[HUN] KF41 Lynx / Hiúz

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Koleszkaja

Well-Known Member
2020. szeptember 5.
1 971
7 797
113
Van nekik pár hídvetőjük:


Asszem a magukat a hídakat KMW-nek is az RM gyártja...
ja de ez ilyen challanger 2-es alapú brit cucc , elég bajos lenne ha ilyen jönne
 
  • Tetszik
Reactions: endre

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
30 155
130 432
113
Jövőre már láthatunk valamilyen speciális verziót (nem IFV) vagy azok fejlesztése még odébb van?
A Ragnarok aknavetőt "belelegózni" nem tűnik bonyolultnak - a Gidránba párhónap alatt belerakták. a sebesült kihordó is "faék egyszerűnek" tűnik...
Bebaszna ha nyitott tetős aknavető akarna bárki faragni egy ilyen drága alvàzra.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
27 353
96 762
113
Tegyük be a teljes RM sajtóközleményt, hogy rá lehessen keresni.

A Rheinmetall átadja az első Lynx gyalogsági harcjárművet a NATO-tag Magyarországnak
2022. október 15-én a Rheinmetall az összesen 209 Lynx gyalogsági harcjárműből az elsőt átadta a Magyar Honvédségnek. Mindössze két évvel a megrendelés után Armin Papperger, a Rheinmetall AG vezérigazgatója átadta a kulcsot Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszternek. Az átadásra a Magyar Honvédség új katonai szolgálatos önkénteseinek eskütétele során került sor a budapesti Petőfi Sándor Laktanyában. Az ünnepségen részt vett Orbán Viktor miniszterelnök is. A Lynx lesz Magyarország gépesített gyalogos erőinek gerince.

Nagyon büszkék vagyunk arra, hogy a mai napon át tudjuk szállítani partnerünk Magyarországra az első Lynx gyalogsági harcjárművet” – mondta Armin Papperger. "Ez egy fontos mérföldkő. A Lynx kategóriájában a legsokoldalúbb harcjármű. Ezzel az előremutató beszerzési döntéssel Magyarország vezető politikai és katonai tisztségviselői vezető szerepről tettek tanúbizonyságot abban, hogy Magyarországot az európai hadsereg technológiai élvonalába mozdítsák, és hangsúlyozzák a magyar a kormány elkötelezettségét NATO-szövetségesei megbízható partnereként, és ezt a politikát szisztematikus energiával folytatja.”

A Magyar Honvédelmi Minisztérium 2020 szeptemberében több mint 2 milliárd euró összértékű megrendelést adományozott a Rheinmetallnak gyalogsági harcjárművek és kapcsolódó termékek és szolgáltatások szállítására. A holisztikus szállítási csomag lőszert és logisztikát, valamint kilenc modern Buffalo páncélozott mentőjárművet, kilenc páncélozott járművet indító hidat (AVLB) és 16 teherautót tartalmaz. Magyarország az első NATO- és EU-tagország, amely megkapta a Rheinmetall új fejlesztésű Lynx moduláris közepes súlyú harcrendszerét. Ez a fontos szerződés jelentős áttörést jelent a globális védelmi piacon a düsseldorfi technológiai csoport innovatív új harcjárműve számára.

A HDF-hez készült Lynx KF41-et hét változatban szállítják, beleértve a szabványos gyalogsági harcjárműveket (IFV), a parancsnoki állomást, a felderítőt, a közös tűzfigyelőt, az aknavetőt, a helyszíni mentőjárműveket és a vezetőképző járműveket. A szerződés további Rheinmetall termékeket és szolgáltatásokat is tartalmaz, például szimulátorokat, képzést és oktatást, valamint kezdeti alkatrészellátást, valamint karbantartási támogatást.

A Lynx IFV egy emberes 30 mm-es Lance toronnyal, valamint az integrált StrikeShield aktív védelmi rendszerrel van felszerelve, mindkettőt szintén a Rheinmetall fejlesztette ki.

