[HUN] Légvédelmi eszközök beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 980
8 534
113
Az a baj, hogy Z.G-vel hiába próbálunk idomítani, hogy ne mindent amerikai szemmel nézz. A Pantsir baromság, de ezt ne mond el a lelőtt török F-4 recce piloták özvegyeinek mert megköveznek. Ha lett volna a Jugoknak Pantsir vagy Mistral rendszere Belgrád körül akkor az NATO robotgépeit, meg jó néhány smart bombáját simán leszedték volna, aztán be kellett volna repülni bizony a szabadság hőseinek a kill zonába, és nem felettünk eregetni a robotgépeket .. Én arról írtam, hogy a NASAM bizony rövid hatótávolsgú a mai trend alapján, amikor bizony növelik a lokátoros lérakok hatótávolságát.
Senki sem írta, hogy a NATO hasonló egymásre rétegzett légrak ernyővel rendelkezik mint az oroszok. A Ő doktrínájuk helyes volt amikor Egyiptom ilyen rendszerrel állt fel a közel-keleti háború során. Most is ebben bíznak, persze a kornak megfelelő technologiával. Azt, hogy a HARM, és utódai fenyegetését hogyan ellensúlyozzák elektro-optikai célravezetésel, valamint éppen a Tor, Pantsir stb. gépágyús, rakétás rendszerekkel annak sincs nyugati megfelelője, kivéve anno a vulcan pontvédelmi rendszereket, amelyek, ugyan nem radargyilkos, de rakéták ellen lett kifejlesztve ultimate weapons-nak. Igaz ezeket lassan felváltja a RIM Sparrow, vagy később majd a lézerfegyver..
Azt, hogy az oroszoktól S-300-at vett Görögország, egyszer volt kutyavásár... Ne felejtsük el a Bolgár, Szlovák S-300-at sem. De mindegyikhez össz 40 rakétát kaptak és eddig 4-4-et lőttek el, infoim szerint, maradt 3x36 db. ... és az oroszok valószínűleg nem adnak el a jelen körülmények között, gondolom az ukránok sem gyártják azokat. talán kína nem hivatalos licencként, fene tudja.

Az azonban biztos, hogy az orosz légvédelmi ernyő, (sőt egyes komponensei) is ér annyit mint a NASAM, sőt, hiszen feladatát ellátja. Elriassza a támadó repülőgépeket, illetve olyan fenyegetést jelent, hogy ne érje meg az esetleges támadó félnek repülőgépeket (még akár 5.gen-t sem) bevetni. Ez látszik, mert USA és nyugati gép SA-10 feletti generációs rakétákkal rendelkező országokat nem támadott meg, nem bombázott.
Az, hogy ennek milyen költségvetülete van, az attól függ, hogy ki milyen beszerzési forrásokkal és kondíciókkal rendelkezik.

kb. ennyi, mindenféle finn, meg ilyen-olyan műszaki akár propaganda, akár tény összevetés ellenére. A finnek a NASAM-ot választották. Fehéroroszország valószínüleg Pantsir, és S-350 S-300+ valamit, stb. Más kondíciók, más szállítók.

Abban megegyezhetünk, hogy MANPADS-ra szükség van, méghozzá békeidőben is pld PAKS-on, illetve Szolnokon és Kecskeméten, hacsak nem állomásoztatunk egy-gy MISTRAL üteget telepítve, De nincsenek ott.
Ja lengyel példa: Minden repülőtéren OSA rakéták, és többnél KUB ütegek telepítve. Személyesen láttam, nem iroasztalnál..
Valószínüleg a mostani lérak tenderen nyertes komplexumokat sem egy helyen tárolják majd, mint mi győrben.
És igen nemzeti szuverenitás alapja,az olyan fegyver amelyet bevethetünk, és nem kell hozzá engedély, mint az AIM-120-hoz. Nem én találtam ki, nem véletlenül cseréli le fél európa (a nagyobb, erősebb országok, akiknek nem kell nyalni az USA seggét feltétlenül) az AMRAAM-ot, METEOR-ra, még akkor is ha C7-is van már belőle. Lásd a britek F-35-höz is ezt integrálják. Vajon miért??


kb.
 
M

molnibalage

Guest
Az a baj, hogy Z.G-vel hiába próbálunk idomítani, hogy ne mindent amerikai szemmel nézz.
1. Nem vagyok állat és sem idióta, hogy idomítani kellene.
2. Jó lenne már felhagyni ezekkel a prekoncepciókkal, mert kezd marhára idegeítő lenne. Honna a halál vérereséből veszed azt, ohgy jenki szemmel nézek mindent...?

A Pantsir baromság, de ezt ne mond el a lelőtt török F-4 recce piloták özvegyeinek mert megköveznek.
Neked most tényleg ennyire szövegértései nehézségeid vannak vagy csak fullba tolod...? Senki nem mondta, hogy Pantsirral nem lehet gépet lelőni. A gond az, hogy 200 db Pantris renszerrel akart a kedves fórumtárs area denialt, ami minden szempontból ökörség.

1. Úgysem ad.
2. Eszement drága.
3. Fizikailag lehetetlen.

Ha lett volna a Jugoknak Pantsir vagy Mistral rendszere Belgrád körül akkor az NATO robotgépeit, meg jó néhány smart bombáját simán leszedték volna, aztán be kellett volna repülni bizony a szabadság hőseinek a kill zonába, és nem felettünk eregetni a robotgépeket ..
És, ha mondjuk akív radaros R-77-tel rendelkező légvédelmi rendszer lett volna NASAM mintára? Hm... Akkor szerinted mi lett volna? Vagy, ha valóban lett volna 3 osztálynyi Sz-300PMU-1?


Én arról írtam, hogy a NASAM bizony rövid hatótávolsgú a mai trend alapján, amikor bizony növelik a lokátoros lérakok hatótávolságát.
És akkor a Pantsir hogyan is jön képbe, mint jó megoldás, mikor valahol a Tor és a Tunguzka között van félúton...?

Azt, hogy a HARM, és utódai fenyegetését hogyan ellensúlyozzák elektro-optikai célravezetésel, valamint éppen a Tor, Pantsir stb. gépágyús, rakétás rendszerekkel annak sincs nyugati megfelelője, kivéve anno a vulcan pontvédelmi rendszereket, amelyek, ugyan nem radargyilkos, de rakéták ellen lett kifejlesztve ultimate weapons-nak. Igaz ezeket lassan felváltja a RIM Sparrow, vagy később majd a lézerfegyver..
Ez a másik túl gyakran felbukkanó totális félreértés. Az elektro-optikai célkövetés az nem rávezetés mód, csak célkövetési, jó reggelt kívánok...

Anno az Sz-75/125-nél is a Karát kamerás követés a rádiólokációs felderítés helyett volt, ha az EW környezet alkalmatlanná teszi a radart arra, hogy rakétát vezess rá. Ettől függetelnül optikai célövetés esetén is RPK volt és a RPK alapján a HARM elcsapta ezeket, ahogy a líbiaiak meg is tapasztalhatták. A Shrike még nem volt képes erre.

Tehát a Tunguszka és a Pantsir is RPK jeleket nyom ki, a leküzdése a rendszernek azért nehéz, mert a rendszer HMZ-je miatt nem sokáig csinálja, tehát elnyomni pusztán a kinematika nehéz vagy ha nagyon szakaszosan adja az RPK-t, akkor a kőkorszaki ARM-ok (mai szemmel) nem feltétlen működnek.



Az azonban biztos, hogy az orosz légvédelmi ernyő, (sőt egyes komponensei) is ér annyit mint a NASAM, sőt, hiszen feladatát ellátja. Elriassza a támadó repülőgépeket, illetve olyan fenyegetést jelent, hogy ne érje meg az esetleges támadó félnek repülőgépeket (még akár 5.gen-t sem) bevetni.
Senki nem mondta, hogy nem alkalmasak. Csak éppen, ha felkapcsolják őket, akkor mind potenciális HARM mágnes. A NASAMS ellen viszont nem tudsz mit tenni. Legvégső esetben radar nélkül is lehet indítani. Nem lehet kiiktatni az indítóállást csak, ha magát az indítót lövöd szét. Azt meg EM sugárzás nélkül keresni tűt a szénakazalban esethez képest is nehezebb.

Ez látszik, mert USA és nyugati gép SA-10 feletti generációs rakétákkal rendelkező országokat nem támadott meg, nem bombázott.
Persze, mert a politika nem is engedte. Viszont ennek megint mi köze ahhoz, hogy a Panstir területvédelemre alkalmatlan...? A Pantsir arra jó, hogy a 105 fokos tűzíven küvül besettenkedő célokat szedegesse le, mert az Sz-300 sem csodafegyver, ekkora tűzíve van.


kb. ennyi, mindenféle finn, meg ilyen-olyan műszaki akár propaganda, akár tény összevetés ellenére.
Ezt hiszem itt páran kb. már felpofoznának. A finneknél nyitottam SAM beszerzési történelem nemigen van, amennyire meg tudom ítélni. Elképesztően racionálisan döntöttek a képességek és ár/érték arány szerint, ezért van pl. szovjet/orosz MANPAD és volt Buk is. Csak a Buk felett az ő igényeik szerint eljárt az idő, nekik a NASAMS jobban megfelelt.

