[HUN] Honvédségi rakétakomplexumok / rakétatüzérség beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 038
38 415
113
Szerintem akár láncos, akár gumikerekes, a páncelozott kabin alap kell, hogy legyen.
A HX3 löveg kabinját - Level 3/3b szintűre mondják.
Véd: 7,62×51mm NATO kemény magvas páncéltörő lövedék 30 méterről, alváz alatt robbanó 8 kg-os akna ellen. 155 mm-es repesz romboló gránát hatásai ellen 60 méterről nyújt védelmet.
A sorozatvetőnk alá is egy ilyen jármű kerülne vélhetően...
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 038
38 415
113
"As the turret will be fully automatic, the crew is reduced to only two people, who operate from the Level 3/3b protected cabin, the fire control system computer linked to upper echelons being installed in the same cabin, firing data being then fed into the turret remotely."

 
  • Tetszik
Reactions: vasszekely

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 593
14 618
113
Aztán egy kerekes önjáró löveget minek 7.62-ellen páncélozni? o_O ( Kilós repeszek is léteznek, és lencse méretűek is...)
Ez nem APC, vagy IFV, főleg nem MBT.
Az ellenséges tüzérség CBF-ét kell bírni, ( ha megcsapkodják a TÁS-t) addig amíg kiér belőle.
8kg hexogént meg eldurrant valaki egy ilyen gép alatt az instant gyári nagyjavítás.
PZH-nak bírnia kell, mert az MBT-IFV ékekkel mozog, egy sorozatvető nem fog, ha csak nem feladatra dedikált.
A PZH nem bujkálhat, ha harc van, neki bele kell állni, és manőverezni, miközben támogatja az éket. Mindegy mivel lövik, vagy mivel derítik fel.
Sorozatvető ezt soha nem fogja csinálni, ahogyan kerekes gép sem.( Hiába jó a kabin, ha egy mellé után nem marad egy oldalon használható kerék...Láncos meg elbaktat akár 2 görgő hiánnyal is, helyben javított láncal.)
30-40km lőtáv pedig elégséges arra hogy manőverezzen a gép.( PZH-nál ez logikusan lecsőkken ~10-15km-re támadásnál. Ugye az ékek elé csapkod, zavar, akadályozza a visszavonulást, erősítést,stb...)
Nem értem miért akarja valaki a tüzérséget az első vonalba küldeni, mikor a hadrendi helye az utolsó vonalban van a védelemben.
( Klasszikusan akkor ér véget egy "Csata" vagy "Ütközet", amikor valamelyik fél elérte az ellenséges tüzérség pozícióit. Logikusan utána már senki nincs, csak a log.)
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 171
113
Szerintem akár láncos, akár gumikerekes, a páncelozott kabin alap kell, hogy legyen.
Főleg hogy a láncos alváz és kabin is csak repeszek és kézifegyverek ellen van páncélozva. Az ellen pedig a teherautó kabin is páncélozva van.
Ez egy kicsit bonyorultabb.Anno a láncos MLRS azért lett láncos,mert a hh-s US Army-nak készült.Anno nagy csapatsűrűségű,atomfegyverekkel rombolt hadszintérre terveztek mindent az usákok.Nem azért lett láncos,merthogy a páncélos ékkel kéne eggyüt haladniuk,mert nem kell-követik csak őket.MLRS-en kivül csak a közvetlen támogatónak szánt zsidó MAR (bár ahoz voltak nagy hatótávú rakéták is) és az orosz TOS lánctalpas,amiket viszont tényleg a hk ékekkel való együthaladásra szántak.(japánoknak volt egy M113 utánzatra telepitett Grad jellegű cuccuk,náluk viszont tényleg a @Filter által emlegetett hegyi terep volt az ok.Japán 98% nagyondurva hegyvidék).A hh végével az amcsik is előjöttek a kerekes HIMARSsal.(itt viszont bejön még a fentartási költség és a hadműveleti tér lecsökkent csapatsűrűségének,a hadműveleti-harcászat tér-idő-erő "szentháromsága",csakhogy semmi se legyen olyan egyszerű....)
Szóval az MLRS/PULS jellegű sorozatvetők nem rohamtüzér feladatuak,nincs szükségük lánctalpas futóműre,sem nehéz páncélzatra.PzH sem rohamtüzérség,annak sem kell közvetlenül az arcvonalban csörömpölniük a támadó hk-k mellett,és nem az első vonal lövészárkai közt lesz beásva tüzelőállásba.Mert az ágyútarackok helye sem az első vonalban van,hanem hártább,fedet tüzelőállásokban a tüzérségi körletekben.Nem rohamtözér feladatuak,nem arra tervezték őket.(érdekes kivétel a búr G6,ami azért olyan nehéz kerekes volta ellenére,mert az átlag önjáró lövegnél jobban páncélozott,szemböl birja a ZU23 AP lőszerét-PzH csak 14,5milist birja 500m-ről.G6 esetében követelmény volt,hogy képes legyen a közvetlen rohamtámogató tüzérfeladatok ellátására-és mégis kerekes)
Naszóval,nekünk nem kell láncos sorozatvető,sőt,a jobb hadműveleti mozgékonyság igénye,nameg az olcsóbb beszerzés és fentartás,a kerekes alvázat preferálja.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 171
113
PZH-nak bírnia kell, mert az MBT-IFV ékekkel mozog, egy sorozatvető nem fog, ha csak nem feladatra dedikált.
A PZH nem bujkálhat, ha harc van, neki bele kell állni, és manőverezni, miközben támogatja az éket.
Nem,a PzH sem rohamtüzérség.Nem közvetlenül halad a hk/GYHJ harcrendben,hanem követi őket.Nem feladata a közvetlen irányzású tüzérségi támogatás,nem rohamlöveg,hanem kisérőlöveg.
 
