[HUN] Harckocsibeszerzés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 818
57 697
113
Megôrülnék tôle aztàn ahogy az index/origó tàlalàsa utàn hallgathatnàm a tömegközlekedésen szakértô fiatalokat/nyugdíjasokat. :D

Amúgy nagyon kellene még tank, mert a megrendelt 44 db semmire nem elég egy háborúban.
Persze kell mellé a tüzérség is (véleményem szerint kizárólag rakétás!) meg a drónok, de tank nélkül már az előtt vesztettünk, hogy elkezdődött volna bármilyen harc. Én így látom.
És ehhez olcsón sok Merkava III ideális lehetne.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 462
67 802
113
Amúgy nagyon kellene még tank, mert a megrendelt 44 db semmire nem elég egy háborúban.
Persze kell mellé a tüzérség is (véleményem szerint kizárólag rakétás!) meg a drónok, de tank nélkül már az előtt vesztettünk, hogy elkezdődött volna bármilyen harc. Én így látom.
És ehhez olcsón sok Merkava III ideális lehetne.
Annyi minden ideàlis lett volna, de most még a Merkava III ami a létezó, célszerûen modernizàlható. Szerintem csöves tüzérség is kell rengeteg.
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
5 009
12 856
113
Amúgy a lynx alváz elvileg 54 tonnáig hízlalható.

355873101_586387593373475_6758026351885973539_n.png

355570908_223525593878539_6538381566138387370_n.png

Ez hivatalos bejelentesnek tekintheto?
Tegnap meg elfogadtam a valaszod, ma mar nem fogom! :hadonaszos: :D
 
  • Vicces
Reactions: Crusader

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 818
57 697
113
Szerintem csöves tüzérség is kell rengeteg.

Nem akarok ezzel itt offolni, de a csöves tüzérséggel pont az a baj, ha nem 100-as nagyságrendben van, akkor nem tud erőt koncentrálni. Ráadásul a vontatott az céltábla. Az önjáró meg rohadt drága....
Ami kell az a rakétás tüzérség +felderítő drón. Rugalmasabb, gyorsabb, túlélő képesebb.

A tankokból pedig mennyiség kell. 44 tank semmire nem elég!
Ilyen ukrán/NATO taktikával az maximum 2-3 támadó ék. Valamelyik aknára fut, valamelyiket a tüzérség szórja meg, akkor oda a támadás, meg a teljes páncélos erő. Véget is ér a háború.
Ha van e mellet 100+ Merkavád, akkor viszont NATO taktikával is 12-15 támadó éket akár egyszerre is harcba küldhetsz.
Ennek azért jóval nagyobb a vesztesség tűrése, nehezebb ennyi éket tüzérséggel befogni stb....

A nekem szimpatikusabb 4 gépes orosz taktikával a 44 tank is jó esetben 8-10 támadó kiskötelék. Így kevésbé esélyes az akna kudarc, meg a tüzérségi felszámolás, de még mindig röhejesen kevés ponton tudják átnyomni a frontot.
Orosz taktikával és 100+ Merkavával meg kb. 30 ilyen köteléket tudsz indítani egyszerre. Nah, azt védekezd le...

És azt se felejtsük el, hogy a magyar domborzat tökéletesen alkalmas páncélos hadviselésre.
És azt is vegyük figyelembe, hogy az ellenséget érdemesebb nyílt terepen feltartóztatnunk, amihez szintén páncélosok kellenek.
Hiába van tüzérség, az önmagában nem véd meg semmit. Az arra való, hogy csökkentse az ellenség létszámát nyílt terepen.
Gondolom saját városokat nem akarunk lövetni.... Akkor meg valahogyan be kell menni. Ahhoz meg kellenek a páncélosok.
 

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
4 612
8 174
113
A kb. 1 éves anyagban 4,5 millió $-os ár van a Merkava 4-re. :eek:
Jól emléxem???
...mert akkor ve(tet)nném le a szekrény tetejéről a nemzeti malac-perselyt, izibe' !!! :hadonaszos:

.
Rosszul emlekszel. Nem Ladakat, nem a Moszkvan, es nem osztogatnak, hanem fosztogatnak, Moszkvaban, es Moszkvicsokat. :D
10 eves anyagban volt, es nem annyi, es korabbi tipus.
 

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
4 612
8 174
113
Amúgy nem annyi. Pár hónappal ezelőtt 6 millíókat nyomatott egy youtuber a sepv3 abramsre ezeket nem szabad teljes értékű forráskéntbkezelni.

@fip7 mennyi volt a legultolsó eladási kísérletkor?
Ma szerintem mindennel minimum $16-17M korul lenne egy uj Mk4, plane, hogy tudjak, hogy $25M felett van a 2A7HU/A8 es nem elerheto. HA elerheto. Mondjuk azt ketlem, hogy a nemetek ne engednek a MKnek megvenni, szoval feltetelezzuk, hogy a zsidok is eladnak, es a tobbiek megengedik.
De amint feljebb mar jeleztem, ez csak az alapar, ez semmit nem arul el.
A tervezoknek ill logisztikanak ki kell kalkulalnia egy TCO/LCAA szamot arra, ha masik 2 zl 2A7HUt vesznek mondjuk $22-24M darabaron (mert oda mar nem kell egy csomo minden) es azokat uzemeltetik 20 evig, es egy masikat arra, ha mondjuk masik 2 zl Mk4 lesz veve pl. $17M darabaron es azokat parhuzamosan uzemeltetik 20 evig, mindkettonel minden vonatkozo uj beurhazast, szemelyzeti stb belekalkulalva.
 

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
4 612
8 174
113
Annyi minden ideàlis lett volna, de most még a Merkava III ami a létezó, célszerûen modernizàlható. Szerintem csöves tüzérség is kell rengeteg.
2 zl vegzetesen elavult Mk3 kb 2-3 evbe es milliokba tellene mai szintre felhuzni. ZTotalis penzkidobas, a T-72-nel joval gyengebb konstrukciorol beszelenuk. Pont emiatt, ha nincs Mk4 elado, kerdeztem ra, hogy megis mennyi idot es ktget saccol @krisss egy Lynx 120-ra, tobbszor is, de kovetkezetesen ignoralja ezeket a kerdeseimet... :D
Ha lenne Mk4, az mar mas szitu, ott viszont megint kalkulalni kell vis-a-vis 2A7HU, lasd feljebb, amit irtam.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 462
67 802
113
2 zl vegzetesen elavult Mk3 kb 2-3 evbe es milliokba tellene mai szintre felhuzni. ZTotalis penzkidobas, a T-72-nel joval gyengebb konstrukciorol beszelenuk. Pont emiatt, ha nincs Mk4 elado, kerdeztem ra, hogy megis mennyi idot es ktget saccol @krisss egy Lynx 120-ra, tobbszor is, de kovetkezetesen ignoralja ezeket a kerdeseimet... :D
Ha lenne Mk4, az mar mas szitu, ott viszont megint kalkulalni kell vis-a-vis 2A7HU, lasd feljebb, amit irtam.
Végtelenül elavult. :D
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 818
57 697
113
Végtelenül elavult. :D

Meg a T-72-nél gyengébb konstrukció.... Kezdjük ott melyiknél? o_O
Amúgy azért is vicces amiket ír, mert a Merkava topikba be lett téve a sima Merkava III páncélvédelme, ami az akkori M1A1 szintje.
Ezt az akkor lezajlott összehasonlító tesztek (volt ilyen...) is megerősítették.
Aztán jött a BAZ csomag, ami tovább pimpelte a vasat, meg ekkor érkezett meg az automatikus célkövetésre képes hőkamerás rendszer...
Az utolsó változat, meg amire mi vágyunk az a Merkava IIID, aminek az elektronikája részben a Merkava IV-é, ahogyan a kiegészítő páncélzat belső elemei is.... Hozzá tenném, hogy izrael rendelkezik BMS rendszerrel, a Merkava IIID/IV is rendelkezik vele.
De persze elavult....
Nekünk mondjuk pont jó lenne a szomszédos országokkal szemben. Mi nem az USA, Oo. vagy Kína ellen készülünk harcolni....
Nekünk románia, egy esetlegesen megcsonkított de még mindig náci ukrajna, vagy bármi ehhez hasonló a potenciális fenyegetés.
Mi nem bírunk végtelen pénznyomdával, hogy egyszerre legyen tömeg és hightech valami.
Ráadásul a high-tech Leopárd 2A6 is ugyan úgy megállt az aknán, mint a T-64B. Egy csomó olyan helyzet van, ahol nem számít a high-tech-ség. Ezt kellene csak belássa.
Amúgy persze, én is inkább Merkava IVM párti vagyok. De ha csak a IIID-re futja akkor azt kell hozni.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 462
67 802
113
Meg a T-72-nél gyengébb konstrukció.... Kezdjük ott melyiknél? o_O
Amúgy azért is vicces amiket ír, mert a Merkava topikba be lett téve a sima Merkava III páncélvédelme, ami az akkori M1A1 szintje.
Ezt az akkor lezajlott összehasonlító tesztek (volt ilyen...) is megerősítették.
Aztán jött a BAZ csomag, ami tovább pimpelte a vasat, meg ekkor érkezett meg az automatikus célkövetésre képes hőkamerás rendszer...
Az utolsó változat, meg amire mi vágyunk az a Merkava IIID, aminek az elektronikája részben a Merkava IV-é, ahogyan a kiegészítő páncélzat belső elemei is.... Hozzá tenném, hogy izrael rendelkezik BMS rendszerrel, a Merkava IIID/IV is rendelkezik vele.
De persze elavult....
Nekünk mondjuk pont jó lenne a szomszédos országokkal szemben. Mi nem az USA, Oo. vagy Kína ellen készülünk harcolni....
Nekünk románia, egy esetlegesen megcsonkított de még mindig náci ukrajna, vagy bármi ehhez hasonló a potenciális fenyegetés.
Mi nem bírunk végtelen pénznyomdával, hogy egyszerre legyen tömeg és hightech valami.
Ráadásul a high-tech Leopárd 2A6 is ugyan úgy megállt az aknán, mint a T-64B. Egy csomó olyan helyzet van, ahol nem számít a high-tech-ség. Ezt kellene csak belássa.
Amúgy persze, én is inkább Merkava IVM párti vagyok. De ha csak a IIID-re futja akkor azt kell hozni.
Plusz van az az elônye, hogy fizikailag létezik és sok.
 

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
4 612
8 174
113
Meg a T-72-nél gyengébb konstrukció.... Kezdjük ott melyiknél? o_O
Amúgy azért is vicces amiket ír, mert a Merkava topikba be lett téve a sima Merkava III páncélvédelme, ami az akkori M1A1 szintje.
Ezt az akkor lezajlott összehasonlító tesztek (volt ilyen...) is megerősítették.
Aztán jött a BAZ csomag, ami tovább pimpelte a vasat, meg ekkor érkezett meg az automatikus célkövetésre képes hőkamerás rendszer...
Az utolsó változat, meg amire mi vágyunk az a Merkava IIID, aminek az elektronikája részben a Merkava IV-é, ahogyan a kiegészítő páncélzat belső elemei is.... Hozzá tenném, hogy izrael rendelkezik BMS rendszerrel, a Merkava IIID/IV is rendelkezik vele.
De persze elavult....
Nekünk mondjuk pont jó lenne a szomszédos országokkal szemben. Mi nem az USA, Oo. vagy Kína ellen készülünk harcolni....
Nekünk románia, egy esetlegesen megcsonkított de még mindig náci ukrajna, vagy bármi ehhez hasonló a potenciális fenyegetés.
Mi nem bírunk végtelen pénznyomdával, hogy egyszerre legyen tömeg és hightech valami.
Ráadásul a high-tech Leopárd 2A6 is ugyan úgy megállt az aknán, mint a T-64B. Egy csomó olyan helyzet van, ahol nem számít a high-tech-ség. Ezt kellene csak belássa.
Amúgy persze, én is inkább Merkava IVM párti vagyok. De ha csak a IIID-re futja akkor azt kell hozni.
Kozismerten gyengebb volt gyakorlatilag az osszes hideghaborus nyugati hk, mint a T-72, meg a 90-esek alatt is. A linkelt es idezett MWM cikk egyebkent konkretan emliti is ezt a tenyt, de szerintem te magad is irtal mar errol (vagy az @ghostrider volt?)

Az aknan meg megall, csak az egyikbol kiszallsz elve, a masikban mindenki megdoglik. Egy 10M orszagban sorkatonasag nelkul ez kritikus szempont (ezugyben a zsidok halistennek pont ugyanigy gondolkodnak.)

