[HUN] KF41 Lynx / Hiúz

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 815
36 034
113
Lengyelek nem klónozták. Szerződésük van. Magyar ipar pedig hidd el, közelében sincs ilyen lehetőségnek, reverse engineeringgel.....
ld Moldova: A magyar atom.
A Moskit, ami belinkeltem - "saját fejlesztés".
Csak valahogy nagyon hasonlít a Spike-ra...mondjuk manapság minden top-attack ATGM nagyon hasonlít a Spike-ra... :D
 

szzsolt81

Well-Known Member
2020. október 24.
5 708
4 262
113
A Moskit, ami belinkeltem - "saját fejlesztés".
Csak valahogy nagyon hasonlít a Spike-ra...mondjuk manapság minden top-attack ATGM nagyon hasonlít a Spike-ra... :D
 

szzsolt81

Well-Known Member
2020. október 24.
5 708
4 262
113
Eredeti lengyel szövegem a Moskit-ról nincs, csak egy rövid angol az így fogalmaz: A lengyel fegyveres erők egy új páncéltörő irányított rakéta bevezetését tervezik, amely kiegészíti a hadsereg által jelenleg használt Spike-LR rendszereket.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 815
36 034
113
Tudom, hogy van Spike licenc gyártás is, de én nem erről beszélek.
Moskit - keress rá!
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 241
33 743
113
Hát, deszantot hordozó és "gyalogsági harcászkodós" IFV -n kettőnél több ATGM indítóval rendelkező variánst nem nagyon láttam még. Ezért örültem meg én is amikor a Lance 2.0 -n kétoldali 2 -es indítós változat szóba került annak idején - még ha nem is lenne mindig mindegyik betöltve.

A külön páncéltörő alegységbe szervezett dolgok azok más tészta ...
majd megy más a túloldalra atgm helyett az is hasznos lehet bármi is legyen az.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány and dkes

szzsolt81

Well-Known Member
2020. október 24.
5 708
4 262
113
Eredeti lengyel szövegem a Moskit-ról nincs, csak egy rövid angol az így fogalmaz: A lengyel fegyveres erők egy új páncéltörő irányított rakéta bevezetését tervezik, amely kiegészíti a hadsereg által jelenleg használt Spike-LR rendszereket.
meg még egyet, hogy a Spike olcsóbb alternatívájának szánnák, 2019-ben bemutattal egy mock-upot, frissebb infom nincs.
De kb 3-4 projektet akarnak futtatni, beleértve a lézerest az ukránokkal együttműködve, meg ott van a Pirat, akarnak nehéz Moskit-ot, (8 km).. na erre az isten pénze se lesz elég...

és akkor még ott van konkurrenciának az Eurospike:)
 

szzsolt81

Well-Known Member
2020. október 24.
5 708
4 262
113
meg még egyet, hogy a Spike olcsóbb alternatívájának szánnák, 2019-ben bemutattal egy mock-upot, frissebb infom nincs.
De kb 3-4 projektet akarnak futtatni, beleértve a lézerest az ukránokkal együttműködve, meg ott van a Pirat, akarnak nehéz Moskit-ot, (8 km).. na erre az isten pénze se lesz elég...

és akkor még ott van konkurrenciának az Eurospike:)
na, megtaláltam a 2019-es cikket., http://monch.com/ebooks/military-technology/2019/11wqas9mt/53/#zoom=z
 

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 385
8 928
113
majd megy más a túloldalra atgm helyett az is hasznos lehet bármi is legyen az.

Baszki, tényleg - jut eszembe pl. Rheinmetall tervezett oda a Raytheon -al cirkáló drónt, amit onnan lehet indítani meg egyéb okosságokat is. Akkor már csak az a kérdés mennyire aktuális a csak egy db kettes indítóval rendelkező Lynx torony, mert amennyiben több mindent is szeretnénk üzemeltetni onnan, akkor tényleg kevés lehet az 1 db kettes indító ...
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Egy teherautóra is lehetne rakni - már is olcsóbb és jó eséllyel elintéz akár egy harckocsi zászlóaljat több tíz kilométerről. Amolyan páncéltörő precíziós MRLS... :)
Itt a koncepció lenne a lényeg: függőlegesen több fér el, nem is feltétlen a platform számít. Legyen csak 4x4 rakéta és akkor egy Gidrán méretű járműre is komoly tűzerő fér el.
A koreai Spike NLOS járműre 8 rakéta megy fel.
Amire óvatosan próbáltak utalni a fórumtársak, hogy nem a hordozóplatform drága, hanem a Spike NLOS "irdatlan" mennyiségben.

Azaz az majdnem mindegy, hogy teherautó/Gidrán/Lynx lenne. Viszont sajnos a piszkos anyagiak miatt diverzifikálni szükséges a Spike arzenált (LR2, NLOS stb.) másfelől nem tudunk pl. minden járműre adott esetben 4 db NLOS -t rakni, mert belerokkanánk anyagilag. Kilőnek egy-két ilyen járművet és máris legatyásodtunk - és nem (csak) a Lynx ára miatt ...

A másik kérdőjel ami a cikkben is megjelenik, hogy szükséges-e külön dedikált páncéltörő egységeket üzemeltetni. Akkor pl. ezeken egy járművön lehetne 2x2 -es indító. Avagy pl. elegendő lehetne-e járművenként 1 db 2 -es indító (mondjuk mindkettő betöltve ebben az esetben jellemzően) és akkor megspórolható-e a dedikált páncéltörő egységek.

Egyébként valószínűleg nem, mert harceljárások során sem lenne feltétlenül előnyös, ha egy deszant -ot is szállító IFV -re testálnánk túl sok szerepkört illetve feladatot (pl. amik fel szoktak merülni - akár drónvadászat, "tankvadász" stb. hasonlók) ... Azaz kelleni fog ilyen is - meg olyan is ...

Igen, tanult kollegám helyesen fejtette meg a rejtvényt.
Én csak az 5 km-es hatótávolságú, vagyis nem is az általad javasolt több10km-esre végeztem egy gyors fejszámolást az eredeti hsz olvasása közben és csomókban jött le a hajam olyan számot kaptam.
60-65 milla zöldhasú alsó hangon egy ilyen Lynx variáns ára. Leopárd2-re is rakhatnánk torony helyett, nem sokkal növelné meg az árát. Olyan apróságokra nem árt figyelned ötletelésnél, hogy én fél millára emlékszem Spike indító+rakéta darabárában. (ÉS nem, ha lemásoljuk sem lesz filléres, csak valamennyivel olcsóbb.) Óriásit dobott a számon pusztán az az ötleted, hogy legyen cserélhető a konténer és rögtön rakják be -külön másik 48 indítóval együtt- a pótlást. Csak maga a konténerizált biztosan többe kerül ennyi darabnál, mint maga a Hiúz.

És itt már szerintem érzed a gubancot. Olyan értékű járművet terveztél, amiből kijön hasra ütve 4 Pzh2000, de ennek jóval az ellenségtől 10 km-en belül kell tevékenykednie... Vagyis nem, mert te drágább rakétát tennél bele, de érted...

Ezért jó a Gidrános ötleted. Kevesebb nagyon fejlett rakéta nagyságrendileg olcsóbbat jelent. Annak a teljes költsége 4-6 rakétával nem biztos, hogy kiad egy Lynx árát. Nem kell attól félni, hogy ha véletlenül kilövik, akkor egy zl hk kilövésére elegendő rakéta készlet semmisül meg.

Tényleg óriási kérdésnek látom én is a cikkben és Dkes által is feszegetett dolgot. Mennyi funkciót adjunk a járműveknek? Mennyire legyenek multifunkciósok vagy csak hagyatkozzunk dedikált járművekre? Én támogatom a multi funkciót. Úgy tekintem például a Lynx két raksiját, hogy hasznos segítség, ha egy ellenséges nehéz dd támadása közben elveszítenénk a dedikált páncéltörőnket. (Akár a páncélgránátosok előrenyomulását támogató légierő direkt arra játszott, hogy kiszedje minél előbb az ilyen járműveket és tudatosa salvozták is.) Szóval még egy ilyen esetben is a tataiak bőven rakéta készlettel rendelkeznek folytatni a támadás visszaverésére és pusztítani az előre törő páncélosokat.

Xpert meg szerintem néha próbálja meg úgy szemlélni a modern csatateret, hogy ha egy jármű, egy raj kilőtt egy ellenséges járművet, már akkor is akkora veszteséget okozott az ellenségnek, hogy egy éves fizuja nem jön ki annyira az egész csapatnak. Egy TR-85 1 millió $ önköltség, 2 pici áron venni. Esélye nincs még egy darab Spike ellen is! Vagy ha kilőnek egy Piranha V-öst, akkor sem kell feltétlen azon agyalni, hogy melyik nehéz páncélost kellene még elintézni.
Intézzék el a hal környékén még valahol ott levő román lövész rajt! Nem igazán arra kellene számolni, hogy olcsó és jól páncélozott hk-k tömegei fognak könnyű célpontként lebzselni. Csak győzzünk után tölteni! 1-1 72-es elvesztése például azt jelentené, hogy néhány BTR-1-es mászkálhat még a támogatására és azokat gpú-val hamar szétszedi a cica. És a raj létszámának többszörösét hagyják ellenséges halottként hátra, ha megfontolt, szisztematikus előrenyomulással megtisztítják a terepet.
Ne feledjétek, hogy a Lynx nem egyedül dolgozik! Tökéletesen tisztában van a saját Leopárd2-esünk helyzetével, amivel egyenértékű MBT még nincs a szomszédoknál. Ráadásul ukrikat kivéve a BMS rendszer kidolgozásában is le vannak maradva. Ha nem egyedül harcol a Hiúz, akkor nem kevés 2 Spike rakéta minden gépen.


U.I.: Amúgy én olyanokon is gondolkodtam, hogy milyen lenne egy ballisztikus pályás filléres rakétát integrálni a másik oldalra. És főleg a K+F költsége lenne drága, cserébe meg nem biztos, hogy a mini Grad pont telibe veri a hk torony tetejét.
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen
K

kamm

Guest
meg még egyet, hogy a Spike olcsóbb alternatívájának szánnák, 2019-ben bemutattal egy mock-upot, frissebb infom nincs.
De kb 3-4 projektet akarnak futtatni, beleértve a lézerest az ukránokkal együttműködve, meg ott van a Pirat, akarnak nehéz Moskit-ot, (8 km).. na erre az isten pénze se lesz elég...

és akkor még ott van konkurrenciának az Eurospike:)
A lengyelek mindent terveznek sajatot. Csak ugye penz nincs mindenre egyszerre, plane nem ertenek mindenhez, igy aztan minden projectjuk 20 evig tart... klasszikus, amikor el van tajolva egy orszag, mire kepes.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 815
36 034
113
Igen, tanult kollegám helyesen fejtette meg a rejtvényt.
Én csak az 5 km-es hatótávolságú, vagyis nem is az általad javasolt több10km-esre végeztem egy gyors fejszámolást az eredeti hsz olvasása közben és csomókban jött le a hajam olyan számot kaptam.
60-65 milla zöldhasú alsó hangon egy ilyen Lynx variáns ára. Leopárd2-re is rakhatnánk torony helyett, nem sokkal növelné meg az árát. Olyan apróságokra nem árt figyelned ötletelésnél, hogy én fél millára emlékszem Spike indító+rakéta darabárában. (ÉS nem, ha lemásoljuk sem lesz filléres, csak valamennyivel olcsóbb.) Óriásit dobott a számon pusztán az az ötleted, hogy legyen cserélhető a konténer és rögtön rakják be -külön másik 48 indítóval együtt- a pótlást. Csak maga a konténerizált biztosan többe kerül ennyi darabnál, mint maga a Hiúz.

És itt már szerintem érzed a gubancot. Olyan értékű járművet terveztél, amiből kijön hasra ütve 4 Pzh2000, de ennek jóval az ellenségtől 10 km-en belül kell tevékenykednie... Vagyis nem, mert te drágább rakétát tennél bele, de érted...

Ezért jó a Gidrános ötleted. Kevesebb nagyon fejlett rakéta nagyságrendileg olcsóbbat jelent. Annak a teljes költsége 4-6 rakétával nem biztos, hogy kiad egy Lynx árát. Nem kell attól félni, hogy ha véletlenül kilövik, akkor egy zl hk kilövésére elegendő rakéta készlet semmisül meg.

Tényleg óriási kérdésnek látom én is a cikkben és Dkes által is feszegetett dolgot. Mennyi funkciót adjunk a járműveknek? Mennyire legyenek multifunkciósok vagy csak hagyatkozzunk dedikált járművekre? Én támogatom a multi funkciót. Úgy tekintem például a Lynx két raksiját, hogy hasznos segítség, ha egy ellenséges nehéz dd támadása közben elveszítenénk a dedikált páncéltörőnket. (Akár a páncélgránátosok előrenyomulását támogató légierő direkt arra játszott, hogy kiszedje minél előbb az ilyen járműveket és tudatosa salvozták is.) Szóval még egy ilyen esetben is a tataiak bőven rakéta készlettel rendelkeznek folytatni a támadás visszaverésére és pusztítani az előre törő páncélosokat.

Xpert meg szerintem néha próbálja meg úgy szemlélni a modern csatateret, hogy ha egy jármű, egy raj kilőtt egy ellenséges járművet, már akkor is akkora veszteséget okozott az ellenségnek, hogy egy éves fizuja nem jön ki annyira az egész csapatnak. Egy TR-85 1 millió $ önköltség, 2 pici áron venni. Esélye nincs még egy darab Spike ellen is! Vagy ha kilőnek egy Piranha V-öst, akkor sem kell feltétlen azon agyalni, hogy melyik nehéz páncélost kellene még elintézni.
Intézzék el a hal környékén még valahol ott levő román lövész rajt! Nem igazán arra kellene számolni, hogy olcsó és jól páncélozott hk-k tömegei fognak könnyű célpontként lebzselni. Csak győzzünk után tölteni! 1-1 72-es elvesztése például azt jelentené, hogy néhány BTR-1-es mászkálhat még a támogatására és azokat gpú-val hamar szétszedi a cica. És a raj létszámának többszörösét hagyják ellenséges halottként hátra, ha megfontolt, szisztematikus előrenyomulással megtisztítják a terepet.
Ne feledjétek, hogy a Lynx nem egyedül dolgozik! Tökéletesen tisztában van a saját Leopárd2-esünk helyzetével, amivel egyenértékű MBT még nincs a szomszédoknál. Ráadásul ukrikat kivéve a BMS rendszer kidolgozásában is le vannak maradva. Ha nem egyedül harcol a Hiúz, akkor nem kevés 2 Spike rakéta minden gépen.


U.I.: Amúgy én olyanokon is gondolkodtam, hogy milyen lenne egy ballisztikus pályás filléres rakétát integrálni a másik oldalra. És főleg a K+F költsége lenne drága, cserébe meg nem biztos, hogy a mini Grad pont telibe veri a hk torony tetejét.
Én lemaradtam a 200ezer dollár körüli Spike-nál, ami még mindig k. drága. Igaz a mai IFV-k 5-8 millió körül futnak, az MBT-k meg 10 millió fölött. Végül is ha 2 Spike kell egy ilyen jármű kilövéséhez még mindig jó a mérleg - a háború sosem olcsó.

