[HUN] Helikopterbeszerzés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Kuruc71

Member
2010. április 20.
829
7
18
Fórumozók !
Miután sokszor olvasom itt , hogy úgysem hallja meg senki amit itt beszélünk , fantáziálunk a helikopter beszerzéssel kapcsolatosan , gondoltam megpróbálok tenni valamit az ügy érdekében .
Mit szólnátok hozzá , ha mesélnék rólatok valakinek aki számít , és szerintem adna a véleményetekre ? Holnap találkozok egy politikussal , akit szerintem érdekel ez a téma , és nyilván ő(ők) is érdekeltek benne , mint mindegyik más párt is. Nem mondanék neveket , mert ugye minden vélemény ami másik pártól elhangzik , eleve eldobandó a többiek részéről , és akkor ezt itt se verjük nagy dobra ha nem fontos. Arra gondoltam , hogy segíthetnék mi is annyiban ennek a pártnak a véleményünkkel , ha kíváncsiak rá(szerintem azok) . Ha félre tudja mindenki tenni a nézeteit és hajlandó rá , mivel ez egy közös cél , akkor én megpróbálok összehozni egy közös megbeszélést , találkozót a közeljövőben egy a fórum tagokból önként összeállt csoportnak ezzel a párttal , vagy annak megbízott emberével.

Én elfogom mondani holnap , hogy van itt egy szakértő csoport , akik segítenének , véleményeznék a beszerzést a típusokat illetően , vagy tanácsokat adnának a meglévő gép állomány ideiglenes képesség fenntartására , mert a mostani "nulla" álláspontól ez is jobb lenne...

Szóval szeretnék jelentkezőket erre a feladatra , vagy legalább annyit , hogy hagyjam az egészet mert senkit nem érdekel , illetve nem bíztok az egészben.(elfogadom ezt is , de aztán ne halljak panaszt )

Úgy gondolom ha volna egy ilyen lehetőség , azt ki kellene használni !

Van itt néhány ember aki szerintem érdemben tudna nyilatkozni ebben a kérdésben , és hozzáértésével akár vitatkozni is tudna a pártok által képviselt álláspontokkal .(én erre nem vállalkoznék , mivel nem értek hozzá , de ti itt egy jó páran igen )


Tehát ha erre van igény , azt jelezzétek itt nekem holnap délután 3 óráig !!!

A továbbiakban viszont akkor azt kérném , hogy legyen egy koncepció , amiben ez a fórum csoport egyetért legalább . Ne úgy üljetek asztalhoz , hogy nincsenek közös elképzeléseitek , mert abból káosz lesz , és kiábrándító kívánságműsorrá válik az egész.


Ha megengeditek , akkor én tennék egy ajánlatot a típusokat illetően , amit nyugodtan véleményezzetek , ha van jobb ötlet akkor mondjátok .

Mivel úgy szól a kormány terve , hogy NINCS HARCI HELI tervben , ne is jöjjünk itt APACHE-okkal stb , mert megmondták hogy NEM LESZ !!! (egyenlőre )

Mivel egy típust akarnak , erre koncentráljunk ! Itt viszont kíváncsi lennék , hogy nem fér e bele esetleg két típus és különböző méret ha egy gyártótól származik ? (reménykedem...) Ugye az a baj hogy nem lehet ugyanaz a gép megfelelő a Mi 17-est helyettesíteni és mondjuk egy kiképző vagy mentő helikopter , mert nem ugyanaz a méret kategória ...

Többetektől olvastam , hogy etalonként tekint az EC 145-re (én is a sok típus változata miatt , nekünk ez bőven jó lehet) , de én ugyanígy etalonként tekintek a EC 725 Caracal-ra is !(mert igazán ez számít közepesnek , amire úgyszintén szükség volna , nem csak egy könnyebb típus arzenálra). Ugye fontos hogy már eleve felfegyverzett típusokat vásároljunk , mert harci heli híján csak ezzel tudunk valamilyen szinten "lövöldözni". (nyilván itt a pár darab mentő és VIP helire majd nem kell gépágyú , stb)

Ez a Combo csak egy példa volt részemről . De lehetne itt említeni alternatíva ként például a Black Hawk+H-92 Super Hawk párost is.

A lényeg hogy támogathatjátok majd egy másik politikai párt szakértői által favorizált elképzelést is , csak jó legyen az is . Fontos , hogy ne a magunk elképzelését fújjuk , hanem legyen egy jó választás amiben benne volt valamilyen szinten a mi véleményünk is !

Remélem érthető voltam , és tetszik az ötlet .
Reakciókat várom !


Remelem csak NAIV vagy !

A magyar politikusok nagyon jol tudjak hogy szar a helyzet, sot a legtobb esetben azt is tudjak sejtik hogy nem ertenek az adott terulethez amit igazgatnak ( azzal mentik magukat hogy volt mar ilye a tortenelemben es nem ok a legrosszabbak ) Ezek sok mindentol tartanak de egy hozzaerto es toluk fuggetlen szakmai csapattol viszont egyenesen felnek mert azok tudjak es ki is mondanak hogy meztelen a kiraly.

Max propaganda szintig latvanypeksegkent mukodne a dolog de tenylegesen semilyen szakmai dontesbe nem vonnanak be.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 736
76 790
113
<i>"a lengyelekkel a viszonyunk közeli , tőlük nem hiszem hogy megakadna az alkatrész ellátás , kivéve a nem tudják fizikálisan ide szállítani Szlovákián keresztül."</i>

A lengyelországi Sikorsky gyár amerikai tulajdonban van, a PLZ Mielec részvényeinek 100%-os felvásárlásával jött létre. Ha az USA úgy dönt hogy nincs alkatrész, akkor nincs alkatrész. Ez nem a lengyeleken múlik.

Szerintem nincs olyan nyugati helikopter amelynek minden egyes darabját ugyanabban az országban gyártanák, ez így nem jó megközelítés.

Ha jól emlékszem a szakújságírók által sok minden össze lett már hasonlítva (UH-1, AW139, Black Hawk, Mi-171), de az EC típusokról még nem írt senki részletesen. Milyen a sérülésállósága a civil változathoz viszonyítva, mennyibe kerül az üzemeltetése, milyen időközönként kell nagyjavítani, milyen a légimentők tapasztalata a típussal stb. stb.

Nagyon fontos hogy nem csak megvenni, hanem üzemeltetni is tudni kell a helikoptereket. Meg kell teremteni a műszaki hátteret (hangár a tároláshoz, különböző szintű javítások) és az üzemeltetéshez is biztosítani kell a pénzt. Ez csak a gripenhez hasonló szerződéssel lehetséges, különben rövid időn belül drasztikusan lecsökken a hadrafoghatóság. Azt sem hátrány, ha nagyjavításkor nem kell a tengerentúlra szállítani a gépet.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 736
76 790
113
atlatszo.blog.hu/2013/12/07/2015-ben_erkezhetnek_az_uj_katonai_helikopterek

"Az új kormány első feladatainak egyike lehet a honvédség új helikoptereinek beszerzése – írta a Honvédelmi Minisztérium válaszában Simon Tamásnak, aki közérdekű adatigénylésében arról érdeklődött, hogy mikorra cserélik le a Magyar Honvédség szállító helikoptereit. A minisztérium kitért arra, hogy az új flottának, amely a jelenlegi, orosz gyártású „Mi” helikoptereket váltja le, alkalmasnak kell lennie katasztrófa elhárítás, polgári védelem, terrorelhárítás és rendvédelem területén adódó feladatokra, és egyéb, kormányzati szintű tevékenységekre. Négypárti egyeztetés döntött arról, hogy a követelményrendszer kialakítása után várhatóan 2014. év elején írják ki az uniós nyílt közbeszerzési eljárást, hogy a tavaszi választásokat követően már az új kormány dönthessen a nyertesről. A szerződéskötés tervezett időpontja 2014 ősze, az új helikopterek 2015-től állhatnak hadrendbe."

Akkor most mégsem lesz a mentőknek is új helikoptere?

A mentőhelikopterek szét vannak telepítve az országban és mindenhol épült nekik hangár (?). A lefedettség és a reakcióidő biztosításához a váltótípusnak is oda kell majd kitelepíteni. Nem hátrány ha befér az új típus a réginek épített hangárba.
 

piratvitorla

Member
2013. március 4.
292
1
18
@independence

... ebből Németországgal vannak jó kapcsolataink csak, a Franciák oda húznak ahol többet kapnak, Spanyolokkal meg szinte semmilyenek mondanám a viszonyunkat.

A <b>MI</b> helikoptereket sajnos NATO tagságunk miatt elég kicsi esélyt látok , de véleményem szerint ezek felelnének meg nekünk legjobban , de ezt jelenleg nem lehet.

a lengyelekkel a viszonyunk közeli , tőlük nem hiszem hogy megakadna az alkatrész ellátás , kivéve a nem tudják fizikálisan ide szállítani Szlovákián keresztül.

Én az OLASZ Agusta-t , nem is vetném fel annyira esélytelen...

-Az alkatrészellátás nem haverság, hanem üzlet kérdése...
- Miért is ne lehetne Mi helikopterünk? A lengyelek, csehek, horvátok mind NATO tagságuk idején szereztek be ilyen gépeket, de rajtuk kívül még sok NATO tagnak vannak ilyenek...
- AZ ALKATRÉSZELLÁTÁS EDDIG IS LEGINKÁBB A MAGYAROK HIBÁJÁBÓL VOLT PROBLÉMÁS. AMIT MEG SE RENDELNEK, AZ UGYEBÁR MEG SE ÉRKEZIK...
- Hogy a fenébe lenne esélytelen az Agusta? Kb 1 évig már arról volt szó, hogy azok jönnek... Ráadásul olasz-magyar kormányközi megállapodás van a hadiipari együttműködésről...
 

piratvitorla

Member
2013. március 4.
292
1
18
Miután sokszor olvasom itt , hogy úgysem hallja meg senki amit itt beszélünk , fantáziálunk a helikopter beszerzéssel kapcsolatosan , gondoltam megpróbálok tenni valamit az ügy érdekében .

Holnap találkozok egy politikussal , akit szerintem érdekel ez a téma

Nem mondanék neveket , mert ugye minden vélemény ami másik pártól elhangzik , eleve eldobandó a többiek részéről , és akkor ezt itt se verjük nagy dobra ha nem fontos.

Arra gondoltam , hogy segíthetnék mi is annyiban ennek a pártnak a véleményünkkel , ha kíváncsiak rá(szerintem azok) . Ha félre tudja mindenki tenni a nézeteit és hajlandó rá , mivel ez egy közös cél , akkor én megpróbálok összehozni egy közös megbeszélést , találkozót a közeljövőben egy a fórum tagokból önként összeállt csoportnak ezzel a párttal , vagy annak megbízott emberével.

...van itt egy szakértő csoport , akik segítenének , véleményeznék a beszerzést a típusokat illetően , vagy tanácsokat adnának a meglévő gép állomány ideiglenes képesség fenntartására ...

Van itt néhány ember aki szerintem érdemben tudna nyilatkozni ebben a kérdésben , és hozzáértésével akár vitatkozni is tudna a pártok által képviselt álláspontokkal .(én erre nem vállalkoznék , mivel nem értek hozzá , de ti itt egy jó páran igen )

A továbbiakban viszont akkor azt kérném , hogy legyen egy koncepció , amiben ez a fórum csoport egyetért legalább . Ne úgy üljetek asztalhoz , hogy nincsenek közös elképzeléseitek , mert abból káosz lesz , és kiábrándító kívánságműsorrá válik az egész.

Ha megengeditek , akkor én tennék egy ajánlatot a típusokat illetően , amit nyugodtan véleményezzetek , ha van jobb ötlet akkor mondjátok .

Szia!

Nem akarlak se téged, se a fórumozókat megbántani.
Te iszonyatosan naív vagy és tévúton jársz...

Pont a politika miatt tartunk itt...

Ha még egy név se hangzik el, hogy nyilvánosan kiálljon a témáért, akkor ki mit vár?

Ha kíváncsiak lennének lemennének Szolnokra és megkérdeznék az illetékeseket...

MILYEN SZAKÉRTŐI CSOPORT??? MERT OLVASTA X MAGAZINBAN VAGY A BLIKKBEN?
VANNAK IGAZI SZAKEMBEREK A RENDSZERBEN AZOKAT KÉNE MEGKÉRDEZNI ÉS MEGHALLGATNI...
JÖVŐ HÉTEN KIS PISTA JÓSKÁT FOGJÁK MEGKÉRDEZNI AZ INDEX FÓRUMON MILYEN ÚJ ATOMREAKTOR LEGYEN???

Komolyan gondolod, hogy az itteni emberek értenek a témához? 95%-uk még azt se tudja milyen szolgálatokat adnak a mai magyar katonai helikopterek... A részletekről nem is beszélve...

Hogy akarsz EGY koncepciót, mikor mindenki össze-vissza beszél???

üdv
 

piratvitorla

Member
2013. március 4.
292
1
18
Nekem a Lengyel Sikorsky S-70i is teljesen megfelel és jogos az alkatrészes példa is . tudomásom szerint ennek is vannak különböző , nem katonai változatai is. A Lengyelek még talán a Fulcrum-okat is beszámolnák talán a z üzletbe .

- Ha igazán kellenének nekik a MiG-29-esek már rég elvitték volna.

- EZ AZ AMIT AZ ELŐBB ÍRTAM: HA MÉG AZT SE VESZITEK ÉSZRE, HOGY A LENGYEL ÁLLAM ÉS A SIKORSKY MAGÁNCÉG KÉT KÜLÖN FÉL, AKKOR MIT AKARTOK "SZAKÉRTENI" ???
 

independence

Active Member
2012. december 28.
385
62
28
Kuruc71

Remelem csak NAIV vagy !

A magyar politikusok nagyon jol tudjak hogy szar a helyzet, sot a legtobb esetben azt is tudjak sejtik hogy nem ertenek az adott terulethez amit igazgatnak ( azzal mentik magukat hogy volt mar ilye a tortenelemben es nem ok a legrosszabbak ) Ezek sok mindentol tartanak de egy hozzaerto es toluk fuggetlen szakmai csapattol viszont egyenesen felnek mert azok tudjak es ki is mondanak hogy meztelen a kiraly.

Max propaganda szintig latvanypeksegkent mukodne a dolog de tenylegesen semilyen szakmai dontesbe nem vonnanak be.

------------------------------------------------------
Mégis mire gondoltál ? Azt hited beviszek 4 embert a parlamentbe vitatkozni ?

Egy megbeszélés erejéig gondoltam találkozni , majd ha van rá további igény , akkor a továbbiakban is segíthetnénk , véleményeznénk a folyamatot , akárhogy alakuljon az . Ezt a vélemény nyilvánítást csak ennek a pártnak a kedvéért tennék . Majd ha nekik tetszik , akkor ütköztethetik a parlamentbe , mint az ő szakértői csoportjuk véleményét....

Ennyi
 

Phoenix

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2009. április 27.
555
1 261
93
Fórumozók !
Miután sokszor olvasom itt , hogy úgysem hallja meg senki amit itt beszélünk , fantáziálunk a helikopter beszerzéssel kapcsolatosan , gondoltam megpróbálok tenni valamit az ügy érdekében .
Mit szólnátok hozzá , ha mesélnék rólatok valakinek aki számít , és szerintem adna a véleményetekre ? Holnap találkozok egy politikussal , akit szerintem érdekel ez a téma , és nyilván ő(ők) is érdekeltek benne , mint mindegyik más párt is. Nem mondanék neveket , mert ugye minden vélemény ami másik pártól elhangzik , eleve eldobandó a többiek részéről , és akkor ezt itt se verjük nagy dobra ha nem fontos. Arra gondoltam , hogy segíthetnék mi is annyiban ennek a pártnak a véleményünkkel , ha kíváncsiak rá(szerintem azok) . Ha félre tudja mindenki tenni a nézeteit és hajlandó rá , mivel ez egy közös cél , akkor én megpróbálok összehozni egy közös megbeszélést , találkozót a közeljövőben egy a fórum tagokból önként összeállt csoportnak ezzel a párttal , vagy annak megbízott emberével.

Én elfogom mondani holnap , hogy van itt egy szakértő csoport , akik segítenének , véleményeznék a beszerzést a típusokat illetően , vagy tanácsokat adnának a meglévő gép állomány ideiglenes képesség fenntartására , mert a mostani "nulla" álláspontól ez is jobb lenne...

Szóval szeretnék jelentkezőket erre a feladatra , vagy legalább annyit , hogy hagyjam az egészet mert senkit nem érdekel , illetve nem bíztok az egészben.(elfogadom ezt is , de aztán ne halljak panaszt )

Úgy gondolom ha volna egy ilyen lehetőség , azt ki kellene használni !

Van itt néhány ember aki szerintem érdemben tudna nyilatkozni ebben a kérdésben , és hozzáértésével akár vitatkozni is tudna a pártok által képviselt álláspontokkal .(én erre nem vállalkoznék , mivel nem értek hozzá , de ti itt egy jó páran igen )


Tehát ha erre van igény , azt jelezzétek itt nekem holnap délután 3 óráig !!!

Nem a szakmai oldallal van baj. Jelenleg is létezik ilyen szakértői csoport, többek között egy neves szakújságíró ismerősöm is tagja. Nem ezzel van a probléma. Az, hogy eddig hiába írták le az észrevételüket, elgondolásaikat, ha valamelyik politikus úgy gondolja, hogy jobban ért hozzá, és felülbírálja, az És van egy még rosszabb dolog: a Magyar Honvédség vezetése nem ért ahhoz, amihez kéne neki! Lehet, hogy alakulatszinten értenek a szakmához, de a felküldött szakmai jelentések 90% feletti arányban elakadnak vagy olyan szakmaiatlan döntés születik, hogy hullik a hajunk. A "vízfej" nemtörődömsége a hosszú évek(évtizedek) alatt elérte, hogy már a legutolsó közkatona is szarik a munkára és még a legegyszerűbb munka végigviteléhez is számos személyes konfliktuson kell átverekedned magad, hogy elkészüljön, olyan szintű a munkaundor. Odafent persze virágzik a korrupció, de mégsincs pénz semmire. Amikor egy vizesblokk felújítása 6 millió forintba kerül, de ebből "nem futja" csak a WC-k kicserélésére, a zuhanyzók maradnak ugyanabban a fertőben, az azért elgondolkoztató. De számítógépre nincs pénz (ha vesznek, azt is a piaci ár 3x-osáért), de elvárják, hogy dolgozz. Persze saját gépet hivatalosan nem hordhatsz be a munkahelyre, de mégis kénytelen vagy, hogy haladj, vállalva azt, hogy az őrség egy véletlenszerű motozásnál kiszúrja és elvehetik. Az egész Magyar Honvédség egy fertő a tetejétől az aljáig, le kéne rombolni és újraszervezni a tudatosság és hatékonyság jegyében, mert így hagyva nem lesz itt előrelépés.

De vissza a helikopterekhez. Jelenleg nincs konkrét vízió, hogy mire használnák a gépeket. Folyamatosan változik az elképzelés, és biztos lehetsz abban, hogy a gépek megvétele után is fognak változtatni, utána fog kiderülni, hogy jaj, ez arra nem is alkalmas, ez ide nem fér be, ennek többletköltsége lesz, stb.

(Emiatt még így belülről, honvédségi alkalmazottként sem tudok optimális típust mondani neked, egy nem "belső" ember sem fog, fotelszakértő pedig pláne.)

Mindezek ellenére most egyre inkább úgy tűnik, hogy Hendéék komolyan gondolják ezt a helikopterváltást, ráadásul a négypárti egyetértés miatt nem csak ők, hanem az ellenzék is. A kérdés az, hogy a koncepció felállításánál, a követelmények meghatározásánál és a végső döntéskor meghallgatják-e a szakértők tanácsait, vagy ez megint csak egy "honvédségis" döntés születik.

Tehát először a vezetőség szemléletén kell változtatni. Ha lesz ilyen megbeszélés, szívesen elmondom a politikusodnak mindezt, ha szeretnék, még tanácsot is adhatok típusra, de amíg nincs kész koncepció, hogy milyen feladatkörökben akarják használni, addig aki azt mondja, hogy tudja az ideális típust Magyarország számára, az bolond.
 

elmentek

Member
2013. február 3.
48
7
8
Fórumozók !
Miután sokszor olvasom itt , hogy úgysem hallja meg senki amit itt beszélünk , fantáziálunk a helikopter beszerzéssel kapcsolatosan , gondoltam megpróbálok tenni valamit az ügy érdekében .
Mit szólnátok hozzá , ha mesélnék rólatok valakinek aki számít , és szerintem adna a véleményetekre ? Holnap találkozok egy politikussal , akit szerintem érdekel ez a téma , és nyilván ő(ők) is érdekeltek benne , mint mindegyik más párt is. Nem mondanék neveket , mert ugye minden vélemény ami másik pártól elhangzik , eleve eldobandó a többiek részéről , és akkor ezt itt se verjük nagy dobra ha nem fontos. Arra gondoltam , hogy segíthetnék mi is annyiban ennek a pártnak a véleményünkkel , ha kíváncsiak rá(szerintem azok) . Ha félre tudja mindenki tenni a nézeteit és hajlandó rá , mivel ez egy közös cél , akkor én megpróbálok összehozni egy közös megbeszélést , találkozót a közeljövőben egy a fórum tagokból önként összeállt csoportnak ezzel a párttal , vagy annak megbízott emberével.

Én elfogom mondani holnap , hogy van itt egy szakértő csoport , akik segítenének , véleményeznék a beszerzést a típusokat illetően , vagy tanácsokat adnának a meglévő gép állomány ideiglenes képesség fenntartására , mert a mostani "nulla" álláspontól ez is jobb lenne...

Szóval szeretnék jelentkezőket erre a feladatra , vagy legalább annyit , hogy hagyjam az egészet mert senkit nem érdekel , illetve nem bíztok az egészben.(elfogadom ezt is , de aztán ne halljak panaszt )

Úgy gondolom ha volna egy ilyen lehetőség , azt ki kellene használni !


Tehát ha erre van igény , azt jelezzétek itt nekem holnap délután 3 óráig !!!


Kedves Independence!

Én Örömmel csatlakozom Hozzád!
Tetszik az ötleted és szeretem az ilyen, és ehhez hasonló "lehetetlen" küldetéseket.
Tök jó lenne találkozni!
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 860
57 905
113
Phoenix

Tökéletesen leírtad a helyzetet!
Ettől függetlenül szurkolok Independence-nek, hogy sikerüljön.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 375
11 342
113
Engem érdekelne a dolog.
Szakmám szerint repülőgép szerelő vagyok, nem tudom mennyire számítok így szakértőnek/fotelszakértőnek.
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
Szerintem tökéletes döntés nincs , csak jók és rosszak.
Én azt érzékelem hogy a rosszakat elkerülték eddig , reméljük most is elfogjuk.
Lehet a DÉL-KOREAI helit választjuk , de olyan gazdasági ellentételezést kapunk a háttérbe ami mellett a technika paraméterek eltörpülnek.
Ez olyan össszetett és komplexdöntés hogy még itt kicsiben sem tudunk konszenzusra jutni, nézzétek vissza forumot :D :D
<b>Én azt mondom ha Hende tökös lenne, egy maga döntene szűk tanácsadói tanácsa alapján , ha nem képes erre akkor mondjon le.
Én személy szerint Tisztelem és látom Hende fáradságos munkáját, de ez az Ő dolga és felelősége , de nem ? ? ? ?</b>
ÉN a nem hiszek demokrácia labirintus útvesztőjében :D :D
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
Mert utána majd megy a felelősség átkenése , hogy ezt minden párt akarta ,meg ez a szakmai stáb mondta hogy ez jó lesz. NE vicceljünk már ilyen szinten egy miniszternek kell egy szaktanácsadó kőrének lenni aki ért is a dolgához. Persze háttér alkuk is fontosak és bele kell számitania ,de heliknek erős közepes technika paraméterekkel kell rendelkezniűk, és akkor minden rendben.
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
@Desertfox
"Én személy szerint Tisztelem és látom Hende fáradságos munkáját, de ez az Ő dolga és felelősége , de nem ? ? ? ? "
Annyiból ugye nem, hogy minden ilyen döntés politikai és gazdasági döntés is egyben... A lényeg, hogy jó döntés legyen (több is lehet), és az MH olyan gépeket kapjon, amelyek megfelelnek arra, amire használni akarják. Az, hogy innentől kezdve orosz vagy US vagy olasz vagy mittomén, az már politikai, meg gazdasági kérdés, hogy kivel érdemes, és milyen jó csomagba tudják belerakni. :)
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 860
57 905
113
@Desertfox
"Én személy szerint Tisztelem és látom Hende fáradságos munkáját, de ez az Ő dolga és felelősége , de nem ? ? ? ? "