Nem veletlenul szajkozom, hogy 2A6 alatt semmilyen hkre nem szabad kolteni komoly penzt (illetve csak rettenet mennyisegben, ami viszont a MH eseten nem opcio (se ember, se penz, se hely nem lenne mondjuk 400 Mk3-at uzemeltetni.)

A Mk4 mar jo otlet, mert az messze fejlettebb a Mk3-nal, nem egy elavult szart kellene mekkmesterkedni, meg ragasztoszalaggal megfixalni, hanem egy modern, normalisabb pancelzattal stb tervezett, kisse outdated elektronikaju platformot kellene frissiteni, azert az max egy ev alatt megtortenhetne, raadasul Zalaban is.
Viszont kellenenek ezekhez az arcedulak... akkor van mihez hasonlitani (lasd TCO/LCAA feljebb.)

Plusz van az az elônye, hogy fizikailag létezik és sok.
Ja, jo sok elavult szar. Ezt mar a T-72-nel is eloadtad, ott is kiderult, hogy sem ember nem lenne ra, se ertelme nem lenne hekkelni. A Mk3 meg meg annal is elavultabb, baszki. :D
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 818
57 697
113
Plusz van az az elônye, hogy fizikailag létezik és sok.

Igen, sokan kicsit furán nyomják. Csak egy egyszerű metafórával:
Jövő hétre kellene nekem egy kocsi, de nem veszek használtan, hanem inkább befizetek egy újra amire 2 évet kell várni...
Mert amit venni tudnék ugye elavult.... De hogy mivel járok majd jövő héten, meg a következő két évben? o_O
Ez a tank kérdés is ilyen.
Van kb. 20 db, 40 éve felújítást nem látott T-72-esünk, meg 14 (?) felújított, de amúgy elavult Leopárd 2A4-esünk.
Ezzel kellet volna kezdeni valamit, már kb. tegnap. Nem, hogy most!
Szerintem nem bonyolult ez a dolog, nem tudom miért nem értik? o_O
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 462
67 802
113
Igen, sokan kicsit furán nyomják. Csak egy egyszerű metafórával:
Jövő hétre kellene nekem egy kocsi, de nem veszek használtan, hanem inkább befizetek egy újra amire 2 évet kell várni...
Mert amit venni tudnék ugye elavult.... De hogy mivel járok majd jövő héten, meg a következő két évben? o_O
Ez a tank kérdés is ilyen.
Van kb. 20 db, 40 éve felújítást nem látott T-72-esünk, meg 14 (?) felújított, de amúgy elavult Leopárd 2A4-esünk.
Ezzel kellet volna kezdeni valamit, már kb. tegnap. Nem, hogy most!
Szerintem nem bonyolult ez a dolog, nem tudom miért nem értik? o_O
És mindezt idôben, sok körben levezettem az összes eszembe jutó opcióval és mégis mindenki békeidôs high-tech imàdàsra készült fel. :mad:
 

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
4 612
8 174
113
Igen, sokan kicsit furán nyomják. Csak egy egyszerű metafórával:
Jövő hétre kellene nekem egy kocsi, de nem veszek használtan, hanem inkább befizetek egy újra amire 2 évet kell várni...
Mert amit venni tudnék ugye elavult.... De hogy mivel járok majd jövő héten, meg a következő két évben? o_O
Hat, tekintve hogy nem hkval kozlekedik az orszag, miafasz koze is van ennek a gyerekes peldanak a temahoz...?
Ez mar a regi Mac-PC autos hasonlatok legaljat is alulrol surolja, sosem gondoltam volna, hogy ilyen szintre sullyed ez a forum.

Ez a tank kérdés is ilyen.
Egyaltalan nem. Feljebb leirtuk 10x a faktorokat, te szimplan ignoralsz mindent, es nonstop strawman szovegekre akarsz valaszolni.

Van kb. 20 db, 40 éve felújítást nem látott T-72-esünk, meg 14 (?) felújított, de amúgy elavult Leopárd 2A4-esünk.
Meg 44 2A7HU, ami rendszerbe all a kovetkezo 2-3 evben.


