[HUN] Haderőszervezés és haderőalkalmazás elmélete

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 551
79 702
113
Nem,nem az.Nem csak az ellentűztöl kell védeni az eszközöket,hanem más lehetséges veszélyforrásoktol is.Légierő,helikopterek,portyázó gépesitett,vagy éppen mélységi diverzáns felderitők,portyázó dronok,adott esetben gerillák is veszélyt jelentenek.Azonkivűl nem csak TAS-t,hanem útvonalakat is irtam,de hozzáveheted az állóhelyeket,vagy éppen feltőltési pontokat is-mert ezeket is álcázni kell.
Aztán,amit irsz,azt egy dolog teszi lehetővé-a GPS.Ha a GPS bármiért is kiesik,akkor bizony tájoló elő pajtás helyzet van......
Miért kéne neki tüzelőállásban dekkolni a pampán? Azért önjáró, hogy elbújjon valahol, onnan kigördüljön, lőjön és pár perc múlva már menjen is tovább.
21. századi technológiát badarság 20. százuadi módon felhasználni.
 
  • Tetszik
  • Vicces
Reactions: Negan and borisz

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 062
33 093
113
Miért kéne neki tüzelőállásban dekkolni a pampán? Azért önjáró, hogy elbújjon valahol, onnan kigördüljön, lőjön és pár perc múlva már menjen is tovább.
21. századi technológiát badarság 20. százuadi módon felhasználni.
Juj......Hát ezen gondolkozz még egy kicsit......
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
A törzs nem akkora lètszámú mint egy normál raj.
Kb fele.
Legalábbis ez volt a BTR alapú őskövület rendszerben.
A Lynx meg alkalmat ad rá, hogy legyen szakaszdrón operátor, meg mellette mondjuk egy támogató elem is abba az egy járműben.
Igen de tudtommal nincs drón rendszeresítve(lehet csak èn nem tudok róla) ezèrt is vannak az egriek.

Van egy felder szakasz zászlóalj szinten.

Ès a lövèszek is vègeznek felderítèst.

Meg a mesterlövèsz raj is sokszor van feldernek használva.

De nem ártana a drón.
Ami befèrne a törzs gèpèbe.
Igen és ha belegondolsz, már nem is nagyon lehetne táncolni odabent.
Ha a hagyományos szakasz pk., szakasz altiszt, medic, mesterlövész törzset kiegészíted egy szakasz technikussal (akinek a drónt is kezelnie kell + komm.), meg mellé pakolsz még pár támogató fegyveres katonát, akkor gyorsan összejön a 3+8 fő.

Én hatékonyabbnak és fail safenek tartanám azt, hogy a szakasz pk., és a helyettese ne egy járműbe menjen.
Én bepakolnék a szakaszba
1. egy szakasz pk. járművet (sofőr, irányzó, szakasz pk. + raj pk., 1 mesterlövész, 1 medic, 1 technikus, tűzcsoport pk., 1 géppuskás, +2 fő CG4)
2. egy szakasz altiszti járművet (sofőr, irányzó, szakasz altiszt. + raj pk., 2 fő karabéllyal, 1 géppuskás, 2 fő 60-as buktás, 2 fő ATGM/CG4 kezelő)
3-4. általános lövész raj járművet: (sofőr, irányzó, raj pk., +1 DMR, 4 fő karabéllyal, 1 géppuskás, +2 fő CG4)
A + jel előttre írtam a jármű személyzetét, míg a + jel után a deszantot.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 620
14 954
113
Én hatékonyabbnak és fail safenek tartanám azt, hogy a szakasz pk., és a helyettese ne egy járműbe menjen
Nem is mentek 1 járműben.
Ez azèrt katonáèknak is eszükbe jutott.
Remèlem mindenhol.
medic, mesterlövész törzset
Ez most nem rèsze a törzsnek.
Elmèletben a legtöbb karabèlyos lövèsz cls-is.
Én bepakolnék a szakaszba
Láttunk eddig bármikor dmr/mesterlövèsz fegyvert a lövèsz szakaszban?

