[HUN] Lánctalpas gyalogsági harcjárművek beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 573
79 760
113
OK. Értem. Ezt végig rágtuk blogen-el.

Tehát a közelmúltban megnőtt az IFV-k védettsége, ezért erősebb fegyver kell rá, hogy az ellen szintén erősebben védett IFV-jét leküzdje. Viszont ez súly, méret stb. növekedéssel jár, aminek valahol észszerűségi okokból véget kell vetni (sőt a növekedés kifejezetten nem kívánatos, kerülendő). Nem ezt az utat járták be az amerikaiak anno a Bradley-vel? Vagy a németek újabban a Puma-val? Amire az lett mindkettejük válasza, hogy kikaptak két főt a desszantból.
A T-15 hány főt desszantól, lehet tudni?
Szerinted melyik a jobb: 7+2 fős raj+erős IFV, vagy 9+2 fős raj+gyengébb IFV (ASCOD, CV90...), vagy 9+2 fős raj+erős IFV zűrzavarosan elosztva amerikai mintára? (tudom, manapság már a Bradley nem számít erős IFV-nek)

A fene se tudja,attól függ hogyan harcolsz.Az biztos,jogy az amerikai szanaszét mwgoldás az ótvar.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Elvilag az lenne a legjobb, ha lenne egy univerzális járműtested, amin aztán a fegyverzet határozza meg, hogy APC vagy IFV e. Legalábbis a jelen szemlélet szerint, mi alapján a jármű legyen nagyon védett, tehát a páncélzat szempontjából egyre megy, hogy APC vagy IFV-e, a vékonybőrű APC-k kora lejárt. Alapból 9-10 fős deszant férjen a járműbe + vagy 3 fős személyzet, hogy aztán az IFV esetén a torony, lőszer, stb. helyigénye miatt redukáljuk a deszantot akár 6-7 főre az még oké, de az APC verziónál ez nem történhet meg! Igazából az az egyetlen bajom a Pumával, hogy nincs APC verziója, ezért preferálom az izraeli Namert (9+3), aminek még lehet nagyon komoly HIFV verziója, mert [Heavy]APC-nek már kiváló és ugyanez a helyzet az orosz Armatával (9+3), is!
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 056
14 206
113
...2.000-6.000/perc max. :





...+ dupla 30+mm-es gépágyú, +4 ATGM.

Ha nem egyedül van az APC/IFV és nem várható semmi a "derült égből...", akkor ez a mix kb. elég.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 810
6 885
113
Az ellenséges IFV ellen.
ellenséges IFV ellen bőven elég a 40-es is, főleg a környére, megint megkérdezem KI és MI ellen akarsz nagyobb fegyvert IFV-re?(lásd: torz 50-es agymenés) a környékre a 40-es+ATGM is overkill lesz még vaghy 20-30 évig, akkor ki ellen mennél? ruszkik?usa? egyik se a mi osztályunk ...
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
ellenséges IFV ellen bőven elég a 40-es is, főleg a környére, megint megkérdezem KI és MI ellen akarsz nagyobb fegyvert IFV-re?(lásd: torz 50-es agymenés) a környékre a 40-es+ATGM is overkill lesz még vaghy 20-30 évig, akkor ki ellen mennél? ruszkik?usa? egyik se a mi osztályunk ...
Már bocs, de az oroszok a mi osztályunk, a NATO tagjai vagyunk, potenciálisan az oroszokkal is kell tudnunk sikerrel háborúzni, a beszerzéseknél elsődleges szempont kell legyen, hogy az orosz haderő eszközeit a magyar haderő le tudja küzdeni!
 
  • Tetszik
Reactions: dudi

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 573
79 760
113
ellenséges IFV ellen bőven elég a 40-es is, főleg a környére, megint megkérdezem KI és MI ellen akarsz nagyobb fegyvert IFV-re?(lásd: torz 50-es agymenés) a környékre a 40-es+ATGM is overkill lesz még vaghy 20-30 évig, akkor ki ellen mennél? ruszkik?usa? egyik se a mi osztályunk ...

