanis a sooook román tank már becsorgó rakétatüzérség és egyéb modern támogatás keretében tudna működni, amibe bár biztosan nem emlékszel, az is belefoglaltatott, hogy gyalogság, harcjárművel, Spike-kal szerelten lenne már most jelen. Ezért jelentős kérdés a saját harckocsi-ifv-tüzérség nehézdandáros szentháromsága minőség tekintetében legalább, főleg mennyiségi hátrányban, de amúgy sem árt meg.

Biztosan nem emlékszel arra, ahogy elmagyaráztam neked, hogy milyen lista szerint bővíteném csak harckocsi fronton is a lehetőségek szerint az erőinket új vagy használt járművekkel. Minek is emlékeznél, akkor nem lehetne nulláról indulva, mintha resetet nyomtak volna, újra elmondani mindent, aminek a lerakódott anyaga kellene az alapvetésként a további mindenhez is léteznie.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 473
67 840
113
Beszélgettünk modern IFV/gépesített gyalogság - régi harckocsi EGYSÉG összecsapásokon is. Falvédőnek beszélgettünk.

Csöves fegyverek a rakétamámorban már háromnegyed évszázada halnak ki a fejekben én buta meg mindig gondoltam a légvédelmi egységektől a páncéltörő fegyverekig ezekre mint használható eszközökre, mert a rakétamámor közepette még mindig hatékonyak, egyes pontokon megkerülhetetlenek. Képzeld, sokszor még a költségekre is gondolunk, nagyjából mindig, mégha pontos számokat nem mindig ismerünk, de tudod, ezen a fórumon sokan turják az internetet és amihez sikerül hozzájutni, az az információ idekerül.

Volt szó a tüzérségről is, a beszerzéseken belül és kívül, a mi kőne ha vóna, a mi van amiből lehet építkezni, hogyan lehetne építkezni gondolatmenetén át addig amíg a tüzér képesítésű fórumtársak is hozzátették a tényszerű értékelésüket. Nem a lebaszás volt a jellemzője a legtöbb esetben, azért nem, mert sokan azért vannak itt, mert foteltábornoki minőségükben felfogják a teret, időt, ezek viszonyát, élőerőt, technikát... Ezért beszélgetünk, nem el elképzelt alannyal, aki nincs itt jelen, hanem egymással.

És hogy elérjünk a gyalogságig is. Ha éppen eretnek mód valaki nem említi, hogy és a gyalogság, attól még tudja, hogy az létezik, mindenek alapvetése. Axióma. Az a furcsa sokszor, hogy ezt sok esetben más vonatkozásban is ki kell fejteni újra meg újra akkor is, ha a hozzászóló éppen a nagy egész egy szűkebb szeletét tárgyalja. Mintha elfelejtődne.

A gyalogság esetében hidd el, én is tudom és feltételezhetően a fórum haderőfejlesztéssel kapcsolatban érdeklődést kifejtő összes tagja tudja, hogy létezik. Akinek ez a fő érdeklődési területe az egy szíjig menően tudja ezt a témát babusgatni, ahogy én a nagy kaliberű csöves fegyvereket sok páncélba burkolva. De ettől ahogy én tudom, hogy van a gyalogságunknak több minősége, úgy ők is tudják, hogy vannak harcjárművek. Azt is tudják, hogy a harckocsit nem nagypapa építette, hogy aztán eltegye a pincébe, hogy jó lesz az még valamire, hanem igen potens embermészárló gép. Ez a feladata, azért olyan amilyen, mert az emberek akiket le kell mészárolnia a benne ülő embereknek, azok szintén páncélba meg épületekbe húzódnak ha tehetik, hogy ne haljanak meg azonnal.

A fasz kivan de sokat írtam máris, de nem hagyom abba, hogy két hétre rendben legyen legalább ilyen felületes módon a szemléletem egybitessége a fejekben, majd valamikor újra leírom, amikor valaki megint azt hiszi, hogy végre feltalálta a gépesített-összhaderőnemi harcot meg a gyalogos katonát és ezek lehetséges feladatait.

Amiket megfogalmaztál, gyalogság védelemben, páncélosok és gyalogság támadásban egyrészt a legalapabb dolgok, másrészt a nagy kaliberű fegyverek a védekezést is igen megárnyalják, csak nevetségesen igyekszel figyelmen kívül hagyni. A kerekes-láncos együttműködésben, el kell hogy keserítselek, de ha a tömeges alkalmazását nézzük, nyolcvan évecskével megelőztek a szabadalmaztatásában. Volt ott minden még féllánctalpas is, csak az volt, 8x8 APC meg nincsen itt és most, majd egy évtized múlva lehet. Most BTR van, amit mindenki emészt, hogy ez van, ezzel kell gondolkodni, a katonáinknak meg dolgozni.

Tank. Azért fontos, hogy kinek a tankjai lövik ki a másikak tankjait, mondjuk szoktunk foglalkozni bombázással, rakétázással meg minden ilyennel, amivel elsősorban el kell pusztítani az ellenséges harckocsikat, hogy aztán a mieink tehessék az igazi dolgukat. Csak ezt baszott nehéz megértenie sokaknak valahogy, aztán képzelt személyiségekkel kezdenek vitatkozni általuk le sem vezetett tankcsaták kinvetett képéről, hogy a tank legfőbb feladata, hogy odavigye a csúnya végleg elbukott testecskéjében a csúnya végleg megbukott ágyúját a gyalogság elé-közé és szétlője vele őket. Az APC-t is. Az IFV-t is. A gépesített egységeket követni próbáló védekező gyalogságodat is. Az épületeket is. Az erődített pontokat, a lövészárkokat, a páncéltörő egységeket és a fegyverzetület, a teherautókat a gyalogságszállítótól a műhelykocsin keresztül az üzemanyagos vontatóig. Mindent. Buuuum, buuuum, megy és lövi szerencsétleneket és ha sok tankod van és a te tankod győz a földön, akkor már lényegében a légi helyzettől függ, hogy milyen mértékű mészárlást tud kivitelezni, mert borzalmas fegyver ám, amikor hellyel-közzel vagy épp teljesen szabadon tud tevékenykedni.

És ha annyira sok tankod van, hogy egy zászlóaljnál többet is fel tudsz vele szerelni, akkor az azt jelenti, hogy több hadműveleti irányban tudsz ilyet bevetni a gyalogság támogatására, vagy ostromgyűrű áttörésére, vagy harckocsiütközetre olyan pontokon, ami ponton tevékenykedő ellenséges egységek amúgy az enélkül egy zászlóaljadat is veszélyeztetnék, meg a gyalogságodat, aztán a tüzérségedet, ....

Ha meg az ellenfelednek van, lehet az a legmodernebb, annál veszélyesebb, vagy régi ócska de sok és megy és tud lőni, akkor a becsapódó lövedékeket magadnál várhatod az meg nem jó. Mert szétszakít a faszba, aztán lehet letépett lábbal sikoltozni a közepes dandár a jövő oltárán. Shinseki-t is simogatják a könnyű gyalogos a jövő koncepcióért, a nehéz egységeket, nosza megint basszuk ki a kukába.

Nem akarok mást mondani, mert elég volt.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 960
123 576
113
4 zászlóaljra elegendő. 1 zla=3szd, 1 szd=3+1 szksz, 1 löv.szksz=törzs+3 raj=4 gép, gyors számolással be lehet saccolni hogy a 200 körüli darabszám az 4 zla-t fed le, nem 3-at. Azon lehet matekozni hogy a zla törzsbe meg az ahhoz tartozó felderítő szakaszba hogy megy Lynx, vagy mennyivel számolnak a támogató szakaszokba de az azért belőhető hogy ez bőven 4 zászlóaljas mennyiség. Pláne ha a támogató szakasz aknavetősei, akiknek most Btr van mint a lövészeknek, nem Lynx-et kapnak hanem Gidránra telepített aknavetőt.
gyenge a matek
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 631
79 848
113
4 zászlóaljra elegendő. 1 zla=3szd, 1 szd=3+1 szksz, 1 löv.szksz=törzs+3 raj=4 gép, gyors számolással be lehet saccolni hogy a 200 körüli darabszám az 4 zla-t fed le, nem 3-at. Azon lehet matekozni hogy a zla törzsbe meg az ahhoz tartozó felderítő szakaszba hogy megy Lynx, vagy mennyivel számolnak a támogató szakaszokba de az azért belőhető hogy ez bőven 4 zászlóaljas mennyiség. Pláne ha a támogató szakasz aknavetősei, akiknek most Btr van mint a lövészeknek, nem Lynx-et kapnak hanem Gidránra telepített aknavetőt.
Egy zászlóaljat nem csak a lövészszakaszok gépei alkotják. Gondolkodj egy kicsit. Ha 1 szakasz 4 gép és 3 ilyen van egy században (ezek csak a lövészszakaszok gépei!!) az akkor is 12 gép/század (és még sehol nincs a parancsnok gépe vagy a helyettesé). Ha 3 ilyen század van egy záaszlóaljban az akkor is 36 gép a lövészszakaszok részére. Sokkal reálisabb az, ha lövészszázadonként 15-16 géppel számolsz.
 
  • Tetszik
Reactions: Vogon and krisss
K

kamm

Guest
A Boxer lényegében "nehéz Apc". Irgalmatlan drágán tudnád felszerelni ha tömeg és kellő mennyiségű tartalék lenne szükség.
Ha mennyiség is szükséges akkor meg kellene találni az ár-érték arányú eszközöket. A tűzérségtől kezdve az Apc ig. (HX3 köztes megoldás szerintem) Lásd lengyel K2 beszerzést. Számunkra ez szerintem török vonal lehetne. Kiegészítve az "olcsóbb" nyugati eszközökkel.
Nem lesz Boxer, felejtsetek el. A hazai hibrid 8x8 lesz, azt meg erzesem szerint szandekosan olcsobbra tervezik, mint a Boxert, ráadásul kb mindent felhasznalnak benne a Lynxbol, amit csak lehet, tovább csökkentve a ktgeket.
 
  • Tetszik
Reactions: Vogon

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 631
79 848
113
Ha jól emlékszem amíg volt a 25/88-as zászlóaljnak BTR-es százada, akkor a 19db BTR alkotta a századot. 3x4 gép a a lövész szakaszokban 1-1 gép a századparancsnoknak és a helyettesének és 5 gép a támogató szakaszban.
 
  • Tetszik
Reactions: bel and Rferi66
K

kamm

Guest
Egy zászlóaljat nem csak a lövészszakaszok gépei alkotják. Gondolkodj egy kicsit. Ha 1 szakasz 4 gép és 3 ilyen van egy században (ezek csak a lövészszakaszok gépei!!) az akkor is 12 gép/század (és még sehol nincs a parancsnok gépe vagy a helyettesé). Ha 3 ilyen század van egy záaszlóaljban az akkor is 36 gép a lövészszakaszok részére. Sokkal reálisabb az, ha lövészszázadonként 15-16 géppel számolsz.
Az meg mindig csak 48 jarmu per zl. Lrgyen 50, az is csak 200 - 218 Lynxbol vidáman kijön 4 zl így is, és még a szazadpkok kutyai is saját Lynxen furikaznak...
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 180
113
4 zászlóaljra elegendő. 1 zla=3szd, 1 szd=3+1 szksz, 1 löv.szksz=törzs+3 raj=4 gép, gyors számolással be lehet saccolni hogy a 200 körüli darabszám az 4 zla-t fed le, nem 3-at. Azon lehet matekozni hogy a zla törzsbe meg az ahhoz tartozó felderítő szakaszba hogy megy Lynx, vagy mennyivel számolnak a támogató szakaszokba de az azért belőhető hogy ez bőven 4 zászlóaljas mennyiség. Pláne ha a támogató szakasz aknavetősei, akiknek most Btr van mint a lövészeknek, nem Lynx-et kapnak hanem Gidránra telepített aknavetőt.
Fene tudja,hogy mi hogyan lesz a végén.Én még mindig nem láttam egy árva hadrend tervezetet sem,hogy mi is jön ki a Zplanbol a végén.
 
K

kamm

Guest
Ha jól emlékszem amíg volt a 25/88-as zászlóaljnak BTR-es százada, akkor a 19db BTR alkotta a századot. 3x4 gép a a lövész szakaszokban 1-1 gép a századparancsnoknak és a helyettesének és 5 gép a támogató szakaszban.
Azert 5 Lynxet tamogatonak kisse sokallanek...
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
4 zászlóaljra elegendő. 1 zla=3szd, 1 szd=3+1 szksz, 1 löv.szksz=törzs+3 raj=4 gép, gyors számolással be lehet saccolni hogy a 200 körüli darabszám az 4 zla-t fed le, nem 3-at. Azon lehet matekozni hogy a zla törzsbe meg az ahhoz tartozó felderítő szakaszba hogy megy Lynx, vagy mennyivel számolnak a támogató szakaszokba de az azért belőhető hogy ez bőven 4 zászlóaljas mennyiség. Pláne ha a támogató szakasz aknavetősei, akiknek most Btr van mint a lövészeknek, nem Lynx-et kapnak hanem Gidránra telepített aknavetőt.
A te számítasod szerint akkor csak a lövészjárműből 4x3x4x4=192 gépre lenne szükség.
A maradék 26 járműből kellene megoldani a 4 zászlóalj mindenféle CS, és CSS feladatát (parancsnoki, sebesült kihordó, felderítő, tüzér felderítő, aknavetős).
És ezeket - még Benkőtől tudjuk - mind meg is rendeltük.
Inkább úgy számolj, hogy ezen feladatokra minimum +egy zászlóaljnyit kellene felszámolni.
És akkor még nem számoltál kiképzési játművekkel, meg minimális tartalékkal.
 
  • Tetszik
Reactions: Blitz97 and krisss

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 631
79 848
113
Azert 5 Lynxet tamogatonak kisse sokallanek...
Miért? Az 5db BTR úgy nézett ki, hogy 2db az aknavető rajnak , 2db a páncéltörő rajnak és egy parancsnoki gép.
Az meg mindig csak 48 jarmu per zl. Lrgyen 50, az is csak 200 - 218 Lynxbol vidáman kijön 4 zl így is, és még a szazadpkok kutyai is saját Lynxen furikaznak...
Dehogy 50. Kell a zászlóaljtörzsnek, nem árt ha van támogató század is, ha van törzsszázad/szakasz (a kötelék záaszlóaljaknak törzsszakaszuk szokott lenni amennyire emlékszem) az sem gyalogolhat.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 180
113
Közepes zászlóalj nem nehéz/páncélgránátos.
No,ezért hülyesék ez a kerekes=közepes,láncos=nehéz gondolkodásmód.Mert önmagában ez semmit nem mond a harcértékről.
Namer APC nehéz,nagyon jol védett-de nincs semmi,amivel hk-k és kicsit is komolyabban páncélozott célok ellen harcolhatna.Egy jol felszerelt Patria XPn viszont van akár 35milis gá,ATGM,és lvl 6 szintig felpáncélozható.Akár fel is csempézhető SSel.
No,akkor melik járgánnyal felszerelt zl lesz a páncélgránátos,és melyik a sima gépesitett lövész????
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 631
79 848
113
No,ezért hülyesék ez a kerekes=közepes,láncos=nehéz gondolkodásmód.Mert önmagában ez semmit nem mond a harcértékről.
Namer APC nehéz,nagyon jol védett-de nincs semmi,amivel hk-k és kicsit is komolyabban páncélozott célok ellen harcolhatna.Egy jol felszerelt Patria XPn viszont van akár 35milis gá,ATGM,és lvl 6 szintig felpáncélozható.Akár fel is csempézhető SSel.
No,akkor melik járgánnyal felszerelt zl lesz a páncélgránátos,és melyik a sima gépesitett lövész????
De mond, csak te vagy képtelen elfogadni.
 
  • Vicces
Reactions: Negan