Nem tudom mibe kerül egy Bonus vagy SMArt155, de azzal olcsóbbnak tűnik a harckocsipusztítás. Nyilván Spike is kell, de ha parancsnokként azt látnám, hogy ellenség páncélosokkal támad, akkor kérném a PZH-k támogatását első körben - már csak azért is mert a Spike indítás vagy a lövegek használata elárulná a rejtett pozíciónkat. A melyik túl éli a pergőtüzet, azt lehet megrakétázni vagy löveggel rálőni. (Lehet, hogy ma is ez a taktika - nem tudom.)

Egyébként egy ilyen függőleges indító blokk nem lenne drága szerintem, mert lényegében a meglévő vető csöveket tartja keretként egyben - ennyi. A drága indítók amikről te beszélsz azért drágák mert mindegyiknek saját irányzó rendszere van. Itt csak egy lenne, pl. a RCWS-be integrálva vagy külön - ahogy egyébként a Sandcat NLOS járműveken is csak egy irányzó rendszer van. Lényegében egy koreaiaknál is rendszerben álló NLOS rendszer lenne, csak függőleges indítókkal.
Az indítók is védettebbek lennének oldalsó páncélzat miatt (ez most hiányzik) illetve ritkábban kell töltögetni. NLOS esetében a kilövés kockázata is alacsony, mert a front mögött vannak többnyire.
Lynx vagy kerekes alap az szinte mindegy: amelyik gazdaságosabb vagy praktikusabb.

A függőleges indítás koncepciója hajókon és légvédelmi rendszereknél is bevált, szóval felülről támadó ATGM-nél is működne és praktikus lenne - szerintem. Nyilván kis esélyes, hogy egy hozzánk hasonló kis országban megvalósuljon, de nem lennék meglepve ha 10 éves távlatban megjelenne valami hasonló a piacon - például egy Spike NLOS továbbfejlesztéseként.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Nem tudom mibe kerül egy Bonus vagy SMArt155, de azzal olcsóbbnak tűnik a harckocsipusztítás. Nyilván Spike is kell, de ha parancsnokként azt látnám, hogy ellenség páncélosokkal támad, akkor kérném a PZH-k támogatását első körben - már csak azért is mert a Spike indítás vagy a lövegek használata elárulná a rejtett pozíciónkat. A melyik túl éli a pergőtüzet, azt lehet megrakétázni vagy löveggel rálőni.

Nagyon hiszel a SMArt155-ben meg a hk ellen tüzérségi csapásban. :)
Ne felejts el az ősi vogonok bölcsességét:

"Nem tudsz visszatartani egy felbőszült oroszlánt a farkánál fogva."

Alapvetően arra kell törekedni a katonáknak, hogy ne költségeket számoljanak, az feleslegesen elvonja a figyelmüket, hanem rendelkezésre álló készlettel a lehető leghamarabb vonják ki az azonosított ellenséges járművet a forgalomból.
Nyilván ez nagyon szituáció függő és kellene ismerni az ellenség haditech felszerelését, illetve a csatatérről eddig begyűjtött információkat. És szerencsére a BMS ebben óriási segítséget fog nekik nyújtani.
Én még egy BTR-1 ellen is ha a gpú első sorozata nem viszi át páncélt és nem lángol, akkor ráindítanám aztán kézcsókolom. Ne dobja ki a deszantot! Ne kelljen egyesével utánuk rohangálni!
Ne felejtsd el, hogy a Pzh nem a jármű parancsnok irányítása alá tartozik, hanem a harccsoport pk alá. Ha ő kiadja a parancsot, hogy spórolni kell a rakétákkal és inkább mindig tüzérségi támogatást kérni, akkor nem indíthatsz BTR-1 ellen Spikeot, csak ha közvetlen veszélyben vagy. Ha nincs ilyen parancs, akkor a főszabály az, hogy a tüzérség ilyen lőszereinek elsődleges feladata az lesz, hogy kimentse a felderítő Gidránokat és a gyalogságot. Ők egy másik BTR-1-essel szemben közvetlen veszélyben lesznek és prioritás gondolom ilyenkor, hogy ezeknek a lehívott segítségkéréseire fókuszál a tüzérség. (Szóval mindegy, hogy mennyibe kerül, neked a Lynx járműben ülve első sorban magadnak kell megoldanod a felmerülő problémákat.)

Értem azt, hogy miért mondod, hogy egy elavult szovjet ócskavasra árban nem éri meg rálőni a legjobb lőszert, ha papíron hosszabb időtávban, de van a tarsolyunkban olcsóbb megoldás. De ismét csak ősi bölcsességeimet tudnám idecitálni.

"A legdrágább a háborúban az, ha elveszted."

Létszám hátrányban kell valószínűleg harcolnunk majd és pillanatról pillanatra változhat a csata állása. Amilyen gyorsan csak tudod, el kell pusztítani a felbukkanó célpontokat és haladni kell tovább. A csata végén majd elküldjük sms-ben Varga Misi bácsinak, hogy mennyi volt a győzelem. :)
Ő sem akar Nemzeti Közszolgálati Egyetemen közgazdaságot tanítani személyesen, úgy hiszem.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány and Ocses

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 377
77 063
113
Nagyon hiszel a SMArt155-ben meg a hk ellen tüzérségi csapásban. :)
Ne felejts el az ősi vogonok bölcsességét:

"Nem tudsz visszatartani egy felbőszült oroszlánt a farkánál fogva."

Alapvetően arra kell törekedni a katonáknak, hogy ne költségeket számoljanak, az feleslegesen elvonja a figyelmüket, hanem rendelkezésre álló készlettel a lehető leghamarabb vonják ki az azonosított ellenséges járművet a forgalomból.
Nyilván ez nagyon szituáció függő és kellene ismerni az ellenség haditech felszerelését, illetve a csatatérről eddig begyűjtött információkat. És szerencsére a BMS ebben óriási segítséget fog nekik nyújtani.
Én még egy BTR-1 ellen is ha a gpú első sorozata nem viszi át páncélt és nem lángol, akkor ráindítanám aztán kézcsókolom. Ne dobja ki a deszantot! Ne kelljen egyesével utánuk rohangálni!
Ne felejtsd el, hogy a Pzh nem a jármű parancsnok irányítása alá tartozik, hanem a harccsoport pk alá. Ha ő kiadja a parancsot, hogy spórolni kell a rakétákkal és inkább mindig tüzérségi támogatást kérni, akkor nem indíthatsz BTR-1 ellen Spikeot, csak ha közvetlen veszélyben vagy. Ha nincs ilyen parancs, akkor a főszabály az, hogy a tüzérség ilyen lőszereinek elsődleges feladata az lesz, hogy kimentse a felderítő Gidránokat és a gyalogságot. Ők egy másik BTR-1-essel szemben közvetlen veszélyben lesznek és prioritás gondolom ilyenkor, hogy ezeknek a lehívott segítségkéréseire fókuszál a tüzérség. (Szóval mindegy, hogy mennyibe kerül, neked a Lynx járműben ülve első sorban magadnak kell megoldanod a felmerülő problémákat.)

Értem azt, hogy miért mondod, hogy egy elavult szovjet ócskavasra árban nem éri meg rálőni a legjobb lőszert, ha papíron hosszabb időtávban, de van a tarsolyunkban olcsóbb megoldás. De ismét csak ősi bölcsességeimet tudnám idecitálni.

"A legdrágább a háborúban az, ha elveszted."

Létszám hátrányban kell valószínűleg harcolnunk majd és pillanatról pillanatra változhat a csata állása. Amilyen gyorsan csak tudod, el kell pusztítani a felbukkanó célpontokat és haladni kell tovább. A csata végén majd elküldjük sms-ben Varga Misi bácsinak, hogy mennyi volt a győzelem. :)
Ő sem akar Nemzeti Közszolgálati Egyetemen közgazdaságot tanítani személyesen, úgy hiszem.
Igen, az egy elkepesztően ostoba hozzáállas, hogy pl. a rakéta 2 Dollár a tank 10 így nem éri meg 3-nál több raketát rálőni. Senki nem számolgat így, sem eszközvásárlásnál, sem haderőtervezésnél pláne nem harc közben.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 815
36 034
113
Igen, az egy elkepesztően ostoba hozzáállas, hogy pl. a rakéta 2 Dollár a tank 10 így nem éri meg 3-nál több raketát rálőni. Senki nem számolgat így, sem eszközvásárlásnál, sem haderőtervezésnél pláne nem harc közben.
A katonának a saját és társai élete legdrágább, szóval akkor is lövi egymás után a rakétákat, ha egy budai családiház árába kerül is.
Mi mennyibe kerül, az legfeljebb a logisztikusokat érdekli - egy nagyobb háborúban még őket sem nagyon.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 123
31 106
113
A katonának a saját és társai élete legdrágább, szóval akkor is lövi egymás után a rakétákat, ha egy budai családiház árába kerül is.
Mi mennyibe kerül, az legfeljebb a logisztikusokat érdekli - egy nagyobb háborúban még őket sem nagyon.
De bizony nagyon is érdekli.Minnél nagyobb,hosszabb a háború,annál jobban.Valójában a villámháború taktikája is kifejezetten gazdasági okokbol született.Mert a háború nem egyszerűen a katonák harca,hanem erőforrások,és az erőforrásokkal való gazdálkodás harca is.Egy hosszabb,elhúzódó háború kifejezetten az erőforrás gazdálkodás versenye dönti el.
Szóval ez a pénz nemszámit hozzáállás valójában rettenetesen fals,és valóságban az ár-(harc)érték arány rendkivűl fontos.És bizony az is igen fontos,hogy mennyibe kerül az ellen pusztitása.Bizony fontos a megsemmisités költsége/megsemmisitett ára viszonyszám.Minnél jobban elhúzódik egy háború (vagy akár hh háború,háborúval fenyegető feszültség),annál fontosabb.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 815
36 034
113
Nagyon hiszel a SMArt155-ben meg a hk ellen tüzérségi csapásban. :)
A demó videójuk nagyon meggyőző volt. :)
Az is hogy 1 perc alatt 40-50 ilyet ki lehet szórni egy pár hektáros területre az elég hatásosnak tűnik, még ha minden msáodik kárba megy akkor is szép nagy "darálás" lenne.
Egyébként a RM nem rég indította újra a SMArt155 gyártását, mert nagy rá a kereslet az utóbbi időben, különösen egy meg nem nevezett megrendelő részéről. Remélem a HM az. :)
Mivel jövőre jönnek PZH-k, így nem lehetetlen hogy már rendeltek hozzá némi okos lőszert.


Ne felejtsd el, hogy a Pzh nem a jármű parancsnok irányítása alá tartozik, hanem a harccsoport pk alá. Ha ő kiadja a parancsot, hogy spórolni kell a rakétákkal és inkább mindig tüzérségi támogatást kérni, akkor nem indíthatsz BTR-1 ellen Spikeot, csak ha közvetlen veszélyben vagy.
Gondolom bármely kisebb alakulatnak (pl. század / zászlóalj) PZH támogatás kell, akkor azt BMS-en keresztül jelzik felfelé és ha ott jóvá hagyják, mert van szabad kapacitás (épp nem lőnek másra), akkor remélhetőleg pár percen belül érkezik a tűzcsapás. Ennek nagy rész automatizáltnak kellene lenni a BMS-en keresztül: igény bejön (cél típus, mennyiség , koordináta), egy gombnyomással jováhagyja egy magasabb parancsnok és már 6-12 PZH tüzel is perceken belül. Ne hogy már pedig 5 admirális-generális pecsétes papírja kelljen ehhez! :D

Persze civilként nem tudom pontosan, hogy megy ez, de ez tűnik logikusnak - az döntsön a tűz támogatásról. aki legközelebb van a tűzvonalhoz és tudja mi folyik ott. :)
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány