[HUN] Honvédségi rakétakomplexumok / rakétatüzérség beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 038
38 413
113
Negan nagy kedvence a könnyű sorozatvető ha jól emlékszem 107 (?) Milis?

Dzsihadmobilra is fel lehet applikálni pl.
Ukránok lezuhant Kamovok 80 mm-es rakéta blokkajiból csináltak "Sztalin orgonát" - Hiluxokra szerelve veretik vele az oroszokat.
Azért elég gagyi megoldás - az ilyen kis kaliberek nem sok mindenre jók...kb. ATGM-mel kilövik őket válaszcsapásként.
Régóta nyomatják a földi telepítésú 70mm rakéta blokkokat, de hasonló okokból nem nagyon veszi senki...

mva7vnw6o6491.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: luperator

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 056
14 207
113
Igen.

És akkor lesz làncos sorozatvetőnk ha ingyen hozzànk vágjàk (sose)

...mivel a gombokért megvehető T-72 elvi(politikai) szempontok miatt "nem-játszik"(T-72 átépítés a jól bevált TOS mintájára), ezért:
  1. marad a kb./min. 10-szeres árú,
  2. a megfizethető orosz-láncoshoz képest a várható "gumis"-német töredék védelmi képességű,
  3. de legalább német (vagyis jó drága: Mennyi is?),
  4. gumis (jóval gyengébb terepjáró képességű, de valóban közúton 10-20km/h-val gyorsabb),
  5. aminek a szintén német lehúzásos supportja(műszaki ellátás: karbantartás+javítás) szintés "jóindulat-vásárlásos" szokott enni : "gombokért! ...aranyból!

Kis "szösszenet" volt a várható Valóságról, összegezve:
  1. sokszoros ár,
  2. töredék személyi védelem,
  3. szinte biztosan elégtelen mennyiség(ismét) az ár miatt,
  4. még egy eszköz-területen "megteremtett" zsarolhatóság/(német)függőség!

...politikailag ideális(német érdekeknek), katonai szempontból pedig minimum meggondolandó a láncos megoldás!




"Várom-nagyon" a várható "(fél)hivatalos" állásfoglalásod! :oops:


U.I.: A szerbeknek vannak egész jó 80+ mm-es rakét-sorozatvetőik, orosz/kínai, náluk és e fejlett világban elterjedten alkalmazzák! ...ééés: vannak fejlesztés alatt állnak inteligen/precíziós lőszerek is, a Nyugatiakhoz képest "fél-gombokért"!

.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 364
11 325
113
Én díjazom, hogy vannak még rajongói, de a Bronco és "társai" túl kicsi platformok erre. Fizikailag.
Mivel ketté van csapva a hasznos terhelhetősége, ráadásul az első fele az fix kabinos kialakítású, így csak a csukló után lehetne felpakolni.
Ha esetleg egy szimpla indítókonténert el is bírna, a dupla már biztosan nem menne. Plusz ezen felül kell rá egy mechanizálás is, ami irányba tudja fordítani az indítót.
A Bronco egyszerű APC-nek, kisebb fegyver és érzékelő hordozó platformnak, sebesült szállítónak, vezetési pontnak, vagy csak egyszerű láncos konténeres logisztikai járműnek lenne alkalmas.

Ezzel a lendülettel már távirányíthtóvá is lehetne tenni, nem?
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

Irsai Olivér

Well-Known Member
2019. június 7.
1 753
5 901
113
Én díjazom, hogy vannak még rajongói, de a Bronco és "társai" túl kicsi platformok erre. Fizikailag.
Mivel ketté van csapva a hasznos terhelhetősége, ráadásul az első fele az fix kabinos kialakítású, így csak a csukló után lehetne felpakolni.
Ha esetleg egy szimpla indítókonténert el is bírna, a dupla már biztosan nem menne. Plusz ezen felül kell rá egy mechanizálás is, ami irányba tudja fordítani az indítót.
A Bronco egyszerű APC-nek, kisebb fegyver és érzékelő hordozó platformnak, sebesült szállítónak, vezetési pontnak, vagy csak egyszerű láncos konténeres logisztikai járműnek lenne alkalmas.
Szerintem pl Graddal megbírkozna a Bronco is.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0
K

kamm

Guest
Rajtad kívül szinte senki nem gondolja hogy láncos alvázra kellene tenni a sorozatvetőinket.
Kapásból hazugsággal indítasz?:oops: @Pogány még külön rád is írt, hogy az autópályán szetlovik, nem fog lépést tartani stb.

Semelyik haderő nem vett új láncos MRLS-t vagy 20-30 éve és az itteni "katonáink" is úgy gondolják, hogy nincs rá szükég - jó lesz az kerekeken is.
Szóval fölöslegesen őrjöngsz itt... :p
Egyrészt megint hülyeséget beszélsz, jo kozgazda szokás szerint, pusztán mert fogalmad nincs a témáról - konkrétan az amerikaiak 2 éve sorban modernizálják, és most a németek is rájöttek, nagyon is kell es eloszedik a tartalekokat, másrészt az sem -, másrészt megint mások nevében próbálsz nyilatkozni, ami szintén a kozgazdak nagyon rossz stílusa, és nem először csinálod... még valami?
Nagyon gázos ez az érvelés.

( @Filter is egyetért ezzel)
Jaj, ez de kínos...
 
  • Tetszik
  • Vicces
Reactions: Aladeen and Pogány

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 038
38 413
113
Kapásból hazugsággal indítasz?:oops: @Pogány még külön rád is írt, hogy az autópályán szetlovik, nem fog lépést tartani stb.


Egyrészt megint hülyeséget beszélsz, jo kozgazda szokás szerint, pusztán mert fogalmad nincs a témáról - konkrétan az amerikaiak 2 éve sorban modernizálják, és most a németek is rájöttek, nagyon is kell es eloszedik a tartalekokat, másrészt az sem -, másrészt megint mások nevében próbálsz nyilatkozni, ami szintén a kozgazdak nagyon rossz stílusa, és nem először csinálod... még valami?
Nagyon gázos ez az érvelés.


Jaj, ez de kínos...
Amit te nyomsz az személyeskedő vagdalkozás - pedig az utóbbi időben egész értelmesen lehetett veled beszélgetni. Kár hogy eddig tartott.
Én végig új láncos MRLS beszerzésről beszéltem, erre te meg jössz a felújítgatásokkal.

"Mások nevében nyiltakozni"?

Beidéztem krisss vélemnyét és hogy Filter is lájkolta! Te náluk is okosabb vagy tüzérségi témában, mi?

Nem lesz láncos MLRS-ünk. Tavaj is személyeskedően basztattál hogy nem lesz Mistral Skyrangren ,mert "Skykight lesz azt kész"
Erre meg Mistrál lesz!
Szállj már le a magas lóról mintha te kurvára mindent tudnál!
 
K

kamm

Guest
A puls sokoldalú fegyver de a dandár közeltámogatására ez is drága játék lenne.

Erre tényleg a grad szintű dolgok meg a TOS valók.
o_O
A Grad 122mm, a Toszocska meg 220mm (ha jol emlekszem)...
A maniam, a PULS pont azért jó, mert mindenfele "cartridge" van hozzá, koztuk akár komcsi Gradot is lő (40db), MLRSt is (18db), de van saját 122mm és 160mm ilyesmijuk, ami messzebre megy (Accular, 40-50km, guided es unguided, 26db), ugyanakkor vannak hozzá már stratégiai 150-300km távra is elhordo 300mm+ rakettak is (Extra es Predator Hawk vagy mi, ritka hulye neveket adnak nekik a zsidók.)

Nem látom, mitől ne lenne jó mindkét szerepre, ráadásul a kisebbek egy 6x6 HX3-on is elférnek...?
 
  • Tetszik
Reactions: Bleroka
K

kamm

Guest
Amit te nyomsz az személyeskedő vagdalkozás - pedig az utóbbi időben egész értelmesen lehetett veled beszélgetni. Kár hogy eddig tartott.
Én végig új láncos MRLS beszerzésről beszéltem, erre te meg jössz a felújítgatásokkal.
"Mások nevében nyiltakozni"?

Beidéztem krisss vélemnyét és hpgy Filter is lájkolta!

Nem lesz láncos MLRS-ünk. Tavaj is személyeskedően basztattál hogy nem lesz Mistral Skyrangren ,mert "Skykight lesz azt kész"
Erre meg Mistrál lesz!
Szállj már le a magas lóról mintha te kurvára mindent tudnál!
Irkald tovabb a wikijeid, maradjunk ennyiben, itt meg probald kerülni a "kinyilatkoztatasaidat", amelyek 99% a már elhangzottak ismetlese úgy, mintha sajat gondolatod lenne. :p
 
  • Szomorú
Reactions: Katica

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 170
113
pl.?