Általában egy ilyen döntés sok minisztériumon és egyeztető bizottságon megy keresztül mire döntés születik.
Ettől függetlenül a végső döntést mindig a miniszterelnök hozza meg. Viszont ő csak már jól előkészített konkrét ügyekben dönt!
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
De gazdasági döntés és egyéb mondjuk 40% és 60% honvédelem fontossága vagy valami hasonló arány , de nem ?
Számomra az elfogadhatatlan hogy vennénk mondjuk Olasz Augustat AW-139 utólagos felpáncélozással , mert az Olaszok Gazdaságialag visszatéritenek és mondjuk vesznek a Mezőgazdasági terméket, meg stb... Hát ha Honvédelemre vesszük akkor annak a terméknek erősen Honvédelemre alkalmasnak kell lennie és ezért vállalja az adott miniszter a felelősséget.
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
Hát nyílván egy olyan kis ország, mint mi (de úgy általában egy okos fél) mindenből hasznot kell, hogy húzzon... Ez alapból szerintem inkább előny, mint hátrány, ha ennek megfelelően döntenek. Nyílván addig, amíg jó döntés születik, és pl. ebben az esetben a helikopterek megfelelnek majd a célnak.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 860
57 905
113
desertfox

Sajnos nálunk nem feltétlenül a szakmaiság a legfőbb szempont. Nagyon komoly a lobbik befolyása minden egyes döntésnél. (Máshol is, csak ott általában legális)
Az a baj, hogy nem nagyon látom át a döntési mechanizmust egy ilyen kérdésben. Hiába tudom, hogy elméletileg milyen idétlenül bonyolultan épül fel egy ilyen döntés meghozatala, de a valóság sokszor más. Szóval fogalmam sincs, hogy ebben a konkrét esetben milyen döntést fognak hozni és hogyan :-S
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 860
57 905
113
desertfox

Sajnos nálunk nem feltétlenül a szakmaiság a legfőbb szempont. Nagyon komoly a lobbik befolyása minden egyes döntésnél. (Máshol is, csak ott általában legális)
Az a baj, hogy nem nagyon látom át a döntési mechanizmust egy ilyen kérdésben. Hiába tudom, hogy elméletileg milyen idétlenül bonyolultan épül fel egy ilyen döntés meghozatala, de a valóság sokszor más. Szóval fogalmam sincs, hogy ebben a konkrét esetben milyen döntést fognak hozni és hogyan :-S
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 056
18 767
113
Nagy fokú naivitás azt hinni hogy a döntésben a szakmáé lesz a főszerep.
Amennyiben mégis érzékelhető lesz némi szakmaiság, egy esetleges típus esetében, akkor az a véletlen műve lesz.
nem kétlem hogy megvannak a Honvédség megfelelő szakemberei a feladatra, kiválasztásra.
Azt is elhiszem hogy több lehetséges felhasználási verzió tanulmányterve is készen van már.
Ugyanakkor innen senkit nem fognak felkérni szakértőnek, ebben is biztos vagyok.
A végső döntés ilyen nagy horderejű ügyben, a miniszterelnöké.
Ettől kezdve pedig befolyással bír a döntésben az a lobbi, akik körülötte vannak és érdekükben áll majd, ilyen, vagy olyan döntés megszületése.