K

kamm

Guest
Ez egy kicsit bonyorultabb.Anno a láncos MLRS azért lett láncos,mert a hh-s US Army-nak készült.Anno nagy csapatsűrűségű,atomfegyverekkel rombolt hadszintérre terveztek mindent az usákok.Nem azért lett láncos,merthogy a páncélos ékkel kéne eggyüt haladniuk,mert nem kell-követik csak őket.MLRS-en kivül csak a közvetlen támogatónak szánt zsidó MAR (bár ahoz voltak nagy hatótávú rakéták is) és az orosz TOS lánctalpas,amiket viszont tényleg a hk ékekkel való együthaladásra szántak.(japánoknak volt egy M113 utánzatra telepitett Grad jellegű cuccuk,náluk viszont tényleg a @Filter által emlegetett hegyi terep volt az ok.Japán 98% nagyondurva hegyvidék).A hh végével az amcsik is előjöttek a kerekes HIMARSsal.(itt viszont bejön még a fentartási költség és a hadműveleti tér lecsökkent csapatsűrűségének,a hadműveleti-harcászat tér-idő-erő "szentháromsága",csakhogy semmi se legyen olyan egyszerű....)
Szóval az MLRS/PULS jellegű sorozatvetők nem rohamtüzér feladatuak,nincs szükségük lánctalpas futóműre,sem nehéz páncélzatra.PzH sem rohamtüzérség,annak sem kell közvetlenül az arcvonalban csörömpölniük a támadó hk-k mellett,és nem az első vonal lövészárkai közt lesz beásva tüzelőállásba.Mert az ágyútarackok helye sem az első vonalban van,hanem hártább,fedet tüzelőállásokban a tüzérségi körletekben.Nem rohamtözér feladatuak,nem arra tervezték őket.(érdekes kivétel a búr G6,ami azért olyan nehéz kerekes volta ellenére,mert az átlag önjáró lövegnél jobban páncélozott,szemböl birja a ZU23 AP lőszerét-PzH csak 14,5milist birja 500m-ről.G6 esetében követelmény volt,hogy képes legyen a közvetlen rohamtámogató tüzérfeladatok ellátására-és mégis kerekes)
Naszóval,nekünk nem kell láncos sorozatvető,sőt,a jobb hadműveleti mozgékonyság igénye,nameg az olcsóbb beszerzés és fentartás,a kerekes alvázat preferálja.
Én továbbra is elkunyeralnek 8-12 MARS2-t a fritzektol es uogradeltetnem veluk... Hamar itt van, future-proof (JFS-M), maris ad pár extra évet a HX3-as verzió kiokumlalasara.
 

