[HUN] Kerekes páncélozott harcjárművek beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
5 174
13 475
113

A Magyar Honvédség kötelékén belül a BTR-80A járműveket német tervek alapján összerakott Lynx lövészpáncélosok és egy még jelenleg fejlesztés alatt álló, 8x8-as csapatszállító-platform fogja váltani.

:p :D
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 522
39 533
113

A Magyar Honvédség kötelékén belül a BTR-80A járműveket német tervek alapján összerakott Lynx lövészpáncélosok és egy még jelenleg fejlesztés alatt álló, 8x8-as csapatszállító-platform fogja váltani.

:p :D
Vélhetően a HITRON-ra utal a cikk, ami valószínűleg már nem lesz...
 
  • Hűha
Reactions: Kim Philby

kétkedő

Well-Known Member
2021. január 9.
2 973
17 197
113
Döntően el sem fognak oda jutni, azt a hülyeséget meg felejtsd el, hogy csak 1 AK meg 2 gránát. Mondom ha alternatív valóságot építesz és annak a keretrendszerében vázolsz fel scenariókat, hogy igazad legyen, akkor ezt ne velem próbáld megbeszélni.
Fel tudnánk háború esetén fegyverezni 200 ezer katonát? Csak 1 db. AK és 2 Db. gránáttal (na meg a többi apróval)?
Érdekes az átkosban erre képesek voltunk, mosta fene nagy jóléti kapitalizmusban pedig...
Mert mindennek a hasznát nézik. Aztán ha beüt a fos, akkor nézünk mint Zsuzsi a moziban.

Az pedig, hogy a románok miről gondolkodnak az nem alternatív valóság. Mai napig tanítják és a többség vallja is, hogy Románia természetes hatása a Tisza. Attól, hogy mi lemondtunk a történelmi idők nagy részében hozzánk tartozó Erdélyről, az őket nem fogja arra késztetni, hogy lemondjanak egy soha nem volt övék területről (Tiszáig). És ez nem kitaláció! A magyar politikumnak is egy kicsivel többet kéne ismerkedni a román mentalitással, meg a nemzetépítési terveikkel. Pl. unió Moldáviával, É-Beszarába és Bucság megszerzése, majd ha ezek megvannak, előre a Tiszáig.