Azon agymenés keretében, amit páran felvázoltak szerinted akkor a NASAMS vagy a Pantsir lenne a jobb...? Mert csont nélkül leveri az AMRAAM-os NASAMS. Miért?

1. Most is van AMRAAM-unk és vehetünk is. Politikailag és technikailag lehetséges.

2. Képes sokkal nagyobb területe lefedni, mint a Pantsir és a relatíve kis tűzerő túlélőképessége fényévekkel jobb. Nem SEAD-elhető klasszikusan és való 360 fokos tűzíve van annyi célcsatornával, ahágy rakétát van. A Pantsirnak is korlátozott tűzíve van és egy célcsatornás rendszer tudtommal, hiszen RPG vezérlése van.



Abban megegyezhetünk, hogy MANPADS-ra szükség van, méghozzá békeidőben is pld PAKS-on, illetve Szolnokon és Kecskeméten, hacsak nem állomásoztatunk egy-gy MISTRAL üteget telepítve, De nincsenek ott.
A MANPAD még ma is alapvetően csak megtorló fegyver repcsik ellen vagy a plafront viszi fel 4-5 km-re. Paks védelmére pont, hogy Sz-300 szintű rendszer szükséges, ha komoly area denialt akarunk.


Ja lengyel példa: Minden repülőtéren OSA rakéták, és többnél KUB ütegek telepítve. Személyesen láttam, nem iroasztalnál..
Ez az íróasztalság és utazgatás a mániád. Elárulok egy titkot. Észt nem osztanak azzal, hogy utazol. A jelek szerint hiába jársz kelsz ettől függetelenül bődületes dolgokat vagy képes leírni. Igen, van jó dolog az utazgatásban, de te magát az utazgatás tényéd használod érvként ellenben a vele szerzett tudást nemigen látom. Mi köze az egész eddigi vitának ahhoz, hogy te láttál Oszát és Kub-ot élőben?

Azon lepődjek meg, hogy a reptérnek van közel körzeti légvédelme? Naná, hogy van, thank you captain obvious...


És igen nemzeti szuverenitás alapja,az olyan fegyver amelyet bevethetünk, és nem kell hozzá engedély, mint az AIM-120-hoz. Nem én találtam ki, nem véletlenül cseréli le fél európa (a nagyobb, erősebb országok, akiknek nem kell nyalni az USA seggét feltétlenül) az AMRAAM-ot, METEOR-ra, még akkor is ha C7-is van már belőle.
És én mit javasoltam? Meteor cserét és azt bevágni a NASAMS indítóba. A Meteor ráadásul ultrabrutál, hiszen a hajtómű szabályozhatósága és vezérelhetősége miatt eszméletlen nagy HMZ lehet még földről is indítva. Felvitorlázik jó magasra, ott gazdaságosan utazik és a végfázisban is tud tolóerőt adni a manőverezéshez. És mindezt a fent felsorolt előnyökkel.

A klasszik rávezető állomásos megoldásnak összesen két előnye van.

1. ABM képességgel rendelkezhetnek. A kérdés az, hogy nekünk erre mi szükségünk van. (Szerintem semmi.) Elvi szinten egyébként Meteor is képes lenne erre, a M3.0 célsebesség elvileg nem gond neki.

2. Anti ARM képesség, a Buk és a Tor képes leszedegetni ezeket, ahogy az Sz-300 is. ABM képesség is van, M4.0-ig a Buk M1-2-nél. A Tor-nál csak anti ARM. Sz-300-nál meg amit akarsz.

A bibi az, hogy ezek nagyon megdobják az árat és a rávezető állomás és EW radarok miatt.

A NASAMS pontosan a kisebb országokra azon problémáját oldja meg, hogy a viszonylag kevés rakéta ellenére, hogy maradjon sokáig életben a rendszer úgy, hogy nem lehet elnyomni, ahogy a szerbeket elnyomták az AF alatt. A NASAMS koncepciója akkor gamechanger a SAM légvédelmi rendszerek történetében, mint amikor megjelent az első SAM a AAA-vel összevetve.