Az első, 46 Lynx járműből álló tételt a Rheinmetall németországi üzemeiből szállítják. A Rheinmetall a jövő év végén megkezdi a megmaradt járművek kiszállítását magyarországi üzeméből. Ennek érdekében a magyar kormány és a Rheinmetall 2020 augusztusában megállapodott egy vegyesvállalat létrehozásáról, amelynek feladata egy Lynx gyártóüzem létrehozása Magyarországon. Az innovatív harcjármű korszerű gyártóberendezése jelenleg is épül Zalaegerszegen a ZALAZone ipari komplexum részeként.

A korszerű létesítmény nemcsak a magyar képességek megőrzéséhez és további bővítéséhez járul hozzá a korszerű harcjárművek fejlesztésében és gyártásában, hanem a helyi gazdaságot is erősíti. Az új magyar Rheinmetall kollégák már Németországban dolgoznak az új Lynx járműveken, értékes tudásra és készségekre tesznek szert, amelyek támogatják a know-how és a technológia átadását.
Lynx – moduláris, rugalmas, jövőbiztos

A Lynx koncepció egy teljes járműcsaládot ölel fel, amely alváz modulból és rugalmas küldetéskészletekből áll, számos változatban. Ez azt jelenti, hogy az alapjármű konfigurálható gyalogsági harcjárműként, légvédelmi rendszerként, parancsnoki járműként vagy helyszíni mentőautóként. Ráadásul az egyik konfigurációról a másikra való váltás néhány óra alatt elvégezhető. Az alapjármű egységességének köszönhetően a rendszer lényegesen alacsonyabb életciklus-költségeket eredményez, ugyanakkor lehetővé teszi a katonai felhasználók számára, hogy alkalmazkodjanak a változó taktikai követelményekhez és/vagy kihasználják az új képességeket. Kiemelkedő túlélőképesség, mobilitás és letalitás jellemzi a Lynxet, valamint kiváló növekedési potenciál, beleértve a teljes tömegét is.

A Lance torony továbbfejlesztett érzékelőrendszereket működtet, hogy teljes mértékben kiaknázza az integrált, 30 mm-es tüzelésű, következő generációs programozható kinetikus energiával olvadó (KETF) lőszer és a modern Spike 2 LR páncéltörő rakétarendszer képességeit. Átfogó elkötelezettségi képességet biztosít a szimmetrikus és aszimmetrikus fenyegetések esetén.

A Lynx és a Lance teljesen digitalizált, a NATO általános járműarchitektúrájára (NGVA) épül, amely lehetővé teszi a legénység, a leszállások és a jármű integrálását a szélesebb harctéri hálózatba. A továbbfejlesztett helyzetfelismerés lehetővé teszi a gyors célérzékelést vagy célátadást. Ezenkívül támogatja a többspektrális érzékelési képesség integrációját, beleértve az UAV-kat és a leskelődő lőszereket a látóvonalon túli célfelismeréshez és bevetéshez.

A Lynx a passzív és az aktív védelmi rendszerek modularitását ötvözi, és többrétegű védelmet nyújt a csatatéren elterjedt fenyegetésekkel szemben. A Lynx megvédi lakóit a harctéri fenyegetések teljes spektrumától, beleértve a robbanásokat, a rögtönzött robbanóeszközöket (IED), a közvetlen és közvetett tüzet, a kazettás lőszereket és a páncéltörő irányított rakétákat, valamint a CBRN-t. Kemény harci hatékonyságával és kiváló terepjáró mobilitásával a Lynx döntő előnyt biztosít a holnap fegyveres erőinek az összetett katonai műveletekben, minden intenzitási szinten mindenféle környezetben, leküzdve a többszörös fenyegetéseket és biztosítva a kedvező eredményeket.

Tágas belső terét kategóriájában egyetlen jármű sem szárnyalja felül, három legénységi tagjának és akár nyolc gyalogsági leszállásának hatékonyságát biztosítja.

A Lynx digitalizálása és modern fizikai kialakítása maximális teljesítményt biztosít a mai fenyegetésekkel szemben és növekedési képességeket a holnap fenyegetései ellen. A moduláris architektúra növeli a jármű hasznos teherbírását, elektromos teljesítményét és feldolgozási kapacitását, lehetővé téve a továbbfejlesztett küldetéstechnikai berendezések zökkenőmentes integrációját vagy a különleges, szerephez igazodó változatok megvalósítását egyetlen járműcsaládon belül.
 
