[HUN] Honvédségi rakétakomplexumok / rakétatüzérség beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 917
38 139
113
Még mindig....Mert nem tud mindent.Szükség van kisebb,és egész kicsi rendszerekre is.Mert nem csak 50,hanem 5 km-re,meg akár 500méterre is tudni kell csapást mérni.A nagy hatótávolságú rendszereknek van egy minimális hatótávja,ami alatt nem tudnak csapást mérni
Aknavetők! ;)
Egy ütegnyi aknavető elég jól meg tud szórni egy területet és pontosabb is amúgy, mint a sorozatvetők. 5-10 km közötti távolság pont az aknavetőknek való. Persze MH ebből is alig van! :mad:

GRAD-ra 5-10 km-es minimális lőtávolságokat lehet olvasni, bár volt ahol 12 km-t írtak. Amennyire láttam: gyártónkét eléggé eltér, hogy egy 122-es rakéta milyen távokra lőhető ki.

Tudom: neked a kedvenced a 70mm-es meg hasonló kaliberű NIR-vetők szárazföldi alkalmazásra, de szerintem aknavetők jobb megoldást jelentenek. Lézeres irányítással látnám értelmét a 70mm-esnek - az akár még drónok ellen is használható és olcsó.
 
  • Hűha
Reactions: Bubu bocs

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 988
32 938
113
Aknavetők! ;)
Egy ütegnyi aknavető elég jól meg tud szórni egy területet és pontosabb is amúgy, mint a sorozatvetők. 5-10 km közötti távolság pont az aknavetőknek való. Persze MH ebből is alig van! :mad:

GRAD-ra 5-10 km-es minimális lőtávolságokat lehet olvasni, bár volt ahol 12 km-t írtak. Amennyire láttam: gyártónkét eléggé eltér, hogy egy 122-es rakéta milyen távokra lőhető ki.

Tudom: neked a kedvenced a 70mm-es meg hasonló kaliberű NIR-vetők szárazföldi alkalmazásra, de szerintem aknavetők jobb megoldást jelentenek. Lézeres irányítással látnám értelmét a 70mm-esnek - az akár még drónok ellen is használható és olcsó.
Tűzgyorsaság.Av nem képes arra a tüzgyorsaságra,amire egy sorozatvető képes.
Egyszerűen másra való a kettő.
70milis mint NATO szabvány repülőeszköz fedélzeti NIR,aminek ráadásul készen van PGM változatai,adja magát másodlagos földi sorozatvető használatra.Több ilyen rendszer is van,francia,brazil,koreai,mellettünk a horvátok is összedobtak ilyet.
De spec többször is irtam,hogy megszerezném/lekoppintanám az RPG29 hsn vetőt-és az abbol kialakitott miniGradot is.
1381288097_0476.jpg
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 988
32 938
113
Egyébként nem csak az oroszok fejlesztettek ilyet,hanem a brazilok is
Armadillo-TA2.jpg

Armadillo TA-2.Egyenlőre 70milis változatban van meg,de a gyár javasolja moduláris kivitelben 105/107/122/127 milis változatait is.(váltást simán az inditő csőköteg-konténer váltásával történne.Leirás szerint a raktérben 2x-es utántöltéshez való konténereket tud magával vinni,amiket automatikusan tölt a kilövőállványra.De a csőkötegek manuálisan is tölthetők.
Én mondjuk 4-8 ilyen tűzgépet simán beintegrálnák a zlhcsop tüzérségébe.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 988
32 938
113
Leirás szerint a raktérben 2x-es utántöltéshez való konténereket tud magával vinni
Ez némi pontositásra szorul,ugyanis függ a hordozójármű méretétől is.Pl a GAZ Tiger járműben nem fér el annyi tartalék rakétamodul,csak 2 db (mert arra is csináltak egy változatot).És azon nem a képen látható 3 modulos inditóállvány van,hanem két modulos.A képen lévő változaton 3 modulos inditóállvány van,de csak 1x-es utántöltési tartalék van a jármű rakterében-3 modulos és 2x-es utántőltés nagyobb rakterű járműböl lehetséges.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

sisimoto

Well-Known Member
2020. február 1.
522
2 767
93

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 917
38 139
113
Spanyolország rendszeresíti a PULS-t, és átszámítva 269 milliárd ft-ért meg is rendelték az Elbit-től.
A rakéták:
-288db Accular 122. 35km
-122db EXTRA 150km
-64db Predator Hawk 300km
-216db short range training rockets.

Nekünk is kb ekkora nagyságrendben illene rendelnünk..
https://t.co/z4ErKTATgk
https://www.infodefensa.com/texto-d...anzadores-cohetes-hasta-300-km-drones-radares
Inkább nagyobban, bár a spanyoloknak is ez csak az első adag rakétákból: később még vesznek többet

A PULS saját témájában összefoglaltam a spanyol cikket.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 917
38 139
113
Török legyen, izrahellnek most minden fegyverzetére szüksége lesz.
Ehhez képes tegnap került nyilvánosságra, hogy 2024-ben vagyis egy éven belül szállítják a PULS-ot a spanyoloknak gyakorlórakétákkal együtt, 2025-ben pedig jönnek az éles rakéták. Mire felállítják az alakulatot és kiképzik, már lesz is hozzá éles rakétájuk.
Szóval jöjjön csak a PULS! :)
 

Nemerson

Well-Known Member
2018. február 17.
9 203
36 941
113
Ehhez képes tegnap került nyilvánosságra, hogy 2024-ben vagyis egy éven belül szállítják a PULS-ot a spanyoloknak gyakorlórakétákkal együtt, 2025-ben pedig jönnek az éles rakéták. Mire felállítják az alakulatot és kiképzik, már lesz is hozzá éles rakétájuk.
Szóval jöjjön csak a PULS! :)
Ebben én nem lennék olyan boztos a helyükben.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 917
38 139
113
Ebben én nem lennék olyan boztos a helyükben.
Csakhogy törököké egy gyengébb képességű rendszer a PULS-hoz képest. Pláne a legfontosabb közepes (120-150km) hatótávolságú kategóriában.

Itt egy összehasonlítás:

 
  • Tetszik
Reactions: Ocses

Bubu bocs

Well-Known Member
2021. január 6.
3 756
15 687
113
Csakhogy törököké egy gyengébb képességű rendszer a PULS-hoz képest. Pláne a legfontosabb közepes (120-150km) hatótávolságú kategóriában.

Itt egy összehasonlítás:

Skálázhatóság szempontjából viszont talán jobb a török, mert 40-70 km távolságnál PULS-nál mindenhez EXTRA-t kell használnod, míg törököknél ezt egy kisebb/olcsóbb rakétával is meg tudod oldani, ha elég.
Egyébként meg a franc se tudja, hogy melyik lenne a jobb. A rakétagyártás+ár kombó szerintem a döntő.
 

Capslock27

Well-Known Member
2017. október 30.
2 597
6 034
113
Török legyen, izrahellnek most minden fegyverzetére szüksége lesz.
.
.
Ha akarnak, egy haboru közepen is szallithatnak... A törökökröl jutott eszembe, hogy anno a nemetek a 2.Vh idejen pontosan a sztalingradi sorsfordito csata honapjaiban szallitottak nem is keves, 72 db uj gyartasu Fw-190A3a repulögepet a törököknek reszben kereskedelmi ugyletkent, de föleg abban bizva, hogy az ingadozo törököket a maguk iranyaba billentik ezzel.
 

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
4 516
7 988
113
Csakhogy törököké egy gyengébb képességű rendszer a PULS-hoz képest. Pláne a legfontosabb közepes (120-150km) hatótávolságú kategóriában.

Itt egy összehasonlítás:

Dehogy gyengebb kepessegu, hagyd mar abba ezt a szandekos gyezinformacijat, raadasul a sajat felkegyelmu kommentjeidre hivatkozva... mar ott is helyretettem, utana is, azota is; miert kell eroltetni ezt a hulyeseget?

Ha valami, hat a torok pont potensebb, mert mar most is 600-700km korul jar a tamado BM fejlesztesuk, es @Vlad mar megirta, hogy 1500 km a cel, es az egesz egyetlen rendszerben skalazhato a par km 107-estol a Tayfunig.

Skálázhatóság szempontjából viszont talán jobb a török, mert 40-70 km távolságnál PULS-nál mindenhez EXTRA-t kell használnod, míg törököknél ezt egy kisebb/olcsóbb rakétával is meg tudod oldani, ha elég.
Egyébként meg a franc se tudja, hogy melyik lenne a jobb. A rakétagyártás+ár kombó szerintem a döntő.
Persze, pont hogy a torokoke jobban skalazik, es egyseges platformon. Igazabol a donto kerdes az, kaphatunk-e licenszet a kicsiket (107-122) gyartani Varpalotan...? Az nagyon sokat szamitana. (En a 107-et el is engednem, eleg a 122-es is, guided es unguided flavorben, a precizios nagyobbakbol meg berendelnenk cserebe.)
 

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
4 516
7 988
113
1625581392_coknamluluroketatarsistemi-1.jpg

1628353531_topcu-roketleri-g1.jpg



122 mm, 230 mm, 300 mm & 610 mm ugyanazon a platformon
Launcher konfiguraciok egyetlen 6x6 vagy 8x8 jarmuvon:
2 x 20 TR-122, TRB-122,
2 x 12 TRG-122, TRLG-122,
2 x 6 TRG-230, TRLG-230,
2 x 2 TRG-300,
1 x KHAN
Salvo Interval 0,5 ~ 15 sec.
Aiming: Automatic, Manual [Back-Up]
Navigation System: INS*+GPS*


Ha ezekbol az alabbi kicsiket gyarthatnank, az hibatlan lenne:

Technical Specifications of TR-107​

Diameter107 mm
Weight20 kg
Minimum Rangel3 km
[at Sea Level]
Maximum Range11 km
[at Sea Level]
Propellant TypeReduced Smoke
Composite Solid
Warhead TypeHigh Explosive + Fragmentation
Warhead Weight8,4 kg
Warhead Effectiveness Radius≥ 14 m
Fuze TypePoint Detonating

Technical Specifications of TR-122​

Diameter122 mm
Weight66 kg
Minimum Range16 km [at Sea Level]
21 km [at 600 m ASL*]
10 km [with Drag Ring]
Maximum Range36 km [at Sea Level]
40 km [at 600 m ASL*]
Propellant TypeComposite Solid
Warhead TypeHigh Explosive +
Fragmentation
Warhead Weight18,4 kg
Warhead Effectiveness Radius≥ 20 m
Fuze TypePoint Detonating

Technical Specifications of TRB-122​

Diameter122 mm
Weight66 kg
Minimum Range16 km [at Sea Level]
21 km [at 600 m ASL*]
10 km [with Drag Ring]
Maximum Range36 km [at Sea Level]
40 km [at 600 m ASL*]
Propellant TypeComposite Solid
Warhead TypeHigh Explosive + Steel Bal
Warhead Weight18 kg
Warhead Effectiveness Radius≥ 40 m
Fuze TypePoint Detonating and Proximity
 

Kávé

Well-Known Member
2022. január 26.
2 450
8 076
113
Dehogy gyengebb kepessegu, hagyd mar abba ezt a szandekos gyezinformacijat, raadasul a sajat felkegyelmu kommentjeidre hivatkozva... mar ott is helyretettem, utana is, azota is; miert kell eroltetni ezt a hulyeseget?

Ha valami, hat a torok pont potensebb, mert mar most is 600-700km korul jar a tamado BM fejlesztesuk, es @Vlad mar megirta, hogy 1500 km a cel, es az egesz egyetlen rendszerben skalazhato a par km 107-estol a Tayfunig.


Persze, pont hogy a torokoke jobban skalazik, es egyseges platformon. Igazabol a donto kerdes az, kaphatunk-e licenszet a kicsiket (107-122) gyartani Varpalotan...? Az nagyon sokat szamitana. (En a 107-et el is engednem, eleg a 122-es is, guided es unguided flavorben, a precizios nagyobbakbol meg berendelnenk cserebe.)
Egy kissebb gidran projektet nem bírunk velük normálisan elejétől a végéig véghez vinni és akkor licensz gyártást szeretnénk tőlük?
 

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
4 516
7 988
113
Ezek meg a guided ill preciziosak:

TRG-122 Technical Specifications​

Diameter122 mm
Weight76 kg
Range13-30 km
GuidanceGPS*+GLONASS** Aided INS***
ControlAerodynamic Control with an Electromechanical Actuation System
Propellant TypeComposite Solid

TRLG-122 Technical Specifications​

Diameter122 mm
Weight76 kg
Range13 - 30 km
GuidanceINS* + LASER SEEKER**
ControlAerodynamic Control with an Electromechanical Actuation System
Propellant TypeComposite Solid
Warhead TypeHE*** + Steel Ball
Warhead Weight13.5 kg
Warhead Effective Radius≥ 40 m
Fuze TypePoint Detonating and Proximity
Shelf Life10 years
Accuracy≤ 2 m

TRG-230 Technical Specifications​

Diameter230 mm
Weight215 kg
Range20 - 70 km
GuidanceGPS*+GLONASS** Aided INS***
ControlAerodynamic Control with an Electromechanical Actuation System
Propellant TypeComposite Solid
Warhead TypeHigh Explosive + Steel Ball
Warhead Weight42 kg
Warhead Effective Radius≥ 55 m
Fuze TypePoint Detonating and Proximity
Accuracy [CEP****]≤ 10 m

TRLG-230 Technical Specifications​

Diameter230 mm
Weight210 kg
Range20 - 70 km
GuidanceGPS* + GLONASS** Aided INS*** + LASER SEEKER****
ControlAerodynamic Control with Electromechanical Actuation System
Propellant TypeComposite Solid
Warhead TypeHE*****+ Steel Ball
Warhead Weight42 kg
Warhead Effective Radius≥ 55 m
Fuze TypePoint Detonating and Proximity [Optional]
Shelf Life10 years
Accuracy [CEP****]≤ 2 m

TRG-300​

Block-II Technical Specifications​

Diameter300 mm
Weight660 kg
Range20 - 90 km
GuidanceGPS* + GLONASS** Aided INS*** with
Anti Jamming Capability
ControlAerodynamic Control with Electromechanical Actuation System
Propellant TypeComposite Solid
Warhead TypeHE****+ Steel Ball
Warhead Weight180 kg
Warhead Effective Radius≥ 80 m
Fuze TypePoint Detonating and Proximity
Accuracy [CEP]≤ 10 m
*GPS Global Positioning System
**GLONASS Global Navigation Satellite System

Block-III Technical Specifications​

Diameter300 mm
Weight585 kg
Range30 - 120 km
GuidanceGPS** + GLONASS*** Aided INS**** with Anti Jamming Capability
ControlAerodynamic Control with Electromechanical Actuation System
Propellant TypeComposite Solid
Warhead TypeHE****+ Steel Ball
Warhead Weight105 kg
Warhead Effective Radius≥ 70 m
Fuze TypePoint Detonating and Proximity
Accuracy [CEP]≤ 10 m

Khan BM Technical Specifications​

Diameter610 mm
Weight2.500 kg
Range80 - 280 km
GuidanceGPS*+GLONASS** Aided INS***
ControlAerodynamic Control with Electromechanical Actuation System
Propellant TypeComposite Solid
Warhead TypeHigh Explosive
Warhead Weight470 kg
Fuze TypePoint Detonating and Proximity
Accuracy [CEP****]≤ 10 m

Utobbi az export BM (azert csak ennyi a hatotavja); a 600km+ Bora 2/Tayfunt biztosan ki lehetne dumalni beloluk kesobb, amikor az amerikaiaknal is megjelenik az 500km+ PrSM a hadrendben.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 872
123 087
113
Ezek meg a guided ill preciziosak:

TRG-122 Technical Specifications​

Diameter122 mm
Weight76 kg
Range13-30 km
GuidanceGPS*+GLONASS** Aided INS***
ControlAerodynamic Control with an Electromechanical Actuation System
Propellant TypeComposite Solid

TRLG-122 Technical Specifications​

Diameter122 mm
Weight76 kg
Range13 - 30 km
GuidanceINS* + LASER SEEKER**
ControlAerodynamic Control with an Electromechanical Actuation System
Propellant TypeComposite Solid
Warhead TypeHE*** + Steel Ball
Warhead Weight13.5 kg
Warhead Effective Radius≥ 40 m
Fuze TypePoint Detonating and Proximity
Shelf Life10 years
Accuracy≤ 2 m

TRG-230 Technical Specifications​

Diameter230 mm
Weight215 kg
Range20 - 70 km
GuidanceGPS*+GLONASS** Aided INS***
ControlAerodynamic Control with an Electromechanical Actuation System
Propellant TypeComposite Solid
Warhead TypeHigh Explosive + Steel Ball
Warhead Weight42 kg
Warhead Effective Radius≥ 55 m
Fuze TypePoint Detonating and Proximity
Accuracy [CEP****]≤ 10 m

TRLG-230 Technical Specifications​

Diameter230 mm
Weight210 kg
Range20 - 70 km
GuidanceGPS* + GLONASS** Aided INS*** + LASER SEEKER****
ControlAerodynamic Control with Electromechanical Actuation System
Propellant TypeComposite Solid
Warhead TypeHE*****+ Steel Ball
Warhead Weight42 kg
Warhead Effective Radius≥ 55 m
Fuze TypePoint Detonating and Proximity [Optional]
Shelf Life10 years
Accuracy [CEP****]≤ 2 m

TRG-300​

Block-II Technical Specifications​

Diameter300 mm
Weight660 kg
Range20 - 90 km
GuidanceGPS* + GLONASS** Aided INS*** with
Anti Jamming Capability
ControlAerodynamic Control with Electromechanical Actuation System
Propellant TypeComposite Solid
Warhead TypeHE****+ Steel Ball
Warhead Weight180 kg
Warhead Effective Radius≥ 80 m
Fuze TypePoint Detonating and Proximity
Accuracy [CEP]≤ 10 m
*GPS Global Positioning System
**GLONASS Global Navigation Satellite System

Block-III Technical Specifications​

Diameter300 mm
Weight585 kg
Range30 - 120 km
GuidanceGPS** + GLONASS*** Aided INS**** with Anti Jamming Capability
ControlAerodynamic Control with Electromechanical Actuation System
Propellant TypeComposite Solid
Warhead TypeHE****+ Steel Ball
Warhead Weight105 kg
Warhead Effective Radius≥ 70 m
Fuze TypePoint Detonating and Proximity
Accuracy [CEP]≤ 10 m

Khan BM Technical Specifications​

Diameter610 mm
Weight2.500 kg
Range80 - 280 km
GuidanceGPS*+GLONASS** Aided INS***
ControlAerodynamic Control with Electromechanical Actuation System
Propellant TypeComposite Solid
Warhead TypeHigh Explosive
Warhead Weight470 kg
Fuze TypePoint Detonating and Proximity
Accuracy [CEP****]≤ 10 m

Utobbi az export BM (azert csak ennyi a hatotavja); a 600km+ Bora 2/Tayfunt biztosan ki lehetne dumalni beloluk kesobb, amikor az amerikaiaknal is megjelenik az 500km+ PrSM a hadrendben.
Egy dolog van a török sorozatvetővel. A valódi muktikaliberes (cserélhető podokkal készült ) verzió még csak papíron van. A törökök maguknak szétbontottàk az ütegeket kaliberenkènt és fixre vannak építve.
 

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
4 516
7 988
113
Egy dolog van a török sorozatvetővel. A valódi muktikaliberes (cserélhető podokkal készült ) verzió még csak papíron van. A törökök maguknak szétbontottàk az ütegeket kaliberenkènt és fixre vannak építve.
A Rocketsan szerint már készen van. Persze elhiszem neked, hogy nem szállítják még, de elvileg készen van. Ez amúgy pont az az extra, ami miatt szerintem bőségesen megéri rájuk szavazni és esetleg a németekkel megoldani a HX platformra, közben meg egy alapmennyiséget leszallíttatni a leginkább igényelt kaliberekből, licenszelni és elindítani a gyártást stb.