Lásd a britek F-35-höz is ezt integrálják. Vajon miért??
Mert jó dolog azért. Tagadta ezt bárki. Már korábban is mondtam, az F-35 FAQ-ban ezt, hogy micsoda balfasz feltétel, hogy csak a 4. gen gépeken képzelte el az F-35 hater szerző. A difi az, hogy stealth platfromról indítva "kicsit" brutális csak a Meteor.
 
M

molnibalage

Guest
Összességében Kele azt látom, hogy ide oda csapongsz, de az viat kiinduló pontját tekontve még mindig nem sikerült semmi relevánsat leírni, csak arra vagy olyan büszke, hogy jársz ide és oda. A baj az, hogy ennek hatása nemigen látszik....
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 631
79 851
113
Mi értelme egy olyan légvédelmi rendszernek önmagában amit simán tudsz azzal semlegesíteni ha magasan repülsz?
Az ok,hogy nem jellemző a 13-150000 méteren repkedés de ha az ellenségem olyan lérak rendszerrel rendelkezik ami csak 10000 méterig ér fel akkor teljesen logikus,hogy e fölött a magasság fölött reptetem a csapásmérő gépeket és akkor elértem azt az áldott állapotot,hogy nem kell a légvédelmi rakétáktól tartanom.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Ezt a régi szovjet koncepciót a héjként egymásra épülő rendszerekről nem váltotta fel egy ùj?

- valahol a régi közepes és nagy hatótáv közöt egy ABM képességű rendszer a precíziós fegyvereket magasból/távolról alkalmazók ellen.
- egy megnövelt hatótávú csapatlégvédelem a közvetlen oltalmazásra helikopterek és CAS ellen.
+ a passzív érzékelés és megnövelt autonómia új lehetőségei.
 
M

molnibalage

Guest
Nemhogy nem jellemmző, de harcászati konfigban nem lehetséges, mert a gép már az átesés határány egyensúlyozna. 10 km-es magassából taktikai támogató bevetést repülni szinte lehetetlen értelmesen.

Az értelme az, hogy bizonyos képességű légvédelmi rendszerek a többet tudóhoz képest sokkal olcsóbbak és adott szintű ellenfél ellen már az is area denial kategória. Pl. ha az ellenfélenek csak buta bombája van és MANPAD miatt nem mert 4 km alá jönni, akkor ezzel vége is a történetnek.

Ha van LGB PGM-je, akkor a MANPAD kevés, jöhet a Tor szint, az már 6 km magasra és 15 km távolság tájára is jó.

És így tovább. Sorban kapod meg az anti ARM képességtől kezdve az egyre gyrosabb ABM képességig amire vágysz. A kérdés az, hogy neked mire van szükséges.

A NASAMS azért igen fincsi, mert a kisebb államok számára lényegtelen ABM képesség elvileg nincs, anti ARM képessége szerintem csak elvi szinten van - soha nem hallottam arról, hogy AIM-120-szal legalább tesztelték ezt volna - csak éppen nem is kell neki nagyon. Ár/érték arányban egy adott mennyiségig és védendő területig ez adja a legjobb képességet.

Az oroszok néhány Sz-300PMU-1-et szoktak milliárd dolláros tételben eladni. Ebből több száz AIM-120 jön ki és tucat nagyságrendű indító és 3-4 Sentinel radar simán. Ezzel elég sok célpontot lehet már védeni és egyben elég nagy területet lefedni úgy, hogy a világ no.1 légiereje is csak erősen vakarná a féjt, hogy akkor mi legyen. Igen, ABM képességed nincs és anti ARM sem. Valamit, valamiért...

Viszont itt lehet akkor kombinálni. A Sentinel radar mellé adott esetben lehet valami ARM killert is venni.
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 980
8 534
113
Persze vehetsz AMRAAM-ot, és ott fognak csüngeni a indítóidon, mivel nem lesz meg hozzá a hardwarekulcsod. Nekünk, cseheknek a Románoknak sem lesz és folytathatom a sort, nem adják hozzá, USA által jóváhagyott bevetésekhez kapjuk meg. Amikor légvédelem készültségben kéne, hogy legyen (pld. PAKS-nál mindig) akkor ott lenne egy "piros" telefonod, hogy kérjük már a kis chip-et, mer gixer van :)

Nekem ez kicsit hasonló, mint, hogy a Polák F-16 Jastrebek nem adhatnak készültséget a Balti Misszióban, mert az USA megtiltotta. (ezért ott lassan féltucatszor lengyel Orlik különítmény MiG-29-el adta a keszit)

Ugyanakkor a Goodrich konténerrel elvileg repülnek most az ISIS-t feltérképezni (szerintem meg inkább szondázzák a Szíriai orosz létesítményeket, erőket vele, minthogy toyotákat hajkurásszanak a sivatagban). Persze a média számára utóbbiakból lesz kép. Szóval az F-16-osokkal jelenleg a lengyelek sem a nemzeti érdeküknek megfelelően cselekedhetnek, hanem az amcsik bábjaként regionális nagyhatalomként tetszeleghetnek, de fegyveres erőik technikáját nem saját geopolitika érdekeiknek megfelelően használhatják. Lásd mi a fontosabb lengyelországnak? Saját keleti határai védelem, a korridornál/baltikumban vagy az ISIS ??

A több levélrészletre nem reagálok, nem alacsonyodom le a tárgyalási színvonaladra. Aki képtelen megérteni, hogy minden nemzet azzal főz amit be tud szerezni, elő tud állítani, és azzal meg tudja oldani a katonapolitikai szándékait, az teljesítette az elvárt teendőket. Azt, hogy ez milyen technikai eszközökkel, rendszerekkel végzik másodlagos. A finnek nem NATO tagok. Saját vélemény szerint többet érnénk olyan technikai eszközök beszerzésével amelyeket nemzeti érdekeinknek megfelelően tudunk bevetni. PAKS védelmére elég a MANPADS békeidőben, mivel a "terrorista/renegát' repülőeszközt megfelelő távolságból meg tudod támadni. Nem véletlenül volt állandó ilyen szakasz régebben. Most kiemelt helyzet esetén MISTRAL vagy KUB telepítése szükséges. Más a helyzet háborús helyzetben. Ekkor viszont a NASAM amely nem pontvédelmi rendszer elégtelen képesség (mert 15 ezer méterről is lehet bombázni, ráadásul a háborús helyzet, nem biztos, hogy az USA részéről is kiváltaná a hardware kulcs kiszolgáltatását, pld. regionális NATO államok közti konflikus esetén - amire várhatóan nem reális persze az esély, de volt rá már példa.).
Ugyanakkor értelmes dolog lenne ilyen kategóriájú légvédelmi fegyvereket beszerezni később, ha más gyártók nem amerikai rakétákkal is készítenek komplexumokat. Nem a technikai megoldással van a probléma, hanem a politikai megkötésekkel. Viszont az is igaz, hogy Sz-300+ vagy éppen használt Patriot komplexumok beszerzésével (utóbbinál persze akkor, ha nincs megkötés a gyártó országtól), a mostnai rendszerekkel együtt éppúgy egy reális nagy harcértékű lérak védelmi ernyő jönne létre, amitől ugyancsak szívnák a fogukat a regionális geopolitikai térségben.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 843
113
Azért elég jól kijön, hogy USA/Oo./Kína rendszert hülyeség venni, mert vagy nem szövetségesünk, vagy olyan "jó barátunk" aki mellet nem kell ellenség.

De más is gyárt légvédelmet,mégpedig jókat:
Izrael: Spyder
EU: Aster 15/30
Én mindkettőben látok fantáziát.

A NASAMS akkor kéne csak ha Meteorral működne, korlátozások nélkül.
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 980
8 534
113
Persze, hogy van, és az ASTER különösen megfelelő lenne, hiszen európai közösség tagjaként akár ellentételezésben, akár gyártásban lehetne jó paritásokat elérni. Sajnos hazánk védelmi költségvetése, emelés ide-oda, annyira szűkös, hogy nem tudná a tárca kigazdálkodni az új komplexumok beszerzését, még egy ASTER/KUB átfegyverzési elképzelés realizálásában sem. Lásd, 5 db. Mi-17 helyett, 4-et tudunk nagyjavítatni.
A védelmi költségek emelését, egyetlen dolog tudná emelni, az emberek veszélyeztetettség, fenyegetettségé érzésének emelésével, de amíg a megvéd minket a NATO - ne is vegyünk, semmit meg ne is gyakoroljunk ennek ellenére koalícióban, mert akkor az oroszok megtámadnak - álláspont van nagy többségében a lakosságnak, addig ez nem változik. Hozzá kell tenni, hogy a kormány a migráns helyzet jó-rossz kezelésével, a katonai fenyegetettség (lásd, terrorizmus, ISIS) helyett a migránsvándorlást teszi első rendű ellenségnek, amit nem lérak és vadászrepülőgépek, hanem katonák, kerítés, szögesdrót komplexussal és komplexummal kívánnak fenntartani. Ilyen politikai háttérrel nagyon nehéz, a lérak fegyvernem nagyobb modernizációjának, de talán még szintentartásának is pénzügyi és akaratbeli támogatása. Izraelben könyebb ez, hiszen ott az emberek minden napjaiban tüzérségi gránátok, nem iránított rakétákat és elméletileg ellenséges arab légierők között élnek, ott nem kell hangsúlyozni az egységes légvédelmi rendszerek (beleértve a tüzérségi fegyverek és űrvédelm) képesség fontosságát.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 631
79 851
113
molnibalage

Szerintem egy SZU-34 két 500kg-s bombával és két R-73-al 15000 méteren messze lesz az átesési sebességtől(nyilván a finnek nem a svéd Gripenek vagy lengyel F-16-osok ellen készülnek),pláne igaz ez a TU-22M3-ra.A kellően pontos bombázás is meg van szándék esetén ilyen magasságból mert rendelkeznek az oroszok GPS vezérlésű bombákkal.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 843
113
Meg a légvédelmi rendszer hatómagassága sem abszolút. Ugyanis az egy ív. Aminek a tetőpontja van 10 km magasan.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 631
79 851
113
fip7

Nem tudod hol vannak az indítók így minden időpillanatban azt kell feltételezned,hogy a számodra legkedvezőtlenebb helyen vannak emiatt nem lehet a maximális vertikális lőtáv alá lemenni soha.
 
M

molnibalage

Guest
Persze vehetsz AMRAAM-ot, és ott fognak csüngeni a indítóidon, mivel nem lesz meg hozzá a hardwarekulcsod.
Te komolyan ennyire vak vagy csak direkt trollkodsz és irritálsz? A NASAMS elvileg bármilyen aktív radaros rakétával működik. Hányszot írjam le, hogy akkor tegyél bele Meteort?

Vagy, ha area denial kell, akkor a ASTER is lehetséges vagy más megoldás vagy a még nem teljesen kész (?) MEADS.

Igen, vettem, utálod az AMRAAM-ot a szuverenitás mantrád miatt. Viszont azért valahol vicces, hogy a nem NATO tag finneknek megfelel az AMRAAM a vele járó szuverenitással, de a NATO tag Magyarországnak nem. Szerintem rendet kellene tenni talán a fejekben, hogy Magyarország akkor hova is tartozik és mi jár ezzel... Vagy mióta a balfaszbohóc miniszterelnökünknem a "szabadságharc" a gumicicája, azóta lett divat az, hogy egy seggel akarunk több lovon egyszerre ülni?


A több levélrészletre nem reagálok, nem alacsonyodom le a tárgyalási színvonaladra.
Lealacsonyodás? Apám, ez annak fényében elég vastagbőrős kommet, hogy fröcsögéssel, személyeskedéssel és olyan prekoncepcióval indítottad, amiről n+1-jére mondom, hogy nem igaz.

Én már azon a ponton vagyok, hogy előttem állnál és most , hogy nagyon sokáig és lassan kellen számolnom, hogy ne vágjalak szájon még akkor is, ha ennek beláthatatlan következménye lenne. Kurvára elegem van abból, hogy folyamatosan olyan dolgokat mondanak és adnak a számba egyesek amit:

ad.1. Soha nem mondtam...
ad.2. Játszátok a gondolatolvasót...

Annak fényében epic ez, hogy egy 1 oldalas airshow beszámolóban képtelen voltál elfogulatlanságra - az F-22 lerohadás említése és ez nem csak nekem tűnt fel az AP blogon - és képtelen voltál az F-35 változatokat helyesen leírni típus szerint. És akkor még te kötözködsz velem. Pestiesen szólva ez nem semmi...

Aki képtelen megérteni, hogy minden nemzet azzal főz amit be tud szerezni, elő tud állítani, és azzal meg tudja oldani a katonapolitikai szándékait, az teljesítette az elvárt teendőket.
És ez hol negálja a <i><b>HARMADSZORRA</b></i> leírt kommentemet, hogy akkor Meteoros NASAMS vagy ASTER is jöhet vagy a MEADS?


A finnek nem NATO tagok.
Pont ez az. Csodálatos, hogy a nem tűnik fel az, hogy a semleges finneknek megfelel az, hogy a te felfogásod szerint a szuverenitásuk kolrátozott, de egy NATO tagállamnak, ami lényegében katonai szövetséget jelent nemjó az AIM-120, mert valamiféle rejtélyes szabadságharcra szemmelmiség uralkodik. És a legszomorúbb, hogy ez nem esik le még mindig.

Saját vélemény szerint többet érnénk olyan technikai eszközök beszerzésével amelyeket nemzeti érdekeinknek megfelelően tudunk bevetni.
See...? ASTER / Meteor + NASAMS / MEADS? Ez asszem rádásul európai fejlesztés...


PAKS védelmére elég a MANPADS békeidőben, mivel a "terrorista/renegát' repülőeszközt megfelelő távolságból meg tudod támadni.
Amit MANPAD-dal tudsz támadni, az Paksra nem jelent veszélyt. Legfeljebb a trakókerte tudna rázuhannai valami, de még abban sem tudna végzetes kárt tenni, mert elég nagy és sok benne a vas. Mo. területéről nem fog ISIS harci helikopter felszállni, de még RC gépnél komolyabb cucc vagy drón sem. Ezen felül kétlem, hogy ez RC gépet vagy quadcoptert MANPAD leszedne, túl kis cél.

Ezt is hányszor kell még elmagyarázni...? Kérlek sorold fel az olyan terrorista veszélyeket, amik ellen Paksnak állandó légvédelem kellene. Ez végre szigorúan technikai alapú vita lene....


Ekkor viszont a NASAM amely nem pontvédelmi rendszer elégtelen képesség (mert 15 ezer méterről is lehet bombázni, ráadásul a háborús helyzet, nem biztos, hogy az USA részéről is kiváltaná a hardware kulcs kiszolgáltatását, pld. regionális NATO államok közti konflikus esetén - amire várhatóan nem reális persze az esély, de volt rá már példa.).
15k méterről jelenleg egy fegyver képes bombázni, a B-2... Ugye nem gondolod, hogy a szövetségesünk csúcsfegyvere ellen kellene készülni? A harcászati gépek PGM-mel is 6-8 km magasságból operálnak. Jó reggelt kívánok...

Tényleg ennyire nem tetszik ismerni a harcászati gépek korlátait? Az, hogy utazómagasságon AGF konfiban 30-35k lábra adott esetben felmennek - leterhelt F-16 nemigen - az nem jelenti azt hogy onnan használnak fegyverzetet. A gép repteljesítménye másrészt a célazonosítás miatt.

Ugyanakkor értelmes dolog lenne ilyen kategóriájú légvédelmi fegyvereket beszerezni később, ha más gyártók nem amerikai rakétákkal is készítenek komplexumokat.
Jé, hát nem ezt írtam le eddig alsó hangon 3-szor...?
 
M

molnibalage

Guest
Azért elég jól kijön, hogy USA/Oo./Kína rendszert hülyeség venni, mert vagy nem szövetségesünk, vagy olyan "jó barátunk" aki mellet nem kell ellenség.

De más is gyárt légvédelmet,mégpedig jókat:
Izrael: Spyder
EU: Aster 15/30
Én mindkettőben látok fantáziát.

A NASAMS akkor kéne csak ha Meteorral működne, korlátozások nélkül.
Kele kb. ezt az álláspontot képviseli. A bibi csak az, hogy USA-val egy katonai szövetségben vagyunk... Oo és Kína akik megfelelnek az első mondatan felvetett definíciónak.
 
M

molnibalage

Guest
Kele, akarod látni a HT összefoglaló WIP változatát? Csak, hogy oszlassam el prekoncepciódat...
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 664
3 516
113
"Persze vehetsz AMRAAM-ot, és ott fognak csüngeni a indítóidon, mivel nem lesz meg hozzá a hardwarekulcsod."

Bármit veszel akár oroszt/ust/franciát/izraelit... így/úgy függeni fogsz. Márha nem butítják agyon a rendszert ahogy az Orosz vonalon nem ritka, azt lehet indíthatsz csak minek...
Ez volt, van, lesz, sztem nagyon fölösen lovagolsz rajta, mellesleg az US féle megoldás nem rossz, érezhetően csökkenti annak esélyét, hogy NATO tagországok egymásnak essenek, ha viszont jön a medve szabadon lehet durrogtatni.

De ha az amraam a vesszőparipád akkor nasamshoz bármilyen AA rakétát nagyon egyszerű integrálni. Csak nehogy kiderüljön, hogy meteorhoz is kell hw kulcs. :D
Nem mellesleg meteor az amraam távolságbeli problémáira is gyógyír.

amúgy a téma még mindig a pantsirból indult ki...
 
M

molnibalage

Guest
Bármit veszel akár oroszt/ust/franciát/izraelit... így/úgy függeni fogsz.
A franciánál nem jellemző az, hogy bármiféle korlátozás lenne és jellemzően a Mistral és Democles pod-ot leszámíva bárkinek eladtak bármit. Irakak és Líbiának is adtak el légvédelmi rendszereket és vadászgépeket.

Márha nem butítják agyon a rendszert ahogy az Orosz vonalon nem ritka, azt lehet indíthatsz csak minek...
Azért az USA-t sem kell félteni ezen a vonalon sokszor. Ők simán nem adták el pl. az AIM-9M-et még NATO országoknak sem a '90-es évekig. A britek AIM-9L-t is SOS-ben kapták meg 1982-ben, mikor akkor lassan 10 éves cucc volt az jenkiknél, de a '70-es évek közepétől már széleskörűen használt volt. AIM-9L-et kaptak legfeljebb a NATO államok, vagy IRCCM nélküli AIM-9S-t vagy AIM-9P-t.

Ez volt, van, lesz, sztem nagyon fölösen lovagolsz rajta, mellesleg az US féle megoldás nem rossz, érezhetően csökkenti annak esélyét, hogy NATO tagországok egymásnak essenek, ha viszont jön a medve szabadon lehet durrogtatni.
Ezzel nem feltétlen értek egyet, de így is lehet nézni.

De ha az amraam a vesszőparipád akkor nasamshoz bármilyen AA rakétát nagyon egyszerű integrálni. Csak nehogy kiderüljön, hogy meteorhoz is kell hw kulcs. :D
Nem mellesleg meteor az amraam távolságbeli problémáira is gyógyír.
És lám. :)

amúgy a téma még mindig a pantsirból indult ki.
Hát igen...
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 768
17 868
113
OFF
Üzemelő atomerőművet senki sem fog bombázni, mert:
- soha a büdös életben nem fogod megszállni így az országot, de a környékét sem
- a vezetéssel van a bajod, nem a néppel. Vagy ha mindenkiből potenciális terroristát akarsz faragni, akkor hajrá
- a szélirányt lehetetlen megmondani, szép nagy területet szennyezel be
- ennyi erővel a tiéd is célpont lehet
- ha meg már atomerőművet bombáznak, ott már mást is ledobtak, akkor meg nekünk már mindegy...
- ha az orosz robbantja a miénket, kap belőle, ha a NATO, akkor ő is, nem opció
- 15 km-ről bombázni azért nem olyan egyszerű, mint a filmeken.. Ha így lenne, akkor egy repülőt sem szedett volna a légvédelem az elmúlt évtizedekben

Akármivel meg pláne nem fogod a reaktort elérni, mivel vagy 35 éve úgy tervezik a konténmentet, hogy egy repülőt kibírjon.
 
M

molnibalage

Guest
- soha a büdös életben nem fogod megszállni így az országot, de a környékét sem
Ha feltételezed, hogy a reaktor, a kontément és minden más csődöt mond.

- a vezetéssel van a bajod, nem a néppel. Vagy ha mindenkiből potenciális terroristát akarsz faragni, akkor hajrá
Ezt picit túlzásnak érzem, de az ellenszenv garantált.

- a szélirányt lehetetlen megmondani, szép nagy területet szennyezel be
Lásd első idézet.

- ennyi erővel a tiéd is célpont lehet
Akár, de ugyanolyan nehézségek vannak támadó oldalról.

- ha meg már atomerőművet bombáznak, ott már mást is ledobtak, akkor meg nekünk már mindegy...
Igen, ha ICBM vagy TBM nuki kap el atomerőművet, akkor már olyan mindegy.

- 15 km-ről bombázni azért nem olyan egyszerű, mint a filmeken.. Ha így lenne, akkor egy repülőt sem szedett volna a légvédelem az elmúlt évtizedekben
Nem csak maga a bombázás nehézségéről van szó. Ekkora repülési magasságot AA konfigban is alig érnek el a vadászok, csapásmérőben meg gyakorlatilag egyáltalán nem.

Akármivel meg pláne nem fogod a reaktort elérni, mivel vagy 35 éve úgy tervezik a konténmentet, hogy egy repülőt kibírjon.
Egy megerősített épületben levő atomreaktor szétbombázásásra csak igen kevés ország képes, és aki képes, az jellemzően nem annyira szellemi rövidnadrág, hogy megtegye.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 631
79 851
113
Miért nagy dolog egy GPS bombával 15km magasról bombázni ismert kordinátájú célokat?