Hogy mennyi a realitása van ennek a forgatókönyvnek, erre csak azt tudom idézni amit az 1920-as években egy írónk mondott (nevére nem emlékszem), hogy: ha valaki 1914-ben valamelyik nagyváradi polgári kaszinóban azt mondta volna, hogy 6 év múlva a román magyar határ Nagyvárad mellett fog elmenni, azt kiröhögték volna, ha pedig azt állította volna, hogy a színmagyar Nagyvárad a román oldalon lesz, azt biztos a bolondok házába zárják!
Kész szerencse, hogy számunkra nem a román haderő az elérendő cél, hanem annál egy jóval modernebb és ezzel együtt ütőképesebb haderő.
Nem vitatom, hogy a sok régi vas nagy része csak nagyon körülményesen fogható hadra. De amint látjuk az ukrán háborúban, még a Csernobili mentésnél használt és sugárfertőzésük miatt elhagyott eszközöket is lassan előszedik és felújítják. Egy háborúban a felek mindent amijük van felhasználnak. Ti. még nem jött el a szofosztikált hadviselés ideje, annál inkább a nyers anyag- és tömegháború köszöntött be.
Csak kérdem. Mi van, ha ne adja a Jó Isten belekeveredünk egy szomszédháborúba (mondjuk az ukrikkal, mert ők folyton a Balatonban akarnak fürdőzni)? Fog nekünk a német jelzőlámpa koalíció (vagy bármely szövetségesünk) alkatrészt, kőszert adni? S ha nem akkor mi lesz a nagyon karbantartás igényes csúcstechnikánkkal?
Ezzel szemben ezeket a fos BTR-eket, csak csak megtudjuk buherálni házi körülmények között is. Akár a lövészárok mellett is. És mint mondtam, a semminél minden jobb! És szívesebben megközelítem egy BTR-el a bevetési övezetet, mint egy rekvirált farmer platós terepjáróval.
Miért nem tartunk meg D20-at? Mert nem NATO kaliber és annyira elavult, hogy a harcértéke nem éri el egy modern 105mm-es vontatott tarack harcértékét.
A tarack az tarack. Arra kell, hogy A-ból B-be eljuttasson egy lövedéket. Erre pontosan annyira alkalmas egy D-20-as min egy M777. Más kérdés a tűzvezető rendszer. Na az számít. Ha megfelelő eszközt kapna a D-20,30, akkor ezek is alkalmasak lennének arra, mint az M777. Ez pedig tisztán akarat kérdése lett volna. De nem lett. Helyette eladás, szétvágás lett.
Nem mellékesen sokkal strapabíróbbak (nem pontosságról beszélek, mert azt már fent leírtam, hogy miért nem) a ruszki tarackok, mint a nyugati hasonlók. Legalábbis eddig ez jött le az ukrán háborúból.
Már egy másik topicban kifejtettem ez irányú véleményemet, de úgy látszik nem ment át.
A fő probléma idehaza nem is az eszközök elavultsága, hanem hogy kik fogják őket kezelni, és hogy kiket fogsz beleültetni.
A románok hogyan tudják megoldani, hogy a szar eszközökre katonákat toboroznak? Mi pedig még a csilivilire sem kapunk embert.
Ha van kb.: 500 db BTR-ed, és mondjuk a feléhez van rendes lőszered, és katonád (nem, tartalékosod sincs elég!), akkor azt gondolom, hogy nem akkora bűn, ha mondjuk elbarterezünk 26 letárolt fost (nem véletlenül kerültek tárolásra!), cserébe azért, hogy a maradéknak lesz jó bőven lőszere a hátra lévő időre. Még ha szállított lövész még rájuk sincs.
Ha ez így van ahogy írod, akkor visszavonom amit fent írtam. Tévedtem, nem tudtam ezen tervről. Ez van. Egyébként tényleg jó elképzelés.
De én tartok attól, hogy ez a folyamat nemfog leállni. Mindig fognak találni a maradék 500 Btr között olyant ami éppen szar és el lehet adni. ismerve az előzményeket, ez nem paranoia részemről, csak ovatosság.
Jelenleg szerintem az a helyzet, hogy a beérkező új technika gyorsabban jön, mint amilyen tempóban toborozni tudunk. Ezt bizonyítja a PZH roadshow is.
A Lynxes zászlóaljak még csak csak töltődtek, de mostanra - ezek szerint - elfogynak a beöltözni vágyók.
Jelzem, hogy a 3 dandárunkból még csak az elsőnek a tüzérségének a feltöltésénél tartunk, de nyilvánvaló, hogy minimum 2-3osztályra még szükség van.
A románok az 50 éves vasakra tudnak embert toborozni mi pedig a vadi újra nem, akkor csak nálunk van a probléma. És szerintem elsősorban nem illetmény a fő gond.
Ne felejtsük el, hogy jelenleg még nem is az a prioritás, hogy letárolt BTR-eket újra szétszórjuk új zászlóaljakhoz,
Nem is oda kell, hanem zsírban tartani és a jövőbeli területvédelmisek részére fenntartani. Másra én sem gondolnám használni.
Ezen kívül felhívnám a figyelmedet pár, itt a fórumon írogató belsős ember kommentjeire. Ezek alapján nyilvánvaló, hogy:
  • a régi szarokat csak életben tartjuk, de komoly modernizációs program nem várható már.
Nem is kell, esetleg az optikát felhozni mai szintre. Egyébként zsírban kell tartani őket. Ott nem kérnek enni, nem sírnak, nem kell babusgatni őket. Az őrzésükre kellene némi pénzt fordítani.
  • 2030-ig ezeket kivezetik
Nagy baj, ha nem abban gondolkodnak, hogy egy hangárban lekonzerválva tárolják, soh nem lehet tudni mire lesznek jók, alapon.
  • Ez ezt jelenti, hogy a hadiiparban jelenleg jelentkező szállítási idők (3-6év) figyelembe vételével idén legkésőbb a kerekes platform befutója be lesz jelentve.
Adja Isten, hogy igazad legyen. Ezt várjuk 2020 óta. De még semmi.
Továbbra is fenntartom amit írtam. Vagyis ezen korszerű eszközök mellett is lesz létjogosultsága a BTR-eknek a területvédelmis egységek "berkeiben". Oda úgy sem adnának Lynx-et vagy Boxer-t (már ha ezt válaszajuk).
  • mi több én további jelentős inkurrencia értékesítést is várok. Ne feledjük, ha bejön @subsonic tippje a nem halálos eszközök Ukrajnába küldéséről, akkor akár a letárolt VSZ logisztikai járművekből is pénzt csinálhatunk. Ami pedig megnyithatja az utat egy rendes, nagy tömegű logisztikai jármű beszerzésnek.
Eddig miért nem csináltuk?
Oda lehetett volna adni ezeket a technikákat és kérni az árát a kedves júeszéjtől vagy ajrópától. Oszt még az ukránok sem fennék ránk a fogukat (ja bocs, De fennék!).
Nem véletlen, hogy nem így lett. Látható mindenkinek, hogy mit kaptak a leadott VSz eszközökért a lengyelek, csehek vagy a tótok. Egyelőre csak ígéretet, amit vagy megtartanak, vagy eladnak egy követeléskezelő cégnek. Utóbbival lobban járnak.
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 139
10 472
113
Lehet röhögni ezen, csak el kell gondolkodni, hogy ott állsz a lövészárokban egy szál fa@al, azaz Kalasnyikovval (mert, hogy komoly/nehéz páncélelhárítónk nincs - CG nem az!) és jön szembe egy román T-55-ös 105 mm-es löveggel. Milyen jó lenne akkor ha a te hátadban is állna egy kohószökevény t-55.
Röviden, szomorú ami folyik Magyarországon fegyverzet ügyben.
Oh, a románok a Tr-85-re akasztottak modern 105-ös löveget?
 
