Mindig érkezik új ember, akinek derogál visszaolvasni a topikot, de nem baj fussunk neki elölről.
1) Az alfa és omega az anyagi lehetőségek. Ez határozza meg, hogy milyen technika kerül a MH-hez. Ezért főbenjáró bűn, ahogy éveken át vesztegették a Honvédség anyagi erejét, falhozállítás járna érte, de legalábbis sok év börtön, de ez messze vezet.
A Hende-csapat a Griff-lízing újratárgyalásával bizonyította, hogy a helyzetből kihozható lehető legjobb megoldást szeretnék megtalálni.
2) A helikopteres képesség a teljes pusztulás szélén egyensúlyoz (ez a helyzetet csak kisebb részt a jelenlegi vezetés bűne és ők legalább igyekeznek megoldani). A technika hosszabb kiesése a jogosítások elvesztését hozza magával és ami ennél is súlyosabb, a begyakorlottság elvesztését és a bizonytalan helyzet miatt a szakemberek fokozott elvándorlását.
3) Mi-24-es akkor sem repülne még évekig, ha azonnal elküldenék a szóba jöhető ~6 gépet nagyjavításra. A belőlük még kinyerhető üzemidő nem teszi kifizetődővé a nagyobb volumenű korszerűsítést. A fegyverrendszerek közül a Sturm IPTR felhasználhatósági ideje lejárt, már árulják inkurrenciában.
A Mi-24-es típus a MH-ben gyakorlatilag máris halottnak tekinthető, még ha repülhetne is a 2 P év végéig.
4) Ennél is fontosabb a 17-esek sorsa, ami sokkal közvetlenebbül kihasznált képességet biztosít. A 7 gépet nagyjavítani és korszerűsíteni kellene, mert a kapacitásukat egyelőre nincs más terv pótolni. Így még 10 évet repülhetnének, ami lehetővé tenné normális tender kiírását a pótlásukra.
5) A Mi-24-es kiesésével és a 17-es típus nagyjavításával párhuzamosan ~10 olcsó, többfeladatos könnyűhelikopter (pl. AS-565 Panther, UH-72 Lakota stb) sürgős beszerzésére lenne szükség (akár átmenetileg használt példányok bérlésével), amelyek sok feladatot át tudnának venni, így a felfegyverzett támogató szerepkört is. Ennek fegyverzetébe nem feltétlenül a Spike kellene, vannak olcsóbb alternatívák (70mm-es Hydra alapon: Advanced Precision Kill Weapon System, Direct Attack Guided Rocket, Low-Cost Guided Imaging Rocket, Roketsan Cirit).
Nyilvánvalóan nem hozná teljes egészében a Mi-24-es képességeit, de sokat át lehetne menteni belőle és közben több más feladatra is alkalmazható lenne, a Mi-24-es üzemeltetési költségének feléért-harmadáért.
6) Feltétlenül szükséges most új gépeket vásárolni! A politikai szándék meg van rá a kormányzat részéről, hiba lenne kihagyni.
A többfeladatos könnyűhelikopterek olcsó alternatívát jelentenének, nem terhelnék agyon a költségvetést, így remény lenne rá, hogy más szükséges fejlesztések is beleférnének a kalapba, a harcászati szállítógépek, a légvédelem fejlesztése, az önjáró tüzérség visszaépítése...
7) Az aktuálisan legismertebb AW-139-es ajánlat nem fér bele a fenti okfejtésbe. Ez a gép mértben és árban a könnyű
és közepes típusok között áll. Leváltaná az összes jelenlegi típust, ~három évtizedre meghatározná a MH helikopteres képességét.
A legnagyobb eldöntetlen kérdés a felfegyverzett támogató szerepkör lenne. Amit akarunk, annak már a megkötendő szerződésben benne kell lennie, mert a hazai tapasztalatok szerint, utólag egészen valószínűtlen, hogy a konfigurációhoz érdemben hozzá fognak nyúlni. A program költsége sokáig nem fogja lehetővé tenni más gépek beszerzését.
Ezzel a megoldással a helikopteres képesség új logika mentén épülne föl, de minden valószínűség szerint működne, tehát a képesség továbbéltethető lenne, ami a mai viszonyok között már nagy szó!