[HUN] Lánctalpas gyalogsági harcjárművek beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

zulu

Well-Known Member
2012. március 8.
636
907
93
Jól értem a dolgokat? Az APC arra való, hogy az ellentől biztos távolságban kirakja a desszantot, majd olyan távolságban lemaradva tűztámogatást biztosít, amiből az ATM-ek már nem jelentenek rá veszélyt, mert az ellen ATM-ese előbb találkozik a desszanttal minthogy használhatná azt. Az IFV ezzel ellentétben közvetlen a desszant mellett harcol, az MBT-ket támogatja, a desszant pedig őket védi a susnyásban megbúvó öngyilkos jelölt ATM-esektől. Az IFV feladata pedig az egyel távolabb lévő, kevésbé öngyilkos hajlamú gyalogosok és egyéb nem MBT-knek való célok leküzdése. Jó így?
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 810
6 886
113
A light tankkal egyetertek, ezeket a 105-120mm Rozsomakokat max ugy értem meg, ha SOKKAL olcsobbak, mint egy 2A7, de nem vagyok ebben biztos...
hát ne is legyél :D
Van egy nagyon jó videó a Bradley-ről ahol szintén így gondolták és azt hitték, hogy létre tudnak hozni egy olyan járművet, ahol csak doktrína kérdése, hogy mire használják, IFV vagy APC. Hát nem sikerült. Ugyanez a light tank koncepció csődje is, ahol szintén azt hiszik, hogy ez doktrinális kérdés, aztán se light, se tank nem lesz a végeredményből, mert a funkciót el lehet látni egy másodvonalbeli harckocsival, vagy egy komoly ágyúval (jelen korunkban 35-50mm) ellátott IFV-el is, de a kettő házasságából nem lesz értékelhető végeredmény.

nem látsz el komoly ágyuval egy IFV-t nem érted? az IFV, nem light tank és nem is páncélvadász, felesleges, nem erre van
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 165
113
Jól értem a dolgokat? Az APC arra való, hogy az ellentől biztos távolságban kirakja a desszantot, majd olyan távolságban lemaradva tűztámogatást biztosít, amiből az ATM-ek már nem jelentenek rá veszélyt, mert az ellen ATM-ese előbb találkozik a desszanttal minthogy használhatná azt. Az IFV ezzel ellentétben közvetlen a desszant mellett harcol, az MBT-ket támogatja, a desszant pedig őket védi a susnyásban megbúvó öngyilkos jelölt ATM-esektől. Az IFV feladata pedig az egyel távolabb lévő, kevésbé öngyilkos hajlamú gyalogosok és egyéb nem MBT-knek való célok leküzdése. Jó így?
Elvileg.Gyakorlatilag a harchelyzet,a saját csapatok képessége,és az ellenséges csapatok képességének együtállása határozza meg,hogy konkrétan mit és hogyan használnak.
Pl,73ban és 82ben a zsidok M113 és M2 félhernyótalpasok(!) fedélzeti 50HB ngp-jával lőtték szanaszét az arab BMP-1eseket.Izraelieknek máig nincs dedikált IFVjük,pedig alighanem értenek a páncélos hadviseléshez.Amik is M113asokat használtak IFV szerepkörben Vietnámban.Ugyanakkor a Puma IFV is jobb ha nem vigéckedik,ha az ellen fegyverzete és a terep nem kedvez neki.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 579
79 769
113
Jól értem a dolgokat? Az APC arra való, hogy az ellentől biztos távolságban kirakja a desszantot, majd olyan távolságban lemaradva tűztámogatást biztosít, amiből az ATM-ek már nem jelentenek rá veszélyt, mert az ellen ATM-ese előbb találkozik a desszanttal minthogy használhatná azt. Az IFV ezzel ellentétben közvetlen a desszant mellett harcol, az MBT-ket támogatja, a desszant pedig őket védi a susnyásban megbúvó öngyilkos jelölt ATM-esektől. Az IFV feladata pedig az egyel távolabb lévő, kevésbé öngyilkos hajlamú gyalogosok és egyéb nem MBT-knek való célok leküzdése. Jó így?

Igen ez az alkalmazási elv amire törekedni kell.
Annyi talán tévedésed/elértésed,hogy az APC nem az ellenséges ATGM-ek hatásos lőtávjan kívül áll meg hanem a kézi pánceltörő eszközök meg a csöves tűzfegyverek hatásos lőtávján kívül.Persze a sajat fegyverének a hatásos lőtávjába benne kell lennie az ellenségnek különben nem lesz tűztámogatás.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Jól értem a dolgokat? Az APC arra való, hogy az ellentől biztos távolságban kirakja a desszantot, majd olyan távolságban lemaradva tűztámogatást biztosít, amiből az ATM-ek már nem jelentenek rá veszélyt, mert az ellen ATM-ese előbb találkozik a desszanttal minthogy használhatná azt. Az IFV ezzel ellentétben közvetlen a desszant mellett harcol, az MBT-ket támogatja, a desszant pedig őket védi a susnyásban megbúvó öngyilkos jelölt ATM-esektől. Az IFV feladata pedig az egyel távolabb lévő, kevésbé öngyilkos hajlamú gyalogosok és egyéb nem MBT-knek való célok leküzdése. Jó így?
És ebből adódóan akár még az APC és az IFV desszentja is különbözik fegyverzetben, összeállításban és alkalmazott harceljárásokban, mert az IFV desszantjának igazából csak egy feladata van: az IFV-t védeni, ami például több golyószórót jelent, mesterlövészt minden rajban, de szerintem például az 60mm-es EXPAL könnyű aknavetők is megjelennének ő fegyverzetükben, ha majd lesznek dedikált IFV-k a haderőnkben!
 

zulu

Well-Known Member
2012. március 8.
636
907
93
Igen ez az alkalmazási elv amire törekedni kell.
Annyi talán tévedésed/elértésed,hogy az APC nem az ellenséges ATGM-ek hatásos lőtávjan kívül áll meg hanem a kézi pánceltörő eszközök meg a csöves tűzfegyverek hatásos lőtávján kívül.Persze a sajat fegyverének a hatásos lőtávjába benne kell lennie az ellenségnek különben nem lesz tűztámogatás.
ATM-et írtam nem ATGM-et így hívják a vállról indítható, nem irányított páncéltörő eszközöket. Vagy eddig tévedésben voltam?

Ami az IFV-t illeti, akkor már csak azt nem értem, hogy ehhez mi búbánatnak kell 35mm-nél nagyobb GÁ?
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
ATM-et írtam nem ATGM-et így hívják a vállról indítható, nem irányított páncéltörő eszközöket. Vagy eddig tévedésben voltam?

Az ATM, mint például az RPG, hatásos lőtávja olyan kicsi, hogy nem fog tudni az APC kívül kerülni!

Ami az IFV-t illeti, akkor már csak azt nem értem, hogy ehhez mi búbánatnak kell 35mm-nél nagyobb GÁ?

Éppen most még nem kell, de a HIFV kategória elterjedése miatt kelleni fog fejlesztési lehetőség legalább! Tehát legyen egy csereszabatos cső a toronyhoz, ami pedig legyen úgy tervezve, hogy a nagyobb lőszeri s elférjen mondjuk, ahogy a nyugati harckocsiknál elvben ott volt a 140mm-es harckocsiágyú lehetősége. Erre készülni kell most már!
 

zulu

Well-Known Member
2012. március 8.
636
907
93
Az ATM, mint például az RPG, hatásos lőtávja olyan kicsi, hogy nem fog tudni az APC kívül kerülni!

Úgy érted nem fog tudni az APC-re indítani? Igen, ezt írtam én is.

Éppen most még nem kell, de a HIFV kategória elterjedése miatt kelleni fog fejlesztési lehetőség legalább! Tehát legyen egy csereszabatos cső a toronyhoz, ami pedig legyen úgy tervezve, hogy a nagyobb lőszeri s elférjen mondjuk, ahogy a nyugati harckocsiknál elvben ott volt a 140mm-es harckocsiágyú lehetősége. Erre készülni kell most már!

Az előzőek alapján csak akkor lehet rá szükség ha nincs MBT ami leküzdje a HIFV-t. De ennyi erővel...
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Úgy érted nem fog tudni az APC-re indítani? Igen, ezt írtam én is.

Elvben az ATM hatásos lőtávján belül ott van a gyalogság és az APC már azon kívül van (míg az ATM indító az APC hatásos lőtávján belül van, például egy RCWS könnyűgéppuskával)

Az előzőek alapján csak akkor lehet rá szükség ha nincs MBT ami leküzdje a HIFV-t. De ennyi erővel...

A HIFV-t a saját HIFV-nek kellene leküzdenie, míg az MBT-nek az ellenséges MBT-t.
 
  • Tetszik
Reactions: zulu

zulu

Well-Known Member
2012. március 8.
636
907
93
Elvben az ATM hatásos lőtávján belül ott van a gyalogság és az APC már azon kívül van (míg az ATM indító az APC hatásos lőtávján belül van, például egy RCWS könnyűgéppuskával)



A HIFV-t a saját HIFV-nek kellene leküzdenie, míg az MBT-nek az ellenséges MBT-t.
APC kérdésben, ugyanarról beszélünk.

Akkor ez egy technológiai ugrás az IFV-nél. Mi tette lehetővé? Mi az ami mondjuk 15 éve még nem volt?
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Akkor ez egy technológiai ugrás az IFV-nél. Mi tette lehetővé? Mi az ami mondjuk 15 éve még nem volt?
A szándékon kívül másról nincs szó. Lehetne a harckocsiknak is 140mm-es lövege harminc éve, ha akkor van szándék, de pont azért fújták le a németek, mert okosan úgy gondolták, hogy nem akarnak fegyverkezési versenyt ilyen téren..Általában ez így megy, valaki elkezdni és a többi lépéskényszerbe kerül!

Lehetnének az IFV-k is HIFV-ek de Izraelen kívül eddig erre nem volt szándék, aztán realizálták a németek is pont a Pumával és az oroszok meg éppen rákontráznak. Itt azért vállalják be a versenyt, mert a katonáik életét jobban akarják védeni, az aszimetrikus háborúkban eladhatatlanná vált a komolyabb veszteség a hátország számára, ami érthető is, hiszen a világ segglukjaiban ne pusztuljanak már a mieink zavaros célokért, amikkel nem tud azonosulni a hátország békéje. Tehát most elmozdulás van a védelem irányába, ami komolyabb fegyvereket is követel a sikeres leküzdés érdekében. Például épp azon gondolkodom, hogy milyen kiegészítő fegyverzet illene egy HIFV-re a fő ágyú mellé és nem vagyok biztos, hogy a 12,7-es RCWS elegendő lenne egy olyan korban, amikor a jól páncélozott 4x4-es a legközönségesebb járművé válik (itt abban se vagyok biztos, hogy az APC-n kötelező kellék önvédelmi 7,62-es RCWS golyószóró szükséges e egy IFV-n, hiszen a desszantjánál lehet két-három golyószóró is és itt a deszant védi a járművet, az APC-nél a jármű magát is védi az ellenséges gyalogságtól, mert fő feladata a saját gyalogság támogatása, ami ezen a téren nem feltétlen támogatja az őket addig szállító és éppen akkor őket támogató járművet)! Ez is egy példa arra, hogy nemcsak a deszant fegyverzete, hanem az adott járműtípus másodlagos fegyverzete sem random jelenik meg, az is idomul az alkalmazás fő szempontjaihoz!
 
