[HUN] KF41 Lynx / Hiúz

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

laca

Well-Known Member
2013. november 6.
803
2 037
93
annál talán nem, viszont felderítésre fölösleges ilyen drága eszköz. Harckocsik kilövéséhez meg lassú egy drón.
A mélyebb felderítés nem is az egyes harcjárművek szintjén történik - ha minden járgány drónokat reptet és nézelődik, akkor ki fog harcolni?!
Minimum század de inkább zászlóalj szinttől lehet értelme egy loitering ammo / felderítő drónos járműnek/szakasznak.
Dehát ez nem is felderítő eszköz, nem? Nekem inkább tűnik egy pici Tomahawk-nak, robotrepülőnek, ami képes egyfajta CAP-et adni a frontvonalban lévő egységeknek. Pl. aknavetőtűz esetén megkeresi és megsemmisíti az aknavetőt. Teljesen esélytelen, hogy mindig, minden katonának lőtávon belül legyen egy támogató IFV vagy MBT.

Felderítő drónból szerintem sok kell majd. A jövő szerintem a drónraj, sok szenzor figyel, akár több különböző spektrumban és a szoftver (MI) összerakja a képet egy nagy, akár 3D-s, felvétellé, amit minden eszköz, jármű megkap. A felderített célok 3szögelhetők, GPS pozíciót meghatározva (passzív módon!) kijelölhetők, tüzet lehet rájuk vezetni.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
A drónra abszolút nem illik rá az a jelző, hogy drága. A Spike sokkal drágább.
A legkevésbé sem szabad, hogy igaz legyen egy dandárra, hogy minden IFV lövésze épp a gpú-val van elfoglalva. Már csak abból kiindulva sem, hogy mindig kell legyek készenlétben egy váltás, aki épp felkészül, ha a harcolókat hátra hívják pihenni, hogy az épp pihenők átvegyék az épp előre mozgó felkészülő csapat helyét. Szóval ideális esetben a dandár harmada épp nincs lekötve tűzharccal.

Felejtsük el azt, hogy század meg zászlóalj szinten kell maximum egy keringő lőszer... vagy ha nem annyi, akkor fél tucattal meg három drónkezelővel megúszhatjuk. Egy nehéz dandárnak rendelkeznie kell annyi tűzerővel, hogy reális esélye legyen elpusztítani egy vele szemben álló nehéz dandárt. Ehhez százasával kell számolni a célpontokat IFV, MBT, csapatlégvédelem, logisztikai jármű... Egy célpontra értelmetlen egy öngyilkos UAV-t számolni és az majd mindig, de tényleg 100%-ban talál és megsemmisít. Felküldesz 5 lőszert, abból 2-3-at az ellenség légvédelmi gpú-ja vagy csak simán Stingere megsemmisít elavult Gepárdokkal is, és a maradék megpróbálja a több száz célpont páncélját áttörni esetleg APS ellenében?
Mi volt a terv? A 400 db keringő lőszer is csak akkor csatadöntő, ha az ellenség APS nélküli T-72-ket meg BMP-ket küld a csapataink ellen. Egy modern, mostani átfegyverzési körben felállított nehéz dd esetén, ha minden gépük rendelkezésre áll, akkor ez a majd' félezer mennyiség csak egy első körös túltelítéses támadás megpróbálása. Egy ukrán használt gépekből összevásárolt dandárt ennyi leterít, de komolyabb csapatlégvédelemmel rendelkező, járműveknél APS-sel felszerelt "helyi háborús" ellenfélnél -mondjuk amit úgy látom, hogy most a szlovákok szeretnének kiállítani- dandár esetén minimum a 20-30%-át, vagyis mondjuk 80-120 körüli darabot ledarál csak 2-3 Skyranger szintű csapatlégvédelem, a maradékból pedig mennyi fog ténylegesen elpusztítani egy célpontot? A felét megfogja legalább a jóval komolyabb harcértékkel bíró rakéták ellen felkészített APS? Mennyi fog olyan helyre csapódni, ahol nem tudja átütni a páncélt vagy átmegy a páncélon csak nem talál el kritikus modult (mondjuk csak belestrafált IFV-nél a víztárolóba és lehűtött a kum sugarat)?
A 400-as mennyiség nem is olyan sok, inkább csak minimális létszám egy drón raj esetén egy felkészült ellenféllel szemben. Amit el kell tudnia irányítania max 10 embernek. De kell a hordozó, ami kiviszi őket a csatamezőre.

Összefoglalva ha valaki mutat egy -ha ragaszkodtok ehhez, akkor Gidrán alapú- támogató járművet, ami elvisz önmaga 100+ keringő lőszert és ebből dandáronként nagyon minimum 4-5 darabot meg is vásárolunk, akkor szerintem sincs szükség IFV-kre loitering munition integrálásra. De ha a híres támogató egység nem képes ilyen kapacitást kinyögni, hanem 3-5 öngyilkos drónnal szórakozunk és erre külön alakulatot akarunk létre hozni, akkor szerintem ezt a drón kérdést nem is kell erőltetni.

Törökök-azeriek nem 3-5 darab ilyen kamikaze eszközzel támadtak meg egy magasabb szintű örmény egységet. Én most azt mondom, amit Negan szokott mondani. Jön úgy is az első zl előszéria, megvesszük bele a HERO-t, mert jó ötletnek tűnik eddig. A csapatok szarrá próbázzák, ha az jön ki, hogy látják az előnyét, mert megtalálták azokat az időablakokat, amik kellettek ahhoz, hogy a lövész fél kézzel is irányítja (nagy fokú automatizáció, csak az ember a hurokban miatt a cél azonosításnál egy megerősítést kér elvileg) azt a kis darabszámot, ami az ő gépéről indul, akkor meg fogjuk venni az egész rendelésre felszerelve. Max később tényleg kap egy vezérlő járművet, amiben 10 drónpilóta irányítja a nagyobb drónrajokat, mert pont ezért raj. Ha azt mondják, hogy nincs ideje a legénységnek ezzel foglalkozni, inkább káros, mint hasznos, akkor meg a széria gyártásnál nem lesz rajta. Buktunk egy kis pénzt, amíg szerelők átrakják majd a következő megoldási ötletünkre ezeket a HEROkat.

De egy racionalitást a figyelmetekbe ajánlok. Jelenleg nincs senkinek olyan modern hadserege, ami nem térdelne le egy százas nagyságrendű loitering munition támadástól, mert mindenkinek elavult a fegyverzete. Ha egy percig is komolyan gondolja valaki, hogy háborúba keveredhetünk az elkövetkező 5 évben, amikor még nem lesz mennyiségben a miénk a Kárpát-medence meghatározó hadereje, akkor csak olyan harcjárművet szabad vásárolnunk, aminek van öngyilkos drón indító és vezérlő képessége. Mert ez az, amivel szemben igazából még senkinek nincs védelme és ami ellen ezért nem fog támadást indítani. Az egy másik kérdés, hogy az innováció még friss, vakon tapogatózunk, mint mindenki más, hogyan lenne ideálisan megszervezni.
De inkább vásárolok két indítót egy 10 millió dolláros IFV-re, nem tétel hozzá, és bevállalom azt, hogy később lehet átpakolom önálló hordozó járműre, ha az lesz a bevált megoldás, mint megkockáztassam, hogy letolt gatyával, drón nélkül állok egy háborúban és kapkodják kifelé a tüzérségem, a pihenő páncélosaimat, meg amit látunk a videókon már vagy három-négy háború óta. Nem fog a Hero sem járművön kettes csomagban, sem később, ha ki lesz fejlesztve valami 100+ db-os hordozó jármű az évtized végéig. És ma bármilyen, de tényleg bármilyen megoldásnak, szervezésnek nagyobb a harcértéke, mint a hiánynak.
 

megmurgyel

Member
2021. április 4.
39
90
18
gondolom egy harcjármű parancnoknak nincs is olyan szintű döntési jog köre, amihez sok kilóméteres (figylő műszerével nem látható célok) önálló felderítési képesség kelljen. Neki megmondják kb. hová menjen, ott mi a feladat. Ehhez BMS-en a felderítési adatok alapján látja hogy milyen erőkről tudnak. A többit meg megnézi a hőkamerájával.

Egy mezei IFV-parancsnoknak nem dolga, hogy 10-20km-re felderítgessen - ráadásul ő irányítgassa a drónt. Meg van neki maga dolga, baja.
Lehetséges, hogy órákat napokat álljanak a susnyásban , lesben . Malmozas helyett nem rossz elfoglaltság. Terep részletes felderítése. Ukrajnában sem nonstop mennek előre. Van néha állás is. De lehet hulyeseget beszélek. Nyakamat azért nem tenném rá.
 

hózentróger

Well-Known Member
2022. február 25.
706
2 776
93
Lehetséges, hogy órákat napokat álljanak a susnyásban , lesben . Malmozas helyett nem rossz elfoglaltság. Terep részletes felderítése. Ukrajnában sem nonstop mennek előre. Van néha állás is. De lehet hulyeseget beszélek. Nyakamat azért nem tenném rá.
Gondolom azért állnak a susnyásban, hogy kevésbé legyenek szem előtt. Ha most elkezdenek drónozgatni, akkor sztem növelik a felderítésük esélyét. Sztem jobb ezeket külön egységbe szervezni, olcsóbb gépre, viszont sokkal többet.

Még szóba került, hogy ezek nem is felderítők. Sztem ez csak részben igaz, mert valszeg tényleg ritka, mikor ész nélkül kiküldik, hátha alapon, viszont útközben találhat akármit is, vagy pl. ismert tüzelőállások esetén infot küld, hogy melyek állnak üresen és ő maga is csak valós és a legértékesebb célra fog rárepülni.

Illetve még egy szempontot megemlítenék: a drónok irányítása is megkövetel bizonyos képességeket és nem biztos, hogy ezzel mindenki a szükséges mértékben rendelkezik.
 
  • Tetszik
Reactions: Vogon

hunemperor

Well-Known Member
2020. június 14.
809
2 096
93
annál talán nem, viszont felderítésre fölösleges ilyen drága eszköz. Harckocsik kilövéséhez meg lassú egy drón.
A mélyebb felderítés nem is az egyes harcjárművek szintjén történik - ha minden járgány drónokat reptet és nézelődik, akkor ki fog harcolni?!
Minimum század de inkább zászlóalj szinttől lehet értelme egy loitering ammo / felderítő drónos járműnek/szakasznak.
Most akkol, ha jól éltem, van olyan dlón, amelik öngyilkosz és feldelítő is egyszelle?
Bocsánat, hogy nemtom, melt légen éltem. :(
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
10 599
32 121
113
Most akkol, ha jól éltem, van olyan dlón, amelik öngyilkosz és feldelítő is egyszelle?
Bocsánat, hogy nemtom, melt légen éltem. :(
Az öngyilkos drónon is lehet kamera, azzal deríti fel az operátor számára a célpontot. (pl. HERON) Viszont van megsemmisítő töltet/robbanófeje is. De nem kifejezetten felderítésére való. A felderítő drón viszont csak felderítő.
 

hózentróger

Well-Known Member
2022. február 25.
706
2 776
93
Most akkol, ha jól éltem, van olyan dlón, amelik öngyilkosz és feldelítő is egyszelle?
Bocsánat, hogy nemtom, melt légen éltem. :(
Abban az értelemben igen, hogy van kamera rajtuk. De én biztos nem hívnék vissza egy éles öngyilkos drónt. DE! A WARMATE-nél emlékszem, hogy megemlítették van kifejezetten felderítő ormánya/fejegysége.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Gondolom azért állnak a susnyásban, hogy kevésbé legyenek szem előtt. Ha most elkezdenek drónozgatni, akkor sztem növelik a felderítésük esélyét.

Itt mire gondolsz? EW-t illetően tudnám elképzelni, hogy igen. De bármivel támadsz egy susnyásból... Egy 30 mm-es ágyúval feltűnőbbnek érzem a támadást. Van még Spike, de a rakéta indítása messze sokkal jobban észrevehetőbbnek tűnik, mint egy keringő lőszeré. Például nem füstöl.
Ha szempont az a támadásnál, hogy azért állok a susnyásban, mert nem szeretném, ha a pozíciómat felfedezzék, akkor egy Hero tűnik a Lynx lehetséges fegyverzeteiből a legalkalmasabbnak erre, hiszen kevesebb zajjal megoldható, kisebb sebessége segít, hogy kövesse a terepet az első száz méteren, jobban, mint egy rakéta. Fényt sem bocsát ki annyit (rakéta lángcsóvája). És nagyobb is a hatótávolsága, ezért ezek a tényezők 30 km-re lévő ellenségnél kevesebb hatást fejtenek ki, mint a Spike 5-10 km-én vagy a gpú 1,5 km-én, ami meg már ügye teljesen más kategória.
Szóval olvasva téged, arra gondolsz, hogy a támadással a "lebukás" kockázata nő vagy arra, hogy a különböző eszközöknél egymáshoz viszonyítva mennyire nő meg, hogy az ellenség észre vegye az IFV-t?

Még szóba került, hogy ezek nem is felderítők.

Közben olvasom, hogy erről már tovább is ment a beszélgetés, de igen, a loitering munition elsődleges és majdnem egyetlen funkciója, hogy elpusztítsuk az ellenséget vele. Ha jól értem, amúgy ezek nem is tudnak GPS koordinátát generálni az ellenségről, így nem sok értelme van egyszer használatos felderítő eszközként tekinteni rájuk. Mindig mondom, hogy ne találjuk ki a tenyér méretű Bayraktart, mert az olyan, mint az unikornis. Sokat írtunk mindkettőről, csak még senki nem látott olyat. A kamikaze drónok nem felderítők és a méretük sem teszik ideálissá őket erre. Én felvetettem régebben, hogy lehetne mondjuk század szinten az egyiket átkonfigurálni és a robbanó fej helyét felszabadítva ilyesmire rendszeresített változatot kifejleszteni, de akkor engem mindenki lehurrogott.
És én is csak azért gondolkodtam ilyenen, mert még nem volt orosz offenzíva és nem kezdett el senki mini drónokban gondolkodni beszerzésnél, csak Bajraktár vs. Karajban. A lengyel tüzérdrón messze jobban használhatónak tűnik sac/kb ugyan olyan áron felderítőzni, mint egy HERO.
 

hózentróger

Well-Known Member
2022. február 25.
706
2 776
93
Itt mire gondolsz? EW-t illetően tudnám elképzelni, hogy igen. De bármivel támadsz egy susnyásból... Egy 30 mm-es ágyúval feltűnőbbnek érzem a támadást. Van még Spike, de a rakéta indítása messze sokkal jobban észrevehetőbbnek tűnik, mint egy keringő lőszeré. Például nem füstöl.
Ha szempont az a támadásnál, hogy azért állok a susnyásban, mert nem szeretném, ha a pozíciómat felfedezzék, akkor egy Hero tűnik a Lynx lehetséges fegyverzeteiből a legalkalmasabbnak erre, hiszen kevesebb zajjal megoldható, kisebb sebessége segít, hogy kövesse a terepet az első száz méteren, jobban, mint egy rakéta. Fényt sem bocsát ki annyit (rakéta lángcsóvája). És nagyobb is a hatótávolsága, ezért ezek a tényezők 30 km-re lévő ellenségnél kevesebb hatást fejtenek ki, mint a Spike 5-10 km-én vagy a gpú 1,5 km-én, ami meg már ügye teljesen más kategória.
Szóval olvasva téged, arra gondolsz, hogy a támadással a "lebukás" kockázata nő vagy arra, hogy a különböző eszközöknél egymáshoz viszonyítva mennyire nő meg, hogy az ellenség észre vegye az IFV-t?



Közben olvasom, hogy erről már tovább is ment a beszélgetés, de igen, a loitering munition elsődleges és majdnem egyetlen funkciója, hogy elpusztítsuk az ellenséget vele. Ha jól értem, amúgy ezek nem is tudnak GPS koordinátát generálni az ellenségről, így nem sok értelme van egyszer használatos felderítő eszközként tekinteni rájuk. Mindig mondom, hogy ne találjuk ki a tenyér méretű Bayraktart, mert az olyan, mint az unikornis. Sokat írtunk mindkettőről, csak még senki nem látott olyat. A kamikaze drónok nem felderítők és a méretük sem teszik ideálissá őket erre. Én felvetettem régebben, hogy lehetne mondjuk század szinten az egyiket átkonfigurálni és a robbanó fej helyét felszabadítva ilyesmire rendszeresített változatot kifejleszteni, de akkor engem mindenki lehurrogott.
És én is csak azért gondolkodtam ilyenen, mert még nem volt orosz offenzíva és nem kezdett el senki mini drónokban gondolkodni beszerzésnél, csak Bajraktár vs. Karajban. A lengyel tüzérdrón messze jobban használhatónak tűnik sac/kb ugyan olyan áron felderítőzni, mint egy HERO.
Semmilyen támadásról nincs szó, amire reagáltam : "Lehetséges, hogy órákat napokat álljanak a susnyásban , lesben ."

Minek a GPS koordináta, ha ismert a célterület? pl. lövészárokrendszer, tüzelőállás stb. (ebként a ruszkiknak van olyan öngyilkosuk, ami ejtőernyős, tehát alkalmasint begyűjtik)
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Semmilyen támadásról nincs szó, amire reagáltam : "Lehetséges, hogy órákat napokat álljanak a susnyásban , lesben ."

Minek a GPS koordináta, ha ismert a célterület? pl. lövészárokrendszer, tüzelőállás stb. (ebként a ruszkiknak van olyan öngyilkosuk, ami ejtőernyős, tehát alkalmasint begyűjtik)

Jó, de ha nem támadsz, akkor miért indítasz kamikaze drónt?
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 055
18 762
113
Felkészülés.

 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 526
93 806
113
Felkészülés.

x62b18d57422a6288803633.jpg.pagespeed.ic.YhOUVd0KC0.webp


x62b18d70c9580135260750.jpg.pagespeed.ic.bQyXn1WJOv.webp


x62b18d767c0da551578405.jpg.pagespeed.ic.hAdJPq054_.webp
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
5 020
12 899
113
Felkészülés.

Ennyi kepet azert nem kellet volna publikalni! :hadonaszos:
 
  • Vicces
Reactions: Kim Philby

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 632
8 283
113
Felkészülés.

Ott volt Maróth úr is!
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány and Aladeen