[HUN] Haderőszervezés és haderőalkalmazás elmélete

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 566
113
És kezdődik a böszmeség.
Miért is ? Miért is lenne baj ha ebben is átvennénk a német szervezeti példát, nagyrészt úgy is azt követjük. Nekem nincs bajom ezzel, és az orosz ukrán háború rámutatott arra, hogy bizony a Guderián és trs. által kitalált rendszer még ma is működő képes egy kis módosítással (a technikai fejlesztések miatt) Tehát ha átvesszük az nem baj, ha nem az sem ezért nem kell hisztizni. :D
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 934
123 465
113
Miért is ? Miért is lenne baj ha ebben is átvennénk a német szervezeti példát, nagyrészt úgy is azt követjük. Nekem nincs bajom ezzel, és az orosz ukrán háború rámutatott arra, hogy bizony a Guderián és trs. által kitalált rendszer még ma is működő képes egy kis módosítással (a technikai fejlesztések miatt) Tehát ha átvesszük az nem baj, ha nem az sem ezért nem kell hisztizni. :D
Mert 25x ki lett mondva hogy nem vesszük át a nèmet szervezeti rendszert egy az egyben és ez akkor is így lesz ha minden héten megkerdezed.
Főleg hogy a hk zászlóaljon kívül mást nem vettünk át és németek is átállnak az 56 kocsisra
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 566
113
Mert 25x ki lett mondva hogy nem vesszük át a nèmet szervezeti rendszert egy az egyben és ez akkor is így lesz ha minden héten megkerdezed.
Főleg hogy a hk zászlóaljon kívül mást nem vettünk át és németek is átállnak az 56 kocsisra
És mi akkor is maradunk a 44 darabos hk zlj nál még ha a németek is már átálltak? Csakazértis :rolleyes: ?
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 620
14 951
113
Szerintem csak szimplán nem foglalkoztak vele hogy ott legyenek. De ha megfigyeled 1 emberen van csak járműves sisak mindegyik sorban.
Mea culpa.
Ezt nem figyeltem.

Bár nekem a törzs akkor is hiányzik.

Masrèszt szemlèken az egèsz állomány szokott sorakozni.
De itt a fejvèdő tènyleg árulkodó.
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 566
113
Ide áthozva a témát. Lehet, hogy szerinted nem vesszük át a német mintát, de érdekességként berakom ha 44 harckocsival folytatjuk.
Ezt a felállást is a németek fejlesztették ki 1944 ben (44+1). Ekkor ezek a páncélosok mitadisten rohamtüzér dandárként gyalogsági támogatók voltak, tehát egy felfejlesztett páncélgránátos hadosztály részét képezték. Ez is fasza ha nem akarunk teljes harckocsi dandárokat kiépíteni.
Ennél a verziónál hát nem érdekes a lövészpáncélos volt egy raj 1+9 fővel.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

J.G.

Well-Known Member
2023. április 11.
1 733
5 309
113
Mert 25x ki lett mondva hogy nem vesszük át a nèmet szervezeti rendszert egy az egyben és ez akkor is így lesz ha minden héten megkerdezed.
Főleg hogy a hk zászlóaljon kívül mást nem vettünk át és németek is átállnak az 56 kocsisra
Mi átállunk?
 
  • Tetszik
Reactions: endre

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 866
35 243
113
Akkor úgy kérdezem az kicsoda az új raj szerkezetében? A btr-nél a desszanttal ment a raj pk és a pkh, így egyértelmű volt a tűzcsoportok alakulása.
nem a btr nél a pkh volt a kocsiparancsnok. a lynx esetében a harcjármű adottságai és képességei lehetővé teszik hogy a raj pk a harcjárműből irányítsa a deszant manővereit mind tűzzel mind élőerővel mert sokkal több információ áll rendelkezésére mint a btr esetében így jobban átlátja a terepet és a szituációt ezért könyebben tudja meghozni a megfelelő döntést.

a pkh vezeti a deszantot. hogy tüzcsoportokraválláskor ki melyik tűzcsoportnak a pk ja ez sokmindenen múlik elsősorban a raj pkn másodsorban a pkh n. ez elég rudalmas és feladatfüggő meg attól is függ kik azok az emberek akik a legalkalmasabbak ezekre a feladatokra (itt a döntésbe szerepe lehet a rangidősségnek a tapasztalatnak a kiképzésnek az ügyességnek az alkalmazott fegyverek fajtájának stb...)

