[HUN] Haderőszervezés és haderőalkalmazás elmélete

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 566
113
Egyrészt nem tudom miért írtam végig 18 H225M-et, amikor csak 16 van lerendelve. De természetesen abból indultam ki.
Másrészt ezt az egész fejtegétést arra írtam, hogy @mindenen kívül leírta - a szerinte - az ország számára szükséges haderő méretét.
Ezt viszont kizárólag a jelenlegi rendszer továbbfejlesztéseként lehet elképzelni.
A 16 H225M-re a jelenlegi igények szerint már le van adva a rendelés.
Ezzel együtt sem gondolom, hogy túl sok lenne a már lerendelt mennyiség.
Maga a 2 gép/szakasz koncepció nekem nem tűnne rossznak. Hogy megint a Marines-szal példálózzak, az Osprey is kb. ennek megfelelő méretű.
Ráadásul 2 H225M nekem nagyobb logisztikai rugalmasságot jelent, mint 1 chinook.
Az általam emlegetett légi szállítású tüzérséghez is optimálisnak tűnik.
A Chinook kicsit túl nagy egy 105-ös löveghez. 2-3 mozgatása egy időben meg nekem elég rizikósnak tűnik.
A Chinookkal M777-et szoktak vinni.
A különlegeseinknek pedig a nagyobb hatótávolság miatt ideálisabb típus lehet, mint a Chinook.
A németek is vegyesen alkalmazzák a CH-53-at az NH-90-nel, ami kapacitásban az Osprey, és a H225M szintjén van. Nem terhelés szinten, hanem aszerint, hogy mind3 típus a 2gép/ szakasz szinten van.
elfeledkeztél a Mi24 és Mi 17 esekről. A Kilián előadásában már 2032ig tarthatók hadrendben. (a szerbek megkapták a nagyjavításai engedélyt) A Mi 24 ben meg tudjuk mi a fasza kettős felhasználású.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 067
38 455
113
Az MH feladatrendszere alapján a szárazföldi erőknek kb. így kellene kinézni
  • Egy páncélos vagy harckocsi dandár (2 hkz., 2 glz., 1 önj.tü.o.)
  • Két gépesített lövész dd. (1-1 hkz., 3-3 glz., 1-1 önj.tü.o)
  • 4-7 lövész ezred, egy-két feltöltött, és 2-3 feltölthető löveszzaszloaljjal.
  • Egy légi mozgékony lövész ezred.
  • Egy rakéta tüzér dandár.
  • Egy különleges műveleti ezred.

Ez összesen 4 hkz, 8 glz , 4-10 lövész zászlóalj.

Ez létszámban nem több, mint 20-24 ezer fő, szárazföldi erő.
Ez így nagy vonalakban rendben van.

Én a rakéta tüzérdandárt "sokallom" kicsit. 1 tüzérosztály is elég lehet, mert itt azért precízós rakétázás lesz, nem "katyusázás".
HIMARS és MLRS-ból az ukránoknak is egy osztályra való van talán összesen több mint ezer kilométeres frontvonalra.
Szerintem 18-24 PULS vagy más rakétavető elég is lehet arra 200-300 km-re ami nálunk maximálisan előfordulhat egy honvédő háborúban.
Inkább akkor csinálnék egy vegyes tüzérdandárt és 24 rakétavetőt megtoldanám 24 kerekes löveggel - pláne L/60-as lövegekkel felszerelve, hogy hatótávolságban is összemérhetőek legyenek a rakétásokkal. Ezek lennének hivatottak ellentüzre illetve mélységi csapásmérésre. 70-80 km-ig a löveggel ez gazdaságosabb, afölött meg a "rakétásoké a terep".

Légi mozgékonyságú ezered szerintem is túlzás egy ekkora haderőhöz mint a mienk.

Két gépesített lövész dd.-be pedig a harckocsik helyére eltudnám képzelni a Lynx-120-at - és akkor most gyorsan elfutok a paradicsom dobálás elől... :D
 
  • Tetszik
Reactions: tong djagbu

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 566
113
Ez így nagy vonalakban rendben van.

