[HUN] KF41 Lynx / Hiúz

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

K

kamm

Guest
Ne keverd már a szezont a fazonnal. A C-RAM az nem csapat légvégdelem mint ahogyan az Iron Dome sem.Mind a kettő bázisvédelmi eszköz (az Iron Dome esetében a bazis az adott település).
Te kevered inkabb a dolgokat, pontosabban mereven ragaszkodsz a regi kategoriakhoz. :)

FYI a vilagon semmi nem tartja vissza a nemeteket, hogy haladva a korral elvigyek a CRAM-VSHORAD funkciot mobil alegyseg szintre - ha valami latvanyosan egyertelmu a Marothek-Benkoek ill a RM megkozeliteseben, akkor az az, hogy baromi friss a gondolkodasuk es kepesek kilepni a regi kocka kategoriakbol.

Konkretan azt irja a RM, amit nem tudsz meg elkepzelni:

image.png


Innentol taglaljak az ilyen kozos fejleszteseket a videoban:


De már az.
C-RAM. Ilyen közel repülő, helikopter már nem is jön.
A grad lövedéket a C-RAM eszközök megfogják. Afgánban, Izraelben kifejezetten az ilyen célok ellen használják.
És a sorozatban indított nagyszámú rakéta ellen is működik a vaskupola. Persze csak a veszélyeseket szedi le, de az pont elég.
Ha irányított grad salvo, az már persze más.

Errol van szo.
 
K

kamm

Guest
Utanaolvasva az araboknal a Skynexhez integralt es a SKyrangerrel kinalt Halcont, az is gyakorlatilag egy RM-arab kozos fejlesztes, gyanusan ugyanazon feature-listaval (=IP-vel), mint a Cheetahnal: https://www.army-technology.com/projects/skyknight-c-ram-missile-system/

"SkyKnight C-RAM system design and features

SkyKnight features a 2.2m-long, 115mm-diameter missile with a wingspan of 300mm and a weight of 35kg. The system provides early warning signals for precise ground-to-air interception of rotary-wing aircraft, UAVs, fixed-wing aircraft, missiles, artillery, and mortars at a target range of up to 10km.

The intercept ranges of the missile for RAM threats, precision-guided munitions (PGM) are 4km and 6km, respectively. The munition can engage helicopters, aircraft, and UAV targets at a maximum range of 10km."


Magyarul @krisss igaz, tenyleg akar ezzel is johet, plane ha ezt is gyarthatjuk kozosen otthon...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 562
79 728
113
Nem fognak csapatlégvédelmi rendszerek tüzérségi támadást elhárítani. Felejtsétek el ezt a hülyeséget.
 
K

kamm

Guest
Nem fognak csapatlégvédelmi rendszerek tüzérségi támadást elhárítani. Felejtsétek el ezt a hülyeséget.

Says who? :) No offense, de a RM-Maroth-Papperger sajttajnak jobban hiszek, mint a te csapatszintu elkepzelesednek. :)

Normális mértékűt valóban nem, max ilyen oppurtunista pufogtatást mint ami a missziós feladatok közben szokta érni a bázisokat.

Ha egy-ket iranyitott bombat leszed, maris megerte.
Mindekozben tokeletesen ellatja az osszes funkciot, amit egy VSHORAD manpad ellatna, egesz egyszeruen ertelmetlen lenne a regivel erolkodni, ha mar keszen lesz addigra - es ezek szerint az araboke mar igen kozel all, akkor a Cheetah sem lehet tul messze (mondjuk 2024 korul mar lehet integralni, annal hamarabb meg SR 30 sem lenne hozza.)
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
En nagyon jol ertem a lenyeget, ti vagytok leragadva hagyomanyos kategoriaknal, amelyek csaknem irrelevansak ma mar - pontosan ezert jon a Cheetah es tarsai...


Nagyon negativ vagy, koltozz kicsit nyugatabbra. :D
FYI miutan most jol bebizonyitottad, hogy nem lehet igy, emlkeztetnelek, hogy konkretan irtak, sot, bemutattak a RM slideok a Lynxre mountolva, FFBNW opciokent, szoval nagyon is ez a jovo, te hitetlen, pesszimista kelet-europai. :D

image.png



image.png




A MIstral eleve nem is integralt, hanem sajat tuzvezetese van, ertelmetlen lenne ezzel tokolni, meg bonyolultabb lenne, mint a sajatot hibatlanul, sokkal seamlessebb modon integralni.

Semmi masra nem jo, mint legijarmuvek, meg talan dronok ellen, de meg ebben sem vagyok biztos, hogy nem lehet konnyen megzavarni avagy jammelni a MIstralt.
Tuzerseg ellen semmit nem er, iranyitott bombak ellen semmit nem er, air dropped ellen semmit nem er. Ide egy elavult szar, az osszes tobbi manpaddal egyutt.



Hogyne lenne az! :cool:

Es mar miota! :) Afganisztanban szerinted a CRAM miert volt telepitve minden bazis negy sarkaba es miert volt az integralt legvedelem resze?
A nemetek szimplan tovabbgondoltak a CRAM koncepciot es osszehazasitottak a VSHORAD raketakat vele, mindezt a Mantis melle tervezve - nezd meg a RM Skynex videot, amit linkeltem, iden januari.

A Cheetah 6km hard target, belertve air dropped bombaktol loitering munitionig, artillery stb, 10 km soft tartget (dronrajok stb.) MIndekozben mellette ott a Mantis, 1000 RPM programozott ABM fuggonyt huz az utolso 3-4 km belul.
Egyetlen dobozos indiotban 60 raketa van - 3 ilyenben 180, ugye, es azokat egyszerre kitolja 12 masodperc alatt az integralt legvedelem, mindegyiket kulon celpontra, ha kell.

Ez gyakorlatilag keszen lesz mondjuk jovore, utana jon az, amikor 2-4 ilyet felpakolnak egy Skyrangerre, ahogyan ajanlgatta a MHnek a RM mar tavaly:

Ja es most nezem, mar tavaly is Skyranger 30 volt az ajanlat - nagyitsatok bele a kepbe, Papperger felso ajkahoz van linkelve: :D

image.png
Várjál!
Itt valami zavar van az erőben.
A fenti képen nincsen légvédelmi verzió. Vagy te melyik verziót gondolod a Skyranger 30-nak?

A Skyranger 30-as toronyban a képen összesn 2db Cheetah (ha egyáltalán az van a képen) rakéta van integrálva a toronyba. Ez - az Iron Dome példáját figyelembe véve - egyetlen tüzérségi lövedékre lenne elegendő, amennyiben CRAM feladatokra használnák.
Egyszerűen egy harcjárműre telepített toronyba nem fér el annyi rakéta, amennyi egy CRAM jellegű használathoz kellene.
Mutatok párat:
- 20-as indító Iron Dome, teherautóra
Rafael-Iron-Dome_01-800x534.jpg

- 21-es indító RIM-116 az US Navy-nál.
450px-RIM-116_Rolling_Airframe_Missile_Launcher_3.jpg


Én nem azt mondtam, hogy nem lehet feltenni a Cheetah-t a Lynxre, csak nem ilyen tömeges indítókba.
Az általad belinkelt videóból a tömeges CRAM indító így néz ki:
Halcon-SkyKnight_02.jpg

Ez egy 60-as indító, egy 20 láb méretű konténerbe integrálva.
Az így néz ki egy katonai MAN-on:
ISO-Container-on-Flat-Rack-740x493.jpg

Egy ilyet sosem tesznek fel egy Lynxre. :D
Szerintem teljesen félreértetted, hogy mit akartam mondani. Nem azt vontam kétségbe, hogy Skyranger 30-lesz, mivel ez már nyilt titok.
Meg - ahogy írtam is - nem azt vonom kétségbe, hogy a Cheetah felkerülhet a Skyranger 30-ra. Hanem azt, hogy a Lynxre került Skyranger 30-as toronyból az a rendelkezésre álló 2 rakétát C-RAM feladatra lesz elpufogtatva. Egy tüzérségi támadásnál 2 darab elhárító rakéta, kb. annyit ér, mint fing a tornádóban. :cool:
Ezen a képen pedig az utolsó pont azt jelenti, hogy felsoroltak a Chiron, Starstreak, Cheetah, Stinger rakétákat meg a végére odadobták, hogy Light multirole missiles. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy bármit integrálnak, ami könnyű, és belefér a könnyű torony koncepcióba.

Ezt fejti ki kicsit bővebben a RM embere az EDR magazinban:
Thanks to the reduced weight of the gun system and sensors the Skyranger is also able to integrate missile systems that allow it to considerably extend its reach. “We are missile agnostic,” says Fabian Ochsner, underlining that currently talks are underway for adding a laser beam riding missile, however fire-and-forget IR missiles can also be integrated, not forgetting the work being done with Halcon, the EDGE company from the UAE, which is providing its SkyKnight missile to be integrated into RAD’s Skynex. “Such missiles can extend the effective range up to 8-9 km, however they have a minimum engagement range of around 2 km, which is exactly where the cannon is the most effective,” Dr. Vischer explains, therefore the Skyranger 30 allows covering seamlessly all the envelope from very close ranges up to the maximum ones.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 944
123 512
113
Ezen a képen pedig az utolsó pont azt jelenti, hogy felsoroltak a Chiron, Starstreak, Cheetah, Stinger rakétákat meg a végére odadobták, hogy Light multirole missiles. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy bármit integrálnak, ami könnyű, és belefér a könnyű torony koncepcióba.
Meg amit a kedves vevő kifizet.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 492
18 503
113
Ne keverd már a szezont a fazonnal. A C-RAM az nem csapat légvégdelem mint ahogyan az Iron Dome sem.Mind a kettő bázisvédelmi eszköz (az Iron Dome esetében a bazis az adott település).
Amit csövessel meg VSHORAD-dal védenél, azt nem támadja repülő, meg helikopter, de még drón sem.
A rakéta, irányított bomba és tüzérségi gránát az, ami valóban fenyegeti.
Ez pedig C-RAM-mel oldható meg. Ha harcjárművon van, akkor önjáró, ami kíséri és oltalmazza a manőver erőket, velük egy kötelékében.
Megváltozott a világ.
A skyshield is ezért került Boxer alvázra.
 
K

kamm

Guest
Várjál!
Itt valami zavar van az erőben.
A fenti képen nincsen légvédelmi verzió. Vagy te melyik verziót gondolod a Skyranger 30-nak?

A Skyranger 30-as toronyban a képen összesn 2db Cheetah (ha egyáltalán az van a képen) rakéta van integrálva a toronyba. Ez - az Iron Dome példáját figyelembe véve - egyetlen tüzérségi lövedékre lenne elegendő, amennyiben CRAM feladatokra használnák.
Egyszerűen egy harcjárműre telepített toronyba nem fér el annyi rakéta, amennyi egy CRAM jellegű használathoz kellene.
Mutatok párat:
- 20-as indító Iron Dome, teherautóra
Rafael-Iron-Dome_01-800x534.jpg

- 21-es indító RIM-116 az US Navy-nál.
450px-RIM-116_Rolling_Airframe_Missile_Launcher_3.jpg


Én nem azt mondtam, hogy nem lehet feltenni a Cheetah-t a Lynxre, csak nem ilyen tömeges indítókba.
Az általad belinkelt videóból a tömeges CRAM indító így néz ki:
Halcon-SkyKnight_02.jpg

Ez egy 60-as indító, egy 20 láb méretű konténerbe integrálva.
Az így néz ki egy katonai MAN-on:
ISO-Container-on-Flat-Rack-740x493.jpg

Egy ilyet sosem tesznek fel egy Lynxre. :D
Szerintem teljesen félreértetted, hogy mit akartam mondani. Nem azt vontam kétségbe, hogy Skyranger 30-lesz, mivel ez már nyilt titok.
Meg - ahogy írtam is - nem azt vonom kétségbe, hogy a Cheetah felkerülhet a Skyranger 30-ra. Hanem azt, hogy a Lynxre került Skyranger 30-as toronyból az a rendelkezésre álló 2 rakétát C-RAM feladatra lesz elpufogtatva. Egy tüzérségi támadásnál 2 darab elhárító rakéta, kb. annyit ér, mint fing a tornádóban. :cool:
Ezen a képen pedig az utolsó pont azt jelenti, hogy felsoroltak a Chiron, Starstreak, Cheetah, Stinger rakétákat meg a végére odadobták, hogy Light multirole missiles. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy bármit integrálnak, ami könnyű, és belefér a könnyű torony koncepcióba.

Ezt fejti ki kicsit bővebben a RM embere az EDR magazinban:
Logikusan nem az egesz konteneres szart aggatnam a Lynxre, baszki. :D :D :D Az egesz salvohoz dedikalt VSHORAD mobil egyseget gondolnek, lasd korabbi kalulaciot az aranyokrol, de ez nem zarja ki a Skyrangerre is integralast, raddasul logikusan ugyanabbol a raketabol.
Ha 2-4 ilyen uj, multirole C-PGM/RAM VSHORAD megy ra a sokkal limitaltabb kepessegu, elavult manpad helyett, akkor az is teljesen logikus - jobb vedelem, teljesen integralva, raadasul sajat kozos gyartassal.

Ezt fejti ki kicsit bővebben a RM embere az EDR magazinban:
POntosan ezt magyaraztam feljebb: a CRAM gepegyu meg a CPGM-RAM VSHORAD egyutt igazan utos, az utobbi tavolrol, az elobbi ha azono atjutna meg egyszerubb, lassabb, soft cuccokra.
 
K

kamm

Guest
Amit csövessel meg VSHORAD-dal védenél, azt nem támadja repülő, meg helikopter, de még drón sem.
A rakéta, irányított bomba és tüzérségi gránát az, ami valóban fenyegeti.
Ez pedig C-RAM-mel oldható meg. Ha harcjárművon van, akkor önjáró, ami kíséri és oltalmazza a manőver erőket, velük egy kötelékében.
Megváltozott a világ.
A skyshield is ezért került Boxer alvázra.
Pontosan. Mas a modern fenyegetes es a RM, 130 eves tapasztalataval, gondolom, kulon elemzocsoportot tart fenn, aki ezeket 5-6 evre elore jelzi es ragyurnak. A Denellel (ami RM tulajdon) kezdtek - lehet, ok vetettek fel eloszor -, de lathatoan az arabok nak is megtetszett az ultramodern vedelem (naluk aztan tenyleg nincs klasszikus infra, ilyesmi igen jol jon, penzuk meg van dogivel.)
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Először tisztázzuk, hogy ki mit ért tüzérségi lőszeren!

Első pont, hogy a keringő lőszereket -ahogy a nevei is mutatja- ennek veszem vagy már inkább drónként kezelem? Második pont, hogy a nagy hatótávolságú cirkáló rakétákat ide sorolom-e? Nem az HE lövedékektől meg a GRADtól fosik szerintem a vezetés, mert arra ott a mobilitás. Ha egyik vitában az az érv, hogy percekbe telik egy nagy kaliberű lőszer becsapódása és ezért kell vontatott helyett önjáró löveg, akkor egy páncélgránátos dandárnál ne az legyen már az érv, hogy rakétával lelövöldözöm a buta lőszereket! (Ezt végül senki nem állította.)

Viszont RM nagyon erősen azzal reklámozza a Skyrangerét, hogy ez megoldást jelentett volna Karabah problémájára. Mi volt az örmény erők gondja, amiért elvesztették a háborút?
Kilövök egy csomó -akár egy GRAD mennyiségű- keringő lőszert és azok órákon keresztül fent tudnak maradni, keresik a célt és támadni tudnak adott esetben. Nem várom őket vissza, szóval nem drónok. De propelleresek, szóval nem is csöves és nem is rakéta lőszerek. És nagy hatótávolságú légvédelemmel háromszor annyiba kerül lelőni őket, mint amennyiért az ellenségem megvásárolta.

