[HUN] Haderőszervezés és haderőalkalmazás elmélete

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
25 261
49 950
113
A lenezett hadseregek a vilag első 6. haderejebe tartoznak.
Milyen eredményeik is vannak? :D
Több m int kétéve egy álló háború zajlik. Ez nem éppen siker!
Amit irsz az a hideghaborus NATO doktrina... Kozben a gyenge légierő ellen keletre a NATO - nelkulunk - dronfalat akar telepíteni.
Mert egy alacsony intenzitású, hibrid hadviselésre készülnek ezzel a "drónfallal" (bár még senki nem tudja ez mit jelent). A NATO alapvetően "teljes értékű" háborúra készül és abban jó. Egy rendes háborúban gyorsan elkezdenének csapásokat mérni az orosz dróngyárakra, meg egyéb védelmi létesítményekre minimalizálva a jövőbeni drón csapásokat.
A jelen helyzetben ez nem tehető meg, mert túl erős válasz lenne, ezért kellenek más megoldások mint ez "drónfal"
A nehezfegyverzet mar azeri konfliktusban is csődöt mondott.
Ez így nem igaz. Ott sem teljes értékű haderők csaptak össze.
A NATO nem úgy harcol mint amit a Kaukázusban vagy Ukrajnában látsz.
En most kivárnék drága es nehezfegyverzet beszerzesevel.. kerekes tuzerseg, dronok es dronvedelem a prioritas szvsz
Én is inkább ezeket tolnám meg, merte ezekből szinte sehogy nem áll a MH.
Ennek ellenére hülyeség leírni a nehéz technikát, mert mégis mivel kellene előre menni? Crossmotorral meg golfkocsival mint az oroszok teszik? :D
Szeretnél nekünk is 80-90% veszteséget rohamonként? o_O
Kell a nehéz fegyverzet: nincs alternatívája!

Személy szerint nem hiszem hogy nejünk szárazföldi támadást kellene elhárítanunk 10-15 éves távlatban, szóval nem is priorizálnám ezt én sem, de attól még kell.
Légvédelem, tüzérség és drónok továbbá EW kellene nagy tételben.
 
  • Tetszik
Reactions: Rferi66

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
3 860
11 403
113
Akik nehezfegyverzetet bestnwk qzok egy része saját esetltwg elavult n.fegyvereit atadtak ukranoknak, illetve csereli modernebbre. A NATO MBT-t egy évtizede nem szerzett be pld.

En is zudom kelll. láncos technika, csak azt mondom most eleg fwgyvernemi magnak ami van modern nekünk es dron, tuzerseg, dronvedelem stb. kell inkabb
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
54 372
91 984
113
Hogy lehet egymással szembeállítani olyan dolgokat amik totálisan másra valók? Olyan nincs, hogy nehéztechnika helyett drónt vegyél, mert az olyan, mintha azt mondanád, hogy mosógép helyett mosogatógépet vegyél. Tök jó mondás, csak borzató nagy marhaság.
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
3 860
11 403
113
Hogy lehet egymással szembeállítani olyan dolgokat amik totálisan másra valók? Olyan nincs, hogy nehéztechnika helyett drónt vegyél, mert az olyan, mintha azt mondanád, hogy mosógép helyett mosogatógépet vegyél. Tök jó mondás, csak borzató nagy marhaság.
Nem marhasag, hogy fiskális szemlélet is van beszerzésnel. Kell sorrend, es szvsz ez nem a nehéz technika elsőbbségét jelenti
 
  • Tetszik
Reactions: ravenlord

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
25 261
49 950
113
Nem marhasag, hogy fiskális szemlélet is van beszerzésnel. Kell sorrend, es szvsz ez nem a nehéz technika elsőbbségét jelenti
Most fog "ránk önteni" az EU sok mrd eurót a SAFE program keretében. Félévszázados lehetőség, hogy nagyot ugorjon a MH felszerelés és lőszerkészlet terén! Ilyen többet nem lesz.
Most minden is kell! Most kell mindent berendelni, az se baj ha raktárban áll csak legyen!
 
  • Imádom
Reactions: honved

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
54 372
91 984
113
Nem marhasag, hogy fiskális szemlélet is van beszerzésnel. Kell sorrend, es szvsz ez nem a nehéz technika elsőbbségét jelenti
Ez marhaság fiskiális alapon. Nem vehetsz otthonra mosógép helyett mikrót, mert az ocsóbb. Egész egyszerűen nem ugyanarra való a kettő.

Amit előadtok néha az az a szituáció, hogy le kell cserelni otthon mosógépet, de mikroval allítotok haza, mert az olcsóbb, majd meg is ideologizáljátok, hogy a mikróval lehet vizet melegíteni és majd melegvízzel ki lehet kézzel mosni a ruhát.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
21 155
36 914
113
Igazaból egy ilyen kis haderőnek nagyon nincs szüksege dedikált harcfelderítő zászlóaljra.
Dehogynem.Nagyon is.Pont azért,mert kicsi a haderő.
A dedikált harcfelderitők elsősorban nem felderitő vállalkozásokat,hanem felderitő portyákat csinálnak.Nagyobb a hadműveleti zónájuk.
Egy kicsi haderőnek meg pont,hogy fontos a minnél nagyobb felderitési zóna.Hogy legyen ideje a térben a csekélyke erőt megfelelő helyre mozgatni.
Plusz a portyák pusztitó képessége is fontos.
És pont ezért nem feltétlen olyan jó nekünk,hogy a haderő lényegében csak egy karcsú,egyébként gyenge nehéz(kes) dd-bol áll.Oriási a logisztikai és műszaki támogatási igénye.Nincs megfelelő hadműveleti mozgékonysága.
Probléma az,hogy a pillanatnyi ukrán helyzetből indulsz ki.Ukrajnában egy állóháború folyik,folyamatos frontvonallal.De Mo viszonylatában ez inreveláns.Lényegtelen,mert az MH valószinűsithető hadműveleti helyzete teljesen más.Egyszerűen nincs hozzá csapaterő.Vagyis egy teljesen más hadműveleti harcászatot kell alkalmazni.Mobil,mozgékony hadviselést.
És ezt a mi körülményeink közepette nehéz,láncos erővel egyszerűen nem tudjuk megcsinálni.US Army megtudja.Mert az USAF légifölényt biztosit,és akár a levegőből is el tudja látni a nehéz,láncos mozgékony,mély műveleteket végző erőit.
No de az MH el tudná?
Qrvára nem.
Igazábol egyetlen opció van,mikor az MH számára valóban hasznos egy nehéz láncos dd.Egy NATO magasabbegység kötelékében,és logisztikai biztositásával végrehajtot hadművelet.És ennek mennyi valójában az esélye?Nagyon,nagyon,nagyon csekély.Egyáltalán nem várható egy komoly,nyilt NATO-orosz háború.Mert MAD.Meg mert valójában a muszka qrva gyange hozzá.
Mi ha nyilt államközi háborúba keveredünk,azt leginkább valószinűsithetően valamelyik szomszédunkkal fordulhat elő.De ennek sincs olyan hű de sok esélye.Inkább csekély.Teljesen más hadműveleti helyzetben,mint ami ma Ukrajnában van.....
Van még némi csekélyke esély "forró határ" kialakulására is.Ahol szintén teljesen felesleges egy láncos nehéz dd.Inkább csak egy használhatatlan nyűg.
A legvalószinűbb,gyakorlatban is már előfordult lehetőség magyar katona harcba kerűlésére,az a misszió-ahol megint csak használhatatlan egy láncos nehéz dd....
Szóval továbbra is fenntartom,hogy Mo hadműveleti-harcászati és gazdasági helyzetében egy nehéz láncos dd egy felesleges pénztemető.A reálisan valószinűsithető országvédelmi helyzetben meg lényegében értéktelen.
Teljesen más lenne a helyzet,ha az MH 6-8 teljes értékű gépesitett dd-bol állna.Akkor volna értelme 1-3 nehéz láncos dd-nak.Persze rendesen kiépitve,felszerelve,nem ilyen karikatúra formában.
De nem ez a helyzet.Se pénz,se posztó nincs rá,hogy olyan haderőt épitsünk ki,amiben valóban van értelmes helye,feladata a láncos,nehéz dd(ok)-nak.
Vagyis de,a fiskális helyzet alapvetően befolyásolja,hogy milyen haderőt lehet,és érdemes fejleszteni.A pénzügyi képesség éppen úgy meghatározó módon befolyásolja az alkalmazható hadműveleti harcászatot,mint a földrajz.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
54 372
91 984
113
Dehogynem.Nagyon is.Pont azért,mert kicsi a haderő.
A dedikált harcfelderitők elsősorban nem felderitő vállalkozásokat,hanem felderitő portyákat csinálnak.Nagyobb a hadműveleti zónájuk.
Egy kicsi haderőnek meg pont,hogy fontos a minnél nagyobb felderitési zóna.Hogy legyen ideje a térben a csekélyke erőt megfelelő helyre mozgatni.
Plusz a portyák pusztitó képessége is fontos.
És pont ezért nem feltétlen olyan jó nekünk,hogy a haderő lényegében csak egy karcsú,egyébként gyenge nehéz(kes) dd-bol áll.Oriási a logisztikai és műszaki támogatási igénye.Nincs megfelelő hadműveleti mozgékonysága.
Probléma az,hogy a pillanatnyi ukrán helyzetből indulsz ki.Ukrajnában egy állóháború folyik,folyamatos frontvonallal.De Mo viszonylatában ez inreveláns.Lényegtelen,mert az MH valószinűsithető hadműveleti helyzete teljesen más.Egyszerűen nincs hozzá csapaterő.Vagyis egy teljesen más hadműveleti harcászatot kell alkalmazni.Mobil,mozgékony hadviselést.
És ezt a mi körülményeink közepette nehéz,láncos erővel egyszerűen nem tudjuk megcsinálni.US Army megtudja.Mert az USAF légifölényt biztosit,és akár a levegőből is el tudja látni a nehéz,láncos mozgékony,mély műveleteket végző erőit.
No de az MH el tudná?
Qrvára nem.
Igazábol egyetlen opció van,mikor az MH számára valóban hasznos egy nehéz láncos dd.Egy NATO magasabbegység kötelékében,és logisztikai biztositásával végrehajtot hadművelet.És ennek mennyi valójában az esélye?Nagyon,nagyon,nagyon csekély.Egyáltalán nem várható egy komoly,nyilt NATO-orosz háború.Mert MAD.Meg mert valójában a muszka qrva gyange hozzá.
Mi ha nyilt államközi háborúba keveredünk,azt leginkább valószinűsithetően valamelyik szomszédunkkal fordulhat elő.De ennek sincs olyan hű de sok esélye.Inkább csekély.Teljesen más hadműveleti helyzetben,mint ami ma Ukrajnában van.....
Van még némi csekélyke esély "forró határ" kialakulására is.Ahol szintén teljesen felesleges egy láncos nehéz dd.Inkább csak egy használhatatlan nyűg.
A legvalószinűbb,gyakorlatban is már előfordult lehetőség magyar katona harcba kerűlésére,az a misszió-ahol megint csak használhatatlan egy láncos nehéz dd....
Szóval továbbra is fenntartom,hogy Mo hadműveleti-harcászati és gazdasági helyzetében egy nehéz láncos dd egy felesleges pénztemető.A reálisan valószinűsithető országvédelmi helyzetben meg lényegében értéktelen.
Teljesen más lenne a helyzet,ha az MH 6-8 teljes értékű gépesitett dd-bol állna.Akkor volna értelme 1-3 nehéz láncos dd-nak.Persze rendesen kiépitve,felszerelve,nem ilyen karikatúra formában.
De nem ez a helyzet.Se pénz,se posztó nincs rá,hogy olyan haderőt épitsünk ki,amiben valóban van értelmes helye,feladata a láncos,nehéz dd(ok)-nak.
Vagyis de,a fiskális helyzet alapvetően befolyásolja,hogy milyen haderőt lehet,és érdemes fejleszteni.A pénzügyi képesség éppen úgy meghatározó módon befolyásolja az alkalmazható hadműveleti harcászatot,mint a földrajz.
Jó...
 
  • Vicces
Reactions: Negan

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
25 261
49 950
113
Nem látszik normálisan de ott lepottyan pár db.
Ha bele programozzák a BMS-be hogy a radarok merre látnak drónt, merről várhatóak akkor elég jó önvédelme lenne Lynxeknek. Füstös poros harctéren, nem kifejezetten az eget szemlélve nem hiszem hogy maguktól észre veszik a drónokat.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
21 155
36 914
113
Ha bele programozzák a BMS-be hogy a radarok merre látnak drónt, merről várhatóak akkor elég jó önvédelme lenne Lynxeknek. Füstös poros harctéren, nem kifejezetten az eget szemlélve nem hiszem hogy maguktól észre veszik a drónokat.
https://centauri-global.com/triad-drone-protection-system/
Igazábol ez minden további nélkül telepithető a Lynxre is.
Illetve a következő fejlesztési lépcsőként kialakitható egy integrált dron és APS védelem.(igazábol a TriAD a Mongoose/Iron Fist APS rokonrendszer.)
Az egész csak idő és pénz kérdése.