[HUN] Kerekes páncélozott harcjárművek beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Ha nem basz be valami nagyon csúnyán , akkor a btr még 4-6 évig velünk marad…
Erre azért ment az "imádom" fej, mert ez azt jelenti, hogy 1-2 éven belül (de inkább azonnal) be kell rendelni az új APC-t. Mert ugye annak is van gyártási, rendszeresítési átfutása.
A másik ok az örömömnek, hogy 4-6 évre már nem érdemes semmilyen komolyabb fejlesztést beletolni. Üzembiztonsági fejlesztések - esetleg átgumizás - még beleférhet, de nagyon komoly ugrándozásra nincs indok. Komolyabb fejlesztést, átfegyverzést csak akkor lenne értelme csinálni, ha később látunk rá esélyt, és vevőt, hogy el tudjuk passzolni őket. Viszont akkor az egész flottát be kell vonni a fejlesztésbe.
Ha az intervallumot 10-12 évre adod meg a kényszerű megtartást, akkor a saját igények miatt is meg kellene csinálni a modernizációt.
A 4-6 év azért is jelent jót, mert ennyi idő alatt nem lesz meg a teljes Lynx átfegyverzés sem, ráadásul ott is csak 3 zl.-ról vartyogunk. Pedig ez a mennyiség még a mostani zászlóaljaknak sem elég.
 

Gari

Well-Known Member
2020. szeptember 13.
550
1 543
93
Én a leendő 8x8-ast 30-as gépágyúval kérném, technikailag olyan lehetőséggel, hogy 50-esre lehessen növelni.
Ez a Lazanski érdekes, nem tudom, mit nyújt egy NATO-termékhez képest páncélvédettségben. Gondolom, erőátvitel nyugati. Kiváncsi lennék az árára.
Ha ez nem okés, akkor FNSS Pars (Nurol tulaja) IV 8x8 vagy Ookar Arma is érdekes lehet.
Persze a Boxer IFV-nek örülnék igazán, Lance-toronnyal.
Melyik dandár számíthat új 8x8-asra?
Nekem racionálisnak tűnt volna, hogy a Pars családból vegyünk 4x4, 6x6 és 8x8 gépeket is. Persze nem ismerem a részleteket, de a közös alapnak nyilván sok előnye van, illetve a Pars 6x6 nagyjából minden célra jobbnak tűnik, mint a Gidrán. Ahova meg az túl sok, oda elég a Pars 4x4. BTR helyett pedig Pars 8x8.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
most jön az új félév.
én engedném egy tanuló mérnökcsapatnak hogy katonák igényei alapján elkészítsenek egy részleges modernizációt konceptióba elsőnek.
civíl piacról elérhető eszközökkel.
torony mozgatás kvázi távirányítású fegyvertornyot létrehozva így hely szabadúlna fel az irányzói szék alatt ahova tárolót lehetne beintegrálni. kivagdostatnám a sok fölösleges akadályozó tényezőt pl gépkarabélyok rögzítő helyeit a desszanttérbe.
tennék rá egy egyszerű olcsó hőkamerát amit összekötnék a toronyvezérléssel és a pk egy gombnyomással rá tudja fordítani a tornyot a célra. (nem kellene drága hőkamera csak legyen valami.)

csupa olyan eszközt tennék rá aminek a nagyrészét késöbb más járművek militarizálásánál használni lehet. (a hőkamerát pl a késöbbiekben be lehetne építeni páncélozott pickupokba vagy speciális teherautókra egyéb kisegítő járművekre.)

a kompjuterizáltságot egy laptoppal oldanám meg ami mint a hiradó panel kivehető ... a tűzvezető rendszertől mindenig ezen a laptopon tárolnám minden gépnek saját laptopal.
Itt mindenki hülyének nézett, hogy vennék rájuk új fegyverzetet. Én, aki annyira imádom a BTR.... :rolleyes:
Pedig még imádhatnám is, de használtam, és utaztam is benne, ami elég sokat ront a review pontozásomon.
Ugyanakkor egy modern RCW torony azért nem lenne pénzkidobás rá, mert - mint ahogy írtad is - ezek a tornyok később (a kivonáskor) átszerelhetők lennének 4x4-es Gidránra, vagy NMS-re. Ráadásul egy menetben meg lenne oldva az érzékelő modernizáció (digitális optika, és éjjellátó), az elhasznált fegyverzet cseréje, és egyben NATO-sítása is. Ezzel egy füst alatt pedig megoldódna a lőszer beszerzésének kérdése is. Arról nem is beszélve, hogy egy valamire való RC torony már rendelkezik ATGM indítási lehetőséggel is. Ez pedig igen komoly képességfejlesztést jelentene.
Ráadásul ha a teljes fegyverrendszert egy mozdulattal modulárisan átpakolhatjuk róla, akkor meg kész nyereség.