Ezek ellen az utolsó védelmi vonal az APS és maga a fizikai páncél. Ez elé csinálhatok csőből egy tűzfüggönyt. Nem a buta lőszereket akarja lelőni senki. De néhány rakéta hasznos, ha be tudom rakni egyfelől biztonsági tartaléknak. Ha Hirmasból egyszerre három rakéta érkezik, akkor kettőt kibaszok és az utolsót oldja meg az általános rendszer. (Amennyiben célkövető és nem GPS koordinátára megy, mert akkor simán elhajtok.)

Másfelől nem csak védekezni akarok mindörökké, hanem pusztítani. Ha egy drón közel jön, de csővel nem érem el... Nos, a pár kilométer távolság gyanúsan nem sokat ér se a 30-asnál se a 35-ösnél. 10 km-ről ha ki tudom kapni egy rakétával, akkor majd legközelebb elgondolkodik rajta, hogy hol sétafikál. Plusz ha a heli nem tudott róla, hogy hol van a mi pozíciónk, akkor lekapom. Ahogy egy elavult, irányítatlan lőszerrel operálót is le fogok szedni, ezért vonogatják ki ezeket a szolgálatból.
 
  • Tetszik
Reactions: kamm
K

kamm

Guest
Nem fognak csapatlégvédelmi rendszerek tüzérségi támadást elhárítani. Felejtsétek el ezt a hülyeséget.
Normális mértékűt valóban nem, max ilyen oppurtunista pufogtatást mint ami a missziós feladatok közben szokta érni a bázisokat.

Ezt most talaltam, 3.5 eves doksi - konkretan ugyanazt magyarazza, amit en, olyan peldakat is hozva, amit @krisss is emlit:


"17 February 2019
Development of Cheetah C-RAM/C-PGM missile on track

Making its official debut at the 2016 African Aerospace and Defence (AAD) show in Pretoria, the Denel Cheetah C-RAM/C-PGM missile has already passed a number of important
development milestones. The product can be integrated into the Oerlikon Skynex,
Skyranger, Skyshield or Skyguard gun-based air defence systems made by Rheinmetall.
It constitutes an enhanced, highly effective force protection system for countering
conventional, unconventional and terrorist attacks, specifically assuring low-cost neutralization of the threat posed by guided aerial bombs, mortars and rockets.
The capability will be a major pillar of future full-spectrum air defence solutions such as the “Patriot and Below Concept” unveiled by a team comprising Raytheon, KONGSBERG and Rheinmetall at the 2018 Air Defence Systems Group and Full Spectrum Air Defence conference in Switzerland.

In partnership with Rheinmetall Denel Munition, Denel Dynamics and Rheinmetall Air Defence and Radar Systems, the Cheetah missile is currently being developed as a counter-missile
to be deployed against RAM projectiles – rockets, artillery and mortars – often used by militias and terrorist groups.
These weapons are used in hit-and-run tactics which are
difficult to counter and defeat. Moreover, recent conflicts like the one in the Donbas region in eastern Ukraine have shown that force protection against artillery rockets is an urgent priority, and the day when forces will have to fend off aerial guided bombs seems bound to come.
Analysts at the three companies see a significant capability gap if the defence against RAM combined with aerial bombs and precision guided munition (PGM) becomes part of the future threat to be managed by ground-based air defence systems.
Some countries are
already factoring this into their requirements for future air defence systems."
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 944
123 512
113
Ezt most talaltam, 3.5 eves doksi - konkretan ugyanazt magyarazza, amit en, olyan peldakat is hozva, amit @krisss is emlit:


"17 February 2019
Development of Cheetah C-RAM/C-PGM missile on track

Making its official debut at the 2016 African Aerospace and Defence (AAD) show in Pretoria, the Denel Cheetah C-RAM/C-PGM missile has already passed a number of important
development milestones. The product can be integrated into the Oerlikon Skynex,
Skyranger, Skyshield or Skyguard gun-based air defence systems made by Rheinmetall.
It constitutes an enhanced, highly effective force protection system for countering
conventional, unconventional and terrorist attacks, specifically assuring low-cost neutralization of the threat posed by guided aerial bombs, mortars and rockets.
The capability will be a major pillar of future full-spectrum air defence solutions such as the “Patriot and Below Concept” unveiled by a team comprising Raytheon, KONGSBERG and Rheinmetall at the 2018 Air Defence Systems Group and Full Spectrum Air Defence conference in Switzerland.

In partnership with Rheinmetall Denel Munition, Denel Dynamics and Rheinmetall Air Defence and Radar Systems, the Cheetah missile is currently being developed as a counter-missile
to be deployed against RAM projectiles – rockets, artillery and mortars – often used by militias and terrorist groups.
These weapons are used in hit-and-run tactics which are
difficult to counter and defeat. Moreover, recent conflicts like the one in the Donbas region in eastern Ukraine have shown that force protection against artillery rockets is an urgent priority, and the day when forces will have to fend off aerial guided bombs seems bound to come.
Analysts at the three companies see a significant capability gap if the defence against RAM combined with aerial bombs and precision guided munition (PGM) becomes part of the future threat to be managed by ground-based air defence systems.
Some countries are
already factoring this into their requirements for future air defence systems."
Beteheted akkor ide a 73. Jól hangzó marketingszöveget attól én még szkeptikus vagyok azzal szemben, hogy near peer környezetben egy jól szaturált tüzérségi tűzcsapást ezek az eszközök képesek elhárítani.
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 316
12 679
113
POntosan ezt magyaraztam feljebb: a CRAM gepegyu meg a CPGM-RAM VSHORAD egyutt igazan utos, az utobbi tavolrol, az elobbi ha azono atjutna meg egyszerubb, lassabb, soft cuccokra.
Ez ott bukik meg, hogy a rakéta 2-3-4 nagyságrenddel drágább, mint az a RAM objektum, amit megsemmisíteni akarunk!
Éppen ezért az OM-76/Skyranger kombó a megfelelő válasz!
 
K

kamm

Guest
Ez ott bukik meg, hogy a rakéta 2-3-4 nagyságrenddel drágább, mint az a RAM objektum, amit megsemmisíteni akarunk!
Huh...? o_O :confused:

Éppen ezért az OM-76/Skyranger kombó a megfelelő válasz!
WHAT.

Beteheted akkor ide a 73. Jól hangzó marketingszöveget attól én még szkeptikus vagyok azzal szemben, hogy near peer környezetben egy jól szaturált tüzérségi tűzcsapást ezek az eszközök képesek elhárítani.

Ezt vegkepp nem ertem... szo nincs errol, pontosan azt irja, amit te is irtal dudinak feljebb...?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 562
79 728
113
Amit csövessel meg VSHORAD-dal védenél, azt nem támadja repülő, meg helikopter, de még drón sem.
A rakéta, irányított bomba és tüzérségi gránát az, ami valóban fenyegeti.
Ez pedig C-RAM-mel oldható meg. Ha harcjárművon van, akkor önjáró, ami kíséri és oltalmazza a manőver erőket, velük egy kötelékében.
Megváltozott a világ.
A skyshield is ezért került Boxer alvázra.
Szerinted hány Grad kell hozzá, hogy szárazra lője magát egy Skyranger? Nem sok, úgy nagyjából 1db.Miután ez megtörtént minimum 30 percre védtelen marad a zászlóalj (ha 2 van egy zászlóaljnak ami igen valószínű az akkor is 2 Grad úgy, hogy egy tűzszakasz az minimuk 2 Gradot takar) és jöhet a helikopter, a repülő vagy a Mikulás szankóval a kutya nem fogja háborgatni.

Értem én,hogy ezt nagyon jól kitaláltad, de felejtsd el mert ostobaság.
 
  • Tetszik
Reactions: endre and borisz

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 562
79 728
113
Először tisztázzuk, hogy ki mit ért tüzérségi lőszeren!

Első pont, hogy a keringő lőszereket -ahogy a nevei is mutatja- ennek veszem vagy már inkább drónként kezelem? Második pont, hogy a nagy hatótávolságú cirkáló rakétákat ide sorolom-e? Nem az HE lövedékektől meg a GRADtól fosik szerintem a vezetés, mert arra ott a mobilitás. Ha egyik vitában az az érv, hogy percekbe telik egy nagy kaliberű lőszer becsapódása és ezért kell vontatott helyett önjáró löveg, akkor egy páncélgránátos dandárnál ne az legyen már az érv, hogy rakétával lelövöldözöm a buta lőszereket! (Ezt végül senki nem állította.)

Viszont RM nagyon erősen azzal reklámozza a Skyrangerét, hogy ez megoldást jelentett volna Karabah problémájára. Mi volt az örmény erők gondja, amiért elvesztették a háborút?
Kilövök egy csomó -akár egy GRAD mennyiségű- keringő lőszert és azok órákon keresztül fent tudnak maradni, keresik a célt és támadni tudnak adott esetben. Nem várom őket vissza, szóval nem drónok. De propelleresek, szóval nem is csöves és nem is rakéta lőszerek. És nagy hatótávolságú légvédelemmel háromszor annyiba kerül lelőni őket, mint amennyiért az ellenségem megvásárolta.

Ezek ellen az utolsó védelmi vonal az APS és maga a fizikai páncél. Ez elé csinálhatok csőből egy tűzfüggönyt. Nem a buta lőszereket akarja lelőni senki. De néhány rakéta hasznos, ha be tudom rakni egyfelől biztonsági tartaléknak. Ha Hirmasból egyszerre három rakéta érkezik, akkor kettőt kibaszok és az utolsót oldja meg az általános rendszer. (Amennyiben célkövető és nem GPS koordinátára megy, mert akkor simán elhajtok.)

Másfelől nem csak védekezni akarok mindörökké, hanem pusztítani. Ha egy drón közel jön, de csővel nem érem el... Nos, a pár kilométer távolság gyanúsan nem sokat ér se a 30-asnál se a 35-ösnél. 10 km-ről ha ki tudom kapni egy rakétával, akkor majd legközelebb elgondolkodik rajta, hogy hol sétafikál. Plusz ha a heli nem tudott róla, hogy hol van a mi pozíciónk, akkor lekapom. Ahogy egy elavult, irányítatlan lőszerrel operálót is le fogok szedni, ezért vonogatják ki ezeket a szolgálatból.
De, itt a buta lőszereket akarják lelőni. Szerinted véletlen példa volt a Grad?
 
  • Tetszik
Reactions: endre

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 562
79 728
113
Ez ott bukik meg, hogy a rakéta 2-3-4 nagyságrenddel drágább, mint az a RAM objektum, amit megsemmisíteni akarunk!
Éppen ezért az OM-76/Skyranger kombó a megfelelő válasz!
Nem az mutatja egy védendő akármi értékét, hogy mennyibe kerül hanem a fontossága. Egy dandár vezetési pont nem drága mégis véded akár több millió Dolláros rakétával is.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 492
18 503
113
Szerinted hány Grad kell hozzá, hogy szárazra lője magát egy Skyranger? Nem sok, úgy nagyjából 1db.Miután ez megtörtént minimum 30 percre védtelen marad a zászlóalj (ha 2 van egy zászlóaljnak ami igen valószínű az akkor is 2 Grad úgy, hogy egy tűzszakasz az minimuk 2 Gradot takar) és jöhet a helikopter, a repülő vagy a Mikulás szankóval a kutya nem fogja háborgatni.

Értem én,hogy ezt nagyon jól kitaláltad, de felejtsd el mert ostobaság.
A grad terület tüzet lő.
A hálózatba kapcsolt C-RAM csak azt szedi le, amelyik veszélyezteti a saját erőt.
Tehát egy 40-es sorozatból csak azt kell leszedni, ami célt találna.
A vaskupola ezt tudja. A röppálya bemérő radarok és a BFT, vagy aminek majd nevezik az MH harchelyzet megjelenítő rendszerét ezt lehetővé teszik.

Szóval gondold át mégegyszer, mi az ostobaság.