[HUN] Helikopterbeszerzés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
611
113
@ksspista

Maverick 17-160 ezer dollár között mozog, Brimstone 160 ezerről indul. Egy dolog értékét nem a súlya adja meg...
 

ksspsta

Member
2013. február 18.
452
0
16
<a title="Profile" rel="nofollow">GrGLy</a>: nem mindig...

Hajtómű, harcirész..azt nem lehet levegőből, gyártani.

17ezer?? Már az öbölháborúban is 50k volt..
 

ksspsta

Member
2013. február 18.
452
0
16
"az alakulat beszerezhesse a HM költségére mindenkinek"

Ha az emberek katonák és az alakulat az magyar akkor mégis ki a pokolnak kellett volna kifizetni a felszerelést/ruhát...
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
611
113
@ksspsta

 

De mindig. A hajtómű és a harci rész már belső tartalom, és valami értéket ez a belső tartalom adja meg. Csinálhatok én egy 300 kg-os ólomból kiöntött rakétatestet, nem fog többe kerülni, mint a Brimstone (kivéve ha az ólom olyan baromi drága :) ).
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
611
113
"Ha az emberek katonák és az alakulat az magyar akkor mégis ki a pokolnak kellett volna kifizetni a felszerelést/ruhát…"

 

Mert nem volt pénz semmire és a katonák inkább maguknak vették meg a jobb felszerelést.
 

ksspsta

Member
2013. február 18.
452
0
16
"Intézkedett" az egyenlő a közpolitikai döntéshozatal többéves, mindenre kiterjedő, jogászok által megvizsgált folyamatával, úgyismint, közbeszerzés és rendszeresítés, egyéves csapatpróbával????
 

ifff

Member
2013. február 4.
71
0
6
" BÁRMILYEN gépeket veszünk, a példa kedvéért a magyar törvényeknek megfelelően CSAK államközi szerződés keretében tehetjük."

 

Bocs, ezt honnan vetted?
 

ksspsta

Member
2013. február 18.
452
0
16
<a title="Profile" rel="nofollow">GrGLy</a>:

"Mert nem volt pénz semmire és a katonák inkább maguknak vették meg a jobb felszerelést."

Két dolog:

Szóval azt akarjátok nekem bemesélni, hogy van olyan pk a mh-ban , aki megengedheti magának, hogy miniszteri szemle/látogatás alkalmával ilyen-olyan a mh által nem rendszersített, de minimum nem egységes "cuccba" lévő/felszerelt katonákat mutasson a miniszternek???

 

És meddig terjed ez a fajta önállóság? Cipő, ruha esetleg puska, tank???
 

ksspsta

Member
2013. február 18.
452
0
16
ifff:

Sztem arra gondolt, hogy megint lé nélkül akarunk vmit beszerezni, úgy mint a svédektől....Ahhoz kéne az olasz állam "segítsége". Ellentételezés stb, talán.
 

ksspsta

Member
2013. február 18.
452
0
16
"De mindig. A hajtómű és a harci rész már belső tartalom, és valami értéket ez a belső tartalom adja meg. Csinálhatok én egy 300 kg-os ólomból kiöntött rakétatestet, nem fog többe kerülni, mint a Brimstone (kivéve ha az ólom olyan baromi drága :) )."

 

Rossz példa

1lityi benzin 400ft, 10 lityi benga 4000.

1kiló rakéta hajtóag x dollár, 10kiló 10x...

Talán nem meghatározza, de befolyásolja és sztem jelentősen.

Vegyél egy tízes villáskulcsot, vagy egy 37-est...

Amúgy az európai cuccok túlárazottak... lásd anno Mirage 2000...
 

duckdodgers™

Well-Known Member
2012. március 5.
3 597
19 652
113
Képzeld el hogy igen, sőt nem egyszer mi magunk direktben megtettük hogy szakadt bakancsban mentünk oda egy egy lövészetre azért hogy lássák a "nagyok". De itt nem ruházatról hanem eszközről volt szó. És én is megvettem külföldön 100 EUR körüli áron. Mert szükségem volt rá.
 

ksspsta

Member
2013. február 18.
452
0
16
Hát remélem Szolnokon nem az állománynal kell összedobni a zsét az első helcsire
sf-wink.gif
 

Batka

Member
2010. május 11.
128
2
16
Mindig érkezik új ember, akinek derogál visszaolvasni a topikot, de nem baj fussunk neki elölről.