Én a rakéta tüzérdandárt "sokallom" kicsit. 1 tüzérosztály is elég lehet, mert itt azért precízós rakétázás lesz, nem "katyusázás".
HIMARS és MLRS-ból az ukránoknak is egy osztályra való van talán összesen több mint ezer kilométeres frontvonalra.
Szerintem 18-24 PULS vagy más rakétavető elég is lehet arra 200-300 km-re ami nálunk maximálisan előfordulhat egy honvédő háborúban.
Inkább akkor csinálnék egy vegyes tüzérdandárt és 24 rakétavetőt megtoldanám 24 kerekes löveggel - pláne L/60-as lövegekkel felszerelve, hogy hatótávolságban is összemérhetőek legyenek a rakétásokkal.

Légi mozgékonyságú ezered szerintem is túlzás egy ekkora haderőhöz mint a mienk.

Két gépesített lövész dd.-be pedig a harckocsik helyére eltudnám képzelni a Lynx-120-at - és akkor most gyorsan elfutok a paradicsom dobálás elől... :D
A lynx 120 as nem a harckocsi helyett van hanem mellette a páncélgránátosaknál! De 4 azaz 4 hk zlj azért nem jelenthet problémát még egy ekkora országnak sem mint mi!
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 067
38 455
113
A lynx 120 as nem a harckocsi helyett van hanem mellette a páncélgránátosaknál! De 4 azaz 4 hk zlj azért nem jelenthet problémát még egy ekkora országnak sem mint mi!
Min. 3 Leopardokkal felszereltet én is ideálisnak tartanék, de kettő minimum. Utóbbit eléggé biztosra veszem, mert 1 zászlóalj tényleg semmire nem elég...
Minden esetre egy Lynx-dandárban én látnám helyét 1-2 század Lynx120-nak is...tudom: sokan meg nem.
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 566
113
Az MH feladatrendszere alapján a szárazföldi erőknek kb. így kellene kinézni
  • Egy páncélos vagy harckocsi dandár (2 hkz., 2 glz., 1 önj.tü.o.)
  • Két gépesített lövész dd. (1-1 hkz., 3-3 glz., 1-1 önj.tü.o)
  • 4-7 lövész ezred, egy-két feltöltött, és 2-3 feltölthető löveszzaszloaljjal.
  • Egy légi mozgékony lövész ezred.
  • Egy rakéta tüzér dandár.
  • Egy különleges műveleti ezred.

Ez összesen 4 hkz, 8 glz , 4-10 lövész zászlóalj.

Ez létszámban nem több, mint 20-24 ezer fő, szárazföldi erő.
Én még tennék bele egy tüzér dandárt és a vontatottat sem hanyagolnám. Igen csak igazat adok akik itt is elmondják sokszor hogy a tüzérséget minden mennyiségben nyomatni kell.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 182
113
Ez így nagy vonalakban rendben van.

Én a rakéta tüzérdandárt "sokallom" kicsit. 1 tüzérosztály is elég lehet, mert itt azért precízós rakétázás lesz, nem "katyusázás".
HIMARS és MLRS-ból az ukránoknak is egy osztályra való van talán összesen több mint ezer kilométeres frontvonalra.
Szerintem 18-24 PULS vagy más rakétavető elég is lehet arra 200-300 km-re ami nálunk maximálisan előfordulhat egy honvédő háborúban.
Inkább akkor csinálnék egy vegyes tüzérdandárt és 24 rakétavetőt megtoldanám 24 kerekes löveggel - pláne L/60-as lövegekkel felszerelve, hogy hatótávolságban is összemérhetőek legyenek a rakétásokkal. Ezek lennének hivatottak ellentüzre illetve mélységi csapásmérésre. 70-80 km-ig a löveggel ez gazdaságosabb, afölött meg a "rakétásoké a terep".

Légi mozgékonyságú ezered szerintem is túlzás egy ekkora haderőhöz mint a mienk.

Két gépesített lövész dd.-be pedig a harckocsik helyére eltudnám képzelni a Lynx-120-at - és akkor most gyorsan elfutok a paradicsom dobálás elől... :D
Felderités.A felderités a kulcs ahoz,amiről beszélsz.Ha nincs megfelelő felderités,akármiért,akkor bizony marad a hagyományos tüzérharcászat.Amire amúgy is szükség van.A védelmet a tüzérség védi meg a lerohanástol,a támadónak a tüzérség nyit utat.A szárnyakat a tüzérség fedezi,a réseket a tüzérség zárja le.A tüzérségnek kell pótolnia a hiányzó csapaterőt.1 dd-hoz harchelyzetben nyugodtan számolhatsz egy vegyes dd-nyi tüzérséget,mint szükséges tüzérségi támogató erőt.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 067
38 455
113
Én még tennék bele egy tüzér dandárt és a vontatottat sem hanyagolnám. Igen csak igazat adok akik itt is elmondják sokszor hogy a tüzérséget minden mennyiségben nyomatni kell.
Az itt felvázolt 72 cső az igen csak a minimum kellene legyen. Inkább 96-120 lenne az ideális. Ebből egy-kettő akár olcsó vonatott is lehet, bár az "izraeli CAESAR" az ATMOS is egész jó árban van: 2020-ban 12 lövegre vonatkozó csomag 47.2 millió USD, vagyis 3,9 millió/darab átlag ár logisztikai támogatással. Ennyiért új gyártású vonatott sem biztos hogy van!
(M777-re mondanak 4-5 millió dollárt)

Felderités.A felderités a kulcs ahoz,amiről beszélsz.Ha nincs megfelelő felderités,akármiért,akkor bizony marad a hagyományos tüzérharcászat.Amire amúgy is szükség van.A védelmet a tüzérség védi meg a lerohanástol,a támadónak a tüzérség nyit utat.A szárnyakat a tüzérség fedezi,a réseket a tüzérség zárja le.A tüzérségnek kell pótolnia a hiányzó csapaterőt.1 dd-hoz harchelyzetben nyugodtan számolhatsz egy vegyes dd-nyi tüzérséget,mint szükséges tüzérségi támogató erőt.
"A torkánál ragadta meg a kérdést Pelikán elvtárs..."

A felderítést legalább annyira meg kell tolni mint a tüzérséget, különben nem tudjuk mire kell lőni. A probléma, hogy ez a fejlesztési tervek legkevébé átlátható része: a Skylark 3 beszerzést titkolták 5 évig, pedig semmi rendkívüli nincs ebben a drónban. 100km-es hatósugarával teljesen ideális arra, hogy a tüzérség számára felderítsen. Remélem vettek belőle bőven, mert ez is eléggé fogyóeszköz lesz várhatóan.
Ahhoz hogy 150 vagy akár 300 km-re relülő rakétákkal is tudjunk csapást mérni ahhoz már MALE drónra illetve felderítő műholdra lenne szükség. Ezek is elvileg tervben vannak, csak nem biztos, hogy az orrunkra kötik mikor mi valósul meg ebből...
Illetve azt már tudjuk hogy L-39NG fog felderíteni, szóval meg vagyunk mentve! ;)
 
  • Vicces
Reactions: Negan

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 182
113
Az itt felvázolt 72 cső az igen csak a minimum kellene legyen. Inkább 96-120 lenne az ideális. Ebből egy-kettő akár olcsó vonatott is lehet, bár az "izraeli CAESAR" az ATMOS is egész jó árban van: 2020-ban 12 lövegre vonatkozó csomag 47.2 millió USD, vagyis 3,9 millió/darab átlag ár logisztikai támogatással. Ennyiért új gyártású vonatott sem biztos hogy van!
(M777-re mondanak 4-5 millió dollárt)


"A torkánál ragadta meg a kérdést Pelikán elvtárs..."