Mi nem elég könnyű egy PULS-on?
@krisss megadta a választ-drága kockáztatni közvetlen,vagy roham tűztámogató szerepben.
A puls sokoldalú fegyver de a dandár közeltámogatására ez is drága játék lenne.

Erre tényleg a grad szintű dolgok meg a TOS valók.
TOS spec szintén nem olcsó,és nincs is egység/alegység szinten integrálva.Szükséglet szerint kiutalt megerősitő eszköz.(IDF spec Sherman alvázakra rakott 240milis sorozatvetőt,aminek volt TOS jellegű rohamtüzér szerepe.Volt hozzá gyújtó és thermobár fej is.(lelombozom a muszkafanokat,de nem a TOS az első "rohamtüzér" sorozatvető)
k3q5896f35p81.jpg

Negan nagy kedvence a könnyű sorozatvető ha jól emlékszem 107 (?) Milis?

Dzsihadmobilra is fel lehet applikálni pl.
Szittyáknak példul egy dzsihádmobilos megoldás is megfelelne.
De van a piacon bőven választék.Dd szintre itt a szomszédban a horvát Heron (Hydra70 rakétákat használ),szerb újgenerációs Oganj(107/122/128milis variálhatósággal+irányitott rakéta),de világszinten a nagy klasszikus a 107milis kinai Type 63 és leszármazottjai.Merthogy a szerbek,zsidók,törökök,meg a fene tudja még hányan gyártják és használják különféle klónjait.Szerintem egy olyan viszonylag olcsó eszköz kéne,ami 70-122 milis rakettákat tudna kezelni.Van több ilyen rendszer is,de akár magunk is összelegozhatnánk.
A primitivségig egyszerű és hamburgeráras verziók meg a területvédelem számára lehetne hasznos eszköz.
Tanultál előrevetett osztag harcászatot?Tüzérséget is lehet igy használni.Saron 73as portyázó osztagaiban is voltak tüzérségi elemek,nem csak hk-k.
Ukránok lezuhant Kamovok 80 mm-es rakéta blokkajiból csináltak "Sztalin orgonát" - Hiluxokra szerelve veretik vele az oroszokat.
Azért elég gagyi megoldás - az ilyen kis kaliberek nem sok mindenre jók...kb. ATGM-mel kilövik őket válaszcsapásként.
Régóta nyomatják a földi telepítésú 70mm rakéta blokkokat, de hasonló okokból nem nagyon veszi senki...

mva7vnw6o6491.jpg
Valójában nagyon is elterjedtek,és élénken használtak az ilyen kis sorozatvetők.Hydra70 HE feje a 105milis tarack HE gránátjának felel meg.Van hozzá kismillió féle harci rész,kötegelt nyiltol a pct bombletszórón át az aknatelepitőig,még thermobár is-ne becsüld le annyira.
Különben beloruszok megcsinálták ezt a 80milist UAZ alvázon gyárilag is.
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 038
38 413
113
Irkald tovabb a wikijeid, maradjunk ennyiben, itt meg probald kerülni a "kinyilatkoztatasaidat", amelyek 99% a már elhangzottak ismetlese úgy, mintha sajattgomdolatod lenne. :p
Továbbra is személyeskedést tolsz mert egy arrogáns pöcs vagy.
Én a véleményem mondom és érvekkel is alátámasztom (senki nem vett új láncos MRLS-t évtizedek óta és a csövesnél is kerekes terjed) - azok is osztják ezt a véleményt, akiknek ez a szakmájuk. Ők is kinyilatkoztatnak és hülyék?!?
Te meg csak basztatsz, személyeskedsz, gúnyolódsz. Ettől még semennyire nem lesz jobban igazad!

Ami wiki cikkeket illeti: naponta több százan olvassák őket és én legalább teszek ezért hogy tájékozatabbak legyenek a honvédelem iránt érdeklők. Több száz óra munkám ment bele, hogy magyarul is lehessen ezekről olvasni, szóval ezen gúnyolódni tényleg egy gerinctelen dolog!
 
K

kamm

Guest
Szabálynak szabály-de fényes győzelmeket rendre azok aratják,ki rugalmasan alkalmazzák a szabályokat.

