[HUN] Légvédelmi eszközök beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

M

molnibalage

Guest
Nem csak ismert koordinátájú célok vannak. Egyébként meg azért, mert nincs olyan harcászati gép, ami utánégető nélkül képes lenne elérni és tartani ezt a magasságot hacászati konfigban. Itt is igaz az, hogy azért viszonylag pontosan meg kell célozni a célpontot. Ha az átesés határány egyensúlyozol, akkor nemigen célzol a géppel...

Tényleg nem tűnik fel, hogy eddig LGB-ket 6-8 km magasságból hajigáltak, annak ellenére, hogy PGM?
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Molni, ehhez mit szólsz?
http://www.armyrecognition.com/china_chinese_army_missile_systems_vehicles/sky_dragon_50_gas2_medium-range_surface-to-air_defense_missile_technical_data_sheet_specifications_pictures_video_12401163.html
 
M

molnibalage

Guest
Tetszetős. Az ütegekben az indítók lehetnek a központi járműtől 5 km-re és az ütegek meg egymáshoz képes akárhoz. A HMZ megfelelő harcászai gépek ellen. Lényegében ez is az ASTER / NASAMS féle koncpeció. Nem véletlenül egyre népszerűbb ez szerintem.

Kisebb és mobilisabb rendszerrel sokkal inkább area denial, mint a központi rávezető állomásos Sz-300 / Patriot harcászati gépek ellen még akkro is, had ABM képességük nemigen van és meglevő légiharc rakétára épít, ami költséghatékony, mert nem kell kétféle rakétát építeni és mozgatni.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Igen és még az alap "AMRAAM"(PL12) is feltuningolták. Lényegében ugyanaz a koncepció kicsit fejavítva. A vicc benne, hogy Ruanda vett belőle:)
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 980
8 534
113
Molni...

Kele, akarod látni a HT összefoglaló WIP változatát? Csak, hogy oszlassam el prekoncepciódat...

--- a múltkor átküldtél egyet ----

Ott maradt abba, akkor az átírás hogy szovjet/orosz légvédelmi rendszerek hadtest/hadsereg szinten, meg a lérakok, és az L-L fegyverek, ha jól emlékszem. Nem a benti gépemen tartom..
De ha átküldöd megköszönöm. Mindig jó olvasnivaló..
Ezt viszont becsülöm benned, hogy folyamatosan frissíted az anyagot.

Egyébként a jövő évben fogsz igazából káromkodni, vagy szidni :).. Indul egy cikksorozatom a HT-ben, persze némi segédlettel az F-35-ről (2013-ban már volt egy 3 részes, Cifu-tól most inkább az azóta történtek, valamint az európai rész lesz benne kiemelve).. Nem én találtam ki, de megírom.
A brit bemutatkozásról biztos, hogy sok szépen nem tudok mondani, a hollandról viszont igen. Remélem talán Olaszországba is sikerül addig eljutni, hogy akár a gyártósor, de legalább olasz gyártású gépet lássak. És persze jó lenne beszélni ottani emberekkel is ha lehetséges.
A múltkor találkoztam egy fószerrel Duxfordban, aki benn volt és Ő mutogatott Cameriben készült fényképeket
 
M

molnibalage

Guest
Anno engem kért fel a HT, hogy megírjam, de szokásos dolgok miatt nem valósult meg. Így írta meg Cifu.
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 980
8 534
113
Cifué olvasmányos, közérthető. Ez az a mélység amiben egy magazin gondolkodhat. Ha többre kíváncsi az ember, akkor vegyen róla könyvet vagy szedjen össze szakirodalmat.
Remélem a sajátom is az lesz (ez a szakmaiság rovására is történik), de éppen erről szól szerintem az egész, hogy és hol legyen egyensúly. Ne kelljen külön NATO + angol szótár az olvasónak, viszont ne legyenek benne bődületes marhaságok szerintem.
No ez meg légiharcászakodós topic. E-mail címem tudod a WIP légiharcászathoz :)
 

subsonic

Well-Known Member
2016. január 13.
534
1 064
93
Sziasztok,
Leszámítva a kicsi "nézeltéréseteket" nekem rendkívül érdekes volt amiről "diskuráltatok" és rendkívül kíváncsivá tett a rendszerekkel kapcsolatban nem vagyok ezen fegyvernem szakértője. Molni,ha szépen megkérlek írnál egy kis összefoglalót MEADS,Davids sling,Patriot,Aster,Nasams,Iron Dome,Thaad magyarul "nyugati" rendszerek stb kapcsán Képességek,árak stb ,ha van neked ilyen akkor megköszönöm,ha közzé teszed lehet angolul és németül is nem gond.Az orosz rendszerek nem érdekelnek.
Köszi.
 
