[HUN] Haderőszervezés és haderőalkalmazás elmélete

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 079
36 538
113
Szerintem azért nem ilyen egyezerű a helyzet! Éveket kell várni egy kibaszott ATGM-re pedig az csak egy kézben hordozható rakéta nem egy nagy behemót, csak be kell kábelezni és kész! De látod évekre le vannak kötve a gyári kapacitások! Nem vágom, hogy egy LM mennyi időtávlatban képes bármit is legyártani, de szerintem a chiphiány miatt most ott sem haladnak a munkával! Nem reális ez a képesség szerintem még jó néhány évig! Mindegy, hogy HIMARS vagy Puls! Egyszerűbb lenne egy saját 122 mm-es Grad mintájú, modern rendszerrel fejleszteni valami hazait akár Rába platformra! A semminél több!
Nulla tapasztalatunk van rakéta fejlesztésben: bármit kezdenénk fejleszteni, az később lenne kész, mint készen venni valamit.
Amúgy az ukrajnai tapasztalatok alapján egyértelműen a preciziós rakétáknak van hatása egy háború menetére, nem buta többszáz méteres szórással működő Gradoknak. Nem támogatom a "gyorsan szart" megoldást - ennyire nincs nagy gáz. Egyelőre még van NATO és ez jó pár évig nem is fog változni.
 
  • Tetszik
Reactions: Kopi2000

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 921
22 498
113
Elég jól állja a repeszt a katonai gumi
o_O
camoflauge-condom.jpg
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 419
14 510
113
Ezt hogy számolod ki? +88 harckocsi az +352 fő kezelőszemélyzetet jelent. Tudom ebben nincs benne a logisztika, viszont az nem is növekszik egyenesen arányosan a harckocsik mennyiségével.
Ha ez gondot okoz egy közel 10 milliós országban, akkor tényleg kár is erőltetni. Mert 44 harckocsi csak nagyon drága pénzkidobás.
Vannak olyan dolgok, amiket nem lehet megúszni.
Bocsánat, hogy rád hivatkozok @krisss , de a te véleményed sokkal relevánsabb a témában.
Szóval az adottságainkat tekintve szükségünk volna nagyjából 150-200 db harckocsira az ország védelméhez.
Ezt hogyan akarod megoldani 44 db-al?
Nem lehet. Meg kell venni a 150-200 db-ot.
Rossz a matek.

Hiszen egymagában a harckocsi sokat nem èr.

Kell melléjük lövész. Légvédelem. Tüzér. Műszaki. Felderítő. Stb.
Nem csak logisztika.
Nem pár száz ember + a +88 hk
 
H

Hummen23

Guest
Rossz a matek.

Hiszen egymagában a harckocsi sokat nem èr.

Kell melléjük lövész. Légvédelem. Tüzér. Műszaki. Felderítő. Stb.
Nem csak logisztika.
Nem pár száz ember + a +88 hk
Nyílvánvaló. Egy harckocsidandárba szervezve őket lehet "spórolni" a lövészzászlóaljakon, és elegendő egyetlen osztály tüzérség, ha csak a harcolókat veszem számításba.
Tudom, hogy ez is irdatlan mennyiségű pénz, és sok ember. De tartom magam ahhoz,hogy nem kellene gondot okoznia egy 10 milliós országban. Csak akarat kérdése.
A létszámról szerintem jelenleg nem lehet messzemenő következtetést levonni, hiszen csak a következő hónaptól érkezik a megemelt fizetés. És sajnos az eljövendő gazdasági válság miatt várhatóan sokan fogják elveszíteni a munkájukat. Egy részüket biztosan a honvédség fogja felvenni.
 

hlln

Well-Known Member
2019. május 17.
311
1 003
93
Rossz a matek.

Hiszen egymagában a harckocsi sokat nem èr.

Kell melléjük lövész. Légvédelem. Tüzér. Műszaki. Felderítő. Stb.
Nem csak logisztika.
Nem pár száz ember + a +88 hk

A Hungárián üresen tátongó új kézi csarnokban és garantáltan majd üresen tátongó, a vb után utóhasznosíthatatlan atlétikai stadionban ott áll 100-120 db Leopard A7+ ára. A két stadion bevallott ára olyan 350 milliárd plusz...