Az meg, hogy kiadni civil tervezőknek valamelyik hulladék rohadó darabot nyírtelekről már régóta dédelgetett ötletem.
Adni mellé 50-100M Forintot, meg egy ígérvényt, hogy ha ennyiből megoldják a modernizációt, akkor 400db BTR-en csinálhatják meg ugyan azt.
És nem kell vadiúj motort, meg váltót beleszerelni. Lehet bontott kamion alkatrészeket is lomizni. A protónak mindegy. (Használt MAN TGS motorok 5-10000 euro magasságában elérhetőek) Ráadásul egy EURO 6-os motor beszerelésére - környezetvédelmi alapon - még pályázati pénzből is meg lehetne oldani.
Motor, váltó, nagy akku, vagy egy kis APU, ha elfér egy kisebb motor mellett a motortérben. Új egyedi fékrendszer, de természetesen ott is meglévő, tömeg alkatrészekből. Az átgumizás meg alap. A kérdés egyedül az, hogy az osztómű hogy fogja bírni a nagyobb teljesítményt. Szerintem 100M-ból ki kell jöjjön mérnöki munkával, dokumentálva, alkatrész költségekkel együtt is! Aztán Porkoláb is elmondhatja, hogy innováltunk! :D
Ha jól sikerül, akkor ugyan ezt meg lehet csinálni egy hibridizációs projektben is, ugyan olyan költségkerettel. Így el lehet hagyni az osztóművet is!
Már a sima RCW torony is sokat jelentene a belső hely szempontjából, de az osztómű nélkül meg táncolni is lehetne benne. Ha már nagyon belelendültünk az innoválásba, akkor meg a waterjet hajtóművet is ki lehet dobni belőle, és helyette 2 ilyet kell feltenni rá elektromos, vagy hidraulikus motorral meghajtva.
Ha tényleg fasz@ lesz a végeredmény, akkor 400-600 db-ra megcsinálni, már üzletnek sem utolsó. Ráadásul ebben a mennyiségben már - ha kivonjuk őket - egységes csomagként is könnyebb eladni.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 867
35 254
113
Én szerintem az új 8x8ról letettek, Maróth óta senki nem beszél róla...Lesz helyette lynx meg gidrán....
ami egy teljesen jó irányvonal KUNTER-el kiegészítve. mindennek ellenére pár tucat (36-48) db gumikerekes IFV (gumikerekes gépágyúval) re szükség lenne amolyan gyors beavatkozó járműként. és egykét tucat speciális járműnek (12-24) ez cca 48-72 járművet jelentene modern 8x8 asból. ehhez nem kellene sem hazai gyártás sem összeszerelés nagyon maximum speciális eszközök beépítése... minden esetre olyan típus kell aminek a gyártása biztos bármikor berendelhető további mennyiség és viszonylag gyorsan le is szállítaná azt a gyártó. az sem hátrány ha sorozott állomány üzemeltetésére tervezték a járművet számos ipari alkatrésszel... Ez az a mennyiség ami csóró legatyásodott korszakban is elképzelhető lett volna mint beszerzendő eszköz... (mert ment akkoriban a varia hogy ennyi kihozható de ennyi kevés lenne. jelenlegi helyzetbe LYNX viszont elég lenne ez a mennyiség is.)
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 137
10 465
113
Ha már btr akkor minimálisan én így képzelném el
Motor cseh Tadem (egykori liaz maradványa) hajtáslánccal/váltóval együtt..
Torony valami szerb termék illetve részleges modernizáció is szintén szerbeknél
a 21. századnak megfelelően modernizált BTR80:

KE-01-KE-02-KE-03.jpg
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 951
123 551
113
Erre azért ment az "imádom" fej, mert ez azt jelenti, hogy 1-2 éven belül (de inkább azonnal) be kell rendelni az új APC-t. Mert ugye annak is van gyártási, rendszeresítési átfutása.
A másik ok az örömömnek, hogy 4-6 évre már nem érdemes semmilyen komolyabb fejlesztést beletolni. Üzembiztonsági fejlesztések - esetleg átgumizás - még beleférhet, de nagyon komoly ugrándozásra nincs indok. Komolyabb fejlesztést, átfegyverzést csak akkor lenne értelme csinálni, ha később látunk rá esélyt, és vevőt, hogy el tudjuk passzolni őket. Viszont akkor az egész flottát be kell vonni a fejlesztésbe.
Ha az intervallumot 10-12 évre adod meg a kényszerű megtartást, akkor a saját igények miatt is meg kellene csinálni a modernizációt.
A 4-6 év azért is jelent jót, mert ennyi idő alatt nem lesz meg a teljes Lynx átfegyverzés sem, ráadásul ott is csak 3 zl.-ról vartyogunk. Pedig ez a mennyiség még a mostani zászlóaljaknak sem elég.
4-6 év után a tartalékosok átveszik. Fejleszteni kell.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 588
79 778
113
Gondolom nem kell kifejtenem, hogy mit gondolok a BTR-ről. De sajnos itt lesz még a nyakunkon jó sokáig az a sok szar így kezdeni kell velük valamit. Szetintem az egyetlen ésszerű lépés, ha mind a simáról mind a /A-sról leszedjük a tornyot kidobjuk a kukába minden a küzdőterben lévő szerelvényével együtt. Ezután behegesztjük a toronykoszorút meghagyva egy ajtót a rakaszcseréhez és rakunk rá RCWS-t. Nekem az sem ördögtől való, hogy kizárólag 12,7-est rakunk rá mert annyit azért nem költenék rá, hogy gépágyús RCWS kelljen. Ezzel több legyet is ütnénk 1 csapasra úgy mint, könnyebb lenne ennek minden előnyével, hely szabadulna fel a küzdőtérben nem is kevés és elképzelhetetlen mértekben nőne a harcérték a modern RCWS miatt.
 

Busho3301

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2021. április 26.
2 547
10 844
113
Nekem az sem ördögtől való, hogy kizárólag 12,7-est rakunk rá mert annyit azért nem költenék rá, hogy gépágyús RCWS kelljen. Ezzel több legyet is ütnénk 1 csapasra úgy mint, könnyebb lenne ennek minden előnyével, hely szabadulna fel a küzdőtérben nem is kevés és elképzelhetetlen mértekben nőne a harcérték a modern RCWS miatt.
A kieső tűzerőt mivel pótolod?
 

Venom85

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
6 658
19 014
113
Meg ettől a páncélvédelme egy kalap szar marad, de a semminél több at RCW jó ötlet’