Amit
@Vlad mond, azzal néhol nem értek egyet, de sok dologban meg nagyon is. Én nem építenék arra, hogy esetleg nem szépen megfogalmazott kitérő válasz lett volna, hogy mi azért nem veszünk egyből Patriotot, mert mi békés nép vagyunk és nagy hatótávolságú légvédelemmel nem akarjuk provokálni a másikat. Valaki komolyan veszi, hogy nem provokálunk, miközben Szlovákiát védi ilyen rendszer és opciót szerzett a használtan történő megvásárlásra? Romániát azonnali fizetéssel megkapott Patriot ütegek védik, melyek jó telepítéssel belógnak a mi légterünkbe. Talán Szerbia is vett kínai nagy hatótávolságú rendszert.
Sőt! Miután a Honvédség parancsnokával MG személyesen nézett meg egy 500+ km hatótávolságú rakéta tesztjét, nagyon gyengének érzem az átvetítést a légvédelemről elmondott kijelentésről a stratégiai csapásmérő erőkre.
Szóval szerintem Vladnak igaza van, hogy tanulmányoznunk kellene Lichtenstein fegyverkezési stratégiáit, ha mi
egy percre is komolyan vesszük, hogy azért nem adunk hatótávolságot a fegyvereinknek, hogy nehogy provokáljuk a szomszédunkat. Teljesen világos, hogy alulról építkezünk, és a könnyebben beszerezhető rövid hatótávolságúak után lesznek nagy hatótávolságúak is.
Másfelől az iráni típusú olcsó drónokat összehasonlítani az Iskander és ATACMS kaliberű rakétákkal az nekem fura, érdekes. Körülbelül, mintha egy könnyűtámadó vadászgépet hasonlítanánk össze egy vadászbombázóval. Mindenben teljesen eltérnek a paraméterei. Annyi hasonlóság van közöttük, hogy elindítod itt és becsapódik ott. Az Iskandernek 10-szer nagyobb a robbanó feje. Krivoj Rog ellen a duzzasztógát elleni támadásra annyira sem lett volna potens egy 50 kilós kamikáze drón, mint egy Iszkander volt, és láttuk utóbbinak az eredményeit (és korlátait). Ez az egyik nagy különbség, amit egy 50 kilós és egy 500 kilós egyben robbanófej jelent. A másik, hogy a repülési magasságuk nem ugyan az. Vladnak abban is igaza van, hogy egy cirkáló drónt el lehet érni akár egy légvédelmi gpú-val is, vagy a légierő vadászhat rá akár a legolcsóbb rakétákkal is. (Akár egy Sidewinderrel is elfoghatja egy Gripen, ahol az ár már nincs olyan távol az iráni legnatúrabb loitering munitiontól sem. Nem kell 1 milliós rakéta rá.) Ezzel szemben amíg nem éri el a célpontot, az Iskander 50 km magasságban simán átrepülhet egy frontvonal védelmére kipakolt NASAMS fölött, hogy a hátországban csapódjon be. A harmadik nagy különbség a sebesség. Ahogy Vlad is mondta, az ukrajnai tapasztalatok alátámasztják, hogy az Iskander ellen sem elég 1 rakéta az SZ-300-ból, vagyis nem igaz az a matek, hogy egy 1 millió dolcsis támadó rakétát lelövök 1 millió dolláros elhárító rakétával.
Félre értés ne essék! A negyedik nagy különbség az ár és az ukrán tapasztalatok ennek a fontosságát is bizonyította. Én azt mondom, hogy ha megengedhetjük magunknak, akkor mindkét kategóriára szükségünk lehet. És abban
@Aladeen nak adnék igazat, hogy célszerűbb lenne több fajta rakétát használni tudó rendszereket alkalmazni, mint egy-egy speciális feladatkörre, mert nagy hatótávolságú rakétákból korlátos mennyiség lesz. És ha ezek kifogynak, akkor a hordozó jármű (konténer csere után) mehet a csapatokhoz rövidebb hatótávolságúak indításával segíteni. Míg egy dedikáltan csak SRBM-et indítani képes hordozó hasztalanná válna.