[HUN] Haderőszervezés és haderőalkalmazás elmélete

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
@dudi!
Csak nem tűnik logikusnak, hogy elvégezzen odakint egy 68W-t, majd itthon ne akarjon vele semmit sem kezdeni. Én teoretikusan kérdeztem, hogy ennek értelme van.
Ha szerinted ez a 2 mondat azt jelenti, hogy tényként kezelem, hogy nem akarnak vele kezdeni semmit, akkor neked nagyon komoly szövegértelmezési gondjaid vannak.
Pont ezt kérdőjelezem meg. Ez egyáltalán nem logikus.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 620
14 954
113
HMVH már biztosan kapott belőle. Bren 2 BR.
Ami az szvd helyett van.
Ami meg a mesterlöv rajban van(volt). o_O

Eddig gepárd/szèp/szvd volt a rajban.
Utóbbi időben nem nagyon láttam szvd-t.
Előtèrbe került a szèp.
Mivel a snipperkedès is előtèrbe került.

Szóval mindegy, hogy kaptak BR-t.
Eddig mèg nem láttunk ilyen felèpítèsű rajt.

Nem kötekedèsből írom, szerintem is elfèrne benne.
Minimum a törzsben.

szakzsargonban "harctéri mentőkatona" kifejezéssel él. Elvileg elég kevés van idehaza belőle. Talán a Honvéd Kórház állományéban látnak el szolgálatot többen. A külföldi haderőknél a
Elsősorban a KRD-nél képeznek és foglalkoztatnak ilyen embereket. (Legalább is annak idején ezt találtam, hogy azóta mi van, nem tudom.) A CLS katona hivatalos magyar neve "harctéri életmentő katona".
A kető persze nem egyenlő.

Egy cls kèpzès règen 2 hèt.
Az emlèkeztető 1 hetes tünde utca volt.

Na ettől nem lessz senki Dr House.

1db vènaszúrás. Kis kötözgetès.

Kb olyan mint egy alap lőgyakorlat.
Nem leszel tőle jó lövő, de már tudod hova kell a tárat tenni a fegyverbe.

Tudom, de ennek főleg az lehet az oka, hogy a BTR-ben a szigorúan vett cuuc sem fér el feltétlenül
Inkább mert nem volt századszinten sem iptr.
Akkor már csináltak egy támogató szakaszt.
Ami szerintem jó.
Arról csak indirekt infóink vannak. Mégpedig az, hogy a Hirtenberger teljes termék portfolioját használni fogja a Honvédség.
És van nekik ugye 60-as commandó variáns is. Szakasz szintre, csövenként 6-8db gránáttal simán oda lehet pakolni. Főleg, hogy a Lynx elbírja, lőszerestől...
Csak látnám már.:D

Tudom a lynx mindent elbír.:D
A Lynxből alapvetően csak akkor kellene kivenni, amikor szükség van rá.
Ez igaz.
Elég sok digitális kütyü kerül be a szakasz eszközrendszerébe.
Harctéri phablet, drónok, SD rádiók (személyi és fedézeti is), éjjellátók.
Valakinek az ezekkel kapcsolatos feladatokkal is kell foglalkoznia.
Erre szerintem kevès az 1 ember.
Medic/cls rèszre visszatèrve.

Ha egy egèssègügyi vègzetssègű ember bevonul valamelyik alakulathoz az 99 százalèk ès az eü központban köt ki.
De annyi eü vègzettsègű ember nincs a seregben, hogy mindenhová jusson.

Nekem??? :eek:
Miért tartozna?
Csak nem tűnik logikusnak, hogy elvégezzen odakint egy 68W-t, majd itthon ne akarjon vele semmit sem kezdeni. Én teoretikusan kérdeztem, hogy ennek értelme van.
Ez a jogalkotó baromsága.
De valószínű őt csapaton belül úgy kezelik mint eü-s vègzettsèggel rendelkezőt.

A parancsnokai is.

Ha meg valakinek ellövik a kezèt, nem fog tiltakozni hogy nincs magyar papírod.

Amúgy meg van más tanfolyam ami fel van ajánlva.
Arra kiküldenek embert, pedig itthon nincs is olyan beó.

De tanul.
Angolozik.
Tapasztalatot gyűjt.
Amit akar itthon is kamatoztathat. Kèpzèsben is.

Jó esetben ebben támogatják a parancsnokai is.

