[HUN] Katonai drónok beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Vlad

Well-Known Member
2020. november 22.
1 885
7 115
113
"Lopakodó" gépeket és az Iskandert és más SRBM-et vagy Hyiperszonikus CM-eket sem tudná leszedni vélhetően a NASAMS.
A többi ellen elég jó esélyei vannak ha berepülnek a megsemmisítési zónába...

Nem is értem miért gondolják egyesek hogy 130-200 km/h-val max. 6-7 ezer métren repkedő drón megugorhatatlan feladat egy mai légvédelmi rendszernek. Szerintem még a Kub is lelövi...Ha meg földközelbe megy, akkor felderítési lehetőségei kortlátozottak és MANPADS vagy Mistral is lelövi.

Amelyik légvédelmi rendszernem tud leszedni egy TB2-est (vagy bármely hasonló MALE drónt) azt gyorsan kukázni kell. :p
Mi a kapcsolat a fogyóeszközök és a felderítésre/megfigyelésre használt repülőgépek és számos támadás között? Drón helyett SRBM/Robotrepülőgép vásárolsz? Ha tűzérzékelésre van szüksége az erdőiben, vagy aknákat kell keresnie a tengeri kontinentális talapzatán, akkor cirkálórakétát indít azokra a helyekre, ahol bányák vannak, és megpróbálja észlelni a rakéta IIR keresőfejével.

Megkérdezhetem azt is, hogy melyik szemmel lát egy 7000 méteres magasságban repülő drónt, és melyik Manpaddal lői le
 
  • Tetszik
Reactions: Vogon

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 045
10 102
113
"Lopakodó" gépeket és az Iskandert és más SRBM-et vagy Hyiperszonikus CM-eket sem tudná leszedni vélhetően a NASAMS.
A többi ellen elég jó esélyei vannak ha berepülnek a megsemmisítési zónába...

Nem is értem miért gondolják egyesek hogy 130-200 km/h-val max. 6-7 ezer métren repkedő drón megugorhatatlan feladat egy mai légvédelmi rendszernek. Szerintem még a Kub is lelövi...Ha meg földközelbe megy, akkor felderítési lehetőségei kortlátozottak és MANPADS vagy Mistral is lelövi.

Amelyik légvédelmi rendszernem tud leszedni egy TB2-est (vagy bármely hasonló MALE drónt) azt gyorsan kukázni kell. :p
Nyilván le tudja lőni, de azért ne legyél már azon a a szinten hogy telerajzolod körökkel az országot és akkor az meg van oldva...
Valamint minden újabb fenyegetés egy megoldandó feladat. Ezek a drónok viszonylag kevés pénzért egy újabb komoly fenyegetést jelentenek, még akkor is ha olyan könnyű lelőni mint egy AN-2-t.
 
  • Tetszik
Reactions: Catles and bel

Koleszkaja

Well-Known Member
2020. szeptember 5.
1 921
7 626
113
Ez egy spoiler arról, hogy a fórum többi tagja mit fog tenni Alaadennel,
fight-back-gang-fight.gif

Xpertkét anélkül is!
Csak úgy brahiból :hadonaszos:
marah.gif
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 177
13 650
113
Nyilván le tudja lőni, de azért ne legyél már azon a a szinten hogy telerajzolod körökkel az országot és akkor az meg van oldva...
Valamint minden újabb fenyegetés egy megoldandó feladat. Ezek a drónok viszonylag kevés pénzért egy újabb komoly fenyegetést jelentenek, még akkor is ha olyan könnyű lelőni mint egy AN-2-t.
Na erre lesznek jók az NG-k kacsavadászatot tartani a remek drónokra. :D :rolleyes:
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 766
35 959
113
Mi a kapcsolat a fogyóeszközök és a felderítésre/megfigyelésre használt repülőgépek és számos támadás között? Drón helyett SRBM/Robotrepülőgép vásárolsz? Ha tűzérzékelésre van szüksége az erdőiben, vagy aknákat kell keresnie a tengeri kontinentális talapzatán, akkor cirkálórakétát indít azokra a helyekre, ahol bányák vannak, és megpróbálja észlelni a rakéta IIR keresőfejével.
Kérdés: milyen távolságból tud felderíteni a TB2 egy harckocsit például? Működhet ez egy 40-50 km-es hatótávolságú rendszer hatósugarán kívül? Mert csak így van esélye harctéri felderítést végezni lelövés nélkül ha NASAMS az egyetlen légvédelmi rendszer a környéken. Ha lenne Patriot vagy más 80+ hatosugarú rendszer, akkor még távolabb kell repüljön, am eléggé megnehezíti a felderítést.
TB2 8-15km-es hatósugarú bombáinak bevetésére pedig elég kevés az esély létező légvédelem mellett. Nincs tökéletes rendszer, így néha ez is összejöhet, de nem véletlen mondják az orosz-pártisággal nehezen vádolható britek, hogy 7 nap az átlag élettartam a drónoknak...

Mint írtam: vannak feladatot amikre jók (pl. SIGINT, tengeri akna keresés, "migráncs" figyelés stb.), de berepülni a front közelébe eléggé öngyilkosság vele. Kisebb méretű olcsóbb drónoknak több az esélye, mint egy TB2-essel vagy Karayellel, de bármilyen máspropelleres MALE drónt is mondhatnék - nem kifejezetten a török drónokkal van baj. ;)

Megkérdezhetem azt is, hogy melyik szemmel lát egy 7000 méteres magasságban repülő drónt, és melyik Manpaddal lői le
Akkor olvasd el ismét kérlek amit írtam:
"Ha meg földközelbe megy, akkor felderítési lehetőségei korlátozottak és MANPADS vagy Mistral is lelövi"
Mistralnak 3000 méter "plafonja"... 3000 méter fölött (már pár száz méteren is) meg simán látja bármelyik radar ami NASAMS-hez van kötve.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 766
35 959
113
Nyilván le tudja lőni, de azért ne legyél már azon a a szinten hogy telerajzolod körökkel az országot és akkor az meg van oldva...
Valamint minden újabb fenyegetés egy megoldandó feladat. Ezek a drónok viszonylag kevés pénzért egy újabb komoly fenyegetést jelentenek, még akkor is ha olyan könnyű lelőni mint egy AN-2-t.
Ezért írtam a "vita" elején hogy több rakéta kell a NASAMS-be, mert több a lehetséges célpont. Maga a NASAMS tudja kezelni a TB2-es fenyegetést, max több kell belőle...
Szükség lesz majd egy nagy hatótávolságú, ballisztikus rakétákat lelőni képes légvédelmi rendszerre is, mert a NASAMS-nek is vannak korlátai persze. Bobó miniszter emlegetett is légvédelmi fejlesztéseket...
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 045
10 102
113
Ezért írtam a "vita" elején hogy több rakéta kell a NASAMS-be, mert több a lehetséges célpont. Maga a NASAMS tudja kezelni a TB2-es fenyegetést, max több kell belőle...
Szükség lesz majd egy nagy hatótávolságú, ballisztikus rakétákat lelőni képes légvédelmi rendszerre is, mert a NASAMS-nek is vannak korlátai persze. Bobó miniszter emlegetett is légvédelmi fejlesztéseket...
Én nem vitatkozom, szerintem ezek a buborákok nem áthatolhatatlan pajzsok, csak az ellenfél nem tudja hol vannak a légvédelmi indítók. De ha egyszere érkezik az F-16, a himars és a Tb-2 meg a helikopterek akkor gyorsan kevés lesz.
De románok vették, innen szar, okés.
 
  • Tetszik
Reactions: efott1974

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Nyilván odébb van még náluk is a kész drón, meg visszakozhatnak még, de legalább már ott tartanak hogy pontosan tudják miből mennyit akarnak rendelni.

Ez nekem új, ezt kifejthetnéd a román haderőfejlesztési topicban. Tényleg tudják, hogy mit akarnak rendelni? (A mennyit már fel sem hozom.)
Eddig két másik drón volt a befutó másik nemzettől és arra kötöttek ilyen szerződéseket.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 766
35 959
113
Én nem vitatkozom, szerintem ezek a buborákok nem áthatolhatatlan pajzsok, csak az ellenfél nem tudja hol vannak a légvédelmi indítók. De ha egyszere érkezik az F-16, a himars és a Tb-2 meg a helikopterek akkor gyorsan kevés lesz.
De románok vették, innen szar, okés.
Semelyik rendszer sem tökéletes, de a felsoroltak közül TB2 a legkönnyebb célpont: lassú és nagy az RCS-e...
Személy szerint a romámnokkal való hadakozást roppant kis esélyesnek tartom amúgy is.
 