  • Tetszik
Reactions: zulu

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 165
113
A HIFV-t a saját HIFV-nek kellene leküzdenie, míg az MBT-nek az ellenséges MBT-t.
Páncéltörő osztag,tüzérség,helikopterek,légierő,aknazár......
Akkor ez egy technológiai ugrás az IFV-nél. Mi tette lehetővé? Mi az ami mondjuk 15 éve még nem volt?
Elég erős motor,ami tudja mozgatni a nagy súlyt,és kicsi hadseregek,hogy lehessen birni anyagilag.Utóbbi vicaverza.Kevés a katona a fejlett nyugati világban,ezért többet tudnak és kell költeni rájuk.
Valójában a ATMek ki tudják lőni még a legnehezebb IFVket is,ha nem szemből,hát oldalról.A harcászati utasitás pedig minden kézi HSN vetőnél előirja,hogy törekedni kell az ellen járgányát oldalról vagy hátulról célba venni véle.(terepmegerőditésben van az oldalazó lőállás fogalma.)
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 165
113
de szerintem például az 60mm-es EXPAL könnyű aknavetők is megjelennének
Ez megint nem járműkategória specifikus.Vietnámban M113okra pakoltak 60milis aknavetőt.73 után az izraeliek szintén,de a hk-ra is.Mindre.Merkava IVen is van.Ma meg ott van még a 40milis avg is.Főleg a programozható gránáttal biró fajta elég hasznos.
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 319
12 694
113
Például épp azon gondolkodom, hogy milyen kiegészítő fegyverzet illene egy HIFV-re a fő ágyú mellé és nem vagyok biztos, hogy a 12,7-es RCWS elegendő lenne egy olyan korban, amikor a jól páncélozott 4x4-es a legközönségesebb járművé válik (itt abban se vagyok biztos, hogy az APC-n kötelező kellék önvédelmi 7,62-es RCWS golyószóró szükséges e egy IFV-n, hiszen a desszantjánál lehet két-három golyószóró is és itt a deszant védi a járművet, az APC-nél a jármű magát is védi az ellenséges gyalogságtól, mert fő feladata a saját gyalogság támogatása, ami ezen a téren nem feltétlen támogatja az őket addig szállító és éppen akkor őket támogató járművet)! Ez is egy példa arra, hogy nemcsak a deszant fegyverzete, hanem az adott járműtípus másodlagos fegyverzete sem random jelenik meg, az is idomul az alkalmazás fő szempontjaihoz!
Úgy vélem, a nehézgéppuska kategória egy kihaló állatfaj, Level 4 ellen már nem jó, ember ellen pedig overkill.
Két szék között seggreesés.
Géppuskának 8.6 NM űrméretűt választanék,ezzel leküzdjük a Level 3 páncélzatúakat (páncélozott terepjárók, felderítők, régi BTR-ek) és a legmodernebb testpáncélzatot is.
Utána a legközelebbi űrméret a 20 mm legyen.
Az viszi a Level 4-es célokat és megfelelő repesz-romboló hatása van.
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
Úgy vélem, a nehézgéppuska kategória egy kihaló állatfaj, Level 4 ellen már nem jó, ember ellen pedig overkill.
Két szék között seggreesés.
Géppuskának 8.6 NM űrméretűt választanék,ezzel leküzdjük a Level 3 páncélzatúakat (páncélozott terepjárók, felderítők, régi BTR-ek) és a legmodernebb testpáncélzatot is.
Utána a legközelebbi űrméret a 20 mm legyen.
Az viszi a Level 4-es célokat és megfelelő repesz-romboló hatása van.
A valóság meg azt mutatja, hogy mindenhol igyekeznek minden pickupra rakni belőle. Fotelből zsákutca, amúgy meg a jelenlegi hadszínterek leguniverzálisabb fegyvere. Az embert kikapja fedezék mögül (kipucolsz vele egy átlagos szobát 500 méterről falon át...) a nagyobb tömegben alkalmazott (civil, vagy civil alapokra épített) járműveket szintén, lassú légicélokra is veszélyes, ERA páncélzatot elműködteti, két fő felcipeli az emeletre ha fix pozíció kell (a gépágyút nem). Közép-Európa szovjet eredetű papírpáncélzatú sz@rjait kilométeren belül felnyitja bármelyik 12,7.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 579
79 769
113
ATM-et írtam nem ATGM-et így hívják a vállról indítható, nem irányított páncéltörő eszközöket. Vagy eddig tévedésben voltam?

Ami az IFV-t illeti, akkor már csak azt nem értem, hogy ehhez mi búbánatnak kell 35mm-nél nagyobb GÁ?

Lehet,de én még soha nem hallottam,azt hittem kimaradt a G betű.De akkor mea culpa nem értetted félre.
 