  • Tetszik
Reactions: endre and Venom85

Koleszkaja

Well-Known Member
2020. szeptember 5.
1 971
7 797
113
Jövőre már láthatunk valamilyen speciális verziót (nem IFV) vagy azok fejlesztése még odébb van?
A Ragnarok aknavetőt "belelegózni" nem tűnik bonyolultnak - a Gidránba párhónap alatt belerakták. a sebesült kihordó is "faék egyszerűnek" tűnik...
amúgy tekintve hogy ez ilyen be legózós , nem csak sima ifvk fognak jönni + csere tornyok speckó képességgel , pl egy aknavető torony

mert ha nem akkor feels pointless a nagyon promozótt moduláris fukcióban cserélhető torony
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
21 678
42 103
113
@krisss - azt modul szerű "pár óra alatt átépíthető mássá" képességet tudják a Lynxeink? Mennyire van erre igény MH részéről?
Ilyen kis jármű flottánál nem tudom mennyire lenne hasznos: ha az egyik típust át építjük másikká akkor abból a feladatkörből fog hiányozni...
 
  • Tetszik
Reactions: ravenlord

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
27 353
96 762
113
Úgy látom még nem volt:

Bekopizom ezt is.
( Jó a cikk, biztos szokás szerint fullad a sok proli a facen )


A világ egyik legjobb páncélosát kapta meg Magyarország – Itt van 5 érdekes tény az új magyar fegyverről


1. Rendszeresítési és gyártási számok

A hétvégén hivatalosan is átadták a Magyar Honvédségnek az első Rheinmetall KF41 Lynx gyalogsági harcjárművet, majd volt a Hősök terén egy nyilvános bemutató, ahol bárki megtekinthette több más honvédségi eszköz mellett az új IFV-t is.

A Magyar Honvédség összesen 218 Lynx gyalogsági harcjárművet tervez rendszeresíteni, ebből korábbi tervek szerint 172 páncélost gyártanak majd Magyarországon, Zalaegerszegen.

A Rheinmetall Hungary gyártóüzemének épületét nyáron átadták, a harcjárművek sorozatgyártása várhatóan 2023-ban indul majd el. A gyár információink szerint évi 45 Lynxet lesz képes előállítani, később pedig újfajta katonai járművek és civil célú eszközök gyártása is az üzembe költözhet. A gyártásra egyrészt azért kerül sor, hogy Magyarország önellátó legyen, másrészt pedig azért, hogy az exportképességgel valamennyire megtérüljön a beruházás. A teljes beruházás értéke 2 milliárd euró, a Lynxnek első körben hétféle variánsa kerül rendszeresítésre.

Nem kizárt, hogy később a Lynx-platform további fejlesztésére is sor kerül majd Magyarországon: a járműtípus drónindítót, önvezető képességet kaphat, illetve integrálhatják rá a Skyranger légvédelmi rendszert is.


2. Magyarország az első rendszeresítő

Magyarország az első olyan ország, amely hadrendbe állítja a Lynx IFV-t az egész világon és a sorozatgyártás is itt indul meg először.

Hazánkon kívül tárgyal még a Rheinmetall Ausztráliával, az Egyesült Államokkal, Görögországgal is a harcjárművek rendszeresítéséről, illetve Irak is jelezte érdeklődését az eszköz beszerzése iránt. Bár Ausztráliában és Görögországban erős befutónak tűnik a járműtípus, végleges megállapodás még nincs a beszerzésről, az Egyesült Államokban pedig az OMFV-programban nagyon erős a verseny az Oskosh, a BAE és a GDLS termékeivel szemben.

A tét nagy: Ausztráliban 450, Görögországban legalább 500, az Egyesült Államokban vélhetően több mint 6200 jármű beszerzéséért megy a harc.

Mivel Magyarországon lesz először sorozatgyártó-üzem és a döntéshozók exportképességgel is számolnak, nem kizárt, hogy ezekre a megrendelésekre itthonról is szállítanak majd bizonyos komponenseket, esetleg kisebb számban kész járműveket is.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 247
33 542
113
Őszinte leszek, hiába emlékszem tisztán, hogy olvastam ilyet, nem találom a forrásom.

Mindenesetre, valamennyire ezt lehet bizonyítani is.
A Lynx KF41 alapverziója ~35 tonna, mindenféle plusz dolog nélkül (azaz minimális, vékony, gumi köténnyel, APS, RCWS nélkül). Ez az adat az OMFV program médiavisszhangjaiból van. Feltételezem, hogy jó, hiszen a Puma alapverzió 31,5 tonna, azaz könnyebb, hasonló felszereltséggel, és azonos védelmi értékekkel (30 mm APFSDS szemből, 14,5 mm AP oldalról).
Nos a Pumáról tudni, hogy level C-re felpáncélozva (kb 43 tonnára, azaz 11,5 tonna plusz páncéllal) oldalról is ugyanolyan védelmi értékeket produkál, mint szemből. A magyar Lynx pedig ha jól tudom 45 tonna combat load-al, ami 10 tonnányi tömegnövekedés az alap verzióhoz képest. A 10 és a 11,5 tonna között van azért különbség, azonban a Puma-nak nincs APS-e, ezért CLARA ERA van rajta CE fenyegetések ellen, ami megmagyarázhatja a másfél tonnányi eltérést, még akkor is, ha az oldalsó felületek nagysága eltérő.

Nem hiszem, hogy ugyanaz a cég, amely jóval korábban, hasonló súlyfelesleggel felpáncélozta a Pumát AMAP-SC-vel 30 mm-esek ellen úgy, hogy a CE fenyegetésekkel is kezdeniük kellett valamit, most a Lynx-el annyira alább adott volna, hogy nagyságrendben azonos súlynövekedéssel az AMAP-ADS ne védene legalább azonos KE lőszerek ellen, miközben szinte biztosan alább adott CE lőszerek tekintetében, hiszen az APS ezzel hivatott kezdeni valamit.

Ezek alapján van alapom azt hinni, hogy a Hiúz igenis képes túlélni a 30 mm-es gépágyútüzet oldalról is. Lehet, hogy nem a legmodernebb APFSDS-t, de az AP-t és APDS-t szinte biztosan. Már pedig ha ez a helyzet, akkor egy ZU-23-2-től sincs félni valója.
No,erre viszont azt mondom,hogy egy jol levezetett következtetés.
Lehetséges.
Ugyanakkor azt se felejtsük el,hogy az oldalfelület jóval nagyobb,és nem döntött.Vagyis,hogy olyan védelmi szintet érjen el oldalrol is,mint szemböl,jóval több páncélzatra van szükség az oldalfal döntöttségének hiánya miatt.Nincs ekvivalencia effektiv páncélvastagság növelő hatása,mint szemből.Plusz a súlynövekedés egy részét elviszi a nehezebb páncél hordozásához szökséges szerkezeti megerősitések.
Egy mérnök talán ki tudná számolni,én biztosan nem-de "érzésből" azt mondom,hogy nem,az oldalak nem lvl 6 szintűek.
23X152 löszer meg elég erős löszer.Én csak lengyel sabotrol tudok,de ez nem zárja ki,hogy mondjuk kinai nincs hozzá.
Nem tudjuk,mekkora az AMAG-APS súlya.....Sem azt,hogy éppen,sem azt,hogy elműködés után milyen KE védelmet tud nyújtani.
Szerintem épp állapotban a ZU23 HE löszertől biztosan véd az oldalpáncélzat.AP löszer ellen valószinüleg,de sabot ellen már kérdéses a védelme.30milis sabot meg biztosan átüti.
@Negan
Minden STANAG 4569 szint minimum követelményt fogalmaz meg: simán lehet hogy level 4 a 23 mm ellen is véd...nem tudhatjuk.
lvl 4 KÖRKÖRÖS 14,5milis B32 löszer elleni védelmet jelent.
lvl 5/6 viszont csak szemből,60fokos ivről beszél....igazábol nincs meghatározva az oldalvédelem.Tüzérségi repeszvédelmet ir elő körkörössen,155milis HE gránát x méterre való robbanásával szemben (ez elég spongyola,mert HE gránát azért elég sokféle lehet....egy előformázott pct törő repeszeket képző repesz-romboló gránát repeszei jóval nagyobb átütésüek,mint egy 60as évekbeli sima HE gránáté)
Vagyis önmagában az a mehatározás,hogy a jármű védelme lvl 6 szintű,semmit nem mond arrol,hogy milyen pct lövedék ellen véd oldalrol......
Sajnos nem előirás,csak aféle közmegegyezés,hogy lvl 6 páncélozásnak illik oldalrol elérnie az lvl 4 szint KE lövedék védelmét.
A tüzérségi repeszektől való védelemnél körbevédettségi meghatározás van (tető is),és lvl szintenként változik a gránát elműködési távolság előirása-de itt meg a 155milis repesz-romboló gránát meghatározás egy túl spongyola pont.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
30 155
130 432
113
@krisss - azt modul szerű "pár óra alatt átépíthető mássá" képességet tudják a Lynxeink? Mennyire van erre igény MH részéről?
Ilyen kis jármű flottánál nem tudom mennyire lenne hasznos: ha az egyik típust át építjük másikká akkor abból a feladatkörből fog hiányozni...
Semmi értelme, sima marketingfogás.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
27 353
96 762
113
Bekopizom ezt is.
( Jó a cikk, biztos szokás szerint fullad a sok proli a facen )