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 593
14 618
113
Nem,a PzH sem rohamtüzérség.Nem közvetlenül halad a hk/GYHJ harcrendben,hanem követi őket.Nem feladata a közvetlen irányzású tüzérségi támogatás,nem rohamlöveg,hanem kisérőlöveg.
Mint írtam , támadásnál az első vonal mögé zárkózik ~10-15km-re.
Hová írtam olyat hogy az első vonalba van betagozódva? o_O
Ebben az esetben viszont az ellenséges ellentevékenység is sűrűbb, mert már beleér a műveleti manőverterülete az ellenséges AV rendszerek hatótávjába is...
Ugye idő kell a gyalogságnak amíg felszámol minden támpontot, a PZH-k meg közöttük manővereznek, mert haladniuk kell a LEO ékkel. Ami nem fog megállni szuttyogni a támpontok vasalásával, felgöngyölítésével.
( PZH-nál ez logikusan lecsőkken ~10-15km-re támadásnál. Ugye az ékek elé csapkod, zavar, akadályozza a visszavonulást, erősítést,stb...)
 

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 593
14 618
113
Én továbbra is elkunyeralnek 8-12 MARS2-t a fritzektol es uogradeltetnem veluk... Hamar itt van, future-proof (JFS-M), maris ad pár extra évet a HX3-as verzió kiokumlalasara.
Valamilyen nagy hatótávú , prec csapásra képes MLRS-t szívesen vennék én is.
Korábban jeleztem hogy ezek a gépek segítenének balanszolni valamilyen szinten a légierő darabszáma miatti hátrányt.
Ergó tudnának úgy csapást mérni egy-es gépek, hogy a kevés repülőt nem veszélyeztetnénk.
Sniperkedni.
HQ, MunDep, LogCentr,stb...
Kb ahogy a ruszkik Cyrkon-oznak, Kalibr-álnak.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 038
38 415
113
Valamilyen nagy hatótávú , prec csapásra képes MLRS-t szívesen vennék én is.
Korábban jeleztem hogy ezek a gépek segítenének balanszolni valamilyen szinten a légierő darabszáma miatti hátrányt.
Ergó tudnának úgy csapást mérni egy-es gépek, hogy a kevés repülőt nem veszélyeztetnénk.
Sniperkedni.
HQ, MunDep, LogCentr,stb...
Kb ahogy a ruszkik Cyrkon-oznak, Kalibr-álnak.
Erre egy 300 km-es SRBM (pl. Predator Hawk) is alkalmas, nem?
Amúgy pont ez csinálják az ukránok a HIMARSokkal, csak 70-80 km-en belül.

Ezekre a mélységi csapásokra szerintem is gazdaságosabb, mint berepülni oda egy Gripennel, ami még 100+ km-es hatótávolságú SDB-kel is benne lehet S-sokszázas légvédelmi rendszerek hatótávolságában.
 
K

kamm

Guest
Erre egy 300 km-es SRBM (pl. Predator Hawk) is alkalmas, nem?
Amúgy pont ez csinálják az ukránok a HIMARSokkal, csak 70-80 km-en belül.

Ezekre a mélységi csapásokra szerintem is gazdaságosabb, mint berepülni oda egy Gripennel, ami még 100+ km-es hatótávolságú SDB-kel is benne lehet S-sokszázas légvédelmi rendszerek hatótávolságában.
A hangsúly a moston van. PULS lenne vagy masik 2-3 év.

A foldi cruise missileok ugyanúgy $1-2M körül indulnak, semmivel nem olcsóbbak, viszont kevésbé pontosan lonek szerintem velük, mint egy KEPD a Gripenekrol inditva, ami egyébként szinten nem feltétlenül repul be sehova, mert pl magyar lotavra beallo HIMARSok ellen meg sajat umbrella alól tud indítani.
 

