[HUN] Helikopterbeszerzés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 736
76 797
113
F-15-öst Mi-24-gyel? Mivel lőtte volna le és mekkora távból?
Viszont tényleg hatalmas kár a képzett személyzetet a beléjük ölt idő + pénz + energia után csak úgy elherdálni.

Voltak itt az egyik évben amerikai F-15-ösök gyakorolni. És az egy magyar helikopteres hölgy elkapta az egyiket gépágyúval. Régebbi Aranysasban biztos, de az interneten is olvasható valahol.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 299
68 426
113
A gépágyúval. Keress utána ha érdekel, kb fél éve olvastam én is. Ennyire emlékszem az idő távlatából. De valaki itt biztos jobban tudja.
 

Star Trek

Active Member
2010. április 19.
1 252
6
36
"Aktuális (és nyilvános) NOTAM információk szerint holnaptól egészen március elejéig ismét csak a keleti körzet légi kutató-mentő helikoptere lesz riasztható"
 

Star Trek

Active Member
2010. április 19.
1 252
6
36
na szóval április 6 választás nyer aki nyer 3 hónapig kuss van majd vakarás meg magyarázkodás.szóval 1- évig nem lesz semmi
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
Szerintem meg olyat fognak tenni , ami meglepő lesz és nyomást probálnak majd gyakorolni ránk hogy változtassuk meg döntésünket, nem véletlen nincs még tendereztetés. Mert nem is lesz mint Paks-nál. Fogadjunk egy NA UGYE-ba.

Összegezve amit Én láttok:
Szóval az összes helikoptert gyártó országban voltunk és kötöttünk katonaiszerződéseket.
Ezeken a találkozokon gondolom nem a Gulyásleves receptjéről beszélgetnek.
Országok: Törökország, Lengyelország, Dél-Korea, Olaszország, Oroszország. ( Lehet valaki kihagytam )
Mivel nincs tender ezért itt tehetett mindenki ajánlatot.
Választások után , mikor elérkezettnek érzik az időt, akkor bejelenek egy újabb Államköziszerződést.
Szerintem még mindig MI helikopter a nyerő.
Miből gondolom ?
- Oroszokkal való kapcsolatunk látványos változáson megy keresztül.
- Miért várnak vele ? Mi kavarna nagy pórt? Egy Lengyel beszerzés ?Nem hiszem. Egy Török ? Nem hiszem.
- MNB nem rég bejelntette hogy Rubelban is fog jelentős összeget tartani devíza tartalékban.
-A kommunikáció és sok hasonloságot muttat a PAKS-sal
PAKS-nál is az volt lesz tender felsoroltak rakás nyugati reaktor gyártott a végén 2 sroban megjegyezték , hogy persze Oroszok is tudnának ilyet azt ennyi.
A végén mi lett ? Mind tudjuk.
Ennek a taktikának az előnye hogy nem kell háboruba bocsátkoznod a nyilvánoság előtt hogy védjed, a döntésedett és annak okait sem kell teljes részletességel feltárnod a társadalmi nyomás hatására.
Na és itt jönnek a MI helikopterek hozzánk.
Egyszer csak bejelentik ennyi db , ennyiért és pukk tum alá van már írva, nincs miről beszélni.

Komolyan akik néha olvassák hozzászolásaim tudják , hogy a vezetési gyakorlatba nem vagyok híve a demokráciának és a szavazosdinak. De itt az élő példa Paks , hirtelen lett 10 millió reaktor szakértő aki okoskodott és beleszólni szeretett volna egy ATOMreaktor beszerzésébe ! ! Hogy tessék ? jaja bíztos jó döntés és szakmai döntés szültett volna..
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
Egyik másik fontos dolog , ami döntés mechanizmust alátámasztja ( Államközi szerződést ) Amennyiben tendereztetünk úgy az EU szabájainak meg kell felelni és tuti, valamelyik vesztes fél még megtámadja döntés és ezzel értékes időt vesztünk elhuzzodik a beszerzés.
Erre példa az autopálya elektronikus útdíj rendszer kiépítése.
Amikor a kormány kihirdette a győztest erre visszalépett a győztes, ha újra a szabályok betartásával tendereztet , akkor elbukik a költségvetésbe ha jól emlékszek fél év alatt 150 milliárdot.
Erre találták ki igazából Országok fölött rendelkező hatalom.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 299
68 426
113
desertfox
Remélem így lesz minden ahogy írtad. Bár nagyon szkeptikus vagyok a múlt miatt. De érdeklődve várom ezért a választást. (Nem az érdekel ki nyer mert az másodlagos nekem) Mondjuk azok a mentőhelikopterek nem mennek ki a fejemből.
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
612
113
Szerintem meg olyat fognak tenni , ami meglepő lesz és nyomást probálnak majd gyakorolni ránk hogy változtassuk meg döntésünket, nem véletlen nincs még tendereztetés. Mert nem is lesz mint Paks-nál. Fogadjunk egy NA UGYE-ba.

