[HUN] Katonai drónok beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 570
8 166
113
Baykar, Elbit, IAI mind kihelyezi a gyártást, utóbbiak oláhokhoz is...
Ezt nem csak a Vestel tudja kínálni.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 677
35 833
113
Baykar, Elbit, IAI mind kihelyezi a gyártást, utóbbiak oláhokhoz is...
Ezt nem csak a Vestel tudja kínálni.
Milyen szintű gyártást? Kb. szereld össze a készletet amit küldenek, mint egy RC modellnél.
Ezekben a cuccokban az elektronika a lényeg, azt meg gondolom készen kapják a románok is: csavarozd bele meg dugd rá a kébelekt és kész!
Gondolom nálunk MG-ék azt akarják, hogy jobban belelássunk, "kiokosodjunk" az elektronikai részben is...
 
  • Tetszik
Reactions: Wilson and SilvioD

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 570
8 166
113
Milyen szintű gyártást? Kb. szereld össze a készletet amit küldenek, mint egy RC modellnél.
Ezekben a cuccokban az elektronika a lényeg, azt meg gondolom készen kapják a románok is: csavarozd bele meg dugd rá a kébelekt és kész!
Gondolom nálunk MG-ék azt akarják, hogy jobban belelássunk, "kiokosodjunk" az elektronikai részbe is...
Persze.
Ahhoz saját EW, SIGINT, ELINT "kútfő" kéne, saját kütyük.
Régen talán volt. Most van nekünk?
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 923
73 357
113
Milyen követelményünk volt? Mit tudott csak a Karayel teljesíteni? :eek: :eek:
Linkeltem a hozzászóólásomban a cikket arról, hogy milyen tanúsítványt szerzett meg most a Hermes. A Karayel-t pedig állítólag eleve így tervezték. Nincs információnk a követelményrendszerről. Csak amikor 2018 körül az volt a kérdés, hogy miért nem vettek még nagyobb drónokat, akkor az volt az egyik kifogás, hogy olyan forgalmas légtérben mint Magyarországé ezek használata problémás.
 

Vlad

Well-Known Member
2020. november 22.
1 885
7 114
113
Itt az ideje, hogy abbahagyjuk a beszédet és munkához menjünk. Az objektumorientált programozást vállalom. :hadonaszos: Van valaki közöttünk, aki képes fiber gyártani az INS számára?

1605087266-karayel-tasarim.png

19417258-1350371025038817-354437804248142598-o.jpg
19400481-1350371011705485-5535599626810271823-o.jpg
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 923
73 357
113
Nekem úgy tűnik, hogy sem a Hermes, sem a Heron nem felfegyverezhető: sem fotót sem cikket nem találtam ami erre utalna. Izraelben ez nem szempont?
A gyártó erre a kérdésre mindig azt mondja, hogy erre nem válaszolhat, erről kérdezd meg az izraeli védelmi minisztériumot... de meglepne, ha ők elmondanák. (Erre ki emlékszik? Elolvasta valaki?... 2022. február 4.)
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen

hendrick

Well-Known Member
2018. június 30.
2 813
4 986
113
Egy nagyon részletes elemző videó a TB-2 és más drónokkal kapcsolatos tanulságokról az ukrajnai háború kapcsán.
45 perc, de érdemes végig nézni, hallgatni.

Gondolatébresztő. Egy lehetőség arra, hogy az MH fejlesztését befolyásolja az, amit látunk a szomszédban ... vajh lesznek-e ezeknek érezhető következményei a beszerzéseinkben?
Kb 4 éve itt jeleztem, hogy én felderítő UAV-ket látnék szívesen a beszerzésekben. Akkor még vegyes volt a reakció. De most már én is azt mondanám, lehet, hogy valami Bayraktar-szerűséget is hozzá kellene csapni, valamit ami rendelkezik csapásmérés lehetőségével is.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 677
35 833
113
Gondolatébresztő. Egy lehetőség arra, hogy az MH fejlesztését befolyásolja az, amit látunk a szomszédban ... vajh lesznek-e ezeknek érezhető következményei a beszerzéseinkben?
MG azt mondta hogy figyelnek, de nem terveznek radikális változtatást. Nálunk annyira hiányoznak (még) az alapok, hogy nincs min variálni.
A páncéltörő képesség ("rakéták kb minden bokorban"), tüzérség, és drón illetve loiterin munition képesség fejlesztését szerintem meg kell tolni. Magyarország kis ország: szemtől szembe kevés esélyünk van egy erősebb ellenféllel szemben. Olyan eszközök kellenek amikkel relatíve biztonságos távolságból lehet pusztítani az ellenséget. Az is látszik, hogy földi légvédelemmel egész jól lehet korlátozni az ellenséges légierőt. Konkrétan olcsóbban, hatékonyabban meg lehet akadályozni, hogy az ellenség légi fölényt vívjon ki, mint vadászgépekkel. Több mint egy hónap telt el és még mindig potyognak le orosz gépek Ukrajna felett: nem repkedhetnek kedvük szerint az oroszok. Számításaim szerint annyi NASAMS-et vettünk, ami az ország felét-kétharmadát lefedi, szóval ezzel nem is lesz gond. Még egy ABM képes nagyobb rendszer kellene majd: Aster vagy valamilyen izraeli rendszer.
A terület védelmi erőink sokat tanulhatnak az ukránoktól taktikában, "partizánkodásban".
 

