[HUN] KF41 Lynx / Hiúz

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 711
76 733
113
abszolute nem akarok beleszólni felvidéki barátom de nektek minek a nehéz dandár a hegyekbe? :D vagy Te hogy látod ezt? szerintem nektek jobban megérné inkább egy "közepes" dandárt meg 1-2 hegyi dandárt felépíteni kerekes technikával, szerintem legalábbis, nyilván én aztán nem vagyok (soha nem is voltam) ellene a nehéz/láncos technikának csak felötlött bennem ez a kérdés

Ha a NATO most ezt várja el, akkor most ezt kell építeni mindenkinek...
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 256
8 169
113
Ausztráliának teljes gyártást ígértek? Mi az amit megérné Ausztráliából Európába szállítani vagy innen odavinni? A torony szerintem akkor is Csehországban lesz gyártva, ha a csehek nem a Lynx-t választják.
Elvileg az RM Australia fogja gyártani helyi beszállítókkal, ahogy a Boxert.
 

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 388
8 957
113
abszolute nem akarok beleszólni felvidéki barátom de nektek minek a nehéz dandár a hegyekbe? :D vagy Te hogy látod ezt? szerintem nektek jobban megérné inkább egy "közepes" dandárt meg 1-2 hegyi dandárt felépíteni kerekes technikával, szerintem legalábbis, nyilván én aztán nem vagyok (soha nem is voltam) ellene a nehéz/láncos technikának csak felötlött bennem ez a kérdés

Azért a cseheknél nincs annyi hegy, mint pl. a szlovákoknál. Nem mellesleg a csehektől a NATO megköveteli a nehézdandárt is. Aztán amennyiben egy "képzeletbeli" lengyel expedíciós sereget kellene adott esetben a cseh és magyar vonalnak kiegészíteni (szintén NATO elvárás alapján), akkor oda leginkább csak nehéz- illetve közepes dandárral ér nevezni. Pár hegyivadász alakulattal a végtelen sztyeppéken sokra nem mennének ... (persze ne kerüljön sor ilyesmire, de a NATO ilyenirányú elvárásai is mutatnak ilyen irányban sajnos)

Amennyiben esetleg lehet "félreértés" is a képben, akkor egy kis apróság - PavoIR a cseh vonalat erősíti itt a fórumon, nem a szlovákot ...
 
  • Tetszik
Reactions: Terminator
W

Wilson

Guest
Azért a cseheknél nincs annyi hegy, mint pl. a szlovákoknál. Nem mellesleg a csehektől a NATO megköveteli a nehézdandárt is. Aztán amennyiben egy "képzeletbeli" lengyel expedíciós sereget kellene adott esetben a cseh és magyar vonalnak kiegészíteni (szintén NATO elvárás alapján), akkor oda leginkább csak nehéz- illetve közepes dandárral ér nevezni. Pár hegyivadász alakulattal a végtelen sztyeppéken sokra nem mennének ... (persze ne kerüljön sor ilyesmire, de a NATO ilyenirányú elvárásai is mutatnak ilyen irányban sajnos)

Amennyiben esetleg lehet "félreértés" is a képben, akkor egy kis apróság - PavoIR a cseh vonalat erősíti itt a fórumon, nem a szlovákot ...

De a szlovák helyzettel jobban képben van mint pl én:).
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 711
76 733
113
Én meg azt mondom, hogy a Zrínyi 2026 eddig pont azt bizonyította, hogy már nem amolyan magyar módra mennek a dolgok, hanem az új magyar módra. Ez sokkal jobban tetszik.

És ezt honnan tudjuk? A hivatalos kommunikációból? Vagy azért gondoljuk így, mert most már nincs egy olyan újságíró, blog, aki heti szinten kritizálná a honvédségi folyamatokat a frissen megszerzett információmorzsák alapján? Biztos hogy nem lettünk az "irányított kommunikáció" áldozatai? Vagy korábban voltunk azok? :oops: A rendszeresítésre kiválasztott eszközökre eddig nem lehet panasz. A többiről meg nincs semmi információnk, hogy áll. (pl. a hosszútávú önálló üzemeltetéshez szükséges infrastruktúra kiépítése, Covid19 miatti csúszások stb.)
 
  • Tetszik
Reactions: endre

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 867
35 253
113
Azert szlovakianak van egy kisalfoldje es pont az a vedendobb fejlettebb regio. No meg egy nehezdandar hagokat is eleg szepen le tud zarni. A beszivargasok meg beszivargasok csak. Levadaszhatok de ma mar konnyufegyverzetu beszivargok nem jelentenek akkora gondot mint a harcjarmuvekkel erkezo kozepes vagy nehez egywegek alegysegek.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 867
35 253
113
És ezt honnan tudjuk? A hivatalos kommunikációból? Vagy azért gondoljuk így, mert most már nincs egy olyan újságíró, blog, hiteles fórumozó sem, aki heti szinten kritizálná a honvédségi folyamatokat a frissen megszerzett információmorzsák alapján? Biztos hogy nem lettünk az "irányított kommunikáció" áldozatai? Vagy korábban voltunk azok? :oops: A rendszeresítésre kiválasztott eszközökre eddig nem lehet panasz. A többiről meg nincs információnk, hogy áll. (pl. a hosszútávú önálló üzemeltetéshez szükséges infrastruktúra kiépítése, Covid19 miatti csúszások stb.)
Igazabol tatan epp a napokban allitottak fel az uj szerelosatrat ami azert kicsit komolyabb mint az elozo ami tenyleg csak sator volt. Jonnek trailerek. A legieronek is satraznak plussz kitelepuleshez is lett tabori javitokeszlet beszerezve.a tabori korulmemyek kozotti uzemeltetesre hangsulyt forditanak szerintem a helyorsegi sem fog elmaradni.
 

PavolR

Well-Known Member
2020. július 2.
5 311
14 056
113
abszolute nem akarok beleszólni felvidéki barátom de nektek minek a nehéz dandár a hegyekbe? :D vagy Te hogy látod ezt? szerintem nektek jobban megérné inkább egy "közepes" dandárt meg 1-2 hegyi dandárt felépíteni kerekes technikával, szerintem legalábbis, nyilván én aztán nem vagyok (soha nem is voltam) ellene a nehéz/láncos technikának csak felötlött bennem ez a kérdés

Amire az Osztrákoknak, vagy Svajciaknak. Pont a nehéz terepre kell a lánctalp, csak persze nem szabad túl súlyosnak lennie (50-55-+t), kulonben a viszájara fordulhat. Ráadásul NATO-kotelezetség a kollektiv védelemhez, akár csak nálatok. A kerekesekbol pedig leginkább 6x6, vagy 4x4 lenne jó a kozepes vagy akár hegyi zászlóaljak számára a mi terepunkon, de az már bisztos, hogy 8x8 lesz.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 810
6 886
113
Azért a cseheknél nincs annyi hegy, mint pl. a szlovákoknál.
igazad van... végülis csak a határhosszának majd fele a szudeták és az óriás-hegyeség :D de mindegy nem ez volt a lényeg
Amennyiben esetleg lehet "félreértés" is a képben, akkor egy kis apróság - PavoIR a cseh vonalat erősíti itt a fórumon, nem a szlovákot ...
őőőő.... nem :D Ő mondta hogy felvidéki , el vagy tévedve koma :D
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 810
6 886
113
Amire az Osztrákoknak, vagy Svajciaknak. Pont a nehéz terepre kell a lánctalp, csak persze nem szabad túl súlyosnak lennie (50-55-+t), kulonben a viszájara fordulhat. Ráadásul NATO-kotelezetség a kollektiv védelemhez, akár csak nálatok. A kerekesekbol pedig leginkább 6x6, vagy 4x4 lenne jó a kozepes vagy akár hegyi zászlóaljak számára a mi terepunkon, de az már bisztos, hogy 8x8 lesz.
fair play elfogadom, kérdés hogy nálatok mennyire nyomják ezt a nehéz dandár dolgot (az ellenzéket leszámítva) ?
 

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 388
8 957
113
Azert szlovakianak van egy kisalfoldje es pont az a vedendobb fejlettebb regio. No meg egy nehezdandar hagokat is eleg szepen le tud zarni. A beszivargasok meg beszivargasok csak. Levadaszhatok de ma mar konnyufegyverzetu beszivargok nem jelentenek akkora gondot mint a harcjarmuvekkel erkezo kozepes vagy nehez egywegek alegysegek.