(...)

Választások után , mikor elérkezettnek érzik az időt, akkor bejelenek egy újabb Államköziszerződést.
Szerintem még mindig MI helikopter a nyerő.

(...)

Na és itt jönnek a MI helikopterek hozzánk.

Lehet, hogy a Mil lesz a befutó, csak az a baj így az egésszel, hogy ez politikai és nem szakmai döntés lenne.

Mellesleg egyáltalán nem biztos, hogy a Mil-vonal továbbvitele nekünk a legoptimálisabb (igen, tudom, hogy ezek már rendszeresítve vannak és ezek beszerzése lenne a legolcsóbb, de ez csak EGY (és egyébként elég "rövidtávú") szempont).

(Azt meg már csak így zárójelben jegyzem meg, hogy a helikopterbeszerzésre teljes nyilvánosságot ígértek és szakmai döntést. Tudom, hogy a 10 millió helikopter-szakértő miatt egy óriási cirkusz lenne az egész, viszont én meg nem szeretem, ha a képembe hazudnak. Egyébként meg csak megfelelő PR kérdése a közvélemény támogatottságának a megszerzése.)
 

gigabiga

Well-Known Member
2011. március 9.
1 121
2 050
113
desertfox
Nem arcoskodni akarok, de megvan az okom rá, hogy azt mondjam, biztos nem úgy van, ahogy írtad.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 231
113
Azt meg már csak így zárójelben jegyzem meg, hogy a helikopterbeszerzésre teljes nyilvánosságot ígértek és szakmai döntést. Tudom, hogy a 10 millió helikopter-szakértő miatt egy óriási cirkusz lenne az egész, viszont én meg nem szeretem, ha a képembe hazudnak.

Én szeretném ha a képembe hazudnának és egy századnyi új Mi-171-es mellé talán néhány katonai feladatra csak korlátozottan, de polgári védelmi és VIP feladatra tökéletesen használható AgustaWestland helikopterrel megoldódna ez a probléma.

Mi-8MTV-5_(1).jpg

AW109-LUH.jpg
 

sondor961

Member
2012. december 26.
562
3
18
Itt nyilvánosság és szakmai döntés már jó ideje nincs. És ha így megy tovább, nem is lesz...
Csak a hazudozás marad...!
 

sidewinder1

Member
2012. március 13.
217
3
18
Desertfox!
Kívánom,hogy legyen igazad és jöjjenek (minél gyorsabban) a Mil gépek. Könnyű civil gépnek pedig jó lenne a Kamov-226T vagy az Anszat.
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
@GrGLy tegyük fel a kérdés miért is kell helikopter beszerzés ?

1. Katonai helikopterpilota hajozó állomány és harcképesség ne vesszen el.
2. Szállítóhelikopter képesség megtartás
3 ? Honvédség harc értékének növelése.

Persze minannyian tudjuk melyik a top3 heli amivel jól járnánk , de tök8 a top3 ból melyiket válaszuk képeségeikben kicsit térnek csak el és feladatuk ellátásában szint nem korlátozzák Szállítóhelikopter flotta.
Pl:<b> Blackhawk</b> 4,8 T tud szállítani
14 katona vagy 6 hordágy szállítására alkalmas
<b>MI 171</b>
Kapacitás: 30 katonát vagy 12 hordágyon, vagy 4000 kg (£ 8820) cargo belsőleg / 5000 kg (11.023 £) kívülről akasztott.

A lényeg hogy igazából képességben nem számottevő a különbség a top2 ben és persze hogy politikai döntés fog születni, ne viccelj már majd hogy mondjuk "Szakértő" fogja eldönteni hogy melyik oldalon leszünk egy esetleges háboruba ! Érted ha mondjuk a szakértő az mondja hogy MI-17 a legjobb döntés , de mi az oroszok ellen leszünk , de legjobb szakmai döntéssel MIL választjuk majd csette paté lesz verhetjük a mellünket hogy pedig legjobb szakmaidöntés volt, és az összes földön marad.

Úgy hogy még szép hogy politikai döntés lesz és legyen is.
Nagyon megszoktuk ezt demokráciát azt hisszük mindent értünk és teljes képet átlátjuk és az gondoljuk bele kell szólnunk, minekünk kéne akár dönteni ( Lásd paks )
Javasoljon az adott miniszérium minisztere 3 legjobbat szakmai szempontbol, és kormány hozzon döntést.

<b>*/MODERÁLVA/*</b>

Erre igen sok helikopter megfelel a piacról , persze hogy politikai döntés fog történi-
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
Pl Paks is egy politikai döntés volt lehet nem ez a világlegjobb reaktora ( Bár ahogy néztem szinte ez legjobb ) de bazz putyin és Orbán olyan fizetés feltételekbe egyezett meg. Meg putyin leszolt a dunaffer orosz vezetésének hogy utazanak már ide eladást megtárgyalni. Ez Vlagyimir Putyin aki szerintem a föld top3 legnagyobb hatalmú embere , Ő az egyik ember földön akinek nem kell semmiért sem 2szer szólnia.

Politikai döntések még ide !
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
http://www.vg.hu/vallalatok/kozlekedes/megkuldtek-a-magyar-ajanlatot-az-orosz-vasutaknak-409096
Pl régi hír de jelentős , hogy itt lesz nagyvalószinűséggel a oroszvasúti kereskedelem.
Színjátékból elméletileg a Szlovákkal versenyzünk , de mennyi esélye a hegyekben olcsóbban kihozni , mint sikságon. KB=0
 

czulu

Well-Known Member
2014. február 1.
2 274
95
48
@GrGLy tegyük fel a kérdés miért is kell helikopter beszerzés ?

1. Katonai helikopterpilota hajozó állomány és harcképesség ne vesszen el.
2. Szállítóhelikopter képesség megtartás
3 ? Honvédség harc értékének növelése.

A legfontosabbat elfelejtetted megemlíteni! Sőt talán ez az egyetlen ok helikopter beszerzésre! A légi-közlekedés biztosításához nemzetközi szerződés alapján kötelező kutató-mentő szolgálat biztosítása is a honvédség feladata mo.-n!
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
612
113
Persze minannyian tudjuk melyik a top3 heli amivel jól járnánk , de tök8 a top3 ból melyiket válaszuk képeségeikben kicsit térnek csak el és feladatuk ellátásában szint nem korlátozzák Szállítóhelikopter flotta.
Pl:<b> Blackhawk</b> 4,8 T tud szállítani
14 katona vagy 6 hordágy szállítására alkalmas
<b>MI 171</b>
Kapacitás: 30 katonát vagy 12 hordágyon, vagy 4000 kg (£ 8820) cargo belsőleg / 5000 kg (11.023 £) kívülről akasztott.

A lényeg hogy igazából képességben nem számottevő a különbség a top2 ben

Az egyik kétszer annyi katonát tud szállítani, mint a másik, aztán meg leírod, hogy nem számottevő a különbség a két gép között?

"Szakértő" fogja eldönteni hogy melyik oldalon leszünk egy esetleges háboruba !

Ezek után nincs több kérdésem.

Illetve az elején rossz kérdést tettél fel. Nem a helikopterbeszerzés kell nekünk, az kell a francnak.

A jó kérdés az, hogy milyen helikopter típusok (nem csak egy típusra van szükség!) és milyen darabszámban és felszereltségben tudják ellátni megfelelően a Honvédség légi szállítási és légi harcászati feladatait az elkövetkezendő 20-30 évben. És ez az a rész, ahol nem születhet politikai döntés, mivel egyszerűen a politika nem látja át elég mélységben ezt a területet, hogy megfelelő döntést hozzon. Legfeljebb azt mondhatják meg, hogy mekkora összeget tudnak rá biztosítani és hogy mely országok, világpolitikai tömbök jöhetnek szóba, amikor a típusokat és darabszámokat kell szelektálni.