A világ egyik legjobb páncélosát kapta meg Magyarország – Itt van 5 érdekes tény az új magyar fegyverről


1. Rendszeresítési és gyártási számok

A hétvégén hivatalosan is átadták a Magyar Honvédségnek az első Rheinmetall KF41 Lynx gyalogsági harcjárművet, majd volt a Hősök terén egy nyilvános bemutató, ahol bárki megtekinthette több más honvédségi eszköz mellett az új IFV-t is.

A Magyar Honvédség összesen 218 Lynx gyalogsági harcjárművet tervez rendszeresíteni, ebből korábbi tervek szerint 172 páncélost gyártanak majd Magyarországon, Zalaegerszegen.

A Rheinmetall Hungary gyártóüzemének épületét nyáron átadták, a harcjárművek sorozatgyártása várhatóan 2023-ban indul majd el. A gyár információink szerint évi 45 Lynxet lesz képes előállítani, később pedig újfajta katonai járművek és civil célú eszközök gyártása is az üzembe költözhet. A gyártásra egyrészt azért kerül sor, hogy Magyarország önellátó legyen, másrészt pedig azért, hogy az exportképességgel valamennyire megtérüljön a beruházás. A teljes beruházás értéke 2 milliárd euró, a Lynxnek első körben hétféle variánsa kerül rendszeresítésre.

Nem kizárt, hogy később a Lynx-platform további fejlesztésére is sor kerül majd Magyarországon: a járműtípus drónindítót, önvezető képességet kaphat, illetve integrálhatják rá a Skyranger légvédelmi rendszert is.


2. Magyarország az első rendszeresítő

Magyarország az első olyan ország, amely hadrendbe állítja a Lynx IFV-t az egész világon és a sorozatgyártás is itt indul meg először.

Hazánkon kívül tárgyal még a Rheinmetall Ausztráliával, az Egyesült Államokkal, Görögországgal is a harcjárművek rendszeresítéséről, illetve Irak is jelezte érdeklődését az eszköz beszerzése iránt. Bár Ausztráliában és Görögországban erős befutónak tűnik a járműtípus, végleges megállapodás még nincs a beszerzésről, az Egyesült Államokban pedig az OMFV-programban nagyon erős a verseny az Oskosh, a BAE és a GDLS termékeivel szemben.

A tét nagy: Ausztráliban 450, Görögországban legalább 500, az Egyesült Államokban vélhetően több mint 6200 jármű beszerzéséért megy a harc.

