[HUN] Haderőszervezés és haderőalkalmazás elmélete

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 870
38 020
113
Támadások valóban ezen a szinten történnek, de valamiért pl. az oroszok visszatérőben vannak a hadosztály/ezred irányhoz.
amennyire tudom kevés a logisztikai eszközük és ebben a nagyobb szervezeti formában könnyebb megszervezni az ellátást mint a zászlóalj-harcsoportokban. NATO pont logisztikában nagyon erős, szóval itt kevésbé indokolt. (Pl. NATO-ban minden raklapon "paletten" van, oroszoknál meg miden nagykaliberű lőszer külön dobozban - logisztikai rémálom. Teherautóik is jelentősen megfogytak a ruszkiknak...)
Szerintem egy háborúban nálunk is zászlóalj-harcsoportok vagy megerősített századok szintjén menne a harc - sosem lenne egy komplett dandár egyszerre bevetve.
 
  • Tetszik
Reactions: 32karakter

32karakter

Well-Known Member
2011. február 21.
1 308
2 676
113
A jelenlegi erőből is kijöhetne 1 hadosztály és tartalékosokkal együtt talán még egy.
Tehát 2 hadosztály ne ma földtől elrugaszkodott elképzelés.

Minden esetre szerintem mint célt meg kéne fogalmazni, és a struktúrát/infrastruktúrát ehhez igazítani.

A Keleti-féle haderőreformban ugye lett volna

3 páncélos dandár (de nagy dandár, 2-2 harckocsi zászlóaljjal)
6 gépesített lövészdandár ( itt is lett volna 1-1hk zászlóalj)
+ ha jól tudom 3 tüzérezred

+ légvédelem

Ezekből ha jól gondolom kijött volna 3 nagy hadosztály vagy kis hadtest (1 páncélosdandár, 2 gépesített lövészdandár + 1 tüzérezred)
Egy közbevetés, a keleti féle elképzelsében a hk zászlóalj az 31 db-os zászlóalj - ne tévesszen meg, hogy 2 zászlóalj hk, nem volt az annyival nagyobb.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 078
15 620
113
Egy közbevetés, a keleti féle elképzelsében a hk zászlóalj az 31 db-os zászlóalj - ne tévesszen meg, hogy 2 zászlóalj hk, nem volt az annyival nagyobb.

Én 44-esről tudok, vélhetően volt több verziója is a tervnek.

Azért 44-es, mert elvileg már a NATO csatlakozás utánra készült.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

32karakter

Well-Known Member
2011. február 21.
1 308
2 676
113
Én 44-esről tudok, vélhetően volt több verziója is a tervnek.

Azért 44-es, mert elvileg már a NATO csatlakozás utánra készült.
@Szittya , te valószínűleg tudod mi volt a terv.
Bár igen, komoly esélyes, hogy volt belőle több is - már a tervből. Abból mindig van sok. Több, mint páncélos.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 078
15 620
113
@Szittya , te valószínűleg tudod mi volt a terv.
Bár igen, komoly esélyes, hogy volt belőle több is - már a tervből. Abból mindig van sok. Több, mint páncélos.

Elvileg az belarusz T72A-k lettek volna az egyik dandár anyaga, és ki is jönne a darabszám.


238db volt nekünk összesen, ebből nem tudom mennyi volt optikai távmérős (bár korszerűsítést terveztek).

Ebből 5 és fél 44db-oszászlóalj jött volna ki, úgy tudom terveztek még további beszerzést.
 
  • Hűha
  • Tetszik
Reactions: bel and Nemerson

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 387
67 528
113
Én 44-esről tudok, vélhetően volt több verziója is a tervnek.

Azért 44-es, mert elvileg már a NATO csatlakozás utánra készült.
@Negan megidézlek.

tumblr_ngreeoDvke1qdlh1io1_400.gif
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 960
32 852
113
@Negan megidézlek.

tumblr_ngreeoDvke1qdlh1io1_400.gif
A Rubin hadrendben szintén volt 3+2 szervezésű dd is (de 4+1 és 1+4 is),abban még a szovjet 31 db-os hk zl volt.Keleti félében már a NATO szabvány 44 kocsis hk zl,de.....De soha nem lett igazán megcvsinálva az átszervezés.98ban a reform félbeszakadt,mielött igazán beindult volna.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 387
67 528
113
A Rubin hadrendben szintén volt 3+2 szervezésű dd is (de 4+1 és 1+4 is),abban még a szovjet 31 db-os hk zl volt.Keleti félében már a NATO szabvány 44 kocsis hk zl,de.....De soha nem lett igazán megcvsinálva az átszervezés.98ban a reform félbeszakadt,mielött igazán beindult volna.
Köszönjük a munkásparasztburzsoá nép nevében!