  • Tetszik
Reactions: Catles

Pista a hegyről

Well-Known Member
2018. április 4.
919
2 278
93
Ez nekem új, ezt kifejthetnéd a román haderőfejlesztési topicban. Tényleg tudják, hogy mit akarnak rendelni? (A mennyit már fel sem hozom.)
Eddig két másik drón volt a befutó másik nemzettől és arra kötöttek ilyen szerződéseket.

Tomsinner berakott egy hírt amiben volt konkrét megnevezés, de utaltam rá akkor is hogy persze nem biztos. Az egész reakcióm nem arra vonatkozott hogy a románokhoz képest hogy állunk (nem különösebben érdekelnek), hanem hogy régóta várjuk már hogy legalább egy bejelentett típus+mennyiség legyen több eszköz esetén is, pl a drónoknál.
 

Vlad

Well-Known Member
2020. november 22.
1 885
7 115
113
Kérdés: milyen távolságból tud felderíteni a TB2 egy harckocsit például? Működhet ez egy 40-50 km-es hatótávolságú rendszer hatósugarán kívül? Mert csak így van esélye harctéri felderítést végezni lelövés nélkül ha NASAMS az egyetlen légvédelmi rendszer a környéken. Ha lenne Patriot vagy más 80+ hatosugarú rendszer, akkor még távolabb kell repüljön, am eléggé megnehezíti a felderítést.
TB2 8-15km-es hatósugarú bombáinak bevetésére pedig elég kevés az esély létező légvédelem mellett. Nincs tökéletes rendszer, így néha ez is összejöhet, de nem véletlen mondják az orosz-pártisággal nehezen vádolható britek, hogy 7 nap az átlag élettartam a drónoknak...

Mint írtam: vannak feladatot amikre jók (pl. SIGINT, tengeri akna keresés, "migráncs" figyelés stb.), de berepülni a front közelébe eléggé öngyilkosság vele. Kisebb méretű olcsóbb drónoknak több az esélye, mint egy TB2-essel vagy Karayellel, de bármilyen máspropelleres MALE drónt is mondhatnék - nem kifejezetten a török drónokkal van baj. ;)


Akkor olvasd el ismét kérlek amit írtam:
"Ha meg földközelbe megy, akkor felderítési lehetőségei korlátozottak és MANPADS vagy Mistral is lelövi"
Mistralnak 3000 méter "plafonja"... 3000 méter fölött (már pár száz méteren is) meg simán látja bármelyik radar ami NASAMS-hez van kötve.
l1148ht.gif

 

fitom

Well-Known Member
2020. szeptember 30.
3 000
5 330
113
A NASAMS sokkal jobb mint az BUK meg ezek. (S300 / S400 más kategória)
Az ELTA radarok is az élvonalat képviselik: ezekkel derítik fel a barkácsol Kasszam rakétákat meg aknavető gránátokat is a Iron Dome-hoz. TB2 egy csöppet nagyobb radarjelet generál...
Amúgy ezeket propelleres szarokat kb. brit Home Chain is kiszúrná: világítanak radaron mint a karcsonyfa!
A propeller a legjobb radarvisszaverő felület.

Ha F-35-ösük lesz akkor kell picit jobban megijedni, nem a TB2-estől...

Ha valamire érdemes lenne költeni, akkor az egy lopakodó drón (pl. Kızılelma), meg SIGINT drón (Heron / Hermes), mert az nem kell közel repüljön a légvédelemhez.
Ezekből a propelleres MALE drónokból sokat nem érdemes venni.
Elég naivitás azt gondolni hogy a légvédelem egy háborúban mindenhol folyamatos és állandó!
 
  • Tetszik
Reactions: Catles

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Tomsinner berakott egy hírt amiben volt konkrét megnevezés, de utaltam rá akkor is hogy persze nem biztos. Az egész reakcióm nem arra vonatkozott hogy a románokhoz képest hogy állunk (nem különösebben érdekelnek), hanem hogy régóta várjuk már hogy legalább egy bejelentett típus+mennyiség legyen több eszköz esetén is, pl a drónoknál.

Igen. És minden alkalommal amikor bejelentik, hogy mit akarnak, ti leírjátok ugyan ezt. Remélem nem fognak rátérni arra, hogy minden hónapban bejelentik, hogy melyik drónt és mennyit akarnak, mert az ezen a fórumon idegesítő lesz.