[HUN] Harckocsibeszerzés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

subsonic

Well-Known Member
2016. január 13.
532
1 044
93
És még mindig k*rva drága.
Leopárd 2+APS = 29 misi
Merkava IV+APS= 16 misi.
Ha a zsidók érzik a bugit és 20-at kérnek akkor is kétharmad az ár.
Amúgy is elszálltak az árak ukrajna miatt, de 30 misi egy tankért irrealitás! (Már a 20 is nagyon sok!)
Valóban drága,de az is szempont volt,hogy a NATO országokkal azonos típus legyen logisztika miatt. Továbbá egy platformon akartuk megcsinálni az alkatrész bázist. 30 évre tervezünk velük, ezt figyelembe kell venned. Nem volt,olyan platform amin az önjáró löveg és a műszaki járművek ekkora százalékban egyezséget mutattak! Továbbá szépen “megy” a vízben 4 m-ig. Aktív védelem nélkül sajnos ma már egy ekkora értékű eszközt harcba küldeni öngyilkosság. Statikus Védelem szempontjából sajnos a K2 erősen elmarad egy Leo a8-tól. Lesz egy komoly fejlesztése ami nagy ugrás lesz. Lengyelek mondták nekem. Ahogy írtam korábban az MK4 egy rendkívül jó cucc,de ,olyan frontális hőképe van,mint egy csillagszóró. Barracuda erősen elfér rajta.Viszont az a legkényelmesebb volt alkalmam kipróbálni. Teljesen mindegy mid van. Aktív védelem nélkül semmit már és azt is túl lehet terhelni. Szóval logisztikai szempontokat os vedd figyelembe. Milyen alkatrész mennyi időn belül tudsz átrakni kanibalizálni esetleg.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 065
33 100
113
Az a gondom,mikor ez az osztas alapjan valo armegallapitas megy,hogy azt is figyelembe kene venni,mi van a csomagban....
Legtobb esetben nem csak maguk a tankok vannak benne az uzleti kontraktusban.Kikepzes,support,loszerek,vezetesi eszkoztendszer,tabori javitomuhely,toronyora lancostu is lehet az egyik csomagban,mig a masikban meg csak a csupasz vasak,annyi naftaval,hogy le tudjon jonni a szallitojarmurol...
Egy tenderen derulnenek ki igazabol a dolgok,ahol minden gyartonak ugyan olyan csomagtetelre kene arajanlatot tenniuk
Egyebkent en tovabbra is megelegednek a jol felpofozott tesco gazdasagos hasznalt tankokkal.Inkabb a tuzerseget osszpontositanam a forrasokat.
Ukrajna szerintem azt igazolta,mit mantraztam.Ahol nincs mindent elsöprő légierő,ott tovabbra is a tuzerseg a csatatér királya.
Ennek ellenére kell a tank.
 

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 584
4 671
113
Lengyelország:
6000:250= 24 millió
Ausztrália:
2500:75=33.3 millió

Szóval a beszerzési ár sorrend jelenleg:
Kúrva drága:
Leopárd 2A7/8: 29 misi
M1A2Sep3: 33/24 misi
Még mindig nagyon drága, de legalább nem pofátlanul:
K2: 17 misi
Merkava IVM: 16 misi

Érdemes föltenni a kérdést, hogy jobb-e annyival a Leo vagy az M1, mint amennyivel drágább.... :rolleyes:
Részemről ez az utolsó hozzászólás a témához!
Anniyt azért igazán megtehetsz, hogy a lengyel K2 árat is korrigálod a számítási módszereddel. Ha az Abrams üzletekbe nem számít bele a többi eszköz, akkor a K2 esetén se számítson már az a 24 darab K9, ami biztosan tudhatóan benne van az első tételben. Hopp meg is ugrott a darabár 1,9 millió dollárral.
A másik problémám, hogy jó lenne különbséget tenni az USD és az AUD között.

https://www.federalregister.gov/documents/2023/02/06/2023-02377/arms-sales-notification

Hogy is mondtad kérlek?
Hogy trükközöl a matekkal , meg az értelmezéssel :rolleyes:
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 816
57 696
113
Anniyt azért igazán megtehetsz, hogy a lengyel K2 árat is korrigálod a számítási módszereddel. Ha az Abrams üzletekbe nem számít bele a többi eszköz, akkor a K2 esetén se számítson már az a 24 darab K9, ami biztosan tudhatóan benne van az első tételben. Hopp meg is ugrott a darabár 1,9 millió dollárral.