Honnan tudod,hogy milyen IFV lesz 10 ev múlva?
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 810
6 885
113
Már bocs, de az oroszok a mi osztályunk, a NATO tagjai vagyunk, potenciálisan az oroszokkal is kell tudnunk sikerrel háborúzni, a beszerzéseknél elsődleges szempont kell legyen, hogy az orosz haderő eszközeit a magyar haderő le tudja küzdeni!
Az oroszok a mi osztályunk? Borzasztó buta vagy ha ezt gondolod ... az oroszok a NATO osztálya , senki másé
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 158
15 815
113
Jól értem a dolgokat? Az APC arra való, hogy az ellentől biztos távolságban kirakja a desszantot, majd olyan távolságban lemaradva tűztámogatást biztosít, amiből az ATM-ek már nem jelentenek rá veszélyt, mert az ellen ATM-ese előbb találkozik a desszanttal minthogy használhatná azt. Az IFV ezzel ellentétben közvetlen a desszant mellett harcol, az MBT-ket támogatja, a desszant pedig őket védi a susnyásban megbúvó öngyilkos jelölt ATM-esektől. Az IFV feladata pedig az egyel távolabb lévő, kevésbé öngyilkos hajlamú gyalogosok és egyéb nem MBT-knek való célok leküzdése. Jó így?

Az APC páncélozott lövésszállító, "lövésztaxi".

A nemzetközi egyezmények értelmében a főfegyvere 20mm-nél kisebb, vagyis max nehézgéppuska.

Ebből kifolyólag kb. semmiféle tűztámogatást nem nyújt, mert csak anynira van fölfegyverezve, hogy havéletlenül bajba kerül valamennyire ki tudja vágni magát belőle.

Lásd M113-asok, melyek javarészt 12,7-és géppuskával vannak fölfevyerezve, BTR 60-70 korai BTR 80, 12,7-es vagy 14,5-ös géppuska, Namer (nehéz APC) szintén 12,7-es és 7,62-es géppuska modulok.

Az APC-knél elvileg nem szükséges a láncos hajtás megfelelő a kerekes, 6x6-osvagy 8x8-as. Ezek rendszerint jó stratégiai, de korlátozott taktikai mobilitással bírnak.


Az IFV gyalogsági harcjármű.

Nemzetközi egyezmények értelmében olyan lövésszállító, aminél a főfegyver űrmérete eléri vagy meghaladja a 20mm-t.

Tehát pl. a BTR-80A a maga 30mm-es gépágyújával IFV-nek minősül, noha erre szerepre nem igazán alkalmas.

Az IFV tehát képes lövészeket szállítani, amiket aktívan támogat a harcban.

Az IFV-nél elvileg életszerű elvárás a minél nagyobb taktikai mobilitás, ami a lánctalpat jelentené, tehát egy IFV-nek illene láncosnak lennie, de ugye léteznek 6x6-osvagy 8x8-as járművek 25-30mm-es vagy 40-57 mm-es gépágyúval (bár utóbbiakból nem tudom van-e rendszeresített verzió is, vagy csak protók). Ezek nemzetközi jogi definíció alapján IFV-k, de speciális körülmények kivételével (pl. Dél-Afrikai bozótháború) korlátozottan alkalmasak az IFV szerepkör hatékony betöltésére.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 573
79 760
113
Az APC páncélozott lövésszállító, "lövésztaxi".

A nemzetközi egyezmények értelmében a főfegyvere 20mm-nél kisebb, vagyis max nehézgéppuska.

Ebből kifolyólag kb. semmiféle tűztámogatást nem nyújt, mert csak anynira van fölfegyverezve, hogy havéletlenül bajba kerül valamennyire ki tudja vágni magát belőle.