Egy-egy szép, modern pár milliárdos parkkal a helyükön pedig még a budapestiek is jobban jártak volna.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 419
14 510
113
Nyílvánvaló. Egy harckocsidandárba szervezve őket lehet "spórolni" a lövészzászlóaljakon, és elegendő egyetlen osztály tüzérség, ha csak a harcolókat veszem számításba.
Tudom, hogy ez is irdatlan mennyiségű pénz, és sok ember. De tartom magam ahhoz,hogy nem kellene gondot okoznia egy 10 milliós országban. Csak akarat kérdése.
A létszámról szerintem jelenleg nem lehet messzemenő következtetést levonni, hiszen csak a következő hónaptól érkezik a megemelt fizetés. És sajnos az eljövendő gazdasági válság miatt várhatóan sokan fogják elveszíteni a munkájukat. Egy részüket biztosan a honvédség fogja felvenni.
Hát ha nyilvánvaló akkor jó. ;)


De ha èn tüzèrmániás vagyok, maradjon minden így, csak legyen egy külön tüzèrezred.
Sorozatvetőkkel,HX3-mal.
Mègiscsak az a fegyvernemek királynője.

De más szempontból a drónok korát èljük.
Vegyünk azt egy rakatot, ès azzal szètcsapjuk az ellent.
Láttunk már hasonlót.

De nem. Vadászgép. Inkább vegyünk 2 század gripent. Ahhoz úgyis kevesebb ember kell mint a HK-hoz.
Ès akinèl a lègifölèny az-az úr.


Na szóval 1 fegyvernemet kiválasztani ès azt megnövelni ha összfegyvernemi harcra készülünk nem sok èrtelme van.
Szerintem.

Hogy ez így kevés?
Igen szerintem is.

Covid alatt sem nőtt a létszám tudtommal.
Bár nemtudom volt e lètszámstopp.

A tatai dandár parancsnoka mondta el interjúban, a szomszéd háború csökkentette a jelentkezők számát.o_O

A fizuemelès meg nem nagyon van kommunikálva.
Legalábbis nekem nem tűnt föl.

De gondolom azèrt dob majd a létszámon.
Pár napja írtam is, szerintem egy 18-20 èves srácnak nem rossz alternatíva a sereg. Így fizuemelès után. Főleg ha szállón lakik.


De èn nem emelnèk ki egy fegyvernemet sem.

Pár èv ès meglátjuk lessz e kellő létszám az új gépekre.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 414
31 767
113
Hát ha nyilvánvaló akkor jó. ;)


De ha èn tüzèrmániás vagyok, maradjon minden így, csak legyen egy külön tüzèrezred.
Sorozatvetőkkel,HX3-mal.
Mègiscsak az a fegyvernemek királynője.

De más szempontból a drónok korát èljük.
Vegyünk azt egy rakatot, ès azzal szètcsapjuk az ellent.
Láttunk már hasonlót.

De nem. Vadászgép. Inkább vegyünk 2 század gripent. Ahhoz úgyis kevesebb ember kell mint a HK-hoz.
Ès akinèl a lègifölèny az-az úr.


Na szóval 1 fegyvernemet kiválasztani ès azt megnövelni ha összfegyvernemi harcra készülünk nem sok èrtelme van.
Szerintem.

Hogy ez így kevés?
Igen szerintem is.

Covid alatt sem nőtt a létszám tudtommal.
Bár nemtudom volt e lètszámstopp.

A tatai dandár parancsnoka mondta el interjúban, a szomszéd háború csökkentette a jelentkezők számát.o_O

A fizuemelès meg nem nagyon van kommunikálva.
Legalábbis nekem nem tűnt föl.

De gondolom azèrt dob majd a létszámon.
Pár napja írtam is, szerintem egy 18-20 èves srácnak nem rossz alternatíva a sereg. Így fizuemelès után. Főleg ha szállón lakik.


De èn nem emelnèk ki egy fegyvernemet sem.

Pár èv ès meglátjuk lessz e kellő létszám az új gépekre.
Hát,ez úgy igaz,hogy nálunk mégse egészen.... Oldalakat lehetne írni erről.Mert igen,egy minimum szintre mindenhol szükség van.De ha korlátozott a forrás,akkor ki kell emelni egy fegyvernemet,amire összpontosítunk,mint legfőbb erőre.Szerintem mifelénk, számunkra ez a kiemelendő dolog a tüzérség
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 419
14 510
113
Hát,ez úgy igaz,hogy nálunk mégse egészen.... Oldalakat lehetne írni erről.Mert igen,egy minimum szintre mindenhol szükség van.De ha korlátozott a forrás,akkor ki kell emelni egy fegyvernemet,amire összpontosítunk,mint legfőbb erőre.Szerintem mifelénk, számunkra ez a kiemelendő dolog a tüzérség
Baszhatjuk ha nincs amit támogasson. o_O
 
