[HUN] Helikopterbeszerzés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Batka

Member
2010. május 11.
128
2
16
<a title="Profile" rel="nofollow">ksspsta</a>

"hajózó: gratula , ez egy szakember véleménye"

Ezt miből vetted le? Azért mert ez a nickje?!

 

<a title="Profile" rel="nofollow">Terminator</a>

"Egyszer láttam UAZ 469-et Mi-8/17-ban, de az nem Magyarországon volt. Nálunk mikor volt utoljára ilyen gyakorolva? 

Vagy külső függesztésre gondolsz? Ilyet se láttam még Magyarországon."

Mindkét esetre volt képességbemutató, nem egyszer. Igen, Magyarországon.

Wolf nem tudom, befér-e a belső térbe, az Uazból anno ezért csináltak spec változatot, tető nélkül, lehajtható bukócsövekkel.

 
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 376
55 053
113
<a title="Profile" href="http://htka.hu/forum/helikopterek/helikopterbeszerzes/page-19/" rel="nofollow">ksspsta</a>

 

"fip: ezt nem gondolod komolyan!"

 

De, nagyon komolyan gondolom, a közpolitikai döntéshozatal az nem olyan egyszerű, mint ahogy a laikusok elképzelik...
(Konkrétan a közpolitika modellezés saját tudományág!) 
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
<a title="Profile" href="http://htka.hu/forum/helikopterek/helikopterbeszerzes/page-19/" target="_blank" rel="nofollow">ksspsta</a>: szerintem tényelg a jéghegy csúcsát sem látod át. 
Hende igen csak próbál és csinál is. Nem véletlen kerülték ki a fegyverbeszerzés csúnya bürokratikus szabályait kormányközi megállapodással. Lásd autópálya elektronikus útdíjrendszer 2 évig ment a pályázat és utána bemondták az unalmast. Kezdhetnék elölről és kb 2014 végén kezdhetnénk , közbe költsévetés 200 milliárdot vesztene sacc. 
Hadianyag beszerzés még bonyolultabb.
 

Pela

Member
2013. január 9.
126
0
16
Nem lesz USA heli...szerintem csak az UH-1-re vonatkozik, várható volt,hogy ezt a lehetőséget nem fogadják el. Bár az előző kormánynál szerintem simán elfogadták volna. Bízom Hende Csabában,hogy Blekk Hókk leszen.

 

A képviselő úr pedig tényleg HTKA-t olvas?
sf-surprised.gif
sf-embarassed.gif


 

Akkor én üdvözlöm és nyomok neki 1 facebookos pacsit is!
sf-cool.gif
No meg persze,hogy érdeklődik a téma irányt és aktívan rész vesz a helikopteres részben, bár csak olasz vonatkozásban?! Akkor ajánlanám neki,hogy a szállítógépekre és a tüzérségre is tekintsen rá,hívja fel a púderes seggűek figyelmét a dolgokra.
sf-cool.gif
sf-wink.gif
sf-laugh.gif
 

ksspsta

Member
2013. február 18.
452
0
16
Teljesen úgy hangzott, mintha egy szakember írta volna.

 

Közpolitikai döntéshozatal?? Ez már tényleg a vicc kategória....

Akkor vki mesélje már el nekem  a Gripen meg a Mistral beszerzés közpolitikai döntéshozatali történetét...

Meg a MH 20éve tartó haditechnikai lezüllesztésének, divatos kifejezéssel élve "képesség" CSÖKKENTÉS hátterében  álló közpolitikai döntéshozatal folyamatát...

Szerintetek 2,5 év nem elég arra, hogy kitalálják mit kéne csinálni?? Felmérni mire van szükség ill. mi a rendelkezésre álló forrás?

A "hajózó" két perc alatt leírta... 

Van pénzünk újra? Most nincs. Akkor? Hosszabbítani a régieket, esetleg ha nyerünk a választáson utána visszatérni a beszerzésre...

Ha az oroszokkal akarunk atomerőművet építtetni, meg onnan fogjuk a gázt venni még vagy 50évig, akkor pár millát odaadni nekik üzemidő kitolásért az nem oszt nem szoroz, viszont van ideiglenes és "olcsó" megoldás.

 

 
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 376
55 053
113
<a title="Profile" href="http://htka.hu/forum/helikopterek/helikopterbeszerzes/page-19/" rel="nofollow">ksspsta</a>

 

"Közpolitikai döntéshozatal?? Ez már tényleg a vicc kategória…."

Nem, nem vicc kategória. Jobb helyeken így születnek a jó döntések. 

