[HUN] KF41 Lynx / Hiúz

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 038
38 413
113
Dehogy esélyesebb gazdasági okból! A Lynx-et szerte a világon kínáljuk és nem második világháborús színvonalat akarnak a vevők, úgyhogy a magyar haderő beszerzése a legjobb lesz, ebben biztos lehetsz, mert egyben mintadarab is! Gazdaságilag mi nem vagyunk érdekeltek a SRAMS eladásában, mert mi a KF-41 eladásában vagyunk elsősorban érdekeltek és kókány berheléssel nem fogjuk tudni eladni a világ legkorszerűbb IFV-jének!
Azonkívül, hogy nem toronyban van és részben nyitott nem tud többet a NEMO a SRAMS-hoz képest és drága.
Egyébkénmt ha NEMO-val kérik, abban semmi hozzáadott értékünk nem lesz: az egy kész rendszer.
Ha akarunk saját aknavetős verziót, akkor ahhot valamit bele kell tenni a HDS-en keresztül...
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 038
38 413
113
Akkor itt most ignoréra tettelek.
Ez téged minősít. Normálisan érvelek, te pedig dogmatikusan hajtogatod a NEMO-t.
Teljesen reális lehetőség nálunk egy HDS aknavetős megoldás, mivel saját cég - nem biztos hogy a legjobb megoldás, de gazdasági érvek mellette szólhatnak. Lásd: utánfutós aknavetőt is rendeltek pedig sokak szerint hülyeség sőt, az az igazi "második világháború szint".
 
  • Tetszik
Reactions: Vogon

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 038
38 413
113
Már a gondolat is durva, hogy a SRAMS-al elvágjuk a KF-41 exportesélyeit!
Ez hülyeség!
Több opció van: azzal szállítunk amivel rendelik!
Ha NEMO-val kérik, azt kapnak. Ha valaki beéri olcsóbbal, akkor felnyíló tetős aknavetőst kap...

Baromira nem ezen múlik a Lynx export!
 
Last edited:

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Az automata töltőrendszer a hajtótöltetet is adagolja magától 2 fő minusz az automata töltésű aknavető ha elől tölt ha hátul.
Ezt honnan vetted? Mármint, hogy a hajítótöltetet is maga adagolja?
Szerintem nagyon nem.
Ráadasul a NEMO nem is automata töltésű, hanem csak félautomata.
A videón nagyon jól látszik, hogy a személyzetnek a tűzvezető rendszer adja meg, hogy milyen lőszert kell bepakolnia.
A töltő kezében látszik, hogy a szárnyakra rá van húzva egy sapka szerű valami, ami szerintem a kivetőtöltetet tartalmazza.
Abból szerintem többfajta is kell legyen a kocsin, és azért kell 2 ember, hogy az egyik töltsön, a másik meg előkészítse a gránátot a paramétereknek megfelelően.
Ha a rendszer adná hozzá a megfelelő kivetőtöltetet, akkor elég lenne 1 ember is, aki kiveszi a tárolóból a gránátot.
Kicsit olyannak tűnik, mintha kitalálták volna a hüvelyes aknavetőt.
 
  • Tetszik
Reactions: Catles and Aladeen

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 038
38 413
113
Azon gondolkodott már valaki, hogy a HDS esetleg fejleszt hátultöltős 120-ast?
Korábban szóba hozta @krisss , a napokban idézte is valaki.
Jó lenne tudni krisss honnan tudja/gondolja ezt.
Átpörgettem a HDS weboldalán a hírblokkot és nyoma nincs ilyesminek, pedig a legtöbb haditechnikai cég szeret villogni a fejlesztéseivel. (pláne, hogy ez nem különosebben hi-tech titkos terület: egy aknavetőben nem igazán lehet újat kitalálni - legfeljebb picit jobban csinálni mint mások.)
Jó lenne ha előállnának egy NEMO-szerű megoldással, de azért az elég komoly 6-8 éves fejlesztés lenne szerintem. Azért 25-26-re nekünk kellenek azok az aknavetős lánctalpasok valamilyen formában...
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
AMúgy szerintem először az IFV-ket gyártják - legalábbis az első 1-2 évben. Max félreraknak 1-2 alvázat hogy kikísérletezzék a többi verziót. Kb. 2 év múlva fogjuk talán tudni mire esett a választásuk aknavető ügyben.