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 593
14 618
113
Erre egy 300 km-es SRBM (pl. Predator Hawk) is alkalmas, nem?
Amúgy pont ez csinálják az ukránok a HIMARSokkal, csak 70-80 km-en belül.

Ezekre a mélységi csapásokra szerintem is gazdaságosabb, mint berepülni oda egy Gripennel, ami még 100+ km-es hatótávolságú SDB-kel is benne lehet S-sokszázas légvédelmi rendszerek hatótávolságában.
Nincs típus fétis.
8-12 darab ahogy Kamm is említette.
2-3-400km-es prec csapámérési képességgel. ( Ilyen eszközből max egy üteget látok reálisnak, és rentábilisnak számunkra.Ahogy említettem korábban is.)
Olyan lenne, mintha lenne még 8-12 csapásmérő repülőnk. Egymástól elszeparálva, nagy távolságban elhelyezve, 0-24es azonnali csapásmérési képességet adnának.
Ha beérkezik minden, mi a PZH-kal fogunk 80km-re dobálózni...( Egy gép 12 gránát, gyakorlatilag egy sorozatvető.)
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 867
35 254
113
Én továbbra is elkunyeralnek 8-12 MARS2-t a fritzektol es uogradeltetnem veluk... Hamar itt van, future-proof (JFS-M), maris ad pár extra évet a HX3-as verzió kiokumlalasara.
kiképzésremint az A4 ek jók lennének a mars2 esek. 12-14 db számba. nem kell mellé németet rendelni. jó lessz az izraeli is...
éaez aprópénz gombos tétel. nincs pofavesztés mert új és modern jönne izrelből csak mellé kerülne némi használt de ütős beszerzésre kiképzésre.
 
  • Tetszik
Reactions: vasszekely

32karakter

Well-Known Member
2011. február 21.
1 319
2 737
113
A nézeteltérés pont abból adódik, hogy itt páran kizárólag a long-rangeben gondolkodnak, mi meg ketten-harman pont azt mondjuk, hogy márpedig kellene rovid távú is, es ha az lesz (ami a ddral mozog, ahogy tenis írod), akkor az lancos legyen.

Megjegyzem, a Hortobagyon egyheti eső utan novemberben azért megnézem, merre és hogyan vág át barmim egy kerekes. ;)
Én nem feltétlen a távolságra hegyeznem ki az egészet, nem kell bele állni az eszközzel a mlrbe. De sajnos főleg keleten elég könnyű kifogni olyan helyet, ahol a burkolt úthálózat azért annyira nem sűrű, vagy végtelen mennyiségeket kell kerülni és hiába van a vas úgy kb jó távolságban, kb csak egy irányba jöhet és mehet. Főleg egy tisztességesebb eső után.
Szóval megfontolandó a láncos technika (is), a nagyobb rugalmasság érdekében. Persze, ha már belefér. Addig good to have inkább szerintem.
 
  • Tetszik
Reactions: kamm

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 867
35 254
113
Én nem feltétlen a távolságra hegyeznem ki az egészet, nem kell bele állni az eszközzel a mlrbe. De sajnos főleg keleten elég könnyű kifogni olyan helyet, ahol a burkolt úthálózat azért annyira nem sűrű, vagy végtelen mennyiségeket kell kerülni és hiába van a vas úgy kb jó távolságban, kb csak egy irányba jöhet és mehet. Főleg egy tisztességesebb eső után.
Szóval megfontolandó a láncos technika (is), a nagyobb rugalmasság érdekében. Persze, ha már belefér. Addig good to have inkább szerintem.
olcsó használt teknika kis számba 12-14 bele kell hogy férjen több osztály modern vető mellé (kiképzési címszóval by A4 )
egy 270 es azért mégiscsak 2X anyikazettát visz mint egy himars... akár 3 asával is képes jelentős tűzcsapásra. így lenne 4 önállóan müködni tüzelni képes 3 járműből álló részleg... és maradna 2 jármű helyzet esetén csergépnek (mivel régi az eszköz)
ez nem rossz mennyiség valami modern mellé. ha a 270 ek csak a tartalékosokat támogatná míg a moder az aktívakat. négy tartalékos ezred mellé jutna 3 vető ezredenként.(3 leoa4 mellett)