Jelenleg üzemeltet bárki nem irányított rakéta sorozatvetőt a NATO-ban VSZ időkből megörökölt rendszereket leszámítva?
Németeknek volt régen a 110-esük, de kivonták már vagy 20 éve. Alapvetően más feladatra: precíziós mélységi csapásra (MRLS/MARS-2 kiváltásara, pótlására) vesznek rendszereket és nem tömeg tűzre. Konkrétan az amicsk is kivonták a MLRS-hez rendszeresített buta rakétákat.
(A régi, már kivont nem-irányított M26 rakéták hajtóműveiből barkácsol most SAAB és Boeing GL-SDB-ket - lényegében "okosítják" őket)
Lehet hogy a "katyusázásnak" is van haszna, de nyugat-európai haderők nem ezt keresik, nem emiatt vesznek PULS-t. A beszerzett mennyiségekből is ez látszik. Dánok 9 db, Hollandok 20, németek most 5 (bár később még jöhet) illetve a spanyolok kb. két osztályra valót vettek az ár alapján (2x18 vagy 2x24). Ilyen mennyiségekkel nem lehet hatékonyan "katyusázni"...
Hát azért ez nem ilyen egyszerű.
Egyrészt a Nyugat továbbra sem számit általános,totális háborúra.A jóléti társadalmak az erkölcsi piedesztárol nézik a világot,ami nem tolerálja a járulékos veszteséget.A kettő összefügg.Aki nem viv totális,a lét a tét szintű háborút,az engedheti meg magának ezt az erkölcsi piedesztát.
Másrészt a Nyugat nemzedékek óta nem vivott olyan háborút,ahol ne lett volna elsöprő felderitési és légi fölénye.Egyszerűen nem volt szüksége tüzérségi területlefogásra,hisz azt az USAF megoldotta légicsapással.
Másrészt a felderitési fölény hozza magával,hogy képes a preciziós csapásmérésre.Ilyen körülmények között nincs szüksége a területlefogó csapásra.
Többi meg egyszerűen technológiai fejlődés.Mivel mind a preciz célpontmeghatározási képesség,mind a preciziós csapásmérő eszköz rendelkezésre áll,egyszerűen olcsóbb egy eszközzel preciz csapást mérni,mint tömegtüzet adni.
Jellemző,hogy a "nyugati" világban a dél koreaiak tartanak rendszerben tömegtűzre képes sorozatvetőt-de rövid hatótávolságú,70milis rendszert.Nem a mélyégi csapásmérés a feladata,hanem az északi gyalogsági tömegtámadások,a frontvonalbeli összpontositások megsemmisitésére vannak rendszerben.
Megjegyzem,az összes háborúban az volt a tapasztalat,hogy szükség van az ilyen kisebb,alegység támogató sorozatvetőkre.Örök klasszikusa a kategóriának a kinai Type63,amit mellesleg a törökök,de Izrael is lemásolt (sőt,még a búrok is
).Mert az 50km-re lévő célpontokra sokszor (de nem mindig) hatékonyabb a preciziós csapás,de a 2-5km-re lévő már szétbontakozó félben lévő ellenre meg már van létjogosultsága a területcsapásnak.Rendre meg is jelennek,sokszor ad hoc módra kialakitva,többnyire légierős NIR blokokbol az ilyen kis sorozatvetők az elhúzódó háborukban.(a legkisebb ilyen anno a Matra 37milise volt,ami még Algériában jelent meg repülőgép fedélzeti NIRként,de a portugálok és a rodéziaiak földi inditással is élénken használták a gerillák ellen őket.
A másik az ukrajnai tapasztalat.HA az ellen képes zavarni a preciziós célravezetést,akkor megintcsak van létjogosultsága a területcsapásnak is.Ezt azonban kivitelezheti ma már 1-2 nagyobb (ins vezérlésű) területcsapás hatású harci résszel ellátott nagyobb rakéta is.