  • Tetszik
Reactions: Rotten878

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 319
12 694
113
A valóság meg azt mutatja, hogy mindenhol igyekeznek minden pickupra rakni belőle. Fotelből zsákutca, amúgy meg a jelenlegi hadszínterek leguniverzálisabb fegyvere. Az embert kikapja fedezék mögül (kipucolsz vele egy átlagos szobát 500 méterről falon át...) a nagyobb tömegben alkalmazott (civil, vagy civil alapokra épített) járműveket szintén, lassú légicélokra is veszélyes, ERA páncélzatot elműködteti, két fő felcipeli az emeletre ha fix pozíció kell (a gépágyút nem). Közép-Európa szovjet eredetű papírpáncélzatú sz@rjait kilométeren belül felnyitja bármelyik 12,7.
A mi kontinentális viszonyainkra számítom.
Természetesen a közel-Keleten mindent ami lő, dzsihád-mobilra raknak.
De nekünk nem hinném, hogy azt a szintet kéne megcélozni.
Egy 20 mm-es tömege nem relevánsan nagyobb, mint a M2HB-é, 40 kg körül van az is.
A 14.5 mm KPVT-é pedig 70 kg.
Egy NM is keresztüllövi a papírpáncélzatot.
Azonban a 12.7-14.5 űrméret megmarad a rombolópuskákhoz. Szerintem.
 
  • Tetszik
Reactions: honved

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
A mi kontinentális viszonyainkra számítom.
Természetesen a közel-Keleten mindent ami lő, dzsihád-mobilra raknak.
De nekünk nem hinném, hogy azt a szintet kéne megcélozni.
Egy 20 mm-es tömege nem relevánsan nagyobb, mint a M2HB-é, 40 kg körül van az is.
A 14.5 mm KPVT-é pedig 70 kg.
Egy NM is keresztüllövi a papírpáncélzatot.
Azonban a 12.7-14.5 űrméret megmarad a rombolópuskákhoz. Szerintem.
Értelek, de nem értek egyet veled.
Először, a Közel-Keleten pl. Szíriában akkor is tömegesen használják a pickupokat ha amúgy van elérhető dedikált katonai jármű. Ennek az egyik oka a gyorsaság, a másik a rejthetőség. Ukrajnában szintén sok terepjárót használtak, nincs okunk feltételezni, hogy ha harcba keveredünk másképp lenne! Nem a szegénység jele, nem alsóbbrendű megoldás, nem "ez a szint", csak másra és másképp alkalmazva jó, számolni kell vele.
A gépágyúk jellemzően nem arra vannak kitalálva, hogy a kezelőszemélyzet könnyen tudja mozgatni. A nehézgéppuskákkal ilyen gond nincs (most maradjunk a 12,7-nél, a KPVT már korlátos).
A NM új kaliber, 12,7-tel meg tele a padlás a környéken is.
Szerintem marad, a harctereken mindenképp sokáig, de az állami erők fegyverzetében is.
 

zulu

Well-Known Member
2012. március 8.
636
907
93
Az ellenséges IFV ellen.

OK. Értem. Ezt végig rágtuk blogen-el.

Tehát a közelmúltban megnőtt az IFV-k védettsége, ezért erősebb fegyver kell rá, hogy az ellen szintén erősebben védett IFV-jét leküzdje. Viszont ez súly, méret stb. növekedéssel jár, aminek valahol észszerűségi okokból véget kell vetni (sőt a növekedés kifejezetten nem kívánatos, kerülendő). Nem ezt az utat járták be az amerikaiak anno a Bradley-vel? Vagy a németek újabban a Puma-val? Amire az lett mindkettejük válasza, hogy kikaptak két főt a desszantból.
A T-15 hány főt desszantól, lehet tudni?
Szerinted melyik a jobb: 7+2 fős raj+erős IFV, vagy 9+2 fős raj+gyengébb IFV (ASCOD, CV90...), vagy 9+2 fős raj+erős IFV zűrzavarosan elosztva amerikai mintára? (tudom, manapság már a Bradley nem számít erős IFV-nek)