  • Imádom
Reactions: Kim Philby

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
49 327
81 766
113
Fel tudnánk háború esetén fegyverezni 200 ezer katonát? Csak 1 db. AK és 2 Db. gránáttal (na meg a többi apróval)?
Érdekes az átkosban erre képesek voltunk, mosta fene nagy jóléti kapitalizmusban pedig...
Mert mindennek a hasznát nézik. Aztán ha beüt a fos, akkor nézünk mint Zsuzsi a moziban.

Az pedig, hogy a románok miről gondolkodnak az nem alternatív valóság. Mai napig tanítják és a többség vallja is, hogy Románia természetes hatása a Tisza. Attól, hogy mi lemondtunk a történelmi idők nagy részében hozzánk tartozó Erdélyről, az őket nem fogja arra késztetni, hogy lemondjanak egy soha nem volt övék területről (Tiszáig). És ez nem kitaláció! A magyar politikumnak is egy kicsivel többet kéne ismerkedni a román mentalitással, meg a nemzetépítési terveikkel. Pl. unió Moldáviával, É-Beszarába és Bucság megszerzése, majd ha ezek megvannak, előre a Tiszáig.

Hogy mennyi a realitása van ennek a forgatókönyvnek, erre csak azt tudom idézni amit az 1920-as években egy írónk mondott (nevére nem emlékszem), hogy: ha valaki 1914-ben valamelyik nagyváradi polgári kaszinóban azt mondta volna, hogy 6 év múlva a román magyar határ Nagyvárad mellett fog elmenni, azt kiröhögték volna, ha pedig azt állította volna, hogy a színmagyar Nagyvárad a román oldalon lesz, azt biztos a bolondok házába zárják!

Nem vitatom, hogy a sok régi vas nagy része csak nagyon körülményesen fogható hadra. De amint látjuk az ukrán háborúban, még a Csernobili mentésnél használt és sugárfertőzésük miatt elhagyott eszközöket is lassan előszedik és felújítják. Egy háborúban a felek mindent amijük van felhasználnak. Ti. még nem jött el a szofosztikált hadviselés ideje, annál inkább a nyers anyag- és tömegháború köszöntött be.
Csak kérdem. Mi van, ha ne adja a Jó Isten belekeveredünk egy szomszédháborúba (mondjuk az ukrikkal, mert ők folyton a Balatonban akarnak fürdőzni)? Fog nekünk a német jelzőlámpa koalíció (vagy bármely szövetségesünk) alkatrészt, kőszert adni? S ha nem akkor mi lesz a nagyon karbantartás igényes csúcstechnikánkkal?
Ezzel szemben ezeket a fos BTR-eket, csak csak megtudjuk buherálni házi körülmények között is. Akár a lövészárok mellett is. És mint mondtam, a semminél minden jobb! És szívesebben megközelítem egy BTR-el a bevetési övezetet, mint egy rekvirált farmer platós terepjáróval.

A tarack az tarack. Arra kell, hogy A-ból B-be eljuttasson egy lövedéket. Erre pontosan annyira alkalmas egy D-20-as min egy M777. Más kérdés a tűzvezető rendszer. Na az számít. Ha megfelelő eszközt kapna a D-20,30, akkor ezek is alkalmasak lennének arra, mint az M777. Ez pedig tisztán akarat kérdése lett volna. De nem lett. Helyette eladás, szétvágás lett.
Nem mellékesen sokkal strapabíróbbak (nem pontosságról beszélek, mert azt már fent leírtam, hogy miért nem) a ruszki tarackok, mint a nyugati hasonlók. Legalábbis eddig ez jött le az ukrán háborúból.

A románok hogyan tudják megoldani, hogy a szar eszközökre katonákat toboroznak? Mi pedig még a csilivilire sem kapunk embert.

Ha ez így van ahogy írod, akkor visszavonom amit fent írtam. Tévedtem, nem tudtam ezen tervről. Ez van. Egyébként tényleg jó elképzelés.
De én tartok attól, hogy ez a folyamat nemfog leállni. Mindig fognak találni a maradék 500 Btr között olyant ami éppen szar és el lehet adni. ismerve az előzményeket, ez nem paranoia részemről, csak ovatosság.

A románok az 50 éves vasakra tudnak embert toborozni mi pedig a vadi újra nem, akkor csak nálunk van a probléma. És szerintem elsősorban nem illetmény a fő gond.

Nem is oda kell, hanem zsírban tartani és a jövőbeli területvédelmisek részére fenntartani. Másra én sem gondolnám használni.

Nem is kell, esetleg az optikát felhozni mai szintre. Egyébként zsírban kell tartani őket. Ott nem kérnek enni, nem sírnak, nem kell babusgatni őket. Az őrzésükre kellene némi pénzt fordítani.

Nagy baj, ha nem abban gondolkodnak, hogy egy hangárban lekonzerválva tárolják, soh nem lehet tudni mire lesznek jók, alapon.

Adja Isten, hogy igazad legyen. Ezt várjuk 2020 óta. De még semmi.
Továbbra is fenntartom amit írtam. Vagyis ezen korszerű eszközök mellett is lesz létjogosultsága a BTR-eknek a területvédelmis egységek "berkeiben". Oda úgy sem adnának Lynx-et vagy Boxer-t (már ha ezt válaszajuk).

Eddig miért nem csináltuk?
Oda lehetett volna adni ezeket a technikákat és kérni az árát a kedves júeszéjtől vagy ajrópától. Oszt még az ukránok sem fennék ránk a fogukat (ja bocs, De fennék!).
Nem véletlen, hogy nem így lett. Látható mindenkinek, hogy mit kaptak a leadott VSz eszközökért a lengyelek, csehek vagy a tótok. Egyelőre csak ígéretet, amit vagy megtartanak, vagy eladnak egy követeléskezelő cégnek. Utóbbival lobban járnak.
Hogy jött ki a 200.000?
Ha a te szinted az, hogy a tarack az tarack, akkor nincs is értelme folytatni a beszélgetest, de ezekután az a minimum, hogy otthon Junoszt TV-d és 1200-as Zsigulid van...
 
  • Vicces
Reactions: Kim Philby

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 154
113
A románok hogyan tudják megoldani, hogy a szar eszközökre katonákat toboroznak? Mi pedig még a csilivilire sem kapunk embert.
Túlköltekező állami szektor a kulcsa az egésznek. Pillanatok alatt megduplázták az államadósságot. Most éppen a tücsök életét élik. Amíg el nem jutnak a 60%-os GDP arányos határig. Már most is folyamatosan basztatja őket az EU, hogy nem lesz ez így jó, de nem nagyon érdekli őket.

Ha ez így van ahogy írod, akkor visszavonom amit fent írtam. Tévedtem, nem tudtam ezen tervről. Ez van. Egyébként tényleg jó elképzelés.
De én tartok attól, hogy ez a folyamat nemfog leállni. Mindig fognak találni a maradék 500 Btr között olyant ami éppen szar és el lehet adni. ismerve az előzményeket, ez nem paranoia részemről, csak ovatosság.
Persze hogy lesz. Amíg nem térünk át a sorállományra, addig várhatóan gyorsabb lesz a technika csere, mint a toborzás.
A románok az 50 éves vasakra tudnak embert toborozni mi pedig a vadi újra nem, akkor csak nálunk van a probléma. És szerintem elsősorban nem illetmény a fő gond.
Szerintem sokkal kevésbé érdekli őket a technika.
Nem is oda kell, hanem zsírban tartani és a jövőbeli területvédelmisek részére fenntartani. Másra én sem gondolnám használni.
Na, arra nincs értelme. Vagy pénzt kell belőle csinálni, amiből mást lehet venni, vagy modernizálni kell. De akkor beleragadunk.
Nem is kell, esetleg az optikát felhozni mai szintre. Egyébként zsírban kell tartani őket. Ott nem kérnek enni, nem sírnak, nem kell babusgatni őket. Az őrzésükre kellene némi pénzt fordítani.
Figyelj, akik ezt csinálják (USA, Orosz ország) azoknak rendelkezésre áll jelentős ipari háttér, hogy amikor előkapják, viszonylag gyorsan lehet belőle harceszközt csinálni. A mi hadiiparunk tök más eszközökre és javítóbázisokra épül ki. 1-2-3-10 darabot lehet, hogy megcsinál a Currus 1 év alatt, de ennek semmi értelme.
Nagy baj, ha nem abban gondolkodnak, hogy egy hangárban lekonzerválva tárolják, soh nem lehet tudni mire lesznek jók, alapon.
Nézd meg, hogy mi lett a spanyol Leokkal! Hiába álltak hangárokba, ha nincsenek használatban, és folyamatos karbantartás alatt, akkor itt is ez lesz belőle.
Adja Isten, hogy igazad legyen. Ezt várjuk 2020 óta. De még semmi.
Továbbra is fenntartom amit írtam. Vagyis ezen korszerű eszközök mellett is lesz létjogosultsága a BTR-eknek a területvédelmis egységek "berkeiben". Oda úgy sem adnának Lynx-et vagy Boxer-t (már ha ezt válaszajuk).

