[HUN] Honvédségi rakétakomplexumok / rakétatüzérség beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Német-török-izrael a "beszerzési háromszöget" MG mondta, nem én! MG mondta azt is hogy OV kérte hogy elsősorban a némethadiparral vegye fel a kapcsolatot. Nincs kizárólagosság, csak preferencia - elsősorban ipari-gazdasági okokból. L-39NG beszerzést leszámítva nem igazán látok politikai beszerzéseket. "oda is hadisarcot akarnánk fizetni" - tőlem ilyet sosem hallhattál, mert szerintem ez hülyeség a mi esetünkben. A lengyeleknél inkább látni ilyet...
Amerikait nem igazán vettünk eddig az AMRAAM - NASAMS a kivétel. AMRAAM-ot nyilván csak az amcsiktól lehet venni és ez az egyetlen rakéta ami légvédelemre és légiharcra (Gripenre) is jó - ezért is lett NASAMS. Egy korábbi MG interjú alapján a IRIS-T SL volt még megfontolás alatt, de az infravörös rávezetés korlátai miatt elvetették. Amerikaiak szinte sosem adnak gyártást vagy kötnek értelmes "win-win" együttműködést, ezért sem veszünk tőlük cuccokat - ezt MG elmondta. Ezenfelül jó néhány területen le vannak maradva: pl. még mindig a Bradly az IFV-jük, a Patriotot maguk is cseréni tervezik a következő években stb. Lengyel Piorunt rendszeresítenek mert nincs elég Stingerük - szóval nem mindenben élvonal az amerikai fegyverzet.
Valóban van egy politikai kockázat is az Orbán kormány részéről: egy keménykedőbb demokrata kormányzat blokkalhat bizonyos beszerzéseket vagy a beszerzett rendszerek logisztikai utánpótlását. Kardigánt is kivágták az F-35 programból és már F-16-ost sem szívesen adnak már el nekik. Ezért is szívatja többek között az amcsikat a skandinávok NATO-törekvéseinek blokkolásával...
Az amcsiknak (kb. mindenkinek a NATOban) érdeke, hogy az erős svéd és finn haderő is belépjen a szövetségbe, mert az tehermentesíti a NATO-t és az ameriakaik jobban tudnak Kínára figyelni. Ha megengednék Kardigánnak, hogy F-35-öst vegyen tuti hogy hirtelen leszarná a Svédországban élő "kurd terroristákat" vagy legalábbis beérné valami jelképes intézkedéssel!

Ezekkel egyet értek, csak túlzónak érzem mégis ebből azt a következtetést levonni, hogy tuti Puls lesz, mert amerikaiakat nem szeretjük vagy tuti kizárt koreai, mert még sosem vettünk tőlük. A fórumlakók a törököt is kizárták, amíg el nem kezdtünk venni tőlük.
Erre mondom azt, hogy politikai szinten nem csak a demokratákkal rúgtuk össze a port, de méretünkhöz képest talán a legmélyebb kapcsolat van a republikánusokkal. Márpedig ezekben a fegyvergyártó cégekben nem csak demokrata, hanem republikánus politikusok pénze is van. És nekünk Amerikával ki kell jönnünk. Nem gondolom, hogy a magyar felső vezetés abban gondolkodik, hogy ha és amennyiben az USA fegyveresen ellenünk fordul, mert akkor már régen baj van.

Gáspárunk meg már nagyon sok mindent mondott. Mondott olyat is, hogy be szeretnénk szállni vagy a Tempestbe, vagy az NCAS-ba. Homályosan látom a német-török-izraeli háromszöget a Tempestben. Szóval ilyen síkon nem tudom értelmezni, hogy miért ne lenne egyenrangú a repülés terén mondjuk egy svéd-brazil-magyar háromszög a másik mellett.
Ha Puls lesz, akkor azt fogom mondani, hogy neked volt igazad. És boldog leszek, mert amúgy szurkolok neki. Ha HIMARS és amit Gáspárunk feszegetett, hogy chipet szállítunk be a rendelésünk ellentételezéseként, akkor is örülni fogok neki, mert mind a kettő kiváló áru.