M

molnibalage

Guest
Sziasztok,
Leszámítva a kicsi "nézeltéréseteket" nekem rendkívül érdekes volt amiről "diskuráltatok" és rendkívül kíváncsivá tett a rendszerekkel kapcsolatban nem vagyok ezen fegyvernem szakértője. Molni,ha szépen megkérlek írnál egy kis összefoglalót MEADS,Davids sling,Patriot,Aster,Nasams,Iron Dome,Thaad magyarul "nyugati" rendszerek stb kapcsán Képességek,árak stb ,ha van neked ilyen akkor megköszönöm,ha közzé teszed lehet angolul és németül is nem gond.Az orosz rendszerek nem érdekelnek.
Köszi.
A Patriotot nagyon basic szinten ismerem ahogy a NASAMS-ot is. Ezek benne is lesznek a HT összefoglalóban az evolúció miatt. A THADD és ID-t nem nagyon ismerem, mert alapvetően ABM és point defense elfogó és nem általános légvédelmi rakéták. Az ASTER-rő, túl sok anyag nincs, hiszen életútjuk elején vannak, ahogy a MEADS is. A koncepció az, ami a lényeg és meg kell érteni, amit már leírtam. A mi szintünkön ezen túl az eltérés arendszereknél a HMZ, ami a rakétától függ illetve az, hogy a data link és saját radaron túl honnan kaphat célkooridnátát a cucc.
 
M

molnibalage

Guest
Miért nehéz eltalálni valamit 15km magasról egy GPS bombával?
Tekitve, hogy a B-2-őt leszámítva semmi sem tud 15 km-re felmászni szerinted miért nehéz? Lehetetlen.

Ahogy már írtam a PGM végfázis korrigálsát jelent, ha nem siklóbombád van, viszont kicsit alacsonyabban egy átesés határán levő géppel elég nehéz célozni.

Ezen felül tisztán GPS módban a jenki ritkán használja a fegyvert gyakorlatilag mindig TGP kombó van a célazonosítás miatt.

Lehet ezen felül mindenféle elméletet gyártani de a tény az, hogy még 10 km magasból sem hajigálják a bombákat. A elolvasod a SV beszámolóit, akkor feltűnhet, hogy a csapásmérő F-111 gépek is 20-25k lábról dolgoztak és az AF alatt sem mentek 8 km fölé a taktikai gépek.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 627
79 847
113
Az érdekelt hogy mi a korlát.Tehát ha van ami felmászik 15km magasra egy gps bombával akkor minden további nélkül lehene bombázni.
 

subsonic

Well-Known Member
2016. január 13.
534
1 064
93
<blockquote rel="subsonic">Sziasztok,
Leszámítva a kicsi "nézeltéréseteket" nekem rendkívül érdekes volt amiről "diskuráltatok" és rendkívül kíváncsivá tett a rendszerekkel kapcsolatban nem vagyok ezen fegyvernem szakértője. Molni,ha szépen megkérlek írnál egy kis összefoglalót MEADS,Davids sling,Patriot,Aster,Nasams,Iron Dome,Thaad magyarul "nyugati" rendszerek stb kapcsán Képességek,árak stb ,ha van neked ilyen akkor megköszönöm,ha közzé teszed lehet angolul és németül is nem gond.Az orosz rendszerek nem érdekelnek.
Köszi.
A Patriotot nagyon basic szinten ismerem ahogy a NASAMS-ot is. Ezek benne is lesznek a HT összefoglalóban az evolúció miatt. A THADD és ID-t nem nagyon ismerem, mert alapvetően ABM és point defense elfogó és nem általános légvédelmi rakéták. Az ASTER-rő, túl sok anyag nincs, hiszen életútjuk elején vannak, ahogy a MEADS is. A koncepció az, ami a lényeg és meg kell érteni, amit már leírtam. A mi szintünkön ezen túl az eltérés arendszereknél a HMZ, ami a rakétától függ illetve az, hogy a data link és saját radaron túl honnan kaphat célkooridnátát a cucc.
</blockquote>
Gondolom az árak tekintetében a Nasams 2 és a Spyderen kívül más nagyon nem jöhetne szóba kis hazánknak realitásként?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 627
79 847
113
Azok sem reálisak.Ami ingyen van vagy egy kicsit olcsóbban az a reális.
 