A szlovákok felé van NATO nehéz dandár elvárás (mármint a NATO kompatibilis fajtából)? Csehország és Magyarországról már gondolhat mást a NATO kötelezettségvállalás terén. Az emlegetett "képzeletbeli" nagyobb konfliktus esetén a szlovákok könnyen kaphatnák a Kárpát vonalának védelmét - míg a cseh és magyar nehéz- és közepes dandárok a lengyel (és esetleg román) expedíciós erőkkel tartana ...

igazad van... végülis csak a határhosszának majd fele a szudeták és az óriás-hegyeség :D de mindegy nem ez volt a lényeg

őőőő.... nem :D Ő mondta hogy felvidéki , el vagy tévedve koma :D

Aztán a környékén kik vannak? Ott azért elég sok helyen van nehézdandárakkal bőségesen ellátott hadseregük ... Plussz ugye a NATO elvárások ...

PavoIR -el kapcsolatban lehet tévedek. Eddig mindig az jött le nekem, hogy amikor többes szám egyes számban beszélt, hogy az a csehekkel kapcsolatban volt. Másfelől én is ismerek(/ismertem) olyan cseheket akiknek semmilyen magyar kötődés (se felmenők, sem ismeretség, sem magyar munkahely vagy ilyesmi) mellett is tanultak magyarul és beszéltek/írtak magyarul elég változatos minőségben ... :) PavoIR aránylag elég jó ...
 

PavolR

Well-Known Member
2020. július 2.
5 311
14 056
113
Azért a cseheknél nincs annyi hegy, mint pl. a szlovákoknál. Nem mellesleg a csehektől a NATO megköveteli a nehézdandárt is. Aztán amennyiben egy "képzeletbeli" lengyel expedíciós sereget kellene adott esetben a cseh és magyar vonalnak kiegészíteni (szintén NATO elvárás alapján), akkor oda leginkább csak nehéz- illetve közepes dandárral ér nevezni. Pár hegyivadász alakulattal a végtelen sztyeppéken sokra nem mennének ... (persze ne kerüljön sor ilyesmire, de a NATO ilyenirányú elvárásai is mutatnak ilyen irányban sajnos)

Amennyiben esetleg lehet "félreértés" is a képben, akkor egy kis apróság - PavoIR a cseh vonalat erősíti itt a fórumon, nem a szlovákot ...
WatchfulGrandioseAmericanbobtail-size_restricted.gif
;)
Nem becsulném le a hegyivadászokat egy esetleges városi harcban. Én mondjuk szeretném, ha lenne legalább egy olyan zászlóaljunk, de sajnos nincsen napirenden (és soha nem is volt).

fair play elfogadom, kérdés hogy nálatok mennyire nyomják ezt a nehéz dandár dolgot (az ellenzéket leszámítva) ?
A néhai ellenzék pont most van kormányon, tehát meglássuk, hogy tesznek e valamit a nehéz zászlóalj gyorsabb felépítése érdekében, vagy csak tépni fogják a hajukat a drága F-16-ok miat. o_O
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Én úgy tervezném ezt a háborút, hogy az ukránok és románok feláldoznak mindent, mi pedig a szlovákokkal együtt megvédjük a Kárpátok körívét. Ezért is örülnék könnyű dandároknak a haderőnkben!
 
  • Tetszik
Reactions: SilvioD

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 711
76 733
113
Igazabol tatan epp a napokban allitottak fel az uj szerelosatrat ami azert kicsit komolyabb mint az elozo ami tenyleg csak sator volt. Jonnek trailerek. A legieronek is satraznak plussz kitelepuleshez is lett tabori javitokeszlet beszerezve.a tabori korulmemyek kozotti uzemeltetesre hangsulyt forditanak szerintem a helyorsegi sem fog elmaradni.

Igen, volt linkelve vagy háromszor. Lassan jut sátor/mobil hangár minden bázisra...
 
  • Tetszik
Reactions: Szittya

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 388
8 957
113
WatchfulGrandioseAmericanbobtail-size_restricted.gif
;)
Nem becsulném le a hegyivadászokat egy esetleges városi harcban. Én mondjuk szeretném, ha lenne legalább egy olyan zászlóaljunk, de sajnos nincsen napirenden (és soha nem is volt).


A néhai ellenzék pont most van kormányon, tehát meglássuk, hogy tesznek e valamit a nehéz zászlóalj gyorsabb felépítése érdekében, vagy csak tépni fogják a hajukat a drága F-16-ok miat. o_O

Eszem ágában sincs lebecsülni a hegyivadászokat. Egyfelől egyfajta "elitalakulat" szerű egységek sok helyen - leginkább persze, ahol vannak hegyek ... :)

A végtelen orosz sztyeppéken azonban általában két dologból nincs sok - hegyekből meg városokból (az európai részeken is - azon túl meg ...).

Én úgy tervezném ezt a háborút, hogy az ukránok és románok feláldoznak mindent, mi pedig a szlovákokkal együtt megvédjük a Kárpátok körívét. Ezért is örülnék könnyű dandároknak a haderőnkben!

Ez szép lenne, ha így lenne. A románok azonban a történelmük folyamán sosem voltak túlontúl "önfeláldozóak". A másik esetleg ennél fontosabb kérdés pedig az lehet, hogy amennyiben helyzet lenne, akkor a NATO (USA) mit követelne meg tőlünk. A majdani nehéz- és közepes dandár - túl "csábító" lenne. Ugye legutóbb velünk is előferdült, hogy egy nagyhatalom "követelésekkel lépett fel" (holott az akkori szövetségi megállapodás erre nem terjedt ki), aztán ott találtuk magunkat a Don-kanyarban a románokkal együtt ...

A (jól felszerelt és modern) könnyű dandár(ok) koncepciót én is támogatnám - COIN -ra például (nem idegenföldön).
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 810
6 886
113
Aztán a környékén kik vannak? Ott azért elég sok helyen van nehézdandárakkal bőségesen ellátott hadseregük ... Plussz ugye a NATO elvárások ...
mégegyszer, nem ezen volt a hangsúly , az egész onnan indult ki hogy Te azt hiszed hogy pavor cseh oldalon van... engedjük el ;)
a nehéz zászlóalj
gondolom nehéz dandárra gondoltál csak elírtad
vagy csak tépni fogják a hajukat a drága F-16-ok miat.
azzal kapcsolatban nálatok van valami fejlemény? illetve hogy milyen fegyverzetet vesztek hozzá? (lehet már volt írva csak elfelejtettem)
 
  • Tetszik
Reactions: PavolR
T

Törölt tag 467

Guest
És ezt honnan tudjuk? A hivatalos kommunikációból? Vagy azért gondoljuk így, mert most már nincs egy olyan újságíró, blog, aki heti szinten kritizálná a honvédségi folyamatokat a frissen megszerzett információmorzsák alapján? Biztos hogy nem lettünk az "irányított kommunikáció" áldozatai? Vagy korábban voltunk azok? :oops: A rendszeresítésre kiválasztott eszközökre eddig nem lehet panasz. A többiről meg nincs semmi információnk, hogy áll. (pl. a hosszútávú önálló üzemeltetéshez szükséges infrastruktúra kiépítése, Covid19 miatti csúszások stb.)

Nem tudunk semmit. Kénytelenek vagyunk elfogadni úgy a dolgokat, ahogy azok látszanak.
És az látszik, hogy megszületnek a döntések, és el is indultak a megvalósulás útján. És valóban nem hibátlanul. De tegyük hozzá azt, ami előtte történt. Ez a mostani jobban, sokkal jobban tetszik.
Én csak ennyit mondtam, nem többet.

Hogy magáról a Lynx-ről is ejtsek pár szót, ha már ebben a topicban vagyunk. Valakinek mindig kell elsőnek lenni, nem osztom ezeket az aggodalmakat, hogy kiforratlan, meg gyermekbetegségek, meg akármi. Vagy lesznek, vagy nem. Engedjük meg, hogy mégis egy RM technikáról beszélünk, akinek van némi tapasztalata páncélozott technikák gyártásában.
Az sem érdekel, hogy "csak" összeszerelünk-e, vagy lesz tényleges magyar beszállítói lánc. Ha "csak" összeszerelünk, akkor azt a munkabért és járuléktömeget, a hazai gyártás miatti egyéb adókat mind visszacsurgattuk a saját gazdaságunkba, szemben azzal, ha szépen netten kifizetjük és annyi.

Nem neked szól Terminator, amit most mondok: nézzétek a dolgok jó oldalát. Van olyan is.