  • Tetszik
Reactions: Masztiff and Filter

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 732
6 585
113
Hát,ez úgy igaz,hogy nálunk mégse egészen.... Oldalakat lehetne írni erről.Mert igen,egy minimum szintre mindenhol szükség van.De ha korlátozott a forrás,akkor ki kell emelni egy fegyvernemet,amire összpontosítunk,mint legfőbb erőre.Szerintem mifelénk, számunkra ez a kiemelendő dolog a tüzérség
Véleményem szerint nincs értelme kiemelni 1-1 fegyvernemet , annyira nagy a szar a palacsintában hogy egy jóval komolyabb programra lenne szükség
( előre leszögezem, éljen a mostani haderőfejlesztés , nem vagyok elégedetlen , legalább a homlokunk kint lesz a szarból, aki ezek után rámtorzul hogy “hÜlYe vAgY mÓkus MeRt gYurCsÁnYnáL mÉg eZ sEM vOlT” az tehet egy szivességet , köszi béke hello)
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 414
31 767
113
Véleményem szerint nincs értelme kiemelni 1-1 fegyvernemet , annyira nagy a szar a palacsintában hogy egy jóval komolyabb programra lenne szükség
( előre leszögezem, éljen a mostani haderőfejlesztés , nem vagyok elégedetlen , legalább a homlokunk kint lesz a szarból, aki ezek után rámtorzul hogy “hÜlYe vAgY mÓkus MeRt gYurCsÁnYnáL mÉg eZ sEM vOlT” az tehet egy szivességet , köszi béke hello)
Nincs korlátlan forrás.Ki kell emelni valamit,ami a harcászati utoerot képzi.De ez nem azt jelenti,hogy a többit el kell hanyagolni.Csak azthogy gazdaságos megoldásokat kell kényszer ből alkalmazni.
A harcászati doktrinat nem az határozza meg,hogy mi lenne a legjobb,hanem az,hogy mire van lehetőség.
 
  • Tetszik
Reactions: Filter

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 732
6 585
113
Nincs korlátlan forrás.Ki kell emelni valamit,ami a harcászati utoerot képzi.De ez nem azt jelenti,hogy a többit el kell hanyagolni.Csak azthogy gazdaságos megoldásokat kell kényszer ből alkalmazni.
A harcászati doktrinat nem az határozza meg,hogy mi lenne a legjobb,hanem az,hogy mire van lehetőség.
Forrás arra van amire akarják maradjunk annyiban , főleg ha azt vesszük hogy egy haderőfejlesztés minimum 8 de inkább 10 év , 10 évre leosztva meg azért bírjuk már ki…
A doktrinába meg ne menjünk bele , nem véletlen mondom hogy nincs értelme 1-1 fegyvernemet kiemelni , összfegyvernemi harc , ez a kulcsszó
 
  • Tetszik
Reactions: Masztiff

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 414
31 767
113
Forrás arra van amire akarják maradjunk annyiban , főleg ha azt vesszük hogy egy haderőfejlesztés minimum 8 de inkább 10 év , 10 évre leosztva meg azért bírjuk már ki…
A doktrinába meg ne menjünk bele , nem véletlen mondom hogy nincs értelme 1-1 fegyvernemet kiemelni , összfegyvernemi harc , ez a kulcsszó
Nem érted.De telóról hosszú lenne kifejezni.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 414
31 767
113
Én is telóról vagyok , Te nem érted , ha összfegyvernemi harcban gondolkozol akkor nem lehet 1 fegyvernemre túlsúlyt rakni és kimaxolni úgy hogy a többit leszarod ( lásd grif project a 2000 években)
Mit is írtam?Minden fegyvernemet fejleszteni kell,csak ki kell választani a silyponti fegyvernemet.Forrashiany miatt.Egyszeruen nincs pénzünk egyenszilatd fejlesztésre.
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 732
6 585
113
Mit is írtam?Minden fegyvernemet fejleszteni kell,csak ki kell választani a silyponti fegyvernemet.Forrashiany miatt.Egyszeruen nincs pénzünk egyenszilatd fejlesztésre.
Én értem amit mondasz , viszont Te meg kérlek próbálj meg megérteni 3 dolgot:
1.) pénz arra van amire akarják
2.) összfegyvernemi harcban nem kéne hogy nagyon súlyponti fegyvernem legyen
3.) egy haderőfejlesztés 8-10 éves project , ennyi időre leosztva nem fáj annyira mintha 3-4 év alatt megvennénk mindent és ki is fizetnénk értsd: legyen a fejlesztésre szánt összeg 20 milliárd EUR , az 10 évre 2 milliárd/év, 4 évre meg 5 milliárd/év , na évi 2 milliàrd ne fájjon már verjem bele… aztán a 20 milliárd EUR laza kb kétszerese a 3500 milliárdos eddig lekommunikált Zrínyi proginak
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo and honved

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 246
67 214
113
Na szóval 1 fegyvernemet kiválasztani ès azt megnövelni ha összfegyvernemi harcra készülünk nem sok èrtelme van.
Szerintem.
Amikor sok időm volt Supreme Ruler-t játszani, akkor egyszer azért valahol sikerült elérni, hogy hellyel közzel hatékony legyen. :D

A játékban gazdaságot kell rendben tartanod, növelned globális kapcsolatokat építeni, stb, korszakosan bárhol indítva a játékot nagyjából az ismert haderőt jeleníti meg, persze egy harckocsi ikonja egy zászlóaljnak felel meg. Nagyon vontatott és motorikusan szar, de amúgy viszont kiváló háborús és gazdasági szimulátor.

Lengyelországgal indultam. Ugyan gyártottam kb. 15000 db-nak megfelelő PZH 2000-et benne, meg volt vagy 100 AN-225-öm ellátmányozni, 300 támogató B52 mellett, de mikor menetből letaroltam Kelet-Európát, mert nem bírta a gazdaság a szinte teljes GDP haderőre fordítását, akkor azért, főleg a Boszporuszon kierőszakolva az átkelést, érvényesült a cirka 15000 Merkava 4, 25000 Leopard 2A5 és mintegy 45000 Lepard 2A6. :D

Átszámoltam az ikonokat zászlóalj mennyiségre. :D A PZH-k nem fértek a háborúhoz, igaz, a mozgásukra nem maradt üzemanyag Románia után, de kit érdekelt? :D
 
H

Hummen23

Guest
Hát ha nyilvánvaló akkor jó. ;)


De ha èn tüzèrmániás vagyok, maradjon minden így, csak legyen egy külön tüzèrezred.
Sorozatvetőkkel,HX3-mal.
Mègiscsak az a fegyvernemek királynője.

De más szempontból a drónok korát èljük.
Vegyünk azt egy rakatot, ès azzal szètcsapjuk az ellent.
Láttunk már hasonlót.

De nem. Vadászgép. Inkább vegyünk 2 század gripent. Ahhoz úgyis kevesebb ember kell mint a HK-hoz.
Ès akinèl a lègifölèny az-az úr.


Na szóval 1 fegyvernemet kiválasztani ès azt megnövelni ha összfegyvernemi harcra készülünk nem sok èrtelme van.
Szerintem.

Hogy ez így kevés?
Igen szerintem is.

Covid alatt sem nőtt a létszám tudtommal.
Bár nemtudom volt e lètszámstopp.

A tatai dandár parancsnoka mondta el interjúban, a szomszéd háború csökkentette a jelentkezők számát.o_O

A fizuemelès meg nem nagyon van kommunikálva.
Legalábbis nekem nem tűnt föl.

De gondolom azèrt dob majd a létszámon.
Pár napja írtam is, szerintem egy 18-20 èves srácnak nem rossz alternatíva a sereg. Így fizuemelès után. Főleg ha szállón lakik.


De èn nem emelnèk ki egy fegyvernemet sem.

Pár èv ès meglátjuk lessz e kellő létszám az új gépekre.
Az egész vita a kf51-ből és a harckocsik mennyiségéből indult ki, azért is azt emeltem ki. A jelenleg ismert beszerzések mennyiségét minden tekintetben keveslem, de nem azért mert ilyen az ízlésem, hanem mert alulméretezettnek tartom a honvédséget. És ezt nem lehetséges kizárólag minőséggel kompenzálni.
Egyszerűen lehetetlen térben is időben mindenhol jelen lenni ilyen mennyiségekkel, de még egy vármegye nagyságú területet sem biztos hogy le tudnánk fedni.
Egy potenciàlis konfliktusban, ahol tételezzük fel nem védenek meg bennünket más nato tagok, esetleg késlekednek, ne adj isten másik nato taggal konfrontálódunk, könnyű szerrel átkarolnák és felőrölnék a honvédséget, kizárólag méretéből adódóan.
Ebben a formában csak nagyon nagy pénzkidobás az egész, hiszen nem képes betölteni a funkcióját.