Tényleg meglátjuk!
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 821
36 043
113
Ezekkel egyet értek, csak túlzónak érzem mégis ebből azt a következtetést levonni, hogy tuti Puls lesz, mert amerikaiakat nem szeretjük vagy tuti kizárt koreai, mert még sosem vettünk tőlük. A fórumlakók a törököt is kizárták, amíg el nem kezdtünk venni tőlük.
Erre mondom azt, hogy politikai szinten nem csak a demokratákkal rúgtuk össze a port, de méretünkhöz képest talán a legmélyebb kapcsolat van a republikánusokkal. Márpedig ezekben a fegyvergyártó cégekben nem csak demokrata, hanem republikánus politikusok pénze is van. És nekünk Amerikával ki kell jönnünk. Nem gondolom, hogy a magyar felső vezetés abban gondolkodik, hogy ha és amennyiben az USA fegyveresen ellenünk fordul, mert akkor már régen baj van.

Gáspárunk meg már nagyon sok mindent mondott. Mondott olyat is, hogy be szeretnénk szállni vagy a Tempestbe, vagy az NCAS-ba. Homályosan látom a német-török-izraeli háromszöget a Tempestben. Szóval ilyen síkon nem tudom értelmezni, hogy miért ne lenne egyenrangú a repülés terén mondjuk egy svéd-brazil-magyar háromszög a másik mellett.
Ha Puls lesz, akkor azt fogom mondani, hogy neked volt igazad. És boldog leszek, mert amúgy szurkolok neki. Ha HIMARS és amit Gáspárunk feszegetett, hogy chipet szállítunk be a rendelésünk ellentételezéseként, akkor is örülni fogok neki, mert mind a kettő kiváló áru.

Tényleg meglátjuk!
Sosem mondtam, hogy "tuti PULS lesz", csak azt hogy sokkal jobb lenne nekünk, mint a HIMARS. Csomó olyat tulajdonítasz nekem amit nem is mondtam! :D

Egyébként MH mérténél fogva nem tud olyan mennyiségű hadfelszerelést venni az amcsiktól, hogy az meghassa őket - szóval nem ezen fog múlni a jó indulatuk. A szaudiak szarrá vásárolták magukat amerikai fegyverekkel, aztán mégis mosoly szünet van a jemeni háborújuk és török követségen ledarált újságíró miatt. Ehhez, az is hozzjárul, hogy az USA már nem igazán szorul olajimportra, így jobban leszarják mi folyik a közel-keleten.

Egyébként ha lengyelek tényleg rendelnek 500 HIMARS-ot, akkor nekünk 2030 előtt nem is jutna gyártó kapacitás! :D
 

hunemperor

Well-Known Member
2020. június 14.
810
2 098
93
Egyébként ha lengyelek tényleg rendelnek 500 HIMARS-ot, akkor nekünk 2030 előtt nem is jutna gyártó kapacitás! :D
Igen, de a Zrínyi eddigi logikájából fakadóan ez nem lett volna kizáró ok. :p

Remélem most begyorsulnak a dolgok, és nem 10 éves viszonylatokban történik a tervezés.
Egyébként a Puls kapcsán számomra nem az a kérdés, hogy legyen vagy ne legyen, hanem, hogy miért nincs még itt...
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 309
120 196
113
Igen, de a Zrínyi eddigi logikájából fakadóan ez nem lett volna kizáró ok. :p

Remélem most begyorsulnak a dolgok, és nem 10 éves viszonylatokban történik a tervezés.
Egyébként a Puls kapcsán számomra nem az a kérdés, hogy legyen vagy ne legyen, hanem, hogy miért nincs még itt...
Továbbra sem lett több gyártási kapacitás a világban az események ellenére sem ezt zárójelben megjegyezném.
A kereslet viszont az ekekbe ugrott. A SAAB kézi pct eszközeinek a megrendelés hatására 2x annyi igény jött be mint amit el tudnak látni. Azt mondják, hogy ha duplázni akarják a kapacitást 2-3 év. És akkor utána tudnak gyorsabban termelni.

A szakképzett munkaerő és mérnökök ebben a szektorban európában szintén nagyon korlátozó tényező (abból nehezebb többet szerezni) úgy hogy európa java részében marha nagy munkaerő hiány van.

Szerintem add össze ezeket a tényezőket, hogy lesz ez gyorsabb. (elárulom, hogy marhára sehogy, az évtized közepére tudnak kiiépülni a megnövelt kapacitások amik az évtized végére tudják majd a megnövekedett keresletet kielégíteni)
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 821
36 043
113
Továbbra sem lett több gyártási kapacitás a világban az események ellenére sem ezt zárójelben megjegyezném.
A kereslet viszont az ekekbe ugrott. A SAAB kézi pct eszközeinek a megrendelés hatására 2x annyi igény jött be mint amit el tudnak látni. Azt mondják, hogy ha duplázni akarják a kapacitást 2-3 év. És akkor utána tudnak gyorsabban termelni.

A szakképzett munkaerő és mérnökök ebben a szektorban európában szintén nagyon korlátozó tényező (abból nehezebb többet szerezni) úgy hogy európa java részében marha nagy munkaerő hiány van.

Szerintem add össze ezeket a tényezőket, hogy lesz ez gyorsabb. (elárulom, hogy marhára sehogy, az évtized közepére tudnak kiiépülni a megnövelt kapacitások amik az évtized végére tudják majd a megnövekedett keresletet kielégíteni)
Esetleg hozhatnának gyártó kapacitást Várpalotára ők is! :)
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 821
36 043
113
Mert nálunk több a szakképzett munkaerő?
Egy salátatörvénybe most írták bele, hogy jöhetnek a vendégmunkások dögivel - majd Abdul Bangladeshből szereli a kummulatív gránátot. :D

Komolyabban: szakképzett munka erő talán nincs erre témára, de:
  • vannak az országnak olyan részei ahol azért van lokális munkanélküliség - be lehet őket tanítani.
  • olcsóbb a magyar munkaerő mint a svéd
  • lesz robbanó anyagyártásunk, ami azért ritkaság Európában
Valamiért a DND-nek is megéri idejönni...
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Sosem mondtam, hogy "tuti PULS lesz", csak azt hogy sokkal jobb lenne nekünk, mint a HIMARS. Csomó olyat tulajdonítasz nekem amit nem is mondtam! :D

Egyébként MH mérténél fogva nem tud olyan mennyiségű hadfelszerelést venni az amcsiktól, hogy az meghassa őket - szóval nem ezen fog múlni a jó indulatuk. A szaudiak szarrá vásárolták magukat amerikai fegyverekkel, aztán mégis mosoly szünet van a jemeni háborújuk és török követségen ledarált újságíró miatt. Ehhez, az is hozzjárul, hogy az USA már nem igazán szorul olajimportra, így jobban leszarják mi folyik a közel-keleten.

Egyébként ha lengyelek tényleg rendelnek 500 HIMARS-ot, akkor nekünk 2030 előtt nem is jutna gyártó kapacitás! :D

Nem akarok semmit tulajdonítani neked, csak úgy látom, nem jött át, amit mondani szerettem volna. A vita egy pontján kategorikusan kijelentetted, hogy amerikait nem vásárolunk ezért szerinted az nem lesz, ami szerintem nem állja meg a helyét és hogy német-török-izraeli háromszögben gondolkodunk, ezért ebben kell szerinted keresni a valószínű jelölteket. Szerintem ez sem biztos, hogy stimmel, mert az eddigiek alapján, ha a koreaiak tényleg le tudnak tenni az asztalra egy olyan cuccot, ami érezhetően jobb akár a zsidó, akár a jenkinél, vagy egy olyan hadipari dolgot kínálnak, akkor szerintem ugyan olyan eséllyel mondanánk igent arra.

Az, hogy ne lenne egy magyar rendelési tétel fontos az amcsiknak, annak meg szerintem élesen ellent mond, hogy annak idején kiverték a hisztit az F-16 vs. Gripen témában. Vagy most mennyire lelkesen ajánlgatják a rakétatüzérséget. Én úgy látom, hogy tisztában vannak az ország méreteivel és lehetőségeivel. Ugyan úgy nem kérnek lehetetlent, ahogy a Mistralok esetén a franciák.

De ez tényleg, szerintem, nagyon véleményes vita, hogy mik is a fegyverigazgatónk valós határai, lehetőségei. Te hozol egy interjút, ahol én is emlékszem, kijelentette Orbán Viktor neki, hogy először a németeknél kezdjen. Én meg tudok hozni olyan nem régi interjút, ahol kijelentette, hogy ő a legszerencsésebb fegyverigazgató és büszkélkedni is szokott a kollégáinak, mert rajta nincs politikai nyomást, hogy innen vegyen vagy onnan vegyen.
Egyszerűen saját szoc problémám, hogy nem tudom ezeket a politikusi nyilatkozatokat másként kezelni, mint politikai nyilatkozat. Nem kőbe vésett dolog. De várjuk ki a végét, én örülni fogok, bármi is lesz a vége.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 821
36 043
113
Nem akarok semmit tulajdonítani neked, csak úgy látom, nem jött át, amit mondani szerettem volna. A vita egy pontján kategorikusan kijelentetted, hogy amerikait nem vásárolunk ezért szerinted az nem lesz, ami szerintem nem állja meg a helyét és hogy német-török-izraeli háromszögben gondolkodunk, ezért ebben kell szerinted keresni a valószínű jelölteket. Szerintem ez sem biztos, hogy stimmel, mert az eddigiek alapján, ha a koreaiak tényleg le tudnak tenni az asztalra egy olyan cuccot, ami érezhetően jobb akár a zsidó, akár a jenkinél, vagy egy olyan hadipari dolgot kínálnak, akkor szerintem ugyan olyan eséllyel mondanánk igent arra.

Az, hogy ne lenne egy magyar rendelési tétel fontos az amcsiknak, annak meg szerintem élesen ellent mond, hogy annak idején kiverték a hisztit az F-16 vs. Gripen témában. Vagy most mennyire lelkesen ajánlgatják a rakétatüzérséget. Én úgy látom, hogy tisztában vannak az ország méreteivel és lehetőségeivel. Ugyan úgy nem kérnek lehetetlent, ahogy a Mistralok esetén a franciák.
Akkor tételt nem tudunk venni, hogy bármit elnézzenek nekünk. A szaúdiaknak sokáig sok mindent elnéztek, mert tolták pár évente a komplett magyar GDP-t elköltötték az amcsi hadiparnál.
Volt egy léggé kínos sajtó tájékoztató, ahol Trumpot kérdezték a szaúdi emberjogi helyzetről és kb. az volt a válasza "dehát milyen sok fegyvert vesznek tőlünk". Mi ilyet nem tudunk - nyilván azért nem is vagyunk szaúdi szinten emberjogi téren. Remélem nem is leszünk.


De ez tényleg, szerintem, nagyon véleményes vita, hogy mik is a fegyverigazgatónk valós határai, lehetőségei. Te hozol egy interjút, ahol én is emlékszem, kijelentette Orbán Viktor neki, hogy először a németeknél kezdjen. Én meg tudok hozni olyan nem régi interjút, ahol kijelentette, hogy ő a legszerencsésebb fegyverigazgató és büszkélkedni is szokott a kollégáinak, mert rajta nincs politikai nyomást, hogy innen vegyen vagy onnan vegyen.
Inkább olyan irányelv lehet, hogy lehetőleg honnan ne vegyen MG fegyvert. Norvég-alapos csörte miatt is csúszhatott 1-2 évet a NASAMS.
Nyilván nincs kőbe vésve, de ha van két hasonló képességű rendszer, akkor inkább az európait választják az amerikai helyett - logisztikai okokból is ez a jobb megoldás.

Kőbevésve nincs semmi (kivéve az ellenérdekelt orosz-kínai vonal), de azért vannak trendek a beszerzéseinkben.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Akkor tételt nem tudunk venni, hogy bármit elnézzenek nekünk. A szaúdiaknak sokáig sok mindent elnéztek, mert tolták pár évente a komplett magyar GDP-t elköltötték az amcsi hadiparnál.
Volt egy léggé kínos sajtó tájékoztató, ahol Trumpot kérdezték a szaúdi emberjogi helyzetről és kb. az volt a válasza "dehát milyen sok fegyvert vesznek tőlünk". Mi ilyet nem tudunk - nyilván azért nem is vagyunk szaúdi szinten emberjogi téren. Remélem nem is leszünk.

Oké, de akkor az a baj, hogy mindenki a bal sávban közlekedik az autópályán. Oké, a lengyelek tudnak akkora tételt rendelni, amiért elnézik nekik a dolgokat. De Csehország és Felvidék nem, és ők is úgy gondolják, hogy amerikáns cucc kell, mert abban van a jóindulat. A hozzánk képest fele akkora sincs Horvátország helikoptereit is és remélt "szinte új" IFV-it nézve meg szintén.
Itt kis magyarázatra szorulok, hogy a térségünkben Lengyelországon át Románián keresztül a legkisebb országokig miért fogalmaznak meg honvédelmi miniszteri szinten is a sajtóban olyan mondatokat, hogy ezt azért kell vennünk, mert amerikai és nélkülük nincs európai biztonság?

Inkább olyan irányelv lehet, hogy lehetőleg honnan ne vegyen MG fegyvert. Norvég-alapos csörte miatt is csúszhatott 1-2 évet a NASAMS.
Nyilván nincs kőbe vésve, de ha van két hasonló képességű rendszer, akkor inkább az európait választják az amerikai helyett - logisztikai okokból is ez a jobb megoldás.

Kőbevésve nincs semmi (kivéve az ellenérdekelt orosz-kínai vonal), de azért vannak trendek a beszerzéseinkben.

Akkor azt hiszem vissza jutottunk oda, ahonnan kiindultunk. Hogy én is szurkolok az izraeli verziónak, ha tényleg gazdaságilag jól összerakott konstrukciót tesznek le elénk. De ahogy te is fogalmaztál és én is erre hívtam fel az elején a figyelmet, hogy nincs kőbe vésve semmi. És igazából én úgy érzem, hogy nem is igazán tudunk túl sok mindent. Lehetőség van a Pulsban is, de se egy bejelentés, hogy ha nem nekünk, legalább valaki másnak kínáltak volna valami konstrukciót. De az amerikairól is csak egy teszt látogatást láttunk.
Én azt mondom, meglátjuk. A jenkik az izraeli verzió esetén sem panaszkodhatnak, hiszen nekik az is pénz. De mint mondtam, ha amcsi kilövőt veszünk és mondjuk amit Gáspárunk sejtetett, hogy chippel fizetünk, én azzal is boldog, elégedett leszek, mert a chip meg a polgári autóba is kell, meg az RM fegyvereibe is.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 976
14 041
113
Az oroszok megcsinálták a nekünk szükséges eszköz --önmagukhoz híven-- oroszos-gigantomán változatát, a TOS-2-t:



A "magyaros" változatban bőven elég lenne egy 10-16-körüli kilövő-csöves eszköz, kb. 2-3 fővel, vegyes rakéta-állománnyal --80+ mm-es és 122-es--, kb. fel-fele arányban. Ekkora méretben/mennyiségben a civil teher/kis-teher járművekre is telepíthető --terület-védelem--, nem kell hozzá --csak korlátozott számú-- csillió-milliárdokért beszerzendő, csak katonai célra alkalmazható jármű.
Költség-hatékonyság dönti el --még kitörése előtt-- a ki a közeljövő konfliktusainak győztese!!!


Az ilyen hibrid-rakétás összeállítás kb. 1-40+ km-ig lefedi a tipikus "üss-fuss" taktikához szükséges tűzcsapás-mennyiséget és lőtávot.
Csöves tüzérséghez képest a sokszoros csapásmérés képessége hozható létre ugyanakkora összegből.
A lőszer költsége hasonló nagyságrend a csöves tüzérséghez képest (hazai gyártást feltételezve, amihez ezen a területen szinte teljesen meg van a valóban hazai tulajdonú technikai-/technológiai- és hazai cégtulajdonosi háttér).