1) Az alfa és omega az anyagi lehetőségek. Ez határozza meg, hogy milyen technika kerül a MH-hez. Ezért főbenjáró bűn, ahogy éveken át vesztegették a Honvédség anyagi erejét, falhozállítás járna érte, de legalábbis sok év börtön, de ez messze vezet.

A Hende-csapat a Griff-lízing újratárgyalásával bizonyította, hogy a helyzetből kihozható lehető legjobb megoldást szeretnék megtalálni.

 

2) A helikopteres képesség a teljes pusztulás szélén egyensúlyoz (ez a helyzetet csak kisebb részt a jelenlegi vezetés bűne és ők legalább igyekeznek megoldani). A technika hosszabb kiesése a jogosítások elvesztését hozza magával és ami ennél is súlyosabb, a begyakorlottság elvesztését és a bizonytalan helyzet miatt a szakemberek fokozott elvándorlását.

 

3) Mi-24-es akkor sem repülne még évekig, ha azonnal elküldenék a szóba jöhető ~6 gépet nagyjavításra. A belőlük még kinyerhető üzemidő nem teszi kifizetődővé a nagyobb volumenű korszerűsítést. A fegyverrendszerek közül a Sturm IPTR felhasználhatósági ideje lejárt, már árulják inkurrenciában.

A Mi-24-es típus a MH-ben gyakorlatilag máris halottnak tekinthető, még ha repülhetne is a 2 P év végéig.

 

4) Ennél is fontosabb a 17-esek sorsa, ami sokkal közvetlenebbül kihasznált képességet biztosít. A 7 gépet nagyjavítani és korszerűsíteni kellene, mert a kapacitásukat egyelőre nincs más terv pótolni. Így még 10 évet repülhetnének, ami lehetővé tenné normális tender kiírását a pótlásukra.

 

5) A Mi-24-es kiesésével és a 17-es típus nagyjavításával párhuzamosan ~10 olcsó, többfeladatos könnyűhelikopter (pl. AS-565 Panther, UH-72 Lakota stb) sürgős beszerzésére lenne szükség (akár átmenetileg használt példányok bérlésével), amelyek sok feladatot át tudnának venni, így a felfegyverzett támogató szerepkört is. Ennek fegyverzetébe nem feltétlenül a Spike kellene, vannak olcsóbb alternatívák (70mm-es Hydra alapon: Advanced Precision Kill Weapon System, Direct Attack Guided Rocket, Low-Cost Guided Imaging Rocket, Roketsan Cirit).

Nyilvánvalóan nem hozná teljes egészében a Mi-24-es képességeit, de sokat át lehetne menteni belőle és közben több más feladatra is alkalmazható lenne, a Mi-24-es üzemeltetési költségének feléért-harmadáért.

 

6) Feltétlenül szükséges most új gépeket vásárolni! A politikai szándék meg van rá a kormányzat részéről, hiba lenne kihagyni.

A többfeladatos könnyűhelikopterek olcsó alternatívát jelentenének, nem terhelnék agyon a költségvetést, így remény lenne rá, hogy más szükséges fejlesztések is beleférnének a kalapba, a harcászati szállítógépek, a légvédelem fejlesztése, az önjáró tüzérség visszaépítése...

 

7) Az aktuálisan legismertebb AW-139-es ajánlat nem fér bele a fenti okfejtésbe. Ez a gép mértben és árban a könnyű

 és közepes típusok között áll. Leváltaná az összes jelenlegi típust, ~három évtizedre meghatározná a MH helikopteres képességét.

A legnagyobb eldöntetlen kérdés a felfegyverzett támogató szerepkör lenne. Amit akarunk, annak már a megkötendő szerződésben benne kell lennie, mert a hazai tapasztalatok szerint, utólag egészen valószínűtlen, hogy a konfigurációhoz érdemben hozzá fognak nyúlni. A program költsége sokáig nem fogja lehetővé tenni más gépek beszerzését.

Ezzel a megoldással a helikopteres képesség új logika mentén épülne föl, de minden valószínűség szerint működne, tehát a képesség továbbéltethető lenne, ami a mai viszonyok között már nagy szó!

 

 

 

 

 

 
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 494
55 691
113
Azért azt eddigi ténykedésem során megfigyeltem, hogy addig nagyon nagy a szája az embereknek, és addig "über okosak" amíg nem ők kerülnek ugyan abba a pozícióba, mint a kritizált személyek. Ott aztán általában elfogy a tudás... 
Csak, hogy ismert példával éljek, a BKV-s Dávidka, nagyon értett mindenhez, aztán most, hogy ő a góré... (jahj, nem folytathatom, tiltja a BTK...)

Szóval ha nem az adóforintjaimból menne a játék, szívesen megnézném azt, hogy a Hendét ilyen hevesen kritizálók, mit csinálnának a helyében... Ha tippem lehet katasztrófát. 
Az a helyzet - és ezt tudom nehéz lesz elfogadni, épp annyira, mint a közpolitika modellezést - , hogy amikor bekerülsz egy vezető pozícióba, akkor szembesülsz azokkal a "falakkal" amiket, kintről, kritikusként nem is látsz.
Továbbá bizonyos folyamatok természetesnek tűnnek, de csak azért azok, mert valaki az utasításaival működteti őket, amit persze te már itt a hierarchia alján nem érzékelsz, csak azt, hogy működik. Viszont ha téged ültetnek ebbe az irányító pozícióba, már nem biztos, hogy olyan természetesnek és egyszerűnek tűnnek ezek a "természetes folyamatok".

A rád nehezedő felelősség súlyáról - amit jobb esetben fel érsz ésszel - nem is beszélve. Nagyon nagy nyomás kényszer lesz így az emberen. Ettől még kritizálni lehet, csak ne ebben az "én fújom a passzát szelet" stílusban :)

Az én véleményem szerint, Hende Csaba az utóbbi pár évtized egyik legjobb honvédelmi minisztere. A lehetőségeihez képest nagyon sokat kihozott eddig a tárcából! (Szerintem) 
 

duckdodgers™

Well-Known Member
2012. március 5.
3 597
19 652
113
Látom hogy csak trollkodni jöttél szóval inkább nem is válaszolok...

De annyit még elmondok hogy szerintem rohadtul szánalmas, hogy idejössz vitázni értelmes érvek és minden háttértudás nélkül. Bárki bármit mond, Te jobban tudod. persze lehet így is nézni a dolgokat ahogyan Te, csak éppen ez minden a témához értő szemében nevetségessé tesz.
 

Batka

Member
2010. május 11.
128
2
16
"Szóval azt akarjátok nekem bemesélni, hogy van olyan pk a mh-ban , aki megengedheti magának, hogy miniszteri szemle/látogatás alkalmával ilyen-olyan a mh által nem rendszersített, de minimum nem egységes "cuccba" lévő/felszerelt katonákat mutasson a miniszternek???

És meddig terjed ez a fajta önállóság? Cipő, ruha esetleg puska, tank???"

Két eset lehetséges.

a) Nagyon tájékozatlan vagy. Ebben az esetben olvass, olvass, olvass sokat. Akár itt is. Azután írj.

b) Troll vagy.

Favorizálom az a) alattit, kérlek, tedd meg mindannyiunk kedvéért.

Kösz!
 

ksspsta

Member
2013. február 18.
452
0
16
Ó ,he...

Én meg látom az összezárást... Mindig a régieknek van igaza, stb.

Hogy kritizálok, csak a rossz döntéseket...és én nem vaok boldog, ha sz...os a szám...