Nem hiszem. Szerintem először az IFV-ket fogjuk gyártani. Az első 5-8 évben.
Így is a legnagyobb probléma a maximális termelői kapacitás a kezdeti megugró érdeklődés fényében. (És nem, ne gyere azzal, hogy ha maximum 45-öt tud gyártani évente, akkor kis hunyorítással meg lesz a 100 is! A most futó pályázatok közül ha nem nyerjük meg mindet, csak az egyiket, már akkor is majdnem az évtized végén vagyunk szállításnál. Vagyis... igazából Katart még ehhez hozzá sem vettem.)
És itt jön a képbe, szerintem ezt ki kéne beszélnetek, hogy kell-e ebben az évtizedben az aknavető gyárunknak fejlesztenie új típust? Én egyébként a mostani kínálattal is ki tudok békülni, ahogy te is. Csak felvetés szintjén gondoltam bedobom, hogy ha most akarna valaki rendelni F-35-öst, akkor az nagyjából a következő évtized második felében venné át a teljes rendelt állományt.
Nálunk is várhatóan lesz egy szép sorban állás. A meglévő terméket kell fejleszteni és a K+F szempontjából viszont nem szabad veszni hagyni ezeket az éveket. Én teljesen jó döntésnek érezném, ha Kaposvár kerekes gyárát is megpróbálnánk pár évvel korábban megépíteni és az első pár évben, amíg nincs kiforrott APC termék, addig ebbe a kezdeti hullámba besegítene.
De az a szomorú számomra, hogy még csak nem is hallottam még semmit arról, hogy elindult volna a kaposvári gyár alapjainak építése. Pedig a jelek szerint nem maradna munka nélkül.
 

Irsai Olivér

Well-Known Member
2019. június 7.
1 753
5 901
113
Azon gondolkodott már valaki, hogy a HDS esetleg fejleszt hátultöltős 120-ast?
Korábban szóba hozta @krisss , a napokban idézte is valaki.

Igen, én voltam.
A hivatásosaink kvázi tartózkodását a témában én annak tudom be, hogy fejlesztés alatt van, csak - egyelőre - nem nyilvános. Ha kijönne a cég egy olcsóbb, modernebb Amos/Nemo jellegű megoldással, annak lenne piaca; másodiknak belépni egy piacra nem olyan presztizs, de pénzügyi szempontból mindig nagyon hálás. Ráadásul a Lynxszel támogatnák egymást, egyfajta árukapcsolásképp, úgy is mondhatnánk, hogy RM likes this.