hendrick

Well-Known Member
2018. június 30.
2 813
4 986
113
MG azt mondta hogy figyelnek, de nem terveznek radikális változtatást. Nálunk annyira hiányoznak (még) az alapok, hogy nincs min variálni.
A páncéltörő képesség ("rakéták kb minden bokorban"), tüzérség, és drón illetve loiterin munition képesség fejlesztését szerintem meg kell tolni. Magyarország kis ország: szemtől szembe kevés esélyünk van egy erősebb ellenféllel szemben. Olyan eszközök kellenek amikkel relatíve biztonságos távolságból lehet pusztítani az ellenséget. Az is látszik, hogy földi légvédelemmel egész jól lehet korlátozni az ellenséges légierőt. Konkrétan olcsóbban, hatékonyabban meg lehet akadályozni, hogy az ellenség légi fölényt vívjon ki, mint vadászgépekkel. Több mint egy hónap telt el és még mindig potyognak le orosz gépek Ukrajna felett: nem repkedhetnek kedvük szerint az oroszok. Számításaim szerint annyi NASAMS-et vettünk, ami az ország felét-kétharmadát lefedi, szóval ezzel nem is lesz gond. Még egy ABM képes nagyobb rendszer kellene majd: Aster vagy valamilyen izraeli rendszer.
A terület védelmi erőink sokat tanulhatnak az ukránoktól taktikában, "partizánkodásban".
Pontosan. És mégis az olcsó bayraktarok át-átjutnak és tarolnak alkalmanként. Ez is ey költséghatékony beruházásnak tűnik. (Eddig ugyebár azt hittük - én is - hogy egy normális légvédelemmel rendelkező opponens ellen ezek a belépő/középszintű drónoknak esélye sincs, tévedtem, én is). És ez ugyebár egy teljesen más műfaj, lehetne kezdeni valami nagyon olcsó belépő szintű eszköz rendszeresítésével, csak, hogy szokjon eg y"új fegyvernemet" az MH.
 
  • Tetszik
Reactions: bel

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 851
91 316
113
Pontosan. És mégis az olcsó bayraktarok át-átjutnak és tarolnak alkalmanként. Ez is ey költséghatékony beruházásnak tűnik. (Eddig ugyebár azt hittük - én is - hogy egy normális légvédelemmel rendelkező opponens ellen ezek a belépő/középszintű drónoknak esélye sincs, tévedtem, én is). És ez ugyebár egy teljesen más műfaj, lehetne kezdeni valami nagyon olcsó belépő szintű eszköz rendszeresítésével, csak, hogy szokjon eg y"új fegyvernemet" az MH.
Mostanában már nem láttam dolgozni őket. Azt sem tudjuk, mennyit szedtek le.
 
  • Tetszik
Reactions: Catles and cirqle

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 677
35 833
113
Pontosan. És mégis az olcsó bayraktarok át-átjutnak és tarolnak alkalmanként. Ez is ey költséghatékony beruházásnak tűnik. (Eddig ugyebár azt hittük - én is - hogy egy normális légvédelemmel rendelkező opponens ellen ezek a belépő/középszintű drónoknak esélye sincs, tévedtem, én is). És ez ugyebár egy teljesen más műfaj, lehetne kezdeni valami nagyon olcsó belépő szintű eszköz rendszeresítésével, csak, hogy szokjon eg y"új fegyvernemet" az MH.
Relatíve olcsó harci drónok kellenek - fogyó eszközként kell árjuk tekinteni. Egy TB2-es 2 millió dollár, egy csehek által vett Cobra harci helikopter 45 millió dolcsi és ez utóbbit is simán lelövik! Hindek, Kamovok hullanak Ukrajnában mint a légy! Az évek alatt kiképzett harci heli pilóták pedig szinte pótolhatatlanok. A drónt lelövik, akkor a pilóta feláll és iszik egy kávét, amíg előkészítik az új gépét...
Szerintem kell néhány high-tech felderítő SIGINT drón (Heron vagy Hermes 900) és vagy 20-30 olcsó török harci drón.
A Switchbalde jellegű loitering ammoból is ezres nagyságrendben kell beszerezni. Az ellenség logisztikai eszközeit nagyon meg lehet ritkítani velük - ez pedig kulcs kérdés ahogy a mostani konfliktusban is látszik. Hiába van az ellenségnek sokkal több tankja ha nincs hozzá lőszer és üzemanyag.
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 928
48 631
113
Relatíve olcsó harci drónok kellenek - fogyó eszközként kell árjuk tekinteni. Egy TB2-es 2 millió dollár, egy csehek által vett Cobra harci helikopter 45 millió dolcsi és ez utóbbit is simán lelövik! Hindek, Kamovok hullanak Ukrajnában mint a légy! Az évek alatt kiképzett harci heli pilóták pedig szinte pótolhatatlanok. A drónt lelövik, akkor a pilóta feláll és iszik egy kávét, amíg előkészítik az új gépét...
Szerintem kell néhány high-tech felderítő SIGINT drón (Heron vagy Hermes 900) és vagy 20-30 olcsó török harci drón.
A Switchbalde jellegű loitering ammoból is ezres nagyságrendben kell beszerezni. Az ellenség logisztikai eszközeit nagyon meg lehet ritkítani velük - ez pedig kulcs kérdés ahogy a mostani konfliktusban is látszik. Hiába van az ellenségnek sokkal több tankja ha nincs hozzá lőszer és üzemanyag.
Mielőtt még nagyon messzemenő következtetésekre ragadtatnád magad: milyen heliket szedtek le TB2-vel, hol, kik?
Illetve van arról bármilyen, ellenőrzött adatod, hogy ezek a török csodák mennyire voltak hatékonyak a szomszédban?
Bármilyen adat…
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány