[HUN] KF41 Lynx / Hiúz

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 003
32 978
113
Szerintem,ezt a havas példát engedjétek el erősen. … Mo.-n a sár nagyobb gond már régóta. Sok hasonló területünk van,mint amit az Ukrán fronton látsz! Szerintem messze nekem van a legnagyobb gyakorlati tapasztalatom ebben a témában. Egy 8x8 sosem fog felérni egy láncoshoz! Mindkettő kell más feladatra ésszel használva. Az adott haderő összfegyvernemi hosszútávú stratégiája határozza meg az összetételt. Fölösleges ezen vitatkozni nyer a láncos terepen . Javítás részére kitérve az adott csapat felkészultségétől függ mennyi idő a javítás, na meg persze a sérülés típusa mértéke. Amit én láttam gyakorlatban egy picivel könyebb a kerekest javítani valóban, ezt el kell ismerni. Láncos nagyobb rutint és ügyességet kíván és sokszor külön technikai járművet daruval!
Pontosan ezt irtam.Láncos mindig is jóbb terepes lesz.De egy jol konstruált 8x8 azért olyan hű de sokkal nem marad el.És a többi,a vonzatok azok,amik számunkra fontosak.Az IDF sem habókbol vált át az eddigi tisztán (lényegében,bár nem teljesen) láncos technikárol a vegyes,láncos +kerekes masinákra.
 

subsonic

Well-Known Member
2016. január 13.
532
1 043
93
Pontosan ezt irtam.Láncos mindig is jóbb terepes lesz.De egy jol konstruált 8x8 azért olyan hű de sokkal nem marad el.És a többi,a vonzatok azok,amik számunkra fontosak.Az IDF sem habókbol vált át az eddigi tisztán (lényegében,bár nem teljesen) láncos technikárol a vegyes,láncos +kerekes masinákra.
Nagyon elmarad terepképességekben,ahogy írtam neked hasonlóra gondolj,mint Ukrajnában! Az ország 50% ilyen talaj. Amikor több gép vonul egymás után pl.: 8x8 a harmadik konkrétan lefogja a konvojt már nem tud haladni! Honvédelemben gondolkodunk nekünk erre a talajra kell készülni Boszniában a hegyes terepen szintén erősen buta a kerekes sorolhatnék neked még jó pár helyet. IDF-t ne keverd ide,mert ott is voltam elég sokszor hát ott frankó a talaj hozzánk képest ott beragadni tudomány! Nálunk nagyon egyszerű főleg októbertől- májusig. A láncos terepejáróképssége, túlélőképessége egyszerűen jobb! Kerekes olcsóbb könnyebben javítható ennyi.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 483
79 551
113
Figyelj Krisss, ha Lynxet megengedhettük magunknak, szvsz a Boxer is ment volna pénzügyileg. Egyetlen dolog szólhatott ellene, a KMW nem akart összeszerelősort adni.
Ez nem így működik. Vehetnénk mi hordozót is a Balatonra, csak akkor ne akarj állami egészségügyet még olyat se mint a mostani.
 

miltaccfd

Well-Known Member
2018. augusztus 11.
177
504
93
Boszniában a hegyes terepen szintén erősen buta a kerekes

A hegyes (sziklás) terepen én úgy tudom, elég jó a kerekes. A talaj-jármű kapcsolat megszakítása a nyomvonalon pontosabban. Az új német légi szállítható harcjármű is 4 lánctalpat kapott a jobb mobilitás miatt. Vagy rosszak az emlékeim, és ennek más oka van? Nem most olvastam róla már...
Persze, te esetleg tapasztaltad, én meg csak olvastam, szóval javíts ki, ha szükséges
 
  • Tetszik
Reactions: Catles

subsonic

Well-Known Member
2016. január 13.
532
1 043
93
A hegyes (sziklás) terepen én úgy tudom, elég jó a kerekes. A talaj-jármű kapcsolat megszakítása a nyomvonalon pontosabban. Az új német légi szállítható harcjármű is 4 lánctalpat kapott a jobb mobilitás miatt. Vagy rosszak az emlékeim, és ennek más oka van? Nem most olvastam róla már...
Persze, te esetleg tapasztaltad, én meg csak olvastam, szóval javíts ki, ha szükséges
Ha szárazság van és el tud fordulni! A gond az esős idővel van abból a hegyekben van bőven! Nem csak jó időre veszünk gépet! Egy kis eső és megáll a tudomány annyira nehezek a 8x8 eszközök. NMS 4x4 kategóriával boldogulsz a legjobban az még annyira nem nehéz. Egyébként a Gidrán meglepően jól mozog sárban is. Maxxpro egy nevetséges gép hozza képest. Láncos a hegyekben is jól boldogul pl BMP-k igen. Én nagyon támogatnám a kicsi Wieselek beszerzését. elférnéne BTR helyett pl Fuchs,mint megfizethető kategória annyira ügyes a gép, hogy hihetetlen! Nem lehet mindehol Lynx és Boxer esetleg Patria. Nagyon sok Apc és Ifv kell még.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 953
38 221
113
Ha szárazság van és el tud fordulni! A gond az esős idővel van abból a hegyekben van bőven! Nem csak jó időre veszünk gépet! Egy kis eső és megáll a tudomány annyira nehezek a 8x8 eszközök. NMS 4x4 kategóriával boldogulsz a legjobban az még annyira nem nehéz. Egyébként a Gidrán meglepően jól mozog sárban is. Maxxpro egy nevetséges gép hozza képest. Láncos a hegyekben is jól boldogul pl BMP-k igen. Én nagyon támogatnám a kicsi Wieselek beszerzését. elférnéne BTR helyett pl Fuchs,mint megfizethető kategória annyira ügyes a gép, hogy hihetetlen! Nem lehet mindehol Lynx és Boxer esetleg Patria. Nagyon sok Apc és Ifv kell még.
Fuch helyett inkább Patria 6x6 - olcsóbb, jobb és adnak mellé gyártást bárkinek! ;)
BTR helyett bármi jobb! A 6x6-os szállíthat 8 főt, páncélvédettsége mobilitása is jobb mint a BTR. RCWS-ben akár egy 30x113-es gépágyút is elbír, de NEMO-val is felszerelhető. 1 millió EUR körül van a darab ára!
 

subsonic

Well-Known Member
2016. január 13.
532
1 043
93
Fuch helyett inkább Patria 6x6 - olcsóbb, jobb és adnak mellé gyártást bárkinek! ;)
BTR helyett bármi jobb! A 6x6-os szállíthat 8 főt, páncélvédettsége mobilitása is jobb mint a BTR. RCWS-ben akár egy 30x113-es gépágyút is elbír, de NEMO-val is felszerelhető. 1 millió EUR körül van a darab ára!
Használt dolgokra utaltam. Nem ismerem a a 6x6 Patriat biztos jó. Ne vigyük el a topikot.
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 303
12 654
113
Fuch helyett inkább Patria 6x6 - olcsóbb, jobb és adnak mellé gyártást bárkinek! ;)
BTR helyett bármi jobb! A 6x6-os szállíthat 8 főt, páncélvédettsége mobilitása is jobb mint a BTR. RCWS-ben akár egy 30x113-es gépágyút is elbír, de NEMO-val is felszerelhető. 1 millió EUR körül van a darab ára!
A BTR-80 BPU-1 fegyvertorony tömege teljes lőszerkészlettel 540 kg.
A toronygyűrű befedése 64 kg, Valhalla MIDGARD fegyvertorony M230LF gépágyúval és 180 db lőszerrel 450 kg...
KONGSBERG Protector (oké, a norvégokat utáljuk) 400 kg.
Elbírja a BTR is...
 

hunemperor

Well-Known Member
2020. június 14.
809
2 096
93
Az olyan adminisztratív menetetekre amit felvázoltál felrakom a láncos technikát vonatra és kész. Ha saját lábon való menetben gondolkozunk, akkor annak biztosított menetnek kell lennie, egy kicsi ország vagyunk (de ha kiterjetszjuk ezt a kérdést a Kárpát-medencére akkor sem beszélhetünk egy óriási területről), nem engedhető meg az, hogy egy háborúban adminisztratív menetekkel mozgass lövész alegységeket. A háború előtt pedig van arra idő, hogy átcsoportosíts Nyugatról Keletre. Nézzük reálisan a dolgot. Ha Tatáról elindítom lábon a Leopard 2 (majdnem)századot vagy egy majdani Lynx századot (tekintsünk most el attól, hogy vásárhelyre kerülnek), akkor 6-7 óra alatt a legrosszabb esetben is odaér (a Leopard 2 simán megy 50-el aszfalton és a Lynx-ből is kinézem ezt a tempót). Ugyanez teszem azt Boxerrel vagy Patriával 4-5 óra. Ezért áldozzuk be azt az előnyt amit a lánctalp jelent a harcban?
Ez biztos, hogy a "nagy könyvben" így van megílva, ahogy leíltad!
DE számol-e a hadvezetés egy keletlől nyugatla taltó menekülthullámmal, ami az autópályákon és a vasútvonalakon káoszt okozhat. Biztos, hogy olyan könnyen át lehet majd jutni a Dunán a főelőknek (lánctalpakkal láadásul)??
 
  • Tetszik
Reactions: ravenlord

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 426
67 643
113
Ez biztos, hogy a "nagy könyvben" így van megílva, ahogy leíltad!
DE számol-e a hadvezetés egy keletlől nyugatla taltó menekülthullámmal, ami az autópályákon és a vasútvonalakon káoszt okozhat. Biztos, hogy olyan könnyen át lehet majd jutni a Dunán a főelőknek (lánctalpakkal láadásul)??
Csak kell egy Bat-2 az élre, az nyit utat.
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 303
12 654
113
Az olyan adminisztratív menetetekre amit felvázoltál felrakom a láncos technikát vonatra és kész. Ha saját lábon való menetben gondolkozunk, akkor annak biztosított menetnek kell lennie, egy kicsi ország vagyunk (de ha kiterjetszjuk ezt a kérdést a Kárpát-medencére akkor sem beszélhetünk egy óriási területről), nem engedhető meg az, hogy egy háborúban adminisztratív menetekkel mozgass lövész alegységeket. A háború előtt pedig van arra idő, hogy átcsoportosíts Nyugatról Keletre. Nézzük reálisan a dolgot. Ha Tatáról elindítom lábon a Leopard 2 (majdnem)századot vagy egy majdani Lynx századot (tekintsünk most el attól, hogy vásárhelyre kerülnek), akkor 6-7 óra alatt a legrosszabb esetben is odaér (a Leopard 2 simán megy 50-el aszfalton és a Lynx-ből is kinézem ezt a tempót). Ugyanez teszem azt Boxerrel vagy Patriával 4-5 óra. Ezért áldozzuk be azt az előnyt amit a lánctalp jelent a harcban?
Feltéve, ha azok a hidak még állni fognak...
 
  • Tetszik
Reactions: Tumpek

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 953
38 221
113
A BTR-80 BPU-1 fegyvertorony tömege teljes lőszerkészlettel 540 kg.
A toronygyűrű befedése 64 kg, Valhalla MIDGARD fegyvertorony M230LF gépágyúval és 180 db lőszerrel 450 kg...
KONGSBERG Protector (oké, a norvégokat utáljuk) 400 kg.
Elbírja a BTR is...
Miért "utáljuk a norvégokat"?! o_O
Semmi baj velük, jó cuccokat gyártanak (pl. NASAMS, NSM). Amúgy a Patria egyik tulajdonosa 49,9%-ban a norvég Kongsberg, 50,1%-ban a finn állam.

Amúgy M230LF gépágyú jöhetne néhány Gidránra is légvédelemre meg hasonló könnyen páncélozott célok ellen: 25 milliméternyi homogén acélpáncélzat (RHA) átütésére képes 500 méter távolságból...
 
  • Tetszik
Reactions: ravenlord

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 248
8 146
113
Magyarországon talán 10 éve nem volt olyan hó, ami számottevő fennakadást okozott volna közlekedésben...többnyire semmilyen hó sincs, ami pár napnál tovább megmaradna...
A kép az egyik Boxer téli teszten készült Norvégiában. Ami elakadt, az egy sebesültszállító verzió volt. Az eset rámutat a kerekes járművek korlátaira, amit ékas németséggel kommentált egy tiszt a helyszínen.
OFF
A legélhetőbb ország meg olyan szöveg, ami nem jelent semmit: Orbánnak és haveroknak már most is ez a legélhetőbb ország - a többieket meg leszarják. Lásd a tanárok, de szinte bármelyik közalkalmazottat lehetne mondani néhány kiemelt csoportot leszámítva (pl. orvosok).
ON
Annyira élhetőnek látják a fiatalok, hogy a gyerekem és a barátai nyíltan arról beszélnek, egyetem után irány külföld. (Az évfolyamukból ilyen helyekre mentek továbbtanulni, és jól érzik magukat kint: Ausztria, Dánia, Franciaország, Anglis, USA, Írország...) Pedig ők legalább közép-középosztálybeliek. De a középosztály csúszik lefelé, pedig annak kellene a nemzet gerincét adnia.
A párom kormánytisztviselő (3 diplomája van, mind egyetemi) 30+ szolgálati évvel. Időnként kifakad, hogy a Lidl pénztáros a dupláját keresi.