Hány önjáró löveget vettek az M1 beszerzésben az ausztrálok?
Csak mert én ott logisztikai járműveket látok.... Elég nagy csúsztatás azzal összemosni az önjáró lövegeket.
(A logisztikai járművek kellenek a tankok üzemeltetéséhez, így azok is mindig a beszerzési ár részei. Az önjáró löveg ebbe nem tartozik bele)
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Az a baj meg ha mi lennénk a vevő és veszünk 8-10db és tudjuk hogy 20-24kell és fent is tudják hogy meg vettek kész pipa és nem vesznek róla tudomást hogy a mennyiség elégtelen
Látjuk ez eddigi beszerzeseknel is hogy a lét minimumot vesszük amit fel tudunk mutatni a gazdiknak hogy tessék vettünk és ennyiben meg is áll a történet..

Én nem látom ennyire borúsan.

Fordítsuk le ezt magyarra, mert ezt a nyelvet rajtam és rajtad kívül kevesen értik. Ha most van adott mennyiségű pénzünk és ezt nem erre, hanem mondjuk újabb 44 Leo2-re költjük, akkor azt a vételt közel sem fedezi (sem az új árakon, sem a régieken), ezért arról beszélhetnénk, hogy jó, most nem veszünk rakéta tüzérséget, meg mondjuk a drónokat is ki fogjuk húzni a közel jövőből, de 3-5 évig jól el leszünk a 2. zl MBT kifizetésével.
Mivel már most lesz egy teljes Leo2A7 zl és mellette egy vegyes másik zl-nyi hk-nk, így egy harmadik nem jelentene akkora előre lépést, mintha mindenből az alapokat letennénk.

Ha ebbe bele gondolsz, akkor szerintem örülhetünk annak, hogy ha évtized végéig minden fegyvernemből a betervezett kis mennyiséget, de legalább megvesszük, mintha most rendelnénk 1000 MBT-t és évtizedekig nem lennének egész fegyvernemeink. Nem véletlen, hogy én sokszor mondtam, hogy reményeim szerint évtized végére lesz egy újabb tank rendelés. Csak hát addig egész fegyvernemek hiányoznak, illetve ott az APC kérdés, ami van, de kiöregedtek, hogy azokat el kell intézni.
 

Kávé

Well-Known Member
2022. január 26.
2 494
8 255
113
Én nem látom ennyire borúsan.

Fordítsuk le ezt magyarra, mert ezt a nyelvet rajtam és rajtad kívül kevesen értik. Ha most van adott mennyiségű pénzünk és ezt nem erre, hanem mondjuk újabb 44 Leo2-re költjük, akkor azt a vételt közel sem fedezi (sem az új árakon, sem a régieken), ezért arról beszélhetnénk, hogy jó, most nem veszünk rakéta tüzérséget, meg mondjuk a drónokat is ki fogjuk húzni a közel jövőből, de 3-5 évig jól el leszünk a 2. zl MBT kifizetésével.
Mivel már most lesz egy teljes Leo2A7 zl és mellette egy vegyes másik zl-nyi hk-nk, így egy harmadik nem jelentene akkora előre lépést, mintha mindenből az alapokat letennénk.

