[HUN] Honvédségi rakétakomplexumok / rakétatüzérség beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
4 516
7 987
113
Csak megjegyzem,hogy valójában a szlovákok(igazébol a németek,mint beszállitók....) és a zsidók is gyártanak 122milis MLRS/HIMARS kazettát-és ezek ténylegesen rendszerben is vannak.Sőt,az IDF MLRS inditók tényleges harcban be is vetették őket már a libanoni határon
message-editor%2F1527033194451-mlrs.jpg
Pontosan. Ugyanezt linkeltem mar tavalyelott vagy korabban, amikor meg a letarolt nemet MARS II egysegek atveteleben remenykedtem (Ukrajna elott).
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 917
38 138
113
Remekul osszefoglaltad sajat magad is, amit magyarazunk neked egy ideje, hogy miert lenne hulyeseg oket utanozni. :cool:
Hol írtam hogy őket kell utánozni?
Az egész mostani vitafolyam a németektől indult ki illetve az is szóba került, hogy Börödni is precíziós csapásmérésről beszél. Én vagy mi mit tartunk jónak annak nem sok köze van ahhoz, hogy különféle országok katonai vezetése mit tart jónak és mit rendel meg a gyártóktól.

Ha rajtam múlna akkor 2 osztálnyi PULS-t vennék saját rakéta gyártással legalább 160 mm-esekre (irányított és nem irányított). 122-eshez csak legyen meg az indítókeret vésztartaléknak, meg esetleg kiképzéshez. Az EXTRA rakéták gyártást is jó lenne megszerezni, a PredatorHawkból meg be kell vásárolni 100-120 darabot - erre nem feltétlen kell saját gyártás szerintem.

A 160-as rakéták licencét a románoknak is eladták (LAROM), szóval elérhető, megvehető. Ugyanennek az irányított változata is akkor gyártható lenne már. Counter battery tűzre jó lenne: harcirész mérete (35kg) is közel áll egy 155-mmes gránátéhoz, 40 km-es lőtávval a legtöbb ellenséges löveget elérheti.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 144
113
Nem azt mondom hogy nem lenne hasznos a buta rakéták rendszeresítése, de minden jel arra utal, hogy az eddig PULS-t meg HIMARS-ot vásárolt országok vezetése szerint ez nem olyan fontos. Lehet hogy tévednek, de vásárolt mennyiségekből nem nagyon látszik hogy tömeges rakéta tüzet akarnának lőni - 8, 5 meg 20 darabokkal nem is lehet érdemben "katyusázni".

MH viszonylatában támogatom, hogy legyenek "buta rakéták" is - vagy legalábbis az indító kerteket vegyük meg hozzá. Gyakorlatozni a buta rakétákkal olcsóbb is.
Indítónként 36db rakétával azért már elég szépen oda lehet csapni.
Tegyél egymás mellé 36 ilyen becsapódást:
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 988
32 937
113
Hol írtam hogy őket kell utánozni?
Az egész mostani vitafolyam a németektől indult ki illetve az is szóba került, hogy Börödni is precíziós csapásmérésről beszél. Én vagy mi mit tartunk jónak annak nem sok köze van ahhoz, hogy különféle országok katonai vezetése mit tart jónak és mit rendel meg a gyártóktól.

Ha rajtam múlna akkor 2 osztálnyi PULS-t vennék saját rakéta gyártással legalább 160 mm-esekre (irányított és nem irányított). 122-eshez csak legyen meg az indítókeret vésztartaléknak, meg esetleg kiképzéshez. Az EXTRA rakéták gyártást is jó lenne megszerezni, a PredatorHawkból meg be kell vásárolni 100-120 darabot - erre nem feltétlen kell saját gyártás szerintem.

A 160-as rakéták licencét a románoknak is eladták (LAROM), szóval elérhető, megvehető. Ugyanennek az irányított változata is akkor gyártható lenne már. Counter battery tűzre jó lenne: harcirész mérete (35kg) is közel áll egy 155-mmes gránátéhoz, 40 km-es lőtávval a legtöbb ellenséges löveget elérheti.
Még mindig az a gond,hogy nem érted meg,nem csak nagy hatótávolságú tüzérség kell.Ami azt illeti,sokkal többet lőnek a tüzérek 5 meg 10 km-re,mint 50 km-re.
Szerbek ezt megértették,ezért nem feledkeznek meg a kisebb rendszerekről sem-ennyit tesz a tényleges háborús tapasztalat.
Egyébként ma már kis kategóriában is van preciziós képesség.70milisben félaktiv lézeres,de 107milisben már INS/GPS vezérlésű raketta is van
ab8f5a0f9fc2480aad5e05bb9c9fb7d3.jpg

Ez spec kinai gps vezérlésű 107milis,de gyártanak ilyet pl a törökök is.T107 ugyanis egy koppintott Type63.
Van létjogosultsága a rövidebb hatótávolságú,kisebb rendszereknek is,mert van célpontjuk 3km mélységben is.És a nagy hatótávolságú rakéták nem tudnak közelre lőni (egy 35km hatótávú török 122milis rakétának 10km a minimális lőtávja.Ezért van a 107milis rakéta a rendszerben,hogy közelebbre is lőni tudjon,ne csak messzire)
 

J.G.

Well-Known Member
2023. április 11.
1 705
5 195
113
A "kell-e tudnia gradozni a honvédségnek" kérdéssel kapcsolatban talán az egyik, ha nem a legrelevánsabb vélemény továbbra is @ijasz -é.
Reméljük az mh is osztja azt.

További észrevételem, hogy a precíziós lövedékek a magas áruk miatt mindig csak korlátozottan lesznek alkalmazva, így továbbra is az olcsó "buta" lőszerek fogják uralni a csatatereket. Számomra ezért nem szimpatikus a HIMARS rendszer sem. Túl specializált. Szerintem nem lehet lemondani az olcsó 122 mm-es rakétákrlól, harcászati szintem döntő lehet a létük.

A Puls legnagyobb előnye a modul rendszere széles rakétaválasztékkal, azaz taktikaitól a hadműveleti szintekig ugyanaz az indító képes csapást mérni különböző célpontokra. Röviden minden típusú rakétára szükség van. Szerintem a legnagyobb tömegben pont a buta 122 mm-es kell, hogy tudjunk tömegtüzet adni harcászati szinten. Akár gyárthatnánk is. Millió helyről beszerezhető ezért biztonságot ad háború esetén. Természetesen a többi precíziós rakéta is ugyanolyan fontos, akár az EXTRA vagy Predator Hawk, de a rendszer lényege, hogy nyitott, így lehetőség van további rakéták integrálására is. Mondjuk a török tajfun ha eléri a sorozatgyártást és exportálják vagy az M30, Mgm-140, esetében jó lenne megoldani az illesztést.
Ez a rugalmasság teszi lehetővé, hogy ne kelljen nagy számban beszerezni az indítókat.
 

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 616
5 353
113
Mind jo messze a kelet-europai hadszintertol...



Es meg mindig nem tudjuk, miert is kellene ennek barmifele relevanciaval birnia szamunkra...?



Remekul osszefoglaltad sajat magad is, amit magyarazunk neked egy ideje, hogy miert lenne hulyeseg oket utanozni. :cool:
Ezek a buta 122 mm-es rakéták nagyon pontatlanok. Öcsém sorozatvetős volt, azt mondta, hogy 20 km távolságra a rakéták egy 400 m x 400 m -es területen csapódtak be. Vagyis ha nem csak megzavarni akarod az ellenséget, hanem elpusztítani, akkor rengeteget kell belőle kilőni. Irányított rakétával ugyanezt sokkal kevesebb eszközzel és emberrel tudod elérni. És sokkal nagyobb eséllyel tudod az ellenséget meglepni. 1-2 indítót sokkal könnyebb észrevétlenül mozgatni, mint egy sorozatvető osztályt.
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
4 516
7 987
113
Ezek a buta 122 mm-es rakéták nagyon pontatlanok. Öcsém sorozatvetős volt, azt mondta, hogy 20 km távolságra a rakéták egy 400 m x 400 m -es területen csapódtak be. Vagyis ha nem csak megzavarni akarod az ellenséget, hanem elpusztítani, akkor rengeteget kell belőle kilőni. Irányított rakétával ugyanezt sokkal kevesebb eszközzel és emberrel tudod elérni. És sokkal nagyobb eséllyel tudod az ellenséget meglepni. 1-2 indítót sokkal könnyebb észrevétlenül mozgatni, mint egy sorozatvető osztályt.
Tokeletesen mindegy, mennyire pontatlanok. Semmi koze ahhoz, hogy a celteruleten belul eppen hol van az ellenseg, altalaban nem is tudod. Ez a lenyege ugyanis a teruletfogasnak, hogy nagyobb teruletet folyamatos salvokkal teljesen beteritesz bizonyos idon at, 'pummeling' angolul. Ezzel azt ered el, hogy aki ott van, az vagy elpusztul, vagy fejvesztve visszavonul.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 843
35 197
113
Ezek a buta 122 mm-es rakéták nagyon pontatlanok. Öcsém sorozatvetős volt, azt mondta, hogy 20 km távolságra a rakéták egy 400 m x 400 m -es területen csapódtak be. Vagyis ha nem csak megzavarni akarod az ellenséget, hanem elpusztítani, akkor rengeteget kell belőle kilőni. Irányított rakétával ugyanezt sokkal kevesebb eszközzel és emberrel tudod elérni. És sokkal nagyobb eséllyel tudod az ellenséget meglepni. 1-2 indítót sokkal könnyebb észrevétlenül mozgatni, mint egy sorozatvető osztályt.
de a 122 esekhez is va irányított rakéta
 

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 616
5 353
113
Tokeletesen mindegy, mennyire pontatlanok. Semmi koze ahhoz, hogy a celteruleten belul eppen hol van az ellenseg, altalaban nem is tudod. Ez a lenyege ugyanis a teruletfogasnak, hogy nagyobb teruletet folyamatos salvokkal teljesen beteritesz bizonyos idon at, 'pummeling' angolul. Ezzel azt ered el, hogy aki ott van, az vagy elpusztul, vagy fejvesztve visszavonul.
Szerintem mi nem fogunk annyi indítót venni hogy erre legyen kapacitásunk. Ehhez minimum egy egész ütegnek de inkább egy osztálynak kell kitárazni nem irányított rakétából.
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 843
35 197
113
Az iránytó rendszer drágább mint a rakéta. Emiatt érdemes minél nagyobb rakétába építeni. :)
a török 122 esekhez nem kell semmilyen komoly idítórendszer. a lézervezérelt rakétáiknál a gyujtó becsavarásakor élesítésekor ki kell választani azt a frekvenciát amit majd keresnie kell (kb fizikálisan elforgatnak szűrőket egy objektívbe) a gps irányításűt színtén fel kell programozni egy erre a célra gyártott gyújtóállító eszközzel ami rádió frekkvenciás.

értsétek meg 160 as sorozatvetővel nem lessznek géppuskafészkek rombolva. de szükség van arra is hogy képpuska fészkek legyenek rombolva.
vagy a sorozatvető területtűzre pl nézzétek meg ukrajnát szép kis erdő benne az ellen de kituudja hogy hol majd nézd meg tűzcsapások után erdő sehol de az ellen kitünően látszik hogy hol is van.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 988
32 937
113
Szerintem mi nem fogunk annyi indítót venni hogy erre legyen kapacitásunk. Ehhez minimum egy egész ütegnek de inkább egy osztálynak kell kitárazni nem irányított rakétából.
Légi robbanású,növelt repeszhatású harci rész a megoldás.Meg a kazettás harci részeket betiltó egyezményből való kilépés (utóbbibol mindenképpen,mert a sorozatvetőkkel való távaknásitást is lehetetlenné teszi).
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 843
35 197
113
ezért kell az 5-600 milliós darabárú t107/122 ből bevásárolni nagyobb menyiséget a multikaliberes rakétavetők mellé. (5-600 millioért már jár a meteorológiai állomás az utántöltő és logisztikai jármű a pk központ dronokkal. üteg esetében 6 db.) ha osztályméretű rendelés esetén további eszközök járnak.
 

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
4 516
7 987
113
Szerintem mi nem fogunk annyi indítót venni hogy erre legyen kapacitásunk. Ehhez minimum egy egész ütegnek de inkább egy osztálynak kell kitárazni nem irányított rakétából.
Egy uteg eleg, es hogyne vennenk.
Te nem ismered, mibol allt a MNH, ugye? Csak ilyesmibol valami 15-20 osztalynyi volt hadrendben, mar a hatvanas evekben, a csehszlovak cirkusz elott. (Apam tuzer volt.)
Ma minimum 3 osztaly biztosan kell, az meg 10-12 uteg biztosan van (nem tudom, mennyi manapsag).

Az iránytó rendszer drágább mint a rakéta. Emiatt érdemes minél nagyobb rakétába építeni. :)
Dehogy dragabb. Ha nem precizios, akkor fIlleres elektronika. Pont ezert magyarazom, hogy az olcso 122-es gyartast ki kellene licenszelni, es ezert elkepzelheto, hogy a torok MBRL meg jobb uzlet lenne, mint a PULS.
 
  • Tetszik
Reactions: Törppapa and J.G.

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 843
35 197
113
30 mrd ért vegyünk 48 db T107/122 est
és vegyünk 18 db pulst (110 milliárdért)
és még így is sporolva lett 6 milliárd amiből vehetünk 10 db török 6x6 ost :) vagy vehetünk 12-18 db 105 mm est. (vagy vegyünk egyszerűen kiegészítőket hozzájuk ezen a pénzen)
a 24 puls helyett
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
4 516
7 987
113
30 mrd ért vegyünk 48 db T107/122 est
és vegyünk 18 db pulst (110 milliárdért)
és még így is sporolva lett 6 milliárd amiből vehetünk 10 db török 6x6 ost :) vagy vehetünk 12-18 db 105 mm est. (vagy vegyünk egyszerűen kiegészítőket hozzájuk ezen a pénzen)
a 24 puls helyett
Teljes orulet lenne kulonbozo rendszereket venni. Vagy Rocketsan, vagy PULS, vagy koreai, vagy M270, de nem keverve.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 843
35 197
113
Teljes orulet lenne kulonbozo rendszereket venni. Vagy Rocketsan, vagy PULS, vagy koreai, vagy M270, de nem keverve.
miért is? nem egy kategoria. akkor teljesen örület gidránt és nms t venni teljesen örület lenne a lynx mellé gumikerekest venni teljsenen örület lenne a pzhk mellé bármi más csövestüzérséget venni teljesen örület lenne a nasams mellé bármi m,ást venni
 

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 616
5 353
113
Egy uteg eleg, es hogyne vennenk.
Te nem ismered, mibol allt a MNH, ugye? Csak ilyesmibol valami 15-20 osztalynyi volt hadrendben, mar a hatvanas evekben, a csehszlovak cirkusz elott. (Apam tuzer volt.)
A MNH -nak kb. 3 osztálynyi sorozatvetője volt. Csöves tüzérség volt rengeteg.

Öcsém marcaliban volt rajparancsnok a sorozatvetősöknél. Kiemelt alakulatnak számítottak, a sorozatvető osztály 1986 végéig önálló osztály volt, ami nem tartozott a marcali tüzérezredhez, hanem közvetlenül az 5. hadsereghez.

Ma minimum 3 osztaly biztosan kell, az meg 10-12 uteg biztosan van (nem tudom, mennyi manapsag).
A HIMARS kapcsán kiderült hogy 1 osztálynyit tervezünk beszerezni. Persze ez nem zárja ki, hogy később még veszünk, de szerintem a csöves tüzérség fontosabb, és abból is még csak 1 osztály van. (legalábbis modern, 155 mm-es)


Dehogy dragabb. Ha nem precizios, akkor fIlleres elektronika. Pont ezert magyarazom, hogy az olcso 122-es gyartast ki kellene licenszelni, es ezert elkepzelheto, hogy a torok MBRL meg jobb uzlet lenne, mint a PULS.
Ha nem precíziós, akkor az nem irányított. :) Egyébként én sem értem hogy miért ennyire drága az iránytó rendszer. GPS és elmozdulás érzékelő van minden mobil telefonban.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 917
38 138
113
miért is? nem egy kategoria. akkor teljesen örület gidránt és nms t venni teljesen örület lenne a lynx mellé gumikerekest venni teljsenen örület lenne a pzhk mellé bármi más csövestüzérséget venni teljesen örület lenne a nasams mellé bármi m,ást venni
Ezekből is jobb lett volna egyfélét venni...
A PULS mindent ki tud lőni szinte amire szükségünk lehet (lásd ijász beidézett írását) és az általad ajánlgatott cuccok ára sem térhet el tőle. Bár pontos árakat egyik rendszer indítóiról sem tudunk.
Ha pedig ugyan annyi az áruk nagyjából (szerintem ez a helyzet, mert ugyan olyan elemekből állnak), akkor mi a fenének megvenni egy olyat ami csak 122-est tud lőni?!?