[HUN] Helikopterbeszerzés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 736
76 787
113
<i>alfa74
július 21 Feljelent

A 6db Mi -24 P felújítást pedig nem én találtam ki, hanem több fórumon olvastam róla az elmúlt fél évben, hogy elgondolkodnak rajta.</i>

Milyen fórumokon?
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 736
76 787
113
Az újak olvassanak már vissza! Mind a 45 oldalt! Akkor legalább nem írnátok akkora hülyeségeket és nem hoznátok elő újra a már régen kitárgyalt dolgokat.
 

Hans

Member
2010. április 19.
168
1
18
Elnézést Hans, úgy rémlett mintha a románokra valami noé bárkájából kidobott masinát sóztak volna és csak a felújítást végezték saját hatáskörben. Ezek szerint tévedtem.
Na de ha nekik meg a bulgároknak is futotta új gépre akkor nehogy már ez az ország ne tudjon 1-2 tucat normális szállítót venni, lehetőleg nem hitel meg izé megoldásokkal mert elsírom magam...

Az hagyján, de Bulgáriának nem csak, hogy új Cougar-re futotta, de még vettek nagyon finom kis Panther-eket a haditengerészetnek.
*Amúgy a Cougar-ek egyik példánya szerepel az Expendables II. c filmben.

@Hans

Ajánlottak már bármit is? 1. Mindig drágán mérik a gépeiket... Amúgy nem csak ebben a régióban. Vagy úgy gondolod, hogy ha legutóbb a cseheknek nem akartak F-16-ost adni normál áron, akkor nekünk majd a két szép szemünkért tuti üzletet ajánlanak?
Több helyen volt róla szó... Vagy gondolod, hogy ha a magyarok kérnek ajánlatot, akkor az -az előbbiek szerint az amcsikhoz hasonlóan- mindenki hozzánk vágja, úgy, hogy még ők fizetnek?

Tudtommal igen. A Sikorsky csak úgy, mint az EC képviselői jártak a HM-ben. Gondolom okkal. Az amerikaiak által drágán mért gépek szerintem nem teljesen megalapozott. Nem egy és nem két esetben jóval olcsóbbak (sőt!), az európai madaraknál. Ráadásul a helikoptereiket (Black Hawk) nettó dömping áron, futószalagról nyomják ki. (Utóbbira jó példa a svéd eset.)
Az, hogy a Huey drága ajánlat volt, az egy dolog. (bár ott nem is a tartalommal volt a bajom, hanem a gépek méretével.) Viszont más kérdés, hogy egy gyártó mit kérne. Meg azt se felejtsd el, hogy nem mindegy, hogy pusztán nézed a gépet, vagy csomagban! És ahogy az eddig infókat összeszedjük, az alapján egy pucérseggű AW139M drágább egy echte katonai S70-esnél.

Nekem továbbra is az a véleményem, hogy szállító helikoptereknél a két szóba jöhető típus az AW-101 és az S-70. Sőt az S-70 mellett van még egy alternatíva az UH-60M.

Az S70i helyett az M verzió nem alternatíva, mert az előbbi, az utóbbi kissé olcsóbb verziója - az meg itthon fontos szempont.
Az AW101-et meg szerintem felejtsd el. Soha, semmilyen körülmények közt nem fog szóba esni remélem.
Az a gép háromhajtóműves, drága és drágán is üzemel.
Emellett ha van modern típus, mely az NH90-en is túltesz elégedetlenségi teszten, az a Merlin. A kanadaiak és a portugálok is már bőven meg szerettek volna tőlük szabadulni. Juharszirupék már a jenkiknek is átsózták volna a gépeiket (vacakoljon velük inkább a Lockheed, mint VH71 Kestrel), a portugáloknál pedig még bejátszott valami kritikán aluli üzemkészség is (forrás: AS).
A Merlinnél nagyon kiváncsi vagyok, hogy a Japán szál hogy alakul majd. Ott a JMSDF fogja AMCM feladatra használni őket az elöregedett Csödörök (MH53E) helyett.
Az biztos, hogy az indiai sztori nem lesz egy kellemes rész pár Finmeccanica vezető életrajzában....
 

alfa74

Well-Known Member
2013. március 15.
1 119
153
63
Terminátor-nak

Ha emlékeznék rá, akkor be is raktam volna a linket róla. Ne haragudj, hogy nem tudok kapásból idézni valamit, ami hónapokkal ezelőtt történt! Ezért írtam, hogy nem kitaláltam, hanem olvastam valahol.Sajnos nem emlékszem, hogy hol. Remélem ezért még nem idéznek bíróság elé!
 

alfa74

Well-Known Member
2013. március 15.
1 119
153
63
Az AW-101 -nek tudom, hogy nincs realitása, csak az legalább közepes katonai szállító ellentétben az AW-139 -el. Ha az S-70i ,vagy a 139-es között kellene választanom, akkor bizony az elsőt választanám!
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 736
76 787
113
Terminátor-nak

Ha emlékeznék rá, akkor be is raktam volna a linket róla. Ne haragudj, hogy nem tudok kapásból idézni valamit, ami hónapokkal ezelőtt történt! Ezért írtam, hogy nem kitaláltam, hanem olvastam valahol.Sajnos nem emlékszem, hogy hol. Remélem ezért még nem idéznek bíróság elé!

No problem. Elég ha megmondod hol szoktál még olvasgatni :)
 

piratvitorla

Member
2013. március 4.
292
1
18
<blockquote rel="therob">Én úgy tudom, hogy a korai NH90-eseket kritizálták pl. a németek már vagy 2-3 éve. Azóta változhatott a helyzet ahogy te is írod, én kíváncsi leszek az afgán kiküldetésük eredményére. Ha lenne egy kis előrelátás/logika akkor választhatnánk ezt a típust is.

Nem a németek az úttörők az NH-90 harctéri alkalmazásában. Különösen, ha a végrehajtott feladatokat is nézzük...
 

Pocok75

Well-Known Member
2010. április 19.
2 825
2 550
113
6pjq.jpg

d45q.jpg

Pedig európai gépek közül csak ez a kettő lenne megfelelő méret szerintem! A finn pilóta egyébként meg volt elégedve a gépével, igaz minden szentnek magafelé hajlik a keze! Harcihelinek meg vegyünk használt Hiúzokat az angoloktól! :D
 

sondor961

Member
2012. december 26.
562
3
18
Egyetértek Allesmor Obranna-val!

A helikopterbeszerzés nyertesei azok a politikusok lesznek, akiknek a zsebébe a majdani csúszópénz kerül...!!!
És mindez annyi évre lesz titkosítva, hogy nevüket az unokáink sem fogják megtudni...!!!

Erre a célra pedig az NH90 az ideális típus...!
Az annyira drága és annyira rossz, hogy másra úgy sem jó...!!!
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 003
113
Istenigazából erre az egész hercehurcára nem lenne szükség még egy ideig, ha annak idején nem engedjük leamortizálódni a gépállományt. Ha nem a leépítésbe, megszüntetésbe, kivonásba lett volna érdekelt a HM "linderbélai" mélységekig süllyedő vezetése. A keletnémet 24-esekért, illetve ezek lerohasztásáért letöltendő életfogytigot szabnék ki az illetékes tábornok uraknak (vagy elvtársaknak ?) És ezt más haderőnemeknél is be kéne vezetni. Ehelyett a szomorú magyar valóság: kiemelt nyugdíj, előtte ilyen-olyan címen jutalmak, a "családi" cégeknek megrendelés, kiszervezés stb ...
Sajnos tényleg csak a szállítóflottát fogják frissíteni, úgy hogy pár 8/17 még - reméljük jó ideig - megmarad. Csak nehogy valami "nagyon okos" aztán kitalálja, hogy ezek sem kellenek és a kifogástalan finn gépeket az N-ekkel együtt leállítsák ...
A Hind-ról pedig és ezzel együtt a harci helikről pedig le kell mondanunk egy jó ideig. Szándék sincs rá, hogy ilyet vásároljunk.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 303
68 420
113
Na csak várjuk ki a végét, jövőre választás, az után meg a fű se szokott nőni vagy 2 évig. Olyankor mindig spórolni kellett és mivel az államháztartás hiánya ismét 80% felett van lehet hogy lefújják az egészet. 20 éve spórolunk már de mindig nagyobb a difi. :D
Ilyen állapotában viszont kérdem én van e értelme az egésznek? :(
Szégyen hogy így van kezelve hazánkban a haditechnika, akkor is ha VSZ maradék. A helik soha be nem indítva, csak a fű nő belőlük, a Migek idő előtt kivonva a szabad ég alatt tárolva non stop. Szárazföldi technika ua. Kibelezve, széthajtva, sarokba állítva. Fegyverek kivonása, elajándékozása helyettesítésük pótlásuk nincs vagy ha igen semmivel se jobb eszközökkel néha.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 303
68 420
113
Laktanyák az enyészetnek hátrahagyva, holott sok embernek nincs hol laknia. Harci heli nem kell minek, ma nem háborúzunk. Holnap meg nem lesz mivel. Hja hát akkor honvédelmi miniszter is minek? :D Még az az 1 szerencse hogy a környező országokban is ez a helyzet. ( Háborúzott már 2 Nato tag egymással, és a jugo polgárháború alatt láttuk menyire körülményes a Nato vagy az Eu. Hogy kis hazánk meg a seregünk az, azt meg élesben láttam mire képes. :( )
Szállító heli vásárlás ha lesz is valaha majd jó ha 5 db, abból is egy vip szállító az egy tucat tábornoknak meg az aktuális hm miniszter sleppnek.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 373
11 341
113
@ Panzerfaust
Én is pont a <i>"linderbélai mélység"</i>-et akartam írni.

@piratvitorla
Igen, talán 180, vagy pár centivel kisebb. Tehát pont beveri az ember a fejét.
 

therob

Well-Known Member
2012. december 26.
925
251
63
Nem a németek az úttörők az NH-90 harctéri alkalmazásában. Különösen, ha a végrehajtott feladatokat is nézzük...

</blockquote>

Igen tudom, hogy nem ők az úttörők,de ők is kiküldik/küldték (a dátum nem rémlik) de majd kiderül, hogy alkalmas-e. Az olaszok értékelése is érdekelne.
 

Luthero

Well-Known Member
2010. április 25.
1 750
2 601
113
Én 181cm vagyok, bakancsban simán felegyenesedve el férek a Mi-8/17 ben ne akarjátok már így lehúzni, és nem kell fejvédő (csak zajvédő) mert nem vered bele a fejed.