[HUN] Honvédségi kézifegyverek és fegyver kiegészítők

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 992
32 950
113
AMP-69-ből is maradt még raktáron? Bár a puskagrántok használhatósága valószínűleg már régen lejárt.
Egyszer sikerült találkoznom,és lőnöm AMPvel-de csak 43M lőszert,NEM puskagránátot.Hát,mint gépkarabély,én nem voltam elvarázsolva tőle.Engem legalábbis zavart,az a rugózó válltámasz.
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 462
79 500
113
Nem tudom van-e, szerintem az nemnagyon.
Vagy 10 éve voltak nálunk csapatpróbán, mert valaki kitalálta, hogy milyen jó is lenne, ha újra lenne puskagránát. A vége az lett, hogy az AMP még működött is, de a gránátok nem nagyon akartak felrobbanni (az lett az ítélet, hogy a gránáok szabvatossági ideje lejárt az is nagy szó, hogy nem robbant fel valaki kezében) így el is engedték a dolgot.
 

beat

Well-Known Member
2012. január 25.
1 064
2 559
113
Egyszer sikerült találkoznom,és lőnöm AMPvel-de csak 43M lőszert,NEM puskagránátot.Hát,mint gépkarabély,én nem voltam elvarázsolva tőle.Engem legalábbis zavart,az a rugózó válltámasz.
Egy cikkben egyszer azt olvastam, hogy sorozatlövésnél sokkal könnyebb volt vele célra tartani emiatt. Ennek ellenére az volt a szabályzatban, hogy lehetőleg egyes lövéssel használják.

Találtam egy másik érdekes cikket, benne ismerős névvel:

De azóta sem láttam a szolnokiaknál AMP-t. Érdekelne, hogy vajon új, felújított, vagy csak simán kikonzervált gránátokat használtak a próbára. Illetve a cikk megjelenése óta eltelt 14 év során mi lett a fegyverek sorsa.
 
  • Tetszik
Reactions: borisz and Giskard

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 581
14 879
113
Egy cikkben egyszer azt olvastam, hogy sorozatlövésnél sokkal könnyebb volt vele célra tartani emiatt. Ennek ellenére az volt a szabályzatban, hogy lehetőleg egyes lövéssel használják.
Ők nagyon lehúzták ha jól emlèkszem.

Talán vitába is keveredtek valamelyik tervezőjèvel a fegyvernek.
De azt most meg nem keresem.



 
  • Imádom
Reactions: bel

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 045
18 726
113
Csomót adtunk az afgánoknak viszont biztos hogy van egy rakás itthon de a rendőrségé. De náluk is csak kiképzésen/lőtéren kerül elő

Emlékeim szerint úgy 20.000 db-ot adtunk az afgánoknak. Több tízezer mehetett mindenfelé, elsősorban a közel keletre és afrikai országokba, a rendszerváltás előtt. Viszont 600.000 db-ot gyártottunk. Több százezer lehetett a rendszerváltás előestéjén a Néphadsereg, majd Honvédség birtokában.
Ez abból a szempontból játszik, ha még van belőle nagyobb tétel, általános mozgósítás esetén azt is elővennék, ebben biztos vagyok. Mert akkor minden is jöhet, ami van.
Én egyébként szerettem, de lehet azért mert nekünk még nem volt más. Súlyra könnyű volt, kezelése, karbantartása egyszerű. 300 méterig tartotta a hosszabb csővel ellátott egyéb AK verziókkal a szórásképet. Tűzereje brutális. Más kérdés hogy sima lövész fegyvernek hülyeség volt rendszeresíteni.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 875
123 123
113
Emlékeim szerint úgy 20.000 db-ot adtunk az afgánoknak. Több tízezer mehetett mindenfelé, elsősorban a közel keletre és afrikai országokba, a rendszerváltás előtt. Viszont 600.000 db-ot gyártottunk. Több százezer lehetett a rendszerváltás előestéjén a Néphadsereg, majd Honvédség birtokában.
Ez abból a szempontból játszik, ha még van belőle nagyobb tétel, általános mozgósítás esetén azt is elővennék, ebben biztos vagyok. Mert akkor minden is jöhet, ami van.
Én egyébként szerettem, de lehet azért mert nekünk még nem volt más. Súlyra könnyű volt, kezelése, karbantartása egyszerű. 300 méterig tartotta a hosszabb csővel ellátott egyéb AK verziókkal a szórásképet. Tűzereje brutális. Más kérdés hogy sima lövész fegyvernek hülyeség volt rendszeresíteni.
A horvátok kaptak jó sokat a polgárháború alatt belőle.
 

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 722
4 103
113
Szia,

Gyors voltal, te raktad be hamarabb - pedig az en fegyverem. :)

Annyi kiegeszites a cikkhez, hogy nyilvan a legfontosabb funkciot nem tudtak kiprobalni, a puskagranatot rajta.
 

donpepe84

Well-Known Member
2013. március 5.
430
1 685
93
Egy cikkben egyszer azt olvastam, hogy sorozatlövésnél sokkal könnyebb volt vele célra tartani emiatt. Ennek ellenére az volt a szabályzatban, hogy lehetőleg egyes lövéssel használják.

Találtam egy másik érdekes cikket, benne ismerős névvel:

De azóta sem láttam a szolnokiaknál AMP-t. Érdekelne, hogy vajon új, felújított, vagy csak simán kikonzervált gránátokat használtak a próbára. Illetve a cikk megjelenése óta eltelt 14 év során mi lett a fegyverek sorsa.
A HM Ei zrt.- nél az fbö-knek van kiosztva, nekem is olyan volt. Szinte gyári állapotúak.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

Shed

Well-Known Member
2016. október 7.
859
4 334
93
Nem tudom miért vannak elájulva ettől a fegyvertől. Még csapaterős képzésen kaptam rá képzést, meg lőttem vele 20 db vakgránátot. Eleve mikor bohóckodik a puskagránáttal a használó, akkor a fegyvert nem tudja használni gépkarabélyként. Másrészt, még ha a kis tárat használja direkt a vaklőszerekhez, akkor is ott az esélye hogy stressz alatt vagy éleslőszerrel küldi meg a gránátot, vagy utána vaklőszerrel lőne, és a fegyver meg elakad ha a csőtorkolatnál a gáznyomás szabályzó kart nem állítja vissza.

Gránátot lőni kényelmetlen volt vele, rúgott mint az állat, 20 lövés után már azért fájt a kezem rendesen. Biztos jó volt 40 éve, meg van egy hangulata annak, hogy ezt mi találtuk ki, és emlék a múltból, de hogy 2023-ban mivel jobb, mint az alternativák, azt nem értem.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 581
14 879
113
Szia,

Gyors voltal, te raktad be hamarabb - pedig az en fegyverem. :)

Annyi kiegeszites a cikkhez, hogy nyilvan a legfontosabb funkciot nem tudtak kiprobalni, a puskagranatot rajta.
Igen de ők mint karabèly teszteltèk.

Ès nagyon lehúzzák.

Te fegyvered? Mármint a te tulajdonod?
Nem tudom miért vannak elájulva ettől a fegyvertől. Még csapaterős képzésen kaptam rá képzést, meg lőttem vele 20 db vakgránátot. Eleve mikor bohóckodik a puskagránáttal a használó, akkor a fegyvert nem tudja használni gépkarabélyként. Másrészt, még ha a kis tárat használja direkt a vaklőszerekhez, akkor is ott az esélye hogy stressz alatt vagy éleslőszerrel küldi meg a gránátot, vagy utána vaklőszerrel lőne, és a fegyver meg elakad ha a csőtorkolatnál a gáznyomás szabályzó kart nem állítja vissza.

Gránátot lőni kényelmetlen volt vele, rúgott mint az állat, 20 lövés után már azért fájt a kezem rendesen. Biztos jó volt 40 éve, meg van egy hangulata annak, hogy ezt mi találtuk ki, és emlék a múltból, de hogy 2023-ban mivel jobb, mint az alternativák, azt nem értem.
Szerintem ez megint egy olyan legenda mint a gepárd.
Hogy milyen fasza fegyvert terveztünk.

Vagy a kgp9 amit a tervezői a legjobb gèppisztolykènt hirdettek.

Kuriózumnak kuriózum.
De szerintem kb ennyi.

Mègha olyan granát lett volna amit èles karabèlylőszerrel el lehet lőni. De így tènyleg veszèlyes.

Az hogy itthon még mindíg minimális számban van rendszeresítve 40 milis, az megint egy furcsaság a sok közül.

Amúgy az hogy 20 lövès után már fáj az ember keze, az meg valószínűsítem más hasonló fegyvereknèl is megvan.
A famassal álltalam látott videók is elèg macerásnak tűnnek.
 

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 722
4 103
113
Nem tudom miért vannak elájulva ettől a fegyvertől. Még csapaterős képzésen kaptam rá képzést, meg lőttem vele 20 db vakgránátot. Eleve mikor bohóckodik a puskagránáttal a használó, akkor a fegyvert nem tudja használni gépkarabélyként. Másrészt, még ha a kis tárat használja direkt a vaklőszerekhez, akkor is ott az esélye hogy stressz alatt vagy éleslőszerrel küldi meg a gránátot, vagy utána vaklőszerrel lőne, és a fegyver meg elakad ha a csőtorkolatnál a gáznyomás szabályzó kart nem állítja vissza.

Gránátot lőni kényelmetlen volt vele, rúgott mint az állat, 20 lövés után már azért fájt a kezem rendesen. Biztos jó volt 40 éve, meg van egy hangulata annak, hogy ezt mi találtuk ki, és emlék a múltból, de hogy 2023-ban mivel jobb, mint az alternativák, azt nem értem.
Szia,

Szerintem az utolso mondatod a lenyeg: 40 eve jo volt, es ez azt jelenti, hogy 14 evvel a kifejlesztese utan meg jo fegyver volt. Most hirtelen nem jut az eszembe olyan magyar tervezesu es gyartasu fegyver, amirol ez elmondhato.

Szerintem a meglevo korlatai mellett egeszen kivalo fegyver volt a munkasorseg reszere, aminek regebben fontos masodlagos, a vege fele pedig mar hivatalosan elsodleges feladata volt az orszag vedelme a fegyveres megszallokkal szemben (most tekintsunk el attol, hogy nem akart minket megszallni a NATO). Ez a fegyver lehetove tette a maga 210 mm-es pancelatutesevel, hogy barmilyen szogbol atusse a Leo-1 harckocsikat (tehat a testet akar szembol is), igy tokeletes panceltoro kepessege volt, mikozben logisztikailag nem boritotta fel annyira a raj eletet, mint egy RPG tette volna, es amikor epp nem granatot lottek vele, akkor karabelykent hasznalhato volt, valamint volt hozza repeszgranat is (az RPG-vel szemben, amihez nem rendszeresitett se az MN, se a MH).

Ugyanilyen elvek alapjan a rendorseg szamara is kivalo tamogato fegyver volt (sot, szerintem erre a celra meg most el megfelelo lenne - ha lenne hozza granat).

Szamomra logikus lett volna az ejtoernyos katonaknak is adni viszonylag nagy szamban (minden felderito csoportnak), valamint azoknak a katonaknak, akiknek a gyakorlatban nem jutott RPG (pl. szallito alakulatok nehany tagjanak, hogy ha lesallasba futnak, akkor kepes legyenek joval nagyobb tuzerot kifejteni, de akar muszaki alakulatoknal se lett volna butasag, ha hidepites kozben az oroknek van panceltoro kepessege minimalis sulytoblet es karabelytuzero-veszteseg mellett).

Nyilvan egy RPG-7V nagyobb atutessel rendelkezik, ami pl az elso 1800 db Leo-1-es tornyanal kenyelmes biztonsagi tartalekot ad (a 210 mm atutes a gyakorlatban bizonytalan eredmenyt ad a 200 mm-es pancelon, a 270 mm-es biztos atutes viszont kenyelmesen eleg), M-60A1 eseteben meg meg jelentosebb a kulonbseg (szembol a 210 mm atutesnek eselye sincs a 254 mm toronnyal, vagy a 260 mm-es testtel szemben), es valamivel pontosabb is, ezert szerintem indokolt, hogy inkabb az RPG-7-t hasznalta a nephadsereg/honvedseg nagy szamban.

De szerintem meg a loveszeknek is hasznos lett volna, ha a rajonkent 1 RPG helyett 1 RPG + 1 AMP lett volna (nyilvan ez vedelemben sokkal fontosabb, mint tamadasnal).

Remelem, hogy a fentiekbol egyertelmu, hogy nem gondolom azt, hogy 2023-ban ilyet kellene beszerezni. De jelenleg a tartalekosoknak semmi mas fegyveruk nincs, mint AK, a maga 2 mm-es panceltoro kepessegevel, ennel pont 105-szor hatekonyabb lenne az AMP (nyilvan, ha lenne AMP, es ha lenne mukodo granat hozza).
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 581
14 879
113
Ez a fegyver lehetove tette a maga 210 mm-es pancelatutesevel, hogy barmilyen szogbol atusse a Leo-1 harckocsikat (tehat a testet akar szembol is), igy tokeletes panceltoro kepessege volt,
Ha lessz energiám rá majd megkeresem azt az írást ami erröl szól

Ezek az èrtèkek imponálók.

De tesztlövèszetek eredmènye az volt, hogy szinte lehetetlen vele eltalálni egy harckocsi nagyságú cèlt.

Szóval nem vèletetlenül nem lett rendszeresítve igazán nagy számban.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 581
14 879
113
Ha lessz energiám rá majd megkeresem azt az írást ami erröl szól

Ezek az èrtèkek imponálók.

De tesztlövèszetek eredmènye az volt, hogy szinte lehetetlen vele eltalálni egy harckocsi nagyságú cèlt.

Szóval nem vèletetlenül nem lett rendszeresítve igazán nagy számban.

A lényeg.

A kumulatív gránát más elbírálás alá esik, mert bár páncélátütő képessége még ma is alkalmas lövészpáncélosok megsemmisítésére, illetve egyes harckocsik oldal és tetőpáncéljának átütésére, de a gránát stabil repülése még a rendszeresítés idején sem volt teljesen megoldott. Felelős katonai felsővezető emlékszik úgy, hogy ez a hiba akadályozta meg a fegyverellátás megkezdését. Más kérdés, hogy akkor miért nem orvosolták ezt a problémát. Saját tapasztalataim alapján elmondhatom, hogy a kumulatív gránáttal siralmas eredményeket értem el, mert még 50 m lőtávolságból sem voltam képes eltalálni egy oldalt álló BTR?50 PU lövészpáncélost. Megítélésem szerint ez alapvetően a rakéta póthajtás elfogadhatatlanul rossz üzemképessége miatt történt így. Sajnos ennél a gránátnál ? ellentétben a repeszgránáttal ? a póthajtást nem lehet a gránát nagy tömege miatt leszerelni, mert az indító töltet energiája nem lenne képes biztonságos távolságra kivetni a gránátot