Az amcsikat nem tudom.
Nem is mentek 1 járműben.
Ez azèrt katonáèknak is eszükbe jutott.
Remèlem mindenhol.
Az elmèlet ès a gyakorlat a gyakorlatban sokszor különválik.
Erre cèloztam.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Harckocsik és 8x8-asok vannak sok országban egy dandáron belül - nem feltétlen kell mindenhová Lynx, persze lehet hogy mégis így lesz...
Speciel de. Harckocsi mellé láncos kell, de a dandár nagyobb területen operál. Szerintem az ideális páncélosdandár ez:

  • harckocsi zászlóalj (nehéz, hk)
  • harckocsi zászlóalj (nehéz, hk)
  • gépesített lövészzászlóalj (nehéz, láncos)
  • gépesített lövészzászlóalj (nehéz, láncos)
  • vadászzászlóalj (közepes, 8x8)
  • páncélos felderítő század (nehéz, láncos - de lehet inkább egy kétszázados félzászlóalj az ukrán veszteségek alapján)
  • páncéltőrő tüzérosztály (könnyű, 4x4)
  • dróntüzér osztály (könnyű, tgk)
  • önjáró tüzérosztály (nehéz, láncos)
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 934
123 467
113
Speciel de. Harckocsi mellé láncos kell, de a dandár nagyobb területen operál. Szerintem az ideális páncélosdandár ez:

  • harckocsi zászlóalj (nehéz, hk)
  • harckocsi zászlóalj (nehéz, hk)
  • gépesített lövészzászlóalj (nehéz, láncos)
  • gépesített lövészzászlóalj (nehéz, láncos)
  • vadászzászlóalj (közepes, 8x8)
  • páncélos felderítő század (nehéz, láncos - de lehet inkább egy kétszázados félzászlóalj az ukrán veszteségek alapján)
  • páncéltőrő tüzérosztály (könnyű, 4x4)
  • dróntüzér osztály (könnyű, tgk)
  • önjáró tüzérosztály (nehéz, láncos)
Csak ez egy komolyabb nehéz gépesített lövész dandár inkább. De tetszetős valóban.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 018
38 346
113
Speciel de. Harckocsi mellé láncos kell, de a dandár nagyobb területen operál. Szerintem az ideális páncélosdandár ez:

  • harckocsi zászlóalj (nehéz, hk)
  • harckocsi zászlóalj (nehéz, hk)
  • gépesített lövészzászlóalj (nehéz, láncos)
  • gépesített lövészzászlóalj (nehéz, láncos)
  • vadászzászlóalj (közepes, 8x8)
  • páncélos felderítő század (nehéz, láncos - de lehet inkább egy kétszázados félzászlóalj az ukrán veszteségek alapján)
  • páncéltőrő tüzérosztály (könnyű, 4x4)
  • dróntüzér osztály (könnyű, tgk)
  • önjáró tüzérosztály (nehéz, láncos)
csapatlégvédelem hol marad? o_O
 
  • Imádom
  • Tetszik
Reactions: Ocses and Pogány

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 866
35 243
113
igen meg valami rohamműszaki alakulat meg páncéltörő támogatóalegység meg akkor kapjanak más valami kicsit komolyabb ew képességet és már nem dd a dd a csapatlégvédelemmel hanem már egy Hadosztály
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 062
33 093
113
igen meg valami rohamműszaki alakulat meg páncéltörő támogatóalegység meg akkor kapjanak más valami kicsit komolyabb ew képességet és már nem dd a dd a csapatlégvédelemmel hanem már egy Hadosztály
De,dd,csak önálló hadműveleti dd,nem ho alárendeltségbe szervezett fajta.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 866
35 243
113
De,dd,csak önálló hadműveleti dd,nem ho alárendeltségbe szervezett fajta.
nemtudom blogen 8 zl t és egy szd t sorolt fel (az 1 felder szd ekkora erőhöz kevés egyébként) ezt egészítette ki aladeen 50-60 skyrangerrel (ez szerintem bőven 2 osztálynyi) és egy nasams üteggel. ehhez hozzáveszünk egy EW alakulatot meg egy roham műszaki zászlóaljat) kb 12 ZL nél tartunk... ez nekem már inkább egy gyenge hadosztály mint erős dd (erős dd től ez már nagyon messze van.)
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Csak ez egy komolyabb nehéz gépesített lövész dandár inkább. De tetszetős valóban.
A klasszikus fifty-fifty. Én ebben hiszek. Ütőerő & ütőerő és reagálóképesség. A németek feltalálták (panzergrenadier), az amerikaiak továbbfejlesztették (ABCT) és szerintem végül a németeknek van igaza, hogy van kerekes zlj is benne bármi egyébre és zlj szinten elválasztott funkciók.