Ha spórolni akarnánk ezen, és a SRAMS lenne a fókuszban, akkor megvennénk azt a pár darab Bronco-t (vagy beszereznénk a britektől/svédektől BvS-t, Bv206-ot használtan) és arra pakolnánk a dolgot. De a Lynx családnak egy szexi portfolio kidolgozása van folyamatban, amihez a HDS egy kompakt aknavetővel tud a legtöbbet hozzáadni. Nem gondolnám, hogy ezt a részt a Patria-Kongsberg párosnál szeretné hagyni az RM-HDS
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 038
38 413
113
Nem hiszem. Szerintem először az IFV-ket fogjuk gyártani. Az első 5-8 évben.
Így is a legnagyobb probléma a maximális termelői kapacitás a kezdeti megugró érdeklődés fényében. (És nem, ne gyere azzal, hogy ha maximum 45-öt tud gyártani évente, akkor kis hunyorítással meg lesz a 100 is! A most futó pályázatok közül ha nem nyerjük meg mindet, csak az egyiket, már akkor is majdnem az évtized végén vagyunk szállításnál. Vagyis... igazából Katart még ehhez hozzá sem vettem.)
És itt jön a képbe, szerintem ezt ki kéne beszélnetek, hogy kell-e ebben az évtizedben az aknavető gyárunknak fejlesztenie új típust? Én egyébként a mostani kínálattal is ki tudok békülni, ahogy te is. Csak felvetés szintjén gondoltam bedobom, hogy ha most akarna valaki rendelni F-35-öst, akkor az nagyjából a következő évtized második felében venné át a teljes rendelt állományt.
Nálunk is várhatóan lesz egy szép sorban állás. A meglévő terméket kell fejleszteni és a K+F szempontjából viszont nem szabad veszni hagyni ezeket az éveket. Én teljesen jó döntésnek érezném, ha Kaposvár kerekes gyárát is megpróbálnánk pár évvel korábban megépíteni és az első pár évben, amíg nincs kiforrott APC termék, addig ebbe a kezdeti hullámba besegítene.
De az a szomorú számomra, hogy még csak nem is hallottam még semmit arról, hogy elindult volna a kaposvári gyár alapjainak építése. Pedig a jelek szerint nem maradna munka nélkül.
A kérdés, hogy Lynx valóban moduláris lesz-e. Ebben az esetben a jármű (alváz) gyártás és modul gyártás elkülönül...
A Boxer is moduláris, de ahogy olvastam kb. soha nem cserélgetik benne a modulokat.

Mindenesetre az aknavetős, sebesült szállító és parancsnoki modul önmagában is fejleszthető, gyártható aztán majd keresnek/gyártanak hozzá egy Lynx alvázat. Amíg nincs elég alváz, addig honvédség tetszés szerint kombinálhatja, azokat modulokkal.

A külföldi megrendelés dömpinget nem látom. Az amcsik 2025 után döntenek és oda max alkatrészt vihetünk: a Textron lesz az elsődleges gyártó. Katar nem is megrendelő - 4 éve csönd van. A cseheknek egy csavarhúzót nem lehet eladni és azon is 5 évig gondolkodnak. Az ausztrál tender is esélyes, de szerintem oda max alkatrészt küldünk: nagyrészt ők gyártják maguknak. A szlovák projekt a legesélyesebb, azonban kizártnak tartom, hogy honvédség engedjen a saját szállítási üteméből, mert 2026-ra kész kell legyen a nehéz dandár. Az első 2-3 évben szerintem 50 jármű/év MH-hoz fog menni.
Ami a kapacitásokat illeti: igenis bővíthető valamennyivel a kapacitás, ha van megrendelés. A gyárat 2 év alatt felhúzták a semmiből.
Közel 2mrd Eurós szlovák megrendelésért hozzá csapnak még egy csarnokot (már ha kell) és fel vesznek még egy műszaknyi embert. A RM német üzeme is gyárthat hozzá részegységeket. Szóval ha van megrendelő, akkor megoldják a gyártást is.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 038
38 413
113
Igen, én voltam.
A hivatásosaink kvázi tartózkodását a témában én annak tudom be, hogy fejlesztés alatt van, csak - egyelőre - nem nyilvános. Ha kijönne a cég egy olcsóbb, modernebb Amos/Nemo jellegű megoldással, annak lenne piaca; másodiknak belépni egy piacra nem olyan presztizs, de pénzügyi szempontból mindig nagyon hálás. Ráadásul a Lynxszel támogatnák egymást, egyfajta árukapcsolásképp, úgy is mondhatnánk, hogy RM likes this.

