[HUN] Katonai drónok beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

K

kamm

Guest
Ahogy @kamm írta, a szoftverben kell kurva erősnek lennünk, nehogy maradjon hátsó kapu.
Lásd ausztrálok...
Igen, gyakorlatilag az a pont, ahol 'gombokbol' kiuthetoek, ha nincs normalisan megcsinalva a sw.

A jo hir viszont az, hogy ilyesmiben rengeteg tapasztalat van azert mar otthon is, azaz elvileg csak penz meg mgmt kerdese, hogy osszetereljenek egy megfelelo fejlesztogardat. Az airframe megint olyan, amit nem latok be, miert ne lehetne tervezni es gyartani egyet, meg ha a nemetekke-torokokkel-zsidokkal is kozosen, plane ha ugyis ok szalitjak majd a szenzorokat, fegyverzetet es adjak hozzajuk az integraciohoz a segitseget.

Amugy minden dron fogyoeszkoz, meg a $15-20M is, csak azokat ritkabban szedik le/messzebrol kepesek operalni. Serthetetlen dron nincs, a dolog inkabb arrol szol, hogy mennyibe fog fajni egy-egy elvesztese, milyen gyorsan potolhato, mekkora tartalek van (mondjuk van tartalekban meg1x annyi dron, plusz alkatresz meg 2x annyihoz in-stock a raktarakban ill. a gyarban stb.)

Szamomra fontosabb a rakomany merete; ettol a max 630kg koruli MTOW nem vagyok egyalatalan elesve - kulonosen ugy, hogy a @blogen altal korrekten osszeszedett elerheto torok rakettakbol gyakorlatilag minden szamunkra ertelmes, hasznalhato darab (>10kmrol bevetheto) eleg nehez darab: MAM-L (GPS/INS) 22kg (tandem pct/HE frag/thermobaric), MAM-T (HE frag) 95kg (!), de meg a 8-10km L-UMTAS tandem pct raketta is 37.5kg (a tobbi 1-8-9km kisebb bombaknak nem sok ertelme van szerintem, amikor ilyen keves pod van eleve.)

Ugyanakkor ha ezekre a fegyverekre valamifele kozos gyartast tudnank grundolni, akarcsak sajat osszeszerelest (pl varpalotai puskaporral), az teljesen mas kontextusba helyezne ezt a Turul-karajt, mert ezekbol a MAM-C meg MAM-T akar az L39-re is felapplikalhato, mig a L-UMTAS meg eleve helikre lett tervezve, gondolom, siman felmenne a H145-re ill H225-re is, ha akarjuk.

Ezzel szemben, gondolom, az asztalon van a zsidok ajanlatcsomagja is, ami, feltetelezem, valamifele IAI-Rafael drone+Spike (NLOS) csomag lenne, legalabbis a limited infok alapjan, joval dragabban. Ebben azert is lehet hosszabb tavu racio, mert szerintem elkerulhetetlen a 2018 ota folyamatos probalkozas az IAI-Rafael kozti merger ugyeben, akkor minden egy helyrol jonne, olcsobban - viszont ugy total ki vagyunk szolgaltatva, mit licenszelunk ki ujra es ujra, ahogy az ujabb verziok megjelennek.

Harmadik verzio lehet egy hibrid, torok dron licenszelve, de sajat tipus a nemetekkel, rajuk az izraeli fegyverzet, amihez dragan licenszelt hazai osszeszereles (lasd lengyelek Spike gyartasa), mindenfele platformhoz (H145M, H-225M, dronok, Lynx, Skyranger, akarmi.)
Komplikaltabb az integralas, viszont tobb lehetoseget ad kesobb, raadasul valoszinuleg olcsobban es sokkal egyszerubb lenne a fegyverzet logisztikaja (mikozben tovabbra is ott lenne az opcio tartani egy adag Rocketsan rakettat is, ha valamiert leallna a zsido vonal.)
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 040
92 048
113
Lengyel oldalon is
Eléggé körüljárta a lengyel újságíró a témát Meglepő, mert a legtöbb online cikk mostanában megelégszik a hírek átvétrlelével önálló gondolat nélkül.
Szal jo cikk, érdekes találgatásokkal.
 

Vlad

Well-Known Member
2020. november 22.
1 888
7 134
113
Amíg a rajta lévő lézerkereső fej megfelel a Nato Stanag 3733 követelményeinek, addig a saját készítésű vagy más gyártótól vásárolt rakétát be lehet építeni a török drónokba, persze vitatható, hogy miért akarna fizetni érte.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 040
92 048
113
Lengyel oldalon is

Alapvetően a cikk azon rugózik, miért nincs a Karayelen Wescam Mx15. kamera. Ugye ez most a török - kanadai vita miatt embargó alá esik. Mi viszont a H145M-nél ezt használjuk.

A törökök által embargo miatt lecserélt Aselsan rendszer sem volt rajta, pedig a céget, mi is jól ismerjük.
2 verziót említ a cikk. Vagy integrációs probléma van, vagy direkt így kértük, mert később mi varázsolunk rá. Ez utóbbi esetben gyanús, hogy már előrehaladott tárgyalásaink vannak és kezdik az igényeinkre szabni a gépet.

Én is ez utóbbira fogadnék.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 529
74 477
113
Mai napig nem irtak ala az azokrol szolo kulonbozo korlatozo egyezmenyeket...