Én ezt nevezném magyarul páncélosnak.

Az amerikai stílusú teljes mixnek nem vagyok híve zlj szinten. Szerintem szimetrikus konfliktusban kell a hk zlj ütőereje. Az ukrán háborúban ennek hiányában nincs áttőrés.
 
  • Tetszik
Reactions: arcas and Pogány

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 062
33 093
113
nemtudom blogen 8 zl t és egy szd t sorolt fel (az 1 felder szd ekkora erőhöz kevés egyébként) ezt egészítette ki aladeen 50-60 skyrangerrel (ez szerintem bőven 2 osztálynyi) és egy nasams üteggel. ehhez hozzáveszünk egy EW alakulatot meg egy roham műszaki zászlóaljat) kb 12 ZL nél tartunk... ez nekem már inkább egy gyenge hadosztály mint erős dd (erős dd től ez már nagyon messze van.)
De abbol csak 5 manőver zl.
Egyébként igen,egy felderitő osztály kéne hozzá,mélységi ellemet is tartalmazó módon.
Nem feltétlen kell minden harctámogató/biztositó elemnek zl méretűnek lennie.Rohamutászok pl elég egy combosabb század erőben is.Ahogy a REH alegység sem kell,hogy zl méretű legyen.(ugyanakkor valamennyi képességet ilyen téren bele kéne szervezni a manőver zl-akba is,akár szakasz szintig is,bizonyos dolgokban harcjármű szintig.Pl műszaki képesség szakasz szinten,még ha az adott eseben csak egy felszerelhető tolólapot,vagy készletezett könnyű átjáronyitót/aknatelepitő konténert jelent is.Könnyű támadódront viszont jármű szinten lehetne készletezni,valamien módon.Egy combosabb RCWS meg képes lehet MANPAD kezelésre is,stb,stb,stb)
Logisztikai részlegneg viszont nagyobbnak kell lennie,mint egy normál log zl.Hisz nincs ho szint,önállóan kell ellátnia az adott eseben hcsop-okra szétbontott dd-t,annak teljes hadműveleti felelőségkörletében.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 062
33 093
113
A klasszikus fifty-fifty. Én ebben hiszek. Ütőerő & ütőerő és reagálóképesség. A németek feltalálták (panzergrenadier), az amerikaiak továbbfejlesztették (ABCT) és szerintem végül a németeknek van igaza, hogy van kerekes zlj is benne bármi egyébre és zlj szinten elválasztott funkciók.

Én ezt nevezném magyarul páncélosnak.

Az amerikai stílusú teljes mixnek nem vagyok híve zlj szinten. Szerintem szimetrikus konfliktusban kell a hk zlj ütőereje. Az ukrán háborúban ennek hiányában nincs áttőrés.
Francokat a németek....Ez teljesen Liddell Hart önálló hadműveleti dd szervezete,némi modern kiegészitéssel (2hk zl+3gép zl+felderitő osztály+(mindenféle)tüzérség+logisztika-Hrat mikor ezt kitalálta,dronok még nem voltak)
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Egyébként igen,egy felderitő osztály kéne hozzá,mélységi ellemet is tartalmazó módon.
Erre van a páncélos felderítés (az ukrán háború alapján egy szd nem elég dd szinten szerintem) és adott esetben a 8x8 gyalogság is. Az amolyan jolly joker a dandárban.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 866
35 243
113
De abbol csak 5 manőver zl.
Egyébként igen,egy felderitő osztály kéne hozzá,mélységi ellemet is tartalmazó módon.
Nem feltétlen kell minden harctámogató/biztositó elemnek zl méretűnek lennie.Rohamutászok pl elég egy combosabb század erőben is.Ahogy a REH alegység sem kell,hogy zl méretű legyen.(ugyanakkor valamennyi képességet ilyen téren bele kéne szervezni a manőver zl-akba is,akár szakasz szintig is,bizonyos dolgokban harcjármű szintig.Pl műszaki képesség szakasz szinten,még ha az adott eseben csak egy felszerelhető tolólapot,vagy készletezett könnyű átjáronyitót/aknatelepitő konténert jelent is.Könnyű támadódront viszont jármű szinten lehetne készletezni,valamien módon.Egy combosabb RCWS meg képes lehet MANPAD kezelésre is,stb,stb,stb)
Logisztikai részlegneg viszont nagyobbnak kell lennie,mint egy normál log zl.Hisz nincs ho szint,önállóan kell ellátnia az adott eseben hcsop-okra szétbontott dd-t,annak teljes hadműveleti felelőségkörletében.
nem szervezetszerű formában megvan az általad hiányolt képesség.
épp ez miatt nem jön ki a matek mert kevés a manővererőbenne így és sok a támogató elem...jólmutatni persze jól mutat de dd nek erős hdo nak meg gyenge.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 866
35 243
113
Erre van a páncélos felderítés (az ukrán háború alapján egy szd nem elég dd szinten szerintem) és adott esetben a 8x8 gyalogság is. Az amolyan jolly joker a dandárban.
páncélosfelderítés már régóta prioritás az MH nál egyébként én oda tenném be a nagyobb UAV-k at is és az EW-t is.
a támogató könnyű/közepes gyalogság nállunk alárendelt formában a tartalékos erők adják/adnák. én amondó lennék hogy ezt kikellene egészíteni és egy épkézláb HDO-t összerakni inkább mint túlerős dd-t
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 062
33 093
113
nem szervezetszerű formában megvan az általad hiányolt képesség.
épp ez miatt nem jön ki a matek mert kevés a manővererőbenne így és sok a támogató elem...jólmutatni persze jól mutat de dd nek erős hdo nak meg gyenge.
Mert kell a támogatás.Persze differenciálni kell,nem lehet minden zl méretű,mint elöbb irtam.És ugyanakkor az alegységek szervezetében is meg kell jelennie a támogató elemeknek-mint az elöbb irtam....
Egyébként én áttérnék a 4 százados vegyes zl szervezetre.Gépesitettek kapnának egy hk századot,hk-zók egy gépesitettet.kerekesek esetén löveges támogató járművel pótolnám a hk-t,illetve eleve több olyat szerveznék a kerekes zl-akba.
Ne is mond,ez már vetekedne egy fél szovjet mintájú pc ho ütőerejével-főleg,ha mi is áttérnénk az amcsi 5 gépes hk szakaszokra....
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 062
33 093
113
Azért azt vegyük észre,hogy a dronok és a modern informatika igencsak kibővitik a kisalegységek,köztük a hk alegységek lehetőségeit (meg közben a veszélyestetettségüket is.....).
Vegyük pl a Leot.A málházható felderitő dron képes olyan célpontokat felderiteni,amiket eddig egy hk alegység nem tudott feltárni,hisz csak közvetlen rálátású felderitőeszközei voltak.Most viszont általa eddig be nem látható területet is önállóan fel tud(hat) deriteni.
És a modern technikával csapást is tud rá mérni.Olyan célra,amire különben nincs közvetlen rálátása.Hisz egyrészt van lehetőség PGM gyújtós gránát bevetésére a dron meghatározta célkoordinátákra.Kemény célokat is támadhat igy,megfelelő lőszerek rendszeresitésével (LAHAT,KSTAM-II,Falarick-120).És végül málházható támadódront is bevethet,ha kap olyat ellátmányként a harcfeladathoz.
Viszont ez nem csak lehetőség,hanem veszélyforrás is.És már kisalegység szintjén meg kell jelenjen az erre a veszélyre való reagálás lehetősége.
Szóval bonyolódnak a dolgok......
 
  • Tetszik
Reactions: bel and Pogány

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
4 609
8 166
113
5 éve hallottam, hogy hódmező kap harckocsit. Persze csak kocsmai pletyka.
Számunkra az optimális harckocsi mennyiség 150-200 db volna. 3 lövészdandárunk lesz. Szóval vagy mind a 3 láncossá válik elöbb-utóbb, vagy lesz harckocsidandárunk.
Azon sem sértődne meg senki, ha lenne 3 nehéz és még 2-3 gumikerekes, +különlegesek, + tüzérezred.
A büdzsének is bírnia kellene, mert ez még nem a 100-150 ezres nato-n kívüli önálló haderő volna.
Mar sokszor elmondtam... 8-10 dd osszesen, ebbol 2 hdo legalabb 3-3 ddral eszak+kelet es del+kelet fele nezve, utobbiak mindegyikeben legyen legalabb 1-1 nehez es kozepes dd (a tobbi meg a legiero, legvedelem, flotilla stb.)