[HUN] Haderőszervezés és haderőalkalmazás elmélete

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 810
6 884
113
Tényleg nagyon ismerheted, mivel még a 90-es néphadsereg sem volt ekkora a sorállomány aránya.

Annak örülök, hogy már nem 10-15%-ról beszéltek, mint első nekifutásra.
Nagy arc , pici ész , én ezt elengedtem , lövésed sincs miről beszélsz. Egy értelmes vitát Veled nem lehet kezdeni, csak mondod a saját hülyeséged...
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 488
18 496
113
Melyik szomszédunknak nagyobb a harcképessége hasonló létszámokkal? (kb ugyan olyan szar mind egy részének meg szarabb is)
Ausztria, Felvidék, Szerbia. Aranyositva Románia, Horvátország, Szlovénia, Ukrajna.
Mindegyiknek több harcoló alegysege, bevethető harcjárműve, IPR je van. HK ugyanez. Gripennel ne gyere.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 047
33 042
113
Ráadásul a három nehézdandárral az a baj, az egy súlyos ökölcsapás, test nélkül. Alkalmazd az összes erők szintjén is a dandárból ismert struktúrát! Ha van egy nehézdandárod, akkor minimum két közepes kell mellé! A nehézdandár a minőségi csapás az ellenségre, a közepesek hozzák a mennyiségi gyalogos munkát! Valahol katonáknak is kell harcolniuk, a tankok nem oldanak meg mindent, csak a fő problémát!
A probléma a nehézdandár kifejezéssel van.Mit takar?Lánctalpas járműállományt.Ez viszont önmagában nem adja meg ténylegesen a dd minőségét.A nehéz dd igy lehet BV10ekkel felszerelt könnyűpáncélos,de hk dd is.
Magam részéről sokkal jobbnak tartom a régi hk/gépesitett/könnyűpáncélos/akármi dd kategorizálást.Inkább ezt finomitanám tovább,hogy pl kerekes lövészpáncélosoknak megtartanám a gépesitett jelzőt,nehéz lánctalpas ifv-kkel felszerelteknejk átvenném a páncélgránátos kifejezést,apc vel felszerelteknek meg a motorizált jelzőt.Igy ugyan bonyolódna a nevezéktan,de egyértelművé teszi a megnevezett dd képességeit
 
  • Tetszik
Reactions: tong djagbu

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 924
123 406
113
Ausztria, Felvidék, Szerbia. Aranyositva Románia, Horvátország, Szlovénia, Ukrajna.
Mindegyiknek több harcoló alegysege, bevethető harcjárműve, IPR je van. HK ugyanez. Gripennel ne gyere.
A felvidéknek? Bevethető HK-ja? :D Horvátországnak az 1 zászlóalja van ami a Patriakkal van szerelve és bevethető. A szerbeknek most lett talán az orosz ajándékozás után valamennyi azt valóban nem számoltam. Az osztrákok meg nagyon (értsd nagyon nagyon) szarban vannak bevethetőség terén. A Szlovénok meg az egyetlen NATO ország akik konkrétan megbuktak egy Crevalon, pedig aztán te is tudod azok hogy működnek.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 140
15 770
113
Fel sem tudod fogni azt amit írtam, az a 10 vagy 15% hányszor írjam le, hogy egy hasraütés volt, gyorsan írtam két számot. Azután realizálták 7-8%-ra és végül te saját magad írtad a 4-5%-ot a saját véleményed alátámasztására...

Gyorsan írtál egy nagy hülyeséget, aztán kis utána számolással egy kisebbet.

A Gripen bérlet kb. a GDP 0,5%-a volt.

A GDP 0,5%-ából finanszíroztak egy 28 0000-es haderőt. Nagy vízfejjel - azaz aránytalanul sok jól fizetett, de katonailag nem sokat érő emberrel, minimális fejlesztéssel.


Tegyük fel, hogy 3 vadász alakulat 3 reptérrel mondjuk a GDP 1,5%-a lenne. Ez működés és fejlesztés egyben.

Az 1,6-szoros méretű haderő bérköltsége a korábbi 0,5% 1,6-szorosa, lenne, de kerekítsük föl a GDP 1%-ára. Még úgy is, hogy vízfejmentesítenék.

Ez eddig a GDP 2,5%-a. Ebben benne van a tejes sereg bér és működési költsége + kb. a légierő.

Az 1/3-1/3-1/3-os bérezés-működés-fejlesztéssel számolva beleférne a dolog a GDP 4%-ába, max 4,5%, deebbenmár a tartalékoselem is benne lenne.
 
  • Tetszik
Reactions: mindenen kívül

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 140
15 770
113
Ráadásul a három nehézdandárral az a baj, az egy súlyos ökölcsapás, test nélkül. A kilencvenes években hat sorállományú dandárt terveztek melléjük BTRel! Alkalmazd az összes erők szintjén is a dandárból ismert struktúrát! Ha van egy nehézdandárod, akkor minimum két közepes kell mellé! A nehézdandár a minőségi csapás az ellenségre, a közepesek hozzák a mennyiségi gyalogos munkát! Valahol katonáknak is kell harcolniuk, a tankok nem oldanak meg mindent, csak a fő problémát! A gyalogság az APCk tömegével jön, az IFVben utazók csak a saját harcjárműveket támogatják.

Írtam mellé három könnyű dandárt is (tartalékos).
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 140
15 770
113
Ott kezdődik,hogy pl tisztet képezni az új alegységekbe minimum 4 év...Szóval hiába lesz egy halom embered ha nincs ki vezesse.Mert csapattisztből kevés van a mostani alegységekben is,te meg akarsz meg egy halom zászlóaljat.

Úgy tudom pont tisztből van elég komoly felesleg.

Amúgy lenne minimum 4 év?

De ha annyi is lenne, hol írtam, hogy holnapra gondoltam?
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 810
6 884
113
Szerintem kicsit mindenkinek igaza van, meg kicsit nem.

Az egyik dolog, hogy a jelenlegi megnyomorított, keretrendszerűvé züllesztett haderőstruktúrából indultok ki, ezt láttuk az elmúlt 30 évben, illetve egy ilyen leépülési folyamatot realitásnak élünk meg. Nem, ez nem realitás, a közel 30 ezres haderő jelenlegi harcoló szervezetei nevetségesen miniatűr képességeket biztosítanak.

A másik, hogy USA, német példákat hoztok, hogy az mennyire drága. Részben az. A fegyverrendszerek, a fenntartás, a kiképzés az nekünk is annyiba, vagy közel annyiba fog kerülni, mint egy amcsi vagy német hadosztály, dandár esetében. Viszont ott is a legnagyobb rész a bérköltség, nálunk ezt a magyar valósághoz kellene igazítani, és ezt kétféleképpen értve. Egyik, nem tudunk annyit fizetni egy katonának, mint a német vagy amcsi. A másik most szégyenteljesen keveset fizetünk a legénységnek, nincs is nagyon, mindenki csak pingvinezik, senki nem tehet róla, egyszerűen nem jönnek a fiatalok.

Ugyanakkor az MH jelenlegi kb. 29 000 fős B létszáma még mindig csak a fele a BKV (!) nak, vagy a rendőrségnek. Ha azokat a pozíciókat fel lehet tölteni, 50-60 ezer fős szervezeteknek van infrastruktúra (tudom, szar), van fizetés (tudom, ott is kevés), de vannak ezek a szervezetek, ekkora szervezettel éldegélnek.

Ha így nézem furcsa a felháborodásotok, hogy nem lehet az MH létszámát megemelni. Egyrészt egyszer már meg is emelték, amit önkorlátozással, mesterségesen nem engednek feltölteni. Valami 37 ezer aktív és 20 ezer tartalékos erőről beszélünk. Tehát a politikai szándék is meg van, vagy meg lesz.

Bármely szomszédos országgal összevetve szembetűnő a strukturális problémánk. Képzeljétek minden szomszédunknak van két dandárja legalább, békében!
A fele ekkora Horvátország, a szintén fele ekkora Szlovákia is bír két-két dandárral, ráadásul azok nem is ennyire csonkák.
Miért gondoljuk, hogy akkor nekünk a három vagy négy dandár sok lenne, romba döntené a gazdaságot? Nem lehet, hogy a merjünk kicsik lenni filozófia, az elmúlt évtizedek hazug nemtörődömségének leplezése miatt szajkózott baromságok hatása alatt vagyunk?

Nem kell megriadni attól, hogy a méretünkhöz és biztonsági környezetünkhöz, illetve szomszédaink fegyveres erejéhez mérhető haderőt alakítsunk ki.

Sok a négy dandár? A románnak a kilenc (9), a szerbnek a négy (4) nem sok? A horvát bírja, a szlovák bírja az 5-6 lövészzászlóaljat, mi meg nem?
Nem azzal van bajom hogy legyen nagyobb haderőnk , hanem az hogy fingja nincs mi a realitás... Te is írtad hogy ez nem reális , tiszta sor , de 8-10 év alatt nem lehet azt felépíteni amit 20-25 évig módszeresen és szándékosan le lett építve/szarva lett bele
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 924
123 406
113
Úgy tudom pont tisztből van elég komoly felesleg.

Amúgy lenne minimum 4 év?

De ha annyi is lenne, hol írtam, hogy holnapra gondoltam?
Igazából már nemigen van az se. A fiatalok nem maradnak meg annyira ilyen bérezés mellett, az idősebbje meg kikopik egyre gyorsabban.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 924
123 406
113
Egyébként ahhoz hogy normálisan felszerelt, megszervezett, vezetett és irányított haderőnk legyen a rengeteg pénzen kívül minimum 10 évre van szükség. Ha négy éven belül lenne valami akkor meg gáz van.
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 602
25 015
113
Gyorsan írtál egy nagy hülyeséget, aztán kis utána számolással egy kisebbet.

A Gripen bérlet kb. a GDP 0,5%-a volt.

A GDP 0,5%-ából finanszíroztak egy 28 0000-es haderőt. Nagy vízfejjel - azaz aránytalanul sok jól fizetett, de katonailag nem sokat érő emberrel, minimális fejlesztéssel.


Tegyük fel, hogy 3 vadász alakulat 3 reptérrel mondjuk a GDP 1,5%-a lenne. Ez működés és fejlesztés egyben.

Az 1,6-szoros méretű haderő bérköltsége a korábbi 0,5% 1,6-szorosa, lenne, de kerekítsük föl a GDP 1%-ára. Még úgy is, hogy vízfejmentesítenék.

Ez eddig a GDP 2,5%-a. Ebben benne van a tejes sereg bér és működési költsége + kb. a légierő.

Az 1/3-1/3-1/3-os bérezés-működés-fejlesztéssel számolva beleférne a dolog a GDP 4%-ába, max 4,5%, deebbenmár a tartalékoselem is benne lenne.
Na innen látszik, hogy azt sem tudod kivel beszélsz csak írod a hülyeséget. Gyorsban írtam 2 számot a felvázolt hülyeségedre amit nem én javítottam kisebbre hanem más, majd te azt a kisebbet saját magad igazolására 4-5%-ra tovább csökkentetted úgy, hogy mindenki mondja amit írsz eszméletlen sok pénz lenne felépíteni... Aztán 30 ezer embert akarsz 3 hadosztályba így-úgy belerakni...
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 488
18 496
113
A felvidéknek? Bevethető HK-ja? :D Horvátországnak az 1 zászlóalja van ami a Patriakkal van szerelve és bevethető. A szerbeknek most lett talán az orosz ajándékozás után valamennyi azt valóban nem számoltam. Az osztrákok meg nagyon (értsd nagyon nagyon) szarban vannak bevethetőség terén. A Szlovénok meg az egyetlen NATO ország akik konkrétan megbuktak egy Crevalon, pedig aztán te is tudod azok hogy működnek.

Tévedés. Ne higgy el mindent, amit valakik mondanak.

A szlovákok egy harckocsiszázadot tartanak hadrendben, de 93-al rendelkeznek, aminek közép, esetleg nagyjavítására képesek. Tudom nekünk meg Currus. Nem, az nem az. Gyártottak Tatrapan-t, Modular sorozatvetőket GMLRS-hez is. Gyártottak 4x4-es aligátor páncélozott járműveket mindenféle combó-ban. Egy osztály sorozatvetőjük és egy osztály 152 mm-es Zuzana, de lehet, hogy már Dana önjáró lövegük van rendszerben. A két lövészdandár öt lövészzászlóalja BVP-1 és BVP-2 vel rendelkezik, ezek felújítását megkezdték tavaly , egy tucat már rendszerben is van belőle.
IMG_2115-scaled.jpg


És fele akkora ország, mint kis hazánk.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 488
18 496
113
A felvidéknek? Bevethető HK-ja? :D Horvátországnak az 1 zászlóalja van ami a Patriakkal van szerelve és bevethető. A szerbeknek most lett talán az orosz ajándékozás után valamennyi azt valóban nem számoltam. Az osztrákok meg nagyon (értsd nagyon nagyon) szarban vannak bevethetőség terén. A Szlovénok meg az egyetlen NATO ország akik konkrétan megbuktak egy Crevalon, pedig aztán te is tudod azok hogy működnek.

Ez a horvátok felépítése. Biztos mind szar. Na ne. A Pátriákat azért számold újra, nem hiszem, hogy téglán vannak.
1024px-Croatia_Ground_Army.png
 
  • Tetszik
Reactions: Firga bácsi

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 924
123 406
113
Tévedés. Ne higgy el mindent, amit valakik mondanak.

A szlovákok egy harckocsiszázadot tartanak hadrendben, de 93-al rendelkeznek, aminek közép, esetleg nagyjavítására képesek. Tudom nekünk meg Currus. Nem, az nem az. Gyártottak Tatrapan-t, Modular sorozatvetőket GMLRS-hez is. Gyártottak 4x4-es aligátor páncélozott járműveket mindenféle combó-ban. Egy osztály sorozatvetőjük és egy osztály 152 mm-es Zuzana, de lehet, hogy már Dana önjáró lövegük van rendszerben. A két lövészdandár öt lövészzászlóalja BVP-1 és BVP-2 vel rendelkezik, ezek felújítását megkezdték tavaly , egy tucat már rendszerben is van belőle.
IMG_2115-scaled.jpg


És fele akkora ország, mint kis hazánk.
Ezek a felderítő BVP-k egész pofásak lettek. Amúgy meg hadrafoghatósági adatokat az adott országokból származó tisztektől szoktam beszerezni a különöbő kiképzési rendezvények vagy missziók alkalmával, azok meg a saját tapasztalataik. Annak meg inkább hiszek mint a wikipédiának.