Lásd M113-asok, melyek javarészt 12,7-és géppuskával vannak fölfevyerezve, BTR 60-70 korai BTR 80, 12,7-es vagy 14,5-ös géppuska, Namer (nehéz APC) szintén 12,7-es és 7,62-es géppuska modulok.

Az APC-knél elvileg nem szükséges a láncos hajtás megfelelő a kerekes, 6x6-osvagy 8x8-as. Ezek rendszerint jó stratégiai, de korlátozott taktikai mobilitással bírnak.


Az IFV gyalogsági harcjármű.

Nemzetközi egyezmények értelmében olyan lövésszállító, aminél a főfegyver űrmérete eléri vagy meghaladja a 20mm-t.

Tehát pl. a BTR-80A a maga 30mm-es gépágyújával IFV-nek minősül, noha erre szerepre nem igazán alkalmas.

Az IFV tehát képes lövészeket szállítani, amiket aktívan támogat a harcban.

Az IFV-nél elvileg életszerű elvárás a minél nagyobb taktikai mobilitás, ami a lánctalpat jelentené, tehát egy IFV-nek illene láncosnak lennie, de ugye léteznek 6x6-osvagy 8x8-as járművek 25-30mm-es vagy 40-57 mm-es gépágyúval (bár utóbbiakból nem tudom van-e rendszeresített verzió is, vagy csak protók). Ezek nemzetközi jogi definíció alapján IFV-k, de speciális körülmények kivételével (pl. Dél-Afrikai bozótháború) korlátozottan alkalmasak az IFV szerepkör hatékony betöltésére.

Ez a leghülyébb neghatározás a világon még akkor is ha ez a hivatalos.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 158
15 815
113
ATM-et írtam nem ATGM-et így hívják a vállról indítható, nem irányított páncéltörő eszközöket. Vagy eddig tévedésben voltam?

Ami az IFV-t illeti, akkor már csak azt nem értem, hogy ehhez mi búbánatnak kell 35mm-nél nagyobb GÁ?

- elsősorban ellenséges páncélozott célok ellen
- nem páncélozott célok ellen is hasznos lehet, mert azok ellen amolyan gyalogsági harckocsiként alkalmazható
- programozott lőszerrel akár fedezék mögül is kiszedheti az ellent
- ha integrálható valamilyen közeli légvédelmi radarhoz, akkor megfelelő lőszerrel korlátozottan helikopik és drónok ellen is jó lehet
 
  • Tetszik
Reactions: blogen

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 158
15 815
113
OK. Értem. Ezt végig rágtuk blogen-el.

Tehát a közelmúltban megnőtt az IFV-k védettsége, ezért erősebb fegyver kell rá, hogy az ellen szintén erősebben védett IFV-jét leküzdje. Viszont ez súly, méret stb. növekedéssel jár, aminek valahol észszerűségi okokból véget kell vetni (sőt a növekedés kifejezetten nem kívánatos, kerülendő). Nem ezt az utat járták be az amerikaiak anno a Bradley-vel? Vagy a németek újabban a Puma-val? Amire az lett mindkettejük válasza, hogy kikaptak két főt a desszantból.
A T-15 hány főt desszantól, lehet tudni?
Szerinted melyik a jobb: 7+2 fős raj+erős IFV, vagy 9+2 fős raj+gyengébb IFV (ASCOD, CV90...), vagy 9+2 fős raj+erős IFV zűrzavarosan elosztva amerikai mintára? (tudom, manapság már a Bradley nem számít erős IFV-nek)

A tömeggel kapcsolatban:

Igazándiból karbantartás/logisztika szempontjából az is egy szempont lenne, hogy egy sereg a lehető legkevesebb féle alapjárművet használja.

Az izraeli Namer ugye a Merkava alvázra épül, az Armatának is lett volna lövésszállító változata.


Meg persze alapból igaz, hogy könnyebb jármű ált. olcsóbb, de háborúban könnyebben is pusztul.