 

"A "hajózó" két perc alatt leírta… "

A hajózó a véleményét mondta el, mint mindenki más. Egy döntés nem két perc. Kellenek követelmények, amiknek a meghatározása szintén nem egyszerű feladat. Nem csak abból áll, hogy "szállítson", mert hát elég sok mindent kell szállítania és ennek vannak részletes műszaki követelményei. Már ennek felállítása sem egyszerű feladat,sőt lehetetlen a világos célok meghatározása nélkül. És itt még szóba sem került a "milyen heli?" csak egy szimpla követelmény rendszer. Ki kell dolgozni mindent, maga a kiválasztási mechanizmus, az értékelési táblázattal sem egyszerű. Mondjuk definiálni kell azt is, hogy miért annyi az az X érték amennyi. Ezen kívül n+1 dolgot kell még kidolgozni.
Bocs de ezt egy hozzászólásban nem lehet leírni, máshol évekig tanítják.. A lényeg az, hogy nagyon nem egyszerű folyamat, ami az alaposság miatt időigényes is. 
De ha szimpátia alapján veszünk valamit akkor lehet két nap alatt is fölállítani egy "áll döntési mechanizmus modellt", csak annak ez az eredménye:

"Akkor vki mesélje már el nekem  a Gripen meg a Mistral beszerzés közpolitikai döntéshozatali történetét…

Meg a MH 20éve tartó haditechnikai lezüllesztésének, divatos kifejezéssel élve "képesség" CSÖKKENTÉS hátterében  álló közpolitikai döntéshozatal folyamatát…"

 

Nah, pont azért kéne úgy csinálni, ahogy minden normális helyen teszik. Ehhez pedig két év kellhet!
(Bár nem állítom, hogy Hende úr, minisztersége első napján azonnal "Kell egy heli!" felkiáltással ébredt volna fel reggel..., attól még biztosra mondom, hogy valamilyen formában dolgoznak az ügyön. Én bízom a szakszerűségben.)

 

 
 

duckdodgers™

Well-Known Member
2012. március 5.
3 597
19 652
113
Szerintem ha valami biztos az az hogy Blekhókk nem leszen. Az a legdrágább opció és ráadásul mindent cserélni is kellene hozzá. Ha annyira könnyű heli kéne el lehetne gondolkozni olyan UH-1eseken amit most a Fülöp-szigetek vásárolt. annyi pénzért még meg is érné...
 

chimera

Member
2010. április 19.
560
1
18
Nem kicsit túl van lihegve a helikopterbeszerzés ügye! Két igazi lehetőség van: 1, Orosz  2, nem orosz

Ha nem orosz akkor azon belül 3-4 komolyan vehető lehetőség van! Teljesen felesleges évekig GONDOLKODNI hogy ilyen meg olyan követelmény! Ezt egy hét alatt össze lehet hozni és kiválasztani az ennek leginkább megfelelőt! Higgyétek el a politika meg fogja magyarázni ha akarja akár az ellenkezőjét is!

Pénz! Arra lesz pénz amire akarják  hogy legyen ez ilyen egyszerű, nem tétel 80-100 milliárd forint 20-30 évre leosztva egy magyar költségvetésben!
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 938
18 426
113
Ma láttam egy Századvég közvélemény kutatási eredményt, mi szerint a a lakosság döntő többsége támogatja a Honvédség technikai fejlesztését. 

 

http://mno.hu/belfold/nemzeti-erdeknek-tartja-a-hadero-fejleszteset-a-nagy-tobbseg-1140192

 

 
 

duckdodgers™

Well-Known Member
2012. március 5.
3 597
19 652
113
AZért egy közbeszerzési eljárás kiírása nem ilyen egyszerű. Meg kell határozni a követelményeket, ezt megfelelő formába önteni jogászok segítségével aztán jóváhagyatni a politikusokkal. Ha megvan akkor bekérni az ajánlatokat amire elég időt kell hagyni. Ezután jön az elbírálás ahol a szakértők és a jogászok nekiállnak kivesézni a beadott pályázatokat betűről-betűre. és majd ezután leülnek az okosok dönteni. De még ha meg is van a döntés abbólé is csak évek múlva lesz eredmény, mert egyrészt senki nem tud azonnal szállítani, másrészt csapatpróbázni kell az első példányokat. Még ekkor is felmerülhet igény a módosításra , de ha nem akkor is ki kell dolgozni a szanályzatokat és eléjárásmódokat az új eszközhöz.. Gyanítom még ki is hagytam pár dolgot de ez is évek kérdése amit leírtam.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 376
55 053
113
<a title="Profile" href="http://htka.hu/forum/helikopterek/helikopterbeszerzes/page-19/" rel="nofollow">duckdodgers</a>

Legalább te érted, hogy mit próbálok elmagyarázni nekik...
 

chimera

Member
2010. április 19.
560
1
18
<a title="Profile" href="void(null)" rel="nofollow">duckdodgers</a> mindaz igaz amit írsz, de én csak azt mondtam hogy a döntéshozatali mechanizmus van túllihegve! Ha akarják meg is kerüllhetik a közbeszerzést mint már annyiszor láthattuk(gondolj csak a kétharmadra)!

Az igényekről meg annyit hogy nem kéne feltalákni a melegvizet! Ha Blackhawk vagy az AW-139  annyi hadseregnek(vagy cégnek) megfelel  ne akarjunk már okosabbak lenni náluk! A kérdés az nagyon leegyszerűsítve hogy mennyit és milyen felszereltséggel!
 

ksspsta

Member
2013. február 18.
452
0
16
Megéztem az mno linket....

Na ez a katasztrófa.

Szal azt akarod elmagyarázni "nekünk", hogy van egy huszon x ezer fős honvédség, amiben van egy x ezerfős minisztérium, ahol van xszámu katona ill szakember, akik nem kis fizetésért eljutottak arra a következtetésre 30hónap alatt, hogy csökken a képesség és új gépek vásárlása olcsóbb lenne... (Természetesen gépszámtól föggően vagy 100fő földi, meg légi személyzet kiképzésével együtt.)  Amit dock szerint is évekbe kerülne legyártani és rendszerbe állítani.... Lásd norvég nh-90-esek... És majd ezt a Tisza jóindulatúan meg fogja várni, ahogy eddig is megtette...

((Szerintem egyedül az árvízi védekezés miatt merült föl egyáltalán a "helikopter képesség". Erre kiválasztják (favorizálják) az egyetlen olyan típust , amit nem lehet nyitott ablakkal repülni....(gondolom én, mivel kínálnak hozzá vmi kamerarendszert teherfüggesztéshez...)

Fenti egy feltételezés, lehet tévedek, már a nyitott ablakról. Nem tudom, hogy repülnek olyankor.))

 
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 376
55 053
113
<a title="Profile" href="http://htka.hu/forum/helikopterek/helikopterbeszerzes/page-19/" rel="nofollow">ksspsta</a>

 

"Aha, van amit te el akarsz magyarázni, meg van  a valóság."

 

Szóval te elégedett voltál azzal, ahogyan a dolgok eddig ebben az országban mentek, és nem fontos számodra egy jó döntés meghozatala. Ha esetleg mégis rossz döntés születik, mert az eddigi kiváló gyakorlatot követik, ahelyett a nyugaton (és valamire való cégeknél) bevett gyakorlat helyett amit fölvázoltam, akkor légyszíves ne sírjon majd a szád, hogy: "hogy lehetett ennyi pénzért ezt meg ezt venni..."

Lehet a te valóságodban nem ismerik a racionális döntés fogalmát és mechanizmusát, de mi felénk enélkül nem tudsz létezni. Elég baj, hogy még elmagyarázni sem tudtam azt, hogy a világ nem "faékekből" áll...

 
 

ksspsta

Member
2013. február 18.
452
0
16
Nem az én valóságom, hanem a "mi" valósaágunk.... Meg van  a Te elméleted. Igen , az lenne a jó. De akkor sincs rá még 2 év....
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 376
55 053
113
<a title="Profile" href="http://htka.hu/forum/helikopterek/helikopterbeszerzes/page-19/" rel="nofollow">ksspsta</a>

 "Meg van  a Te elméleted." 

Nem az én elméletem. Ez minden napi gyakorlat döntési pozíciókban lévő embereknél, abban az esetben, ha egy adott beruházásról döntenek, legyen az közösségi vagy magán. Aki nem ez alapján dönt, az ritkán hoz jó döntést.

 

"De akkor sincs rá még 2 év…."

Nincs, de a vita nem is erről ment. Hanem arról, hogy mit csináltak Hendéék eddig. Én pedig remélem, hogy azt a folyamatot vitték végig amiről írtam. 

 

 
 

duckdodgers™

Well-Known Member
2012. március 5.
3 597
19 652
113
chimera , szerintem az a gond hogy akár az Unió is beszólhat ha megkerülik vagy felmerül valami himihumi. Nagyon komoly gazdasági érdekek állnak egy egy ilyen üzlet mögött és Ahogy azt amerikában is lehetett már látni párszor a győztes sem biztosan győztes...

ksspsta , nem a követelményrendszer felállítása a sok idő, hanem az hogy azt sok helyen leegyeztessék, átnézzék magyar jogászok, aztán egy nemzetközi jogászcsapat stb. Azután kell adni pár hónapot a pályázatok kidolgozására és beadására. Azután küldöttségek mennek a gyártóhoz ahol bemutatják nekik a cuccot stb-stb... Én nem azt mondom hogy ez jól van így, de nyugaton mindenhol így mennek ezek a dolgok. Ugyanis ha valamit elbaltáznak a jogi szövegezésben, akkor bizony megvan rá az esély hogy a vesztes megtámadja az egyébként korrektül lezajlott eljárást. Mivel milliárdokról van szó így ez sajnos benne van.

Miért olyan nehéz megérteni hogy ez nem úgy megy hogy elmegyek megveszem a verdát ami nekem bejön és ha anyának nem tetszik akkor kap két pofont és jól van?
 

ksspsta

Member
2013. február 18.
452
0
16
"ritkán hoz jó döntést"

Ezt látom már húsz éve.

 

Nem tudom mit csináltak eddig, de remélni merem csak, hogy legalább politikai döntés lesz, nem szimplán érzelmi...