A felderítést legalább annyira meg kell tolni mint a tüzérséget, különben nem tudjuk mire kell lőni. A probléma, hogy ez a fejlesztési tervek legkevébé átlátható része: a Skylark 3 beszerzést titkolták 5 évig, pedig semmi rendkívüli nincs ebben a drónban. 100km-es hatósugarával teljesen ideális arra, hogy a tüzérség számára felderítsen. Remélem vettek belőle bőven, mert ez is eléggé fogyóeszköz lesz várhatóan.
Ahhoz hogy 150 vagy akár 300 km-re relülő rakétákkal is tudjunk csapást mérni ahhoz már MALE drónra illetve felderítő műholdra lenne szükség. Ezek is elvileg tervben vannak, csak nem biztos, hogy az orrunkra kötik mikor mi valósul meg ebből...
Illetve azt már tudjuk hogy L-39NG fog felderíteni, szóval meg vagyunk mentve! ;)
Egyrészt a tüzérségi felderités a tüzérség része.Valójában egy dd felderitő kapacitásának igen jelentős része a tüzérségi szervezetben van.De a felderités nem csak dronok,radarok és repülők-hanem emberek.Még mindig fontos az ember.Példul a mélységi felderitő katona.
Másrészt a REH,a radiófelderités is nagyon hasznos dolog-mintahogy az ellen hasonló felderitésének akadályozása,megtévesztése.
És a tüzérség nem csak nagy ágyúkból áll.A mélységi célok mellett,a tüzérségnek közvetlen támogatást is kell adnia.Kis aknavető éppen úgy kell,mint nagy ágyú.Rakétáknál detto ez a helyzet.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
elfeledkeztél a Mi24 és Mi 17 esekről. A Kilián előadásában már 2032ig tarthatók hadrendben. (a szerbek megkapták a nagyjavításai engedélyt) A Mi 24 ben meg tudjuk mi a fasza kettős felhasználású.
Ez szándékos volt! :rolleyes:
Azokkal ne nagyon számolj szerintem.
Legalábbis csapatszállítóként ne. De támogatóként is csak igen korlátozott ideig. Mire összejönne a légiszállítású ezred, addigra már sehol sem lesznek ezek...
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 566
113
Ez szándékos volt! :rolleyes:
Azokkal ne nagyon számolj szerintem.
Legalábbis csapatszállítóként ne. De támogatóként is csak igen korlátozott ideig. Mire összejönne a légiszállítású ezred, addigra már sehol sem lesznek ezek...
Nagyon hasznosak azok a mi24/35 ha kapnak francia elektronikát. (és a mi 35 ben az van) És a szerbek tudják javítani és az orosz szankcióknak is vége lesz egyszer. Ja és nagyon ismerik itthon a fiúk és szeretik.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 496
18 548
113
Nem.Szükség van egy valóban nagy lökőerejű nehéz páncélos magra a haderőnek.De ehez egyrészt jóval több hk kell.Másrészt nem lehet a doktrinát a nehéz erők túlsúlyára épiteni,ha nincs meg az ahoz szükséges hadműveleti csapatsűrúség.

Ezzel picit egyetértek. Csak évtizedek óta abból főzünk, ami maradt...
Csak szemleltetesként:
A HM hivatalos tervezési eljárási rendje nagyon pici túlzással, két üzemből állt:
  • Első lépcsőben minden szakterület "erőforrás korlátok nélkül" tervez.
  • Aztán második ütemben "erőforrások nélkül"....
Csak nagyon nagyon kicsit humorizálok. :)

De, ha csak a "műveleti igényt" nézem, akkor húsz éve leírta egy ember (lövész 2020, legyen MF a neve), hogy az MH geostrategiai okokból szárazföldi haderőneme az MH "főerőkifejtése", mert másképp nem lehet megvédeni kis hazánk.
A légierő is azért kell, hogy tevékenykedjen, hogy a földön meglegyen a műveleti szabadság.
Persze nem mindenkivel szemben lehet ezt elérni, de innen kell indulni a gondolkodásnak. :)
A szárazföldi műveletek teljes képesség spektrumban kell, hogy folytathatók legyenek...
Ebből jön a fő erők és a támogatók feladatrendszere....
Ha tovább gombolyitjuk, akkor ez egy kemény manőver erő, tartalékokkal és könnyebb, megfelelő létszámú, sokoldalú kevésbé nehéz, rugalmasabban alkalmazható másik "manőver" komponensből alakítható ki a leg hatékonyabban.
Ezt is lehet boncolgatni, az ismert feladatrendszer alapján (országvédelmi feladatok, misszió, szövetségi hozzá járulás, katasztrófa védelem, stb.)
Ezt csinálja a haderő tervezési szakterület, szép feladat, különösen egy haderofejlesztési program esetén...
:)
Akkor sikeres, ha van cél, pénz és idő....
Ez a három kell. :D
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 182
113
Ezzel picit egyetértek. Csak évtizedek óta abból főzünk, ami maradt...
Csak szemleltetesként:
A HM hivatalos tervezési eljárási rendje nagyon pici túlzással, két üzemből állt:
  • Első lépcsőben minden szakterület "erőforrás korlátok nélkül" tervez.
  • Aztán második ütemben "erőforrások nélkül"....
Csak nagyon nagyon kicsit humorizálok. :)

De, ha csak a "műveleti igényt" nézem, akkor húsz éve leírta egy ember (lövész 2020, legyen MF a neve), hogy az MH geostrategiai okokból szárazföldi haderőneme az MH "főerőkifejtése", mert másképp nem lehet megvédeni kis hazánk.
A légierő is azért kell, hogy tevékenykedjen, hogy a földön meglegyen a műveleti szabadság.
Persze nem mindenkivel szemben lehet ezt elérni, de innen kell indulni a gondolkodásnak. :)
A szárazföldi műveletek teljes képesség spektrumban kell, hogy folytathatók legyenek...
Ebből jön a fő erők és a támogatók feladatrendszere....
Ha tovább gombolyitjuk, akkor ez egy kemény manőver erő, tartalékokkal és könnyebb, megfelelő létszámú, sokoldalú kevésbé nehéz, rugalmasabban alkalmazható másik "manőver" komponensből alakítható ki a leg hatékonyabban.
Ezt is lehet boncolgatni, az ismert feladatrendszer alapján (országvédelmi feladatok, misszió, szövetségi hozzá járulás, katasztrófa védelem, stb.)
Ezt csinálja a haderő tervezési szakterület, szép feladat, különösen egy haderofejlesztési program esetén...
:)
Akkor sikeres, ha van cél, pénz és idő....
Ez a három kell. :D
Elsőnek is,mire fejlesztünk haderőt?Szerintem ennek a Zplannak egyértelműen a NATO felajánlás(BW segéderő) összekalapálása a célja.Másodlagos cél csak a honvédelem.
Tenmagam már leirtam a szerintem megfelelő,és megvalósithatónak gondolt koncepcióm,a kétszintű haderőt.Hivatásos manővererő Honvédség,és sorköteles alapú területvédelmi milicia jellegű Nemzetőrség.
Úgy gondolom,hogy nem vagyunk képesek kiépiteni nehéz páncélos-gépesitett erőkből olyan méretű haderőt,ami ilyen jellegű kiépitésben eléri azt a kellő nagyságú tömeget,ami elegendő méretű a honvédelemhez.Egész egyszerűen nincs rá pénzünk.Igy egy más jellegű harcászathoz kell fordulnunk,mint a tisztán nehéz gépesitett erőkkel folytatott gépesitett manőverező harcászat.
Adja magát a megoldás,a mobil hadviselés.Hart közvetett megközelitésű stratégiája.No,és itt van az,amiért én folyton előhozom a búrokat és módszereiket.Mert bár sokkal nagyobb földrajzi léptékben,de ugyanolyan problémákkal küszködtek,mint mi itt kicsiben.Kevés erőforrás,és a hadműveleti területhez mérten elégtelen méretű haderő.(megjegyzem,szerintem abban is hasonlatossak vagyunk velük,hogy mi is mélyen lenézzük a lehetséges ellenfeleket.És alighanem erre egy éles helyzetben mi is ugyanúgy csúnyán rábasznánk,ahogy ők)
Továbbra is tartom azt a véleményem,hogy mifelénk,a gyenge légierők és viszonylag erős légvédelmek vidékén,a TÜZÉRSÉG a háború istene,a döntő fegyvernem.Aki a tüzérségi párbajt megnyeri,az nyeri a háborút is.A lehető legjobb tüzérséget kell kiépiteni.Akár a többi fegyvernem kárára is.Hajunkra kenhetjük a hipermodern Leókat,ha a fölénybe került ellenséges tüzérség még a harchoz vonulás közben,oszlopmenetben szarrá lövi őket.Persze tüzérség alatt nem csak magukat a tűzeszközöket kell érteni,hanem a teljes tüzérségi szervezetrendszert.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 658
79 891
113
Elsőnek is,mire fejlesztünk haderőt?Szerintem ennek a Zplannak egyértelműen a NATO felajánlás(BW segéderő) összekalapálása a célja.Másodlagos cél csak a honvédelem.
Tenmagam már leirtam a szerintem megfelelő,és megvalósithatónak gondolt koncepcióm,a kétszintű haderőt.Hivatásos manővererő Honvédség,és sorköteles alapú területvédelmi milicia jellegű Nemzetőrség.