ezen a színten nincs fellülről megadott vagy irányzott személy a tűzcsoport pk feladatok ellátására. teljes mértékben rugalmas.
ugyanis a legkisebb alegység ami önálló feladatvégrehajtásra képes az a raj. éppen ezért eddig van meghatározva. (persze most lövészekről beszélünk szakcsapatoknál vagy más fegyvernemeknél persze más a felállás.)
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 866
35 243
113
nem a btr nél a pkh volt a kocsiparancsnok. a lynx esetében a harcjármű adottságai és képességei lehetővé teszik hogy a raj pk a harcjárműből irányítsa a deszant manővereit mind tűzzel mind élőerővel mert sokkal több információ áll rendelkezésére mint a btr esetében így jobban átlátja a terepet és a szituációt ezért könyebben tudja meghozni a megfelelő döntést.

a pkh vezeti a deszantot. hogy tüzcsoportokraválláskor ki melyik tűzcsoportnak a pk ja ez sokmindenen múlik elsősorban a raj pkn másodsorban a pkh n. ez elég rudalmas és feladatfüggő meg attól is függ kik azok az emberek akik a legalkalmasabbak ezekre a feladatokra (itt a döntésbe szerepe lehet a rangidősségnek a tapasztalatnak a kiképzésnek az ügyességnek az alkalmazott fegyverek fajtájának stb...)

ezen a színten nincs fellülről megadott vagy irányzott személy a tűzcsoport pk feladatok ellátására. teljes mértékben rugalmas.
ugyanis a legkisebb alegység ami önálló feladatvégrehajtásra képes az a raj. éppen ezért eddig van meghatározva. (persze most lövészekről beszélünk szakcsapatoknál vagy más fegyvernemeknél persze más a felállás.)
bocsánat a raj önállóan nem képes feladatot végrehajtani csak részfeladatot.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Mea culpa.
Ezt nem figyeltem.

Bár nekem a törzs akkor is hiányzik.

Masrèszt szemlèken az egèsz állomány szokott sorakozni.
De itt a fejvèdő tènyleg árulkodó.
Nekem már akkor feltűnt, amikor tegnap láttam először a képet. Persze én is a raj felépítésen agyaltam, aztán persze nap közben volt 'oszt rohanni kellett.
Hogy "látványpékségről" van szó, az már onnan lejött nekem, hogy nem csak a sisakon látszott, hanem a fegyveren is. Én persze egyből azt néztem, mert a raj összetételén agyalok mindig. Hány géppuska, miegymas.
Szóval a járműsisakos palinak Scorpionja van. De csak neki. Olyan meg nincs, hogy 1 fős személyzet.
Vagy kettő, vagy 3.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 551
79 702
113
Miért is ? Miért is lenne baj ha ebben is átvennénk a német szervezeti példát, nagyrészt úgy is azt követjük. Nekem nincs bajom ezzel, és az orosz ukrán háború rámutatott arra, hogy bizony a Guderián és trs. által kitalált rendszer még ma is működő képes egy kis módosítással (a technikai fejlesztések miatt) Tehát ha átvesszük az nem baj, ha nem az sem ezért nem kell hisztizni. :D
Azért mert vettünk egy 8 fő deszant szállítására képes IFV-t...
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 566
113
Azért mert vettünk egy 8 fő deszant szállítására képes IFV-t...
és mennyi is volt egy páncélgránátos raj létszáma 1944 -45 német tábla szerint? Mit is írtam, hogy milyen német rendszert veszünk át? És mit is írt Kriss kollága mire is térnek át a németek pontosabban vissza már a páncélosoknál is? Szépen visszatérnek a már kialakított harcban bizonyított rendszerhez a németek így az ukri orosz háború tanulsága ként.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 551
79 702
113
és mennyi is volt egy páncélgránátos raj létszáma 1944 -45 német tábla szerint? Mit is írtam, hogy milyen német rendszert veszünk át? És mit is írt Kriss kollága mire is térnek át a németek pontosabban vissza már a páncélosoknál is? Szépen visszatérnek a már kialakított harcban bizonyított rendszerhez a németek így az ukri orosz háború tanulsága ként.
6 fő volt általában, mert annyi tudott normálisan harcolni járműből páncélos harcrendben.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 934
123 465
113
és mennyi is volt egy páncélgránátos raj létszáma 1944 -45 német tábla szerint? Mit is írtam, hogy milyen német rendszert veszünk át? És mit is írt Kriss kollága mire is térnek át a németek pontosabban vissza már a páncélosoknál is? Szépen visszatérnek a már kialakított harcban bizonyított rendszerhez a németek így az ukri orosz háború tanulsága ként.
Az 56 kocsis zászlóalj amerikai standard évtizedek óta.