PLUS mondjuk elég rugalmas ahoz,hogy dd-tol hds szintig használható legyen.És pont a szovjet(rohamosztag zl)/orosz harcászat zlhcs szinten is használja a különben dd/ho szintű Gradot.
Szerintem spec a PLUS(vagy hasonló) rendszer mellé kellene lefele könnyebb rendszer(ek).
Erről van szó. Nekem régi maniam, hogy amit a BW páncélos hdo szinten tart, azt a MH méretében dd szinten is kepesnek kellene lenni alkalmazni, ha úgy hozza a helyzet... tudom, drága stb, de ez pont az, ahol ez lényeges műveleti előnyt jelenthet. Nopersze ezt sosem fogjuk megtudni, legalábbis remeljuk. :)

A PULSnal szerintem nem kell könnyebb, 122-160-asokat 6x6-rol ellovoldozol, az alá felesleges ma már menni szerintem.
 

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 632
8 283
113
@krisss Nem a Bundeswehr struktúráját vesszük át? Ott mintha dandárnak is lenne rakéta sorozatvető osztálya: 8 db MARS 2-es.
Azt mondod, hogy dandárhoz inkább a kisebb űrméretű MLRS való, pl. a 122 milis? Akkor hova kerülne mondjuk a PULS? Vezérkar-közvetlen tüzérezredhez?
Jól értem?
 
  • Tetszik
Reactions: alfa74 and kamm
K

kamm

Guest
@krisss megadta a választ-drága kockáztatni közvetlen,vagy roham tűztámogató szerepben.

TOS spec szintén nem olcsó,és nincs is egység/alegység szinten integrálva.Szükséglet szerint kiutalt megerősitő eszköz.(IDF spec Sherman alvázakra rakott 240milis sorozatvetőt,aminek volt TOS jellegű rohamtüzér szerepe.Volt hozzá gyújtó és thermobár fej is.(lelombozom a muszkafanokat,de nem a TOS az első "rohamtüzér" sorozatvető)
k3q5896f35p81.jpg


Szittyáknak példul egy dzsihádmobilos megoldás is megfelelne.
De van a piacon bőven választék.Dd szintre itt a szomszédban a horvát Heron (Hydra70 rakétákat használ),szerb újgenerációs Oganj(107/122/128milis variálhatósággal+irányitott rakéta),de világszinten a nagy klasszikus a 107milis kinai Type 63 és leszármazottjai.Merthogy a szerbek,zsidók,törökök,meg a fene tudja még hányan gyártják és használják különféle klónjait.Szerintem egy olyan viszonylag olcsó eszköz kéne,ami 70-122 milis rakettákat tudna kezelni.Van több ilyen rendszer is,de akár magunk is összelegozhatnánk.
A primitivségig egyszerű és hamburgeráras verziók meg a területvédelem számára lehetne hasznos eszköz.
Tanultál előrevetett osztag harcászatot?Tüzérséget is lehet igy használni.Saron 73as portyázó osztagaiban is voltak tüzérségi elemek,nem csak hk-k.

Valójában nagyon is elterjedtek,és élénken használtak az ilyen kis sorozatvetők.Hydra70 HE feje a 105milis tarack HE gránátjának felel meg.Van hozzá kismillió féle harci rész,kötegelt nyiltol a pct bombletszórón át az aknatelepitőig,még thermobár is-ne becsüld le annyira.
Különben beloruszok megcsinálták ezt a 80milist UAZ alvázon gyárilag is.
Szerintem ehhez a teruletvedelmisek meg sehol sincsenek... Meg először a MH legyen normalis MLRS, a tv meg legyen végtelen ATGM.
 
K

kamm

Guest
@krisss Nem a Bundeswehr struktúráját vesszük át? Ott mintha dandárnak is lenne rakéta sorozatvető osztálya: 8 db MARS 2-es.
Ott nem hdo szinten van, 3-4 dd mellé van rendelve egy Arteriebattaillon?

Azt mondod, hogy dandárhoz inkább a kisebb űrméretű MLRS való, pl. a 122 milis? Akkor hova kerülne mondjuk a PULS? Vezérkar-közvetlen tüzérezredhez?
Jól értem?
A PULS is 122 millis, ha úgy töltöd. :)
 
  • Tetszik
Reactions: vasszekely

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 951
123 553
113
@krisss Nem a Bundeswehr struktúráját vesszük át? Ott mintha dandárnak is lenne rakéta sorozatvető osztálya: 8 db MARS 2-es.
Azt mondod, hogy dandárhoz inkább a kisebb űrméretű MLRS való, pl. a 122 milis? Akkor hova kerülne mondjuk a PULS? Vezérkar-közvetlen tüzérezredhez?
Jól értem?
Nem egy az egyben vesszük àt.