M

molnibalage

Guest
Az érdekelt hogy mi a korlát.Tehát ha van ami felmászik 15km magasra egy gps bombával akkor minden további nélkül lehene bombázni.
A képes kontrollált stabil repülésre, akkor igen. Viszont n+1 faktor miatt a valóság nagyon más.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
De én főleg a román légierő és légvédelem együttesére gondoltam, mint olyanra, aminek a megsemmisítési zónájába nem egészséges követni egy gépet.

Ha csak nem akarod, hogy Magyarország kezdje a háborút, akkor ők fogják az első csapást mérni, mégpedig a mi legkomolyabb fegyverrendszerünk, a Gripen század ellen. Úgyhogy az előzetes szétbombázás, és szétrakétázás nem játszik. Kecskemét ellen pedig elég egy csapás is, ha az kellően alapos.

??????? Tényleg javasolnám a térkép megtekintését. Google térképen van távolságmérő. Ne a román határ legtávolabbi pontját válaszd ki, mert ennyire a románok sem gyenge képességűek.

Mit szúrnának ki? Eleve csak pár km-re látunk be a határon, mert nem lehet a hátár minden gyanús pontján 0-24 órában egy helikopterrel figyelni a magasból. A földről pedig már egy épület, tereptárgy, facsoport, stb... takarása is elég, hogy ne lásd meg a pár km-re lévő néhány sorozatvetőt.

Tételezzük fel, hogy a románok nem teljesen tökkelütöttek és nem telepítik napokkal korábban pozícióba a tüzérséget, hogy valami levegőben járőröző magyar eszköz észrevehesse. Hanem kellő mélységből, közvetlenül az indítás előtt küldik oda a járműveket. Ezt esetleg este csinálják, a járműveket leponyvázzák úgy, hogy a lehető leginkább hasonlítson egy kamionra és még azt is kifigyelik, hogy járőrözik-e valami a levegőben a határ magyar oldalán. Egy előre bemért pozícióba beállni, előre pontosan ismert koordinátákra becélozni és a tüzelést előkészíteni legfeljebb 15-30 perc. Ebbe kellene beleférnie, hogy valami csoda folytán észre vedd, azonosítsd, felfogd, hogy mi lehet a célja és időben megtedd az ellenintézkedést, hogy a rakéták már ne találják ott a gépeinket.

1. A román légierő 12 F-16-ból áll. Szóval nem erősebb a miénknél. A légvédelmük jobb, de ha ők támadnak, mi meg nem nagyon megyünk át a határon, akkor nem is kell számolni.

2. A román rakétás tűzérség max. hatótávolsága 45 km, ennyire lőnek el a LAROM-ok.

3. Egy háborúnak vannak előjelei. Nem azzal indul, hogy a román légierő és hadsereg fel van sorakozva a magyar határtól 10 méterre, míg a magyar hadsereg épp szabadságon van.
A technikát össze kell szedni az ország minden részéről. Szerintem a 1,5 milliós erdélyi magyarság közül elég sokan észrevennék, ha ezrével mennének a határra a páncélosok, ágyúk, szállítóeszközök, stb.

4. A román légierő Aranyosgyéresről indulna, ahol legalább 2200 magyar él. Szerintem a magyar hírszerzés simán megkeresett ott egy embert, hogy te Pista, ha látod a kertből, hogy felszáll a teljes légierő a reptérről, csörögj már rá erre a számra. De ha még nincs is ilyen, akkor is háborús időben a magyar légierő is járőrözne és nem csak a magyar határ átlépésekor észlelné a közeledő román gépeket, hanem már jóval előtte.