Ha ebbe bele gondolsz, akkor szerintem örülhetünk annak, hogy ha évtized végéig minden fegyvernemből a betervezett kis mennyiséget, de legalább megvesszük, mintha most rendelnénk 1000 MBT-t és évtizedekig nem lennének egész fegyvernemeink. Nem véletlen, hogy én sokszor mondtam, hogy reményeim szerint évtized végére lesz egy újabb tank rendelés. Csak hát addig egész fegyvernemek hiányoznak, illetve ott az APC kérdés, ami van, de kiöregedtek, hogy azokat el kell intézni.
teljesen jól kifejtették egyet ertek nekem csak az a bajom hogy meg a minimális szándék sincs meg arra ha már a legtöbb képességet újra építettük a minimum mennyiség felől át térjünk arra hogy akkora mennyiséggel rendelkezünk ami szükséges egy konfliktusban nem kell több ezer mbt csak annyi h amikor elfogy a tatai hk (ne legyen ilyen soha) ne az legyen h hat ennyi volt a hk lehet menni ak-val a nyílt mezőn
 

J.G.

Well-Known Member
2023. április 11.
1 739
5 323
113
teljesen jól kifejtették egyet ertek nekem csak az a bajom hogy meg a minimális szándék sincs meg arra ha már a legtöbb képességet újra építettük a minimum mennyiség felől át térjünk arra hogy akkora mennyiséggel rendelkezünk ami szükséges egy konfliktusban nem kell több ezer mbt csak annyi h amikor elfogy a tatai hk (ne legyen ilyen soha) ne az legyen h hat ennyi volt a hk lehet menni ak-val a nyílt mezőn
Egyszer krisss úgy nyilatkozott, hogy 150-200 hk volna szükséges magyarországon. Nyílván nem magában értendő ez a mennyiség, hanem arányosan a hozzá tartozó ifv-vel, tüzérséggel, műszakiakkal, és logisztikával...etc. együtt.
Ez 3-4 páncélgránátos dandárt jelentene, és jó volna egy dedikált tüzérezred is.
 

Kávé

Well-Known Member
2022. január 26.
2 494
8 255
113
Egyszer krisss úgy nyilatkozott, hogy 150-200 hk volna szükséges magyarországon. Nyílván nem magában értendő ez a mennyiség, hanem arányosan a hozzá tartozó ifv-vel, tüzérséggel, műszakiakkal, és logisztikával...etc. együtt.
Ez 3-4 páncélgránátos dandárt jelentene, és jó volna egy dedikált tüzérezred is.
Harckocsizó ismerősöm is ezt mondta de mivel béke időben sose lesz elég ember 200hk rá ezért forrásban használni és raktározni elvet kovetnem
 

J.G.

Well-Known Member
2023. április 11.
1 739
5 323
113
Harckocsizó ismerősöm is ezt mondta de mivel béke időben sose lesz elég ember 200hk rá ezért forrásban használni és raktározni elvet kovetnem
Az ide kommentelők egy része is beleesik a 22-es csapdájába, ha a dolog anyagi oldalától el is tekintünk.
Minek vegyünk, ha nincs ember? Viszont technika nélkül ember sem lesz. És ember hamarabb lesz (baj esetén mozgósítással), mint technika (sok éves várólisták).

Szóval igen, venni kellene mindent, legfeljebb raktározzuk. Akkor volna mit előszedni baj esetén, nem pedig várni a csodát a nato-tól és közben széttárni a karjainkat.
 

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
4 611
8 174
113
Egyszer krisss úgy nyilatkozott, hogy 150-200 hk volna szükséges magyarországon. Nyílván nem magában értendő ez a mennyiség, hanem arányosan a hozzá tartozó ifv-vel, tüzérséggel, műszakiakkal, és logisztikával...etc. együtt.
Ez 3-4 páncélgránátos dandárt jelentene, és jó volna egy dedikált tüzérezred is.
En meg a boldog bekeidokben mondtam 120 korul az idealis mennyiseget, meret, lakossag stb alapjan.
Ma mar siman a duplajat mondom, amiben benne lenne mondjuk 25% tartalek a raktarakban.
 
  • Tetszik
Reactions: J.G.

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 065
33 100
113
Egyszer krisss úgy nyilatkozott, hogy 150-200 hk volna szükséges magyarországon. Nyílván nem magában értendő ez a mennyiség, hanem arányosan a hozzá tartozó ifv-vel, tüzérséggel, műszakiakkal, és logisztikával...etc. együtt.
Ez 3-4 páncélgránátos dandárt jelentene, és jó volna egy dedikált tüzérezred is.
93 mintájú magyar dd mai német mintájú hk zl-jal számolva 88 db hk.Amcsi mintában meg 112.
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 555
79 714
113
Igen, ebben igazad van. Nekem rém fura, hogy mindenki NATO direktívákra hivatkozik és abban sincs egyetértés, hogy hány hk van egy zl-ban. Például a felvidéki 30-hoz képest majdnem dupla annyi van egy lengyel zászlóaljban. Magunkról direkt nem beszélek, mert nálunk a két zászlóaljban két külön szám szerepel. De egy vadászbombázó századról sem döntötte el senki, hogy 12 vagy 16 gépből áll a NATO-ban.

Szóval ez alapján 6 darab sorozatvetőt is kinevezhetünk tüzérosztálynak, ami vicces is lenne, ha máshol meg az üteg mérete nagyobb. Mondjuk az nem világos számomra, hogy a dánok ütegnek vagy osztálynak nevezik azt a 8 darabot...

Ettől ez még játék a szavakkal. Egy felvidéki frontot, de még szerintem egy horvátot sem tudnál lefogni hatékonyan tüzérségi ellentűzzel, ha nincs meg hozzá a megfelelő mennyiségű eszközöd. Felsoroltad, hogy te szerinted milyen feladatokra vásároljuk ezeket a fegyvereket, én meg továbbra is azt mondom, hogy arra elég a 8 meg a 12 is, hogy legyen. Amit felsoroltál feladatokat, arra nem elég, de semmit nem befolyásol, ha most egy kisebb beszerzést ütegnek nevezünk és nem osztálynak, és később le akarunk hívni egy másik mennyiséget, akár 18-ra akár 24-re kiegészíteni a mostanit.
Mert a NATO nem így működik. A NATO leírja, hogy milyen KÉPESSÉGEKKEL kell rendelkeznie pl egy harckocsaizászlóaljnak, de azt már a tagállamokra bízza, hogy ezt hány harckocsival éri el.
Jó példa erre a német páncélos zászlóaljak szervezeti felépítésének változásai a hidegháború alatt (de 90 óta is változott már vagy kétszer:

v2-a15e22b02c8cda79f6a521ea243f61ed-720w.webp

v2-f01eea3a73afe6b521fc0a4a4cf52912-720w.webp

A zászlóalj többi elemét nem rakom be, az általában senkit sem érdekel (engem se nagyon), hogy hány teherautó vagy motor van egy zászlóaljban.
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 256
8 166
113
Mert a NATO nem így működik. A NATO leírja, hogy milyen KÉPESSÉGEKKEL kell rendelkeznie pl egy harckocsaizászlóaljnak, de azt már a tagállamokra bízza, hogy ezt hány harckocsival éri el.
Jó példa erre a német páncélos zászlóaljak szervezeti felépítésének változásai a hidegháború alatt (de 90 óta is változott már vagy kétszer:

v2-a15e22b02c8cda79f6a521ea243f61ed-720w.webp

v2-f01eea3a73afe6b521fc0a4a4cf52912-720w.webp

A zászlóalj többi elemét nem rakom be, az általában senkit sem érdekel (engem se nagyon), hogy hány teherautó vagy motor van egy zászlóaljban.
Hozzáteszem, hogy így meg nem jön ki a 44 hk/zlj az utolsón. Szerintem hiánycikk a századoknál egy szdpkh hk. Azzal meg is lenne, és emlékeim szerint úgy is van.
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 256
8 166
113
3-4 páncélgránátos dandár mindegyikben 1-1 hk zl-jal?
1 páncélgránátos dd: 1 hk zlj + 3 pgr zlj, zászlóaljanként 44-44 járművel (+ a kiszolgáló és egyéb egységek). Ez összesen 44 hk + 132 IFV. Szorozni meg tudsz...:rolleyes:

Kieg.: ez ugye a BW, nekünk valszeg 1 hk + 2 gl zlj lesz (Tatát elnézve), azaz 44+88.
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus