[HUN] KF41 Lynx / Hiúz

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 814
36 029
113
Emberek! Olvassunk mielőtt írunk! Az mmp-nek dual band ir szenzora van amivel üzemelhet fire and forget módban. Továbbá ez lehetővé teszi a loal és nlos képességet. Ezen felül azonban van man in the loop módja is (ehhez kell a huzal)
Ezt mind tudja a Spike is - lényegében ugyanaz a kategória. Mondhatni a frenciák lemásolták a Spike-ot: képességben és még kinézetre is ugyanolyan.
Egyetlen előny, hogy valamivel olcsóbb a francia rakéta ha jól láttam valahol, bár hightech fegyverek árai mindig kérdésesek.

Szóval a Spike is jó, meg ez az MMP is jó.
 
S

speziale

Guest
Ezt mind tudja a Spike is - lényegében ugyanaz a kategória. Mondhatni a frenciák lemásolták a Spike-ot: képességben és még kinézetre is ugyanolyan.
Egyetlen előny, hogy valamivel olcsóbb a francia rakéta ha jól láttam valahol, bár hightech fegyverek árai mindig kérdésesek.

Szóval a Spike is jó, meg ez az MMP is jó.

az, hogy a Spike vagy MMP-e a jobb szerintem senki nem tudja (ahhoz kellene minimum valami komolyabb összehasonlító teszt), de hogy mi innen a fotelből nem tudjuk eldönteni az biztos...

ugyanakkor a hozzászólásom nem is erre vonatkozott, hanem arra, hogy 1 oldallal ezelőtt az MMP még huzalos és nem top attack atgm volt...
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 653
14 638
113
MMP nem felülről támad, szóval könnyebb ellene védekezeni és hatótávolsága is kisebb.
A Spike a de facto szabvány NATO páncéltörő rakéta, szóval azért vettük ezt, mert NATO műveletben bárki fog tudni rakétát adni a Lynxekhez. A németek (EuroSpike) és még a lengyelek is gyártják licencben, szóval könnyen hozzáférhető több forrásból is.
Szóval jó vétel volt a Spike LR2 - GPS koordinátára is indítható, látni sem kell a célt - akár a domb másik oldalán is lehet. Ez az amit a francia rakéta nem tud.
Ha helikopterekhez megjön az ER2 - na, annak nincs párja a "nyugati fegyver piacon", az NLOS-ról nem is beszélve


Távoliak és kevésbé kipróbált megoldások.
Egyre inkább a Bundeswhere mini-klónja a Honvédség: mindig azt vesszük amit ők - kevés kivétellel.


Ezek mind Spike klónok, többnyire olyan országokból amik nem túl megbízható iparral rendelkeznek.
Miért vennek a klónt az eredeti helyett?
Nem is értem ezt e felvetést....


Már hogyne támadna az MMP felülről?


A Roketsan-nak amúgy egész szép kis rakéta családja van:

CIDA-KAROK-OMTAS-UMTAS

Ez a négyes lefedi az egész palettát.

Ami a Bundswehr-r illeti, a Leo2-n és a Pzh-n kívül mi az ami ugyanaz? Talán az RGW-k lesznek,
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 814
36 029
113
Már hogyne támadna az MMP felülről?


A Roketsan-nak amúgy egész szép kis rakéta családja van:

CIDA-KAROK-OMTAS-UMTAS

Ez a négyes lefedi az egész palettát.
Ami felülről támadást illeti azóta rájöttem hogy tévedtem.
MMP egy Spike klón - tökugyanazt tudja.
Hatótávolsága kisebb (4km vs 5,5km), multifunkciós a robbanófeje (kapcsolható, hogy repesz vagy HEAT) és állítólag olcsóbb mint a Spike LR2. (Valahol 60ezer dollárt írtak, ami Spike 120-150ezeréhez képest jó ár.)

Szóval a diverzifikáció jegyében tőlem ez is jöhet! :)
Pl. a páncéltörős BRDM-ek pótlására NSM vagy Gidrán alapon jó lehet a MMP. A franciák különféle fegyvertornyokat is ajánlanak ahol az 50-es mellé felrakható 2-4rakéta...

Török cuccokba kevésbé bízom, de ez a szubjektív ítéletem...
 
  • Tetszik
Reactions: Szittya

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 653
14 638
113
az, hogy a Spike vagy MMP-e a jobb szerintem senki nem tudja (ahhoz kellene minimum valami komolyabb összehasonlító teszt), de hogy mi innen a fotelből nem tudjuk eldönteni az biztos...

ugyanakkor a hozzászólásom nem is erre vonatkozott, hanem arra, hogy 1 oldallal ezelőtt az MMP még huzalos és nem top attack atgm volt...

4 cég van jelenleg a világon, ami páncéltörő fegyverek terén kb. lefedi a teljes palettát:

  • az izraeli Rafael
  • a francia/német MBDA
  • a török Roketsan
  • a kínai Norinco
A huzal tudtommal a rakéta által felvett videót továbbítja a kezelő felé, ill.akkor hasznos ha indításkor nem látni rá a célra.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 653
14 638
113
mit értesz "teljes paletta" alatt?

alapvetően az irányított rakétákra gondoltam.

Azokon belül szerintem 4 fő lépcső van:


Könnyű, gyalogsági irányított/önirányított rakéta, max12-16kg teljes tömeggel, 1-2km hatótáv

Könnyű, hordozható, de több emberes gyalogsági rakéta, 2-5km hatótáv

Szárazföldi járműről vagy helikopterről indítható rakéta, opcióként több emberes földi indítóval. Modulokban kisebb távra akár gyalogosan is szállítható. 4-8km hatótáv

Légi járműre optimalizált rakéta, esetlegesen szárazföldi vagy vizi indítási opcióval. 5+km hatótáv.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 814
36 029
113
alapvetően az irányított rakétákra gondoltam.

Azokon belül szerintem 4 fő lépcső van:


Könnyű, gyalogsági irányított/önirányított rakéta, max12-16kg teljes tömeggel, 1-2km hatótáv

Könnyű, hordozható, de több emberes gyalogsági rakéta, 2-5km hatótáv

Szárazföldi járműről vagy helikopterről indítható rakéta, opcióként több emberes földi indítóval. Modulokban kisebb távra akár gyalogosan is szállítható. 4-8km hatótáv

Légi járműre optimalizált rakéta, esetlegesen szárazföldi vagy vizi indítási opcióval. 5+km hatótáv.
Az első az nálunk a lézeres vezérlésű új CG lövedékkel lesz megoldva várhatóan...
A többire meg szinte biztos, hogy Spike különféle verziói lesznek. A másodikra jó lenne a MMP is, de nem hiszem hogy kétféle típus fogunk rendszeresíteni és az LR2 meg már meg lett rendelve...pedig k. drága! :D
Ha csak nem akar a kormány valamiért Macronnal nagyon jóba lenni! :D
Bár párszáz, vagy ezer rakéta megvásárlása nem sokat jelenthet...

A török vonal legfeljebb drónra jöhet várhatóan...
 

szzsolt81

Well-Known Member
2020. október 24.
5 708
4 262
113
Az első az nálunk a lézeres vezérlésű új CG lövedékkel lesz megoldva várhatóan...
A többire meg szinte biztos, hogy Spike különféle verziói lesznek. A másodikra jó lenne a MMP is, de nem hiszem hogy kétféle típus fogunk rendszeresíteni és az LR2 meg már meg lett rendelve...pedig k. drága! :D
Ha csak nem akar a kormány valamiért Macronnal nagyon jóba lenni! :D
Bár párszáz, vagy ezer rakéta megvásárlása nem sokat jelenthet...

A török vonal legfeljebb drónra jöhet várhatóan...
oké, kissé más a terep, de... az izraeli tervek szerint - lesz dedikált drónvezérlő harcjármű a alakulatban, egység méretét ne kérdezzétek, most megy a próbálgatás, UGV-k UAV-ok szépen biztosítanak. Kézi gránátvetővel legyen Rpg vagy HSN aktív elhárítórendszerrel szerelt nehéz vasra vadászni, na erre nem fog a biztosító szerződést kötni.. Bár hogy KARMEL projekt ebbe hogy passzol bele azt ne kérdezzétek...
 
S

speziale

Guest
Ami a Bundswehr-r illeti, a Leo2-n és a Pzh-n kívül mi az ami ugyanaz? Talán az RGW-k lesznek,

ARV jármű, iris-t, H145, de a Lynx sok rendszere/részegysége is a Boxer/Puma párosról származik

abból a szempontból viszont nagy lesz a különbség, hogy a raj harcászat teljesen eltérő lesz
 
  • Tetszik
Reactions: Venom85

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 583
8 192
113
Ami felülről támadást illeti azóta rájöttem hogy tévedtem.
MMP egy Spike klón - tökugyanazt tudja.
Hatótávolsága kisebb (4km vs 5,5km), multifunkciós a robbanófeje (kapcsolható, hogy repesz vagy HEAT) és állítólag olcsóbb mint a Spike LR2. (Valahol 60ezer dollárt írtak, ami Spike 120-150ezeréhez képest jó ár.)

Szóval a diverzifikáció jegyében tőlem ez is jöhet! :)
Pl. a páncéltörős BRDM-ek pótlására NSM vagy Gidrán alapon jó lehet a MMP. A franciák különféle fegyvertornyokat is ajánlanak ahol az 50-es mellé felrakható 2-4rakéta...

Török cuccokba kevésbé bízom, de ez a szubjektív ítéletem...
Pedig a CIDA rakéta jó, a Rákóczi téren gyakran használták! :p :p :p :p
 

Vlad

Well-Known Member
2020. november 22.
1 885
7 115
113
Pedig a CIDA rakéta jó, a Rákóczi téren gyakran használták! :p :p :p :p
Szerintem ennek nincs sok köze a témához, de lenne egy kérdésem a fórumozókhoz.

A Roketsan prospektusában az van írva, hogy a Cida lézerkereső címmel rendelkezik, és a különböző forrásokból látott információk szerint 750 méteres a maximális hatótávolsága. Még mindig nem értem, mi a megfelelője ennek a lőszernek a világon, és milyen célra használható. Miért próbálják ezt a rakétát a Karaok (Javelin megfelelője) fejlesztésével egy időben?

ROKETSAN_CIDA1.jpg


Resim1-11.jpg
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 653
14 638
113
Szerintem ennek nincs sok köze a témához, de lenne egy kérdésem a fórumozókhoz.

A Roketsan prospektusában az van írva, hogy a Cida lézerkereső címmel rendelkezik, és a különböző forrásokból látott információk szerint 750 méteres a maximális hatótávolsága. Még mindig nem értem, mi a megfelelője ennek a lőszernek a világon, és milyen célra használható. Miért próbálják ezt a rakétát a Karaok (Javelin megfelelője) fejlesztésével egy időben?

ROKETSAN_CIDA1.jpg


Resim1-11.jpg

Nézted a méret adatait?

Ez egygyalogsági fegyver.

Szerintem a Spike SR és az MBDA Enforcer török párja.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 240
33 738
113
Szerintem ennek nincs sok köze a témához, de lenne egy kérdésem a fórumozókhoz.

A Roketsan prospektusában az van írva, hogy a Cida lézerkereső címmel rendelkezik, és a különböző forrásokból látott információk szerint 750 méteres a maximális hatótávolsága. Még mindig nem értem, mi a megfelelője ennek a lőszernek a világon, és milyen célra használható. Miért próbálják ezt a rakétát a Karaok (Javelin megfelelője) fejlesztésével egy időben?

ROKETSAN_CIDA1.jpg


Resim1-11.jpg
ez inkább a lézervezérelt CG hez hasonló. mint látom 70mm nem ahk elleni harc a feladata a robbanófelyek típusából ítélve inkább tüzelőállások ellen való vagy városi harcra a súlya 7.5 kg ami nem túl nehéz