Szeptemberben volt erről szó az Izraeli drónok topikban is:

Israeli Industry Pushing Jerusalem To Drop MTCR Drone Export Restrictions

Izrael az MTCR irányelveket követi, ezért csökkentett képességű "exportrendszereket" fejlesztett ki és értékesít. A legjobb példa erre az Israel Aerospace Industries (IAI) Heron TP-XP, 450 kg hasznos terheléssel, ami kevesebb, mint fele az izraeli légierő által használt Heron TP hasznos terhelésének.

Az MTCR 35 nemzet közötti megállapodás, amely szabályozza a rakéták és UAV -k exportját is. Az MTCR feltételei szerint minden olyan „1-es kategóriájú” rendszer, amely 500 kilogramm hasznos teher szállítására képes több mint 300 kilométeren, export korlátozás alá esik.

Trump 2020-ban kijelentette, hogy a 800 km/h alatti sebességgel repülő UAV-kra az USA szerint már nem vonatkozik az MTCR korlátozás. A célja ezzel az volt, hogy értékesítési lehetőséget nyissanak az olyan amerikai rendszerekhez, mint például az MQ-9 Reaper és az RQ-4 Global Hawk.

Ipari források azt állítják, hogy a Trump döntése közvetlenül ahhoz vezetett, hogy az IAI és az Elbit elvesztette üzletei lehetőségeit az amerikai cégekkel szemben.

Az izraeli cégek fokozott versenyt tapasztaltak Kínából és Törökországból származó olcsó, saját fejlesztésű rendszerek miatt is. Ezért aggódnak, hogy nem tudja megtartani a jelenlegi drónpiaci részesedésüket sem.
Emiatt az izraeli védelmi cégek arra kérik az izraeli kormánytisztviselőket, hogy oldják fel a katonai drónokra vonatkozó technikai korlátozásokat.

Michael Horowitz, a drónok szakértője, a Pennsylvaniai Egyetem Perry World House igazgatója elmondta, hogy Izrael, mint az MTCR tagja, egyszerűen megváltoztathatja az általa követett szabályokat, ha úgy kívánja. Ha Naftali Bennett miniszterelnök kormánya jóváhagyna egy ilyen lépést, előtte valószínűleg politikai jóváhagyást kérne Washingtontól.
 

Vlad

Well-Known Member
2020. november 22.
1 888
7 134
113
Alapvetően a cikk azon rugózik, miért nincs a Karayelen Wescam Mx15. kamera. Ugye ez most a török - kanadai vita miatt embargó alá esik. Mi viszont a H145M-nél ezt használjuk.

A törökök által embargo miatt lecserélt Aselsan rendszer sem volt rajta, pedig a céget, mi is jól ismerjük.
2 verziót említ a cikk. Vagy integrációs probléma van, vagy direkt így kértük, mert később mi varázsolunk rá. Ez utóbbi esetben gyanús, hogy már előrehaladott tárgyalásaink vannak és kezdik az igényeinkre szabni a gépet.

Én is ez utóbbira fogadnék.
Magyarország rendelhet kamerákat a légierőn keresztül, és technikusokkal integrálhatja azokat drónokba – tette Marokkó. A törökök diverzifikálják beszállítóikat, hogy mindig készen álljanak a tömeggyártásra, ugyanez vonatkozik a kameráik alrendszereire is.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Alapvetően a cikk azon rugózik, miért nincs a Karayelen Wescam Mx15. kamera. Ugye ez most a török - kanadai vita miatt embargó alá esik. Mi viszont a H145M-nél ezt használjuk.

A törökök által embargo miatt lecserélt Aselsan rendszer sem volt rajta, pedig a céget, mi is jól ismerjük.
2 verziót említ a cikk. Vagy integrációs probléma van, vagy direkt így kértük, mert később mi varázsolunk rá. Ez utóbbi esetben gyanús, hogy már előrehaladott tárgyalásaink vannak és kezdik az igényeinkre szabni a gépet.

Én is ez utóbbira fogadnék.
A Lengyelek és Marokkó is Wescam nélkül vették meg a TB2 est.
A Mx 15 tornyokat külön megállapodáskeretében közvetlenül Kanadából szerzik be.
A Lengyelek SAR radarokat vettek közvetlen töröktől amik viszont saját török fejlesztések és csereszabatosak az Mx15 tel.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 996
14 067
113
Valószínű, hogy a Baykar, TAI nem ad ipari együttműködést, a Vestel viszont belemegy, hogy itthon faragjuk tovább a vasukat. Még az is lehet, hogy a belsőt vesszük meg, ami aztán mehet egy Magnus, Pipistel gépbe. Végülis csak a fülkét kell levágni... :D


Denevér (magyar tervezés, +proto legyártva, tesztelve pilótás üzemmódban, leporolható, "gombokért" ;) ):

denev%C3%A9r.jpg
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 996
14 067
113
Azóta már összedobtak pár drónt itthon amit szintén le lehet porolni.
Azt a pár millió soros programot kellene már "összedobni" amelyik mindegyik rendszer mögött áll és életet lehet a vasakba, ennek örülnék a legjobban.

...Pl. akár egy ilyenbe (csak mert akár (nem)kicsit "lopakodósra" át lehet tervezni a sárkányt" meg mert szimpatikus konstrukció :oops: ):

IAI_Harop_PAS_2013_02.jpg


UAV+-+Harop-Combat-UAV.jpg


IAI-HAROP-678x381.jpg
 
  • Tetszik
  • Imádom
Reactions: Pogány and Venom85