Eddig miért nem csináltuk?
Oda lehetett volna adni ezeket a technikákat és kérni az árát a kedves júeszéjtől vagy ajrópától. Oszt még az ukránok sem fennék ránk a fogukat (ja bocs, De fennék!).
Nem véletlen, hogy nem így lett. Látható mindenkinek, hogy mit kaptak a leadott VSz eszközökért a lengyelek, csehek vagy a tótok. Egyelőre csak ígéretet, amit vagy megtartanak, vagy eladnak egy követeléskezelő cégnek. Utóbbival lobban járnak.
Miért? Mert most úgy néz ki, hogy mindenki elengedte az Ukránok kezét. Most már nem oszt, vagy szoroz ha pár magyar eredetű teherautó szállítana, ha úgy sincs mit.
Nekem erről a 10 évvel ezelőtti Hende Csaba időszak jutott eszembe, amikor eladtak mindent azért, hogy legyen egy kis pénze a HM-nek és tudjanak venni belőle három használt Mi-8T-t. (amit azóta már kivontak és amire szintén spekulálnak a szerb fórumokon, hogy az nekik milyen jó lenne)
Még egyszer.
Szerbia egy nagyon közeli háborúra készül. Jelenleg is tulajdonképpen egy polgárháborús helyzetben van ugye Koszovó miatt.
Persze, hogy mindenre is ráteszik a kezüket. Ha jól értettem megvették tőlünk a lepukkant BRDM-eket is. Szerinted mekkora akkor a baj?
Másrészt nekik van felújítási képességük a Mi-8-ra is (nem túl rég).
Örüljünk neki, ha valaki hajlandó még pénzt vagy esetleg számunkra használható - de ugyan úgy problémás - lőszert adni értük.
Ha minden szart kiszórunk, és kapunk helyette buta 155-ös lőszert, esetleg sima gyalogsági lőszereket, már akkor boldogok lehetünk.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 912
69 227
113
Toronycserével hogyan nő a teknő védettsége, a deszant ergonómiája, az alulmotorizáltság, a híradóeszközök stb?
Nekem senki ne vegyen APC-t már ne is haragudj. De ha figyelmesen olvastál volna, akkor emlékeznél rá, hogy szerintem ideális helyzetben APC-sem kell nekünk, de hiába is mondom neked, hisz ahoghy eddig nem jegyezted meg úgy ezután sem fogod és 2 hét múlva újra előjössz ezzel. De ha már olcsó APC, akkor azt is leírtam, hogy én akár a Strykerrel is kiegyeznék.
Miért egyeznél ki vele, ha az M113-at is jobbnak tartották és Falludzsába addig nem mentek be amerikai isteneid amíg Stryker-t basztak vón alájuk?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
49 327
81 766
113
Miért egyeznél ki vele, ha az M113-at is jobbnak tartották és Falludzsába addig nem mentek be amerikai isteneid amíg Stryker-t basztak vón alájuk?
Alapból kerekes járművekről beszélgetünk. Mára azért eljutottunk oda, hogy senki nem gondolkozik láncos APC-ben, ha van elég pénz mindenhol lecserélik az M113-at, ami akárhogy is nézzük, valóban nagy igásló, de eljárt felette az idő.
 
  • Tetszik
  • Hűha
Reactions: Kim Philby and bel