Nagyobb lőtávot tesz lehetővé, mint a sokszoros árú --belerokkanós-árú/nano-mennyiséges-- hasonló kategóriájú (155 mm-es) használt csöves tüzérség, újhoz képest pedig brutális a csövesek eszközök ára!

Hasonló előny van a precíziós lőszereknél a rakétatüzérség javára, azzal a nem elhanyagolható különbséggel, hogy a precíziós lőszer hazai gyártás a rakéta-lőszer esetén megfizethető áron megoldható --politikai akarat ??? --, míg csöves tüzérség esetén 100e$/€ körüli darab-árak vannak, a gyártástechnológiák pedig nem eladók (arany tojást tojó "tik" nem-eladásának esete, a gyártók részéről).


Milliárdok százai maradnak ilyen megoldás esetén például a drón-felderítés, -csapásmérés, -elhárítás területnek, és ez a két képesség együtt valóban lehetséges a valódi "Kárpát-medence meghatározó hadereje"! képesség!!!
...és úgy tűnik, hogy erre rövidesen szükség lesz a civil területeken elért eredmények megvédéséhez.
 
  • Imádom
  • Tetszik
Reactions: blogen and Venom85

Venom85

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
6 501
18 621
113
Az oroszok megcsinálták a nekünk szükséges eszköz --önmagukhoz híven-- oroszos-gigantomán változatát, a TOS-2-t:



A "magyaros" változatban bőven elég lenne egy 10-16-körüli kilövő-csöves eszköz, kb. 2-3 fővel, vegyes rakéta-állománnyal --80+ mm-es és 122-es--, kb. fel-fele arányban. Ekkora méretben/mennyiségben a civil teher/kis-teher járművekre is telepíthető --terület-védelem--, nem kell hozzá --csak korlátozott számú-- csillió-milliárdokért beszerzendő, csak katonai célra alkalmazható jármű.
Költség-hatékonyság dönti el --még kitörése előtt-- a ki a közeljövő konfliktusainak győztese!!!


Az ilyen hibrid-rakétás összeállítás kb. 1-40+ km-ig lefedi a tipikus "üss-fuss" taktikához szükséges tűzcsapás-mennyiséget és lőtávot.
Csöves tüzérséghez képest a sokszoros csapásmérés képessége hozható létre ugyanakkora összegből.
A lőszer költsége hasonló nagyságrend a csöves tüzérséghez képest (hazai gyártást feltételezve, amihez ezen a területen szinte teljesen meg van a valóban hazai tulajdonú technikai-/technológiai- és hazai cégtulajdonosi háttér).

Nagyobb lőtávot tesz lehetővé, mint a sokszoros árú --belerokkanós-árú/nano-mennyiséges-- hasonló kategóriájú (155 mm-es) használt csöves tüzérség, újhoz képest pedig brutális a csövesek eszközök ára!

Hasonló előny van a precíziós lőszereknél a rakétatüzérség javára, azzal a nem elhanyagolható különbséggel, hogy a precíziós lőszer hazai gyártás a rakéta-lőszer esetén megfizethető áron megoldható --politikai akarat ??? --, míg csöves tüzérség esetén 100e$/€ körüli darab-árak vannak, a gyártástechnológiák pedig nem eladók (arany tojást tojó "tik" nem-eladásának esete, a gyártók részéről).


Milliárdok százai maradnak ilyen megoldás esetén például a drón-felderítés, -csapásmérés, -elhárítás területnek, és ez a két képesség együtt valóban lehetséges a valódi "Kárpát-medence meghatározó hadereje"! képesség!!!
...és úgy tűnik, hogy erre rövidesen szükség lesz a civil területeken elért eredmények megvédéséhez.
Nagyon kellene valami olcsó 122 mm-es kategória! Nem értem miért ódzkodnak ennyire ettől a megoldástól! Anno ugye a BM-21-et eladták vagy szétszedték! Most is megállja a helyét, aktívan használják is más konfliktusokban! Idehaza meg szó nincs egy ilyen megoldásról! Max a drága ( HIMARS) megoldásban gondolkoznak! Tényleg nem értem a logikát! :(
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 104
26 711
113
Az oroszok megcsinálták a nekünk szükséges eszköz --önmagukhoz híven-- oroszos-gigantomán változatát, a TOS-2-t:
Moduláris mrls kell és ez a lőszer is mehet hozzá. Amúgy igen. Nagyon kellene egy NATO TOS-alternatíva mert ez minden idők leghatékonyabb eszköze az ellenséges gyalogság ellen, különösen bonyolult terepen a nukleáris eszközöket leszámítva!
 

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
17 016
54 017
113
Lehet korai elhamarkodott talán azért húzta az időt MG...a németek most akarnak több gyár bevonásával a hiperszónikus fegyverekre (MLRS) koncentrálni. Milyen fegyvertény, ha a környéken minden szomszédod gatyája is ráment a 2-300 km HIMARS-okra és erre van egy 500 km hiperszónikus rakétatüzérséged



Veszünk kinzsalt,ne bass?:eek:
 
  • Vicces
Reactions: kamm

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 976
14 041
113
Nagyon kellene valami olcsó 122 mm-es kategória! Nem értem miért ódzkodnak ennyire ettől a megoldástól! Anno ugye a BM-21-et eladták vagy szétszedték! Most is megállja a helyét, aktívan használják is más konfliktusokban! Idehaza meg szó nincs egy ilyen megoldásról! Max a drága ( HIMARS) megoldásban gondolkoznak! Tényleg nem értem a logikát! :(

Nagyon remélem, hogy nem az EU-s politikai s*ggny@lás megfelelés útját választják, mert a két-harmadot nem az megdolgozott eredményeket háttér-alkus elégetésére adtuk!!!

Ha a "letolt-gatya" hiba-állapotot a rendelkezésre álló 10+ év alatt kijavították volna, akkor az arra költött összeg sokszorosát nyertük volna az azóta gyanúsan soknak tűnő háttér-alkus/lefizetése/védelmi-pénzes milliárdok égetése helyett!!!
...ahogy a II. V-h-ban semleges utat választó Svédország is!

A politikai kitekintés után érdemes észre venni a közeljövő reális követelményeit kielégítő ilyen rendszer szinte minden eleme itthon rendelkezésre áll!
Ezt erősíti, hogy a nálunk sokkal kevesebb erőforrással rendelkező Szerbia ezt fejlesztést és gyártást meg tudta tenni!!!

Egyetlen valós ok a ránk kényszerített EU-s/NATO megfelelés!!!

Ennek a komolyan vétele kiszivattyúzza alólunk a civil gazdaság elmúlt évtizedének munkáját, eredményeit!!!
Mindez csak akkor történhet, meg, ha a FIDESZ rosszul él a két-harmad adta hatalommal, lehetőséggel!
Ilyen helyzetben szoktak kiderülni utólag a történelmünk során többször, hogy (NY-)eu-s szirénhangok vittek félre jó kezdeményezéseket az vezető politikai elitnek ígért Ny-Eu-s el-/befogadás hiú ábrándjával!!!

Százmilliárdokból korábbi elköltéséből rendelkezésünkre áll ehhez a sikerhez minden, hogy a közeljövőben reálisan várható követelményeket kielégítő HAZAI harceszköz-rendszer HAZAI megteremtésére megtörténjen:
a Hirtenberger,
a lőszer-gyártás,
a féltucatnyi fejlesztő bázis(...vagy csak ígérgetés volt???),
pénz(...ha nem költik el "koppig" a túlárazott/nano-mennyiséges német eszközökre!!!),
idő(...mert bármit rendelnek 3, de inkább 5+ év múlva jön!!! :rolleyes: ).

Ismét az a következtetés marad, hogy "csak" a politikai akarat/szándék/önállóság kell!!!

Szerintem!


...vagy szembe jön a VALÓSÁG: a FIDESZ is mer kicsi lenni!!!
Az ennél --sokkal-- jobb változatot látnám szívesen! Vagyis: :hadonaszos: :hadonaszos: :hadonaszos:


Érdeklődve várom, mire/hogyan "égnek" majd a Zrínyi-milliárdok!!!
 
  • Tetszik
Reactions: Venom85