Ezzel kellet volna kezdeni valamit, már kb. tegnap. Nem, hogy most!
Szerintem nem bonyolult ez a dolog, nem tudom miért nem értik? o_O
Ennek a politikai kerdesnek megis mi a lofasz koze van a jelenlegi beszelgeteshez? Megint a csapongo erveles, minden logika nelkul.
A jelenlegi helyzet adott, es ebben az inerciarendszerben sajnos nagy mennyisegu hk uzemeltetese a MH keretein belul egyszeruen kizart. Azaz max +2 zl johet szoba, viszont annak annyira modernnek es utokepesnek kell lennie, amennyit a penztarca csak megenged, es lehetoleg 12-24 honapon belul rendszerbe lehessen allitani oket.
Ennek megfelelhet a Mk4, meg a koreai hk, esetleg ha a torokok befejezik az o koreai gyokeru sajatjukat, akkor talan az is. Alternativa talan a Lynx 120 lehet - felteve, hogy nem tart 1-2 evnel tovabb befejezni es olcsobbra jon ki 10-20 evre vetitve, mint a fenti opciok.
Ha engem kerdezel, realisan az elso ketto, ami opcio, a Mk4 es a koreai hk.

És mindezt idôben, sok körben levezettem az összes eszembe jutó opcióval és mégis mindenki békeidôs high-tech imàdàsra készült fel. :mad:
Mert keptelen vagy elfogadni, hogy nincs es nem is lesz tomeges pancelos ero a MH hadrendjeben soha tobbe. A T-72 eleve egy elavult ocskavas, ertelmetlen lenne egy kanyit is kolteni ra. A Mk3 meg annal is gyengebb. Ezeknek akkor lenne harcteri realitasa, ha tobbszaz (minimum 400-500) darabot tudna a MH uzemeltetni - ami kizart.
A realitas mondjuk 120-130 hk, es akkor mar qrva optimista vagyok a letszamot stb illetoen. Az viszont akkor MUSZAJ, hogy a legmodernebb legyen.
Az egyetlen lehetseges alternativa az a sokat kopkodott Lynx 120, ami nekem sem szimpatikus (en alapbol hulyesegnek tartok mindenfele light tank koncepciot hacsak nem vagy US Army meretu, anyagi hatteru es specializacioju sereg), viszont HA olcson ES gyorsan jonne, az esetleg opcio lehet, felteve, hogy nem 4 fos, mint a 2A7HU, hanem mondjuk 2-3 fovel is elmenne...
 
Last edited:

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 818
57 697
113
Kozismerten gyengebb volt gyakorlatilag az osszes hideghaborus nyugati hk, mint a T-72, meg a 90-esek alatt is. A linkelt es idezett MWM cikk egyebkent konkretan emliti is ezt a tenyt, de szerintem te magad is irtal mar errol

Én írtam a hidegháborús harckocsik páncélzata PDF-et, ha arra gondolsz.
De abból indulj ki, hogy a mi legjobb T-72-esünk a T-72A , miközben a környékünkön mindenki T-72M-el (Ural) meg pimpelt T-55-ösökkel rohangászik. Osztrákoknál van még Leopárd 2A4-es.
Ezekhez képest még az ős Merkava III páncélzata is jobb, nem, hogy a BAZ vagy a D páncélzata.
Meg ugye a Merkava III képes kilőni ugyan azt a lőszert, mint a Leopárdjaink, vagy akár a legutolsó szériájú izraelieket is.
Ez komoly tűzerő. Hőkamera, BMS van hozzá. APS talán lenne ha kifizetjük. Más meg nem kell!

a Mk3-nal, nem egy elavult szart kellene mekkmesterkedni, meg ragasztoszalaggal megfixalni,

Semmit nem kell megfixálni. Jó ahogyan van! Használod 15-20 évig aztán kuka. Ennyi a történet.

Viszont kellenenek ezekhez az arcedulak... akkor van mihez hasonlitani (lasd TCO/LCAA feljebb.)

Állami beszerzések, egyedi árcédulával. Nem tudok a magyar állam nevében árat bekérni.
A Leoról a német beszerzésből tudjuk, hogy most éppen mennyibe kerül. (kurva sokba)
Lengyel M1+K2 beszerzés viszonylag friss.
Izraelből nincs friss ár. Szerintem írjál nekik, jó az angolod. Kérdezd meg Bobo nevében mennyibe fájna pár faja harciszekér?
Aztán ha értelmes választ kapsz, oszd meg velünk :D