Aknavetőt?

Ezek(most) támogató szakasz.

2. egy szakasz altiszti járművet (sofőr, irányzó, szakasz altiszt. + raj pk., 2 fő karabéllyal, 1 géppuskás, 2 fő 60-as buktás, 2 fő ATGM/CG4 kezelő)
Hát ez így elèg leterhelt egy lövèszrajnak.
Nem túl mozgèkony.


Szakasz technikus a gèpekèrt szokott felelni.
Komunikáció+drón szerintem sok egyszerre.

De a törzsben az irnok rádiós is egyben.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Ez most nem rèsze a törzsnek.
Elmèletben a legtöbb karabèlyos lövèsz cls-is.
Ez pár évvel ezelőtti vesszőparipám, amin jól elvitatkoztunk @dudi -val és @krisss -szel.
A CLS katona az nem egyenlő a combat medic-kel. Az teljesen rendben van, hogy rajonként az egyik karabélyos CLS katona is egyben. A combat medic (68W kóddal szerepelnek az amerikai fegyveres erőknél) az egy magasabban képzett eü katona. Elvileg ha elege van a katonai világból bármelyik combat medic automatikusan civilben felülhet mentőre. Mentő tisztként.
Mint kiderítettem az a magyar katonai egészségügyi szakzsargonban "harctéri mentőkatona" kifejezéssel él. Elvileg elég kevés van idehaza belőle. Talán a Honvéd Kórház állományéban látnak el szolgálatot többen. A külföldi haderőknél a
Elsősorban a KRD-nél képeznek és foglalkoztatnak ilyen embereket. (Legalább is annak idején ezt találtam, hogy azóta mi van, nem tudom.) A CLS katona hivatalos magyar neve "harctéri életmentő katona".

Láttunk eddig bármikor dmr/mesterlövèsz fegyvert a lövèsz szakaszban?
HMVH már biztosan kapott belőle. Bren 2 BR.
Arról csak indirekt infóink vannak. Mégpedig az, hogy a Hirtenberger teljes termék portfolioját használni fogja a Honvédség.
És van nekik ugye 60-as commandó variáns is. Szakasz szintre, csövenként 6-8db gránáttal simán oda lehet pakolni. Főleg, hogy a Lynx elbírja, lőszerestől...

Ezek(most) támogató szakasz.
Tudom, de ennek főleg az lehet az oka, hogy a BTR-ben a szigorúan vett cuuc sem fér el feltétlenül.
Hát ez így elèg leterhelt egy lövèszrajnak.
Nem túl mozgèkony.
A Lynxből alapvetően csak akkor kellene kivenni, amikor szükség van rá.
Szakasz technikus a gèpekèrt szokott felelni.
Komunikáció+drón szerintem sok egyszerre.

De a törzsben az irnok rádiós is egyben.
Itt nem a hagyományos technikusról beszélünk, hanem a Marinesnél bevezetett "squad systems operator"-ról.
Elég sok digitális kütyü kerül be a szakasz eszközrendszerébe.
Harctéri phablet, drónok, SD rádiók (személyi és fedézeti is), éjjellátók.
Valakinek az ezekkel kapcsolatos feladatokkal is kell foglalkoznia.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 551
79 702
113
Ez pár évvel ezelőtti vesszőparipám, amin jól elvitatkoztunk @dudi -val és @krisss -szel.
A CLS katona az nem egyenlő a combat medic-kel. Az teljesen rendben van, hogy rajonként az egyik karabélyos CLS katona is egyben. A combat medic (68W kóddal szerepelnek az amerikai fegyveres erőknél) az egy magasabban képzett eü katona. Elvileg ha elege van a katonai világból bármelyik combat medic automatikusan civilben felülhet mentőre. Mentő tisztként.
Mint kiderítettem az a magyar katonai egészségügyi szakzsargonban "harctéri mentőkatona" kifejezéssel él. Elvileg elég kevés van idehaza belőle. Talán a Honvéd Kórház állományéban látnak el szolgálatot többen. A külföldi haderőknél a
Elsősorban a KRD-nél képeznek és foglalkoztatnak ilyen embereket. (Legalább is annak idején ezt találtam, hogy azóta mi van, nem tudom.) A CLS katona hivatalos magyar neve "harctéri életmentő katona".


HMVH már biztosan kapott belőle. Bren 2 BR.

Arról csak indirekt infóink vannak. Mégpedig az, hogy a Hirtenberger teljes termék portfolioját használni fogja a Honvédség.
És van nekik ugye 60-as commandó variáns is. Szakasz szintre, csövenként 6-8db gránáttal simán oda lehet pakolni. Főleg, hogy a Lynx elbírja, lőszerestől...


Tudom, de ennek főleg az lehet az oka, hogy a BTR-ben a szigorúan vett cuuc sem fér el feltétlenül.

A Lynxből alapvetően csak akkor kellene kivenni, amikor szükség van rá.

Itt nem a hagyományos technikusról beszélünk, hanem a Marinesnél bevezetett "squad systems operator"-ról.
Elég sok digitális kütyü kerül be a szakasz eszközrendszerébe.
Harctéri phablet, drónok, SD rádiók (személyi és fedézeti is), éjjellátók.
Valakinek az ezekkel kapcsolatos feladatokkal is kell foglalkoznia.
Dehogy lesz a 68W automatikusan mentő tiszt, ne őrülj már meg. A 68W néhány hónapos képzés, a mentőtiszt meg 4 éves és diplomát ad. Nálunk van 68W és annyi jogosultsága sincs mint egy CLS-nek azért, mert az amerikában szerzett eü képzés nem kompatibilis a magyar egészségügyi rendszerrel. Hiába nagyobb a 68W tudása mint egy CLS-nek mégis olyan mintha semmilyen eü végzettsége nem lenne. Arról nem is beszélve, hogy a mentőtiszthez képest nulla tudása van. Nagyjából mentőápoló szint.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Dehogy lesz a 68W automatikusan mentő tiszt, ne őrülj már meg. A 68W néhány hónapos képzés, a mentőtiszt meg 4 éves és diplomát ad. Nálunk van 68W és annyi jogosultsága sincs mint egy CLS-nek azért, mert az amerikában szerzett eü képzés nem kompatibilis a magyar egészségügyi rendszerrel. Hiába nagyobb a 68W tudása mint egy CLS-nek mégis olyan mintha semmilyen eü végzettsége nem lenne. Arról nem is beszélve, hogy a mentőtiszthez képest nulla tudása van. Nagyjából mentőápoló szint.
Mi scusi! Ezt rosszul írtam. Nem mentő tiszt, hanem mentő ápoló. És nem itthon, hanem odakint (nem is írtam hogy itthon), ahol nagyban bíznak a gázpedál terápiában.
Különben akkor mi értelme van nálatok annak a bizonyos embernek a 68W tanfolyamnak, ha itthon is van HMK képzés. Legalább is kerestek nálatok erre a pozícióra embert.
Miért nem azt végezte el?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 551
79 702
113
Mi scusi! Ezt rosszul írtam. Nem mentő tiszt, hanem mentő ápoló. És nem itthon, hanem odakint (nem is írtam hogy itthon), ahol nagyban bíznak a gázpedál terápiában.
Különben akkor mi értelme van nálatok annak a bizonyos embernek a 68W tanfolyamnak, ha itthon is van HMK képzés. Legalább is kerestek nálatok erre a pozícióra embert.
Miért nem azt végezte el?
A HMK az több mint a 68W. Annyi értelme van, hogy vokt lehetőség kimenni elvégezni egy ilyen tanfolyamot, volt rá alkalmas jelentkező így hülyeseg lett volna nem kiküldeni. A tudása meg van neki, csak kell egy itthoni papír is hozzá.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
A HMK az több mint a 68W. Annyi értelme van, hogy vokt lehetőség kimenni elvégezni egy ilyen tanfolyamot, volt rá alkalmas jelentkező így hülyeseg lett volna nem kiküldeni. A tudása meg van neki, csak kell egy itthoni papír is hozzá.
És akkor miért nem csinálta meg a HMK tanfolyamot itthon is? Hiszen nagy szükség lenne rá. Ezt már onnan gondolom, hogy ha már külsősöket keresnek a posztra a KRD-nél akkor azért ott lehet hiány. Mondjuk nem is árultak zsákbamacskát, mert nem az EÜ előképzettség volt a feltétel, hanem hogy a KRD normál válogatóján átmenjen az ember.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 551
79 702
113
És akkor miért nem csinálta meg a HMK tanfolyamot itthon is? Hiszen nagy szükség lenne rá. Ezt már onnan gondolom, hogy ha már külsősöket keresnek a posztra a KRD-nél akkor azért ott lehet hiány. Mondjuk nem is árultak zsákbamacskát, mert nem az EÜ előképzettség volt a feltétel, hanem hogy a KRD normál válogatóján átmenjen az ember.
Nem nagyon tarzozok neked beszámolási kötelességgel azt remélem tudod? De az eszedbe sem jut, hogy 1 emberért nem indítanak ilyet? Már ott van? Misszióban van? Eltört a keze és otthon van? Már el is végezte? És még kismillió oka lehet.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Nem nagyon tarzozok neked beszámolási kötelességgel azt remélem tudod?
Nekem??? :eek:
Miért tartozna?
Csak nem tűnik logikusnak, hogy elvégezzen odakint egy 68W-t, majd itthon ne akarjon vele semmit sem kezdeni. Én teoretikusan kérdeztem, hogy ennek értelme van.

Jelenleg nincs minden szakaszhoz 68W szintű EÜ katona delegálva, ugye?
Ezt te jónak tartod?
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Venom85

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
6 645
18 973
113
Dehogy lesz a 68W automatikusan mentő tiszt, ne őrülj már meg. A 68W néhány hónapos képzés, a mentőtiszt meg 4 éves és diplomát ad. Nálunk van 68W és annyi jogosultsága sincs mint egy CLS-nek azért, mert az amerikában szerzett eü képzés nem kompatibilis a magyar egészségügyi rendszerrel. Hiába nagyobb a 68W tudása mint egy CLS-nek mégis olyan mintha semmilyen eü végzettsége nem lenne. Arról nem is beszélve, hogy a mentőtiszthez képest nulla tudása van. Nagyjából mentőápoló szint.
Már bocsánat, de nem mentőtiszt csak egy paraszt mentőápoló vagyok tudom, de ha harci körülmények közt odaraknának meglepődnél mennyi mindent megcsinálnék " mentőápoló" nulla szinttel is! ;) Vagy nem egy szintről beszélünk! Mert, hogy egy mentőszakápoló nem is CLS de nem is 68W ezt garantálom neked! Pusza
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 551
79 702
113
Már bocsánat, de nem mentőtiszt csak egy paraszt mentőápoló vagyok tudom, de ha harci körülmények közt odaraknának meglepődnél mennyi mindent megcsinálnék " mentőápoló" nulla szinttel is! ;) Vagy nem egy szintről beszélünk! Mert, hogy egy mentőszakápoló nem is CLS de nem is 68W ezt garantálom neked! Pusza
Nem én csináltam belőle sem mentőtisztet se mentőápoló, szóval mást puszilgass ne engem.

A civil eü szakembereknek nem a tudásával van "baj" a katonai alkalmazással kapcsolatban, hanem az egész ellátás témaközhöz való hozzáállásukkal. A harctéri ellátás teljesen más megközelítést igényel és más szabályai vannak mint a civil ellátásnak. Pl mondtad már sérültnek, hogy kösd be a saját sebed, mert ezt neked kell elsőkörben megtenned? A katonai ellátás úgy kezdődik, hogy önellátás, de azt is mondhatnám, hogy harctéren nincs újraélesztés. Nagyon sok ilyen és ehhez hasonló különbség van. Persze az ellátás része 99%-ban ugyanaz, mert hogyis lehetne más (a leszakadt vegtag civilben is leszakadt vegtag).

Nekem??? :eek:
Miért tartozna?
Csak nem tűnik logikusnak, hogy elvégezzen odakint egy 68W-t, majd itthon ne akarjon vele semmit sem kezdeni. Én teoretikusan kérdeztem, hogy ennek értelme van.

Jelenleg nincs minden szakaszhoz 68W szintű EÜ katona delegálva, ugye?
Ezt te jónak tartod?
Te találtad ki, majd kezelted tényként, hogy nem akarnak vele kezdeni semmit.
 
  • Tetszik
Reactions: bel

Venom85

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
6 645
18 973
113
Nem én csináltam belőle sem mentőtisztet se mentőápoló, szóval mást puszilgass ne engem.

A civil eü szakembereknek nem a tudásával van "baj" a katonai alkalmazással kapcsolatban, hanem az egész ellátás témaközhöz való hozzáállásukkal. A harctéri ellátás teljesen más megközelítést igényel és más szabályai vannak mint a civil ellátásnak. Pl mondtad már sérültnek, hogy kösd be a saját sebed, mert ezt neked kell elsőkörben megtenned? A katonai ellátás úgy kezdődik, hogy önellátás, de azt is mondhatnám, hogy harctéren nincs újraélesztés. Nagyon sok ilyen és ehhez hasonló különbség van. Persze az ellátás része 99%-ban ugyanaz, mert hogyis lehetne más (a leszakadt vegtag civilben is leszakadt vegtag).


Te találtad ki, majd kezelted tényként, hogy nem akarnak vele kezdeni semmit.
Nem azzal van baj amit itt leírtál, hanem hogy a mentőápolót kb null szaktudással degradáltad! Nyilván más a kompetenciája egy mentőtisztnek meg más a mentőápolónak, de azért nem a sebellátásban merül ki!
 
  • Tetszik
Reactions: Irsai Olivér

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 551
79 702
113
Nem azzal van baj amit itt leírtál, hanem hogy a mentőápolót kb null szaktudással degradáltad! Nyilván más a kompetenciája egy mentőtisztnek meg más a mentőápolónak, de azért nem a sebellátásban merül ki!
Azt írtam, hogy a mentőtiszthez képest, nem azt, hogy úgy általában.
Ez nagy különbség. Még csak nem is katonát civillel, hanem civilt civillel hasonlítottam össze.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Már bocsánat, de nem mentőtiszt csak egy paraszt mentőápoló vagyok tudom, de ha harci körülmények közt odaraknának meglepődnél mennyi mindent megcsinálnék " mentőápoló" nulla szinttel is! ;) Vagy nem egy szintről beszélünk! Mert, hogy egy mentőszakápoló nem is CLS de nem is 68W ezt garantálom neked! Pusza
A különbség az, hogy a combat medic (68W) elsősorban katona, és utána lesz belőle EÜ személyzet. Itthon meg civil EÜ személyzetből (Honvéd Kórházas alkalmazottak) akarnak katonákat csinálni.
Ennek minden kondícionális hiányosságával együtt.
Ez egyik félnek sem a hibája, de szerintem az angolszász (és más NATO országok) combat medic rendszere jobb, mint a mi CLS+Role1 rendszerünk.
A combat medic-kel az első vonalba viszed a szakértelmet.
 
  • Tetszik
Reactions: Venom85

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 551
79 702
113

32karakter

Well-Known Member
2011. február 21.
1 315
2 703
113
Nem akarok bekebirot játszani, de valami piszlicsare félreértésen esetek egymásnak.... Amit kb senki se ért.
Lényeg megvan, klasszik szanitec, aki végbélen keresztül elvégez egy szemmutetet és kikezeli a trippert jó a szakaszban.