Mivel Magyarországon lesz először sorozatgyártó-üzem és a döntéshozók exportképességgel is számolnak, nem kizárt, hogy ezekre a megrendelésekre itthonról is szállítanak majd bizonyos komponenseket, esetleg kisebb számban kész járműveket is.
3. Látványosan más, mint a prototípus

Azoknak, akik figyelemmel kísérték a Lynx magyarországi életútját, biztosan feltűnt, hogy a hétvégén átadásra került KF14-es igencsak más, mint azok a prototípus- / pilot-járművek, melyeket a Bakonyban, a Zalazone-ban, vagy a kecskeméti repülőnapokon lehetett látni. És nem egyedül a felfestett álcamintában van eltérés.

A most átadott jármű már teljes egészében a Magyar Honvédség igényeinek megfelelően van átalakítva, így fegyverzetét és védelmi rendszereit tekintve is részben eltér a korábban bemutatott prototípusoktól.

A most átadásra került eszköz:

a 30 vagy 35 milliméteres gépágyú és a 7,62 milliméteres párhuzamosított géppuska mellett kapott egy távirányítású fegyverállványt (RCWS) is, amely felszerelhető 12,7 milliméteres vagy 7,62 milliméteres géppuskával, vagy egy 40 milliméteres gránátvetővel. A korábbi pilot-változatok egy részén nem volt látható az RCWS.

a jármű kapott Spike LR2 páncéltörő rakétaindítókat; ezek azért nem voltak egyértelműen láthatóak, mert az indítók a toronyban „bújnak meg” és csak harckész állapotban emelkednek ki a páncélzat alól,

fel van szerelve StrikeShield aktív védelmi rendszerrel, melynek célja, hogy időben észlelje a Lynx felé közelítő rakétákat, rakétagránátokat, majd robbanó ellenintézkedéssel meg tudja ezeket semmisíteni, jelentősen javítva ezzel a jármű és személyzetének túlélőképességét. Amúgy a jármű homlokpáncélja elvi síkon ellenáll egy 30 milliméteres gépágyú folyamatos tüzének is. Érdemes azt is megjegyezni, hogy az aktív védelmi rendszernek helyt adó panelek is teljesen máshogy néznek ki a magyar változaton, mint a korábbi prototípusokon.

Fel van szerelve „Rosy” álcázórendszerrel, melynek célja 40 milliméteres füstgránátokkal rejteni a járművet, a "demó" változaton ez sem volt látható.


4. Az elektronika a lelke mindennek

A Lynx olyan értelemben is modern harcjármű, hogy a legénységet komplex elektronikai rendszerek segítik a helyzetfelismerésben és a navigációban, ami komoly szintugrás a korábbi, hidegháborús szovjet technikához képest. Apró nyílások helyett tehát elsősorban kamerákkal integrált, számítógépes rendszerekre támaszkodik a kezelőszemélyzet, amely jelentősen megnöveli a harctéri tájékozódó képességet.

A Honvédelem.hu cikke elég részletesen kibontja ennek technikai részleteit: a jármű lelkét egy úgynevezett SAS (Situational Awareness System) rendszer adja, amely kameramodulok segítségével egységes harcászati képpé alakítja a jármű környezetét a kezelőszemélyzet elé vetítve azt digitális formában. A parancsnok és az irányzó a SEOSS-2 stabilizált elektrooptikai felderítőrendszerek különféle változatait használja, ezzel együtt elektronikus rendszerekkel tudják mozgatni a tornyot és az RCWS-t is. A vezetőt pedig nappali és infravörös kamerarendszerek segítik majd a munkában.

A jármű tehát inkább hasonlít majd egy guruló számítógépre, mint a régi, szovjet haditechnikánál megszokott hangos, olajos, nagyrészt manuálisan kezelt páncélosra.

Azt a nagyközönség előtt nem mutatták meg, pontosan milyen a harcjármű kezelőfelülete, de régebbi látványterveken, fotókon láthattunk már Lynxet belülről.


5. Elveszett képesség tér vissza

Ellentétben Görögországgal, Ausztráliával, Amerikával, Magyarország a szovjet gyártmányú BMP-1-esek hadrendből való kivonása óta nem rendelkezik dedikált gyalogsági harcjárművekkel. A Lynxek hadrendbe állításával az MH elveszett képességet pótol. A Lynx kezelőszemélyzete három fő, emellett nyolc gyalogos és felszerelésük szállítására alkalmas.

A gyalogsági harcjárművek (IFV-k) feladata gyalogsági alakulatok szállítása és tűztámogatása, erre a célra a honvédség a BMP-k kivonása óta a szovjet / orosz gyártmányú BTR-80A harcjárműveket használja. A Lynx azonban amellett, hogy lényegesen modernebb, jóval ütőképesebb fegyverzettel is rendelkezik, mint akár a régi BMP-k, akár az aránylag jól karbantartott BTR-ek. Integrált Spike-rakétarendszerének köszönhetően a Lynx akár jelentősen megerősített fedezékek vagy harckocsik ellen is fel tudja venni hatékonyan a harcot.

Hosszabb távon valószínűleg a BTR-ek is mennek, a kerekes többcélú páncélozott harcjárművek feladatkörét pedig egy Rheinmetall-lal partnerségben fejlesztendő, legfrissebb információk szerint „Hitron” névre hallgató, 8x8-as jármű adja majd. A jármű a 2020-as évek második felében állhat szolgálatba.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
21 678
42 103
113
Szia,

BTR-80-bol rengeteg van a vilagban.
Amik kb. céltárgynak jók - a páncéltörő 7,62mm NATO lőszer átmegy rajta pár száz méterről.
Nem bánnám, ha egy ütközetben csak ilyenekkel találkoznának az erőink - persz a legjobb ha nincs háború, de ha van akkor legyen toronymagas technológiai fölényünk...
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
27 353
96 762
113
Így lesz 256 a 218.

Arról is szó van, hogy a honvédség tervezett csapatlégvédelmi gépágyúi is Lynx alvázon fognak elkészülni, ami újabb megrendelést hozhat a zalai üzemnek.

 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
27 353
96 762
113
Számfetisisztáknak.
Bobó szerint kettővel többet gyártunk itthon.

Mindkét műsorban szó esett az új haditechnikai eszközök beszerzéséről is. Szalay-Bobrovniczky Kristóf mérföldkőnek nevezte az új Lynx – azaz Hiúz – típusú páncélozott csapatszállító harcjármű megérkezését, amiből összesen 44 darabot fogunk átvenni, majd később további 178-at gyártunk Zalaegerszegen.

 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
21 678
42 103
113
Számfetisisztáknak.
Bobó szerint kettővel többet gyártunk itthon.

Mindkét műsorban szó esett az új haditechnikai eszközök beszerzéséről is. Szalay-Bobrovniczky Kristóf mérföldkőnek nevezte az új Lynx – azaz Hiúz – típusú páncélozott csapatszállító harcjármű megérkezését, amiből összesen 44 darabot fogunk átvenni, majd később további 178-at gyártunk Zalaegerszegen.

Számháború! :D
Nincs két riport egyforma számokkal! :D
 

beat

Well-Known Member
2012. január 25.
1 086
2 633
113
Oldalról vagy hátulról összejöhet: ukrajnai videóban láttam T-72-est kilőni közeli utcaharcban 30 mm-es gépágyúval. A seggét sorozták meg - égett utána a mint a fáklya.
Korábban olvastam, hogy Irakban az M2-es gépágyújával oldalról is ki tudták lőni az iraki T-72-eseket, amennyiben a teknőt találták el a futógörgők felett. Pedig annak a gépágyúja 25 mm-es.
 

beat

Well-Known Member
2012. január 25.
1 086
2 633
113
Számfetisisztáknak.
Bobó szerint kettővel többet gyártunk itthon.

Mindkét műsorban szó esett az új haditechnikai eszközök beszerzéséről is. Szalay-Bobrovniczky Kristóf mérföldkőnek nevezte az új Lynx – azaz Hiúz – típusú páncélozott csapatszállító harcjármű megérkezését, amiből összesen 44 darabot fogunk átvenni, majd később további 178-at gyártunk Zalaegerszegen.

Dezinformáció. Ha már a pontos számok ismertek, dobjunk be a köztudatba még párat, hátha összezavarja a jónépet. :D