Úgy gondolom,hogy nem vagyunk képesek kiépiteni nehéz páncélos-gépesitett erőkből olyan méretű haderőt,ami ilyen jellegű kiépitésben eléri azt a kellő nagyságú tömeget,ami elegendő méretű a honvédelemhez.Egész egyszerűen nincs rá pénzünk.Igy egy más jellegű harcászathoz kell fordulnunk,mint a tisztán nehéz gépesitett erőkkel folytatott gépesitett manőverező harcászat.
Adja magát a megoldás,a mobil hadviselés.Hart közvetett megközelitésű stratégiája.No,és itt van az,amiért én folyton előhozom a búrokat és módszereiket.Mert bár sokkal nagyobb földrajzi léptékben,de ugyanolyan problémákkal küszködtek,mint mi itt kicsiben.Kevés erőforrás,és a hadműveleti területhez mérten elégtelen méretű haderő.(megjegyzem,szerintem abban is hasonlatossak vagyunk velük,hogy mi is mélyen lenézzük a lehetséges ellenfeleket.És alighanem erre egy éles helyzetben mi is ugyanúgy csúnyán rábasznánk,ahogy ők)
Továbbra is tartom azt a véleményem,hogy mifelénk,a gyenge légierők és viszonylag erős légvédelmek vidékén,a TÜZÉRSÉG a háború istene,a döntő fegyvernem.Aki a tüzérségi párbajt megnyeri,az nyeri a háborút is.A lehető legjobb tüzérséget kell kiépiteni.Akár a többi fegyvernem kárára is.Hajunkra kenhetjük a hipermodern Leókat,ha a fölénybe került ellenséges tüzérség még a harchoz vonulás közben,oszlopmenetben szarrá lövi őket.Persze tüzérség alatt nem csak magukat a tűzeszközöket kell érteni,hanem a teljes tüzérségi szervezetrendszert.
Nem kell akkora haderő, hogy önállóan meg tudjuk védeni magunkat azok ellen akiknek ereje is van megtámadni minket, ezért létezik a NATO.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 496
18 548
113
Elsőnek is,mire fejlesztünk haderőt?Szerintem ennek a Zplannak egyértelműen a NATO felajánlás(BW segéderő) összekalapálása a célja.Másodlagos cél csak a honvédelem.
Tenmagam már leirtam a szerintem megfelelő,és megvalósithatónak gondolt koncepcióm,a kétszintű haderőt.Hivatásos manővererő Honvédség,és sorköteles alapú területvédelmi milicia jellegű Nemzetőrség.
Úgy gondolom,hogy nem vagyunk képesek kiépiteni nehéz páncélos-gépesitett erőkből olyan méretű haderőt,ami ilyen jellegű kiépitésben eléri azt a kellő nagyságú tömeget,ami elegendő méretű a honvédelemhez.Egész egyszerűen nincs rá pénzünk.Igy egy más jellegű harcászathoz kell fordulnunk,mint a tisztán nehéz gépesitett erőkkel folytatott gépesitett manőverező harcászat.
Adja magát a megoldás,a mobil hadviselés.Hart közvetett megközelitésű stratégiája.No,és itt van az,amiért én folyton előhozom a búrokat és módszereiket.Mert bár sokkal nagyobb földrajzi léptékben,de ugyanolyan problémákkal küszködtek,mint mi itt kicsiben.Kevés erőforrás,és a hadműveleti területhez mérten elégtelen méretű haderő.(megjegyzem,szerintem abban is hasonlatossak vagyunk velük,hogy mi is mélyen lenézzük a lehetséges ellenfeleket.És alighanem erre egy éles helyzetben mi is ugyanúgy csúnyán rábasznánk,ahogy ők)
Továbbra is tartom azt a véleményem,hogy mifelénk,a gyenge légierők és viszonylag erős légvédelmek vidékén,a TÜZÉRSÉG a háború istene,a döntő fegyvernem.Aki a tüzérségi párbajt megnyeri,az nyeri a háborút is.A lehető legjobb tüzérséget kell kiépiteni.Akár a többi fegyvernem kárára is.Hajunkra kenhetjük a hipermodern Leókat,ha a fölénybe került ellenséges tüzérség még a harchoz vonulás közben,oszlopmenetben szarrá lövi őket.Persze tüzérség alatt nem csak magukat a tűzeszközöket kell érteni,hanem a teljes tüzérségi szervezetrendszert.