Ha spórolni akarnánk ezen, és a SRAMS lenne a fókuszban, akkor megvennénk azt a pár darab Bronco-t (vagy beszereznénk a britektől/svédektől BvS-t, Bv206-ot használtan) és arra pakolnánk a dolgot. De a Lynx családnak egy szexi portfolio kidolgozása van folyamatban, amihez a HDS egy kompakt aknavetővel tud a legtöbbet hozzáadni. Nem gondolnám, hogy ezt a részt a Patria-Kongsberg párosnál szeretné hagyni az RM-HDS
Tök jó lenne, ha HDS-nek lenne "NEMO-ja", de honnan van ez az információd?
Tipp vagy alapozod valamire?
 

Koleszkaja

Well-Known Member
2020. szeptember 5.
1 948
7 722
113
A kérdés, hogy Lynx valóban moduláris lesz-e. Ebben az esetben a jármű (alváz) gyártás és modul gyártás elkülönül...
A Boxer is moduláris, de ahogy olvastam kb. soha nem cserélgetik benne a modulokat.
Nyilván nem mert a buta marketing ezt ugy reklámozza hogy nézd pár óra alatt légvédelmisből aknavetőset csinálhátsz!!

Ami hülyeség mert nem fogsz ilyenekkel vesződni , mindenből annyit rendelsz amennyi kell , nem szerelgeted át mert miért csinálnál ilyet ?

Modularitásnak szerintem a fejleszhetősêg miatt van értelme , mert ha elavul a aknavetőd akkor kitudod pattintani es egy modernebbet simán a helyére rakni ...
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 038
38 413
113
Nyilván nem mert a buta marketing ezt ugy reklámozza hogy nézd pár óra alatt légvédelmisből aknavetőset csinálhátsz!!

Ami hülyeség mert nem fogsz ilyenekkel vesződni , mindenből annyit rendelsz amennyi kell , nem szerelgeted át mert miért csinálnál ilyet ?

Modularitásnak szerintem a fejleszhetősêg miatt van értelme , mert ha elavul a aknavetőd akkor kitudod pattintani es egy modernebbet simán a helyére rakni ...
Szerintem is ritkán fogják variálni. Ennek az elején lehet jelentősége amikor még kevés az alváz. Utána már csak javításhoz, fejlesztéshez cserélgetik.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 526
93 805
113
Azok saját gyártásút fognak venni.
Nem teljesen. 70%-os olasz hadiipari részesedést akarnak. 400-600 IFV vásárlását tervezik.

Ez egy nagyon érdekes cikk.


A Lynx moduláris felépítését nagy előnynek hirdetik.
A LYNX moduláris felépítése kifejezetten a vásárlói igények szerinti alkatrészek beépítésére szolgál.

Tehát egy alap alázat v. vmi hasonló összegesztett alkatrészcsoportokat legyártunk Zalában és szépen mki saját igény szerint, felszereléssel, fegyverekkel összelegózza magának. Az alap alkatrészegységek gyártása a zalai központi gyárban a nagyobb darabszám miatt olcsóbb platformot biztosít. Én ebben, kopi autóipar, látok fantáziát.

De van még a fenti cikkben 1 extra. Az olaszok vezette, görög és szlovák résztvevőkkel (figyelem, kik a résztvevők? :eek:) zajló EU-s pénzekkel megtámogatott Pesco projektbe, éppen a Lynxet akarják belobbizni.

Ha ez összejön, nem győzzük majd hova dugni a nyereséget, lehet rendelni a második nehezdandárnak tankjait. :cool: :hadonaszos:

Sztem ez a nagy Maróth - Papperger terv. Ha a 3-ból 2 ország osszejön, én már nagyon elégedett leszek.

Az ausztrál projektnek minimális gazdasági hatása lesz a zalai gyárra, viszont lobbiszempontból nagyon fontos hatása lehet a fenti szlovák - görög - olasz tender kapcsán.

Az a szép, hogy nagy a tét, de mi ott ülünk a zsugások asztalánál. Lehet bukunk, de legalább ott ülünk!!