Két szerintem komoly határvonal van:

- az úszóképesség határvonala (ami normál jármű kialakítás esetén olyan20-25 tonna)

- a légi szállíthatóság követelménye (itt a tömegen kívül a magasság és szélesség is tényezők)

Magyarország szempontjából szerintem csak az első fontos.
 

Király Fika

Well-Known Member
2019. március 22.
2 877
4 709
113
A tömeggel kapcsolatban:

Igazándiból karbantartás/logisztika szempontjából az is egy szempont lenne, hogy egy sereg a lehető legkevesebb féle alapjárművet használja.

Az izraeli Namer ugye a Merkava alvázra épül, az Armatának is lett volna lövésszállító változata.


Meg persze alapból igaz, hogy könnyebb jármű ált. olcsóbb, de háborúban könnyebben is pusztul.

Két szerintem komoly határvonal van:

- az úszóképesség határvonala (ami normál jármű kialakítás esetén olyan20-25 tonna)

- a légi szállíthatóság követelménye (itt a tömegen kívül a magasság és szélesség is tényezők)

Magyarország szempontjából szerintem csak az első fontos.
A láncos nem szokott úszni, nekünk pedig nem kell légi szállítani. Egyébként jó a hozzászólás.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 158
15 815
113
A láncos nem szokott úszni, nekünk pedig nem kell légi szállítani. Egyébként jó a hozzászólás.

A BMP1-2-3 úszik, az MT-LB is - amit az oroszok az egyik legjobb konstrukciónak tartanak - ha jól tudom az M113 is, de tény, hogy a tendencia az egyre nehezebb láncosok felé mutat - bár a Kurganetz-25 is elvileg úszóképes és kiegészítő felszereléssel a koreai K21 is.



Amúgy a svédeknek volt egy programja a 90-es években, a SEP, amiben kb. 15 tonnás alapjárművet hoztak volna létre, azzal lett volna felszerelve a CV-90 mögött a gépesített alakulatok tömege.

Olyan alapjárműnek szánták, mint amilyenek a Sonderkraftfahrzeug 251-esek voltak a Wehrmachtban.

Volt belőle lánctalpas és 8x8-as protó, és bár nem találtam rá utalást, de a tömege alapján szerintem eredetileg ez is tudott volna úszni, bár a végére ez is felhízott 25 tonnásra.

Érdekes műszaki kialakítású volt a két protó - két motor, hibrid hajtás - , de nem lett belőle semmi, mert mire odaértek volna, beütött az MRAP divat.

https://en.wikipedia.org/wiki/Splitterskyddad_EnhetsPlattform

http://www.military-today.com/apc/sep_8x8.htm

https://www.army-technology.com/projects/sep/

Nekünk nem kell légi szállítás, de mivel nincs saját fejlesztés, a piacon kell körülnézni, az ottani típusoknál ez korlátozó körülménylehet.
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 810
6 885
113
Én szerintem ne butázz embereket, ha még az se tűnt fel, hogy a NATO mi vagyunk! :cool:
ilyenek után jó hogy más szót nem használok.... az a baj hogy fel sem tűnik neked hogy 2 dologról beszélünk, mégegyszer mondom hátha leesik, az oroszok nem a MI osztályunk, az oroszok a NATO osztálya, ha ezt nem fogod fel akkor maradjunk csak a hülyénél...
 
K

kamm

Guest
Ezen a forumon mindenki hülye, aki nem a helyi vallásos elképzeléseket ismételgeti, neadjisten olvas külföldiül. :D

Amúgy nagyjából igaza van, bár ha jól rémlik az IFV nemzetközileg használt leírása ATGM és pár más dolog meglétét is eloirja, de tényleg ilyrsmi a különbség, igaza van.


Ez a leghülyébb neghatározás a világon még akkor is ha ez a hivatalos.
 
  • Tetszik
Reactions: Király Fika