Focizni csak komplett csapattal lehet, ezért kell minden összetevő, egy ekkora országtól, haderotől elvárható.
Az, hogy a csatárok vagy a védők a hatékonyabbak a csapatban, az csak a meccsen derül ki. Nyilván az a jó, ha mindig tökéletes az összhang, hisz akkor lehet a legtöbbet kihozni a csapatból. A mi csapatunk még létszámra sincs meg, nem hogy minőségre.
Ezért ha eleve úgy megyünk neki, hogy mi csatár vagy védő nélkül játszunk, akkor ne focizzunk.
 

miltaccfd

Well-Known Member
2018. augusztus 11.
177
504
93
Itt csak annyi a baj, hogy sokan nem fogják fel, hogy nem akarnak erre túl sok pénzt költeni. Így nem leszünk világverők. Amúgy sem. Ennyi pénzből nem lehet hibátlan haderőt építeni. Vagy nem lesz 3 vadászrepülő század, vagy nem lesz elég HK, vagy nem lesz elég lánctalpas gyhj, vagy nem lesz elég kerekes, vagy nem lesz elég tüzérség, esetleg lőszer, vagy megfelelő lőszer, és igazából a végtelenségig sorolhatnám.
Azért csak próbálkoznak... Van egy nehéz magunk (Lynx, Leo, Pzh), és még ha nem is hibátlanok, illetve politikai háttere is volt a választásnak, nem sokkal marad el a lehető legjobb lehetőségektől. Van még egy jó alapot adó 4x4-es gépparkra való kilátásunk, a Nurolok elég faszák a kategóriában, ezt a hülye is látja, és még drágának sem mondanám. Viszont el kell fogadni, hogy az azonnal, az elég és az elég jó nem megy egyszerre a maradék beszerzések esetében. Még ha a honvédelem cél is, akkor az 2030 előtt kétlem, hogy lényegesen látszódni fog.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Itt csak annyi a baj, hogy sokan nem fogják fel, hogy nem akarnak erre túl sok pénzt költeni. Így nem leszünk világverők. Amúgy sem. Ennyi pénzből nem lehet hibátlan haderőt építeni. Vagy nem lesz 3 vadászrepülő század, vagy nem lesz elég HK, vagy nem lesz elég lánctalpas gyhj, vagy nem lesz elég kerekes, vagy nem lesz elég tüzérség, esetleg lőszer, vagy megfelelő lőszer, és igazából a végtelenségig sorolhatnám.
Azért csak próbálkoznak... Van egy nehéz magunk (Lynx, Leo, Pzh), és még ha nem is hibátlanok, illetve politikai háttere is volt a választásnak, nem sokkal marad el a lehető legjobb lehetőségektől. Van még egy jó alapot adó 4x4-es gépparkra való kilátásunk, a Nurolok elég faszák a kategóriában, ezt a hülye is látja, és még drágának sem mondanám. Viszont el kell fogadni, hogy az azonnal, az elég és az elég jó nem megy egyszerre a maradék beszerzések esetében. Még ha a honvédelem cél is, akkor az 2030 előtt kétlem, hogy lényegesen látszódni fog.
Szerintem azért '27-'28-ra össze lehet a könnyebb erőkkel együtt egy olyan haderőt lapátolni, ami ha nem is világverő, de elrettentésre alkalmas lehet. Pláne, ha megmarad az a kormányzati szándék, amit most Bobo dobott be, higy a GDP 2%-a felé is hajlandóak vagyunk menni a védelmi kiadásokkal.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 658
79 891
113
Szerintem azért '27-'28-ra össze lehet a könnyebb erőkkel együtt egy olyan haderőt lapátolni, ami ha nem is világverő, de elrettentésre alkalmas lehet. Pláne, ha megmarad az a kormányzati szándék, amit most Bobo dobott be, higy a GDP 2%-a felé is hajlandóak vagyunk menni a védelmi kiadásokkal.
Nem aza lényeg, hogy 2% hanem az, hogy minek a 2%-a.
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 566
113
Mi nem akarunk az oroszoknak neki menni (mint a lengyel tesók meg a földfoglaló szőröstalpúak bocs hobbitok) akkor miről is beszéltek? világverésről? Nekünk a szomszédokhoz kell egy erős hadsereg ennyi. Fasza erős tüzérség, légvédelem egy páncélos meg egy páncélgránátos dandár és a könnyűek plussz a különlegesek (remélem ezekből kiválik egy hegyi is). Ezen kívül a terület védelmi tartalékosok. így együtt 70 000 tokkal vonóval. ez nem megugorhatatlan 2030-ig. Amúgy lényegesnek tartanám, társadalmi kohéziónak is a tartalékos rendszert minél inkább propagálni.