[HUN] KF41 Lynx / Hiúz

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Én senkit bassza meg.
Erről írok egy napja.
Pöcshuszár akart pszh-kat rakni a gyalogsági harcjárművek közé.
Mert megörült neki, hogy a felépítése megegyezik a sebesültkihordóval.
Még mindig nem érted.
Minden ilyen járműcsaládból (mint amilyen a Lynx is) először egy "vanilla" alapjármű készül el. Ennek a tetejét fogják megerősíteni, és hoznak létre belőle IFV-t gépágyúval, vagy nagyobb kaliberű toronnyal tűztámogató járművet. De ennek az átalakításával hozzák létre a nyitható tetejű aknavetős járművet is.
A vanilla jármű, az APC konfiguráció.
Egyszerűen tervezési okokból készül ez el legelőször.
Ebből indult ki a vita. Erre mondtad azt, hogy nekünk nem is kell APC, hanem inkább aknavetős kellene sürgősen.
Erre írtam én, hogy egyrészt az APC már megvan (vanilla), és a specializált support járművek ebből minimális átműszerezéssel, át bútorozással kialakíthatóak. Tehát ne várd azt, hogy először a zászlóaljtüzérségi járműveket fejlesszék le nekünk, amikor a folyamatos szállítás szempontjából a vanilla (APC/PSZH) alapú jármű sokkal egyszerűbb.
Tehát ha az aknavetősekkel kezdenénk, akkor addig állna a gyártás, amíg 1-1,5 év alatt ki nem találják, és le nem tesztelik az aknavetős variánst.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 493
18 512
113
És azt vietnámi papucsos népfelkelők meg dzsihádisták is aláírták? :p
Példának okáért épp Maliba készül a honvédség - szerintem ott pont leszarják az egyezményeket.
Legyen rajta Natter totony - max. kiszerelik belőle az géppuskát vagy kötnek a csövére egy fehér rongyot! :D
Attól, hogy a papucsos nem tartja be, attól még nekünk be kell. :eek:
Mi aláírtuk, ő nem. Ez a különbség.
Ilyen alapon atomot is dobhatnánk Maliba...

:confused:
 
  • Tetszik
Reactions: Venom85 and Pogány

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 566
79 739
113
A vezetési elemeknek (harcászati szinten) általában mindig van kikülöníthető, mobil része. Ez lehet védett és tényleg mobil, de csak ideiglenesen és sok korláttal képes vezetni a harcot.
Például:
. kevés rádiója miatt nem minden irányban (hálóban) tud kommunikálni
  • kis létszáma miatt kevés szakember lehet bennt.
  • emiatt például tervezési folyamatra képtelen, csak rövid ideig, bizonyos kritikus időszakokban célszerű üzemeltetni.

Ez lehet egy vagy két harckocsi, harcjármű, esetleg biztosítókkal, néha más megerősítőkkel.
A vezetési pont többi része stacioner (telepített), ott viszont nagyobb kapacitással mehet a kommunikáció, lehet tervezési folyamatot előkészíteni,végigvinni. Ezek felépítése hagyományosan?
  • folyó művelet (current ops)
  • tervező csoport (ops plan)
  • támogató szakterületek.

Aki megy MOVCS-ba, az egy parancsnoki csoport, általában ezekből szedik össze.
Az előbbi az Lynx alapú, az utóbbi pedig nem pár seggel összetolatott Lynx alapú. Ez utóbbi a tévedésed. Lynx alapon még dandár szinten sem kell 4-nél több de több mint valószínű, hogy a 4-el is sokat mondtam.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 364
11 323
113
  • Tetszik
Reactions: Pogány

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 493
18 512
113
A zászlóalj vezetési pont elfér nem csak félparkettások szállítójárműve, hanem kommunikációs relé/router állomásként is üzemel. Ezért hívják mobile command and communication postnak. Magasabb szintre meg kell építeni az ilyenekből (2 v. 3 -ból), seggel összefordítva, és egy ponyvával összekötött nagyobb instrumentet.
A BV esetén pont BvS 210-eset láttam erre a célra használni.
Esetleg használnak egy szétnyitható konténerest, szigorúan logisztikai alapjármű alapon.
Ettől bonyolultabb. a kisugárzó eszközöket (híradó gépkocsik) messzebb helyezik el, a relé, az meg a domborzat és egyéb tényezők miatt kell, nincs köze a vezetési ponthoz.
A harcálláspontról (HÁP vagy HP) távirányítással vezérlik a rádiókat, hosszú kábeleket az erdőben :)
Emiatt rádiós katona nem igen kell a HVK (harcvezető központ, a HÁP része).

Amúgy a zászlóaljnak van minimum két vezetési eleme (FHP, MHP) azokon illik váltásos munkarenddel folyamatosan dolgozni, de legalább az egyiken. Így a 40-50 fős zászlóaljtörzs, megerősítőkkel, összekötőkkel jó nagy létszámot bír adni...
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány and krisss

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Itt meg az lehet szempont, hogy nem jó megjelölni a vezetési pont járműveket a külsejükkel. Emiatt sokszor imitált fegyver, vagy felszerelés van egyes járműveken.
A magyar Csaba páncélgépkocsi parancsnoki változatában egy második rádió beépítése miatt nem fért el a fegyverzet. Fa imitációval tették a vonal harcjárművekhez hasonlatossá. :cool:
De a jelenkori MH is emiatt használ az üzemanyagos Rába H25 újabb változatain ponyvakeretet. Álcázás.
Ha így nézem, jó, ha a PVP (páncélozott vezetési pont) legalább külsőleg hasonlít a vonal (beosztott) harcjárművekre.
A hülye csehek meg erre külön típust vesznek (Titus). :)
Amit leírsz, az nagyjából a hálózatos harcászat, és a műholdas kommunikáció előtt volt érvényes. Egy modern parancsnoki járművön annyi antenna van, és olyan EM sugárzással rendelkezik, hogy csak az nem tudja, hogy hol van, aki nem keresi.

Különben arra amit írsz megoldás lehet a konténeres megoldás - amit nagy örömömre most intenzíven át is vesz a MH -. A szétnyitható konténeres harcálláspontok szállítás közben szabványos logisztikai konténernek látszanak. Pedig az áruk több is lehet, mint egy IFV-é.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 493
18 512
113
Az előbbi az Lynx alapú, az utóbbi pedig nem pár seggel összetolatott Lynx alapú. Ez utóbbi a tévedésed. Lynx alapon még dandár szinten sem kell 4-nél több de több mint valószínű, hogy a 4-el is sokat mondtam.

Nem beszéltem Lynxről.
A fő és mögöttes stacioner, de telepített és gyorsan áttelepíthető. Mostanában konténer kellene, régebben sátor, vagy istálló, tornaterem, mi volt.
 
  • Tetszik
Reactions: borisz and Pogány

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Karádi őrmester fényes kobakjára...
Szarok én a kiszolgáló járművekre. Én kizárólag a páncélozott szállító harcjárműről beszélek. Semmi másról nem beszélek, csak arról, hogy konkrétan mint pszh.
Ezt leírtam neked a legelején. Te szigorúan jármű altípusokban gondolkodsz - ezért értettél félre - , én meg gyártástechnikai - és tervezési - szempontokról beszéltem. És ebben az esetben ez számít. Hogy melyiket mikor fogják gyártani.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 493
18 512
113
A hülye csehek meg erre külön típust vesznek (Titus). :)
Amit leírsz, az nagyjából a hálózatos harcászat, és a műholdas kommunikáció előtt volt érvényes. Egy modern parancsnoki járművön annyi antenna van, és olyan EM sugárzással rendelkezik, hogy csak az nem tudja, hogy hol van, aki nem keresi.

Különben arra amit írsz megoldás lehet a konténeres megoldás - amit nagy örömömre most intenzíven át is vesz a MH -. A szétnyitható konténeres harcálláspontok szállítás közben szabványos logisztikai konténernek látszanak. Pedig az áruk több is lehet, mint egy IFV-é.
Azért van esetleg rádiója, antennája, hogy önállóan is lehessen vezetési elem. Például mehet MOVCS (mozgó vezetési csoport) ként előre, hisz páncélvédett. Ha viszont része egy zászlóalj vagy dandár HP-nak, akkor nem célszerű a saját rádiójával kommunikálni, hisz felfedi az FHP helyét.
Így már jobban érthető a csehszlovák gondolkodás.
o_O
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Attól, hogy a papucsos nem tartja be, attól még nekünk be kell. :eek:
Mi aláírtuk, ő nem. Ez a különbség.
Ilyen alapon atomot is dobhatnánk Maliba...

:confused:
Ha jól megnézed a képet a sebesültkihordóról, akkor láthatod, hogy a vörös kereszt nem állandó festése, hanem egy levehető tábla.
Nem minden sebesülthordónak kell feltétlen vösörkeresztesnek lennie, de a vörös keresztesnek nem szabad fegyvert hordania.
Szóval az is megoldás, hogy mondjuk - ha nagyon úgy döntünk, és - elvisszük misszióba esetleg az ilyen járművet, akkor simán lehet, hogy a vöröskeresztet leszedik róla, a belseje attól még mentőautó. De ha nincs rajta vörös kereszt, akkor attól, hogy bent sebesültet szállít, attól még megvédheti magát. Az nem ütközik a genfi egyezménybe.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 028
38 384
113
Na szerintem ezt nem szabad. Ők az egész törzset ilyenekbe ültették. Szerintem erre sokkal alkalmasabbak a teherautóra rakott dobozok. + pár Lynx vagy bármilyen harcjármű alapú mobil vezetési pont.
20 darab lánctalpas vezetéis pont szerintem sem kell - inkább több fegyveres Lynx legyen! :)
Skyranger, ATGM-hordozós stb.
Remélem lassan kiderül, hogy milyen verzió lesz nálunk és mennyi...
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 493
18 512
113
Ha jól megnézed a képet a sebesültkihordóról, akkor láthatod, hogy a vörös kereszt nem állandó festése, hanem egy levehető tábla.
Nem minden sebesülthordónak kell feltétlen vösörkeresztesnek lennie, de a vörös keresztesnek nem szabad fegyvert hordania.
Szóval az is megoldás, hogy mondjuk - ha nagyon úgy döntünk, és - elvisszük misszióba esetleg az ilyen járművet, akkor simán lehet, hogy a vöröskeresztet leszedik róla, a belseje attól még mentőautó. De ha nincs rajta vörös kereszt, akkor attól, hogy bent sebesültet szállít, attól még megvédheti magát. Az nem ütközik a genfi egyezménybe.
akkor elég egy láda a géppuskának és a vöröskeresztnek?
Spórolás!
:D
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
A vezetési elemeknek (harcászati szinten) általában mindig van kikülöníthető, mobil része. Ez lehet védett és tényleg mobil, de csak ideiglenesen és sok korláttal képes vezetni a harcot.
Pont erre kell a parancsnoki Lynx - ami APC alapú (just for @borisz )
Például:
. kevés rádiója miatt nem minden irányban (hálóban) tud kommunikálni
  • kis létszáma miatt kevés szakember lehet bennt.
  • emiatt például tervezési folyamatra képtelen, csak rövid ideig, bizonyos kritikus időszakokban célszerű üzemeltetni.
A modern hálózatos architektúra nem igényli a sok rádiót, a sok csatornát mégis mindenkit el lehet érni.
Ennek ellenére nagyobb kommunikációs és számítási igény koncentrálódik 1-1 ilyen járműben, mert a C2/C4 rendszerek szerverigényét valahonnan ki kell elégíteni. A szerver nem csak kiszolgál, de hálózat optimalizál is. Ezeknek a mobil járműveknek kell biztosítani, hogy a különböző jogosultságú alegységek megkapják a nekik szükséges információkat - ÉS CSAK AZT!
Ehhez pedig szerverek kellenek. És nem is kevés. Pl. a csehek Tituszán külön probléma volt a szerverek hőtermelése miatt felkerült légkondi elhelyezése.
A fentebb már linkelt Boxer alapú MC-EPC-ről találtam egy kis informatív képet, hogy milyen funkciói is vannak egy ilyen járműnek.

Ez lehet egy vagy két harckocsi, harcjármű, esetleg biztosítókkal, néha más megerősítőkkel.
A vezetési pont többi része stacioner (telepített), ott viszont nagyobb kapacitással mehet a kommunikáció, lehet tervezési folyamatot előkészíteni,végigvinni. Ezek felépítése hagyományosan?
  • folyó művelet (current ops)
  • tervező csoport (ops plan)
  • támogató szakterületek.

Aki megy MOVCS-ba, az egy parancsnoki csoport, általában ezekből szedik össze.
pont ebből látszik, hogy igen, nem ez az idegközpontja egy dandárnak, de ilyen Mobil járművek a modern hálózatos infra nagyon fontos részei.
A Thales valahogy így képzeli el a dolgot:
tactical%20internet.jpg
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Azért van esetleg rádiója, antennája, hogy önállóan is lehessen vezetési elem. Például mehet MOVCS (mozgó vezetési csoport) ként előre, hisz páncélvédett. Ha viszont része egy zászlóalj vagy dandár HP-nak, akkor nem célszerű a saját rádiójával kommunikálni, hisz felfedi az FHP helyét.
Így már jobban érthető a csehszlovák gondolkodás.
o_O
Muszáj neki a saját "rádióját" (nem véletlenül tettem idézőjelbe) használni. Mivel ő működik routerként a különböző szintek között.
Ezeket a járműveket vétek magasabb szintű harcálláspontba alkotóelemnek bevinni. Arra van ezerszer jobb megoldás. A konténeres.

Nagyon megkérlek, hogy ne vedd sértésnek!!! Véletlenül sem kioktatni akarlak. Csak abból amiket leírsz nekem teljesen az jön le, hogy te a nem hálózatos rendszert ismered.
Mindaz teljesen stimmelhet, amit leírsz, de a hálózatos rendszer egyszerűen más architechtúra.
Ezek a járművek aktív részei a hálózatnak. Természetesen védelemben simán lehet, hogy egy külső mobil átjátszó/relé járművet is igénybe vesznek, amihez vezetékesen kapcsolják, hogy úgy EM védetten tudjon kommunikálni, de mobil műveletekben ez nem kivitelezhető. És ennek század/zászlóalj szinten együtt kell mozogni a csapatokkal.