[HUN] Helikopterbeszerzés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

hiryu

Active Member
2012. december 9.
4 661
8
38
És mire fogod a civil gépeket használni árvízkor?

Gumicsizmás miniszterelnököt dobsz a gátakra?
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
piratvitorla

Pffffffffff! Az országunk legégetőbben sürgős ügye, ami sem halasztást, sem anyagi hiányt nem tűrhet... :(
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 003
113
Ha valaki még mindig álmodna nyitott szemmel:


http://nol.hu/gazdasag/20131116-helikopter_penz_nelkul?ref=sso

Nem is volt szó arról, hogy 2014-ben ki is fizetjük. Az uniós közbeszerzést aki ismeri - vagy általában a közbeszerzést - az nagyon jól tudja, hogy ez az eljárás rettentően meglassítja és megdrágítja (!) a dolgokat. Nekem volt szerencsém részt venni ilyenekben és nem tudok erről pozitívan nyilatkozni.
DE, ki kell írni, mert ezt vállaltuk az EU-val szemben a csatlakozási tárgyalások során. Ha nem tennénk meg, ugye nem kell ecsetelnem, mi történne.
És még hatalmas szerencsénk is lenne, ha a pályázók egyike sem támadná meg a döntést ... Amire, valljuk be, vajmi kevés az esély.
Az biztos, hogy a fizetési feltételek között halasztott és részletekben történő teljesítést fognak előírni, mivel nem lesz egyben százmilliárd forint arra, hogy perkáljunk egyből. És nem is logikus, hiszen a fegyverbizniszben (is) ez bevett szokás.
Hogy ki mi mennyit hova költött és költhetne, ez politikai kérdés is, de - mivel látom hogy sokan hajlamosak felejteni - csak halkan megkérdezem, hogy ugyan miért nem jön elő most mondjuk a meg nem valósult kormányzati negyedre eltapsolt milliárdok sorsa, az M6, M7 autópályákra - papíron elvert milliárdok - de közben több száz milliós koncessziós díjat fizetünk (lásd költségvetési törvény) jó pár szakaszért, az ilyen-olyan állami ingatlanok eladásából származó bevételek, (pl. Moszkva külker. képviselet, Postapalota), a BKV-nál kilopott vagyonok .. stb..
Szóval lehetne itt szemezgetni.
A legfontosabb föladat és mulasztás, sajnos, 8/17-esek tovább üzemeléséről szóló szerződés húzása, halasztása és ezzel legalább a szállítóflotta működőképességének megőrzése, ha már a 24-eseket végleg kivontuk.
Laikusként, a partvonalon kívülről persze könnyű szövegelni, de tárgyaló félként már sokkal nehezebb, az oroszok tudják, hogy nem áll jól a szénánk, nincs pénz, de mégis meg kell egyezni velük valamilyen elfogadható árban. Tehát nem mi vagyunk nyerő pozícióban, éppen ezért nagyon ügyesen kell lavírozni ezen a kényszerpályán.
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
Panzerfaust Én nem az Oroszok miatt aggódnék , a nyugat fogja foggal körömmel akadályozni a mi helikopter beszerzésünket.
Fura kimondani de ebben a sakkjátszmában jelenleg az Oroszok velünk vannak.
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 003
113
Panzerfaust Én nem az Oroszok miatt aggódnék , a nyugat fogja foggal körömmel akadályozni a mi helikopter beszerzésünket.
Fura kimondani de ebben a sakkjátszmában jelenleg az Oroszok velünk vannak.
Nem is aggódok az oroszok miatt, de azt tudni kell, amíg az új típus(ok) beállnak a rendszerbe, sztem legalább öt év el fog telni az addig lefolyó haccacáré miatt.
Azért írtam, hogy a vesztesek nagy büdös átlagban mindig - főleg ha ilyen összegekről van szó - megtámadják az eredményt.
És nyugaton tutira hülyét kapnának, ha az oroszok nyernék a tendert. (amúgy nem volna rossz új 171-esekkel dolgozni sztem)
A felszín alatt mennek már a nagy lobbitevékenységek az is fix.
A végkifejletre roppant kíváncsi leszek.
 

imike

Well-Known Member
2013. január 29.
2 132
7 168
113
Az eddig megtudott tevek szerint kb. 100 milliárd Ft-tal számol a kormány (Hende ezt emlegeti), ami kb.: 400 millió dollár.

A vicc az, hogy ha megnézzük itt a HTKA-n ment híreket a helikopter beszerzésekről (Peru és Venezuela Mi-171, Brazília Mi-35 ...) és a beszerzések áráról, akkor kiderül, hogy 400 millió dollárból bizony nem csak az egy századnyi szállító heliket lehetne lecserélni, de a Mi-24-eseket is Mi-35-re.
Ha bárki nem hiszi, vegye elő a híreket és nézze meg a Mi-171 és Mi-35 árakat! (15 meg 17 millió/darabra jönnek ki).

A fő gond jelenleg szerintem nem is az, hogy ezek Orosz technikák, és a NATO ejnyebejnyézni fog ..., egyrészt más NATO tagokat sem érdekelt, másrészt a pénz beszél, ...

Hanem jelenleg a fő gond az, hogy ebbe a 400 millió dollárba most már a mentő helikopterek cseréjének is bele kell férnie!!! Tehát ha vennénk Mi-171-et, akkor azért nem vennénk mellé Mi-35-öt is, mert a maradék pénzből (amit csak a honvédségre kellett volna fordítani) mentő helikoptereket is kell venni!

És itt jön a képbe, hogy az Oroszoknak vannak megfelelő mentő helikoptereik? Tudtommal nincsenek, nem hiszem, hogy Mi-171-el, vagy KA-60-assal fognak 1-1 sérültet szállítani, meg leszállni a tetőn elhelyezett leszállóra.
Vagyis ha úgy írják ki a tendert, hogy mentő heli is, na akkor az Oroszok be se fogják adni az anyagot, mert valjuk be, mentő heliből sokkal jobbak és megfelelőbbek a nyugatiak.

Vagyis ez már két ok: a mentő helik miatt nem lesz Mi-35 (elviszik az árát) és Mi-171 sem (mert másik gyártó kell).
 

Star Trek

Active Member
2010. április 19.
1 252
6
36
Imikével maximálisan egyetértek!
Annyit tennék hozzá ,hogy ha a nagy medvével szerződünk kitudja elégíteni az igényeinket.
pl: Mi-171 ,Mi-35, Ka-226. (van még tudom más is)

De az említett NATO, EU. és persze ,hogy már a légi mentőknek katasztrófavédők TEK ,meg kitudja még kinek kell majd még helikopter.
Emiatt szerintem csak a AW vagy az Eurocopter jön majd szóba.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 375
11 342
113
Egy dolgot elfelejtettetek.
Lehetne akár PZL is.
Bár a W-3 Sokol közepes kategóriájú. A W-4 pedig könnyű.
Politikailag jó döntés lehetne. Igazából a Sokol rengeteg változatban létezik, nyúzzák is ezen változatokat.
Esetleg lehetne mentő, rendőr helikopter. A TEK-nek külön gépet tartani szerintem egy baromság. Vagy politikailag megbízhatatlannak tartanák a légirendészetet is?
Talán jobb híján válthatná a Mihukat is... Van felfegyverzett verzió is, használják is egy ideje.

Viszont...
Papíron az AW-139 gyorsabb, erősebb, messzebb megy, ésatöbbi.
Ugyanúgy 6400 kg-os max. felszállótömeg mellett.

http://en.wikipedia.org/wiki/AgustaWestland_AW139

http://en.wikipedia.org/wiki/PZL_W-3_Sokol
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 056
18 767
113
Ebből a kormányzati ciklusból még van több hónap. Elméletben semmit nem késett le a kormány, a tender kiírásával. Igaz, meg is tehette volna már. Miért is nem tette, ennek ezer meg egy oka lehet. Talán lefújtuk, talán csak halasztunk, talán nem tudjuk még most sem igazán mit is akarunk ? Talán a háttérben folyó intenzív gyártói lobbi tevékenység folytán el sem tudjuk dönteni mi legyen a tenderben ? valamint még "sokan mások" oka lehet hogy nem írták még ki. Mi itt nem tudjuk miért is. Találgatás megy itt is, ennél több nem. Konkrét hivatalos információja nincs az itt írók közül senkinek.
 

imike

Well-Known Member
2013. január 29.
2 132
7 168
113
Én azt mondom, hogy helytelen volt a tenderbe belekeverni a mentő heliket is.
Egyrészt a honvédségre talán nagy nehezen rászánt összeget csökkentik (olyanról nem hallottam, hogy a mentő helik miatt növelnék a 100 milliárdot), másrészt a lehetséges gyártók számát csökkentik velük.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 375
11 342
113
Mi itt nem tudjuk miért is. Találgatás megy itt is, ennél több nem. Konkrét hivatalos információja nincs az itt írók közül senkinek.

Ki írta, hogy ő tudja a tutit?
Számomra egyértelmű, hogy a hozzászólók ötletelnek.
Amúgy neked is van egy adag igazad.
Ismerve a kormányt akármikor beadhatja valaki, és rögtön alkotmányba is foglalhatják.
 

Luthero

Well-Known Member
2010. április 25.
1 751
2 609
113
Igaz nem vagyok kompetens, de láttam egy két gépet közelről, szerintem mentőhelikopternek a Ka-226 felelne meg legjobban. A látott képek alapján a beteg elhelyezés és fülke méret lapján ez tűnik a leghasználhatóbb gépnek.

Ka-226T_Kz(2).jpg


Viszont kutatómentő feladatra mindenképpen egy nagyobb típust kellene választani Pl:AW-139,-169,..stb
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 736
76 789
113
...megjavithatjak-a-honvedsegi-helikopterek-es-szallitorepulok-elhasznalt-hajtomuveit/

Három és fél héttel ezelőtt linkeltem ide a közbeszerzési dokumentumot. Kicsit le vannak maradva a srácok.
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 664
3 516
113
"Ebből a kormányzati ciklusból még van több hónap. Elméletben semmit nem késett le a kormány, a tender kiírásával."

Gyakorlatban a tendert a kormányzati ciklus elején ki kellett volna írni, hanem az elöző végén. Idén 2 azaz 2db milt tudtak a fő szempont árvizi védekezésre összerakni. Akkor el lehet képzelni mi a helyzet amikor nincsenek kirakatban, nem képviselnek prt.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 736
76 789
113
Nem kutató-mentő helikopter kell, hanem olyan helikopter ami arra is alkalmas. Éjjel-nappal.